De afspraak in de Parklaan MAANDAG 18 AUGUSTUS 1941' H X A'S E E M'S D A G E E A" D De reorganisalie der Ned. Sociale verzekeringen. Eon toelichting. 's GRAVENHAGE, 16 Augustus. Van be voegde zijde wordt een toelichting gegeven op de vier verschenen verordeningen betreffende de reorganisatie van de sociale verzekeringen in ons land. Wij ontleenen hieraan het volgende: Ziekteverzekering. Terwijl er tot dusver slechts sprake was van een verzekering met uitkeering in geld, die als eenige prestatie het ziekengeld kende ter vervan ging van het loon wanneer men door ziekte niet tot werken in staat is, wordt door de bovenver melde verordening no. 160, die „Ziekenfondsen besluit" genoemd wordt en reeds op 1 November 1941 in werking treedt, de verzorging krachtens de ziekteverzekering wettelijk ook tot de z.g. ver strekkingen in natura uitgebreid. Deze verstrekking in natura. die ook kan worden samengevat onder den naam „ziekenzorg", omvat: 1. Doktershulp, met inbegrip van specialisten en tandarts, hulp van verloskundige of vroedvrouw bij een bevalling en verpleging in een ziekenhuis of sanatorium. 2. Verstrekking van de noodige geneesmiddelen e.a. met inbegrip van de kunstmiddelen voor het voorkomen en de behandeling van ziekte of ge breken en voor het herstel van de arbeidsge schiktheid. Daar komt nog een betaling in geld bij, n.l. de uitkeering bij overlijden, die uitbetaald wordt, wanneer de verzekerde of een van zijn familie leden komt te overlijden. Een ander niet te onderschatten resultaat 'in de sociale politiek is bereikt door het betrekken van de gezinsleden bij de wettelijke verzekering. De gezinsleden zullen voorlaan recht hebben op de hulpverleening in natura in tfenzelfden omvang als de verzekerde arbeider zelf heeft. Door de in voering van de gezinsverzekering, die in het be lang van de algemeene volksgezondheid is. ook de noodzakelijkheid gebleken, over te gaan tot een aanvulling van de ziektewet. Deze behelst n.l. dat aan een vrouwelijke verzekerde bij een beval ling een bepaald bedrag wordt uitgekeerd. Het lag dus volkomen in de lijn der ontwikkeling van het denkbeeld der gezinsverzekering, ook de echtgenoote van een verzekerde in zuk een geval uitkeeringen in geld te doen. Art. 1 der verorde ning no. 161 bepaalt dei-halve dat aan de echt genoote van een verzekerde bij dé bevalling een bijdrage in de kosten der bevalling van f 55 moet worden uitgekeerd. Ouderdoms- en Invaliditeitsrente. Door de verordening no. 159 worden de renten volgens de voorschriften van de invaliditeitswet verhoogd in den vorm van extra bijslagen, die be rekend worden naar de bijdragen der individueel toegekende wettelijke rente. De bijslag bedraagt voor de: a. Ouderdomsrechte 25 procent; b. Invaliditeitsrente 50 procent: c. Weduwen- en weezenrente 50 procent. Indien de verzekerde gehuwd is, wordt de bij slag verhoogd tot resp. 75 procent. Hetzelfde is het geval, wanneer hij (zij) weduwnaar (weduwe) of gescheiden is en er kinderen zijn. die recht hebben op onderhoud. Voor ieder dezer kinderen wordt een nieuwe bijslag uitgekeerd van 20 pro cent. doch ten hoogste - voor zes kinderen, zoodat de totale .bijslag in het uiterste geval 170 resp 195 procent der wettelijke rente bedraagt. Bij de weduwen- en weezenrente wordt de bijslag van 50 procent voor iederen wees verhoogd met 25 procent. De regeling geldt ook voor de kostelooze ouderdomsrente volgens de wet op de vrijwillige ouderdomsverzekerlng, die volgens de voorschriften van deze wet gedurende een bepaalden overgangs tijd ook werd uitgekeerd, indien de wettelijke voor waarden niet aanwezig waren. Gemiddeld wordt de ouderdomsrente verhoogd met 40 pet., de invaliditeitsrente met 68 pet. en de wuduwe- én weezenrente met 52 pet. Uitdrukkelijk moet er de aandacht op gevestigd worden, dat deze renteverhoogingen slechts van voorloopigen aard zijn, want de geldigheid van de genoemde verordening duurt slechts tot 31 December 1942. Tengevolge van het voorbijgaande karakter van den noodmaatregel voor de rentètrekkenden kan men ook een vrijere oplossing vinden voor de kwestie van het opBTengen der noodige gelden. Bij de keuze der financieringsmethode is echter in de eerste plaats van beslissende beteekenis geweest, het onweerlegbare feit, dat de bijdrage van den werkgever in de Nederlandsche invaliditeitsverzeke ring in vergelijking met andere Europeesche lan den uiterst gering is. De door de werkgevers be taalde premiën zijn niet eens voldoende voor de dekking der sobere renten. Om dit ontoereikende renteniveau te kunnen handhaven, moet de staat in aanzienlijke mate Bijbetalen. In het onderhavige geval was een soepele rege ling noodig. die gemakkelijk en snel kan worden aangepast bij de economische omstandigheden van het oogenblik. Vasthoudend aan de gedachte, dat ook de werk nemer voor de waarborging van zijn onbezorgden levensavond gedurende den tijd, dat hij actief werkt, een offer moet brengen,, dat evenredig is aan zijn economische capaciteit, heeft men in de veror dening de bepaling opgenomen, dat de werkgever onder bepaalde voorwaarden een deel van zijn las ten op de werknemer kan afwentelen. De verordening noemt de heffing ..Verevenings heffing". omdat zij naast haar eigenlijke en boven uiteengezette doel tevens een verevening in de sociale lasten der Nederlandsche werkgevers in verhouding tot de werkgevers in Duitschland moet tot ^tand brengen De heffing bedraagt 4V2 pet. van het uitbetaalde loonbedrag. Hiervan kan met toestemming van het College van Rijksbemiddelaars l'/é pet. op den werknemer worden afgewenteld. De inschakeling der rijksbemiddelaars biedt den waarborg, dat de werknemer slechts moet bijdragen, wanneer hij daartoe ook werkelijk in staat is. Men zou nog kunnen aanvoeren, dat de op brengst dezer heffingen hooger zal zijn dan de middelen, die voor de noodmaatregelen noodig zijn. In zekeren zin kan dit bezwaar niet onge rechtvaardigd genoemd worden. Indien men ver der ziet. verliest het argument echter zijn beteeke- nis, want het is thans reeds zeker, dat de voor- loopige renteverhooging moet worden vervangen door een permanente regeling, aangezien het een voudig ondenkbaar is, dat men later de renten weer tot haar oorspronkelijke peil zou kunnen verlagen. Als nu al een reserve wordt gemaakt voor de komende nieuwe regeling, die naar alle waarschijnlijk van de verzorgingsgedachte zal - - !P w offers niet vergeefs gebracht, want eenmaal zullen zij ten goede komen aan alle werkende\Nederla ders, ook aan velen, die thans werkgever zijn. Inkrimping en voedertoewijzing pluimvee 's GRAVENHAGE, 16 Augustus. In aanslui ting op de verklaring van den Directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, omtrent de slechte voederpositie, die o.m. noodzakelijk maakt de pluim veestapel belangrijk in te krimpen, deelt het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening nog het vol gende medé: Met ingang van 15 September a.s. zal de voeder toewijzing voor kippen en eenden aanzienlijk wor den verminderd. Van dien datum af zal practisch alleen een voedêrtoewijzing worden uitgereikt voor het pluimvee op de erkende fok- en vermeerde- ringsbedrijven en voor het instandhouden van een aantal dieren van oud-Hollandsche rassen e.d. De voederpositie maakt het noodzakelijk, ook het totaal aantal der dieren op de fok- en vermeerde- ringsbedrijven aan een marimum te binden. Voor zoover dit aantal nog niet is bereikt, zal tot 25 Augustus a.s. gelegenheid bestaan nog een nieuwe erkenning als fokker of als houder van vermeerde- ringsbedrijf aan te vragen bij de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te De Bilt. Anderen zullen geen voedertoewijzing ontvangen doch wel in de gelegenheid worden gesteld, zelf een zeker aantal dieren te houden om voedselres- ten en afvallen zooveel mogelijk tot waarde te kunnen brengen. Fokkers cn houders van vermeerder ingsbedrij ven zijn verplicht alle voor afzet beschikbare eieren in te leveren op door de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee aan te geven wijze. Niet voldoen aan deze verplichting heeft o.m. ten ge volge, dat geen verdere voedertoewijzing plaats vindt. Degenen, die een voedertoewijzing voor hun pluimvee krijgen, zullen niet meer dieren mogen houden dan het aantal waarvoor voeder wordt toe gewezen. Aan anderen zal, zooals reeds vermeld, om voed- selresten en afvallen tot waarde te brengen, wor den toegestaan een aantal kippen of eenden te houden. Uit. den aard der zaak kan dit aantal niet groot zijn en is bepaald op maximum lp stuks per gezinshoofd. Alleen voor bedrijven met meer dan 10 H.A. cultuurgrond is dit maximum op 15 stuks gesteld en voor landbouwers, die kunnen aantoonen, dat zij beschikken over voldoende af- valvoer cn die geen ander vee kunnen houden dan pluimvee, kan een hooger aantal door de Neder landsche centrale voor eieren en pluimvee worden vastgesteld Van 29 September af mag niemand meer kippen of eenden hebben dan het voor hem bepaalde aan tal. De voedselresten en afvallen zullen over het al gemeen weinig eiwit bevatten. In verband hier mede zullen gedroogde garnalen die eiwitrijk zijn, worden gedistribueerd. Voor landbouwers dus bij een Landbouw-Crisis-organisatie ingeschrevenen zal, ter aanvulling van het rantsoen gelegen heid bestaan, op de registratiekaart van begin September a.s. een toewijzing van gedroogde gar nalen aan te vragen. Degenen, die voor htm pluimvee geen of geen andere voedertoewijzing dan garnalen ontvangen, mogen de eieren voor eigen gezinsverbruik be houden. Voor dezen bestaat dus geen inleverings plicht van eieren, evenwel met dien verstande, dat eieren, die niet voc'r gezinsverbruik worden ge bezigd, ingeleverd moeten worden. LIJK VAN MEISJE OPGEHAALD. ROTTERDAM, 17 Augustus. Vanmorgen vroeg heeft de politie te Rotterdam het stoffelijk overschot opgehaald van het 11-jarig meisje G. G. gewoond heb bende Stampioenstraat. Het kind was gisteren met eenige broertjes gaan vlotjevaren in een watertunnel aan de Hoofdsteeg en is daarbij verdronken. Het stof felijk overschot is overgebracht naar de Algemeenp Begraafplaats Crooswijk. Onophoudelijk worden de Sovjetcolonnes door het Duitsche lucht- wapen gebombardeerd. Een opname tijdens een verwoeden' aanval. (Foto Orbis-Holland) Extra vergoedingen bij detail verkoop van groenten. 's GRAVENHAGE, 16 Augustus. De Gemach tigde voor de prijzen maakt bekend, dat het met ingang van Woensdag 20 Augustus aan detaillisten is toegestaan voor bepaalde bewerkingen van groenten een extra vergoeding te berekenen boven den werkelijkep verkoopsprijs Zoo mag voor het schrappen vaif wortelen een cent per K.G. of per bos meer worden gevraagd. De wortelen mogen echter voor het schrappen worde gewogen. Voor het snijden van roode kool mag de verkoopsprijs met drie ct. per K.G. worden verhoogd. Het wegen moet geschieden na het snijden. Daar de officieele publicatie van de gemachtigde voor de prijzen betreffende groenten en fruitprijzen eenige onzekerheid heeft doen ontstaan of voor het schrappen en thuisbezorgen van aardappelen nog wel extra vergoedingen toegelaten waren, deelt de gemachtigde mede, dat dit inderdaad het geval is. Voor het schrappen van aardappelen mag een cent per K.G. extra worden gevraagd. Het wegen dient na het schrappen te geschieden. Bij thuis bezorging mag de prijs met een cent per K.G. worden ^/erhoogd. Voor de Kinderen (Teekenlngen H. Kannegleter). BADHUIS AVONTUREN. Dikkie speelt vandaag voor badman, die de zorg heeft voor 't bassin. „Dik." zegt Teddy, „Zorg voor water, want ik wil er daad'lijk ln. Eerst kleed ik mij in mijn badpak, maar dan moet jij klaar zijn hoor in den tijd. dat ik mij uitkleed, zorg jij daar wel even voor!" Dik gaat eerst eens aan 't probeeren en van 't lachen schudt zijn bol, als hij even aan een wiel draait, loopt het heele zwem bad vol. Hij voelt zich nu zeer gewichtig en heeft zich een groote pet, zooals bad- lieden dragen, op zijn ronde hoofd gezet. Ned. Natuurhist. Vereeniging Zaterdagmiddag werden de leden van de afdeeling Haarlem en Om streken van de Ned. Natuurhis torische Vereeni ging in de gele genheid gestéld een bezoek te brengen aan een moerasje bij Halfweg, een aar dig terreintje. mooi gekleurd dóór veel katte- staart en moeras andoorn. Slechts een paar kleine plekjes Caluna werden nog aan getroffen en ook wat dopheide. De heide blijkt hier zeer ach teruitgegaan te zijn. Opslag van Meidoorn bewijst dat hier een voedselrijk hoog veengebied moet zijn en het ter rein demonstreert als het ware hoe een moeras tot bosch kan wor den. Er stonden zachte en wrat tige berk (ook de berkenboleet werd gevonden), kruipwilg, geoor de wilg, moeras varen en kam- varen, moeras- viooltje, wollegras, de groote vruchten van de gele lisch, voorts egelboterbloem, gevleugeld hertshoorn, moerasrolklaver, wolfspoot en nog vele andere. Doch ook Orchis latifolia. blijkt hier te groeien, daar enkele uitgebloeide exemplaren werden aangetroffen. De heer G. L. van Eyndhoven, die deze excur sie leidde, vestigde de aandacht op de kleine bloempjes van de waternavel, die^zich onder de cirkelronde bladeren, vlak op den grond be vinden. Inlevering van wapens. Officieren moeten wapens inleveren. 's GRAVENHAGE. 16 Augustus. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie maakt bekend: 1. Nederlandsche beroeps- en reserve-officieren, inbegrepen de zich niet meer in actieven dienst bevindende officieren, zijn verplicht, voorzoover zulks niet reeds is geschied, tot inlevering van de volgende voorwerpen krachtens de hieronder aan gegeven regels: 1 j a. Van rijkswege'ontvangen wapenen, munitie en uitrustingstukken de nog in actieven dienst zijnde officieren zijn van de inlegering der ont vangen houw-, steek- en stootwapens vrijge steld. A b. Uit eigen middelen aangeschafte vuurwapenen en munitie van welken oard ook, uitgezonderd jacht wapenen waarvan aanschaffing, dragen èn bezit volgens algemeen geldende voorschriften is ge regeld. c. Na 14 Mei 1940 uit eigen middelen afge schafte houw-, steek- en stootwapenen. 2. Houw-, steek- en stootwapenen, zoomede uit rustingsstukken. door Nederlandsche officieren voor 14 Mei 1940 uit eigen middelen aangeschaft, zijn voor zoover deze voorwerpen zich in eigen bezit of dat van den erfgenaam bevinden, van inleve ring vrijgesteld. Zie ook verordening 139/1941 (Wapenverordening), artikel 5 lid 1, punt 6) 3. Aanschaffing van wapenen en munitie van welken aard ook is den beroeps- en reserve officieren verboden. De inlevering moet plaats hebben bij den bur gemeester van de woon- en/of verblijfplaats van betrokkene, ten gemeentehuize, tenzij door den burgemeester een andere inleveringsplaats wordt aangewezen. 5. De inleveringstermijn loopt van 25 t.m. 30 Augustus 1941. DE INKOMSTENBELASTING OVER 1941. •s-GRAVENHAGE, 16 Augustus. De waarn. secre taris-generaal van het departement van Financiën deelt het volgende mede: Tengevolge van een misverstand zijn door enkele in specteurs reeds aangiftebiljetten voor de inkomsten belasting (jaar 1941) verzonden. Aangezien in een binnenkort te verschijnen eerste uitvoeringsbeschik king Inkomstenbelasting 1941 nog nadere voorschrif ten zullen worden gegeven ter uitvoering van het be sluit op de Inkomstenbelasting 1941, zal het in vele gevallen bezwaarlijk zijn het aangiftebiljet reeds thans in te vullen. In verband hiermede worden de personen die reeds een aangiftebiljet hebben ontvangen, verzocht met de invulling en terugzending daarvan te willen wachten, totdat bedoëlde beschikking is vastgesteld. De termijn van 20 dagen voor het terugbezorgen van het aangiftebiljet vangt in dit geval aan op den dag, vol gende op dien waarop de beschikking in de Neder landsche Staatscourant is opgenomen De vrederechters. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. Bij besluit den Secretaris-generaal van het departement Aran titie is met ingang van 16 Augustus 1941 ingesteld het Gerechtshof te 's-Gravenhage een bijzondere mer, welke den naam draagt „Vredesgcrechtshof" de berechting van strafbare feiten, als bedoeld in sluit no. 156 1914 en is het aantal leden van het Vrei gerechtshof bepaald op vijf. Voorts zijn benoemd tot raadsheer in het Gerecl hof te 's-Gravenhage tevens lid van het Vredegerecl hof: 1. Mr. J. H. Carp, administrateur bij de Proi ciale Griffie vart Zuid-Holland te 's-Gravenhage. 2. Mr. H. A. Hclb Sr., Oud-Indisch rechterlijk tenaar, wonende te 's-Gravenhage. 3. Mr. S. J. M. Wijthoff, rechter-plaatsvervangei de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam. 4. Mr. H. Sluyterman rechter in de Arrondii ments-rechtbank te Zutphen 5. Mr. Mr. A. Semplonius, advocaat en procureu Amsterdam. Verder zijn bij de rechtbank te 's-Hei-togenboi Arnhem, 's-Gravenhage. Amsterdam, en Lceuwar 1 enkelvoudige kamers ingesteld voor de berechting strafbare feiten, als bedoeld in besluit no. 156/1941 zijn benoemd tdt rechter, tevens vrederechter. Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch, mr P. M. Loeff, thans substituut-griffier bij de Arr dissements-Rephtbank te 's-Hertogenbosch. Tot rechter tevens vrederechter in de Arroni sementsrechtbank te Arnhem, mr. J. E. W. Di oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gener wonende te Lochem. Tot rechter tevens vrederechter in deArrondii mcntsrechtbank te 's-Gravenhage: 1. Mr. G. Sluyters, wonende te 's-Gravenhage, 2. Mr. P. Grijp, wonende te Leiden. Tot rechter, tevens vrederechter, in de Arrondii mcntsrechtbank te Amsterdam: 1 Mr. P. H. F. Vloten, advocaat en procureur te Hilversum, 2. Mf. L. van der Meulen, wonende te Someren. Tot Rechter tevens vrederechter in de Arrondii •ments-Rechtbank te Leeuwarden, mr. W. U. Hazeli Roelfsema. thans subsituut-griffier bij dé Arrondii ments-rechtbank te Arnhem. Landelijke collecte voor de T uber culosebestrij ding. Een befoep op het Nederlandsche volk. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. Het w'oord berculosebestrijding" roept ongetwijfeld bij de meei onzer dankbare gedachten op aan het werk, dat in land zoo bij uitstek waardeering vindt, en geen worn want dank zij dezen arbeid is het sterftecijfer aan bc-rculose de laatste jaren aanmerkelijk teruggegi ln 1940 was echter het sterftecijfer weer iets hoo dan in 1939. De tuberculosebestrijding is mede oorzaak, dat het terrein van de volksgezondheid ons land zulk vooraanstaande plaats inneemt. Wil dit zoo blijv dan dienen alle krachten ingespannen te worden. De tuberculosebestrijding wordt gevoerd door pk selijke, provinciale en landelijke vereenigingen, door haar voorlichting, consultatiebui)éaux, deskun huisbezoek enz., een belangrijk apparaat vormen den strijd tegen de tuberculose, hierbij krachtig steund door overheidsinstanties, organisaties en fo sen, welker taak op het gebied van de verpleg ligt en die uitzending naar Sanatoria en ziekenhui mogelijk maken. De tuberculosebestrijding om zoowel de zorg voor den patiënt als de voorzorg t. diens omgeving. De bevolking in geheel haar samenstelling hi steeds gul voor dit mooie werk geofferd, omdat zij groote beteekenis ervan begreep en de resultaten h van zag. In moeilijke tijden zooals wij thans doon ken, worden aan de tuberculosebestrijding extra ho eischen gesteld, en alles moet worden gedaan, koste wat het kost, om het bereikte gezondheids zooveel mogelijk te handhaven. Wel mogen de instellingen voor tubcrculosebest ding voor haar taak berekend zijn, de steun en me werking van allen, zonder uitzondering, is hi meer dan ooit onmisbaar. Daarom stemt het tot doening dat op 29 en 30 Augustus a.s. in een gro landelijke collecte voor dit belangrijke werk een roep op de bevolking kan worden geda roep op de gehcele bevolking kan worden geda Dit beroep nu moge niet onbeantwoord blijven, gaat hier om het behoud van het hoogste goed: volksgezondheid Steunt daarom deze collecte en wel in ruime ma (A.N Crematie F. Bakker. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmiddi te Velsen de crematie plaats 'gehad van het st felijk overschot van den heer F. Bakker, oi directeur der P.T.T. te Weltevreden, alhier ov leden. Met de familieleden waren verschillei vrienden meegekomen, o.a. de heeren C. Putm gezagvoerder ter koopvaardij, J. Fey, P. J. Fey, Jonker, J. W„en R. Akersloot, A. van Wilgenbu J. J. Baert, A. H. Swaagstra. allen uit Haarli Er werd niet gesproken. Bij het dalen van kist speelde de organist het Largo van Handel. broeder van den overledene dankte voor de langstelling. ZIEKENFONDSENBESLUIT. In zijn op 8 Augustus j.l. gehouden rede kondigde heer Woudenberg een herziening van het Ziekenfon wezen aan, neerkomende op uitbi-eiding van hulp en zorging bij ziekte van de verzekerde en diens gezin, keering bij overlijden, gedeeltelijke betaling van de p mie door werkgevers, een uitkeering van f 55 bij bev ling van de echtgenoote van den verzekerde, e. d! Een ander is thans vastgelegd in het heden in het Veror ningenblad verschenen Ziekenfondsenbesluit, dat Ziek fondsen plaatst onder door het Departement van Soci Zaken erkende en door het Staatstoezicht geifcntrolea instellingen. 17) Crimlnrele Roman door JAN DOMANS. Hij voorzag een hevigen strijd met zijn besten vriend om haar bezit, maar hoe toegevend hij voor Paul 'ook was. hij was vastbesloten voor zijn geluk te vechten tegen wie ook.... als Annette hem verkoos Al 'n paar maal hadden ze in de gang voor de deur den stap §611001x1 van een agent, die eens poolshoogte kwam nemen wat die jonge advocaat daar toch zoo lang te bespreken had met de lief tallige arrestante. Ferd maakte daarom, hoe ongaarne ook, een eind aan het onderhoud, nadat hij Annette nog eens moed ingesproken had en haar had aangeraden, nu zy toch eenmaal zóó ver gegaan was, bij haar houding te volharden. Het was waarschijnlijk nog slechts een kwestie van enkele uren en mocht het langer duren, dan kwam hij nog wel eens weer om den toestand met haar te bespreken, 't Was voor haar misschien ook veiliger, dat zij hier bleef, zoolang Karei nog op vrije voeten was. Annette vond dat ook en met een warmen hand druk namen ze afscheid. Annette bleef in het politiebureau achter vol gelukkige droomen en Ferd tufte, na een korte inspectie van zijn kamers, naar de hoofdstad terug. Hij zou nog juist bijtijds bij Paul terug kunnen zijn, rekende hfj uit. Maar hij had buiten zijn auto gerekend. Hij had er nooit mankement aan, maar nu, na tuurlijk juist nu. kreeg hij panne, halfweg Am sterdam. Het trof natuurlijk ook zoo ongelukkig mogelijk, dat hij het defect zelf niet verhelpen kon eri dat het een half uur duurde eer een mon teur was opgehaald door een hulpvaardig fietser. De reparatie vroeg weer een half uur van zijn kost baren tijd en toen hij, na in de auto zijn apachen- plunje weer aangetrokken te hebben, het loge ment binnentrad, waar hij Paul verlaten had, sloeg de klok precies tien uur. Een briefje op tafel vertelde hem, dat Paul een uur geleden naar den „Sultan van Turkije" was gegaan. j kamer van den „Sultan" binnentrad, vond hij er Toen Paul te ruim negen uur de rookerige gelag- Zwarte Karei in hevige opwinding. Ook hij had het bericht van Annette's arrestatie in de ochtendbladen gelezen en begrepen, dat het nu nog slechts een kwestie van tijd was eer ook hij gearresteerd zou worden als vermoedelijke dader van den roofoverval. Hij vloekte iedereen uit, die in zijn nabijheid kwam en toen hij Paul alleen zag verschijnen, bulderde hy hem tegen: Waar is- die linke maat vaft jou, adderenge broed? Dat was niet de manier om den licht ontvlam baren Paul te begroeten en deze voelde zich dan ook erg warm Worden bij dezen welkomstgroet. Daarbij was zijn haat jegens Annette's halfbroer zoo groot, dat hij hem liefst, dadelijk aangevlogen zou zijn. Hij herinnerde zich' echter Ferd's waar schuwing en wist zich voor zijn doen uitstekend te beheerschen. Oh, die komt straks wel, antwoordde hij on verschillig, hij moest eerst nog toilet maken! Kastelein 'n glaasje bier voor de „jonges" voegde hij er aan toe. terwijl Karei voortraasde. Paul be greep best kat Karei bezelde en de lust bekroop hem zijn angst nog wat aan te wakkeren. Hij wist, dat hij den gevreesden bendeleider daarmede tot het uiterste zou brengen. Karel's lichaamskracht vreesde hij niet, want hoewel, vergeleken bij dezen reus, Paul een nietig per soontje was. bezat hij toch groote spierkracht en bovendien had hij vee! aan sport gedaan, zo--»dat hij een lenig goed getraind lichaam had. En als- het op vechten aankwam, stond Paul zijn mannetje! Hij had in Leiden niet voor niets de handgrepen van jiu-jitsu en boksen geleerd! Zoolang Karei hem echter maar niet te na kwam, gebeurde er niets. Paul wist hoeveel er vanaf hing, dat hij zijn rol goed speelde. Ongelukkigerwijze was ook Karei in een vecht lustige stemming, nu hij den bodem onder zijn voeten voelde wegzinken en hij voor zijn doen onmatig veel alcohol gebruikt had. In normale omstandigheden verachtte hij den alcohol, die geest en lichaam ongeschikt maakt voor arbeid, ook voor wat hij „arbeid" noemde. Hij dulde van zijn „öndergcsohukteu" dan ook geen drankmisbruik en dezen wagaden het niet zich aan den drank te buiten te gaan in bijzijn van hun chef. Steeds hield hij hun het voorbeeld voor oogen van één der jongens, die nu vijf jaar uitzat, omdat hij zich in een dronken bui verraden had als één der daders van een jaren geleden ge- pleegden doodslag. Dat hielp steeds. Het was een argument, dat nog sterker sprak dan de vuisten van Zwarten Karei. Maar dezen avond, nu de baas zelf rijkelijk aan Bacchus offerde, was het hek van den dam en werd er geklonken, dat het een aard had. De biertjes, die Paul met kwistige hand ronddeelde,' bezorgden hem een geweldige populariteit en de kerels met hun boeventronies waar Paul van walgde, bezwoeren hem onder dronkenmanstranen eeuwige vriendschap. Zwarte Karei zag dat met leede oogen aan, zijn trots kon het niet verdragen, dat een ander meer gevierd werd dan hij. Hij, Karei, moest overal de eerste zijn, een mededingen duldde hij niet en hij zon op een middel, om den vroolijken vreem deling, die veel te vlug naar zijn zin ingeburgerd raakte, te vernederen. Maar Paul was op zijn hoede en beantwoordde Karel's krenkende opmerkingen, die ten doel had den hem giftig te maken, met rake slagvaardige gezegden, die de lachers op zijn hand brachten Dit was echter olie op het vuur en Karei was op het laatst wit van woede. De meest nuciiteren uit het gezelschap die het duel tusschen Zwarten Karei en Paul buitengewoon amusant gevonden hadden, maar Karei kenden, voorzagen een uitbarsting. Zij wisten, dat met hun leider niet viel te spotten en belust op een fiksche vechtpartij hitsten zij de beiden nog meer op elkander aan, terwij! zij een kring vormden. Ook de anderen begonnen te merken, dat er wat broeide en het werd stil in de gelagkamer rond om de beide kemphanen Maar toen Karei op een gegeven moment een ge- meene uitdrukking bezigde over het wegblijven van Paul's vriend in verband met Annette, die hij immers samen met dezen wilde opsporen, wat nu niet meey noodig was, stoof Paul op en eer Kayel er op verdacht was, had hij een flinken klap te pakken. Dat was het sein tot het gevecht, waarop de omstanders al zoolang gewacht hadden Breeduit stond daar Zwarte Karei en mat zijn tegenstander van het hoofd tot de voeten. Uiterlijk was hij kalm, maar zijn gezicht stond grimmig cn woeste haat gloeide in zijn oogen, waarmede hij zulk een vreeselijke macht wist uit te oefenen. Paul stond in gevechtshouding klaar, terwijl de kring der toeschouwers zich verwijdde. Ook op zijn gezicht lag een grimmige vastberaden trek. Het uur der afrekening had geslagen en hij dacht aan geen ge vaar, aan geen ontdekking meer. Slechts één ding stond hem voor oogen: Annette te wreken. Voor zijn persoonlijke voldoening wilde hij dezen bruut een afstraffing geven voor wat hij dat meisje had aangedaan. Annette, die door hem, Paul, was teruggehouden van een stap, die haar voor haar leven ongelukkig gemaakt zou hebben. O, hoe lief had hij haar! In dit oogenblik voelde hij, wat dit meisje nu reeds voor hem beteekende. Voor haar zou hij vechten tot zijn laatste krachten waren uitgeput Ondertusschen lette hij scherp op zijn vijand, die zich eveneens gereed had gemaakt tot den strijd. Voor hem ging het om zijn heerschappij in deze wereld. Tot nu toe was hij er onbetwist alleen- heerscher geweest, hadden allen gesidderd voor zijn dwingende oogen en onwil haa hij bedwongen met één slag van zijn vreeselijke vuisten. Men achtte Karei onoverwinnelijk. Nooit had zich iemand ernstig tegen hem durven verzetten, stilzwijgend was hij aanvaard als de aanvoerder ook omdat hu geestelijk de meerdere was. Daarbij kwam, dat de ondernemingen door hem gele steeds succesvol waren geweest. Slechts ditra was de overval geen onverdeeld succes geweest! I kwam door die geschiedenis met die socretares die daarom door allen doodelijk werd gehaat, kende niemand haar. Karel's kroon was de in van dit gevecht en hij was vastbesloten d*t 'x( metele jongmensch een lesje te géven, dat hem la zou heugen en zijn reputatie voorgoed zou beves gen. Zijn eerste slag kwam goed aan. Paul pareel wel, maar had zich misrekend in de kracht, waa mede de geweldige vuist neerkwam cn kreeg slag op het hoofd die hem deed duizelen. Karel's aanhang juichte. Hij zou* dien brutal aap wel eens mores leeren! Maar die „brutale aap" had dc nieuwe bruta teït den rpus een opstopper onder tegen zijn 1 te geven, dat zijn kaken kraakten. Deze eersi treffer liet hij volgen door een geweldigen stomp de maag van zijn tegenstander, zoodat deze e oogenblik naar adem stond te snakken. Hij herstel zich echter terstond en had de tegen woord igfo van geest zich goed te dekken, zoodat de volgen aanvallen van Paul, die een overrompelingstact) wilde toepassen, hem weinig kwaad deden, 't ook een ongelijke strijd. Karei behoorde tot zwaargewichtklasse en Paul tot de lichtgewichten. Toch boezemde zijn moed ontzag in. Niema van de aanwezigen had het in zijn plaats met bloote vuist tegen Kavel durven opnemen. Df 1 schuimbekte van woede, niet alleen om de bei voltreffers die hij had moeten incasseeren, ma om den onverwachten tegenstand, welke ai prestige schaadde. Zijn geweldige mokerslag vielen op Paul neer, die nu nog enkel bedacht k zijn op afweer, wat niet zijn! sterkste zijde w De aanvalstactiek paste hem beter, maar da kreeg hij geen kans meer toe, al wist hij zoo i en dan nog wel eens een flinken stoot te plaats Het was nu een geregeld gevecht geworden zond <iat de regels van de bnkssport in acht werden t nomen. Daarom was de strijd zeer afmattend en: was duidelijk dat Paul, die physiek verre de mi dere was, het onderspit zou moeten delven. (Wordt vervolgd).»

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6