aren door Holland. Wijzigingen in het onderwijs. Fietsbanden. AGENDA 'OENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 H A A R i; E M'S DAGBEAB 3 Een zwerftocht per wherry. 'Weer hebben we, een week lang, de bmnenwate- m per wherry bevaren. En dat in Augustus, de ir.ermaand met de zeer wankele weer-reputatie, e deze bedenkelijke faam in 1941 opnieuw ge- and doet. Maar toch! Toch herinner ik mij dien oegeren zwerftocht over onze trekvaarten, tochten i weteringen, over onze meren en kanalen. Die iltrok zich ook in Augustus, nu twaalf jaar ge- den. Hij ving aan met een krachtigen plensbui, oen brak de zon door en acht dagen lang viel er ien druppel regen meer en straalde gansch mooi- olland in zonneglans. Sindsdien blijf ik op een herhaling rekenen. Ook i deze ervaring, die zich kenmerkte door de ont- jt-bui, de lunch-bui, de avondbui en den nachte ken zondvloed. Maar er was veel zon tusschenin. i zulk wisselvallig weer biedt vergoedingen. Het ithaalt u op een eindeloos variëerend wolkenspel, hci'oge en lage luchten, stralende en dreigende, auwe en kleurige. En als ge dit alles niet maar s een litterair beeld beschouwt, dat onze dichters n erkende inspiratie heeft geholpen, of als een vestigde bron van scheppingskracht voor al onze tilders, van de Gouden Eeuw tot op heden, wier btiel gevoel voor kleur er zoozeer mee gediend geweestals ge er dus zelf van weet te ge- eten. is dit wel veel schooner- en boeiender dan n heele week helblauwe hemel. Ge hebt er zelfs buien, het 's ochtends leeghoozen van de boot het missen van eenige picnics voor over. Wij vertrokken ditmaal uit Leiden, gevieren in 1 goede schip Njord, dat nogal zwaar beladen was :t koffers, jassen, dekzeilen, reserve-riemen en 101 kleinigheden waaraan vrouwelijke reisge- oten wel en wij mannen niet plegen te denken. zorgen voor sigaretten, pijpen, tabak en luci- rs, op het laatste oogenblik ook nog, een A.N.W.B.- art en in elk geval voor reisgeld en achten ons ïlzijn daarmee verzekerd. Zij denken aan al het erige. Leiden grenst aan ons drukste en kleurigste cen- im van zeilsport: de Kager Plassen, met Braasse- jrmeer en Westsinder in de nabijheid en veel van intieme binnenwateren die des roeiers vreugd n. Dus koersen wij eerst daarheen. Leiden zelf mag er ook wezen. Het heeft stads- achten met veel eigen sfeer en rnaar weinig eigen ank. Het; bezit traditie en schoonheid. Op een ort slingervaart naar buiten bewondert ge op- euw oude gevels maar nog meer dit geheele echte jllandsche stadsbeeld, dat van eeuwen spreekt knipoogt weer eens vriendelijk tegen den ver- Berden steenen leeuw, die ergens in een klein intje aan het water staat. Hij heeft wel wat ge len: de verbinding van zijn achterdeel met den ifispel in zijn staart, die nu eenzaam op een apart etstukje rust, is hem ontvallen. Maar grimmig stoer is hij gebleven. Onder een spoorbrug glijden we nu door, langs ?urige huisjes en een molen die hopelijk steeds houden zal blijven, want hij schijnt vergroejd et het landschap, over smal slingerend water sschen weilanden en bosschages door, naar War- ind. Twee roeien er. twee wachten, behagelijk in n stuurstoel geleund, op hun beurt. Immers zal t vanouds geldende stelsel: om het halfuur wisse- ook op deze reis weer gelden. En wij vermeien s in de gedachte aan nog onbekende wateren met nmer-bezochte, lieflijke kleine dorpen, die wij idekken zullen. Wij verheugen ons in het voor zicht van' al de sluizen waarin wij schutten en de kettingen van ophaalbruggen waaraan wij ngen zullenfomdat zij zelfs voor een wherry lage doorvaart zullen bieden. Wij denken droo- :rig aan pittoreske dorpsstraat!es, oude dorps- rbergen en grillig-hellende biljarten in gelag-" mers. met vele gestopte gaten in het laken, waar de slechtste stooten de verrassendste caramboles llen opleveren. Wij denken aan wandelingen als zon ter kimme neigt en aan andere wande- igen met het sleeptouw over den schouder, als t water te smal voor roeien zal zijn en er ge- igd zal moeten worden. Want velerlei is tenslotte sportbeoefening op zoo'n roeitocht. En het ver- jdt ons ook dat wij ondanks een zorgvuldig be ideerden, door den A.N.W.B. uitgewerkten tocht- :t-toelichting en een tweede, keurig-opgeschreven ite die wij d-aaruit gedistilleerd hebben, geen i deze beide reizen zullen maken maar wel een 'de, welker verloop door den gril van den dag het weer yen de windrichting en het toeval zal «•den bepaald. Het wordt een zwerftocht. <Udus van schoone verwachtingen vervuld glijden vredig ter Kage, waar de zeilsport hoogtij viert de roeiers zeldzaam zijn. Aan het einde van de rietlaak opent het Zweiland zich breed voor ons. is weinig wind, slechts een goedig zefiertje en in voelt de roeier zich immer boven de zeilers rheven. Hij snelt hen voorbij. Zij drijven statig hun tientallen scheepsgedaanten over de meren, og en wit en een beetje plechtig. Als het heusch sait zijn ze sierlijk, sportief en bewegelijk, vol snning en snelheid. Als het alleen maar ruischt de zeilen liggen die schepen allemaal komiek- :htop en gaan huns weegs met een droomerige itigheid die doet denken aan een park met veel ftige dames erinhooge, keurige dames jdie caar hoogstens door een lorgnon een vluchtigen k toewerpen. Zoo zeilt men in een zuchtje. Maar al spoedig zijn wij de zeilers kwijt. Want een picnic die eerste dag maakt alles moge- k en een siësta op een weide waarin alle ge- ehte aan den dagelijkschen arbeid wordt weg- droomd en vacantie-luiheid het zwaarbeproefde mus ontspant glijden wij van de meren weg en jpwetering binnen. Het is het dorp met de speel- Jedhuisjes, de speelgoed-tuintjes en de speel- ed-bruggetjes.die laatste bij tientallen. Het zit veel kroos en veel riet, wordt bewoond door iendelijke, belangstellende lieden en. ligt eigenlijk elemaal buiten de wereld. Veel kleine dorpen gen buiten de wereld. Het is heel prettig en als ze maar weet te ontdekken zult gij dat zelf idervinden. Zij komen uit het verleden en zijn bleven zooals zij waren: schilderachtig en onge- pt, vol van poppenhuisjes en kleur, ook in het ater, dat somp een heel pdlet uitbeeldt als de n erop licht en dan weer zoo helder is,'dat gij de eine zilveren visschen weg ziet schieten van uw imblad, het diepe riet invluchtend met feilen, dijken staartzwaai. Dat is alles zoo mooi dat ge voelt alsof ge hier allang zijt, want vele her neringen sluiten zich nu aaneen en het Kantoor. Conferentie, de Grondstoffen en meer nuchter- den, gisteren nog volle werkelijkheid, worden ar een ver verleden verdreven. Gevieren in een wherry, met twee roeiend en ee sturend en veel lading onder de dekzeilen, ft ge zoowat acht kilometers per uur af. Maar niet Rijpwetering. Daar wordt het veel minder. En niet in allerlei andere streken waar veel tlggetjes of waar sluizen zijn, of het kroos dik eengedreven ligt in de bochten. Ge moet de 'rekkelijkheid van Tijd en van Snelheid, zelfs n acht K.M. per uur, op zoo'n zwerftocht per lerry aanvaarden. Straks, op de Wijde Aa, zullen wij nochtans voort ellen met wind mee en het sterntje zal met ons eezweven op breeden wiekslag, in zeilvlucht, oals de meeuwen het Oceaanschip volgen. Dat is rdig van het sterntje: het erkent ons goede schip zijn vaag maar vriendelijk reisdoel. En het 'gezelt ons tot Woubrugge, aan de Heimans- ïtering tusschen Braassemer Meer en Ouden Rijn. zar het Oude Raedthuys hotel is en vlak bij de ;de brug ligt in zoo bekoorlijke omgeving, dat zijn istvrijheid ons naar binnen noodt. Er zijn vergeeldp oude akten achter glas. Er is ooi eikenhout dat ze jammer genoeg hebben 'ergeschilderd. Er is een eenvoudig maar goed aal en een gelagkamer vol dorpelingen met wie ij 's avonds inderdaad biljarten zullen. na de andeling laygs de kleurige kleine huizen en een izoek aan een scheepswerf om er een riem te ten herstellen, die 's middags in Rijpwetering in den knel is geraakt. Zij zullen dien riem zóó KH'zien dat hij iets te zwaar maar onbreekbaar ordt. Zij hebben daar zoo hun eigen groote theepsopvattingen over. En tenslotte gaan wij mannen te ruste op veld- sdden in de tooneelzaal van het hotel, in een Japkamer van 140 M2. oppervlakte met een töo- tel en een romantisch boschdécor daarop, met n katheder en opeengestapelde stoelen en een n buffet met gootsteen, dewelke ons tot doorloo- ende waschtafel moet dienep en als zoodanig voor- effelijk voldoen. De bierpomp blijkt afgesloten zijn. Dat is de eerste dag geweest. WIE ZAAIT ZAL OOGSTEN Zwaar beladen wagens zijn het teeken van den noesten arbeid op het land, waar thans „alle hens aan dek" zijn om het rijpe graan binnen te halen. (Het Zuiden-Fonteyn) De nieuwe regeling der overheidsbesturen De band tusschen afgevaardigden en politieke partij verbroken Verorde ning geschiedde in overleg met de be voegde Nederlandschc instanties. De parlementaire vergadering ver vangen door één man. De verorde ning grondslag voor een nieuwe con stitutie? 's-GfeAVENHAGE, 12 Augustus. In de dage- lijksche persconferentie heeft heden dr. Rabl de volgende toelichting gegeven op de in het heden verschenen verordeningenblad opgenomen verorde ning betreffende het bestuur der provincies, ge meenten enz. Bij beschouwing van de verordening no. 152/41 is het 't beste uit te gaan van de beschouwingen over het thema „Parlementarisme en ontbinding van de partij", die dezer dagen zijn gehouden in de Deut sche Zeitung in den Niederlanden. Zooals men weet, v erbiedt de Nederlhndsche grondwet in art. 89 aan de leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal bij het uitbrengen van hun stem bevelen van hun kiezers te aanvaarden of ruggespraak met hen te houden. Een bepaling in denzelfden geest bevat art. 72 van de Provinciale wet en artikel 51 van de Gemeentewet. De bedoeling van deze bepalingen is de afgevaardigden onafhankelijk te maken van alle invloeden van buiten, aanwijzingen en be velen. Volgens den wil van den wetgever moest het onbeïnvloede inzicht en het ovei'leg onder eigen verantwoordelijkheid het eenige richtsnoer voor het optreden der afgevaardigden zijn. De Nederland- sche wetgeving wees dus de gedachte der een zijdige politieke vertegenwoordiging van belangen en groepen af en de afgevaardigde behoorde zich daarentegen bij de uitoefening van zijn mandaat uitsluitend te laten leiden door zijn inzicht en zijn geweten. De gang van zaken nu heeft bewezen, dat dit denkbeeld niet in practijk te brengen was. Veeleer is de band, die de afgevaardigde vroeger met de patricische geslachten of adelijke families verbond, overgegaan in een band met de politieke partij, waartoe de afgevaardigde behoorde. Dit feit is weliswaar niet tot uitdrukking gekomen in de geschreven Nederlandsche rechtsorde, maar daarom is het niet minder juridische werkelijkheid. Het stelsel van den band der afgevaardigden met de partijen was afhankelijk van de voorwaarde, dat_ de partijen, die hel droegen, in feite ook dragers van de politieke meeningsvorming en verantwoor delijkheid waren en bleven. Deze voorwaarde is uiterlijk na den herfst van vorig jaar in toenemende mate vervallen. De politieke meeningvorming vol trok zich bij het Nederlandsche volk ten slotte niet meer binnen het bestek der parlementaire partijen van vroeger, doch binnen den kring van andere organisaties, bewegingen fen groepen. De partijen hebben deze situatie ook erkend en zich ten slotte onthouden van alle activiteit, die rechtstreeks in het openbaar aan den dag trad. Maar zelfs indien zij dit niet hadden gewild, had haar na 22 Juni geen 'Verkzaamheid meer toegestaan kunnen worden, want in het bezet Nederlandsche gebied kan nog slechts, nadat de oorlog tusschen Europa en het bolsjewisme is ontbrand, één criterium voor de politieke meeningsvorming bestaan, en wel dat van den strijd en de bereidheid tot den strijd tegen het bolsjewisme. Alle andere tegenstellingen zijn daar tegenover van ondergeschikte beteekenis en aan niemand kan wox-den toegestaan het Nederlandsche volk met tactische tegenstellingen van de partij politiek bezig te houden en het daardoor af te voe ren van bezinning op het fundamenteele politieke probleem van het eigen bestaan. Concreet gesproken is het van belang, dat het Nederlandsche volk in den strijd tegen het bolsjewisme partij kiest. Daar tegenover is evenwel zonder belang, of het treffen van zekere practische maatregelen door bepaalde fracties uit overwegingen van partij tactiek wordt bevorderd of tegengewerkt. Uit dezen staat van zaken heeft verordening nr. 120/41 de consequentie getrokken en zij heeft acht van de negen politièke partijen in totaal, die ver tegenwoordigd (varen in de Staten-Generaal, ont bonden. Ecliter mag nog steeds de wettelijk bepaal de belangrijke bevoegdheid blijven bestaan van de afgevaardigden, die aan deze partijen waren ver bonden om binnen het kader der publiek rechtelijke vertegenwoordigende lichamen in provincie en ge meente autonome bepalingen uit te vaardigen, be grootingen vast te stellen en het toezicht op haai uitvoering te houden. De vraag werd geopperd, of deze toestand kon voortduren. De overheid is na rijpe overweging van den staat van zaken tot de slotsom gekomen, dat dit niet mogelijk is. Zij is vol gens het geldende volkenrecht verantwoordelijk voor de openbare orde en de veiligheid t an 't open bare leven in de bezette Nederlandsche gebieden en zij kon zich niet verhelen, dat de bovengeschreven toestand een acuut gevaar voor deze rechtsgoederen met zich bracht. Zij was derhalve verplicht de noo- dige maatregelen van bestuursrechtelijken aard ter handhaving' van de ongeschondenheid dezer rechts goederen te nemen en heeft dit in verordening nr. 156/41 gedaan. De inhoud van deze verordening is, naar op den voorgrond moet worden gesteld, met de bevoegde Nederlandsche instanties uitvoerig besproken. Uit gaande van de politieke en juridische feiten, die op het huidige tijdstip den toon aangeven, is ook in stemming van alle betrokken Nederlandsche instan ties met de onderhavige regeling bereikt. Het is dus geen octrooi, maar een regeling, die op Duitsch- Nederlandsche overeenstemming berust en in vele opzichten van de zij (je der betrokken Nederlandsche ministeries zelfs zeer is toegejuicht. De leidende gedachten van de verordening zijn de volgende- 1. Aan het hoofd van provincie en gemeente staat In de toekomst niet meer een parlementaire vergadering., doch één man, de Commissaris der Provincie, resp. de Burge meester. In zijn handen berust de geheele macht, die tot djfisverre verdeeld was over den 'Commissaris der Provln- ole. Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten, resp. den Burgemeester, het college van B. en W. en den Gemeen teraad. De Commissaris der Provincie resp. de Burge meester, op wien thans alle bevoegdheden binnen het kader van het provinciale resp. gemeentebestuur zijn overgegaan, draagt derhalve voortaan ook de algeheele verantwoordelijkheid voor het openbaar bestuur van zijn gebied 2. De Commissaris der Provincie resp. de Burgemeester bzehoeft evenwel den feitelijken en deskundigen raad van mannen, die vertrouwd en vergroeid zijn met het cultureele, economische en sociale leven van provincie resp. gemeente, Hij kan zijn taak niet los van de bevol king volbrengen. Hem moeten derhalve raadgevers terzijde treden, wier taak het is hem bij de leiding van het be stuur te adviseeren, hem wenken te verschaffen en bij de burgerij begrip voor zijn maatregelen te wekken. 3. Leiding van het bestuur en verstrekking van advies worden duidelijk gescheiden. Niemand kan op beide ge bieden tegelijkertijd werkzaam zijn. Door toepassing van dit beginsel wordt de bepaling van duidelijk omschreven aansprakelijkheden het beste gediend. 4. Daar het den Commissaris der provincie, resp. den Burgemeester om technische redenen onmogelijk is de zaken alleen af te handelen, wordt gezorgd dat als zijn vertegenwoordigers bestuursraden resp. wethouders wor den aangewezen. Bestuursraden en wethouders zullen afgezien van enkele uitzonderingen op het gebied van het bestuur der gemeente dit ambt als hoofdberoep ver vullen en de hoedanigheid van ambtenaren hebben. Het doel van dezen maatregel is een volstrekt zakelijk, onbe- invloed en onvooringenomen bestuur te waarborgen. Het vroegere stelsel, waarbij de gedeputeerden en wethouders lieden waren, die hun werkzaamheid als nevenberoep en derhalve opzettelijk of onbedoeld niet geheel vrij van persoonlijke, maatschappelijke of zakelijke overwe gingen verrichtten, is daarmede «fgeschaft. 5. Nopens het toezicht op de werkzaamheid van provin cie en gemeenten worden duidelijke rechtsverhoudingen ingevoerd. Het toezicht op de gemeenten oefenen in het algemeen de Commissarissen der Provincies, slechts de gemeenten Den Haag. Amsterdam en Rotterdam staan onmiddellijk onder toezicht van den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. De provinJ clën) staan onder toezicht van denzelfden Secretaris-Gene raal. In Waterstaatsaangelegenheden is het deskundig toezicht van den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Waterstaat gewaarborgd. 6. Van bijzonder belang is de invoering van het recht, dat de autoriteit, die toezicht oefent, heeft tegenover de instantie, die aan dit toezicht is onderworpen. Daardoor wordt de provincie de tusschen-, de gemeente de onderste afdeeling van een uniform, ondeelbaar staatsbestuur. De lagere instantie kan zich niet tegenover een bevel van een centrale autoriteit van centrale regeering beroepen op bijzondere bevoegdheden of autonome rechten. De conse quente toepassing van dit beginsel moet beschouwd wor den als onmisbare vooiwaarde voor een geordend, door tastend bestuur, vooral met het oog op de thans bestaande behoefte. Het Nederlandsche volk zal op een later tijdstip gelegen heid krijgen uit te maken, of verordening nr. 152/41, die de bezettende overheid^ als maatregel van zuiver stuursrechtelijk karakter in overeenstemming met het geldende volkenrecht ter handhaving van de openbare orde en van de veiligheid van het openbare leven heeft getroffen, zich er ook niet toe le.ent onder de gewijzigde omstandigheden van een toekomstige situatie als grond slag voor de nieuwe Nederlandsche constitutie in den ruiinsten zin te dienen. Men moet in dit verband vooral niet uit het oog verliezen, dat wat hier is ingevoerd, - autoritaire verstrakking van de bestuursorganisatie provincie en gemeente reeds sedert vele jaren door de beste koppen van de Nederlandsche bestuursleer en stuurspractijk met aandrang is geelscht. BETALINGSVERKEER MET NOORWEGEN. 's-GRAVENHAGE. 13 Augustus. Het Neder landsche Clearinginstituut maakt, onder verwijzing naar het besluit betreffende het betalingsverkeer met Noorwegen d.d. 3 Februari 1941 bekend, dat thans eveneens wederzijdsche betalingen in het verzeke- rings- inclusief herverzekeringsverkeer, voor zoover de verplichtingen in rijksmark, guldens of Noorsche kro nen zijn uitgedrukt, binnen het kader Van de regeling van het betalingsverkeer met Noorwegen kunnen wor den afgewikkeld. Voor de overmaking naar Noorwegen is vergunning van het Deviezeninstituut noodig. BEDRIJFS VERGUNNINGENBES LUIT 1941 EN VOEDSELVOORZIENING. 's-GRAVENHAGE, 12 Augustus. In de Staats courant van 12 dezer is afgekondigd het ..Bedrijfs- vergunningen besluit 1941 uitvoeringsbeschikking voedselvoorziening", volgens welk de aanvragen voor een vergynning tot het vestigen en uitbreiden van be drijven, betrekking hebbend op producten en artikelen, als bedoeld in artikel 1 van het Organisatiebesluit voedselvoorziening 1941, moeten worden ingediend bij den directeur-generaal van de voelselvoorziening. Te vens vermeldt het besluit de gegevens, welke in de aanvragen moeten worden vermeld. ZOMER-EXCURSIE TUINBOUW. De afdeeling Blocmencfaal en omstreken organi seert een Zomeravcond-excursie op Vrijdag 15 Aug. des avonds om 8 uur naar Thijsse's Hof. Op Vrijdag 29 Augustus wordt een excursie gehou den naar het buiten „Kennemeroord" te Heemstede. Meer invloed van den Slaat op het Bijzonder Onderwijs. Duitsch op de Lagere Schoof. Een 8-jarige cursus. Bij het M.O. een Ned. Instelling voor Volksche opvoeding. 's GRAVENHAGE, 12 Augustus;. Hedenavond' heeft de Secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming Prof. Dr. J. van Dam, Voor de radio een rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zcide: Het is het overgroote deel van het Nederlandsche volk reeds geruimen tijd duidelijk geworden, dat de wereld van vóór 10 Mei 1940 onder geen enkele omstandigheid meer kan terugkeeren. Wij zullen onszelf op verschillende punten moeten herzien en het is noodzakelijk om zich reeds thans een voor stelling te vormen van de veranderingen, die te verwachten zijn. Bij alles, wat thans gebeurt en bij alles, wat komt, hebben wij het algemeen Ne derlandsche belang, de Nederlandsche toekomst, vó'ór alles in het oog te houden. Onze onder wij swetgevng maakt het voor het centrale gezag op eenige punten onmogelijk, al gemeen regelend op te treden. Wij weten, dat deze toestand voortvloeit uit de historische ontwikke ling, waarin gaandeweg voor het bijzonder onder wijs een plaats is ingeruimd, welke gelijk is aan de plaats, die het openbaar onderwijs bekleedde. De algemeene vrijheid van onderwijs, welke steeds richtsnoer is geweest van onze geheele on- derwijswetgeving, brengt in de tegenwoordige om standigheden bepaalde bezwaren met zich mede. Niet in de eerste plaats bezwaren van principieelen aard, want het recht op bijzonder onderwijs wordt ook thans voor hen, die daaraan behoefte gevoelen, volkomen erkend, doch wfel bezwaren van algemeen bestuurlijken aard. In dit verband herinnerde spr. aan de kortelings van kracht geworden verordening op de benoemin gen en ontslagen van leerkrachten bij het bijzon der onderwijs. Rust- en orde aldus betoogde spr verder moeten op onze scholen worden gehandhaafd. „Onder onze jeugd" zoo vervolgde hij, „is echter nog altijd hier en daar een geest van ver zet en opstandigheid vaardig, die volkomen in strijd is met het belang van ons volk en een goede "samen werking met het Duitsdie volk en de geestelijke en stoffelijke toekomst van die jeugd ernstig in' gevaar brengt Deze jeugd heeft ten deele nog steeds niet be grepen. dat een dergelijke houding in een tijd, waarin Europa tegen het bolsjewisme moet vech ten om zijn beschaving te handhaven, niet geduld kan worden en ons onwaardig is. Ik wil ruiterlijk erkennen, dat de onderwijzers en leeraren er in het algemeen toe medewerken, de jeugd rustig te houden en te zorgen, dat er'geen incidenten ont staan. Ik breng hun daarvoor graag hulde. Toch komen er nog steeds gevallen voor, die van on verstand getuigen, gevallen, die door den invloed van den onderwijzer vaak hadden kunnen worden vermeden. Daar de maatregelen, die het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming daartegen kan nemen, nog niet doel treffend genoeg waren, heeft de Rijkscommissaris aan den Secretaris-generaal van dat Departement bevoegdheid gegeven, zoo noodig door te tasten en bij gebleken onwil van het schoolbestuur, aan bij zondere scholen docenten te schorse» of te ont slaan, leerlingen weg te sturen, de school te slui ten of aa nde macht van het schoolbestuur te ont trekken. Waar te dezen aanzien moeilijkheden mochten dreigen gaf spr. in overweging de tusschenkoms' in te roepen van Dr. D. C. Noordiik, inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. Ook op het gebied van leerplan en leermiddelen aan de bijzondere scholen heeft de Rijkscommissaris den Secretaris-Generaal nieuwe bevoegdheden ver leend. Het principïeele karakter der bijzondere school blijft daarbij onaangetast. Het gaat veeleer om in hoofdzaak technische dingen. De bestaande wetgeving aldus spr. biedt wel eenige moge lijkheden, ook bij het bijzonder onderwijs bepaalde algemeene richtlijnen voor te schrijven, doch na gezette overweging is het noodzakelijk gebleken dat aan het Departement de mogelijkheid wordt ge geven, om naar bevind van zaken wijzigingen o 1 aanvullingen voor te schrijven. De belangrijkste kwestie is daarbij natuurlijk de vraag, of op de Ne derlandsche lagere school het Duitsch zal worden ingevoerd Na de mededeelingen. die daarover a1 vroeger zijn gedaan, bestaat er in den lande belang stelling daarvoor en zelfs een zekere onrust omtrent den omvang van dat onderwijs. Ik ben in staat, deze onrust weg te nemen. Het is noodzakelijk, dat er op den duur een toe stand ontstaat, waarbij elke Nederlander eenigs- zins vertrouwd raakt met de Duitsche taal, waar door de mogelijkheid voor alle Nederlanders, om naar Duitschland te gaan. met Duitschers om ti gaan of bij gebleken werkloosheid Tn Duitschland t< gaan werken, wordt vergroot. In de eerste plaats kan een dergelijke mogelijk heid er slechts toe medewerken, het contact ei het vriendschappelijk vgrkeer te bevorderen, wat voor de toekomst van ons volk in een toekomstig Europa niet anders dan gunstig kan zijn. Maar in de tweede plaats juich ik haar ook van taalkundig standpunt toe. Er is geen twijfel aan, dat hét Ne- derlandsch ik heb dat al vaker betoogd thans sterker dan vroeger is blootgesteld aan Duitschen invloed en dat die invloed voor de zuiverheid van onze taal gevaarlijker is dan b.v. die van 't Fra'nsch en van het Engelsch, het gevolg van de groote ge lijkenis, die er, naast aanzienlijke verschillen, tus schen het Duitsch en het Nederlandsch bestaat. Dien invloed kan men alleen weren of ten goede keeren, als men zelf 't Duitsch kent. Hoe beter het onderwijs in het Duitsch is, des te meer Komt dn ook aan het Nederlandsch ten goede. Aan den ande ren kant is het mijn vaste overtuiging, dat men met het onderwijs in een vreemde taal, en vooral in hei zoo verwante Duitsch, niet mag beginnen, voordal het kind voldoende kennis van den bouw en de spraakkunst van zijn eigen taal heeft verworven en de geestelijke rijpheid bezit, om de beginselen van een vreemde taal in zich op te nemen. Dit heeft mij. daarbij gesteund door de adviezen van deskundigen Onder deskundige leiding van prof. dr. Th. J. Stomps waren talrijke belang stellenden^ Dinsdag in de gelegenheid in den Hortus Botanicus te Amsterdam den bloei van de Victoria Regia te'bewonderen. (Pax Holland-de Haan) er toe geleid, de eerste zes jaren van de lagere school geheel vrij te laten van dit onderwijs en met het Duitsch pas in de 7e klasse een begin te maken. Dit onderwijs begint zoo spoedig mogelijk, met het nieuwe schooljaar 1941-42. In den volgenden cursus zal er dan aan de lagere school een achtste school jaar worden toegevoegd, eveneens met onderwijs in het Duitsch. Daarmede zal dan het van verschillen de zijden reeds lang gewenschte achtste schooljaar een feit geworden zijn. Wij krijgen dus met ingang van 1942-43 een Ne derlandsche volksschool van 8 leerjaren, terwijl in de twee hoogste leerjaren Duitsch en wel 3 uur per week per jaar, zal worden onderwezen. Deze thans gevallen principieele beslissing stelt het departe ment in staat, aan de uitwerking ervan in de prac tijk en met name aan de kwesties van de aanslui ting tusschen L. O. en V. H. M. O. en tusschen L. O. en U. L. O te beginnen. Een voor alle scholen verplicht gesteld Duitsch leerboek is in bewerking.' Het zal na dei zomer- vacantie in gebruik worden genomen. Ten aanzien van het M. O. deelde spr. mede: Bij het begin van den nieuwen cursus zal een belang wekkende proefneming op onderwijsgebied worden ondernomen: Er zal worden geopend een Neder landsche instelling voor volksche opvoeding (afge kort N. I. V. O.), die in den trant van de Duitsche National-Politische Erziehungsanstalt zal worden ingericht, maar op Nederlandsche leest zal worden geschoeid. In deze school worden jongens van den leeftijd, die geschikt is voor de middelbare school, opgenomen. Zij leven daar als in een kostschool en ontvangen een opvoeding, die gericht is op een har monische ontwikkeling van geest en lichaam. Naast de studie van de belangrijkste vakken van het M. O. (waarbij Nederlandsch het hoofdvak is) staat een veelzijdige ontwikkeling op 't gebied van lichaams oefeningen en sport. Binnenkort volgen er over deze N. I. V. O. nadere mededeelingn. Intusschen wacht dus vooral het lager onderwijs een jaar, waarin belangrijke dingen worden voor bereid. Onnoodig te zeggen, dat ook het onderwijs in het Nederlandsch, zoowel als andere onderdeelen van het leerplan aan een nauwgezet onderzoek zul len worden onderworpen. Mededeelingen daarover volgen nog. Het probleem der rijwielbanden Wordt in onze lage landen Een steeds ernstiger probleem, Velen zoeken een systeem Om dit euvel t'ondervangen. Fietsers zien in stil verlangen Uit naar den gewieksten man, Die de redding brengen kan. Houten banden moeten 't 'wezen Heb ik kortgelêe gelezen, Dat was wat, maar blijkoaar heeft Die de proef niet overleefd. Toen las 'k van een band van veeren, IJzren mag ik preciseeren, Zet men deze proeven voort? 'k Heb er niets meer van gehoord. Daarna, las ik weder nader Heeft een voorbandlooze vader 't Wiel van zoontje's autoped In zijn voorvork vastgezet. En het nieuwste is een stalen Band vervaardigd van spiralen; Alles bij elkaar een lijst Die wel op z'n minst bewijst, Dat men niet bij lekke banden Neerzit in de lage landen Verder demonstreert ze nog Dat ook zonder gummi toch Banden, om het zoo te schrijven, Als begrip zeer rekbaar blijven. Al 't vernuft brengt, naar ik hoop, Binnenkort wel iets te koop. Dat als band om te verkeeren Elke proef trotsch kan t rotseeren, Zoodat men na korten tijd Weer van lek tot lekker rijdt. P. GASUS. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politic, Smedestraat te Haarlem, 'uitsluitend tusschen II en 13 uur. Terug te bekomen bij: Theel. Lange Annastraat 19, armband: De Haan, Zocherstraat 17, beurs m. 1.: Joolen, Wilhelminapark 33, bril; Spoor, Brouwerstraat 8. bril; Bureau van Politie, Smedestraat. notitieboekje; v. Stein, Zaanenlaan 27, étui m. i Borawitz, Schermerstraat 10 zw., dameshorloge; De Haan, Prof. v. d. Waalsstraat 24, dames horloge; Wijnands, Vredenrijkstraat 29, regenjas; Smit, Reigerstraat 92, regenjas; Smit, G. v. Bouillonstraat 65, regenjas; Hansen, Kerkstraat 10 rd., halsketting; Hansen, Kerkstraat 10 rd.. knop v. parapluie; Vredegoor, Nijl- straat 9, kano; Wielden, Jarfsweg 16, halsketting; Boden- stoff, Barbarossastraat I, kano; v. Vliet, Pieter Kiesstraat 63 rd., pakje bev. shawls; Wijnands, Tuchthuisstraat 14, taschje m. i.; Beekman, Damaststraat 26, vulpotlood} Dirks, Hagenstraat 33„ wagentje. ALLE-DAG-KERK HAARLEM. Bij den dienst van de Alle-Dag-Kerk op Donder dag 14 Augustus des avonds tén 7 uur zal de heer Anton Johannes Diel zijn medewerking verleenen en eenige zangnummers tén gehoore brengen. Voor ganger bij den kerkdienst Is Ds. Knot. De^AlIe-Dag-Kerk wordt gehouden in de Groote kerk; ingang Klokhuisplein. Toegang en plaatsen zijn kosteloos. Heden: WOENSDAG 13 AUGUSTUS. Rembrandt Theater: „-De bruigom uit Brazilië". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De Kribbebijter", 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Benjamino Gigli in Marionet ten", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Anny en Anny", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Zand voort: Groot Badhuis: Theater „Da levende poppenkast", 8 uur. DONDERDAG 14 AUGUSTUS. Gem. Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Hof van Holland: Vergadering Metselaarspatroons vereeniging. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zyn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 28197.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5