Regeling voor bestuur van gemeente en provincie. - $ucg.edijj(keStand £aatste ^Betichten W O N S D X 'G 13 X U G 'S T S T94T FT X X E E 51*3 ÜXGBCXD (Vervolg van pag.l). 5) Aanhoudend ziek is, of ouder is dan zestig jaren. Art. 9. 1) De Burgemeester deelt de benoeming tot raadsman der gemeente onverwijld aan het toe zichthoudend orgaan mede. 2) De Burgemeester dient een raadsman der ge meente terstond te ontslaan, wanneer het toezicht houdend orgaan zulks verlangt. Art!'10. ll De raadslieden der gemeente hebben tot taak: a) Den Burgemeester bij het besturen der ge meente van raad te dienen en voorstellen te doen; b) De inwoners begrip bij te brengen omtrent de maatregelen vai} den Burgemeester. 2) De raadslieden der gemeente worden als zoo danig niet bezoldigd. Art. 11. (1) De raadslieden der gemeente zijn 'verplicht over aangelegenheden der-gemeente, van welke zij in hun hoedanigheid van raadsman dei- gemeente kennis krijgen, overeenkomstig dezelfde grondslagen als de gemeenteambtenaren geheim houding te bewaren. (2) Aan een raadsman der gemeente, die zijn geheimhoudingsplicht opzettelijk of door grove schuld schendt, kan op vordering van den burge- gemeester door het toezicht houdend orgaan een boete van ten hoogste tienduizend gulden worden opgelegd. (3) De boete (lid 2) wordt, met inachtneming van het bepaalde bij de wet van 22 Mei 1845 (staatsblad no. 22) op de invordering van 's rijks directe belastingen, ingevorderd. Art. 12. (1) De raadslieden.der gemeente worden voor vier jaren benoemd. (2) Het ambt van raadsman eindigt eerder: 1) Wanneer hij zijn woonplaats buiten de ge meente overbrengt; 2) Wanneer hij wordt ontslagen. Art. 13. (1) De Burgemeester roept de raadslie den der gemeente ter vergadering bijeen in alle gevallen, waarin ingevolge de voorschriften van de gemeentewet een besluit van den gemeenteraad ■was vereischt. (2) De Burgemeester stelt de dagorde vast. De vergaderingen zijn openbaar, wanneer de Bur gemeester zulks bepaalt. Dit wordt openlijk bekend gemaakt. (3) Ter vergadering worden, de afzonderlijke onderwerpen der dagorde besproken. Er wordt niet gestemd, noch een besluit genomen. De raadslieden der gemeente zijn verplicht hun meening kenbaar te maken, wanneer deze van die van den burge meester afwijkt. Zoodanige uitingen dienen in de notulen der vergadering te worden opgenomen. (4) De Burgemeester dient den raadslieden der feme.ente onverwijld zijn beslissing inzake ieder esproken onderwerp op een geschikte wijze mede te deelen. (5) Kan de afdoening ecner aangelegenheid geen uitstel lijden, dan kan de Burgemeester van de beraadslaging ter vergadering afzien. Hij dient den raadslieden der gemeente onverwijld de wijze van afdoening op een geschikte wijr-e mede te dee len. (6) De Burgemeester kan den raad van de raadslieden der gemeente ook anders dan ter ver gadering inwinnen. (7) De Burgemeester kan ook van andere volks- genooten vorderen, dat zij hem in bepaalde aange legenheden, rakende het bestuur der gemeente, van raad dienen. Volksgenooten, die ingezetenen der ge meente van bovenbedoelden Burgemeester zijn, zijn gehouden aan de overeenkomstig het bepaalde bij den eersten volzin door den Burgemeester aan hen gerichte vordering te voldoen. Art. 14. (1) Het toezicht houdend orgaan ziet toe, dat de gemeente door den burgemeester met inachtneming van de geldende rechtsvoorschriften wordt bestuurd en dat het bestuur der gemeente strekt tot bevordering van het algemeen belang van het rijk. (2) Het toezicht houdend orgaan kan dén Bur gemeester aanwijzingen geven. De Burgemeester is aan deze aanwijzingen gebonden. (3)- De Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is ten opzichte van de gemeenten bedoeld in artikel 15, lid 1, onder 2, rnede bevoegd aanwi.,gzingen te geven in alle aan gelegenheden, met uitzondering van die betreffende den waterstaat. Do Secretaris-Generaal van het departement van Waterstaat is ten aanzien van alle gemeenten mede bevoegd aanwijzingen te geven in aangelegenheden beüt:ffende den water staat. Art* 15. (1) Toezicht houdend orgaan over alle aangelegenheden, met uitzondering van die betref fende de Waterstaat, is 1) voor de gemeenten 's-Gravenhage. Amster dam en Rotterdam de Secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken: 2) voor alle overige gemeenten de Commissa-' ris der Provincie, onverminderd hetgeen bij de gel dige voorschriften is bepaald omtrent de bevoegd heid van den Secretaris-Generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken. (2) Toezicht houdend orgaan over aangelegen heden, den Waterstaat betreffende, is 'voor alle gemeente de Commissaris der Provincie, onver minderd hetgeen bij de geldige rechtsvoorschriften is bepaald omtrent de bevoegdheid van den Secretaris-Generaal van het departement van Wa terstaat AFDELING 3. Voorschriften betreffende de inrichting van het provinciaal bestuur. Art. 16. (1) De taak van de Provinciale Staten wordt door den Commissaris der Provincie waar genomen. (2) Hetzelfde geldt v 1) ten aanzien van de taak van die provinciale commissie, welker werkzaamheden blijven rusten op grond van een beslissing overeenkomstig het bepaalde bij artikel 1, lid 3, tweede volzin; 2) ten aansien van de taak van Gedeputeerde Staten, welke ingevolge artikel 17 niet door den Commissaris der Provincie en de Bestuursraden (artikel 19) gemeenschappelijk worden waargeno men. Art. 17. Voor zoover tot dusver Gedeputeerde Staten 1) kennis namen" van geschillen van bestuur, of 2) uitdrukkelijk waren aangewezen om te oor- deelen over andere geschillen of 3) verordening of besluiten der besturen van waterschappen, veenschappen of veenpolders kon den schorsen of vernietigen, worden deze werk zaamheden gemeenschappijk door den Commissaris der Provincie en de bestuursraden (artikel 19) voegd 1) zich door alle overheidsinstanties in de provincie, voor zoover deze niet ook buiten het gebied der provincie bevoegdheid bezitten, inlich tingen te doen verstrekken, aan deze instanties voorstellen te doen, zoomede haar in aangelegen heden, welke geen uitstel kunnen lijden, aanwij zingen te geven, onverminderd het recht van het bevoegde centraal gezag om zulks te doen; 2) zich door alle overheidsinstanties, welke ook buiten het gebied der provincie bevoegdheid bezitten, met uitzondering van het centraal gezag, inlichtingen te doen verstrekken en aan deze in stanties voorstellen te doen. (2) De in het eerste lid. onder 1, bedoelde be voegdheden komen den Commissaris der Provincie tegenover instanties der Nederlandsche politie slechts toe, voor zoover hij binnen den kring zijner bevoegdheden maatregelen treft, welke door deze instanties dienen te worden uitgevoerd. De Com-, missaris der Provincie en de gewestelijke Direc teur van Politie verstrekken elkaar wederkeerig de inlichtingen. Welke zij voor de vervulling van hun Hoofdredacteur: R. W. P. Pcereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. taak behoeven. Zij kunnen elkaar wederkeerig voor stellen doen. (3) Het bepaalde bij artikel 14, lid 2, blijft on verminderd van kracht. (4) De bevoegdheid, bedoeld in het eerste lid, komen den Commissaris niet toe tegenover de ge rechten. (5) Als centraal gezag in den zin van het eerste lid wordt beschouwd iedere instantie, welker be voegdheid zich uitstrekt over het geheele bezette Nederlandsche gebied. Art. 19. (1) De Commissaris der Provincie be noemt voor den tijd van zes jaren ton minste twee, doch niet meer dan zes Bestuursraden, ten einde hem bij het besturen der provincie te vertegen woordigen. (2) Raadsleden der provincie kunnen niet tot Bestuursraad worden benoemd. (3) Overigens is ten aanzien van de benoeming en van het ontslag van een Bestuursraad het be paalde bij artikel 5, leden 1 en 2, van overeen komstig® toepassing. (4) Met betrekking tot de volgorde bij de algemeene vertegenwoordiging is het bepaalde bij artikel 5, lid 3, eerste volzin, van overeenkomstige toepassing. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den Commissaris der Provincie en van alle Bestuursraden worden door het toezicht houdende orgaan de noodige maatregelen getrof fen. AFDEELING 4. Art. 29. 1. De bestuursraden worden beschouwd als provinciale amtenaren in den zin van de arnte- narenwet 1929. 2. Het toezicht houdend orgaan bepaalt, den Commissaris der Provincie gehoordt het getal en de wedde van de Bestuursraden. 3. De Bestuursraden vervullen hun ambt als hoofdberoep. Art. 21. De Bestuursraden zijn met betrekking hunner werkzaamheden, bedoeld in artikel 17, aan geenerlei aanwijzingen gebonden. Art. 22. 1. De Commissaris der Provincie be noemt Raadslieden der Provincie uit de gezamen lijke volksgenooten, die ingezetenen der provincie zijn. 2. Het getal dier raadslieden- is vastgesteld over eenkomstig het bepaalde bij artikel 2 van de Pro vinciale Wet, met dien verstande, dat het telkens een derde van het aldaar aangegeven \getal be draagt. Breuken worden verwaarloosd. 3. Bestuursraden kunnen niet tot raadsman eener provincie worden benoemd. 4. Het bepaalde bij de artikelen 17, 18, 20, 21, 22 en 57 van de Provinciale Wet ten aanzien van de voorwaarden voor het lidmaatschap van de Pro vinciale Staten en de daarmede onvereen igbare betrekkingen en verrichtingen, is op de raadslieden der provincie van overeenkomstige toepassing. Art. 23. De benoeming tot raadsman der Provincie kan worden geweigerd en het ontslag als zoodanig kan worden verlangd, wanneer daarvoor een ge wichtige reden bestaat. Hetgeen in het bijzonder als gewichtige redey wordt aangemerkt, blijkt uit het bepaalde bij artikel 8, lid 2. 1 Art. 24. Met betrekking tot het provinciale be stuur zijn verder de volgende bepalingen van overeenkomstige toepassing: 1. Het bepaalde bij artikel 9 omtrent benoeming en ontslag van raadslieden der gemeente; 2. Het bepaalde bij artikel 10 omtrent de taak en de onbezoldigde ambtsverrichting van de raads lieden der gemeente; 3. Het bepaalde bij artikel 11 omtvent den ge heimhoudingsplicht voor de raadslieden ^der ge meente; 4. Het bepaalde bij artikel 12 omtrent den ambts- duur van de raadslieden der gemeente; 5. het bepaalde bij artikel 13 omtrent de werk zaamheden van de raadslieden der gemeente, de bevoegdheid van den Burgmeester zelf te beslissen, alsmede diens bevoegdheid volksgenooten, die geen radasman der gemeente zijn, te raadplegen Art. 25. Het toezicht houdend orgaan heeft ten opzichte van het bestuur door den Commissaris der Provincie een taak overeenkomstig die, welke is omschreven in art. 14. Art. 26. 1. toezicht houden orgaan over alle aangelegenheden, met uitzondering van die betref fende den waterstaat, is de Secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. 2. Toezcht houdend orgaan over de aangelegen heden, den Waterstaat betreffende, is de Secretaris generaal van het Departement van Waterstaat. Art. 27. 1. De wethouders, die tot dusver hun be diening waarnemen, verrichten de werkzaamheden der wethouders, bedoeld in de art. 4, 5 en 6 tot op het tijdstip, dat de Burgemeester hen ont slaat; 2. De leden der Gedeputeerde Staten verrichten de werkzaamheden van de Bestuursraden, bedoeld in de art. 19 en 20, alsmede gemeenschappelijk met den Commissaris der Provincie de werkzaamheden, bedoeld in de art. 17 en 21, tot op het tijdstip, met ingang waarvan de Commmissaris der Provincie hen ontslaat; 3. Het toezicht .houdend orgaan kan tot nader order op verzoek van den Burgemeester van het bepaalde bij art 6, lid 3, en op verzoek van den Commissaris der Provincie van het bepaalde bij art. 20, lid 3, ontheffing verleenen; 4. Weigert een persoon, genoemd in het eerste of tweede lid, zonder genoegzame reden de daar bedoelde werkzaamheden te verrichten, dan wordt noch wachtgeld, noch pensioen, noch weduwe- of weezenpensioen toegekend. Het toezicht houdend orgaan beslist in dezen op verzoek van den Bur gemeester (Commissaris der Provincie). Art. 28. 1. Het bepaalde bij art. 13, lid 1, is niet van toepassing, zooals de raadslieden der ge meente niet zijn benoemd. 2. Het bepaalde bij art. 24, onder 5, in verband met artikel 13, lid 1, is niet van toepassing, zoolang de raadsleden der provincie niet zijn benoemd. Art. 29. Op ambtenaren en andere leden van het personeel, wier diensten in verband met het in werking treden dezer verordening overbodig wor den, is het bepaalde bij de nonactiviteitsregeling burgerlijk rijkspersoneel (Nederlandsche Staats courant 1940 no. 227) van toepassing. Art 30. Verordeningen, welke goedkeuring be hoeven en in jvelke bevoegdheden worden toege kend aan publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen en publiekrechtelijke organen, welker werkzaamheden op grond van het bepaalde bij artikel 1 blijven rusten, kunnen door de daarvoor aangewezen Instantie worden goedgekeurd in de bewoordingen, waarin deze verordeningen ter goedkeuring zijn voorgelegd Het bepaalde bij de artikelen 3, 16 en 17 blijft onverminderd van kracht Art. 31. De ter. uitvoering dezer verordening noodige voorschriften kunnen bij beschikking wor den uitgevaardigd. Art. 32. 1. Deze verordening treedt op 1 Sep tember 1941 in werking. 2. Tegelijkertijd treden de verordening no. 36/1941 (eerste verordening betreffende buitengewone maatregelen'bp staats- en administratief rechtelijk gebied), alsmede de ter uitvoering daravan uitge vaardigde decreten no. 37/1941, 45/1941 en 96/1941 buiten werking. Dinsdagmiddag werd op het strand voor het Noorderbad een kinder-strandfeest gehouden met behendigheidswedstrijden. Zakloopen met hindernissen was voor de jongens lang geen gemakkelijke taak en menigeen struikelde voor het doel was bereikt (foto De Haas) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 13 OP 14 AUG. 21.08 tot 6.20 Maan onder14.13 Maan op 0.12 IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJmuiden, 13 Augustus 1941. Prijzen: Tarbot f 4.504.20 per k.g. Tong f 5.103.per k.g. Groote roode poon f 102.per 50 k.g. Middel roode poon f220.110.idem. Kleine roode poon le soort f 92.84.idem. Idem 2e soort f 66.58.idem. Wijting f 67.-57.—. Zetschol f 105.94.idem. Kleine schol le soort f 94.76.—idem. Idem 2e soort f 70.66.idem. Pufschool le soort f 55.44.idem. Idem 2e soort f 32.17.idem. Groote griet f 194.idem. Middel griet f 161.idem. Kleine griet f 132.idem. Poontjes f 39.36.idem. Horsmakreel f 35.34.idem. Pieterman f 82.80.idem. Groote schar f38.31.idem. Pufschar f 19.11.idem. Groote gul f 125.idem. Kleine gul f114,82. idem. Groote bot f76.74.idem. Kleine bot f 40.36.idem. Kabeljauw f23.10.per stuk. Rog 1' 32.30.per 20 stuks. Besommingen: Trawlers: IJM 107, Johanna, 350 manden, f7.128. IJM 432. Raaf, 260 manden, f 7.813.— IJM 118, Beatrice, 350 manden, f 8.650. IJM 253, Sumatra, 250 manden, f 8.086. Logger: h SCH 9 £50.50. Kotter: IJM 221 f2652—, IJM 229 f73—, Texel 29 f913—. Helder 108 f523—, Helder 125 f289.—. Nagekomen besomming van gisteren: KW 122, Nico Hoos, 170 manden, f 3.579.—. Excursie naar het crematorium Woensdag 20 Augustus houdt de afdeeling Velsen der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding een avondexcursie naar het crematorium, de colombaria en de urnentuinen der Vereeniging te Westerveld. Deze excursie is in het bijzonder bestemd voor niet-leden der vereeniging. HEEMSTEDE Bouw- en Woningtoezicht Overzicht over het afgeloopen dienstjaar De bemoeiingen van het gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht hebben zich in het afgeloopen dienst jaar in mindere mate dan voorheen over den nieuw bouw uitgestrekt, daar tengevolge van de tijdsom standigheden de bouwbedrijvigheid zeer beperkt bleef. De woningvoorraad nam door nieuw-, her- of ver bouw toe met 76 perceelen terwijl zij door slooping met 5 perceelen afnam. De netto-toeneming, met 71 perceelen bracht den totalen woningvoorraad op 5321.In het voorafgaande jaar bedroeg de netto-toeneming van den woningvoorraad nog 188. Daar het zielental van de gemeente in het vorige jaar steeg van 20400 tot 20650 bleef het gemiddeld aantal inwoners per woning onveranderd 3.95. Dit be- teckent dus dat de toeneming van den woningvoorraad en de stijging van het zielental gelijken tred hielden, zoodat de woningbehoefte in de gemeente niet toenam. Het aantal malen, dat ontheffing moest worden ver leend-van de bepalingen der Bouw- en Woningverorde ning bedroeg slechts 28 tegen 92 maal in het vooraf gaande jaar. In 9 gévallen (vorig jaar 32 gevallen) be trof het den bouw op meer dan tien meter afstand van een straat; eveneens in 9 gevallen (vorig jaar 29 gevallen) had de ontheffing betrekking op het bouwen door de achtergevelrooilijn. In één geval moest stopzetting van werkzaamheden aan bouwwerken worden gelast wegens het bouwen zonder vergunning; in het voorafgaande dienstjaar moest tot een dergelijke lastgeving in vier gevallen worden overgegaan. Evenals in vorige jaren werden aan een aantal wo ningen diverse \-erbeteringen aangebracht, deels naar •aanleiding van bij onderzoek gerechtvaardigd geble ken klachten, deels als gevolg van door den dienst bij de inspectie van oude woningen geconstateerde gebre ken. Daar de noodige verbeteringen dit jaar door over leg tusschcn oke eigenaars en het Bouw- en Woningtoe- zich tot stand kwamen, behoefde het gemeentebestuur in geen enkel geval over te gaan tot een officicele aanschrijving als bedoeld in de artikelen 21 en 23 der Woningwet. In het voorafgaande jaar waren nog drie dezer officleele aanschrijvingen onvermijdelijk ge weest. Zes woningen werden in den loop van het dienstjaar onbewoonbaar verklaard; ook in het voorafgaande dienstjaar bedroeg het aantal onbewoonbaarverklaarde, perceelen zes. Van laatstgenoemde perceelen behoefde evenwel in geen enkel geval dc termijn van ontruiming verlengd te worden terwijl dit in het thans afgesloten dienstjaar driemaal geschieden moest. Het aantal aangevraagde bouwvergunningen bedroeg 26 (vorig jaar 128). Hiervan hadden er 15 (vorig jaar 59) betrekking op nieuwbouw: 3 (v.j. 3) op herbouw en 8 (v.j. 66) op verbouw. Eén aanvrage voor nieuwbouw werd geweigerd. In 26 gevallen werd met bouw of ver bouw aangevangen en 20 (v.j. 84) verklaringen van vol tooiing werden afgegeven. De aangevangen werken betroffen 37 woningen, 7 winkels, 1 kantoorgebouw en 9 woonhuisgarages. Van de .37 woningen waren er 19 (v.j. 83) in nieuwbouw, 3 (v.j. 3) in herbouw en 16Uv.j. 42) in verbouw. Alle 37 betroffen particuliere woningen, aan vereenigings- of gemeentewoningen werd in het afgeloopen dienstjaar, evenals in het voorafgaande, gebouwd noch verbouwd. Van de 9 woonhuisgarages waren er 8 in nieuwbouw en 4 in verbouw. Deze aantallen zijn aanzienlijk lager dan in het voorafgaande dienstjaar, toen 62 nieuwe garages bij woonhuizen werden opgetrokken en 4 ver bouwingen plaats vonden. Door den ontsmettingsdienst werden geen nieuwe gevallen van besmette woningen geregistreerd. Het totaal aantal opgespoorde besmette woningen sinds het begin van het systematische onderzoek in 1936 be draagt 54. De besmette woningen werden gezuiverd naar de aanwijzingen en onder controle van de ge meente. Ook in het afgeloopen jaar werd weder de rattenverdelging door middel van zee-ajuin en pararat voortgezet. Hiervoor werden eenige duizenden pakjes rattenvergif uitgelegd. Uit de controle op diverse pun ten bleken bevredigende resultaten., In het algemeen kan geconstateerd worden, dat nu de rattenverdelging jaarlijks herhaald wordt, verspreiding van de ratten met merkbaar gevolg wordt tegengegaan en het aantal van deze dieren wordt beperkt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Redeker, Kaemstedeplein 9. broche: Heemsteedsche Cafetaria Binnenweg 79. lorgnet; v. d. Wiele, Glipperweg 116. bord; v. Vessem Eikenlaan 21, handschoen; Jansen Groote Houtstraat (apotheek Florijn), handschoen en haarband; v. Schie Lombckstraat 9, hondje; Roosloot, Oosterlaan 12, re-' genjas; Jansen Havenstraat 19, heerenhorlogeketting; Jonker, Voorzorgstraat. 6, Haarlem, portemonnaie; Ila- bermehl. Raadhuisstraat, parapluie, Lageweg, Kerklaan 19, portemonnaie; Dè Mooij, Gedempte Oude Gracht 29 rood Haarlem, rugzak; Marchant, Dyserinkstraat Haarlem, rozenkrans; Jongepier, Javalaan 11, ring. BLOEMENDAAL Be maaltijden van de Centrale Keuken Nu de gemeente Bloemendaal de Centrale Keuken te Haarlem gaat subsidieeren en derhalve de inwo ners dezer gemeente ook eten uit de Haavlemsche Keuken kunnen betrekken, is voor den Sneldienst Haarlem en Omstreken de mogelijkheid geopend ook in Bloemendaal het eten thuis te bezorgen. Dit zal voor vele Bloemendaalsche huisvrouwen een uitkomst zijn. Immers velen, die gaarne het eten uit de Keuken zouden betrekken, zijn niet altijd in staat met een pannetje naar het uitdeelingslokaal te gaan en het daar zelf In ontvangst te nemen. Ook het bestellen van het eten, dat steeds twee dagen te voren moet geschieden (en dan nog op gezette tijden) levert voor vélen groote bezwaren op. Dagelijks wordt door den Sneldienst, naar keuze des middags of des avonds, het eten thuis gebracht. De kosten zijn drie cent per portie plus 20 cent ad ministratiekosten per gezin per week. DE CENTRALE KEUKEN. Naar wij vernemen zal met ingang van de volgende week ook voor de wijk Bloemendaal in het jeugdhuis aan de Donkere Laan van 11.30—12.30 gelegenheid be staan om maaltijden te betrekken bereid in de Cen trale Keuken te Haarlem. Een aantal dames is bereid gevonden om als „op schepster" te fungeeren. 487e STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 13 Augustus. 5000 No. 6237. PRIJZEN VAN ƒ30 1410 1626 1-7-g 2264 2373 2409 2520 *2778 2947 3125 3270 3345 3559 3700 4051 4184 4248 4602 4892 4920 5344 5757 5802 5912 6108 6151 6236 6250 6643 6829 6871 7180 7622 7905 7954 7981 8257 8548 8680 8786 8805 8855 8969 9359 963G 10223 10736 10858 10978 10990 11444 11603 11632 11668 12225 12516 12628 12703 12725 13167 13206 13502 13543 14150 14993 14997 15.11 15463 15596 16141 16147 16344 16571 16670 16834 16957 17041 17156 17534 18177 18298 18332 18396 18527 18940 19092 19101 19331 19595 20171 20351 20379 20482 20675 21509 21579 21719 21730 21884 HAARLEM, 13 Aug. 1941. Bevallen: 10 Aug.: E. M. van de Vosse—Warmenho- ven d., 11 Aug.: A. Brolsma—Bolt z., M. v. d. Poll— Regoort d.. A. T. Steffens—Wclage z., 12 Aug.: A. GriekspoorKort d., M. C. Broelman—van Deursen z., T. J. Kroes—Wortmann d., A. M. van StrienKievit d., 13 Aug.: H. J. E. GroenendaalSteenkist d., V. WinkelmanPollnjk z., Ondertrouwd: 13 Augustus: M. A. Coppens en J. J. Groenendijk; W. de la Rie en A. Briene; K. Rol en.B. Kopjes Niemann; J. Slot en M. A. Koster; P. van Zee land en H. P. M. Koch; H. v. d.Linden en M. T. Klippel; W. H. Hubbers en B. T. J. de Zwager; S. Kuipers en J P. Groenendaal; J. J. Hessels en H. Spinder; P A van Bakkum en M. Vosmeer; G. de Vries en M. S. Bak ker; W. de Kruif en G. W. Heijnis; F. Fictoor en P. E. Stevenhagen; J. E. Tuinhout en J. C. T. Groenen dijk: W. Wouterson en M. Ottenbros; J. de Vries en M. de Vries; A. Vink en H. H. Ruijzenaars; J. Volkers en M. J. Oudolf; W. Koot en C. A. E. Opbroek Gehuwd 13 Aug.: S. P. van Waard en A. L. v Braak; F. H. Brand en B. G. C. Ruitenburg; J. P. Gie- sen en C. W. v. d. Made; J. van Dansik en C. Kricge; L. W. Cornet, en J. A. van Egdom; T. J. den Dekker en M. C. Hessels; C. de Vries en W. M. Spronk; W. Has- per en A. F. T. Schulpen; J. C. Haeseker en J. A. M. Beenhakker, G. de Vries en J. Rooker, A. P. de Zwart en G. de Haan. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Getrouwd: G. Engelbrecht en T. Tjeb'oes, De Steeg; P. C. A. M. de Bruyn en M. Taminiau, Am sterdam. Bevallen: M. Lavalye-ï-Noteboom. Rotterdam, d.. G. A. MendanonWarning, Enschede, z.; De Graaf Roever, Medan, d.; TheissingRouffaer, Amster dam, d.; DekkerIedema, Santpoort, d. Verloofd: H. Janse en D. v. cl. Klashorst, Bloe mendaal. Overleden: H. W. G. Ras B.D.zn., 48 j., Naarden; Dr. H. P. N. Muller, 82 j.. Den Haag: B, Visser, 66 j., Rotterdam; J. de Roo, Groningen; Mr. N. A. Men- sing van Charante, 66 j., Amsterdam; J. N. Bruyn. Den Haag; P. Smit, 59 j.. Blaricum; J. Repelius, 76 j.. Den Haag; G. L. Kromsigt, 72 j., Amsterdam. De Larensche inbraak LAREN 13 Augustus. In verband met de gerucht makende inbraak de vorige weck in een villa te Laren (N.H.) waarbij o.m. voor een bedrag van 10.000 "gulden aan juweelen en gouden sieraden werd gestolen, kan thans worden medegedeeld, dal het aan de Larensche polifie in samenwerking met de Hilversumsche recherche gelukt is al het gestolene op te sporen en in beslag te nemen. De politie heeft reeds 3 personen gearresteerd, terwijl de mogelijkheid niet is uitEesloten, dat nog meer arresta ties zullen volgen. De schade van den luchtoorlog in Engeland STOCKHOLM, 13 Augustus (DNB) Hoe ont zaglijk groot de schade is, die de luchtoorlog de af geloopen maanden aan het Engelsche bedrijfslevei heeft toegebracht, blijkt uit een mededeeling va de „Daily Express". Het Londensche blad meldt d: majoor Andrew Holt belast is met van „gewichts standpunt" gezien, den zwaarsten arbeid van de geheelen oorlog, n.l. de taak om het schroot en d stalen balken uit de vernielde gebouwen weg t halen voor industricele doeleinden. Dat wil zegge dat hij een millioen ton schroot en stalen bailee: uit de door den luchtoorlog verwoeste huize moet halen. Londen alleen levert daarvan 200.00 ton. Veertig ondernemingen zijn belast met hf transport van dit materiaal te Londen. Sovjetvliegtuigen boven Bulgaarscli 'ebiei Verscheidene bommen neergeworpen SOFIA, 13 Aug. (DNB) Sovjet vliegtuigen hebbe opnieuw gevlogen boven het gebied van Schuma in het noordoosten van Bulgarije en hier brisant en brandbommen neergeworpen zonder groote sch: de aan te richten. Volgens een communiqué van hf Bulgaarsche luchtbeschermingscommando zijn twe personen getroffen. Voorts is meegedeeld dat o 12 Augustus tusschen één en drie uur vreemd vliegtuigen, die uit het Noordoosten kwamen, eenig malen boven het gebied van Schuman hebben ge vlogen en verscheidene van hun bommen van vei schillend kaliber hebben neergeworpen. Op vel plaatsen werden brandbommen op werkende dorsc machines geworpen. Roosevelt nog deze week terug in Washington Maatregelen op binnenlandsch politiek gebiei verwacht. NEW YORK, Men verwacht dat presidet Roosevelt in het midden van deze week weer Washington zal terugkeeren. Een kwestie v groote beteekenis, waarmee hij 7*ch dan zal moete bezig houden, is de situatie in het Verre Oosten. I bijeenroeping van het Australische kabinet gee een indruk van de ernstige ontwikkeling. Een df vertrouwdste medewerkers van den president. M: nutt, die vroeger gouverneur van de Philippijne was, hield deze week een rede, waarin nij aan drong op een „duidelijke en vaste politiek" ten op zichte van Japan. Op het gebied der binnenlandsche politiek zal president, naar men gelooft, maatregelen treffe om de samenwerking tusschen de verschillende de fensiebureaux nauwer aan te halen. (Misschien ze hij een ministerie van luchtvaart stichten, teneind de rivaliteit tusschen leger en vloot uit den weg ruimen. (United Press.) Londen en Moskou zeggen Turkij steun toe Verklaringen te Ankara gedaan. STOCKHOLM, 13 Aug. (D.N.B.) De Engelscll Nieuwsdienst meldt dat de Britsche ambassadeur i Ankara op 10 Augustus den Turkschen minister va buitenlandsche zaken een verklaring van de Britsch regeering heeft overhandigd. Daarin zegt Groot Brit tannië aan Turkije zijn steun toe, voor het geval ee Europeesche mogendheid een aanval op Turkije zo ondernemen. De Britsche regeering, zoo wordt in a verklaring gezegd, zal vasthouden aan de convent! van Montreux en zal ervoor zorgen dat de Dardanel len niet in handen van een andere mogendheid vallen De Engelsche Nieuwsdienst mel^t verder dat ooi de Sovjet-ambassadeur in Ankara een dergelijke ver klaring heeft doen toekomen aan het Turksche depar tement van buitenlandsche zaken. De moord te Oirschot Door de marechaussee te Oirschot werd naar de N. Til! Ct. meldt, voor den officier van Justitie te 's Hertoge: bosch geleid de 23-jarige kantoorbediende F. Th. de K uit Goes, als verdacht van moord, gepleegd te Oirschot 3 Augustus jij. op P. Leurs. Na door den rechter-commissaris te zijn^gehoord, wer hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's Hertogen boseh. Radiorede van Generaal Seyffard Dinsdagavond heeft luitenant-generaal H. Seyffardt, chef van het Vrijwilligers-legioe Nederland een radiotoespraak lot het Nederlandse! volk gehouden, waarin hij allereerst- het vertre der beide contingenten voor het Nederlani>-ch Legioen in'herinnering bracht, om zich daarna wenden tot hen, die hier te lande de eind-ovéi winning van Duitschland in twijfel trekken. Zij suggereeren zoo zei spreker, naar wij aa het A.N.P.-verslag ontleenen elkaar nog ee Engelsche overwinning op het vasteland van Europ vooral nu de bolsjewiek te hulp snelt! En da bekladdden zij de ware vaderlanders, die een opf oog hebben voor het groote wereldgebeuren. Spreker leverde felle critiek op Engeland. Adolf Hitler, de groote denker en vredesmensc wilde geen oorlog, hij wilde Duitschland, dat zo had geleden, weer gelukkig maken en met Duitsci land het geheele beschaafde Europa. Maar Enge land wilde dat niet. Zijn geldmagnaten en hu vrienden, de dollarbaronnen in Amerika wilden de oorlog. Scherp veroordeelde spreker de houding de Nederlandsche regeering. En thans heeft die zelfde „Christelijke" vroegei regeering onder pressie van Engeland zich solidai verklaard met de Sovjet-horden, die de Westerse! beschaving en kuituur wilden gaan verwoeste Een kreet van ontsteltenis is daarover opgegae Dat optreden heeft mede den stoot gegeven aa het besluit een Nederlandsch legioen te vormen, zal meevechten tegen het afschuwelijke bolsjewis me. Maar omdat de fluisteraars dat alles niet kuB nen ontkennen, komen zij weer met iets ande en vragen: Zijt gij den eed van trouw vergetei dien ge eens hebt afgelegd? Daarop kan ik an! woorden: Neen vergeten is dat niet, en ik ka respect hebben voor hen, die zich nog gebonde voelen. Dat is een persoonlijk inzicht, waardoor el aan dien eed tegenover een regeering, welke he door dien eed gewrochte verband eenzijdig vei brak, toen zij ons vaderland in het meest kritiek moment overhaast verliet, om zich in veiligheid stellen voor een denkbeeldig haar bedreigend 2® vaar. Neen; gij smettenwerpers, gij treft hen niet, het legioen organiseeren en evenmin treft gij he: wier leeftijd en gezondheid het hun mogelijk maai daadwerkelijk ten strijde te trekken. Zij hebbe hét rustige vertrouwen, dat zij- hun vaderland op beste wijze hebben gediend. Dat zal de toekoms bewijzen, dan zult gij in uw schulp kruipen! Maar tot u. waarachtige vaderlanders, die dc nieuwen tijd begrijpt, roep ik nogmaals: sluit i aan bij het legioen, of, als u dat niet mogelijk steunt met uw gaven de legioenambulance, tot hei van Europa en van uw eigen vaderland. Dat S zoo.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2