1 /aren door Holland. BONERA-GOUDA De groei van Haarlem. Sprinkhaan op Urk. Eigenaardigheden AKKER'TJES) H X A REE M'S D A G B E A 3 Meer wherry-ervaringen. Dominé J. Craandijk, die in de vorige eeuw zoo- eel placht te wandelen en zijn ervaringen en aarnemingen neerlegde in zeven ceelen „Wan- ilingen door Nederland" is op een schonnen zo- lerdag ook langs de Lange Linschuten geschreden, ij vertrok uit Woerden. Ik herlas wat hij in zijn aardige taal daarover boekstaafde en citeer: Soek op den weg tussohen Woerden en Linscho- n geen aangrijpende natuurtooneelen. Maar hebt een open oog en hart voor het schoone in iede- n vorm, dan geeft het vriendelijk landscha>. dat ch rondom en voor u uitbreidt, u een weldndigen druk van vrede. De rustige vaart of wilt gij meer dichterlijk: het riviertje ter regterzijde van ;t voetpad want het is een rivier, de Lange nschoten, die zoo kalm door de vruchtbare vei- in stroomt hier de grazende runderen, daar hooijers op het land in hun bedrijvige drukte en oppertjes hooi, die de lucht met hun geuren Tvullen, een paar watermolens vooruit, het digte p donkere houtgewas op den achtergrond, ziedaar n geheèl dat met de verlichting van den morgen, aar niet minder onder den gloed der avondzon, m onuitsprekelijke aantrekkelijkheid heeft". Ik haal adem Men schreef zeer lange zinnen in 183, toen de Tachtigers zich nog pas aangordden n de litteratuur te bestormen. Maar omtrent de arge Linschoten is er sindsdien weinig of niets •randerd en ds. Crpandijk's feitelijke waarnemin- »n als wandelaar in de negentiende eeuw kan ik als eier in de twintigste nog beamen. Hadde hij in >n wherry gezeten, in roei^ostuum met korte •oek waarmee ik niets oneerbiedigs jegens den aardigen predikant bedoel dan zou hij cr wel- :ht nog iets aan toegevoegd hebben over den rijk- ;m aan waterplanten, waarop het riviertje kan igen Zii zouden zich ook aan zijn roer hebben „?tgehecht, tot het een soort sleepanker werd dat ik hem, na vele aanvallen er op met de pikhaak, ■noodzaakt zou hebben het. roer binnenboord te ilen. Zoo verging het ons. Maar wij genoten toch. de beslotenheid van het intieme natuurtafereel ijwaarde ons van den storm, die nog steeds over velden blies. Niet evenwel van dc regen- lien, die hij ter afwisseling voortjoeg. Wij schuil en onder een brug, wij vroegen ons af waar de hilders waren, toen wij het poëtische dorpje Lin- hoten ontdekten en er stil van werden, wij kamp- n weer met kroosmassa's welk een kroos-jaar 1941! en lagen toen plotseling, door een bocht. Dmend, voor het stedeke Oudewater. Het heeft»maar een goede drieduizend inwoners, aar het is een stad. Heemstede heeft twintigdui- nd inwoners en Wassenaar negentienduizend, jch zijn dat dorpen, geen steden. Oudewater is een stad in miniatuur, dóór bouw i aanleg overal maar dat is hier een heel be ukt begrip herinnerend aan "zijn verleden als isting. In 1575 is het door de Spanjaarden be- gerd, hetgeen eindigde met de overgave en uit- oording, brandschatting en „de roode haan", ndsdien is er blijkbaar niet erg veel meer ge- lurd, zoodat zoowel de sluiswachter als de hótel- inder en de gemeentebode dat beleg nog niet ver ten blijken te zijn en er ons aangenaam over'on- rhouden. Er is tijd voor, want wij blijven er n etmaal vanwege totale inzinking der weers- nstandigheden. Blijkbaar heeft een dier depres- ss, die volgens gewoonte uit IJsland plegen te >men, zich thans rechtstreeks naar Oudewater 'geven en belegert het. Wij hebben ons er niet verveeld. Voor een haastig an. midden in het moderne zakenleven arbei- flid. moge een oponthoud van 24 uur in de stad udewater een beproeving zijn, voor vacantiegan- irs is het dat zeker niet. De straatjes zijn leven- g, keurig en kleurig, de oude geveltjes talrijk, stadsgracht Haven geheeten herinnert nigszins aan Utrecht's Oude Gracht en er is de ide Heksenwaag. Die spreekt van een trotsche iisode in het stedelijk verleden. Want van heinde i ver plachten, in den eirgsten tijd van hert helcsen- jgeloof, de arme vervolgde lieden naar Oudewater komen, dat hen woog en steeds te zwaar bevond n heks te zijn. Zoodat het misschien met be- ïlp van die holle gewichten, waarmee clowns in ter eeuwen zulke grappige records in het halte- n zouden vestigen? een soort van Europee hen pionieaaearbeid verricht moet hebben. In deze merkwaardige stad ontmoeten wij ook n kanarie die het Largo van Handel, op de piano speeld, meefluit. En natuurlijk den gebruike- ken ouden heer die ons uitlegt hoeveel beter ies in zijn jeugd was. Met het aantal schepen is ik het aantal palingen, dat door Oudewater vaart waarop hij vischt, hopeloos afgenomen. Voorts •leven wij een kastelein die vroeger chef de uffet in een van Nederlands grootste badhotels geweest en die, wonderlijker wijze, de muzi- a!e en kleurige sfeer daarvan in zijn Oudewater- _he gelagkamer weet te herscheppen. Zijn hond geleid ons op onze wandelingen en zijn be- aafde kanarie fluit een opera-aria tm afschÊid, 's wij ^vertrekken. Dat vertrek, van de „Bondsligplaats" «an den achtmuur, waar de boot gemeerd lag. zal mij jblijven. Door een "ak'nuispoort, een goeden me- r boven water, laten wij ons éen voor éen in de herry zakken terwijl de brug en de kade zwart jn van de menigte, die deze gebeurtenis komt inschouwen en het laden van de wherry met ge- •ide aandacht gadeslaat. Dan zetten wij koers naar den Hollandschen sel. De zon straalt, in de historische Goejan- crwellesluis, waar anderhalve eeuw geleden de ;malin van stadhouder Willem V door de Com- lissie van Defensie werd aangehouden ik her- iner het mij als de dag van gisteren: van dg :hoolbanken is het goed toeven en dan tent zich een wonderschoon roeiwater voor ons, Dubbele Wiericke geheeten. Het is breed, grillig an oeverlijn, rijk aan waterflöïa, sierlijk geac- mtueerd met enkele kleine boerderijen en kleine •uggen en het voert ons opnieuw naar den ••den Rijn. Landgenooten! Meent gij uw vaderland te ken en als gij, zooals dezen zomer geschied is, u in lizenden verdringt op de Veluwe? Gij moogt dan kennen en Leuvenum, Vaassen en Elspeet, rmclo en de Echoput, maar wat weet gij van idere streken? Wat weet gij- zonen en dochteren an een volk dat aan het water verbonden is als en ander, van de Lange Linschoten en de Dub de Wiericke of van de Hoicop en de Bijleveld. aarvan ik morgen, in het laatste stuk over deze fferfreis per wherry, nog het een en ander zal ggen? Hoevelen van u hebben ooit die schoon- eden van het Hollandsche poldergebied aan- houwd? Hoevelen van u véren er? Laat ik u ver keren, dat er nog veel dichterbij dan op uw kurk- 'oge Veluwe een mate van natuurschoon in een onderlijke veelheid van kleurenpracht te vinden waarop Gelderland jaloersch mag zijn. Om dat les fe ontdekken moet men gaan varen, want ngs de Linschoten kunt ge nog wandelen, zooals iminé" Craandijk deed, maar langs de Dubbele "iericke en de Bijleveld niet. Er zijn. grootendeels, een wegen langs. Er is ook geen stof. Alles is hel er, kleurig, doorzichtig en de wind blaast langs u Pen en de schitterende waterdruppels spetteren in uw riemen en de zooveelste gent vaart u in igestoken veerenpracht boos achterna, omdat hij aanval op zijn gemalin en zijn kleine zwanen ermoedt. Ge roept hem wat toe en hij fladdert reo boven water, daalt dan weer en^Jraait zich otseling kwaad om, want een trdge piereme- iggel nadert nu aan zijn horizon. Mevrouw eh de inderen zien het alles bewonderend aan. Welk !n onversaagde .ridder is hun gezinshoofd! Genoeg hierover. Kent gij Harmeien? Dat heb- en wij op dien dag, nog eens den Ouden Rijn be ttend, tot pleisterplaats uitverkoren. Het is heel looi en vol stemming. Het is ook heel stil, behalve tn geweldige vuurroode brandweer-auto, die blijk- aar de trots der gemeente is en waarop de dorps- ir,deren oneerbiedig klimmen en rondkruipen tot er afgejaagd worden. Dan beginnen ze opnieuw. Het is een plaats voor schoone avondwandelin- an. De Bijleveld begint hier, liefelijk omlijst door testers en geboomte. Hoog boven de malsche '?ide verheft zich een groep statige populieren en djeren des velds grazen aan hun voet. Pepermunt van Bonera (Adv. lngez. Med.) Zoodat ook hier die vrede heerscht, die den ouden dominé zoozeer in Linschoten trof... die vrede met die schoonheid dewelke wij allen zoeken en waaraan Holland zoo rijk is. Met welk dankbaar woord deze indruk van den vierden en den vijfden dag van onzen tocht worde besloten. Razzia op de groentenveiling te Amsterdam Hooge grossierswinsten ten einde 's GRAVENHAGE. 15 Augustus (A.N.P.) De actie, welke de gemachtigde voor de prijzen heeft ondernomen om de prijzen van groenten en fruil op een meer verantwoord peil te brengen, heeft onder de verbruikers veel vvaardeering gevonden. Van de zijde van handelaren, in hel bijzonder gros siers, is de medewerking in de eerste dagen van de actie niet overal groot genoeg geweest. Op som mige plaatsen kon men zelfs van openlijke tegen werking spreken, zooals bijv. op de groote groen- tenmarkt te Amsterdam. De grossiers brachten hier de kleinhandelaren in een moeilijk parket, om dat zij of voortgingen tegen hooge prijzen te ver- koopen, of weigerden te verkoopen. De moeilijk heden, die daardoor ontstonden, werden door het publiek soms ten onrechte aan de winkeliers ver weten. Verantwoordelijk waren echter ten volle de grossiers, die met een redelijke •-winstmarge blijk baar geen genoegen wilden nemen. Deze houding heeft den Gemachtigde voor de prijzen tot streng optreden doen besluiten. Donder dagmorgen verschenen op het groentemarktterrein te Amsterdam de chef van den Centralen Crisis controledienst te Amsterdam met een twintigtal controleurs benevens een der toegevoegd inspecteurs voor de prijsbeheersching te Amsterdam. Er werd zoo nauwlettend mogelijk op toegezien, dat de be langen van winkeliers en consumenten niet door een betrekkelijk klein groepje grossiers werden geschaad. Over het geheele terrein werden steekproeven genomen en verschillende kleinhandelaren moesten, voor zij de markt verlieten, opgeven welke prijzen zij voor hun groenten hadden besteed. Bleken daar bij te hooge prijzen te zijn. dan werd de grossier van wien de winkelier had gekocht, opgezocht en zijn geheele voorraad in beslag genomen. Om deze voorraden niet aan dc markt te onttrekken, zet ten de controleurs zelf den verkoop onmiddellijk na de ihbeslagneming voort. Op een bepaald oogen- blilc deed zich de merkwaardige situatie voor, dat men op verschillende plaatsen van het markt terrein zich ambtenaren van de prijscontrole zag bezighouden met het verkoopen van groenten en fruit. Hetgeen er van de partijen overbleef zal hedenmorgen op de gewone wijze worden geveild. Enkele grossiers meenden evenals Woensdag morgen tegen het feit, dat hun winsten tot een redelijk peil werden teruggebracht, te moeten dmonstreren door sluiting van hun stands. Zij ontvingen onmiddellijk de waarschuwing, dat weigering van verkoop van de aangevoerde hoe veelheden tegen de wettig toegestane priizen ver beurdverklaring tengevolge zou hebben. Zij kozen eieren voor hun geld en hervatten binnen enkele minuten den handel. Het bleek, dat de winkeliers wel inzien, dat de nieuwe maatregelen op den duur in hun belang kunnen wei-ken. Indien immers ieder zich aan de prijsvoorschriften houdt, is er geregelde handel met normale winstmarges mogelijk, terwijl het ten slotte tot gevolg heeft, dat de groenten voor de geheele bevolking voor lageren prijs zijn te ver krijgen. CONTROLE OP DF, WINKELIERS. De controle op de prijzen, die de winkeliers be rekenen. is Donderdag op verschillende plaatsen in het land ingezet. De inspecteurs voor de prijs beheersching berechtten de overtredingen op zeer snelle wijze, soms zelfs binnen enkele uren. De in specteur te Arnhem wees Dondc-dagmiddag tegen overtreders te Arnhem en Apeldoorn reeds een negental tuchtbeschikkingen. De controle op de kleinhandelsprijzen en waar het noodig is ook de razzia's op de groentenveilin- gen zullen ononderbroken worden voortgezet. De overtredingen worden eiken dag ernstiger opge nomen. Waar men de eerste twee dagen nog iets door de vingers zag. volden nu onmiddellijk proces verbaal en inbeslagneming. Het is niet mogelijk op een zoo gewichtig on derdeel van onze voedselvoorziening als dat van groenten en fruit onredelijk hooge prijzen te laten voortbestaan concert in het diaconessenhuis. Wederom zal de heer A. Pape. bariton, Zondagmiddag van 3i/;i\/2 uur in liet Diaconessenhuis aan de Haze- paterslaan 'te Haarlem voor de zieken zingen. Tevens zal medewerking verleenen A. Lenaarts, viool en het koor „Con Amore" onder leiding van H. Utttenbosch. Er zijn evenwel remmende invloeden. Haarlem groeide in den laatsten tijd tnet ruim 2000 zielen per jaar. Ondanks de crisis is die aanwas gebleven. Er was behalve een normaal geboorteoverschot (dat wil zeggen dat er meer ge boorte- dan sterfgevallen waren) een flink vesti gingsoverschot. Er kwamen meer nieuwe bewoners naar Haarlem dan dat er Haarlemmers naar elders verhuisden. Vooral voor vele Amsterdammers was Haarlem een sterke magneet, wat niet te verwon deren is daar hier vrije huizen, veelal met tuin, ge vonden worden, terwijl men in Amsterdam genoe gen moet nemen met een étage. Het ziet er evenwel naar uit, dat de groei over 1941 minder belangrijk zal zijn. In het eerste half jaar is het zielenaantal gestegen van 142.695 tot 143.137. Een vooruitgang dus van met meer dan 442. Maar dit cijfer lijkt door een bijzondere omstan digheid kleiner dan het in werkelijkheid is. Dit komt omdat aan de gemeentebesturen opdracht ge geven is de ingezetenen die buitenlands vertoeven (bijvoorbeeld op zee varen) over te schrijven naar het Centraal Bevolkingsregister in Den Haag. Daar door zijn in de afgeloopen 6 maanden ongeveer 300 van het Haarlemsche bevolkingsregister afgeschre ven. Maar al telt men die 300 daarbij, dan is de vooruitgang toch kleiner geweest dan in de voor afgaande jaren. De eerste 6 maanden van 1939 gaven namelijk een stijging te zien van 1183 en van 1940 zelfs van 1520. In het geboorteoverschot zit dit niet. Het geboorte cijfer over het le halfjaar van 1941 was hooger dan over hetzelfde tijdvak van 1940 (namelijk 1360 tegen 1254) maar ook het aantal Haarlemmers dat in dien tijd stierf was iets grooter (736 in 1940, tegen 821 in 1941). Er vestigden zich in het laatste half jaar 3902 menschen van elders, terwijl dit aantal over het zelfde tijdvak van 1940 niet 'minder dan 4856 bedroeg. Een verschil van niet minder dan 954. Het aantal Haarlemmers dat naar elders verhuisde was evenwel ook kleiner. Wel geeft de statistiek aan 4009 in de eerste 6 maanden van 1941, tegen 3865 in denzelfden tijd van 1940. maar daar onder zitten in 1940 die 300 Haarlemmers die om administratieve redenen werden afgescreven naar het Centrale Bevolkifïgsregister. Uit deze cijfers blijkt dus duidelijk, dat de groei in dc eerste R maanden van 1941 kleiner is geweest dan in de voorafgaande jaren, om dat zich hier minder menschen van elders vest- tigden. Dit verschijnsel is evenwel niet onverwecht, want de buitengewone tijdsomstandigheden werken rem mend op de vestiging. Allereerst is het aantal leeg staande woningen in den laatsten tijd zeer sterk in gekrompen. waardoor de keus voor hen die heir een huis willen zoeken kleiner geworden is. Boven dien komen de menschen er minder gomakkeliik toe om te verhuizen. Niet alleen omdat bij verhuizingen naar buiten soms transportmoeilükheden komen, maar vooral omdat het niet gemakkelijk is van het Textiolbureau toewijzingen te krijgen voor nieuwe gordijnen, vloerbedekking, enzoovoort. Vondeling in Frankriik Vermoedelijk van Nederlandsche ouders. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De commissaris van Rijkspolitie, afd. II, Rijksopspo ringsdienst der Rijksrechcrchecentrale te 's-Graven- haee maakt bekend, dat blrkens bericht van den con sul der Nederlanden te La Made'aine-Lille (Fr.) op 20 Mei 1940 omstreeks 12 uur te Abbeville (Somme), na een bombardement, in de omgeving van het station een klein meisje werd aangetroffen, wier ouders of fami- 'ieleden niet konden worden opgespoord. Het signalement luidt: leeftijd ongev. 2 jaar. blond krullend haar. zwarte oogen: gekleed met lichtblauw wo'len tricot hemd, gemekt P. R Het kind is oppenomen door den Service de 1' Enfance van het departement van de £>bmme. Volgens den behandeler.den geneesheer zou het lichamelijk en geestelijk wat achterlijk zijn. Het praat niet en schijnt geen Fransch te verstaan. De mogelijk heid wordt niet uitgesloten geacht, dat het kind van Nederlandsche ouders'is. Berichten, welke er toe kunnen leiden het kind te identificeeren, worden ingewacht aan den Rijksopspo- rigsdienst. onder aanduiding van: „Vondeling te Ab beville". „DRAFNA" AANGEKOCHT. De gemeenteraad van Naarden, heeft met op één na algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aan genomen om de buitenplaats Drafna aan te koopen. mesjes scheren in RECORD TIJD, zacht snel en schoon! (Adv lngez. Med C. Gordijn Jr. overleden Oud-commandant der Amsterdamsche brandweer AMSTERDAM, 14 fug Na een ziekbed van en kele maanden is vanmiddag in de Boerhaavekliniek overleden de heer C. Gordijn, oud-commandant van de Amsterdamsche brandweer. De heer Gordijn werd in 1880 te Amsterdam gebo ren, en trad na zich in het bedrijf van zijn vader in het loodgietersvak te hebben bekwaamd, in 1900 in militairen dienst. Hier bracht zijn technische aanleg hem als luitenant hij had inmiddels den hoofd cursus te Kampen gevolgd in aanraking met de luchtvaart, welke toenmaals omstreeks het jaar 1910 nog in de kinderschoenen stond. En ongeval, dat hem daarbij overkwam, was oor zaak, dat hij voor den militairen dienst werd afge keurd en gepensionneerd werd. Verschillende uitvindingen welke de heer Gordijn had gedaan o.a. betreffende beveiliging van ben zine- en olie-opslagplaatsen hadden de aandacht op hem doen vestigen en zoo werd hii in 1915 benoemd tot commandant van de hoofdstedelijke brandweer. In deze functie heeft de heer Gordijn zeer veel tot tand gebracht en het Amsterdamsche brandweer corps, dat reeds op zeer hoog peil stond; verder weten te Verbeteren. Onder zijn leiding werd de paarden- tractie in motortractie omgezet. Het oude brandmel dingssysteem per speciale brandweertelegraaf werd vervangen door de thans bekende brandmelders langs de straat. Nog tal van andere, minder opvallen de. maar daarom niet minder nuttige, technische ver beteringen, werden door ljem ingevoerd. Ook als onder-voorzitter van de Nederlandsche brandweervereeniging heeft de heer Gordijn veel nuttig werk verricht. In het corps was hij algemeen gewaardeerd en ge acht en het was dan ook noode. dat men hem. op 13 April j.l. als commandant zag vertrekken. Slechts zeer korten tijd heeft hij van zijn welverdiende rust mogen genieten. (A.N.P.) Dankbaar Amersfoort ALKMAAR. 14 Augustus. In tal van gemeen ten in Hollands Noorderkwartier hebben de dank bare Amersfoorters door aanbieding van blijvende geschenken uiting gegeven aan hun dankbaarheid voor de in de Meidagen van 1940 genoten gastvrij heid Zoo kreeg Alkmaar een monumentale bank en vele andere gemeenten een tegeltableau of ge velsteen. In Warmenhuizen en Harencarspel waren in die dagen van evacuatie een kleine 4000 Amersfoor ters ondergebracht en een uit twaalf personen be staande deputatie kwam-heden naar deze plaats jes, om een gevelsteen An te bieden, die in het raadhuis van Warmenhuizen en Harencarspel zijn ingemetseld. De heer C van Zweden heeft daarbij in de raads zaal van Warmenhuizen waar genoodigden en ge meentebestuur aanwezig waren, het woord ge voerd. waarna de gevelsteen voorstellend de Amers- foortsche Koppelpoort door den oudsten inwoner van Warmenhuizen, den 88-jarigcn Maarten Mosch. is onthuld en de burgemeester H Nolet van Warmenhuizen met een woord van dank den steen namens het gemeentebestuur aanvaardde. Des middags had te Dirkshorn, waar het raad huis van Harencarspel staat, eenzelfde gebeurtenis plaats, waar dezelfde personen bij tegenwoordig waren. EXAMENS HOOFDAKTE HAARLEM 14 Augustus. Opgekomen 8 A cand. en 8 B cand. Geslaagd voor A: mej. Noog, Wormerveer; mej W. F. v. d. Ploeg. Amsterdam: de heeren L. v. d. Groep. Amsterdam: H. Peeier, Amsterdam en C. Pels, Amsterdam Geslaagd voor B: de heeren: C. Petiet. Koog a. d. Zaan: J. H. Prinsen, Den Helder; W. Ruth, Amsterdam: de dames C. Overzien. Noord-Scharwoude en S. Peetoom, Heem- ■tede. j (Onlangs is op Urk voor het eerst een sprinkhaan gevangen.) Toen Urk nog, maar zeer kort gelêe Rondom door water was omgeven, Toen hadden Urkers geen idee Van sprinkhanen, althans in leven. Zij hadden er dan wel misschien Eens van gelezen in de boeken, Maar wilde men een echte zien, Dan moest men niet op Urk gaan zoeken. Nu Urk sinds kort in hecht verband Met vaster Neerland is verbonden, Is d'eerste sprinkhaan er geland En door het Urker volk gevonden. Urk vreest misschien al voor een plaag Waarvan het weieens heeft gelezen En waarin deze eerste graag Haantje de voorste wilde wezen. 'k Denk dat men die bekommernis Er nog niet aan hoeft vast te knoopen En dat nu 't vastgeloopen is, Het met een plaag wel los zal loopen. Urk heeft aan muggen al genoeg, Zelfs veel te veel heb ik vernomen, Ik hoop dat het daar laat of vroeg. Bij voorkeur vroeg, weer af zal komen. Maar met die plaag nog niet aan kant Moet d'Urker er wel tegen waken Om daar, laat staan een olifant. Nu al een sprinkhaan van te maken. P. GASUS. Zilveren priesterfeest van deken A. J. C. Melchers Vandaag is het 25 jaar geleden dat de deken van Haarlem, de hoogeerw. heer A. J. C. Melchers tot priester werd gewijd. Deken Melchers is pastoor van Öe St.-Joseph parochie sinds 26 Maart 1938 en bijna twee jaren later op 2 Januari 1940 volgde hij deken Sondaal op. Voor dien tijd was Deken Melchers o.a. regent der kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk. Deze be langrijke post bekleedde hij meer dan tien jaar. Voorts was de jubilaris, die 18 Januari 1885 te Schie dam werd geboren, o.a. kapelaan te Noordwijkerhout, Rotterdam en Amsterdam. Het zilveren priesterfeest zal Zondag 17 Augustus worden herdacht. Om 9,15 uur zal Deken Melchers de plechtige Mis van Dankbaarheid opdragen met assisten tie van de kapelaans. Des middags van 1 30 tot 3 uur is er receptie, op wensch van de jubilari^, zonder toespraken, terwijl de dag wordt besloten met een plechtig Lof H. O. V.-KOOR. Het H.O.V.-koor zal in studie nemen „La Damnation de Faust". dat ter gelegenheid van het 5-jarig be staan zal worden uitgevoerd. De repetities hiervoor zullen a.s. Maandag aanvan gen, in het lokaal Hagestraat 13. Op de eerste repetitie zal de dirigent Marinus Adam over het uit te voeren werk een bespreking houden. AANBIEDING GEDENKNAALD. STOLWIJK. 15'Augustus. Ter herinnering aan de goede zorgen, waarmede de bevolking van Veenen- daal tijdens de evacuatie door dc gemeente Stolwijk is omringd, heeft een comité uit de bevolking van Vee- nendaal aan de gemeente Stolwijk een gedenknaald aangeboden. MONUMENT VOOR DR H. J. LOVINK. ARNHEM. 15 Augustus. Op Vrijdag 6 September om 4 uur zal. na afloop van de algemeer.e vergade ring van de Nederlandsche Heide Maatschappij, het monument, gewijd aan de nagedachtenis van dr. H. J. Lovink, in leven voorzitter van deze maatschappij, worden onthuld in het plantsoen aan den Apeldoorn- sèheweg te Arnhem voor het gebouw van de Heide maatschappij. EMISSIE BROCADES STHEEMAN GESLAAGD. AMSTERDAM, 14 Aug. De gisteren gehouden emissie van f 500.000 nominaal gewone aandeelen der N.V. Kon. Pharmaceutische fabrieken v'h Brocades Stheeman. waarop de inschrijving tot een koers van 135 procent uitsluitend voor aandeelhouders open stond, is volkomen geslaagd. Een regeling voor handelsreizigers Het college van RijksbemiÜdelaars heeft een re geling aanvaard ten behoeve van handelsreizigers, die ten gevolge van de tijdsomstandigheden hun inkomsten belangrijk zagen verminderen. Hiertoe is een indeeling gemaakt ten aanzien van de bedrijven en van de reizigers. De bedrijven zijn verdeeld in ondernemingen, die volop in bedrijf zijn, gedeeltelijk in bedrijf en die stil liggen. De verdeeling der reizigers omvat hen, die vast sala ris genieten, die vast salaris plus provisie hebben en die alleen op provisie werken. Wat de bedrijven, die op volle kracht werken betreft, de reizigers met vaste salarissen zullen 'geen inkomsten derven. Voor de beide andere ca tegorieën zal het netto inkomen gewaarborgd wor den, dat gemiddeld in de jaren 1937, 1938 en 1939 genoten werd, onder aftrek van 15 pet. Ten aanzien van de reizigers, die werkzaam zijn in bedrijven, die .gedeeltelijk of geheel stil liggen en vast salaris genieten gelden de usantieele be palingen. De reizigers zullen dus niet afwijkend van het overige personeel worden behandeld. In bedrijverf, die gedeeltelijk in bedrijf zijn zal voor de reizigers die geheel of gedeeltelijk op pro visiebasis werken een regeling worden getroffen, die hen op gelijke lijn plaatst met het administra tieve en commercieele personeel. In de gevallen van bedrijven die stil liggen en waar de reizigers geen werk meer heeft zal bij den reiziger dezelfde regeling worden toegepast als voor het overige personeel getroffen wordt. in Haarlem en omgeving Een oud winkeltje De Berkenrodesteeg te Haarlem vormt een verbin ding van de Lange Veerstraat en het Spaarne. Nu heeft zij als winkelstraat natuurlijk geen beteekenis meer, maar het is niet meer dan een eeuw geleden dat het anders was. Toen woonden op de Bakcnes- sergracht de gezeten burgers en waren straatjes als de Berkenrodesteeg in trek bij de winkeliers. In dc Berkenrodesteeg te Haarlem. (Foto de Haas.) Het is een smal winkeltje. Het opmerkelijke is even* wel dat het vrijwel in ongeschonden staat is. Als een kruidenier uit 1800 uit zijn graf herrees zou hij weer meteen zijn zaak daar als van ouds kunnen inrichten. Andere winkelhuizen zijn in den loop der jaren ge moderniseerd, maar daarvoor was hier blijkbaar geen aanleiding. COLORADOKEVER GEVONDEN. Woensdag vonden twee jongens van 10 en 12 jaar op een aardappelveld aan den Vleutensche- weg te Utrecht een soort tor. De vondst werd bij aeskundigen gebracht, die constateerden, dat «l}et een aoloradokever was. Terstond zijn de noodige maatregelen getroffen, welke tot vernietiging van eventuecle andere exemplaren moesten leiden. ■Faillissementen (Opgegeven door afd Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). SURSéANCE VAN BETALING: Bij beschikking van het Gerechtshof te Den Haag an Ch. G. Coucke. fabrikant te Den Har.-, Verdistraat 33. d.d. 7 Augustus 1941 definitief surséance van betaling verleend, onder Intrekking van faillissements-uitspraak. UITGESPROKEN: Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Almelo van 9 Juli 1911. tegen welk vonnis het hooger beroep niet ontvankelijk is verklaard by arrest van het gercch?-hof te Arnhem van 31 Juli 1941. is in staat van faillissement verklaard Berend van Nes. bakker wonende te Enter, gemeente Wierden. met benoeming van Mr. C. H. Plug tot rechter-commissarls en van Mr. H. W. L. Vrind. Groote straat 91 a. Almelo tot curator. 11 Aug. J. H. Bor, van beroep fabrieksarbeider, wonen de te Bussum. J. H. van "t Hoffweg 8. Recht. Comm. Mr. G. J. Jutte. Cur. Mr. H G. Th. Keune. wonende te Am sterdam. Keizersgracht 522. 12 Aug. Willem Bernard Reugebrink, arbeider. Aster straat 6, Doetinchem. Recht. Comm. Mr. M. R. Rinkel, Cur. Mr. W B. Helmlch. Doesburg. 13 Aug. de Naamiooze Vennootschap ..Leeuwsther". ge vestigd te Nleuwcr-Amstel. Nieuwe Kalfjeslaan 11. Recht. Comm. Mr. G J. Jutte. Cur. Mr. H. F. w. Fitscher, wo nende te Amsterdam, Keizersgracht 497. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 1 Aug. N.V. Zceuwschc Beton Mij., statutair gevestigd Vlake. kantoorhoudende te Goes. Geëindigd door het verbindend worden der uirtieellngslijst. Trijntje Haarsma, weduwe S. A. Lenger. zonder beroep, Harlingen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 11,32 Hoofdpijn Laat U den dag toch niet bederven. Neem vlug een "AKKERTJE" en over een kwartier bent U weer 100%. helpen direct (Adv. lngez. Med.) AGENDA Aan het Hongaarsche front tegen de bolsjewisten. Een gehoorapparaat in stelling. (Atlantic-Holland) Heden: VRIJDAG 15 AUGUSTUS. £embrandt Theater: „Theo op het huwelijkspad-. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Ich kenn' dich nicht und liebe dich" 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De lichte cavalerie", 2.30. 6.30 n 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion", 2.30, 6.30 en J.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. ZATERDAG 16 AUGUSTUS. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook od Zondag) geopend: 11 Fi*Tei3 10175' Loomeyer en Zn- Barteljorisstraat Park-Apotheek. Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tftr 28197.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5