)e Nederlandsche /olksdienst AGENDA Sport Variatie. Frans Hals Museum Derde Concertweek TOBIAS \flls hoest vastzit, helpen j LANGS DE STRAAT. DTNSbAG 10 AUGUSTUS Tm 5 Een uiteenzetting van den heer C. Piek. De directeur-generaal, van den Nederland- sehen Volksdienst, de heer C. Piek, heeft Maandagmiddag in de Statenzaal der Provin ciale Griffie te Haarlem voor burgemeesters uit Noord-Holland een uiteenzetting gegeven van de idee, die aan de stichting van den N.V.D. ten grondslag ligt. De heer Piek begon zijn betoog met eenige per- oonlijke opmerkingen over de wijze waarop men ;ctraeht heeft het werk van de Winterhulp Neder- ;.nd waarvatj, de Nederlandsche Volksdienst een ;erlengstuk zal worden, te belemmeren. Elke nieuw poot werk, dat aangepakt wordt tracht men te orpedeeren, door den persoon van den leider te iclastcren. Niemand kan en niemand mag zich enter daardoor laten weerhouden om alle krachten en bate van het volk in'te spannen. Verschillende [roepeeringen hebben zich in den strijd tegen Win- erhulp op den voorgrond geplaatst. Dat dit werk chter niet de antipathie der groote massa heeft is rel zeer duidelijk gebleken bij de lijstencollecte, iie vooral door de minder met aardsche goederen .edeelde kringen der maatschappij krachtig is ge leund. Reeds bij de oprichting van de „Winterhulp Cederland" was het de bedoeling dat daaruit later ie Nederlandsche Volksdienst zou ontstaan. Deze vederlandsche Volksdienst is thans opgericht en al'.en tezamen moeten wij thans trachten van dezen dienst een hecht bouwwerk te maken dat ten zegen tal zijn voor het Nederlandsche volk. Tot aan 1940 itondon wij, Nederlanders, buiten het gebeuren n Europa. Van de geweldige spanningen en trachten, die zich afteekenden viel op Nederland slechts een zwakke schaduw. Thans mofiten wij ichter lief en leed met Europa deelen. Reeds vroeger s er in Nederland op sociaal en charitatief gebied veel nuttig werk verricht. De hulpacties aan China, Abessinic, Spanje en Finland bewijzen dal men in ons land van den overvloed gaarne wat afstond. Thans moeten echter, alle krachten op het eigen volk worden geconcentreerd. Dit houdt volstrekt <ecn minachting -in voor hetgeen er vroeger is gepresteerd. Doordat het sectarisme echter ook op dit gebied hoogtij vierde was het niet wel mogelijk altijd het geheele volk als doel voor oogen te houden. Dit is echter heslist noodzakelijk. Nu kan men zijn jas aanhouden en rustig afwachten wat er verder zal gebeuren of men kan zijn jas uit doen en de handen aan den ploeg slaan. Natuurlijk is dit laatste gewenscht indien wij tenminste het lot van ons volk in eigen hand willen houden. De sociale nood is van dien aard, dat er eenvoudig niet 'ewacht kan worden. De kern van het volk is het gezin en het is dus natuurlijk dat de Nederlandsche Volksdienst daarop al zijn aandacht richt. De verzorging van moeder en kind als diepst^ kern van het volk staan daarbij op den voorgrond. Er zal op het gezin op vriendschappelijke wijze controle worden uitge oefend teneinde bij voorkomende moeilijkheden op geestelijk, moreel en lichamelijk gebied direct te kunnen ingrijpen. Vrijwillige medewerking is daarvoor natuurlijk een eerste voorwaarde. Het is beslist noodig dat die positieve medewerking wordt gegeven en al zal het zeker niet gemakkelijk zijn, men moet bij de menschen het sociaal gevoel wakker roepen. De eenige kracht, die een volk kan overtuigen is de kracht van de liefde voor dat volk zelf. Men zegt vaak dat wij in Nederland een der- üliik werk kennen. Dit is echter onjuist. De Neder- andsche Volksdienst is iets geheel nieuws. Op twee wijzen kan men dit werk steunen: ten eerste door er voor tè werken en ten tweede door het fi nancieel te steunen. Men zal lid kunnen worden tegen een minimum contributie per jaar. Teneinde de taak van de burgemeesters te vergemakkelijken is een adviesraad voor vorming en scholing inge steld, die 64 leden uit alle richtingen en groepee ringen telt. Met nadruk dient het gezegd te wor den: dit is een werk voor en door het volk en het is niet aan een bepaalde politieke of confessioneele groepeering gebonden." De werkzaamheden van den Nederlandschen Volksdienst zullen zich niet uitstrekken tot het ge bied van de geestelijke en lichamelijke minder waardigen al zal er uiterhard contact bestaan met de vereenigingen of staatsinstellingen, die wel op dit terrein arbeiden. Aan het eind van zijn rede wees de heer Piek nog eens op het geheel vrijwillige karakter van de medewerking aan den Nederlandschen Volksdienst. Burgemeesters, die er niets voor voelep of er geen tijd voor hebben, kunnen-dit kenbaar maken en dan iemand anders in de gemeente zoeken, die voor deze post vgeschïkt is. Het is echter te begrijpen, dat, de Nederlandsche Volksdienst de medewerking van de hoofden der gemeenten op hoogen prijs stelt. Het zal tenslotte zoo worden dat de Nederlandsche Volksdienst de groote organisatie wordt waaYvan de Winterhulp Nederland een onderdeel zal vormen. LODEWIJK SCHELFHOUT ZESTIG JAAR. 's-GRAVENHAGE, 18 Augustus. 23 Augustus j.s. wordt de bekénde grafiker en schilder Lodewijk Schelfhout zestig, jaar. Schelfhout is in Den Haag geboren en een klein zoon van den landschapschilder Andreas Schelfhout (17871870). Hij werkte de laatste jaren in Am sterdam, Zijn werk is in vele musea in binnen- en buitenland vertegenwoordigd. Vooral zijn droge- naald gravures zijn z^er bekend. LEZINGEN DS. A. M. BERKHOFF. Op Donderdag 21 Augustus zal 4Ïs. A. M. Berk- hol f, Vrij Evangelisch, predikant te Groningen, ir de Zuiderkapel van de Zuiderstraat no. 15 te Haar lem spreken. Des middags om 3 uur over het-on derwerp: „De vrouw des Lams" en des avonds óm half acht over: „Den steen Jaspis gelijk". CONCERT ORDNUNGSPOLIZEI. Op Dinsdag 26 Augustus, des middags vier uur, wordt door het stafmuziekkorps van de Ordnungs- polizei een concert voor de" Ortskommandantur Heden: DINSDAG 19 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Rembrandt Theater: „Theo op het huwelijkspad' 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Ich kenn' dich nicht und liebe dich' 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De lichte cavalerie", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion", 2.30, 630 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 12—4 uur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Frans Hals Museum: Concert Riek Heybroek Gouda en Roel Riphagen, 2.30 uur. stadsschouwburg, Wilsonsplein: Herma's Pop penspel, 2.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. t Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot dus morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. (Zondag j.l. zouden in het Stadion te Amsterdam windhondenrennen en wielerwedstrijden in een pro- gramma plaatsvinden. Door het slechte weer zijn de wielerwed strijden niet doorgegaan.) Men had dat aardig uitgekiend, De menschen en de honden, Hebt gij variatie sportsman vriend Ooit zoo perfect gevonden? Het was dus zeer geslaagd als plan Maar het mocht toch niet slagen, Er brak een regen-Zondag an, Als meer in deze dagen. Misschien probeert men later wel De poging te herhalen En speelt dit gevarieerde spel In gulden zonnestralen. De hondsdagen zijn weliswaar Nu net weer afgeloopen, Maar toch kan men nog in dit jaar Wel op wat warmte hopen. De honden in hun hondenbaan. De menschen in de hunne. Dat kan heel goed op pooten staan En prachtig draaien kunnen. De menschen op hun lichte fiets Die zich snel voortbewegen, De honden halen zonder iets Echter nog haast de zege. Maar 't is geen onderlinge strijd Van menschen en van honden, Elk is aan eigen variëteit En eigen baan gebonden. Het denkbeeld trekt me waarlijk aan En 't lukt misschien een keertje, Ditmaal is het nog niet gegaan, 't Was teveel hondenweertje. Teraardebestelling C. Gordijn Jr. Maandagmiddag is ^>p de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. Gordijn Jr., oud-commandant van de brandweer aldaar. Er had zich op de begraafplaats een groot aantal belangstellenden verzameld, waartoe behoorde de waarnemend Commandant van het corps, de heer V. Schuitemaker, die vergezeld was van een depu tatie, bestaande uit de hoofdbrandmeesters,^ brand meesters en vertegenwoordigers vanverschillende groepen van het personeel. Verder zag men o.a. den regeeringscommissaris voor Amsterdam, den heer J. Vopte: een deputatie van de Kon. Ned. Brandweervereeniging en afvaardigingen an brandweercorpsen uit andere steden. De Haarlem- sche Brandweer was vertegenwoordigd door den com mandant, den heer C. J. v. d. Broek, fergezeld van zijn adjudant. De regeeringscommissaris zei, den overledene in den korten tijd, dat hij het voorrecht heeft gehad met den heer Gordijn samen te werken, om zijn eigen schappen te hebben leeren hoogachten. Gedurende zijn ruim 25-jarige werkzaamheid in dienst der,ge meente Amsterdam heeft hij onafgebroken gearbeid en het voorbeeld geschonken van een hooge plichts betrachting. Vervolgens sprak de waarnemend commandant van de brandweer die den overledene dankte voor de -lei ding, die hij aan het corps gegeven heeft. Namens het gezelschap Utrecht's Brandweer uitte ■de heer E. Priester, commandant van de brandweer te Utrecht, woorden van lof voor den arbeid van den heer Gordijn. ■Ir. W. A. de Graaf, voorzitter van het Instituut van Directeuren wees erop, dat hel doel 'van dit instituut is, de belangen van de gemeenschap te behartigen, méér dan die van de gemeente. „Op voortreffelijke wijze heeft commandant Gordijn getracht, dit doel te verwezenlijken. Hij was een dapper en onversaagd werker." Nog werd het woord gevoerd door mevr. Rika Hopper en een broer van den. overledene. Daarna werd, terwijl het orgel treurmuziek speelde, de kist grafwaarts gedragen. (A.N.P.) Nat. Zang- en Muziekconcours G. I. Z. A. M. U. C. AMSTERDAM 18 Augustus (A. N. P.) In de concert zaal van de Maatschappij voor den Werkenden Stand Amsterdam is Vrijdag en Zondag j.l. een groot nationaal zang- en muziekconcours. G. I. Z. A. M. U. C. 1941 gehou den, georganiseerd door het Comité tot Bevordering der Muziekbeoefening bij dilettanten-zang- en muziekvereni gingen. De jury bestond uit de heeren Fred. J. Roeske (voor zitter), G. Leenders en B. D. Peters. De uitslagen luidden: Zang. Mannenkoren, Superieure afdeeling: Amstels Mannen koor Harmonie le prijs 405 pnt., met lof der jury. le afdeeling: Mannenzangvereen. „Vox Humana", Am sterdam le prijs, 354 pnt, Hoofddorp's Mannenkoor „Zang Vriendschap", Haarlemmermeer-Hoofddorp, 2e priji 318 pnt. Gemengde koren, afd. Uitmuntendheid: „Looft den Heer", Haarlemmermeer, 2e prijs, 329 pnt. le afdeeling: Chr. gem. koor „Bennebroek", Bennebroek, le prijs, 365 pnt.-; Gemengd koor „Caecilia", Amsterdam, le prijs, 349 pnt., „Zang en Vriendschap", Castricum, le prijs, 346 pnt., „Soli Deo Gloria", Amsterdam, le prijs. 336 pnt. 2e afdeeling: Chr. Gem. Wijkzangvereen. „Julianakerk", Utrecht, le prijs, 336 pnt. Dubbel mannenkwartet. Eere-afdeeling: „Ultrajectum", Utrecht, le prijs, 330 pnt. le afdeeling: (Aurora", Haarlem, 2e prijs, 317 pnt. Gemengd dubbel kwartet: Afd. ^Uitmuntendheid„Zangkunst", Haarlem, 2e prijs, ^10 pnt. Superieure afdeeling: Santpoort's dubbel kwartet, Vel- sen, le prijs, 367 pnt. le afdeeling: „Semper Avanti", Nibblxwoud, 2e prijs, 329 pnt. 2e afdeeling:#,Zang en Vriendschap", Alkmaar, le prijs. 362 pnt. De tentoonstelling „Productieslag in Europa" is Maandag in Pulcliri Studio te Den Haag voor het publiek opengesteld. Een hoekje van de expositie met West- landsch fruit, groenten en bloemen. (Foto Schimmelpenningh) MUZIEK. Hoogst belangrijk programma: Sonates van Paul Hindemlth en Franz Schubert voor piano 4-handig; Prélude, Air et Final van César Franck en Sonate op. Ill van Beethoven voor piano-solo. Hindemith's in 1938 geschreven Sonate verloo chent noch den tijd, noch den auteur. Het is een modern werk Maar zijn moderniteit is geen par force-jacht naar dissonanten, geen angstvallige vermijding van alles wat aanleiding zou kunnen geven tot een consoneerenden samenklank in de oude beteekenis van dezen term. Zij is niet opge bouwd volgens een systeem dat in peuterige gewild heid wedijvert met de contrapuriüek der Oud-Ne- derlandsche Schooi van Jacob Obrecht en diens tijdgenooten: zij ontwikkelt niet alles uit één kiem cel. Neen: zij is ontsproten aan het brein van een musicus, die volop ideeën bezit:die den stemmen vrijelijk hun loop- gunt zonder den „suyveren dry- clanck" als verboden terrein te verklaren; die de tonale centra niet alleen theoretisch, maar ook practisch, d.w.z. voor hefc oor waarneembaar in stand houdt. Wie kennis gemaakt heeft met Hinde mith's in 1937 verschenen „Unterweisung im Ton- satz" vindt in bovengenoemde Sonate de bevesti ging zijner theorieën, beschouwingen en lessen. Die beleekenden een gedeeltelijken terugkeer naar wat hij vroeger ontweken had en wat vele mo dernen nog ontwijken. Zijn vrije contriapuntiek werkt nergens meer afschrikkend voor het normale oor; zijn thema's zijn duidelijk en pregnant, al kan men ze na een eerste-hooren moeilijk nazin gen; zijn vormgeving is helder. Evenals Henk Badr-ngs houdt Hindemith van canonische en fu- gatische contstructies in het derde hoofddeel der Sonate komt een kunstig fugato voor, maar er zijn ooksmomdhten die herinneringen aan neo-ro- mantici opwekken, zooals het zangthema van het eerste hoofddeel, dat nauw verwant is met een episode uit het Intermezzo van Brahms' Klavier kwartet op. 25. Het tweede hoofddoel der Sonate geeft den indruk van een geestig zoölogisch ta fereel. Franck's „Prélude, Air et Final" is een halve eeuw vroeger geschreven. Cyclische driedeeligheid en chromatiek zijn de technisch-muzikale ken merken er van, prachtige thema's, poëzie en de votie de geestelijke. In den Final steekt het diabo lische element den kop op, doch slechts om over wonnen te worden en voor hemelsche sereniteit plaats te maken: een zuivere en machtige mani festatie van „le maitre angelique". De ..Grande Sonate" in Bes, op. 30 bahoort bij den rijken schat van werken voor piano vierhan dig, die Schubert voor den intiemen vrienden kring componeerde. Ze is. in tegenstelling met het qua inhoud belangrijker, doch als een Symphonie- arrangement klinkende Grand Duo op. 140 vol komen pianistisch gedacht. De omspelende figuren tinkelen als heldere klokjes. Doch wat zal men over Beethoven's laatste So nate zeggen, waar alle beschrijving te kort schiet? Hans v. Bulow's karakteriseering ..Sansara-Nir- vana" voor de twee hoofddeelen bleek ontoerei kend. elke andere poging eveneens. Uiterste, geest kracht. thematische en formeele concentratie heer- schen in het eerste hoofddeel, doch in de variaties der Arietta lat de vlucht der fantasie al het aard sche verre beneden zich: dit stuk is voor mij de apotheose van het klavier, het voor eiken anderen toondichter onbereikbaar gebleven hoogtepunt der piano-litteratuur. Twee uitstekende pianisten: mevr. Riek Hey- brock-Gouda en Roel Riphagen vertolkten dit programma. In Hindemith's Sonate scheen beider taak vrijwel gelijkwaardig; in die van Schubert is de ..primo" rijkelijker bedacht dan de „secundo". Riphagen liet aan zijn partner de eer om den bo ventoon te voeren. Hun samenspel klonk brillant en vlotte voortreffelijk; toch scheen het evenals enkele jaren geleden, toen we het op een concert van „Zang en Vriendschap" hoorden alsof Rip hagen het stimuleerende agens vormt. Daarbij drijft hij vaak de tempo's te zeer op, zoodat een Allegro moderato tot een Allegro agitato wordt. Schubert's behagelijkheid voelt hij niet steeds me de. Op de vertolking van Hindemith's' Sonate zou ik geen enkele aanmerking kunnen maken, daar ik die voor 't eerst hoorde; ik kan alleen zeggen dat. hun samenspel een genot opleverde. Riphagen speelde de beide solowerken. Zijn prachtige détailleering van alle stemmen, gevoegd bij'zijn groote pianistische bekwaamheid liet de schoonheden van Franck's Pélude en Air ten volle uitkomen: alleen in het Piu Allegro veroorzaakte een wilde bui eenige onklaarheid. Het tempo van den Final nam hij te snel, zoodat die schier onuit voerbaar werd Over 't geheel genomen overweegt bij hem de analyse; voor de synthese mist hij soms de noodige rust, bezonkenheid en objectiviteit. Dit bleek ook uit zijn vertolking van Beethoven's So nate De Maestoso-inleiding daarvan was reeds rythmisch niet juist gespeeld; in het Allegro con brio sloeg hij op hol, zoodat de kernachtige, con centrische bouw voor den hoorder verborgen bleef. Zeer mooi klonk zijn spel in het thema en enkele variaties der Arietta; in de 2de variatie echter weer rythmisch-onjuist. Als Riphagen er in slaagt zijn onevenwichtigheden te overwinnen zal hij zeer zeker een belangrijke plaats onder de Nederland sche pianisten kunnen innemen. K. DE JONG. BETALING VAN RENTEN. EN DIVIDENDEN VAN DUITSCHE EFFECTEN. AMSTERDAM, 18 Augustus. Naar aanleiding van het in het Verordeningenblad no. 32 dd. 9 Augustus 19.41 opgenomen besluit van de Secretaris sen-generaal van de departementen van Financiën er van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 21 Juli 1941 (Verordening no. 150-1941) en van de in de Ne derlandsche Staatscourant no. 154 dd. 11 Augustus 1941 gepubliceerde deviezenbekendmaking 5 41 var 11 Augustus 1941 van het Deviezeninstituut, be treffende Duitsche effecten, heeft de Vereeniging voor den effectenhandel een mededeeling gepubli ceerd, waaraan wij het volgende ontleenen: 1. In het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven Duitsche „Auslandsbonds". Deze categorie bestaat uit leeningen, welke in Ne derland zijn geëmitteerd en hier te lande een of ficieel beïaalkantoor hebben, aan wien de geheele dienst der leening volgens de leeningsvoorwaarden wordt overgemaakt. Uit bovenbedoelde publicaties blijkt, dat de rente op deze categorie effecten voortaan door het Neder landsche betaalkantoor of den trustee zonder eenige formaliteiten zal worden betaald. Indien de coupon aan een niet-ingezetene toebe hoort, moet de ingezetene die een zoodanige cou pon bij het betaalkantoor of den trustee ter betaling aanbiedt, daarbij vermelden,dat de coupon aan een niec-ingezetene toebehoort. 2. Duitsche effecten vallende onder artikel 1 van het besluit van 21 Juli 1941 (verordening no. 150/41, met uitzondering van de in punt 1 van de devie zenbekendmaking 5/41 genoemde effecten. Onder deze categorie vallen in het algemeen alle Duitsche bin- nenlandsche obligatiën, alle Duitsche aandeelen, als mede Duitsche auslandpfandbriefe. Voor deze effec ten is door het besluit en de diviezenbekendmaking een controlesysteem ingevoerd, hetwelk gebaseerd is op de Duitsche „Wertpapiernummernkontrolle". Dit brengt mede, dat genoemde effecten, welke door Nederlandsche banken, bankiers en commissionairs in effecten van anderen dan Nederlandsche of Duitsche banken, bankiers of commissarionnairs in effecten worden ontvangen, moeten worden aangemeld bij het Deviezeninstituut, tenzij zoodanige effecten zijn voorzien van certificaten van de Vereeniging voor den Effectenhandel voor de coupon- o'f dividendbla den. 3a. Niet in het bezette Nederlandsche gebied uit gegeven Duitsche „Ausiandsbonds". Onder deze categorie vallen alle niet onder de pun ten 1, 2 en 3b genoemde effecten cn behooren bij voorbeeld vrijwel alle Duitsche dollar-obligatiën. Voor deze effecten zijn in het besluit en de devie zenbekendmaking geenerlei regelen uitgevaardigd. 3b. Obligatiën ten laste der Konvertionskasse für Deutsche Auslandsschulden tc Berlijn. Voor de couponbladen der 4 procent In guldens lui dende obligatiën der Konversionskasse für Deutsche Auslandsschulden worden geen ccntrificaten van de Vereeniging voor den Effectenhandel afgegeven. De rentebetaling op. deze obligatiën geschiedt evenals tot dusver door bemiddeling van de eeniging voor de effectenhandel bij de Associatie Cassa en de Kas-Vereeniging N.V. te Amsterdam op nader aan te kondigen wijze. STRAATPREDIKING. Hedenavond is er straalprediking van 8.15 tot 9 uur op het Spaarnhovenplein in Haarlem-Noord, uit gaande van de Gereformeerde Evangelisatie. Spreker ds. A. M. Boeyinga. Medewerking verleent het Evan gelisatie Zangkoor „Haarlem Noord". Op denzelfden tijd is er straalprediking op het Leidscheplein in Haarlem-West met medewerking van het Evangeli satie Zangkoor „Zuid en Oost". Spreker is hier de heer W. Geuzenbroek. J. C. REDELé. Ten gevolge van een verkeersongeval is te Bus- sum in den leeftijd van 69 jaar overleden de heer J C. Redelé, directeur der Biscuitfabrieken „Vic toria" te Dordrecht en lid van verdienste van het Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B. Surprise-vangst! (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Voor de laatst gehouden examens „Vereeniging van Leeraren" en „Mercurius" slaagden: Voor Nederlandsche Handelscorrespondentie: de dames T. v. d. Elzen, C. van Geelcn. C. van Heyst, I. Minderhoud, R. Kohschulte. E. Koiter, L. Planjer, B van Perlstein, N. Schultheiss, R. van Til, L. Welbers, S. Wester. T. de Wit en J. Wolf gram en de heeren J. Aufdemkampe, C. Gerke. W. Kroon, H. P. Postema, W. Reilingh en W. Vos. Voor Fransche Handelscorrespondentie mejuf frouw M. C. Briët. Voor Duitsche Handelscorrespondentie: de dames M. C. Briet, C. van Geelen, R. Kohsdhulie, I. Min derhoud. R. van Til, S. Verplanke, L. Welbers, T. de Wit, S. Wester en de heeren H. A. van Heel, F. van Hees, G. Lennnings, A. Luyenaijk en W. J. Kimman. Voor Engelsche Handelscorrespondentie: de da mes M. C. Briët, C. van Geelen, R. Kohschulte, M. v. d. Plas. M. E. Rikkert, R. van Til, I. Minderhoud, M. Stroman. M. de Vries, L. Welbers en T. de Wit èn de heeren E. Creemers, Th. A. Ruyter, W. J. Kimman. W. Vos, J. H. Wempe. Voor Boekhouden: de heeren C. L. de Jong, W. J. Kimman, O. H. Lettinga, H. P. Postema, E. Vrugt en J. H. de Wilde. HOOFDAKTE Haarlem 18 Augustus. Opgeroepen 8 candidate» A en B. Geslaagd voor geheele akte: mej. F. Hcmichs. Heilo: mej. II. Wout. Amsterdam de heer J. Schilder. Volendam. Geslaagd voor B: de heer M. van Vuure. Amsterdam. HOOGDUITSCHE TAAL L. O. 's Gravenhage 18 Augustus. Geslaagd de heer K, W. van Beaumont, Haarlem. De examens zijn afgeloopen. Manufacturenhandel dreef de prijzen op. Boete van 6000. 's-GRAVENHAGE. 18 Augustus. Bij de in een Rotterdamsche manufacturenhandel gehouden controle stelden ambtenaren van de prijscontrole vast, dat in deze zaak de officieele prijsvoorschrif- ten niet werden nageleefd. Overtredingen van ern- stigen aard vonden plaats zooals o a. blijkt uit het feit. dat wollen dekens, die voor 10 Mei 1940 niet, duurder waren dan f 17 nu voor f 26.90 te koop werden aangeboden. Ook in dit geval trachtten de firmanten zich weer te verontschuldigen met een beroep op de vervan gingswaarde.' De kosten van duurderen inkoop wilde men reeds bij voorbaat verhalen op het goedkoope goed en bovendien wilde men het oude lied de goede oude artikelen in geen geval goedkooper verhandelen dan de nieuwe, die van mindere kwaliteit zijn. Uit dezen gedachtengang volgde, dat bij het aankomen van nieuwe voor raden reeds aanwezige artikelen soms in prijs wer den verhoogd. Het optreden van de ambtenaren van de Prijs controle had tot gevolg, dat verschillende artikelen met niet minder dan 30 tot 40 procent in prijs ver laagd werden. Wegens overtreding van de prijzenbeschikking 1940 no. 1 werden de firmanten P. door den inspec teur van de prijsbeheersching tc 's-Gravenhage veroordeeld tot een boete van f 6000. (ANP) SCHULD EN BOETE. Ergens in een stad berijdt een jeugdige dame een fiets. Zij toont zeer gering besef van de voorschrif ten der verkeersregeling. Het is waar dat zij een maal gestuit wordt door de roode lichten, maar den volgenden keer steekt zij nog haastig over als het oranje licht net verdwijnt. En niet eens met een spurtje. In een straat met éen-richting-verkeer rijdt zij hardnekkig links, blijkbaar zoekend naaf een winkel, die zij niet vindt en in haar aandacht voor étalages en reclames haar medemenschen vol strekt negcerend. Daarna slaat zü tweemaal con zijstraat :n zonder eenig teeken van een dergelijk voornemen te geven, rijdt tenslotte op den ver keersweg naast het fietspad en wordt op dit punt ingehaald door twee agenten, eveneens per rijwiel, van wie de oudste in dienstjaren haar op barschcn toon toevoegt: „Stapt u eens af". Aan het voorschrift, dat zegt dat men aan der gelijk bevel gevolg moet geven, gehoorzaamt zij ten snelste. De beide agenten stappen ook af. Daar op spreekt de oudste in dienstjaren haar toe in on geveer deze bewoordingen: „Wij rijden nu .sinds tien minuten achter u aan, namelijk van het oogen- blik af waarop u het verkeerslicht ten onrechte pas seerde. Als het daarbij gebleken was, zouden wij u nu nog met een waarschuwing laten gaan. Sinds die inbreuk op de verordening hebt u evenwel nog vier andere overtredingen begaan. Derhalve moe ten wij u bekeuren". Waarop de jeugdige dame met een scluildbe- wusten maar daarom 'niet minder bekoorlijken glimlach antwoordt: „Ja, doet u dat alstublieft". Het gebeurt zelden dat de politie, als zij proces verbaal wil opmaken, den bijval van de(n) be keurde oogst.. Dus staren de beide agenten haar met groote oogen aan en zijn zij sprakeloos van ver bazing. Zij vervolgt aldus: „Het is werkelijk meer dan ei-g. Ik denk nooit aan die dingen. En u bent .niet de eerste die er aanmerking op maakt. Heele- maal niet. Andere agenten hebben het ook gedaan, maar zij lieten het helaas altijd bij een waarschu wing. Dat hielo niets. En dan moest u mijn man eens hooren! Ettelijke malen heeft hij het er al over gehad Hij ziet er tegen op naast mii te fiet sen. Hij zegt dat ik geen fiets waard ben. Hij vindt dat vrouwen als ik door een fietsverbod getroffen behoorden te worden". „Nou nou", zegt de jongste agent sussend, haar met ongeveinsde verbazing maar tevens bewonde ring beschouwend. ..Geen nou nou!" antwoordt zij driftig en hour voetje bestampt den grond, heur oogen schieten vonken in volle zelfverachting. „Er is geen excuus cn geen verzachtende omstandigheid. Vijf over tredingen in tien minuten! Bekeurt u mij alstu blieft onmiddellijk! En schrijf ze alle vijf op. want ik moet geen lage boete hebben. Een flinke!" De beide agenten zien elkaar lang en zwijgend aan. Zij. zijn perplex. „Begrijpt u dat niet? Anders maakt het toch weer geen indruk. Als het een flinke boete is zal mij dat veel last geven en dan weet ik zeker dat ik er aan zal blijven denken. Mijn man zal natuur lijk willen dat ik van mijn huishoudgeld betaal. neen, van mijn kleedgeld, dus dan kan ik geon nieuwen hoed koopen. Dat vergeet ik nooit". „Mevrouw...." begint de oudste agent, die ook een hoffelijk man is. - „Bekeurt u nu maar. Schrijft u maar op. U be wijst mij een dienst, en de samenleving tevens. U doet uw plicht en u behaalt succes. Ik verwacht hier alle goeds van. Mijn naam is De jongste agent in dienstjaren noteert. Zijn hand trilt lichtelijk; nog steeds vah verbazing. Zij wordt bekeurd. En als het geschied is glimlacht zij weer, zegt vriendelijk: „Dank u wel, hoor!" stijgt op en tijdt weg. Twee politiemannen staren haar hoofdschuddend en met groote oogen na. „Nou moe!"'.prevelt de oudste, daaispiee het summum van verbazing, dat onze volksaard en taal kennen, tot uiting brengend. Dit geval is in feite geschied. In een Nederland sche stad. Dezer dagen, - 1

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5