Een Haarlemmer werd Nederlandsch weg-kampioen Kampioenen. Haarlem kampioen van de eerste klasse Osendarp weer de sterkste op de 100 en 200 M De Roode door Bouman geklopt. Bij Haarlem's vijfde kampioenschap He He Hn De MAANDAG 11 AUGUSTUS 1941" H A "A" K E E MrS B A G B E A D 8 Wielrijden C. Peters toonde zich de snelste amateur. Motke prolongeerde zijn titel, Eervolle plaats voor Cor de Best. De kampioen 1941 van de Amateurs op den weg G. Peters sprak na afloop van den wedstrijd eenige woorden voor de microfoon. (foto De Haas) Er stond een straffe zeewind, waartegen wij Zondagmorgen ko mende van de Spaarnestad, moesten op tornen, om Zandyoort te bereiken, teneinde getuige te kunnen zijn van en verslag te kun nen uitbrengen over den titatenstrüd van de bloem van de Nederlandsche renners om het individueel kampioenschap van Nederland op den weg 1941. Dank zij dien krachtigen wind en den fnui- kenden regen, die wij aan den lijve hebben ge voeld. kunnen wij niet anders dan groote be wondering hebben voor de onverwachte over winning, die de 21-jarige Haarlemmer G. Pe ters in een sterk .veld van de beste amateurs wist te behalen en hebben wij diep respect gekregen voor een renner als den Amsterdammer Motke. die verleden jaar bij verrassing den titel veroverde en nu in de laatste ronden van het 94.36 K.M. parcours, dat de professionals en onafhankelijken af te leggen kregen, zoo' onweerstaanbaar naar vo ren kwam, dat hij sprinters als Arie van Vliet en Derksen, die gedurende den gelieelen course in de voorste gelederen een belangrijke en naar velen .verwachtten beslissende rol speelden, achter zich liet en zijn titel prolongeerde. Het resultaat is dus sensationeel genoeg om te verklaren, dat duizenden meer dan vijf uren in het weinig aanlokkelijke weder langs den weg bleven staan om den strijd van de Nederlandsche wegren ners op het Zandvoortsche parcours te volgen en de verovering van de wegtitels te beleven. De belangstelling van de zijde der renners was dit jaar grooter dan ooit te voren. In de eerste plaats was na de Zandvoortsche première van ver leden jaar duidelijk geworden, dat het Zandvoort sche parcours niet zulke hooge eischen stelt aan de renners als Valkenburg met zijn beruchten Cau- berg of de .voormalige Veluwscïifr kinderhoofdjes en in de tweede plaats was de te ^jden afstand als gevolg van de bepalingen inzake de beperking van het wedstrijdwezen zoodanig ingekort, dat velen, die zich voorheen niet aan de groote krachtmeting op den weg waagden, thans de stoute schoenen aantrokken en een gooi naar de kampioenschappen deden. Reden vorige jaren alle categorieën (pro fessionals. onafhankelijken en amateurs) tezamen om den individueelen titel, welke was weggelegd voor dien renner, die het eerst den finish pas seerde. thans moest met deze traditie worden ge broken en werf! de afstand van 170.50 K.M. ver kort voor de amateurs tot 53.92 K.M. en voor de professionals en onafhankelijken tot 94.36 K.M. Het weer was allermiserabelst, toen omstreeks twaalf uur de in kleurige shirts gestoken amateurs uit de ruime, doch donkere kleedgelegenheid, die het eens zoo majestueuze „Casino" op den Noord- Boulevard hun bood. te voorschijn kwamen en door de leden van de Kampioenschappen-commis sie der Nederlandsche Wielren Unie startklaar werden gezet. Ongeveer dertig renners ontbraken op het ap pèl, maar het waren toch altijd nog een 125 ren ners, die zich uit de kleurrijke kluwen losmaak ten, toen eindelijk het oogenblik was aangebro ken. dat het startsignaal werd gegeven. Duizenden oogen staarden de met een en dezelfde gedachte bezielde renners na, toen zij in hoog tempo achter „Casino" omreden en over den boulevard koers zetten naar den Zeeweg, waar ter hoogte van den watertoren de terugtocht werd aanvaard. Doordat het publiek, dat bij den start was sa mengestroomd, niet op de hoogte kon worden ge houden van het verloop van den strijd op den Zee weg, duurde het wachten vrij lang. Er verliepen twintig minuten, voor en aleer de kopgroep na haar eerste ronde van ruim dertien K.M. op de- hoogte van den Boulevard Fauvage weer in zicht kwam. De Amsterdammer Faanhof ging aan kop, maar het was den velen aanwezigen Haarlemmers een troost, dat Cor de Best hem aan de wielen hing met den Hagenaar Vogelzang en den Amsterdam mer Oomen. Na 41 min 26 sec. hadden de renners reeds twee ronden achter den rug. Een groep van ongeveer veertig renners, getrokken door den s.sterken Zaankanter Sohellingerhout, had een flin- ken voorsprong genomen. Diverse renners gaven in de eerste twee ronden, ver achter geraakt of door pech achtervolgd, den strijd op. Van de Haar- lemsche deelnemers gingen zoo achtereenvolgens J. Laan, P. Peters. Gerritsen, Fennïs, Keïzerswaard en Duyns uit de course, maar De Best, G.-Peters, Asm us, R. Taverne. Smit en De Gier zetten door en de eerstgenoemden nestelden zich zoo goed in de kopgroep, dat wij enkele officials van „De Kampioen' reeds zagen glundeern. TWEE CANDIDATES Na drie ronden was de situatie zoo, dat De Best met zijn stadgenoot G. Peters en den Amsterdam mer li. Lakeman in een groep van negen renners een niet onbeduidenden voorsprong hadden ver overd op een twintig man sterke groep achtervol gers, die werd aangevoerd door Faanhof, die zich achter „Casino" los maakte en in zijn eentje zijn concurrenten achterna ging. Ruim een-en-twintig minuten werden de duizenden belangstellenden op de proef gesteld. Toen teckenden zich In de verte tegen de lood grijze wolken figuurtjes af. die lusschen de dichte haag van menschcn naderbij kwamen: de kopgroep van amateurs. Daaruit flitste nog wel een vijfhonderd meter voor den finish de Haarlemmer G. Peters naar voren. C. de Best, C. Bakker. Lakeman, Schellingerhout en Ver donk volgden en zetten een formidabelen eind spurt in. Te laat: G. Peters was en bleef hen voor en ging met een voorsprong van enkele lengten na een tijd van 1 uur 23 min. 38 sec. als eerste over de eindstreep, toegejuicht door honderden bewonderaars, gelukgewenscht door velen, omhelsd door zijn trotsehe moeder en weldra getooid met den kampioenskrans. Niet alleen het kampioenschap was voor een Haar lemmer, maar ook de tweede plaats: Cor de Best rekwde namelijk met de Zaankanters C. Bakker en B. Schellingerhout af, terwijl éLake- man tevergeefs pogingen in het werk stelde om deze drie concurrenten nog voorbij te stre ven. De Best reed voor wat hij waard was en sleepte met pvertuigend verschil den tweeden prijs in de wacht. Eén minuut en negen seconden na Peters flitsten L. Verdonk, H7 J. Faanhof en de Limburger Piet Smits dbor den finish, zoodat de jury van aankomst weinig moeite had om de snelste acht amateurs te klassificeeren. Druppelsgewijs kwamen de overige renners, die de course hadden uitgereden en alleen al daarom een eervolle vermelding verdienden,^binnen, ter wijl de jeugdige kampioen Peters voor de microfoon sprak, van jhr. I. L. van den Berch van Heemstede den kampioenskrans om zijn schouders kreeg en' ons in „Casino' overgelukkig vertelde, hoe hij het kampioenschap had veroverd. „Het viel best mee", zei de sympathieke beschei den Haarlemmer, „ik voel mij nog zoo frisch als wat". DE STRIJD VAN DE „PROFS". Toen verschenen namelijk de professionls en on afhankelijken aan den start om in een strijd over zeven ronden van 13.48 K.M. te beslissen, wie zich van deze categorieën Nederlandsch kampioen op den weg zou mogen noemen. Drie van de 28 ingeschreven professionals lieten verstek gaan, namelijk J. A. .Verveer (Lokeren), J. Reuter (Amsterdam) en B. Domhoff (Amster dam). Behalve C. Pellenaars en C. Wals waren alle keien van verleden jaar present en als speciale attractie stonden ditmaal drie beroemdheden in den sprint: de wereldkampioen Arie van Vliet, de Zwollenaar J. Derksen en de lange Haarlemmer Jacques van Egmond op het programma. Dit alles gevoegd bij een respectabel aantal on afhankelijken, die gelijk met de professionals start ten, verklaart), dat duizenden met een zeker on geduld wachtten op het groote oogenblik, waarop de strijd om den tweeden wegtitel een aanvang zou nemen. Eindelijk was het dan zoo ver: wederom snelde een keur van renners over den vlakken weg den Zeeweg tegemoet. Het was inmiddels droog gewor den, maar doordat de wind krachtiger was ge worden, duurde het ruim 21 minuten voor dat de kopgroep, waarin Van Vliet. Derksen, Van Am sterdam en de onafhankelijke Hagenaar Van der Star een plaats hadden veroverd, het punt van uit gang voor de eerste maal passeerde. De Rotter dammer Hellemons gaf den strijd toen reeds op en de professionals Verschuren en B. J, van der Voort waren toen reeds zoo Ver achter geraakt, dat zij geen rol van beteekenis meer konden spelen. De tweede ronde werd in 20 min. 30 sec. afge legd. De kopgroep had zijn voorsprong vergroot en was versterkt door Motké, den triomphator van vei-leden jaar en door de onafhankelijken Steek- bakkers (St. Michels Gestel), P. J. Evers (Wormer- veer) en W. J. A. de Ruiter (Rotterdam), Jac. van Egmond bad er al gauw genoeg van en stapte met de woorden „het gaat mij te hard" van zijn fiets. Terwijl de tweede gr.oep van renners, aangevoerd door Demmenie en Joosen, alle krachten inspande, om den achterstand in te loopen, stelde een derde groep, waarin J. Bx-aspenninx en de Ossenaar Boeyen de belangrijkste rol speelden, pogingen in bet werk om zich bij hun jachtende voorgangers te voegen. Na vijf ronden, toen' kopstukken als C. de Groot, Mathieu Jansen, Van der Heyden en Demmenie reeds hadden opgegeven, kwam er teekening in den strijd. Negen renners, te we ten de professionals Van Vliet, Derksen, Motké, Van Amsterdam en C. Bakker, en de onafhan kelijken Evers, Steekbakkers, De Ruiter en Van der Star, gingen aan den kop. Achter „Casino" nam Van Amsterdam een voorsprong van ongeveer vijftig meter.'doch deze poging tot uitloopen werd in den kiem gesmoord. Bij het einde van de zesde ronde gingen door een lekke band de kansen van C. Bakker verloren, terwijl ook C. Wijdenes kort voor het ingaan van den laatsten ruk moest opgeven. Bij het luiden van de bel zwoegden vier profes sionals en even even zooveel onafhankelijken aan den kop. verder en iuist toen .een sprintoverwinning van Van Vliet of Derksen werd voorspeld, kwam een .".courier" met het verrassende bericht, dat Steekbakkers ter hoogte van „Het Ronde Huis" een voorsprong van 150 M. had genomen. De span ning steeg met de minuut: Derksen, Van Vliet, Van Amsterdam en Motké zaten toen nog steeds met Van der Star en De Ruiter in de voorste gelederen, maar Boeyen kwam zoo gevaarlijk opzetten, dat verrassingen in de laarete ronde niet denkbeeldig waren. HET EINDRESULTAAT. Er kwam ook een verrassing, maar niet die, welke vrij algemeen verwacht werd Motké bleek zich namelijk op de laatste kilometers naar voren te hebben gewerkt en kwam in dui zelingwekkende vaart op den finish af. Zou Motké kans zien voor het tweede jaar in suc cessie beslag te leggen op het kampioenschap? een prestatie, waartoe in de laatste tien jaren geen enkele renner kans zag? Het was voor het publiek een vraag, maar voor Motké een weet. -Hij gaf zich tot het uiterste, de taaie Amsterdammer en speelde het klaar om met eenige lengten voorsprong na 2 uur 28 min. en 2 séc. als Ncderlandsch kampioen over dé streep te gaan. gevolgd door Van Amsterdam (Prin- cenhage). Joosen (Made) en J. Derksen (Zwol le). die C. II. Hofman (Roermond). G. F. Boeyen (Oss). A. van Vliet (Woerden), Bras- penninx (Prineenhage) en L. de Beer (Bussum) achter zich lieten. A. Steekbakkers was de snelste yan de onafhan kelijken. Deze stoere Brabander kwam in het al gemeen klassement als derde binnen en heeft zich in deze race wel bijzonder onderscheiden. De gevolg orde van aankomst van de onafhankelijken was: 1. A Steekbakkers (St. M. Gestel): 2 J. van der Star (Den Haag); 3 W. J. A. de Ruiter (Rotter dam); 4 P. J. Evers (Wormer) en 5 P. C. Kots (Amsterdam). Achteraf jammer, dat A. Overweel, die verleden jaar vierde werd bij de professionals en zich dit jaar als onafhankelijke had opgegeven, niet aan den start is verschenen en zijn krachten niet heeft kunnen meten. Ook Motké viel een spontane en hartelijke hul diging ten deel. Ja, het enthousiasme was aan den finish zoo groot, dat het publiek vergat, dat er nog eenige groepen van renners moesten binnen komen. D^t was het einde van den druilerigen Zondag, die^pndanks het weer of misschien wel juist daar-£ door. twee verrassende overwinningen op den weg heeft gebracht. Kampioenen in getale Zijn er gisteren gekroond. Sommigen die tal van malen Zich het .sterkst hebben getoond; Andren die een titel kregen Voor den allereersten keer. Is 't hun niet naar 't hoofd gestegen? Want zoo'n titel smaakt naar meer. Sterke beenèn hadden allen. Die 't succes hebben behaald, Want in ieder der gevallen, Hadden z'anders droef gefaald. Maar pas in de toekomstdagen Kan de .groote waag gesteld, Konden z'ook de weelde dragen Die zoo'n titel vergezelt? Ik ben bijzaak, moet het wezen Wat hur fierste leuze wordt Ook al word ik hoog geprezen, Hoofdzaak is en blijft de sport. Elk die aldus weet te denken En daarnaar ook weet te doen. Mag men eerst den titel schenken Van den waren kampioen. P. GASUS. H. S. V. DE KAMPIOEN Mocht „De Kampioen" bij de baankampioenschap- pen reeds goede successen met zijn renners behalen, .zooals men weet werd Bijster 2de, P. Duyns 4e en v. Egmond 2 x 4e. Bij de Zondag gehoucten kampioen schappen van Nederland op den weg werd G. Peters, die zich juist deze week bij de vereeniging als lid aan meldde kampioen van Nederland bij de amateurs en werd Cor de Best tweede. „De Kampioen" heeft de wielersportnaam van Haar lem wel weer hoog gehouden. Zondag 17 Augustus rijden verscheidene van „De Kampioen" weer in het Stadion. Dinsdag-speciale vergadering in het clubhuis. Zeilen NOG ENKELE OEFENWEDSTRIJDEN. Het besluur der Nederlaqüsche Zeil- cn Roelvereeniging heeft besloten de oefenwedstrijden op den Westèinderplas, die tot nu toe zeer geslaagd zijn geweest, ook in Augus tus en September te houden. Bij wljee van proef worden voor deze wedstrijden ook de int. 12 M2.-klasse en de Olymplajollenklasse uitgeschreven. Deze wedstrijden zul len alleen gehouden worden als tenminste 6 booten in een klasse zijn Ingeschreven. Zoo mogelijk zulen op 17 Anugustus de groepswedstrijden in de 12 M2.-klasse, die 5 Augustus niet konden worden beëindigd, worden uitgezeild. .De zeilers, ,die hierin zou den moeten uitkomen, kunnen niet in den oefenwedstrijd zeilen. Hengelen HET BAARSJE. Het Baarsje hield Zondag een onderlingen wed strijd op baars, in de Ringvaart te Bennebroek. De uitslag was: 1. P. Bloemers meeste 25 stuks, 2. C. F. van Assenberg grootste en*20 stuks, 3. P. Berg huis 24 stuks, 4.» A. van Wageningen 20 stuks, 5. H. Veen 12 stuks en tevens een extra prijs voor de grootste baars in het laatste uur, 6. N. Vernout:12 stuks, 8. B. Veen 9 stuks, 9. A. v. d. Putten, 9 stuks, 10. A. Wisse 9 stuks. Honkbal Kampioenen winnen met groot verschil van Schoten. Door zelf met 17—6 van Schoten te winnen en dank zij de nederlaag die Blauw Wit E. D^.O. toebracht zijn de Haar lemmers kampioen geworden van de Eerste klasse, een beslissing die ten slotte toch nog onverwacht kwam. Al is het dan onverwacht, onverdiend is dit vijfde kampoen schap stellig niet, daarvan zal elkeen overtuigd zijn. Aan de Haarlem-spelers De Mon, Kloos, Langereis, Koning, Hunik, Bloemink, Voetelink. Veenhof en Ferment onze hartelijke gelukvvenschen. In een artikel "aan dif kampioenschap gewijd komen wen nog nadel' op dit resul taat terug Het verloop van den wedstrijd was als volgt: Het is Schoten niet gelukt zich uit de gevaarlijke zóne te werken en al werd de nederlaag tegen Haarlem ver wacht het verschil is toch tamelijk groot. Nu dient hier aan te worden toegevoegd, dat het weer, door den gesta- digen regen, en het doardoor kletsmatte veld. een factor was, die goed spel tot een onmogelijkheid maakte. De bal, vooral de nieuwe bal was uiterst glad en zeer moei lijk -te yangen. Dat werper Hoogendijk onder deze ómstandigheden het aanmerkelijk moeilijker zou hebben dan De Mon, die met zijn harde*n rechten worp over een even krachtig 'valswapen beschikte als anders met zijn curves, was een ieder spoedig duidelijk. Dat echter Hogendijk na een op zienbarende derde innings zijn plaats zou moeten afstaan had toch stellig niemand verwacht. Hij werd met 170 achterstand vervangen door achtervanger Geurts op diens slow-werpen was de slagactie van de Haarlem-spelers te snel: als werper smaakte Geurts dan ook het genoegen, dat er in 't geheel niet op hem werd gescoord! Slechts De Mon wist het tot een honkslag op hem te brengen. Ook Haarlem speelde niet in kampioensvorm, hoe goed de slagprestatles ook waren. Het mankeerde aan het sluitende veldwerk. Vooral Hunik stelde opzicht teleur, zijn onzuivere aangooi in de zevende innings kwam Haarlem op drie punten te staan. Aan slag waren Langereis, Hogenbosch en Bloemink het best. Ook Schoten handhaafde, aan het slot van dezen wedstrijd vooral, haar ïeputatie en bracht het nog tot megen honk- slagen óp De Mon, een gelijk aantal als Haarlem ver kreeg. De eerste innings deed nog niet vermoeden-dat Schoten een groote nederlaag tegemoet ging. Haarlem nam dank zij een vrijen loop 'aan Hogenbosch gegeven en den daar op volgenden prachtigen driehonkslag van Langereis een 1p voorsprong. In de tweede innings stond Hogendijk viermaal een vrijen loop toe en waar Van Leeuwen een grondbaj miste kon Haarlem den stand op 3—0 brengen. De Mon kreeg van Verbeek en Zandstra een honkslag tegen zich, doch goed veldwerk van hem zelf, van Lange reis de vang waarmede hij Klooster een nul bezorgde ,was uiterst fraai en Bolemink, ontnam Schoten de kans tot scoren. Hierna kwam de fatale derde mnmgs in welke de strijd vrijwel beslist werd. Hogendijk kon met den natten bal de controle over zijn worpen niet handhaven en stond den eenen vrije loop na den anderen toe en kreeg zulke prachtige slagen van Langerejs, Koning, Hogenbosch en Bloemink tegen zich, dat de Haarlem-score met sprongen steeg. Hogendijk werd door Hetem vervangen, doch ook ijeze werper kon zich niet handhaven en miste al even zeer de controle over zijn worpen. Toen hij'tèn slotte de innings beëindigde waren er precies achttien spelers aan slgg geweest waarvan veertien een punt hebben gescoord gn tezamen den stand op 17—0 hebben gebracht. De nederlaag van Schoten stond nu reeds vast het ging De Nederlandsche kampioenschappen. Athletiek Wim Kaan kampioen 110 M. horden. Groote verrassingen hebben de Nederlandsche athletiekkampioenschappen, welke onder groote be langstelling op het terrein aan de Laan van Pooi te Den Haag gehouden werden, niet opgeleverd. De loopnummers verliepen alle op regelmatige wijze, waarbij vooral de strijd op de 800 meter en de 1500 meter zeer spannend was. Zoowel Bouman als de Ruyter slaagden er in de jongere concurren ten achtér zich te laten. Bijzondere tijden werden niet gemaakt, hetgeen voornamelijk aan de zeer on gunstige weersomstandigheden te wijten was." De harde wind maakte het den deelnemers geducht lastig en speciaal op de langere afstanden speelde deze factor een belangrijke rol. Osendarp boekte zoowel op de 100 als de 200 meter een overtuigende overwinning, al gaf Van Osta op de 200 meter zeer goed partij. Osendarp's tijd op de 100 meter was 10.4 sec., welke fraaie tijd voor een deel aan het feit te danken was, dat met den wind in den rug geloopen werd. Een verrassing was de overwinning van den Zee burgman Dammers op het speerwerpen, waardoor de kampioen van verleden jaar, Lutkeveld, onttroond werd. De laatste sukkelt nog steeds met een oude blessure en wierp 54.365 meter; de prestatie van den jeugdigen kampioen om 57.79 meter'te gooien, mag er echter zijn en wekt hoopvolle verwachtingen voor de toekomst. Hetzelfde geldt ook- voor den Groninger Bulder, die mei een sprong van 1.80 meter zoowel Spanjerdt als Carlier achter zich liet. De series van de 100 meter verliepen noi-maal, in den halven eindstrijd werd Berger uitgeschakeld en voor den eindstrijd traden Osendarp, Van Osta. Houtman. Spree, Grijseels.en Geul aan den start. De'V. en L.'er Geul, die reeds bewezen had in goe den vorm te zijn, was ook nu weer snel weg. Osen darp had hem op de helft van de baan ingehaald en had vex-der geen moeite een overwinning te behalen Om de overige plaatsen werd fel gevochten, Van Osta en Süree konden het hooge tempo niet volgen en zakten' af. Houtman. Geul en Grijseels gingen vrijv/el gelijk op de eindstreep af, Geul werd twee de, Houtman werd op het laatste moment nog door Grijseels gepasseerd, die daarmede een fraaie pres tatie verrichtte. Op de 200 meter werd door Osendai-p en Van Osta hard gestreden, Van Osta had de-binnenbaan, Osen-" darp de vierde baan. Eerstgenoemde profiteerde op de juiste wijze van dit voordeel en Osendarp had de grootste moeite op het rechte einde zijn achter stand in te halen. Hij zette echter alles op alles en bleef nog juist winnaar. Blok liep een uitstekende 400 meter en gaf zijn tegenstanders geen kans. eemtijd van 50.5 sec. met dezen wind mag er ongetwijfeld ziin. Van Beveren viel op dit nummer tegen, Bakels en Haagh deden aardig werk en werden resp. tweede en derde. De met spanning tegemoet geziene strijd op de 800 meter tusschen Bouman en De Roode werd sterk dtoor den wind-beïnvloed. Bouman bleef in de eerste ronde rustig achter liggen en liet Dobbelaere en De Roode het zware werk doen. Dit viel voor deze loo kers lang niet mee en vergde dan ook zeer veel van ïun krachten.' De Roode passeerde na 600 meter Dobbelaere, welk mo,ment Bouman gunstig achtte om eveneens naar Coren te komen. Hij liet zich door De Roode rustig trekken en 50 meter voor het einde deed hij een geslaagden aanval op den Haarlem man. Deze had geen kracht meer dezen af te slaan, waardoor Bouman voor de achtste maal kampioen van Nederland werd. Ongeveer hetzelfde was het verloop van den strijd tusschen Frits de Ruyter en Slijkhuis op de 1500 meter. Ook hier deed de jeugdige Slijkhuis het mpei- lijke werk door bijna voortdurend de leiding te ne men. Wel ondernamen De Bruyn en Plat enkele uit looppogingen. doch Slijkhuis sloeg deze aanvallen met gemak af. De Ruyter, die in het begin den strijd aan den kop kalm had aangezien, ging op het juiste moment naar voren. Slijkhuis deed nog wanhopige pogingen verder uit te loopeg, doch De Ruyter bleef hem dicht volgen en het was dan ook niet verwon derlijk. dat 'de Leidenaar den aanval op de laatste 50 meter niet meer kon afslaan. Een tijd van 4 min. 14.4 sec. onder deze omstandigheden is lang niet slecht. Op de 5.000 meter slaagde Petit er in den kam- pio.en van'verleden jaar. Walther van de Vole- wijckei-s, achter zich te laten. De*Haarlemmer Koop man liep echter ook een uitstekenden wedstrijd en heeft samen met den Limburgenaar voortdurend het tempo aangegeven. Om beurten namen deze loo- pers den kop en langzaam, maar zeker werd de af stand tusschen deze beide loopers en Walther groo ter. De tusschensprintjes van Petit waren Walther te machtig. Ook Koopman kon hem tenslotte niet meer bijhouden en in een tijd van 16 min. 4.7 sec. ging de Avon-man als eerste over de eindstreep. Wim Kaan won volgens de verwachting de 110 meter horden, al ondervond hij van Hagendoorn van de Trekvogels meer tegenstand dan vermoed werd. Door zijn uitstekende techniek kon Kaan de zege niet ontgaan. De Bruyfl haalde zoowel op het kogelstooten als hét discuswerpen het kampioenschap, de discus wierp hij 45.15 meter, den kogel stootte hij 13.88 me ter. Wim Peters verwierf met'een goeden sprong zijn 15de kampioenschap op den hink-stap-sprong, ter- wijl Houtman" met 6.975 meter zijn kampioenschap op het verspringen voor een jaar prolongeerde. Lamoree won met 3.70 meter het polsstokhoog springen voor Mosies en Verkes. De uitslagen luidden als volgt: 110 meter horden: Finale: 1. Wim Kaan 15.5 sec., 2. L. Hagendoorn 15.7 sec.. 3. J. van Loozen (NA.U.) 16.1 sec.. 4. A. Jansz 1(?.3 sec. 100 meter hardloopcn: Eindstrijd: 1. Tinus Osendarp 10.4 sec., 2. Geul (V. en L.) 10.5 see.. 3. J. Grijseels (P.P.) 10.5 sec., 4. Houtman (A.V. '23) 10.7 sec., 5. Chr. van Osta (Trekv-i, 6. A. Spree (V. en L.). 1500 meter hardloopcn: 1. Frits de Ruyter (Quick) 4 min. 14.4 sec., 2. W. Slijkhuis (N.A.U.) 4 min. 14.5 sec. 400 meter ^hardloopen: Finale: 1. A. BJok' (Olympia, Wiéringerwaard) 50.5 sec., 2. L. Bakels (A.A.C.) 51.4 sec., 3. A. Haagh (Trekv.) 51.5 sec., 4. Vai» Beveren 56.3 sec. Discuswerpen: 1. A. de Bruyn (V. en L.) .45.15 meter, 2. H. Enklaar (V. en L.) 40.14 M., 3. H. Kluft (Haarlem) 38.42 meter. Hinkstapsprong: 1. W. Peters (N.A.U.) 14.03 meter, 2. G. Mees (A.V.G. '26) 13.09 meter. 800 meter hardloopcn: 1. Sjabbe Bouman (A.A.C.) 1 min. 59.1 sec., 2. J. de Roode (Haarlem) 2 min. 0.3 sec. 5.000 meter hardloopen: 1. S. Petit (A.V.O.N.) 16 min. 4.7 sec.. 2. J. Koop man (Haarlem) 16 mirt. 13.8 sec.. 3. J. Walther (Vo- lewijckers) 16 min. 26 sec. Kogelstoten: 1. A. de Bruyn (V. en L.) 13.88 meter, 2. T. Oreel (A.P.G.S.) 13.30 meter. Speerwerpen: 1. L. Dammers (Zeeburg) 57.795 m., 2. Lutkeveld (A.P.G.S.) 54.365 meter. Verspringen met aanloop: 1. J. Houtman (A.V. '23) 6.975 meter, 2. A. Butse- laar (Hellas) 6.67 meter. 200 meter hardloopen: Finale: 1. Osendarp 24.1 sec.. 2. Van Osta 24.2 sec.. 3. Grijseels 24.6 sec.. 4. Kips (Quick) 25 sec., 5. v. d. Wal (Hellas), 6. Chr. Berger (A.A.C.). Hoogspringen met aanloop: 1. A. Bulder (A.V.G.'26) 1.80 meter, 2. W.A. Span jerdt (P.S.V.) 1.80 meter. Polsstokheoespringcn: 1. Lamoree (Haarlem) 3.70 meter. 2. Mosies (Trek vogels) 3.40 meter, 3. Verkes (Haarlem) 3.30 meter. er slechts om of De Mon de nul zou handhaven. Deze vraag werd in de zesde Innings ontkennend beantwoord door Verkerk en Hogendijk. die beiden scoorden (Hogen dijk gaf in dezen wedstrijd driemaal een honkslag op De Mon!) Geurts en Verkerk gaven een goeden slag en Ho gendijk bereikte niet alleen het eerste honk op den iou- tieven aangooi van Hunik. doch slaagde er zelfs in daarop ie scoren, zoodat de stand op 17—5 kwam. Hield Geurts Haarlem geheel in bedwang. De Mon moest het hoofd bukken voor de prachtige slagen.van Hetem, Geurts en Hogendijk en kreeg nog één punt tegen zich gescoord. De overwinning kwam eehter niet in gevaar. De inningscijfers waren: Schoten: 000002301=>6 Haarlem: »12 14 000000 17 De Mon wierp zestien keer driesjag, vijfmaal vier wijd en kreeg negen honkslagen tegen zich. De Schoten wer pers brachten het tot zeven keer drieslag, negentien maal vier wijd en zagen negen honkslagen op zich gegeven. Roel de Mon deed weer verdienstelijk werk ROEL DE MON. (cliché archief H. D.) ET negental waarmede Haarlem haar vijfde kampioenschap behaalde be stond uit: De Mon, werper; Kloos, vanger; Langereis, eerste honk, Koning, tweede honk; Hunik, korte stop; Bloemink, derde honk; Voetelink linksvelder; Veenhof, middenvelder en Ferment, rechtsvelder. 1 LS eerste Haarlemsche honkbalclub werd „Haarlem" in 1923 opgericht. Onmiddel lijk trad het eerste negental op den voor grond, werd ongeslagen kampioen van de tweede klasse en bestond het zelfs om de toen malige kampioen van Nederland, Blauw-Wit met 119 te verslaan. Deze prestatie wettigde het automatisch promoveeren naar de eerste klasse, waarin Haarlem thans achttien achter eenvolgende jaren uitkomt. ET team, dat deze promotie bij keuze bewerkstelligde, had als werper Fr. Storm,, als achtervanger Parson en als eerste honkman Vrugt die door een onwillige knie'dit seizoen voor het eerst geen deel van het Haar lem-negental uitmaakt. Hij nam hier de plaats vanJ^orte stop in, dezelfde plaats die destijds' Schieffelers innam, een speler wiens opval lend spel thans nog met eere ivordt genoemd. Zijn vertrek naar Indië was destijds een ern stig verlies voor de toen nog jeugdige club. Doch, ondanks een moeilijke periode in 1926/28, stond de aanwinst van goede krach ten niet stil; Smit, de werper, aan wiens snelle worp De Mon ons thans herinnert, doch die geen „curve" wierp, Hunik, jarenlang on betwist de beste achtervanger uit de eerste klasse, Wulfhorst met feijn attractief spel als derde honkman, Veenhof en Beets, waren evenzoovele aanwinsten, die het ten slotte klaar speeldén om'Haarlem in 1929 voor de eerste maal den titel van landskampioen te bezorgen en dit bezit in 1930 prolongeerden. IERNA moest in de drie daarop volgende jaren de eer aan anderen worden gelaten. Wel eindigde men steeds in de kopgroep, doch een kampioenschap bleefachterwege. Eerst in 1934 met Veenhof als werper, Hinze, Kloos en Dijkhuizen als nieuwelingen, kwam, dank zij het hechte ploegverband, het derde kampioenschap zij het dan na heftigen strijd met Blauiu-Wit en V.V..G.A. De rol van Haarlem in de daaropvolgende jaren was bescheidener, afwisselend werd de tweede en dërde plaats bezet. Desondanks leverde Haarlem tal van spelers voor ver tegenwoordigende negentallen, het Neder- landsch negental in 't bijzonder. In den loop der jaren verkregen Smit, Schieffelers, Par son, Vrugt, Beets, Hunik, Widfhorst, Veenhof, Kloos, Langereis en De Mon de eer voor het nationale team uit te komen. Ook op ander terrein deed Haarlem van zich spreken. Kuling, jarenlang Haarlem's voorzitter was langen tijd bondspenning- meester, Beets neemt al jaren de plaats van vice-voorzitter in hel bondsbestuur in. In 1924 stelde Haarlem het Zilverefi Baltournooi in, waaraan zoovele clxtbs de meest prettige her inneringen hebben, organiseerde in 1929 wed strijden voor schoolnegentallen en in 1933 de competitie voor straatnegentallen. De beloo ning voor zooveel activiteit was het ontdekken daarin van de spelers Roel de Mon en Kees Koning. In 1935 nam Haarlem het initiatief tot. de jaarlijksche ivedstrijden tusschen plaat selijke eerste klassers om den Haarlem-beker. 'E kracht van dit kampioensnegental is werper De Mon, op dit moment Hollands beste werper, die na zijn successen met z$n snellen worpthans ook het curve-werpen uitstekend beheerscht, Stelde: hij vorig jaar alle vroegere prestaties van de kampioens negentallen in de schaduw door. toen het kam- piqenschap ongeslagen te behalen, dit jaar moest hij tweemaal een nederlaag lijden en ivel tegen E.D.O. en H.H.C. Daartegenover staat zijn prachtig werpen in het Blauw-Wit- tournooi waardoor hij dit jaar zijn club in het bezit stelde vttoi den zilveren Blauw-Wit- bek er. Dit vijfde kampioenschap is een succes voor hemzelfdoch ook voör Veenhof en aanvoer der Hunik, d; dit vijfde kampioenschap aan vaarden in een even goeden vorm als Ytet eerste! Van harte onze gelukwenschen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8