Haarlem's Dagblad Verkeer goed in Haarlem. Nieuwe regeling voor het bestuur van gemeente en provincie. De strijd in het Oosten: VICTORIE Moskou gebombardeerd. Een uitspraak van Churchill. 59e JAARGANG No. 17838 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant* Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Tele/oon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarïèvert op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17y2. Groentjes zie rubriek. De geweldige strijd in het Oosten. Duitsche troepen trekken den Dnjepr over. (Hoffmann-Stapf) Verbonden troepen bereiken de kust van de Zwarte Zee. Duitsche positie in de Zuidelijke Oekraïne aanmerkelijk ver sterkt.—Weer luchtaanvallen op Moskou. In aansluiting op het weermachtbericht van Dins dag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In de zuidelijke Oekrame heft de energieke opmarsch^der geallieerde troepen opnieuw belangrijk terrein gewon nen en ten deele reeds de kust van de Zwarte Zee bereikt. Daar de benedenloop der Dnjepr ten Zuiden van Kiew ook reeds onder bereik der Duitsche wapens staat, wordt aan de op die plaats meer dan zevenhon derd meter breede rivier als verkeersweg voor de Sov jets eveneens sterk afbreuk gedaan. Hierdoor is het geheele verkeerswezen daar ter plaatse werlamd, daar ook de weinige spoorwegen in het Zuidelijk deel der Oekraïne door de geallieerde troepen worden be- heerscht. De Sovjets zullen het hun nog resteerende kleine deel der bocht van den Dnjepr nu ook niet meer kunnen houden. De achtervolging der verslagen Sovjettroepen in de Oekraïne is voortgezet. Duitsche vooruitgeschoven af- deelingen dwongen vluchtende bolsjewisten tot den strijd en brachten hun zware verliezen toe. Ook het Duitsche luchtwapen heeft zijn aanvallen op belangrijke verkeersknooppunten achter het Sovjetfront en tegen Moskou .voortgezet. In den strijd legen de Britsche scheepvaart, die voor de ravitailleering zorgt, hebben Duitsche motortorpedo- booten, ondanks het slechte weer een flinken aanval gedaan op de Britsche kust, waarbij zij zich midden in een sterk beschermd convooi begaven. Het feit dat ondanks zeer sterke vijandelijk verzet-een bewapend handelsschip van 6000 b.r.t. tot zinken kon worden ge bracht en dat alle motortorpedobooten na afloop der expeditie ongedeerd weer een Duitsch steunpunt heb ben bereikt, is het beste bewijs voor buitengewoon hoog te waardeeren zeemanschap en de militaire pres taties van deze eenheid der door de Engelschen zoo ge vreesde Duitsche motortorpedobooten. Het Duitsche luchtwapen heeft Maandag zoo wordt voorts gemeld ter ondersteuning van de ope raties van het Duitsche leger met goed gevolg inge grepen in den strijd te land. Alleen in den noordelijken sector van het Oostelijke front werden op 11 Aug. ne gen pantserwagens, 13 vrachtauto's en 29 stukften ge schut der sovjets vernietigd. Gevechtsvliegtuigen on- cernamln in den nacht van 10 op 11 Aug. aanvallen op belangrijke verkeersknooppunten der Sovjets. De groote wegen en spoorlijnen van. Brijansk en Dnjepro- trowsk werden doeltreffend met bommen bestookt. Een in de buurt van Bruhansk op een spoorlijn staande mu- nitietrein vjoog door bomvoltreffers in de lucht. Het station Unrtsja werd zwaar beschadigd en geraakte in brand. Op verschillende plaatsen werd de spoorlijn beschadigd. DE STRIJD IN HET GEBIED VAN OEMAN. BERLIJN, 12 Aug. (D.N.B.) Bij het breken van het verzet der in het gebied van Oeman ingesloten Sov jet-strijdkrachten werden het zesde en het twaalfde Sovjet-leger en het dertiende Sovjetcorps tirailleurs in de phn gehakt. De opperbevelhebber van het twaalfde Sovjet-leger, generaal Pawel Ponedjelin, en de commandant. van het dertiende corps tirailleurs, .generaal Nikolaij Kirillow, geraakten in Duitsche ge vangenschap. Generaal Ponedjelin verklaarde dat hij nog op den avond van 6 Aug. een radiogram naar Moskou heeft gestuurd, waarin hij meedeelde, niet langer stand te kunnen houden. Moskou heeft hem toen bevolen door te breken, welke poging echter schipbreuk leed op den ijzeren ring der Duitsche troe pen. De voortdurende aftocht der laatste weken, zoo meldde de Sovjet-generaal, is voor de Sovjet-troepen buitengewoon rijk aan verliezen geweest en heeft de stemming der soldaten sterk gedemoraliseerd. De Duitsche troepen zijn steeds sneller geweest dan de Sovjets. Steeds wanneer hij hoopte aan de Duitsche omsingeling te zijn ontkomen, waren er in den rug van zijn troepen Duitsche eenheden opgedoken en bestond het gevaar van omsingeling opnieuw. Zoo heeft hij onder uiterst bloedige gevechten den aftocht van zijn troepen moeten uitvoeren. Generaal Kirillow wees er vooral op dat door den voortdurenden aftocht en de onophoudelijke aanvallen van het Duitsche lucht wapen. voor de beide Sovjet-legers onoverkomelijke moeilijkheden in aanvoer en verzorging ontstaan waren. De voorraden munitie en levensmiddelen wer den steeds krapper, zonder dat de commandoposten aanvullingen gestuurd hadden. De beide generaals waren zeer verbaasd toen men hun mededeelde dat zij juist door de Duitsche divisie gevangen genomen De tram in Haarlem en omstreken. Dienst na 1 September voorloopig ook ongewijzigd? De N.Z.H. rijdt op haar lijnen in Haarlem en om streken thans tot ongeveer 11V2 uur 's avonds. Dat wil dus zeggen, dat de Heemstedenaars die uit Haarlem komen uiterlijk om elf uur thuis moeten zijn. De Haarlemmers die naar Heemstede getrokken zijn. kunnen nog met de laatste tram die om 11 uur uit Heemstede vertrekt, naar de stad terugkeeren. Wij vernemen dat deze dienst in elk geval tot 1 September gehandhaafd zal blijven Er is bovendien zoo verzekerde de directie der N.Z.H. ons veel kans. dat die dienst ook na 1 September nog eenigen tijd zal blijven bestaan. Twee factoren hebben daar op evenwel invloed, namelijk de verplichte verduis tering en de electricïteitsbezuiniging. Gehoopt wordt evenwel, dat de moeilijkheden die in dit verband be staan ondervangen kunnen worden. waren, die onlangs door de Moskousche radio als „volkomen verslagen en vernietigd" gerapporteerd was. ODESSA BEDREIGD. GENèVE. 12 Aug. (D.N.B.) De „Times" schrijft onder het opschrift: „Odessa bedreigd": Terwijl hevige gevechten gemeld worden van alle drie sectoren van het Sovjet-front, werd de stoot kracht van het Duitsche offensief van het centrum naar de flanken verplaatst. De Duitschers hebben aan het Zuidelijk front onbetwistbaar terrein gewonnen. Het Britsche volk, dat wellicht geneigd is tot een op timistische beschouwing van den toestand aan het Oostelijke front, mag niet verge'en dat de Sovjets tot dusver zijn afgeslagen en dat de Duitschers op vele plaatsen zijn opgerukt. Het blad vervolgt: De Sovjet- generaals en soldaten hebben groote moeilijkheden en gevaren te overwinnen. Zij staan tegenover een organisatie van geweldige kracht. AAN HET LADOGA-MEER. HELSINKI, 12 Aug. (D.N.B.) Van officieele zijde wordt gemeld: Ten Noordwesten van het Ladogameer wordt de vernietiging van de ingesloten afdeelingen voortgezet, welke insluiting ontstaan was tusschen onze aan het Ladoga-meer opgerukte troepen. Rijkscommissaris ontvangt officieren van 't Vrijwilligerslegioen 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Gistermiddag heeft de rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart, in aanwezigheid van de Höheren SS.-und Polizei- führer SS.-Gruppenführer, Rauter, Commissaris- generaal Schmidt en luitenant-generaal Seyffardt afscheid genomen van de Nederlandsche officie ren, die de eenheden van het Nederlandsche le gioen in /den strijd tegen het bolsjewisme zullen leiden. Nadat de verschillende officieren door lui tenant-generaal Seyffardt waren voorgesteld aan den Rijkscommissaris, richtte deze een toespraak tot hen, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn waar deering voor het vrije besluit dat bij ieder afzon derlijk zijn oorsprong vindt in een Ncderlandsch- volksch verantwoordelijkheidsbewustzijn. Later zal het Nederlandsche volk eens dezen mannen dankbaar zijn zoo zeide de Rijkscommissa ris verder, dat zij in het historische conflict met vooruitzienden blik hun plaats gekozen hebben aan de zijde, die den doodsvijand van het avondland en zijn cultuur den vernietigingsstrijd heeft aangezegd. Nederland is op grond van geografische en econo mische omstandigheden niet in het rechtstreek- sche contact gekomen met het bolsjewisme, dat Duitschland gedwongen heeft tot den strijd op leven en dood tegen dit bolsjewisme. Daarom komt den Ne derlanders, die den juisten weg uit eigen beweging gevonden hebben, bijzondere achting toe. De Rijkscommissaris wees vervolgens op de volg zame trouw, die een doorslaggevend kenmerk is geweest bij ieder groot historisch optreden van de Germaansche volkeren Daarop berust ook de met het volksche geweten van ieder overeen te brengen eed, dien de officieren van het Nederlandsche legioen moeten afleggen voordat zij den strijd aanbinden en waarin aan Adolf Hitler als opper sten oorlogsleider van in den strijd tegen het bolsje wisme aaneengesloten naties onvoorwaardelijke trouw wordt beloofd Nadat luitenant-generaal Seyffardt een dank woord had uitgesproken, nam de Rijkscommissaris met een handdruk en den Sieg Heil-groet af scheid van de officieren van het Nederlandsche Legioen. Provisieregeling handelsreizigers Provisieregeling op komst 's-GRAVENHAGE, 12 Augustus. Naar wij vernemen zal dezer dagen gepubliceert worden een aantal richtlijnen inzake een provisieregeling voor handelsreizigers, die door de bijzondere omstandig heden in hun inkomen zijn achteruitgegaan. - (ANP) Bommen op woonwijken te Berlijn. Eenige dooden BERLIJN, 13 Augustus (DNB) Engelsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht West-, Midden- en Noord-Duitschland binnengevlogen. Een gering aantal brisantbommen werd neergeworpen cp woonwijken in buitenbuurten van de rijkshoofd stad, waar eenige dooden en gewonden zijn te be treuren. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 10 der aanvallende bommenwerpers neerge schoten. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Verleen bij kruisingen of vereeniging van wegen aan het verkeer van rechts steeds voorrang door' vaart te minderen of te stoppen. Het is niet voldoende dat gij dezen zeer belangrijken verkeersregel kent, het is ook noodzakelijk dat gij hem in practijk brengt, terwille van uw eigen veiligheid en die van uw mede- menschen. terwille van een ordelijk verkeer. Het is een merkwaardig verschijnsel dat velen, die als zij zelf van rechts komen er „van rechtswege" op staan, dat zij voorrang hebben, zich weinig laten gelegen liggen aan dezen voorrang van het verkeer van rechts als zij zelf van links komen. (foto's Peperkamp) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Convooi bij de Britsche kust aangevallen. Bommen op West Duitschland. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 Aug (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De operaties aan het Oostelijke front blijven zich gunstig ontwikkelen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopennacht militaire installaties te Mos kou en verscheidene belangrijke spoorwegknoop punten gebombardeerd. Op spoorwegemplacementen werden groote branden en hevige ontploffingen ver oorzaakt. Motortorpedobooten hebben In den nacht van 10 op 11 Augustus bij een vaart naar de Britsche kust een krachtig door torpedojagers beschermd convooi aangevallen. In weerwil van het zware weer en de hevige afweer drongen zij tot midden in het con vooi door en .brachten een gewapend koopvaardij schip van 6000 ton tot zinken. Aan de Atlantische kust heeft een blokkadebreker der marine een Britsch gevechtsvliegtuig neergeschoten. Op den At- Iantischen Oceaan, ten westen van Cadiz, heeft een gevechtsvliegtuig een tankschip van 8000 ton ver nietigd. Bij den aanval op de reede van Suez in den voor- laatsten nacht werden twee groote koopvaarders ernstig getroffen door de bommen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen op West-Duitschland laten vallen. Op eenige plaatsen, vooral te Duisburg, werden ge bouwen vernield of beschadigd- Systeemlooze aan- valspogingen van Sqvjetvliegtuigen op het Noord oosten van Duitschland hadden geen enkele uitwer king." Gemeenteraden en Provinciale Staten ontbonden. Leden der Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraden van hun verplichtingen ontheven. Instelling van Colleges van raadslieden. 's-GRAVENHAGE, 12 Augustus. Het heden verschenen verordeningenblad bevat de achtste verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratief gebied. Deze verordening luidt als volgt: AFDEELING 1. Bepalingen betreffende de werkzaamheden van publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen en publiekrechtelijke organen. Art. 1. 1) De werkzaamheden van de gemeenteraden en van de provinciale staten blijven rusten. Verkie zingen voor deze vertegenwoordigende lichamen vinden niet plaats. 2) Verder blijven de werkzaamheden rusten: a) van de colleges van burgemeester en wet houders: b) van de gedeputeerde staten: c) van de commissies, gevormd uit de staten - generaal: d) van de stembureaux (artikelen 32, 33 en 58 van de kieswet). 3) De werkzaamheden van de gemeentelijke commissies blijven rusten, voor zoover de burge meester zulks bepaalt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de werkzaamheden van de provinciale com missies, voor zoover de Commissaris der Provincie zulks bepaalt. Art. 2. 1) De leden der Staten-Generaal, der Provin ciale Staten en der Gemeenteraden zijn, onvermin derd het bepaalde bij de leden 1 en 2 van artikel 27, van de verplichtingen ontheven', welke voort sproten uit het lidmaatschap van deze publiek rechtelijke vertegenwoordigende lichamen. Der halve komen hun dc uit dit lidmaatschap voort spruitende bevoegdheden en aanspraken niet meer toe. 2) Behooren leden der Staten-Generaal, der Pro vinciale Staten of der Gemeenteraden tot bestuurs organen van privaatrechtelijke lichamen, in welke het rijk, een provincie of een gemeente deelneemt, dan kunnen deze: a) Wanneer het leden de'r Staten-Generaal be treft, door den Secretaris-Generaal van het betref fende departement van algemeen bestuur, b) Wanneer het leden der Provinciale Staten be treft, door den Commissaris der Provincie, c) Wanneer het leden van een Gemeenteraad be treft door den burgemeester met onmiddellijke werking of tegen een ander hem goeddunkend tijd stip worden ontslagen en "in hun plaats andere per sonen naar de bestuursorganen worden afge vaardigd. 3) Commissies van toezicht van privaatrechte lijke lichamen, in welke het rijk, een provincie of een gemeente deelneemt, worden beschouwd als be stuursorganen in den zin van het tweede lid. 4) De bevoegdheid, omschreven in het tweede lid. onder 3, komt den burgemeester mede toe ten aan zien van leden van de gemeenteraden, die behoo ren tot bestuursorganen van rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen of commissies, ingesteld ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van twee of meer gemeenten. AFDEELING 2. Voorschriften betreffende de inrichting van het gemeentebestuur. Art. 3. De taak van den Gemeenteraad en van het col lege van Burgemeester en Wethouders wordt dooi den Burgemeester waargenomen. Hetzelfde geld: ten aanzien van de taak van die gemeentelijke com missies, welker werkzaamheid blijft rusten op grond van een beslissing overeenkomstig het bepaalde bij artikel 1, lid 3, eerste volzin. Art. 4. 1) De Burgemeester benoemt voor den tijd van zes jaren ten minste twee, doch niet meer dan zes wethouders, ten einde hem bij het besturen der ge meente te vertegenwoordigen. 2) Raadslieden der gemeente (artikel 7) kunner niet tot wethouder worden benoemd. Art. 5. 1) De benoeming van een wethouder behoeft de toestemming van het toezichthoudend orgaan. 2) Met toestemming van het toezichthoudend or gaan kan de Burgemeester een wethouder te allen tijde ontslaan. De Burgemeester dient een wethou der terstond te ontslaan, indien het toezichthou dend orgaan zulks verlangt. 3) De Burgemeester bepaalt de volgorde, waarin de wethouders worden geroepen om als zijn alge- meene vertegenwoordiger op te treden. In die ge vallen, bedoeld in het tweede lid van artikel 84 der gemeentewet, worden de noodige maatregelen door het toezichthoudend orgaan getroffen. Art. 6. 1) Het toezichthoudend orgaan, den Burgemeester gehoord, bepaalt: a) Het getal der wethouders; b) Hoeveel wethouders bezoldiging genieten; c) Het bedrag der wedde der bezoldigde wet houders. 2) De wethouders worden beschouwd als ge meente-ambtenaren in den zin van de ambtenaren wet 1929. 3) De bezoldigde wethouders vervullen hun ambt als hoofdberoep. Art. 7. 1) De burgemeester benoemt raadslieden der ge meente uit de gezamenlijke volksgenooten, die in gezetenen der gemeente zijn. 2) Het getal der raadslieden is vastgesteld over eenkomstig het bepaalde bij artikel 5 van de ge meentewet, met dien verstande, dat het telkens de helft van het met één verminderde, aldaar aange geven getal der leden bedraagt.. 3) Wethouders kunnen niet tot raadslieden der gemeente worden benoemd. 4) Het bepaalde bij de artikelen 21, 22, 23, 25 en 26 van de gemeentewet ten aanzien van de voor waarden voor het lidmaatschap van den gemeenie- raad en van de daarmede onvereenigbare betrek kingen en verrichtingen is op de raadslieden der gemeente van overeenkomstige toepassing. Art. 8. g 1) De benoeming tot raadsman der gemeente kan worden geweigerd en het ontslag als zoodanig kan worden verlangd, wanneer daarvoor een gewichtige reden bestaat. 2) Als gewichtige reden wordt in het bijzonder aangemerkt het feit, dat de benoemde: a) Reeds meer dan zes jaren zonder onderbreking een openbaar ambt onbezoldigd heeft vervuld; b) Een geestelijk ambt vervult; c) Over meer dan twee personen voogd of cura tor is; 4) Meermalen of langdurig buiten de gemeente vertoeft; (Vervolg zie pag. 2). Engelsche luchtaanvallen op ons land 's-GRAVENHAGE. 13 Augustus. In den afge loopen nacht vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Zooals reeds zoo vaak geschied is, werd ook dezen keer éen aantal brisant- en brand bommen zeer willekeurig en blijkbaar zonder be wust doel neergeworpen. Er werd een boerderij ver woest. Daarbij werd een man gedood. Aan de kust werd een visscher met machinegeweervuur be stookt en gewond. Voorts werd aan diverse huizen glasschade aangericht. In een stad in Noord-Holland werden een elftal huizen min of meer zwaar be schadigd. Daarbij werden een kind gedood, een vrouw en een kind zwaar gewond. Het was op 20 Januari 1940 dat Churchill In het Lagerhuis verklaarde: „Het bolsjewisme is geen poli tiek systeem, maar een ziekte". Dit was naar aanleiding van het feit. dat de Sovjet- Unie het kleine, dappere Finland had aangevallen. Sindsdien is het bolsjewisme waarlijk niet veran derd. Het is een gevaarlijke ziekte gebleven, die zoo spoedig mogelijk moet worden uitgeroeid. Bolsjewisme is de kanker die vreet aan de Wester- sche beschaving, het is een gevaarlijk gezwel in het lichaam van Europa, dat moet worden uitgesneden. Europa kan alleen dan weer gezond en gelukkig worden als het bolsjewisme radicaal wordt uitge brand. Hier is geen compromis mogelijk, hier zouden zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Adolf Hitler heeft dit ingezien en de tienduizenden, die zich meldden voor de Vrijwilligerslegioenen, heb ben den Führer begrepen. Landgenooten begrijpt dat het bolsjewisme te vuur en te zwaard bestreden moet worden. Meldt u aan bij het VRIJWILUS&IEGIOEN Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1