Haarlem's Dagblad Oproep medici. In de Oekraïne vluchten de Sovjets naar den benedenloop van den Dnjepr S)e JAARGANG No. 17843 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 1C600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE,EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regsls 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod. 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17\'z. Groentjes zie rubriek. Arr.-Reelitbank te Haarlem. Mr. II. J. Ferwerda tot rechter benoemd. lij besluit van den secretaris-generaal van het de- tement van Justitie van 16 Augustus 1941 is be- imd tot rechter in de arrondissements-rechtbank Haarlem: Mr. H. J. Ferwerda. rechter-plaatsver- igcr bij de arrondissements-rechtbanken te Haar- en te 's-Gravenhage. Ir. Ferwerda werd geboren 26 December 1897 te ren '(Betuwe). Hij bezocht het gymnasium te recht; nadat hij daar het eindexamen had gedaan hij studeeren aan de UniVbrsiteit te Utrecht. Na oop van deze studie vestigde de heer Ferwerda zich 123 als advocaat en procureur te Utrecht en bleef ir anderhalf jaar. n 1925 ging hij als zoodanig naar Nederlandsch-Indië, ar hij zich 4»Medan vestigde. Na tien jaar aldaar rkzaam te zijn geweest, werd hij benoemd tot kan- rechter-plaatsvervanger te Utrecht. In Augustus 5 volgde zijn benoeming tot rechter-plaatsvervan- bij de Arr.-Rechtbank te Haarlem en in Aprfl van jaar werd hij ook als zoodanig benoemd bij de Rechtbank te 's-Gravenhage. Prijsvoorscliriften genegeerd. 10.000 boete voor brandhoutzagerij. 's GRAVENHAGE, 18 Augustus. Een brand- utzagerij te Haarlem kocht in den vroegen herfst n het vorige jaar een groote hoeveelheid hout verwerkte dit tot brandhout. Zij berekende irvoor een prijs van 60 tot 65 guiden per ton. November 1940 verscheen er echter een prijzen- schikking waarbij de prijs voor brandhout werd stgesteld op f 40 per 1000 K.G. Ondanks de dwingende prijsvoorschriften ging brandhouthandel evenwel voort met het ver open van houttegen den oorspronkelijk door m vastgestelden prijs. Eiken- en beukenblokken rden tot in Maart van dit jaar te Amsterdam, lar de firma een verkoopkantoor had, nog ver- cht voor f 65 per ton. Wel werd ook hout voor 40 per ton aangeboden, maar dan in stukken een meter. Voor zaagloon moest in deze gevallen f 29 betaald worden, eventueel vermeerderd met de [voerkosten naar Amsterdam. De prijzenbeschikking brandhout stelde echter n prijs vast van f 40 per ton voor gebruik ge- ed, zoodat ook in deze gevallen de prijsvoor- ïriften werden overschreden, vens werd generatorhout boven den vastgestel- n prijs van f 9.45 per 10 K.G. verkocht, in nsterdam n.l. voor 67V2 cent in Haarlem zelfs or prijzen tot f 0.90 per 10 K.G. Deze over ig dingen van de prijzenbeschikkingen brandhout 1 en hout voor gasgeneratoren 1 en 2 wer- n berecht door den inspecteur voor de prijsbe- cherming te Amsterdam. De brandhout?agerij »rd veroordeeld tot een boete van f 10.000, de Ifstandig optredende directeur van het Amster- msch verkoopkantoor tot f 1000 boete. Rekening id gehouden met de in strijd met de voor- iriften verkregen extra winst. (A.N.P.) Het afscheid van Ir. W. J. Burgersdijk. Samenkomsten van het personeel. Tn verband met het aftreden van den heer Ir. W. Burgersdijk als directeur' der Noord-Zuid-Hol- ndsche Tramweg Mij. op 1 September 1941. wor- n de volgende samenkomsten belegd: Vrijdag, Augustus, om 9.30 uur: samenkomst van het soneel met den scheidenden directeur in de ga ge, Leidschevaart 396, Haarlem. Toespraken zul- n worden gehouden namens het personeel, de korganisaties en de personeelvereenigingen. De immuzikanten verleenen medewerking. Uitslui- nd de Commissarissen der Maatschappij zijn tot t mede bijwonen der samenkomst uitgenoodigd. Vrijdag, 29 Augustus,, van 18.30 uur af: Het per- neel dat des morgens verhinderd is geweest, itvangt des avonds gelegenheid in de vergader- al van het hoofdkantoor aan de Leidschevaart te aarlem den heer Burgersdijk de hand te drukken. K) mogelijk zullen op het remiseterrein eenige uzieknummers worden uitgevoerd. Zaterdag, 30 Augustus, om 15 uur. In deze menkomst, welke gehouden wordt in de verga- rzaal van het hoofdkantoor te Haarlem, geeft de aatschappij aan autoriteiten en andere belang enenden gelegenheid, afscheid van den heer urgersdijk te nemen. De samenkomsten op Vrijdag, 29 Augustus, zijn iorganiseerd door een uit het personeel gevormd omité. Voedsel voor arbeiders in groote bedrijven. Een bespreking te Haarlem. Woensdagmiddag zal in de Statenzaal op het Prin- nhof een bijeenkomst plaats hebben, waartoe de egeeringscommissaris heeft uitgenoodigd de be- uurderen van ondernemingen, labn'eken en be tijen met meer dan 25 arbeiders ter bespreking =n de mogelijkheid, eten uit de Centrale Keuken verschaffen aan de arbeiders uit deze bedrijven. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST BAKSTEENINDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE. 19 Aug. De Nederlandsche laatscourant van hedenavond bevat de verbindend ïrklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst d& baksteenindustrie. De verbindendverklaring Jn deze overeenkomst, waarvan de tekst is opge- omen in dit blad, geschiedt voor het tijdvak van - 9 Juli 1941 tot en met ultimo Maart 1942. Electrozuur- en waterstof fabriek. Emissie een succes. AMSTERDAM, 19 Augustus. Naar wij ver- emon is de gisteren gehouden inschrijving op bo- engenoemde aandeelen een succes geweest. Nagenoeg alle aandeelhouders hebben van hun echt van inschrijving gebruik gemaakt. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. NEW-YORK, 19 Aug. (D.N.B.) Volgens een be- Icht van Associated Press uit Austin in den staat exas is een op grootscheepsche wijze aangekon- igde gift van petroleum, nl. de productie van één ig uit de petroleuravelden van Texas aan Engeland p een jammerlijke mislukking uitgeloopen. Tn plaats in dc berekende dagproductie va*n 1^500.000 vaten erden intotaal slechts 11.332 vaten, aus nog niet n procent, geschonken. Van de zijde der autoriteiten is medegedeeld, dat t eigenaars van petroleumleidingen geweigerd heb- tn 7000 vaten olie,, welke nog beschikbaar waren, aar de haven te pompen, terwijl talrijke boorfirma's chnische moeilijkheden opgaven om zoodoende aan tte schenking -aan de Brittten te ontkomen. EEN OOGENBLIKJE RUST TIJDENS EEN AANVAL OP EEN DER SOVJET DORPEN. De pantserwagens bieden voortreffelijke dekking tegen het vuur der bolsjewistische artillerie, dat de Sovjettroepen tijdens hun terugtocht moet beschermen. (Foto Atlantic-Holland) Hongaarsclie Iroepeu in tien strijd. Belangrijke vordering aan den Oostelijken' oever van den Dnjepr. Uit Boedapest: De chef van den generalen "staf deelt mede: Sedert de publicatie van het laatste officieele legerbericht van 8 Augustus zijn onze troepen aan den Oostelijken oever van de Boeg 150 a 200 KM cpgerukt, tezamen met de verbonden Duitsche troe pen. Zij zijn bij de gevechten om Nikolajew met succes opgetreden. Onze gemotoriseerde afdeelingen hebben den zich vastberaden verdedigenden vijand aanzienlijke verliezen toegebracht en in samen werking met de cavalerie verschillende doorbraak pogingen van den vijand verijdeld. Onze troepen maakten verscheidene duizenden gevangenen en veroverden groote hoeveelheden oorlogsmateriaal. (DNB) Groote brand in de liaven van New-York. NEW-YORK, 19 Augustus (DNB) De New- Yorksche 'ochtendbladen publiceeren zeer groot opgemaakte berichten over een grooten brand in dr. Brooklyn-haven. Volgens de laatste politie rapporten zijn vijf lijken geborgen. Vijftien per sonen worden vermist en worden ver loren geacht. 69 gewonden zijn tot dusver naar de ziekenhuizen overgebracht. Hierbij komt rog een onbekend aantal licht gewonden, die ter plaatse behandeld werden,. Volgens het tot dusver door de politie ingestelde onderzoek is er geen sabotage in het spel. Het vuur is waarschijnlijk door lichtzinnig roo- ken ontstaan. De geheele pier installatie is door den brand vernield. De vrachtboot „Panuco" staat in brand. De schade bedraagt een millioen dollar aan oorlogsmateriaal. De Nederlandsche Ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken, moet een echt Nederlandsche hulpexpeditie zijn. Dat wil zeggen: zij moet degelijk en solide zijn, per fect uitgerust, de modernste instrumentaria hebben en over de medewerking van de beste doktoren en chirurgen kunnen beschikken. Daarom is het noodig, dat de organisatielei ding, wat de medici betreft, een keuze kan ma ken uit een zoo groot mogelijk aantal doktoren en vooral chirurgen (ook in verband met het aanwijzen van den leider der ambulance.) Er wordt een beroep op u gedaan! Nederlandsche medici! Gij kunt, door u op te geven bij de Neder landsche ambulance, een eervolle taak toebe deeld krijgen. Gij, met uw uitnemende en de gelijke opleiding, kunt ginds in het Oosten den naam van de Nederlandsche medici den eerbied van de geheele wereld afdwingen. Gij kunt daadwerkelijk aaiitoonen, dat ons kleine land tot grootsche daden in staat is. Ook op mannelijk verplegend personeel doet de Ambulance een beroep. Ook zij kunnen medewerken aan den menschlieyenden arbeid, welke ginds wacht. Nederlandsche chirurgen, doktoren en verple gers! geeft u zoo spoedig mogelijk op aan de organisatieleiding van DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Telefoon 113142. Voedsel voorziening en bestrijding van smokkelarij. Maatregelen in de grensgebieden. 's-GRAVENHAGE. 18 Augustus. (A.N.P.) Verscheidene maatregelen, in den loop van den tijd genomen, hebben reeds herhaaldelijk aanleiding gegeven, er op te wijzen, hoe krachtig de overheid er naar streeft de voedselvoorziening van ons volk in dezen tiid, waarin beperking onvermijdelijk is, zoo ruim mogelijk te maken. In dit verband moge de aandacht nog worden gevestigd op zekere voor zorgsmaatregelen. welke getroffen zijn ter bestrij ding van dc smokkelarij in de grensgebieden. Ook deze maatregelen zijn noodzakelijk, want het gaat natuurlijk niet aan, dat, nadat veel tijd. moeite en ko'sten aan onze bodemopbrengst zijn besteed, een min of meer belangrijk deel dezer voor ons volk noodige productie clandestien over onze grenzen zou worden gebracht. Om dit laatste zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de overheid den desbetreffenden boeren met betrekking tot'het dorschen van graan, peulvruch ten en tot de aflevering er van aan de provinciale inkoop-centrales voor akkerbouwproducten (..Pi ca's") bepaalde verplichtingen opgelegd. De getroffen maatregelen'hebben ten doel: ten eerste me* het dorschen te bespoedigen: ten tweede het toezicht op het dorschen te verscherpen: en ten der,de de telers te verplichten hun graan en peulvruchten aanstonds nadat die zijn gedorscht ter beschikking van de Pica in hun gewest te stellen. Wr.t het dorschen betreft, verdient vermelding, dat de opbrengst van de klein'e bedrijven aan graan en peulvruchten aanstonds in haar geheel zal wor den gedorscht. Op deze manier worden/deze boer derijen zoo spoedig mogelijk „leeggedorscht". Den oogst van dc grootere bedrijven zal men dorschen volgens een bepaald systeem, waarbii de Pica vast stelt. hoevele malen een dorschmachine naar elke boerderii mag worden vervoerd om daar telkens een deel van den oogst te bewerken. Opdat men de productie gedurende het dorschen genoegzaam scherp zal kunnen controleeren zal de Pica dus aan het dorscher.'de leiding geven. De teler kar bovendien worden verplicht zijn graan en peulvruchten wanneer die van het land zijn gehaald, te deponeeren op bepaalde zetplaatsen. welke de Pica aanwijst. Deze maatregel, welke vooral voor de kleine bedrijven van belang kan zijn, dient om naast een bespoediging van de dorsch campagne, tevens een zoo economisch mogelijk ge bruik van de dorschcapaciteit te bewerkstelligen. Voorts zal de teler niet steeds geheel vrij kun nen worden gelaten in de keuze van een loondor- scher (d.i. een dorscher, die tegen loon voor ande ren dorscht). Wat de bespoediging van het dorschen aangaat, dit zal vooreerst ten goede komen aan het streven der overheid om voor 1 December a.s. tweederden van den oogst door de telers te doen aanbieden bij de Pica's. Speciaal in de grensstreken is het ver snelde dorschen een uitstekend middel om smokke len tc voorkomen. Den smdkkelaars zal voor hun euveldaden als het ware geen tijd worden gelaten. Luchtaanvallen op Odessa. Het DNB meldt: Formaties der Duitsche lucht macht hebben vandaag weer met groot succes een aanval gedaan op de Sovjet-haven Odessa. Zes transportschepen van 15.000 ton in totaal werden zoo zwaar getroffen dat zij niet meer kunnen uit varen. Een kruiser en een torpedoboot. die ter be veiliging van de trantspoöten waren binnengeloopen kregen eveneens zware bomtreffers, waardoor zij zwaar werden beschadigd. DE TOER-KLASSE IS TIJDENS DE SNEEKWEEK RIJK BEZET. De prachtige jachten even na den start. (Foto Pax-Holland—De Haan c) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Bommen op Huil Vruchtelooze aanvallen van Britsche vliegers op West Duitschland Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 18 Augustus (DNB) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In de Zuidelijke Oekraïne wordt de achter volging van den verslagen en deels op de vlucht geslagen vijand naar den benedenloop van den Dnjepr voortgezet. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front leverden de operaties belangrijke successen op. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren met goede uitwerking gericht op militaire installaties in Moskou, als mede op verschillende belangrijke spoorlijnen. In den strijd tegen Engeland hebben in den afgeloopen nacht vrij sterke afdeelingen van de luchtmacht de ravitaifleeringshaven Huil met een groot aantal bommen van elk.kaliber bestookt. Voltreffers in de opslagplaatsen aan de Humber en in oorlogseconomïsehe installaties der stgd veroorzaakten verscheidene branden. Andere vliegtuigen vernietigden bij de Schotsche Oostkust een vrachtboot van 4.000 b.r.t. en be schadigden een ander koopvaardijschip zwaar. Tijdens nachtelijke aanvallen op verschillende Engelsche vliegvelden werden hevige ontplof fingen waargenomen. Britsche bommenwerpers wierpen in den nacht van 17 op 18 Augustus op enkele plaatsen van West- en Noordwest-Duitschland een ge ring aantal brand- en brisantbommen neer. De aanvallen leverden geen enkel militair succes op. Nacht jagers schoten twee Britsche bommen werpers neer". ^Tweede handsartikelen. Tegen prijsopdrijving wordt gewaagt. DEN HAAG, 18 Augustus. Het komt in den laat- sten tijd herhaaldelijk voor, dat tweedehandsche goe deren (bijv. schrijfmachines) worden verhandeld tegen prijzen, welke de op 9 Mei 1940 geldende prij zen aanzienlijk te boven gaan. Zelfs is het geen uit zondering, dat voor tweedehandsche artikelen meer wordt betaald, dan voor overeenkomstige nieuwe goe deren, ook indien daarvoor maximum prijzen zijn vastgesteld. Tweedehandsche artikelen mogen in beginsel slechts tegen prijzen worden verkocht, waartegen zij op 9 Mei 1940 plachten te worden verhandeld Voorzoover na 9 Mei 1940 met de toestemming van den gemach tigde voor de prijzen van nieuwe' artikelen bijzondere prijzen werden vastgesteld, moc^n de prijzen van tweedehandsche goederen van dezelfde soort in een redelijke verhouding beneden de prijzen voor de nieuwe artikelen blijven. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aan dacht op. dat dergelijke overtredingen der prijs.'oorr schriften scherp zullen worden gecontroleerd en dat de bedrijvers er van zich aan vervolging door de in specties voor de prijsbeheersching blootstellen. Jubileum aan de Haarl. Huishoud en Industrieschool. De directrice 25 jaar geleden tot leerares benoemd. Op Maandag 1 September a,s. is het 25 jaar «releden. dat mejuffrouw D. van de Waal direc trice van de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school, tot leerares aan die school werd benoemd. Mej. Van de Waal werd 24 Februari 1895 te Breda geboren. Na de lagere school afgeloonen te hebben volgde zij de daar destijds bestaande gemeentelijke middelbare- school voor meisjes. Zij voelde zich sterk aangetrokken tot het huis- houdonderwiis. Daarom bezccl^ zij de onleïding tot huishoudkundige aan de Brldasche Kook- en Huishoudschool. In dien tiid was dit in Brabant zoo ongeveer de eenige huishoudschool, maar een opleiding voor leerares bh het Nüverheidsonderwüs kon men in het geheele Zuiden des lands niet vol gen De dichtstbijzijnde school met. een leerares- opleiding was te Dordrecht, doch alleen voor leerares in de naaldvakken. Mei. Van de Waal besloot, deze opleiding dan maar te volgen. De overgang was wel groot; veel moeilijkheden moesten worden overwonnen In 1916 werd het doel beriekt: on i f>entember van dat laar krepg mei. Van de Waal een aanstelling als leerares aan de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school. Tn 1920 werd zii benoemd tot adjunct- directrice. was gedurende de jaren 1921 en 1922 waarnemend directrice en in 1923 volgde haar benoeming tot directrice aan deze school. BFVOFMTNGFN IN HET BISDOM HAARLEM. Door den Bisschop van Haarlem werd benoemd tot leeraar aan het kleïn-seminarie ..Hageveld" te Heemstede. H. L. Nederstiet, tot kanelaan: te Haar lem (Tf. Liduina) J. A. Sonneveld. te 's-Graven- hage E. B. J. H. M. Determever van de SU Bavo te Haarlem, aan de St. Bavo te Haarlem H. G. J. de Wijs, te Heemstede (St. Bavo) J. A. M. van Adri- chem. JEUGDIGE VACANTIEGANGERS NAAR DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 18 Augustus (ANP) Mid den Juli vertrokken de twee eerste extratreinen uit Amsterdam en Den Haag met 1200 kinderen, die bij gezinnen in den gouw Württemberg-Hohenzol- lern hun vacantie gingen doorbrengen. Daarmede werd de grootscheepsche actie der N.S.V., die ont spanning voor de jeugd ten doel heeft, uitgebreid tot de Duitsche kinderen in Nederland. Thans nadert het einde van de vijf weken gast vrijheid. welke de kinderen in Zwaben genoten hebben. De jongens en meisjes maken thans voor bereidselen voor de terugreis. Naar het kantoor voor Volkswelvaart van het ..Arbeitsbereich" der N S.D.A.P. mededeelt, maken de kinderen de terugreis eveneens met extratreinen. De kinderen uit Amsterdam cn de rest vaiv Noord- Holland komen Donderdag 21 Augustus tegen 9.15' uur aan het Centraalstation te Amsterdam aan. MOORD TE EST. EST, 18 Augustus. Zondagavond ongeveer half twaalf werd het dorp Est (by Geldermalsen) opge schrikt door een moordaanslag. De 24-jarige Schef- fer bleek, op weg naar huis, komende van een buurtavond, midden in het dorp door den café houder Sloot te zijn aangevallen, die hem zware steekwonden toebracht. Het slachtoffer is na on geveer een half uur hieraan overleden. De dader meldde zich zelf bij de politie. Het lyk werd overgebracht naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Est. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaken van dit drarria. Verlenging van den diensttijd in de Ver. Staten. WASHINGTON. 19 Aug. (DNB) President Roosevelt heeft gisteren de wet over de verlenging van den diensttijd onderteekend. Engelsche lucl^aanvallen. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. In den af geloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Door neergeworden bommen wér den in totaal twee%paarden en zeven koeien ge dood en twee boerderijen beschadigd. Voorts liepen verscheidene woonhuizen glasschade op. Lord Beaverbrook naar de Conferentie van Drie. GENèVE. 19 Aug. (DNB) „Evening News" meldt dat Lord Beaverbrook als vertegenwoordi ger van Engeland aan de aanstaande Engelsch- Amerikaansch-bolsjewistïsche conferentie te Mos kou zal deelnemen. Van toonaangevende zijde te Londen wordt ver klaard dat het vermoeden als zou de Engelsche minister van buitenlandsche zaken Eden naar Moskou gaan, niet juist is. Oorlogscensuur in,de Ver. Staten? NEW YORK, 18 Augustus Naar de Interna tional News Service uit Washington meldt heeft het opperbevel van leger en vloot het voorstel van Roosevelt goedgekeurd dat een federale oor logscensuur eischt van pers, radio en filmindustrie. Een door autoriteiten van leger en vloot opgesteld voorstel bepaalt, dat de censuur slechts betrekking zal hebben op militaire geheimen. Overtredingen worden met gevangenisstraf en geldboete gestraft. Verder ligt het in de bedoeling dat alle berich ten per brief, per luchtpost, telegraaf, telefoon, radio of verreschrijver tusschen de Vereenigde Staten en zijn overzeesche bezittingen en uit de Vereenigde Staten naar het buitenland gecensu reerd zullen worden (D.N.B.) Kippenhok in abattoir veranderd. De politie te Ede sloeg door de aanhouding van R. en K.. beiden te Ede. een goeden slag. Eerstge noemde had ziin kippenhok in een abattoir ver anderd. De politie vond als bewijs daarvan een touw met een lus en een stuk pees en ook een ijzeren haak met overblijfselen >#arf varkensvleesch en in de plaats van kippenveeren varkenshaar. Bo vendien trof de politie op 1 M. diepte nog varkens darmen aan cn een bos varkenshaar. R. bekende toen cn gaf toe, 44 pond varkensvleesch te hebbeli verkocht, maar ook de laatste paar maanden onge veer 40 varkens en 8 schapen te hebben geslacht en verkocht. Vooral in Amsterdam had men daar voor een afzetgebied gevonden. Tegen beide mannen is proces-verbaal opge maakt. Yan de Amsterdamsche Beurs. Herhaaldelijk hebben in den loop van dit jaar geruchten geloopen dat zou worden overgegaan tot de uitgifte van een nieuwe staatsleening maar telkens bleken deze geruchten niet tè worden be waarheid. Thans echter begint men ter beurze van Amsterdam opnieuw te praten over het op komst zijn van een leening. En daarbij worden dezelfde gronden aangevoerd, als die welke vroeger te ber de werden gebracht. De vlottende schuld neemt ge stadig toe, en volgens de laatste cijfers, betrekking hebbende op den stand van 's rijks kas, is het be drag aan uitstaande schatkistbiljetten en schatkist promessen gestegen tot ruim 1.640.000.000. Wan neer daarbij in aanmerking wordt genomen, dat voor 91 millioen gulden aan zilverbons is uitge- gegeven dan komt men tot een vlottende schuld van bijna 1 3/4 milliard gulden. De manier om de onmiddellijke verplichtingen van de schatkist te financieren, door het uitgeven van kortloopend papier, is, vooral gezien de tegenwoordige verhou dingen op de geldmarkt, niet duur. Maar het rijk kan toch niet bij voortduring doorgaan met een dergelijke financieringswijze voor de dagelijksche verplichtingen. Te eeniger tijd zal dan ook wel worden overgegaan tot de uitgifte van een staats leening. En waar eenige maanden geleden de mee ning werd uitgesproken, dat de herfsttijd zich het best zou lccnen voor het onderbrengen van een dergelijke emissie, hoeft het niet te verwonderen, dat de geruchten in kwestie thans weer den kop opsteken. Omtrent de modaliteiten van een Neder landsche leening. worden allerlei stellingen ver kondigd, doch het heeft weinig zin hierop nader in te gaan. Alleen lijkt het geraden in verband met de situatie op de geldmarkt geen overdreven op vattingen omtrent rentetype en rendement te hul digen, vooral, daar reeds meer dan eens van over heidswege te kennen is gegeven, dat een land als Nederland in staat moet zijn, voor redelijke voor waarden een leening onder te brengen. Wat den koersstand der Nederlandsche staatsobligatiën aan gaat, kan worden opgemerkt, dat de bestaande 4 procent Nederlandsche staatsobligatiën zich zonder uitzondering in de onmiddellijke nabijheid van den parikoers ophouden. De gestaffelde leening beweegt zich rondom 93 procent, terwijl de oude, 3i4 procent staatsobligatiën van 1911, waarvoor geen vaste aflossingsschema bestaat, 95*/ procent noteeren.' Het denkbeeld van een ZV2 procent lee ning. mot een behoorlijken aflossingstermijn, bij een uitgiftekoers van even beneden pari, behoeft, zonder dienaangaande een vaste stelling te ponee ren, toch ook niet als een waanvoorstelling te wor den gekenmerkt En het zijn vooral dergelijke voor waarden, welke ter beurze worden genoemd als de meest waarschijnlijke bij de uitgifte van een staatsleening. (A.N.P4

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1