yaren door Holland. Komkommernieuws. TOBIAS Eigenaardigheden AGENDA DONDERDAG 1'4 AUGUSTUS Ï94T HSA'REEM'S D A G B E X D 3 Verdere zwerftocht per wherry. Sommigen denken dat roeien eentonig is. Alle meiers en roeisters zullen dat met overtuiging te- enspreken, Ik ook. Het moge eentonig wezen in et primitieve boottype, dat gemeenlijk als piere- tegoggel wordt aangeduid en waarin roeispanen, astgehaakt op pinnen, volgens den eeuwenouden offiomolen-stijl door water en lucht cirkelen, [aar het is dat geenszins in de zooveel hooger be- ■erktuigde vormen giek. skiff en wherry Daarin 'nrdt het. een sport en een kunst tevens, die haar oogtepunten van uitvoering alleen bij persoonlij- en aanleg bereikt. De spaan wordt daar riem en een edel product van vakmanschap, zuiver in orm, balans en gewicht. De pin wordt een draaidol, iet minder nauwkeurig berekend. De doft wordt >n süjbankje, en het roeien vereischt een stelsel an bewegingen en spiergebruik dat men aange- fid en langdurig beoefend moet hebben om er es uit te halen. Ia giek en skiff wordt dit nog verfijnd voor het jvccren der snelheid tot het hoogste rendement, e wherry wordt maar zelden voor racen, meestal oor toeren gebruikt. Zii is stabiel en biedt dus geen lenwichts-probleem, dat voortdurende aandacht srht. Ge kunt, al roeiende, rondkijken en het na- luivchoon beschouwen. Ge kunt er ook. al roeiende, babbelen, hetgeen in de giek taboe i? en door in stuurman kortaf wordt verboden. Ge kunt er en lied in zingen bovendien, voor zoover en zoo- in» als uw tcchtgenooien dat waardeeren, resp. ithouden. En tot zulke uitingen geraakt ge vaak, >ral als het rythme er eenmaal prettig in zit en boot vlot uit de kolken loopt in het vredige ge tempo, dat des toeristen is. Wij hebben 's morgens inkoopen gedaan in jeine Woubrugge'sche winkeltjes, heelemaal on- eedsch en gemoedelijk. Nu varen we alweer: de eimanswetering langs en via 's Molenaarsbrug den uden Rijn op. Natuurlijk wordt er even ge teisterd in 's Molenaarsbrug, want, dat is het te- uis van Hollandia en daar hebben we allemaal edstrijd- herinneringen uit jonge en zelfs latere agen. Ook moeten wij even den eigenaar van het istaurant „bij den finish" begroeten, die alle Ne- ?rlandsche roeiers kent. Maar dan zet de tocht ch voort en ik vraag mij opnieuw af waarom dit .■el van drn Ouden Rijn, in Alphen niet zeer •hoon omlijst door een wonderlijke mengeling van oningen, fabrieken en werven, toch altijd de be- jring van dien klassieken waterweg is blijven be- oudon. Misschien draagt de velerlei menschelijke itiviteit aan zijn boorden er juist veel toe bij, Ge glijdt er lang tusschendoor. Dan komt de te- igkeer tot het landelijke, wij varen langs heele rijvende velden van kleurige water-getianen en ij Zwammerdam, als de Mije wordt ingeslagen, ordt het ganschelijk rustiek. Die Mije kronkelt ch vredig tusschen louter boerenhoeven door. Zij liet genoegelijk met het leven des gerusten land- ans mee. Schoone boschpartijen omgeven haar en s ge aan een kleine weide meert en u neervlijt tder de knotwilgen omgeven u de dieren van het oerenerf. De geit doet een energieken uitval naar en broodvoorraad, konijnen springen over uw i-uitgestrekte beenen, de eenden kwaken hun erbazing uit over het vreemde bezoek, een paard jmt om een hoek kijken, de koeien scholen samen in den overkant van het water- en wij worden lleen wat ongerust over de aanwezigheid van echts éen kip. Maar dat is dan ook een onder- emende, die zich niet verjagen laat, de geit zoo- ezegd opzij dringt en schijnt te meenen dat zij be- jlve op eier- ook op broodbonnen recht heeft. Een nijvere bevolking arbeidt in dit land der eeteelt en bejegent ons vriendelijk. Die stadsmen sen, denken ze natuurlijk, hebben vreemde ver- tjes, maar je moet ze hun gang maar laten gaan. ii zij zien bewonderend toe als wij verder varen i ons schip door een zoo dikke krooslaag moeten uwen, dat het meer op ploegen dan op roeien gaat ken. Per pieremegoggel spoedt een boer, die gaat eiken, zich achter ons aan; tot zijn kennelijke •rbazing kan hij het niet bijhouden. Dan slingert de Mije zich in zooveel kronkels it wij voortdurend om den watertoren, dien wij sreiken moeten om een tochtsloot naar de Nieuw- nopsche Plassen te vinden, schijnen heen te raaien. Na een uurtje of zoo blijkt hij toch wer- elijk bereikbaar te zijn. Wij kunnen gaan jagen ngs die tochtsloot, onzen weg verder zoeken jor de ingewikkelde rietlanden om de Nieuwkoop- >he Plassen, met een vuilnisbelt en een menigte aarin geïnteresseerde meeuwen als minder aan- ekkelijke afwisseling en tenslotte zijn we in ieuwkoop. Een hengelaars-oord. Weinig zeilers jn er. geen roeiers behalve wij. maar tallooze engelaars. Daarmee zitten de hotelletjes vrijwel elf pas het derde zegt ons onderdak in een „dé- endance" toe, welk schoon Fransch woord eigen- ik niet toepasselijk is. Want wij worden gewoon- eg bij dorpsgenooten ingekwartierd en „Plas- cht" is alleen maar een klein houten restaurantje, ■onvol menschen maar ook propvol gastvrijheid, ier huizen de zeilers, zeilers uit Rotterdam en msterdam en andere massale constructies van een en beton, ijzer en glas waaraan niemand in it oord denkt. Iedereen is er in watersport- jstuum, in velerlei vormen en kleuren gedragen, eder is gebruind en ieders belangstelling gaat sar het water uit, dat ons volop ten deel valt als et niet alleen gaat stormen maar ook stroomen 8n den regen. Niettemin is het 's avonds knus in Plaszicht; er eerscht een echt Hollandsche gezelligheid en in roolijkheid wordt 's avonds, gehuld in regenjas- en, de tocht naar de verschillende kwartiergevers idernomen. Den volgenden moi-gen: storm en regenbuien, mstig overleg rondom uitgespreide kaarten. De uideinder Plas te nemen tegen den storm in, iel die zwaarbeladen wherry, wordt ons algemeen ntraden en wij ..volvoeren een wonderlijken tocht ia smalle vaartjes er langs, onderweg schuilend oor den regen maar een triomf bereikend in het asseeren van vijftien draaibruggetjes binnen een alf uur. Alle vijftien moeten wij zelf opendraaien n terwijl er éen stuurt in de wherry en éen jaagt mgs den oever rennen de anderen van brug tot rug: een kinderlijk spel vol jolijt, tot weer beroei- aar water bereikt wordt. Dit woord beroeibaar, Charivarius met ironie zeggen, is een taalver- ijking. Ik draagt het hem zonder ironie op. De harde tegenwind wordt vlot overwonnen, de olgende bui wacht tot het twaalfuurtje met bijbe- oorend bonnen-debat in een Zwammerdamsch ifé en dan voert de stormwind-in-den-rug ons iet snelheid over den Ouden Rijn naar Woerden. Ie luchten zijn vol wild en wisselend wolkenspel, e zon breekt door en schijnt op de roode dak- annen en de roode baksteenen die de Woerde aars bij den ingang van hun stad bij duizenden ibriceeren en opstapelen en als wij langs een stuk norshands onopgelost woningvraagstuk hun liefe- jk-groenen stadssingel bereiken kijken wij met erbazing naar een donker halfrond gat in een lalniuur. Daarachter heet zich de stedelijke editie an den Ouden Rijn te bevinden. Wij kunnen het au wc lij ks gelooven. zien het geval voor het stads- oofdriool aan hetgeen niet geheel ongerecht- aardigd blijkt te zijn maar laten ons tenslotte vertuigen en door den storm door dat halfronde at blazen. Waarna de pikhaak het middel van oortbeweging wordt en door krooslagen en onder kenen overkoepelingen door een soortement lig- ilaats voor de wherry wordt bereikt, achter een lötel. Onder veel regen en veel stedelijke belang- lelling wordt hier de boot ontladen: het is merk aardig dat je er niets in laat liggen zoodra je feer in een stad komt en dat je in de dorpen deze org met het grootste vertrouwen veronachtzaamt, loen wij Woerden onrecht? Misschien. Maar deze doorzichtigheid, die trouwens alle steden betreft, s tevens een hulde aan de erkende onbedorven- ieid en absentie van baldadigheid ten plattelande. R'aarmee meteen maar weer eens gezegd is dat er och wel heel veel voor het buitenleven valt aan E voeren. Overigens heeft Woerden ons prettig gestemd, iet is klein en smal van stratenaanleg en zelfs in ezen tijd zoo druk op marktdag, dat ik niet be- rijp hoe de wereldkampioen wielrennen op de frh' baan, Arie van Vliet, die er geboren en ge- ogen is en er nog steeds woont, er zijn wonder- tóarlijke snelheid heeft kunnen ontwikkelen. Ala (In een Apeldoornsche kweekerij is. tot verwondering van de des kundigen een komkommer ge groeid, aan het uiteinde loaarvan zich een blad had ontwikkeld.) Naar de traditie van een ver verleden Leven wij thans in den komkommertijd, En ik verheug me heden in een reden. Dat aan die vrucht een woordje wordt gewijd. Want het is waarlijk geen te stout beweren, Dat wij,'vooral in 't huidig tijdsgewricht, De sappige komkommer hoog vereeren. In dubblen zin als voedsel van gewicht. Te Apeldoorn is er nu een geboren. Die aan het uiteinde een blaadje had. Dat is curieus, dat zag men nooit tevoren En daarom zing ik heden van het blad. Wat is de oorzaak? als 'k ernaar mag raden Dan lijkt me deze oplossing wel wat, Geen tijd thans voor komkommer in de bladen? Dan levert de komkommer ons een blad. En 'k zei al dat wij de komkommer eeren. Is het zoo'n wonder als hij vjjoeg of laat, Behoefte heeft om eens te demorstreeren. Dat hij bij ons in een goed blaadje staat? P. GASUS. hij zijn fiets beklimt ontruimen ze zeker telkens de binnenstad. 's Avonds plenst de regen in de wherry en spe len wij binnen vredig en tevreden biljart. Hier helt het niet, maar is zeer traag.' Men leert menig bil jart kennen op een roeitocht. En in dit Woerden- sche hotel eet men allergenoegelijkst en goed in een zaal, ietwat pompeus aangeduid als de Socië teit. „Morgen beginnen met boot-hoozen", zeggen wij en rekenen vast op mooi weer. Zoo wordt men op zoo'n zwerftocht. Men verwacht niets dan goeds, voortdurend en met blijheid. Dat waren dan de tweede en de derde dag. Vo«;elschade in Friesland Ernstige klachten van de boeren De graanvelden in Friesland worden, zoo lezen we in de N.R.Ct,, dezen zomer wel bijzonder be zocht door schadelijk gevogelte. Groote zwermen musschen, kraaien en houtduiven strijken dagelijks op de velden neer. Na den tegenslag van de groote droogte heeft de graanoogst te lijden van de vogels, en het behoeft niet te verwonderen, dat de boeren klagen over schade daardoor aangericht. De Plantenziektenkundige Dienst heeft z.g. vang- kooien beschikbaar gesteld, die hier en daar goede diensten bewijzen. Sommige boeren hebben de laatste weken 70Ü en meer musschen gevangen. Verschillende afdeelingen van de Friesche Mij. van Landbouw hebben premies beschikbaar gesteld voor gedoode musschen, kraaien en houtduiven. Dit streven kan niet de goedkeuring van de Dieren bescherming verkrijgen: van deze zijde wordt front gemaakt tegen het dooden van vogels. Een voorbeeld van practische vogelbestrijding aldus lezen wij in het Friesche weekblad geeft de gemeente Hennaarderadeel. In overleg met de afdeeling is hier aan enkele beroepsjagers een vergunning tot het schieten van schadelijk ge vogelte uitgereikt. Van afdeelingswege werd een premie uitgekeerd voor ingeleverde vogels, n.l. voor houtduiven 15 ct., en voor roeken (kraaien) 20 ct. per exemplaar. Op deze wijze is er een flinke opruiming onder de schadelijke vogelsoorten gehouden. Onder de graanboeren zou men het stellig toe juichen, indien de bestrijding van voor de ge wassen schadelijk gevogelte door de overheidsin stanties werd aangepakt. Er zijn perceelen, die zoodanig door de vogels worden geteisterd, dat het de vraag is of de oogst op die landen nog wat zal opleveren. In verband met het bovenstaande hebben wij ons vergewist van den toestand in den Haarlem mermeer. Men kon ons hier mededeelen, dat, of schoon de vogels zich ook hier gaarne aan den oogst te goed doen, de toestand niet van dien aard is, dat men van een plaag kan spreken. Wel heeft men in de buurt van de Cruquius veel last van de duinvogels, doch dat komt ieder jaar voor en geeft dus geen aanleiding tot bijzondere onge rustheid. DE HEER F. BAKKER OVERLEDEN. Te Haarlem is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer F. Bakker, oud-directeur van het P.T.T.-kan- toor te Weltevreden. De crematie zal plaats hebben Zaterdag a.s. te Westerveld na aankomst van trein 13.46. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS, N. 3 (BOUWKUNDE). 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Reus, Velsen-Noord. Geslaagd K. de DE KORDATE DOCHTER DES HUIZES. Men bericht aan de 's-Hertogenb. Ct. uit Aarle- Rixtel: Van de afwezigheid van de bewoners in het huis van den heer M. M., dachten enkele jeugdige indi viduen te profiteeren. Zij verschaften zich toegang tot de woning. Zij hadden echter buiten de dochter des huizes gerekend, die hen op heeterdaad betrap te, toen zij een strooptocht door de kamers onder namen. Moedig bond zij den strijd aan met de on- gewenschte gasten. Zij slaagde er in dezen het huis uit te slaan na een korte schermutseling. On middellijk daarna kon aangifte gedaan worden aan de politie, die zij voldoende aanwijzingen kon verschaffen, welke uiteindelijk tot arrestatie leid den. Het bleken twee jeugdige boefjes te zijn, die van elders afkomstig waren. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging Ledenvergadering en excursie der afdeeling Haarlem en Omstreken Maandag 11 Augustus hield de afdeeling Haar lem en Omstreken der Nederlandsche Natuur historische Vereeniging een ledenvergadering onder leiding van den heer G. Gerbrands. In eenige oogenblikken stilte herdachten de aanwezigen wijlen dr. O, Deggeller Jr. uit Spaarndam, die een zeer toegewijd en actief lid was en wiens nage dachtenis bij alle leden in dankbare herinnering zal blijven. ÏTet was wenschelijk gebleken het bestuur met twee leden uit te breiden: de vergadering koos als zoodanig de heeren G. L. van Eyndhoven en J. Roggeveen. Na de rondvraag weid een bespreking gevoerd over de werkgroepen. Hierbij bleek dat voor de groepen vogels, planten en paddestoelen voldoende deelneming bestaat en de mogelijkheid geopend is werkgroepen voor mossen cp geologie te vormen. Hiervoor dienen eventueele deelnemers zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. Nadat Zondag een bezoek was gebracht aan de Kweekerij „Terra Nova" te Aalsmeer, waren de leden Dinsdagavond door den heer C. Sipkes in de gelegenheid gesteld zijn kweekerij ,.De Teunis bloem" te bezichtigen. De belangstelling was groot. Er was op deze kweekerij van alles te zien: wilde planten, vaste planten, boomen, struiken. Tijdens de regenbui, toen de deelnemers in de schuur ge vlucht waren, vertelde de heer Sipkes nog ver schillende bijzonderheden, o.a. over moeilijkheden bij de teelt van bepaalde gewassen. Op Dinsdag 9 September kunnen de leden der N.N.V. wederom de kweekerij bezichtigen en, te oordcelen naar de deze week betoonde belang stelling, zal deze herhaling velen welkom zijn. AANBESTEDING. Bij de te Groningen gehouden aanbesteding voor het maken van een kanaalvak met naastgelegen aardebaan, benoorden Hoogezand en Sappemeer (8e gedeelte van de werken tot verbetering van de kanalen in Oost-Groningen) was hoogste inschrij ver P. Broeken te Breda voor f 1.535.000 en laagste D. Blankevoort te Bloemendaal voor f 969.900. INBREKERS IN DE HOOFDSTAD. AMSTERDAM, 13 Augustus. Gisteren zijn onbekenden tijdens afwezigheid van de bewoners met een valschen sleutel een woning aan de Jacob van Lennepkade binnengedrongen. Zij maakten een tasch met eenig geld buit, als mede de distributiekaarten en een spaarbankboekje n-.et f 600. Een perceel aan de Keizersgracht, waarin een schoenengrossierderij is gevestigd, ontving in den afgeloopen nacht onaangediend bezoek. Een aan zienlijke partij schoenen verdween later met de visite. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer f 2000. €6N FRISSCH€ AD€M is de beste introductie in gezel- schap of zakelijk onderhoud. Neem na een borrel of na het rocken één klein tabletje Elke onaangename "--adem verdwijnt als Ongineete zakjes 10 ct. bij tooverslaq Metalen doosjes 25 ct ~2r- Adv. ingez. Wied.) Duizenden tomateft rijpen op het oogenblik in de bloemkassen te Aalsmeer, waar de bloem- kweekers het goede voorbeeld geven en hun kweekerijen dienstbaar maken aan de voeding van ons volk. (Pax Holland-de Haan m) Keuringen voor de Waffen SS. 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus. Het Ergan- zungsamt van de Waffen-S.S.. Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat de eerstvolgende keuringen voor de S S.-regimenten Westland en Noordwest gehouden zullen worden in de hieronder volgende plaatsen. Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar en met een minimum lengte van 1.65 M. worden aan genomen. Er wordt zorg gedragen voor hun fa milieleden (voor zoover de goedgekeurden kost winners zijn). Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kan aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle, Den Haag. Stadhouders laan 132. Retourbiljetten worden bij de keuring uit gereikt, onverschillig of de sollicitant wordt aan genomen of niet. Keuringen voor Nederland van 1621 Augustus 1941. 16 Aug. '41: 10.00 uur, Utrecht. Deutsches Haus. 16.00 uur, Amsterdam, School lepe- weg 13. 17 Aug. '41: 10.00 uur. Leeuwarden. Huize Schaaf. 15.00 uur, Groningen. Concertgebouw Poelstraat. 18 Aug. '41: 10.00 uur, Zwolle, School aan de Turfmarkt. 14.00 uur, Deventer, Parkweg 2. 17.00 uur, Arnhem. Willemskazerne. 19 Aug. '41: 10.00 uur, Eindhoven. Huis Maria, Kruisstraat 53. 217.00 uur, Heerlen, Rest. Kloeren, Emmastraat. 20 Aug. '41: 10.00 uur: Tilburg. Werkliedenveree- niging, Tuinstraat 68. 14.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 21 Aug. '41: 11.00 uur, Den»Haag, Koninginne gracht 22. EEN DIEVENBENDE ONTMASKERD. NIJMEGEN., 13 Augustus. De politie te Nij megen heeft in verband met verschillende inbra ken welke gedurende de laatste weken te Nijmegen gepleegd waren in fabrieken en levensmiddelen pakhuizen, twaalf prsonen gearresteerd. In den avond van 23 Juli werd te Nijmegen inge broken in een zeepfabriek. De inbrekers werden gestoord en lieten op hun vlucht een luchtpistool achter. De politie stelde bij winkeliers aldaar een onderzoek is en toen bleek, dat dit luchtpistool was gekocht door een negentienjarigen jongen. Deze werd weldra gearresteerd en na een be kentenis ter beschikking van de justitie in Arnhem gesteld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, wie de vrienden waren van dezen verdachte. Al deze jongelui werden Vrijdag j.l. door de politie gearresteerd. Gebleken is. dat deze jongemannen, twaalf in getal, met eenige ouderen, een dieven- complot vormden, dat gedurende de laatste maan den in verschillende combinaties inbraken in fa brieken en pakhuizen had gepleegd. Zoo werden uit een schoenenfabriek vijftig paar schoenen en uit een andere dertig paar schoenen gestolen plus nog een hoeveelheid leer. Voorts bleek, dat zij uit een levensmiddelenbedrijf voor honderden gul dens aan zeep, thee en andere levensmiddelen ge stolen hadden. De daders hebben bekend en zitten nu in arrest. Tevens zijn eenige pogingen tot inbraak opge helderd. Met de arrestatie van deze bende, heeft de Nij meegsche politie een goeden slag geslagen. LIJK OPGEHAALD. ROTTERDAM. 13 Augustus. Vanmorgen heeft de rivierpolitie uit de Maashaven het lijk van den 24-jarigen F. Stut. die sedert Maandag j.l. werd vermist, opgehaald. Hij moet, door de duisternis misleid, te water zijn geraakt. MISSA DE ANGELIS VAN JAAP VRANKEN. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Op Zondag 17 Augustus a.s. zal, ter gelegenheid van het 25- jarige priesterfeest van pastoor Reijnen, in de kerlt van O.L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen, tijdens de plechtige hoogmis te 10 uur, de eerste uitvoering in Nederland worden gegeven van de „Missa de Angelis" van Jaap Vranken. Het werk is gecomponeerd voor 48 stemmig gemengd koor met orgel. Voor deze uitvoering is een uitgelezen schare van 160 jongens- en mannen stemmen samengesteld. De „Missa de Angelis" werd voor het eerst uit gevoerd tijdens het internationaal muziekfeest te Frankfurt a. M. in 1936 door het Palestrinakoor uit Den Haag. HET LANDBOUWVERLOF BLIJFT VOORLOOPIG GEHANDHAAFD. 's-GRAVENHAGE. 13 Augustus. In enkele bladen is aangedrongen op schrapping van het tweeweeksch landbouwverlof uit de leerplichtwet. Naar aanleiding hiervan wordt opgemerkt, dat men in landbouwerskringen er van overtuigd is, dat ook in den landbouw de kinderarbeid moet worden geweerd, doch dat verschillende lichte bezigheden, onder toezicht van de ouders zonder ernstig bezwaar wel door kinderen, zij het met mate, kunnen worden uitgevoerd. Door hen deze bezigheden te laten verrichten, kan dan arbeids recht voor volwassenen, die nuttiger aanwending vin den kan, worden vrijgemaakt. Nu er minder volwassen arbeidskrachten voor het landbouwbedrijf beschikbaar zijn, dan gewoonlijk het geval is en de oogstwerkzaamheden bovendien dit jaar meer arbeid vorderen dan anders, is het gewenscht het lanudbouw verlof voorshands te handhaven. Een definitieve regeling kan bij hel terugkeeren van normale omstandigheden een onderwerp van overleg vormen. (A.N.P.) DOODELIJK ONGELUK KETHEL, 13 Augustus. Gistermidddag is hier in den polder een doodelijk ongeluk gebeurd, waar van de 54-jarige veehouder L. Hofstede het slachtoffer is geworden. Hofstede moest een koe van een erf halen, dat aan den overkant ligt van de Wetering Kleine Pol der, langs den polderweg, uitkomend in de polder vaart. Over de Wetering ligt een rolbrug. Toen de man met de koe zich op deze brug bevonden, dompte deze plotseling, waardoor hij tegen de scboeiïng werd geslingerd. Bovendien viel het zware beest op hem. Omstanders haalden den zwaar gewonden man uit het water. Op advies van Dr. van der Key werd hij naar de Dr. Noletstichting te Schiedam vervoerd, waar hy evenwel korten tijd later aan zijn verwondingen is overleden. Waterleiding lek.... in Haarlem en omgeving Een detail van den voorgevel van het Huis in de Kruisstraat te Haarlem. (Foto de Haas.) Het Huis in de Kruisstraat (waar nu enkele gemeen telijke bureaux onderdak gebracht zijn) is een oud pa triciërshuis. Haarlem mag zich nog in het bezit van eenige van deze huizen verheugen. Van het Huis in da Kruisstraat trekken vooral de voorgevel en de vesti bule de aandacht. Wat den binnenbouw aangaat zijn er verschillende patriciërshuizen die veel mooier zijn. Eigenaardig is de eenheid die er is tusschen de deur en het daarboven gelegen raam. De bouwmeester if er in geslaagd beide tot een mooi geheel te maken. EXAMENS HOOGDUITSCHE TAAL (L.O.) 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Geslaagd: de heer S. Sevenhuizen, IJmuiden en de dames: M. C. van der Landen, Haarlem en N. T. L. Blaak, Haarlem. HANDTEEKENEN L. O. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Geslaagd de heer J. E. Veen, Haarlem. HOOFDAKTE. HAARLEM 13 Augustus. Opgekomen l A en B cand., 8 A cand. en 8 B cand. Geslaagd voor A: de heer Lootsma, Zaandam; mej. A. P. H. v. Oldenborgh, Amsterdam; de heeren J. BurggiSfer, Amsterdam; van 't Kaar. Oost- zaan; A. Loulrtz, Amsterdam; A. Kroone, Schagen. Geslaagd voor B- de heeren F. de Jong, Haarlem: 3. Labohm, Haarlem; T. Schraders. Amsterdam; mei. Baas, Westwoud; mej Kuyken. Haarlem; de heeren Boll. Zijpe; DOODELIJK ONGEVAL IN DE STAATSMIJN HENDRIK. Onder gesteente bedolven, HEERLEN, 14 Augustus. Gisternyddag om streeks half een is de 23-jarige hulphouwer N. J. Raets, bij zijn werkzaamheden in de ondergrond- sche werken van staatsmijn Hendrik, onder plotse ling afvallend gesteente bedolven geraakt en vrij wel onmiddellijk overleden. De overledene was on gehuwd en woonde bij zijn ouders te Brunssum. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR DE W.A. Het gebouw van de voormalige School voor Wijsbegeerte te Amersfoort is naar de Tel. meldt, aangekocht door de N.S.B., welke er een opleidings school voor de W.A. inricht. De eerste groep W.A.- leerlingen is gearriveerd. DOODELIJKE VAL UIT BOOM. HELMOND, 13 Augustus. De zevenjarige M. van Leuken uit Lieshout kwam, toen hij in een boom wilde klimmen, le vallen, als gevolg waar van hij een arm- en beenbreuk, alsmede een zware hersenschudding opliep, Overgebracht naar het St. Antoniusgasthuis te Helmond, is hij daar overleden. VERBOND VAN HAARL. SPEELTUIN VEREENIGING EN. De vacantiespelen van het Verbond van Haarlemsche Speel tuin vereem gingen eindigen a.s. Zaterdagmorgen 18 Augustus met een feestelijke samenkomst tn het Rem brandt Theater aan de Groote Markt. DONDERDAG 14 AUGUSTUS. Gem. Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 8 uur, Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Hof van Holland: Vergadering Metselaarspatrooni vereeniging. Rembrandt Theater: „De bruigom uit Brazilië". .30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De Knbbebijter", 2. 6.30 en 8.45 uur. ^Theater: RenJamino Gigli in Marionet ten 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Anny en Anny", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. VRIJDAG 15 AUGUSTUS. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De'volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook od Zondag) geopend: ,,Fi~n]a LoomeUer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel»

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5