De strijd in het Oosten: Finsche vrijheid. Ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill Optreden der Italiaansche luchtmacht boven Noord-Afrika V R IJ D A G 15 AUGUSTUS 1941 H A" A R L E M'S D' A G B I: A T5 Twee belangrijke havensteden in de Oekraïne van het achterland afgesloten. Zwarte Zee, Oostzee en Noordelijke IJszee operatiegebied der Duitsche marine. In aanvulling op het weermachtsbericht ver neemt het D.N.B. van militaire zijde dat de onaf gebroken achtervolging van den verslagen vijand in het Zuiden der Oekraïne thans vruchten af werpt. Ten Oosten van Odessa heeft men de ku,st der Zwarte Zee bereikt, zoodat de belangrijke havenstad thans aan Noord- en Oostkant van het achterland is afgesloten. Bij hun opmarsch tot aan den benedenloop van de Boeg hebben Duitsche troepen ook de tweede belangrijke Oekraïnehaven, Nikolajev, ingesloten. Transportschepen, die bij Odessa en Nikolajev gereed werden gehouden voor de vlucht der Sovjettroepen, zijn door de Duitsche luchtmacht aangevallen, zoodat zich daar een nieuw Duinkerken ontwikkelt. Bij deze aanvallen zijn tot dusverre twee transportschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 15.000 ton ver nietigd en vijf groote schepen zwaar beschadigd. De Duitsche en Hongaarsche troepen, die ten Oosten van de Beneden-Boeg over een breed front oprukken, staan vlak bij Kriwoe Rog. waar zich de grootste ijzervoorraden der Sovjet-Unie bevinden. "De Duitschers naderen dus reeds den benedenloop van den Dnjepr. (Genoemd gebied is blijkens een extra bericht van het opperbevel thans in Duitsche handen. Red.) Ook de Duitsche marine neemt met aanzienlijke strijdkrachten aan den strijd in het Oosten deel. Als operatiegebied komen voor haar in aanmerking de Zwarte Zee, de Oostzee en de Noordelijke IJs zee. Het zwaartepunt der operaties lag tot dusverre in het Oosten der Oostzee. Voor de Sovjets komt het er echter in de eerste plaats op aan dc havens san de Noordelijke IJszee open te houden, tot zij door den winter toch worden afgesloten. Nog on langs bracht een Duitsche duikboot in de Barentsz- zee een Sovjettorpedojager tot zinken, waarmede de bewaking der kust van Kola door de Duitsche vloot bewezen werd. Dit is van belang, omdat Moermansk en Archangelsk de ecnige havens zijn, waai'over de Engelsche en Amerikaansche hulp de Sovjet Unie zou kunnen bereiken. Bovendien be lemmert de blokkade van Archangelsk den uit voer van mijnhout. dat in Engeland dringend noodig Is. Zoo is overal aan het geweldige front 'steeds weer de zorgvuldig georganiseerde samenwerking van alle deelen der Duitsche weermacht zicht- baar. DE ACTIE DER DUITSCHE WEERMACHT. In den Zuidelijken sector heeft de Duitsche luchtmacht, naar het D.N.B. verneemt, ook op 13 Augustus de operaties van het landleger met veel succes gesteund. In het gebied van Nikolajev zijn concentraties van Sovjet vrachtauto's en gemotori seerde colonnes verstrooid en tien pantserwagens door bommen vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben drie veerschepen op den Dnjepr tot zin ken gebracht en een pontonbrug vernield. Batte rijen luchtafweergeschut werden met bommen en schietwapens bestookt en buiten gevecht gesteld. Aan het Noordelijke front hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Woensdag de havenwerken van Moersmansk met succes gebombardeerd. Ver scheidene bommen troffen de pakhuizen en petro- leumtanks. Er braken groote branden uit, terwijl zich ontploffingen voordeden. In een kamp werden twee barakken vernield en twee beschadigd. De luchtmacht heeft voorts krachtige aanvallen gedaan op belangrijke stations, spoorwegemplace menten en transporttreinen. De aanvallen waren vooral gericht op stations iri het gebied van Orel. In den afgeloopen nacht gijn emplacementen, depots en stilstaande treinen aangevallen en ver nietigd. De schade, door de Sovjets geleden, is zeer aanzienlijk. - Ten Oosten van Kiev hebben Duitsche gevechts vliegtuigen den 13en Augustus belangrijke ver keerswegen der Sovjets door bomtreffers onder broken. In dit gebied werden bovendien achttien vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield en zeven toestellen in een luchtgevecht omlaag ge schoten. Ook in den middensector zetten Duitsche ge vechtsvliegtuigen, stuka's en formaties torpedo vliegtuigen hun aanvallen tegen Sovjet-troepen concentraties op vernielende wijze voort. Bij een aanval op bolsjewistische batterijstellingen werden vier batterijen buiten gevecht gesteld. Met bom men en boordwapens werden twee gepantserde treinen in scheervlucht aangevallen en vernield, door bomtreffers werden tanks tot ontploffing ge bracht en vernield. Op het traject Toropez-Welikije-Loeki werden bolsjewistische troepentransporttreinen tot ont sporing gebracht, waardoor dit baanvak voor ge- ruimen tijd versperd is. In dit gebied" werden in totaal zeventien vliegtuigen vernield n.l. acht omlaag geschoten en négen op den grond vernie tigd. SOVJETS VERLOREN IN 24 UUR 110 TOESTELLEN. BERLIJN, 14 Augustus (D.N.B.) In den strijd tegen de Sovjet luchtmacht hebben afdeelingen Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen in de af geloopen 24 uur 110 vliegtuigen van den vijand ver nietigd. Neergeschoten werden 71 toestellen, den grond vernield 29. Het Finsche volk in zijn verzet tegen den hdt Westen drang naar 's-GRAVENHAGE, Augustus, van Finsche zijde: Men schrijft Gemeenschappelijk program van acht punten. Sovjet-aanspraken op Tnrksch gebied Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Naar aanleiding van de gemeenschappeliike verklaring van Engeland en de Sovjet-Unie. die Vrijdag te Ankara is afgelegd en volgens welke beide landen zoogenaamd geen aan spraken op Turksch gebied wensehen te maken, ver klaarde men gisteren in de Wilhelmstrasse dat de officieele instanties te Berlijn concrete en overduide lijke bewijzen hebben die de aspiraties der Sovjet- Unie op Turksch gebied onomstootelijk doen vast staan. Die bewijzen zijn afkomstig uit den zeer ge- zaghebbenden mond van Molotof. toen hij zijn laatste bezoek aan Berlijn bracht. Als de Soviet-Unie, aldus verklaart men in officieu ze kringen, het thans wil doen voorkomen alsof zij dergelijke voornemens nooit gehad heeft, dan ligt volgens Duitsche opvatting aan deze houding slechts een koel-berekenend opportunisme ten grondslag. De aspiraties der Sovjet-Unie ten aanzien van bepaalde Turksche streken maakten en maken een integree rend bestanddeel der buitenlandsche expansie-politiek van het Kremlin uit. Dat Engeland zich bij de Sovjet verklaring te Ankara heeft aangesloten, acht n-.en hier niet van groot belang. Men ziet daarin slechts een tactische manoeuvre. Indruk uit Smolensk Eindelooze^ rijen gevangenen MADRID, 14 Aug. De correspondent van de A.B.C., Miquel Arena schrijft óver zijn indrukken in Smolensk: Eindelooze rijen bolsjewistische gevange nen leopen door de straten, leunend op knuppels. Ate wegwijzers dienen borden met het opschrift: „Weg voor gevangenen". Duizenden en nog eens duizenden in lompen gehtilde gestalten trekken voorbij. Moskou wilde doen gelooven dat achter de Stalin-linie de uit- gezochtste Sovjettroepen gereed stonden voor den aanval. Deze duizenden spookgestalten in menschen- gedaanten_zijn dus Stalin's „keurtroepen". Onder hen ziet men ook drie vrouwen die de totaal versleten Sovjetuniformen en soldatenlaarzen dragen. Deze amazones zijn smerig en pafferig. Tusschen haar en de jonge boerinnen, die met een handkaar door de stad trekken, bestaat een hemelsbreed verschil. (D.N.B.) WASHINGTON, 14 Augustus. De Senaat heeft de finitief het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd aangenomen dat thans Roosevelt ter teeke- ning wordt voorgelegd. (D.N.B 8-7-6-0-0 •s-GRAVENHAGE, 15 Augustus. De Ne- derlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken moet ^gesteund en geschraagd worden door het geheele Neder- landsche volk. Eerst dan kan met recht van een Nederlandsche Ambulance gesproken worden. Het is daarom zaak, dat iedere Nederlan der medewerkt aan de totstandkoming van deze hulpexpeditie, die voor gewonde strij ders van beide partijen zulk een heilzamen arbeid kan verrichten. Hoe men kah medewerken? Heel eenvoudig, men storte een bijdrage op het bekende Gironummer S—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het D.N.B. meldt uit New York: Naar het Witte Huis officieel heeft medegedeeld zijn Roo sevelt en Churchill het bij een geheime samen komst in volle zee eens geworden over een „ge meenschappelijke verklaring omtrent het oorlogs doel". De officieele verklaring van het Witte Huis vei meldt dat Churchill en Roosevelt het eens zijn ge worden over een uit acht punten bestaand gemeen schappelijk programma en dat aan de besprekingen de vooraanstaande militairen hebben deelgenomen. Zij hebben het geheele vraagstuk bestudeerd der leve ring van oorlogsmateriaal aan landen die actief „tegen den aanval verzet bieden", o a ook het vraag stuk der leveranties aan de Sovjet-Unie. De Britsche minister Beaverbrook zal naar Washington reizen om verdere bijzonderheden tc bespreken. In de verkla ring wordt verder gezegd dat gesproken is over maat regelen, welke beide landen zullen nemer om hun eigen veiligheid te waarborgen. Naar Associated Press meldt beteekent de gemeen schappelijke verklaring de meest concrete uiteen?.-1- ting over de oorlogsdoelen, welke tot dusverre van Britsche zijde gegeven, is, waarvan het belangrijk Me is dat de afzonderlijke staten economisch samenwer ken, voorzoover zij vredelievend zijn. Het hoogtepunt der oorlogsdoelen wordt gevivm 1 door de ontwape ning van de spilmogendherien. Voorts verklaren Roo sevelt en Churchill van meening te zijn dat na de „definitieve vernietiging der nazifvrannie" de ont wapening van de „agressieve lanovn' van belang is met gelijktijdige inrichting van een breeder en per manent stelsel van algemee.ne veiligheid. In een radiorede heeft de Engelsche minister majoor Attlee omtrent de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill medegedeeld dat Roosevelt en Churchill een gemeenschappelijke verklaring hebben afge egd, volgens welke de Vereenigde Staten en Engeland geen territoriale veranderingen wensehen. Deze moeten overigens, zoo gaat de verklaring verder, slechts op wensch der betrokken volken tot stand komen De verklaring spreekt verder van „economische samen werking der volken", alsmede van een volledige „ont wapening van alle volken". Ofschoon gezegd wordt dat alle volken den hun aangenamen regeringsvorm zelf kiezen moeten, komen Roosevelt en Churchill op voor een vernietiging van den socialisti- schen regeeringsvorm, met de bewering dat dit de voorwaarde is voor een vrede in veiligheid. De besprekingen tusschen Roosevelt en ChurehiU hebben, naar Attlee verder mededeelde, drie dagen" geduurd. Daarbii is niet slechts de voorzieningskwes tie maar ook de situatie in het Verre Oosten, de aan gelegenheid-Dakar en de Duitsch-Bolsjewistische oorlog besproken, aldus de Britsche Berichten- verklaring van hull. Het D.N.B. verneemt voorts uit Washington: Naar aanleiding van de gemeenschappelijke verklaring van Roosevelt en ChurehiU heeft men Donderdag op de persconferentie den minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil gewezen op de omstandigheid dat het Amerikaansche volk gegevens wenscht over de wijze waarop men resp. den oorlog denkt te winnen, tegen Vichy en Japan wil optreden en alsook over de wijze waarop Engeland en Amerika de benarde Sovjets te hulp zullen komen. In zijn antwoord beperkte Huil zich tot de algemee ns bewering, dat de gemeenschappelijke verklaring „fundamenteele beginselen" inhoudt, die de Ver. Sta ten zullen steunen tot zij in „de geheele beschaafde wereld" weer worden gehuldigd. Nadere inlichtingen weigerde Huil, 'speciaal een antwoord op de vraag of de passage in dc gemeenschappelijke verklaring, die spreekt van gelijk recht op de grondstoffen der ereld. met inachtneming van de bestaande verplich tingen van Engeland en de Ver. Staten, wellicht be teekent dat Engeland wil blijven %'asthouden aan oe overeenkomst van Ottawa en alle offers in dit op zicht aan Amerika wil opleggen. De officieele verklaring van het Witte Huis over de ontmoeting tusschen Roosevelt en ChurehiU heeft, naar het D.N.B. meldt, op het publiek te New York als een donderslag gewerkt, omdat men daarin naar overal uit dc eerste uitlatingen blijkt een nieuwen stap van Roosevelt in de richting van ac tievere deelneming van de V.S. aan den oorlog, zon der rekening te houden met de meening van het volk en het Congres, ziet. De eerste reactie van het publiek gaat uit van de opvatting dat verbinding van de V.S. aan de oorlogs doeleinden van Engeland heel wat actiever steun zou meebrengen. Terwijl in interventionistische kringen het optreden van Roosevelt wordt toegejuicht, doet zich reeds felle critiek geiden. Men verwijt Roosevelt, dat hij het Congres en het publiek ween eens voor een voldongen feit pleegt te stellen. De New Yorksche middagbladen publiceeren het bericht over de ontmoeting onder zware koppen, waarin wordt medegedeeld dat de twee het eens gewor den zijn over de oorlogsdoeleinden, waarvan er een vernietiging van het nationaal socialisme is. Commen taren ontbreken voorloopig nog. Uit Washington zijn de eerste reacties uit Congres- kringen ontvangen. Associated Press meldt dat in re- geeringskringen de opvatting is geuit dat aan de be ginselen van ChurehiU en Roosevelt in alle „anti- aslanden" een goede ontvangst ten deel zal1 vallen De voorzitter van de militaire senaatscommissie, de democraat Reynolds, heeft de vraag opgeworpen,1 De Britsche kust wordt gefotografeerd. Een Duit sche marine-fotograaf in actie aan de tele-camera in een batterij-stelling aan de Kanaal-kust. (Orbis-Holland) waarom Engeland en Arrferika de bekende, „vier vrij heden" niet terstond in de Sovjet Unie en Britsch- Indie invoeren. De republikeinsche afgevaardigde Shafer noemde de verklaring gelijkluidend met het vroegere oude vrouwcngeleuter. DUIT3CH COMMENTAAR. BERLIJN. 14 Aug. (A.N.P.) De theatrale gemeen schappelijke verklaring van Roosevelt en Churchill kwalificeert men in politieke kringen alhier als een zeer onbeholpen agitatië-bluf en holle frasen. Winkel dochters. eens geleverd door Versailles en Genève zoo verklaart men in genoemde kringen, zijn thans uit de motzakken te voorschijn gehaald en opgestre ken De oude zondaar Churchill poogt zich door dezen reusachtigen zwendel uit zijn benauwdheid te red den. ChurehiU en Roosevelt dom1 en driest mee- nen ook thans nog scheidsrechterde te kunnen spe len en Europa, dat op het punt staat zijn lot zelf in handen te nemen, te blijven bevoogden en ringelooren, zooals dit al tientallen jaren en nog langer geschiedde. Ten aanzien van de verklaring dat Churchill en Roosevelt geenerlei territoriale uitbreiding van hun landen wensehen, wijst men in politieke kringen al hier eenvoudig op de recente overweldiging van Groenland, IJsland en Syrië, benevens in het alge meen op de territoriale onrechtvaardigheid van het verdrag van Versailles. Italiaansch weermachtsbericht. Ook Malta weer gebombardeerd ROME, 14 Augustus (Stefani). In zijn weermachts bericht no. 436 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „In den nacht van 14 Augustus hebben onze vlieg tuigen de luchtbasis Malta gebombardeerd. Noord-Afrika: De luchtmacht van de as trof ver scheidene malen de verdedigingswerken van Tobroek, waarbij branden en zware ontploffingen ontstonden. Twee vijandelijke torpedojagers werden aan de kust van het gebied van Marmarie in Noord-Afrika met succes gebombardeerd. Ten Oosten van Solloem vielen onze vliegtuigen sterke concentraties Britsche geme chaniseerde strijdmiddelen aan, waarvan talrijke ver nield werden. De vijand ondernam luchtaanvallen op Derna, Bardia en Tripolis. Oost-Afrika: In den sector van Culquabert heeft onze artillerie een vijandelijk kamp bestookt en ver nietigd In andere sectoren hadden ontmoetingen met den vijand plaats, welke in ons voordeel eindigden. Britsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar aan gevallen. Een duikboot onder bevel van den korvet ten-kapitein Giulio Chialamberto heeft op den At- lantischen Oceaan twee groote schepen getorpedeerd. Het eene. dat een inhoud had van 8500 ton, is gezon ken. In de Middellandsche Zee heeft een andere duik boot een vliegtuig van het type Blenheim neerge haald Finland in oorlog met Rusland. Wie denkt in deze dagen niet terug aan die nu alweer ver af schijnende, maar nog zoo dichtbij liggende win termaanden van 1939/1940? Wie herinnert zich niet de bijna ondragelijke spanning, die in November van dat jaar de laatste onderhandelingen voor het uitbreken der vijandelijkheden begeleidde en de verbluffende hardnekkigheid, waarmee de Finnen bijna vier maanden lang hun overweldigers weer stonden? En wie weet niet meer hoe diep zijn te leurstelling en hoe sterk zijn meegevoel met de Fin nen was, toen een militair niet verslagen Finland het harde dictaat van Stalin en Molotof niettemin te verduwen kreeg? Er waren, toen al, beoordee laars, die in dien vrede geen einde van een boek, hoogstens het slot van een hoofdstuk konden zien. die vreezend vermoedden dat de vraatzucht van den Russischen beer niet gestild zou blijken te zijn met de brokken van Hangö en de Karelische Land engte. Bladerend in het lijvige boek der geschiede nis ontmoetten zij telkens opnieuw een Russischen „Drang nach Westen" en zij gingen begrijpen dat alle Finsch-Russische conflicten herleid moeten worden tot dien drang, niet, zeker niet hoofdzake lijk, tot kwesties van „regime". Naar het Westen, r.aar de Finsche en de Bothnische Golf, wilde Tsaar Peter even hartstochtelijk als later Tsaar Alexander of Tsaar Nïcolaas het wilden. En Stalin en Molotof evenaren in dit opzicht hun voorgangers. Wie nog twijfelen mocht, hetzij aan de klaar heid van Finland's begrip vcror zijn eeuwig be dreigde situatie, hetzij aan Rusland's werkelijke be doelingen, geneze zich aan de Finsche literatuur, de oorlogsliteratuur vooral, en voorts aan de be palingen van het brutale vredesverdrag dat in den ongeluksnacht van 12 op 13 Maart tusschen Helsinki en Moskou werd gesloten. Een goed jaar van gespannen wachten en waken verliep. De houten verduisteringsluiken in de Fin sche winkelstraten bleven bewaard. De schuil kelders werden intact gelaten. In Europa was de oorlogsvlam laaiend uitgeslagen en wie durfde ver zekeren dat het vuur van den strijd ook niet Fin land opnieuw zou bespringen? Achtereenvolgens yerdwenen als gevolg van dox sedert September 1939 ingetreden nieuwe politieke verhoudingen in Noord-Europa, Polen, Estland en Litauen van de kaart. Zou de Russische drang naar het Westen zich ook jegens Finland voor den zooveelsten keer gaan openbaren? Den 22sten Juni ging de lont in het kruit. Duitschland's legers stormden Rusland binnen. Nog hoopten de Finnen dat dc verschrik kingen van een nieuwen oorlog aan hen voorbij zouden gaan. al wisten zij dat Rusland al in No vember 1940 van Duitschland de „vrije hand" had verlangd om Finland te liquideeren' en de ver minkingen van Maart met een algeheele inlijving van het land bij de Sovjet-Unie te bezegelen. De hoop was ijdel. Konden de Finnen enkele aanvankelijke uitdagingen van de Russen nog on beantwoord laten, op 25 Juni. drie dagen na het uitbreken van de Russiseh-Duitsche vijandelijk heden bombardeerde de Russische luchtmacht op nieuw de Finsche steden en dorpen. De teerling was geworpen. Finland aanvaardde wederom de bittere consequentie van zijn ligging naast een begeerigen buurman, wiens drang naar het Westen ten grond slag lag aan alle opeenvolgende Finsch-Russische conflicten. Weer woedt de oorlog om Hangö, om het wijde Ladogameer. op de Karelische Land engte, vanwaar verleden jaar honderdduizenden Finnen de wijk namen om aan den Russischen greep te ontkomen. Weer rijst in Oost-Karelië de hoop op eenwording met het Finsche volk, waarmee de Kareliërs vrijwel alles, en op bevrijding uit de overheersching dooi de Russen, met wie zij en de Finnen vrijwel niets noch taal, noch godsdienst, noch ras. noch cul tuur, noch regime gemeen hebben. En ook nu staat hetzelfde op het spel als altijd: een onafhan kelijk volksbestaan het vrij behoud van streken, die de Fin eeuwen lang als de zijne bezeten, be stuurd, bewerkt en liefgehad heeft. En het is alsof de „Kalevala" dat wonderbaarlijke monument van Finsch-Karelische epiek, waarin licht en duis ternis op leven en dood elkaar bekampen, door de wilde jacht der hedendaagsche gebeurtenissen een nieuwe, een heftige actualiteit verkrijgt. Over de herkomst van het Finsche volkt hangt de dichte sluier van de geschiedenis. Ondanks naar stige onderzoekingen van ethnologen en geschied- vorschers staat er te dien aanzien nog maar weinig vast. Maar tot dit weinige behoort dat de Finnen noch Germanen noch Slaven zijn, waaruit volgt dat een aanspraak van een groote mogendheid op beheersching van de Finnen en hun ..levensruimte" nimmer steunen kan op rasgelijkheid of bloedver wantschap. Voor het overige willen wij in een tijd. zoo vol van actueele problemen als de onze. het vraagstuk van de herkomst der Finnen hier laten rusten. Genoeg zij het ons te weten dat zij met hun buren, de Russen, allerminst tot één volken familie behooren, al sedert menschenheugenis de Noordelijke streken van Europa bewonen en reeds eeuwen geleden geklommen waren op een hooge •trap van innerlijke beschaving. Hoe zou het anders denkbaar zijn dat de „Kalevala" in het Finsch valt de klemtoon van elk woord altijd op den eer sten lettergreep dat onvergankelijk epos, waarin dc held Vainamöinen de hoofdrol vervult, d.e groot heid van den mensch niet zoekt in zijn bedreven heid met het zwaard, niet in de kracht van den veroveraar of in den moed van den roofridder, maar veeleer in zijn „weten", zijn „begrijpen", ook van die geestelijke waarden, die buiten de grenzen van het kenbare liggen? VRIJHEID! Vrijheid. Dat is de droom van de Finnen geweest temidden van alle stormen, die een bewogen ge schiedenis deed razen over hun land. Van vrijheid droomden zij in de eeuwen toen Finland nauw verbonden was met Zweden, van welk tijdperk de resten nog veelvuldig en in velerlei vormen terug zijn te vinden. Van vrijheid vooral in de ruim hon derd jaren van toenemend schrikbewind onder vier tsaren, waarvan de eerste in 1809 de verkrijging van Finland danken mocht aan de boosheid van Napoleon op de recalcitrante Zweden. Speelbal te zijn tusschen grootere machten ziedaar het harde lot, Finland door zijn ligging toebedeeld. Zijn his torie is er een van eindelooze oorlogen, waarbij het land zelf meer prooi was dan partij, totdat eindelijk in 1918, ook voor de Finnen het uur van dc vrij heid sloeg. Nicolaas, wiens regeering over het groot- vorstendom Finland een opeenstapeling was van vergrijpen aan den eed op de Finsche vrijheid, eens in de oud-Borgasche kerk door Alexander afge legd, en sindsdien door al zijn opvolgers plechtig bekrachtigd, Nicolaas zond in den persoon van Bobrikoff al de verschrikkingen van zijn absolu tistische terreur over het wijde Finsche land. Zijn öagelijksche woordbreuken verbitterder, niet de Finnen alleen, maar joegen heel beschaafd Europa het bloed naar de kaken. Maar de man, die de wereld naar Den Haag noodde om er te spreken over verzekering van vrede, liet Fin en piet-Fin kloppen aan doovemansdeur. Bobrikoff regeerde in Finland, en hü deed het met ijzeren hand. Het doel? Ten onder brengen van de restanten van de Finsche vrijheid, vestigen van Rusland's totale macht aan de boorden van de Oostzee. De „Drang nach Westen" bleek sterker dan'de trouw aan eigen gegeven woord. Vrijheid. De Finnen lieten het allengs niet meer bij droomen. Zij dromden samen en begonnen een grimmig verzet tegen hun meedoogenloozen tyran. Nam ooit vrijheidsverlangen nobeler vormen aan dan in die dagen rond 1900. toen het in getale kleine, maar in karakter groote. Finsche volk zich aangordde tot een geweldloos verzet, tot een „non coöperatie" die de Russsen tot wanhoop dreef, en die geadeld werd door een onwrikbaar vertrou wen op den allerhoogste, die, naar rotsvast Finsch geloof, eenmaal dit volk leiden zou uit de verdruk king naar de vrijheid? En zie in 1918 werd de droom werkelijkheid. Nóg dreigde een oogenblik de Russische greep, nóg scheen liet alsof den Finnen de vrijheid zou ont gaan. Maar uit den baaierd van een burgertwist, waarin Duitsch ingrijpen mede gewicht in de schaal legde verrees dfe vrije onafhankelijke repu bliek Finland, die sedertdien niets ongedaan heeft gelaten om het goed recht der Finnen op een eigen staatsleven en cultureele beteekenis te bevestigen. Vrijheid! Helaas: voor de Oost-Kareliërs sloeg haar uur niet. Bij den vrede van Dorpat in 1921) moest Fjnland de districten Repola en Porajarvi aan de Russen afstaan en toezien dat ook het overige deel van het huidige Russische Oost-Karelië aan het bestuur van Lenin en de zijnen werd overge laten. Dwars door Karelië, dwars door het land van de „Kalevala" snijdt een willekeurige grens als een zwaard door hot hart van het Karelische volk. Viipuri bleef Finsch, het Ladogameer werd tusschen de beide buren in tweeën gesneden en verder naar het Noorden verhakte macht niet recht de, Kareliërs in Finnen en Russen. ONVERANDERDE RUSSISCHE' POLITIEK. De vrede van Dorpat was zoofhin een einde als de vrede van Nöteborg. van Tayssina. van Stolbova, van Ussikaupunki, van Turku, van Varala of van Hamina een einde beteekende. Nauwelijks twintig jaar later ondernamen de Russen Lenin was door nieuwe tsaren Stalin en Molotof afgelost wederom een aanval op de Finsche vrijheid en bij de vrede van Moskou van 12 Maart 1940 kwam groot leed over liet Finsche volk: de Oostgrens ver schoof in Westelijke richting, honderdduizenden Kareliërs vooral van de Landengte namen de wijk. Viipuri viel ten tweede male in Russische handen, 'het Ladogameer werd een Russische bin nenzee, de Oost-Kareliërs, wel verre van vrij te worden, zagen duizenden nieuwen onvrijen trekken binnen de politieke grenzen van hun slechts in schijn onafhankelijke republiek. Mocht Lenin nog oog hebben gehad voor het recht der Kareliërs op een eigen leven binnen de Russische republieken- federatie. Stalin kende slechts één oogmerk: Russi ficatie. Hij trok zooveel zuiver Russisch gebied bij de Oost-Karelische Sovjetrepubliek dat tin het be stuur niet één Kareliër meer overschoo^ en hield razzia's onder zijn partijgenooten met het doel de Karelische er uit te werken en de zuiver-Rus sische in hun plaatsen te stellen. Maar van de vrijheid geldt, wat Cats van de waarheid zegt: „Al leyt zij in een graf, al dat haar druckt, dat moet eraf". Nooit bogen de Ka reliërs de hoofden. Nooit legden de Finnen zich bij de vertreding van het vredesverdrag van Dorpat neer. En nu opnieuw het vuur is uitgeslagen dat eeuwen lang ginds smeulde of brandde, nu schrijven de Finnen een definitieve oplossing van het Kareli sche vraagstuk in het vaandel van hun verdedi- gingskrïjg tegen den altijd weer naar het Westen dringenden Rus. En in de eenzaamheid van het Karelische land zal in deze dagen in menig hart het gebed oprijzen, dat in den drie en veertigsten zang van de „Kalevala" van Vainamoinens lippen komt: Geef. o Jumala, ons voorspoed, Schenk ons. Schepper, uwen zegen, Laat ons altijd vreedzaam leven Laat ons sterven eens met eere In dit dierbaar land Suomi - In dit heerlijk-schoon Kareliën. (A.N.P.) Mislukte poging tot aanval op Berlijn BERLIJN, 15 Aug. (D.N.B.) Een poging van Brit sche vliegtuigen om in den afgeloopen nacht de rijks-» hoofdstad aan lë vallen is, naar het D.N.B. verneemt, mislukt, met zware verliezen, door de krachtige afweer die alle vijandelijke bommenwerpers dwong rechtsomkeert te maken. Nachljagers en afweergeschut schoten acht bommenwerpers neer. Radio JltoQxaftufta Verstrooide deelen van een Sovjet-divisie probeeren een Duitschen flank uit een bosch aan te vallen. Bliksemsnel worden de zware wapenen der Duitsche Infanterie in stelling gebracht en het vuur op de bolsjewisten geopend, (Orbis-Holland) ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I. 115.5 M. A 6 45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofqoninuziek. 9.15 Voor de huisvrouw 9.015 Gramofoon'*'Uziek. 10.00 Ernstige mu ziek (e.o.). 12.00 Viool met pianobegeleiding, 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ge rard Lebon cn zijn orkest. 1.25 Gramofoonmuziek 2 00 Voor het gezin. 2 20 Gevarieerd programma 4 00 Bijbel lezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. o. Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmu ziek. 6.15 Voor dc binnenschippers. 6 30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.30 Gevarieerd Zaterdaghvondprogramma. 8.45 Voor den boer. 9.00 Amusementsorkest en soliste. 9.30 Engelsche berichten. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Dutch news reel. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. n. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijz. Kerkcomité). 10.20 Lichte muziek (e.o.). 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Ensemble Amende. 12.45 b. N.'o. Nieuws- en economische berichten, t oo Zang met pianobegelei ding cn gramofoonmuziek. 1.40 Voor de rijpere Jeugd. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Voor de plattelandsjeugd. 3.00 Omroeporkest. 4,00 Romancers. 4.30 Curt Hohenbeigen en zijn orkest. 5.00 Cursus: Over godsdienst bij kinderen III (voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 5.15 b. N. O. Nieuws-, economischo en beursberichten. 5.30 Pianovoordracht en gramofoonmu ziek. 6.15 Collegium Musica divina. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 b. N. o. Gronmgsch praatje. 7.10 b. n. o. Nieuws berichten. 7.20 Gramofoonmuziek 7.45 Reportage. 8 00 Concertgebouworkest en gramofoonmuziek. 3.00 Gramo foonmuziek. 9.15 Nieuws van de piatenmarkt. 9.45 b n. o. Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door da Christ. Radio Stichting). 10.05—10.15 Brandende kwestie», causerie.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7