Haarlem's Dagblad 1' Geheele gebied van den Dnjepr in Duitsche handen e Haarlemsche financiën. Ernstige verliezen der Sovjets in de Oekraïne. Les diables du Führer. e JAARGANG No. 17844 jjtgave Lourens Coster,, Maatschappij voor Courant- litgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote loutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro-1 jienst 388,10. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. elèfoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie I, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 4825. Soendaplein 12230, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17V2 Groentjes zie rubriek. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. ixtcs bericht van het Juitsche opperbevel Aanval op Odessa begonnen HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 19 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: De achtervolgingsgevechten in de Zuidelijke Oekraïne, warbij Duitsche, Roemeensche, Hon- d#raarsche en I'aliaansche afdeelingen in voorbeel- ld dige wapenbroederschap hebben samengewerkt eikn voortreffelijke gevechts- fin marschprcstatics [èleverd hebben, hebben het geheele gebied ten A'esten van den Dnjepr in onze handen gebracht. ;e^)p de stad Odessa en eenige kleine bruggchoof- den aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sovjetstrijdkrachten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst verliezen geleden. Ongerekend het gevan- genenaantal in den slag van Oeman zijn ongeveer •dl60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pant serwagens, 530 stukken geschut en veel ander :iiDorlogsmateriaal buit gemaakt. In de oorlogshaven Nikolajev vielen .de vol gende op stapel staande oorlogsschepen in onze handen: Een slagschip v&n 35.000 ton, een krui ser van 10.000 ton, 4 torpedobootjagers en 2 duikbooten. Verder werd een kanonneerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven bult ge maakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepentransportschepen door zware bomtreffers onbruikbaar gemaakt en 3 oorlogsschepen, waaronder een zwaren kruiser, beschadigd. Ook bij de gevechten in het .gebied van Kiev en Korosten heeft de Sovjefcweennacht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 gevangenen gemaakt en 142 pantserwa gens, 123 stukken geschut, een panlsertrein en veel ander oorlogsmateriaal bult gemaakt". Wijzigingen in de rekening over 1939. edeputeerde Staten van Nooi-d-Holland hebben 1511 wensch te kennen gegeven dat er alsnog eenige °I igingen gebracht worden in de Gemeentereke- 00van Haarlem over 1939. j' at de inkomsten, betreft zijn die de volgende. d' e post uitkeering uit het Werkloosheidssubsi- '"■onds ad 70 pet. van de ex-tra bijdrage in de de!en van steunverleenlng en werkverschaffing werkloozen wordt van f 360.244.10 verlaagd 126.992.60. et e post „bijdrage van hoofdstuk 1 van den ge- ei en dienst van het volgend dienstjaar wegens 'f ant uitkeering der extra bijdrage uit het Zl kloosheidssubsidiefonds in de kosten van steun- eening en werkverSchaffing aan werkloozen" It van f 157.818.90 verlaagd tot f 54.425.40. bijdrage van hoofdstuk XV van den kapitaal- ist wordt met f 7.410.92 verhoogd tot f 881.448.64 e bijdrage van hoofdstuk XV van den kapitaal- st, tot het sluitend maken van den gewonen 1st (die aanvankelijk niet uitgetrokken was) AH nu gebracht op f 344.645. erder is op de rekening een nieuwe post ge- ht van f 241.251.50 als renteloos voorschot uit j! Werkloosheidssubsidiefonds ontvangen voor het ^jten&_maken van den gewonen dienst van de ooting voor het jaar 1938. et resultaat van deze wijzigingen is, dat de T ning over 1939 thans als uitgaven aanwijst .106.321.25 en als inkomsten f 21.347.897.20. batig saldo bedraagt f 241.575.95. Verkoop van grond. Voor woningbouw aan de Lueifersjraat. Bosma en H. Bovenkamp te Heemstede'heb- den wensch te kennen gegeven, van de ge- nte Haarlem te koopen ongeveer 2405 M2. id ten Westen van de Luciferstraat tegen f 9.— jf M2. ten einde op dien grond 18 woonhuizen te ^r|e Regeerïngscommissaris heeft besloten tot transactie over te gaan onder de gebruike- voorwaarden. De perceelen zullen uitsluitend woonhuis (voor -meer dan één gezin) mogen ^jden gebezigd. Vergiftigingsmoord in Borgercompagnie Baker aangehouden. Begin Juli Is in Borgercompagnie, gemeente idam, overleden mevrouw Molena, die in Mei het 11 had geschonken aan een kind. Zij had daarbij mlp gehad van een baker, daar ter plaatse woon- lg, mej. D., wier hulp in Juli, toen mevrouw M. niet goed gevoelde, wederom werd ingeroepen, daarna is mevrouw M. overleden. Zeer spoedig d hardnekkige geruchten de ronde, dat mevrouw ma geen natuurlijken dood zou zijn gestorven, irond hiervan heeft de justitie een onderzoek in- :ld met als voorloopig resultaat, dat mej. D. is [ehouden op vermoeden van vergiftiging. (Foto J. A. Stevens). Justus: Oogstmaand!" Zoo leerden we vroeger op Men kan haar echter ook met het volste recht 'n maand noemen. Onze lezers, die de Augus- ügen voor hun vacantie hebben gekozen, zullen fct een zucht beamen. irboven een beeld van het strancUte Zandvoort. Orgelconcerten in de Gem. Concert zaal. Het is gewenscht gebleken, dat het orgel in de Gemeentelijke Concertzaal na de restauratie meer wordt bespeeld, opdat het bestaan en de schoone kwaliteiten van dit instrument in breeder kringen bekend wordt dan tot dusver het geval is. In dit verband ligt het in het voornemen, onder auspiciën van de gemeente in het seizoen 1941— 1942 acht orgelconcerten te doen geven door be kende organisten. Tot dit doel is door den Regeeringscommissaris voor Haarlem een bedrag van f 480 "gevoteerd. H. O. V. Volks-Concert. Niet minder dan vijf solisten zullen aan het Volks-concert dat de H.O.V. a.s. Donderdag zal geven, hun medewerking verleenen. Manny Ligthart, sopraan, zal met orkestbege leiding twee aria's uit „Figaro's Hochzeit" en één aria uit „Obéron" zingen. Naast deze vocale soliste treden nog vier instru mentale solisten op n.ijr. Gijs Beths, viool; Eduard Biele, cello; Jac. Moolenijzer, hobo en Jac. Bos, fagot. Dit instrumentale kwartet zal met orkest uit voeren de Symphonie Concertante van Jos. Haydn. Dikwijls is de vraag gesteld, wat het verschil is tusschen een Symphonie en een Symphonie con certante. Beide muzikale vormen zijn gelijk, echter met dit verschil, dat in een Symphonie'concer tante twee of meer instrumenten solistisch on treden en het werk uit drie deelen bestaat, terwijl de Klassieke Symphonie vierdeelig is. Haydn heeft in het werk dat Donderdagavond uitgevoerd zal worden wel een zeer bijzonder werk gecomponeerd. Prachtig worden daarin de vier solo-instrumenten aangewend. Zeer zeker de moeite waard er kennis mee te maken. Het orkest com pleteert het programma nog met de Ouverture „Don Juan" van Mozart, Invitation a la valse van C. M. von Weber bewerkt.door Hector Berlioz en Drie fragmenten uit de quasi komische opera „De Doge van Venetië" van den onlangs overleden grooten Nederlandschen componist Joh. Wagenaar. Deze drie stukken werden vroeger door de H.O.V. als allereerste uitvoering gegeven. Het concert zal gedirigeerd worden door Marinus Adam. Het volgende concert zal gegeven worden in de Groote Kerk op Woensdag" 27 Augustus. Dtoaraan zullen enkele koren medewerken onder leiding van Jac. Zwaan. Het orgel in de Groote Kerk te Haarlem. Wordt opnieuw geschilderd. Het is noodzakelijk gebleken, hét orgel in de Groote Kerk te doen verven en voorts het afsluit- gordijn opnieuw te doen prepareeren tegen vuur en stof,- hetgeen een uitgaaf van f 625 vergt. In verband hiermede heeft de Regeeringscom missaris voor Haarlem besloten het bij Raadsbe sluit van 20 November 1940 toegestane crediet van f 3560 voor het schoonmaken en verbeteren van het orgel met genoemd bedrag te verhoogen. „Haarlem's Bloei". Verhooging van het gemeentelijk subsidie. Het bestuur der stichting „Haarlem's Bloei" heeft het gemeentebestuur bericht, dat deze stich ting voor het loopende jaar zal moeten rekenen op een tekort van ongeveer f 2000, aangezien de loterij, waarvan de zuivere opbrengst is geraamd op f 2500.ook in 1941 niet kan plaats hebben en de donaties bovendien zijn teruggeloopen. In verband hiermede heeft de Regeeringscommis saris voor Haarlem het gemeentelijk subsidie voor „Haarlem's Bloei" voor 1941 verhoogd met f 1750. Économische misdrijven worden zwaar gestraft. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. (A.N.P.) Voor den Eco- nomischen Rechter in Den Haag hebben wederom eenige lieden terechf gestaan wegens economische misdrijven. V„ die clandestien thee had gekocht, werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Een andere verdachte zag zich veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens clandestie- nen thee-handel. Bovendien werd zijn onmiddelijke gevangenneming gelast. Hetzelfde gold voor H„ die een clandestienen handel in vleesch dreef, Tenslotte werd v. d. M. veroordeeld tot een gevangeniosstraf van acht maanden en een geldböete van f 200 subs. 4 weken hechtenis. Herhaaldelijk wordt door den verdediger gepleit, dat de algemeene opinie is, dat de economische mis drijven van onschuldigen aard zijn. Telkens wijst de rechter er op, dat en waarom deze meening verkeerd is. Wanneer deze opinie niet te veranderen is, zal de delinquent, wetende hoe de opvatting der rech terlijke macht is en het risico op zich nemende, moe ten boeten, zonder dat de algemeene opinie een factor geweest is bij de bepaling der strafmaat. Er wordt aan herinnerd dat de maximum-gevange nisstraf voor deze misdrijven tien jaren is, zoodat de rechterlijke macht dus nog altijd ver beneden dit maximum is gebleven. Bonaanwijzing voor boter 's-GRAVENHAGE, 20 Augustus^ De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Donderdag 21 Augustus tot en met Zater dag 6 September a.s. de met „29" en „30" ge nummerde bonnen van de boter- en vetkaarten, elk recht geven op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 22'/2 cent reductie verleend. De met v28" genummerde bon van de thans in gebruik zijnde boterkaart en vetkaart zal niet worden aangewezen en kan derhalve worden ver nietigd. - Arbeiderswoningbouw in Haarlem-Noord. Wijziging in het uitbreidingsplan. - Ingekomen zijn bij de gemeente aanvragen om vergunning voor den bouw van woningen van het z.g. éetkamer-keukep-type op van de gemeente te koopen bouwterreinen aan de geprojecteerde Dul- laertstraat, Roskamstraat en Roemer |Visscher- straat. Hiertoe is een wijziging noodig van het uitbrei dingsplan Noord, waardoor hier een kleiner type arbeiderswoning gebouwd kan worden. Ook zal een gevolg daarvan zijn, dat de straten, worden versmald en de voortuinen daar langs verbreed, zoodat in de voortuinen boomen kunnen worden geplant, waardoor de straat een meer vriendelijk aspect zal krijgen. Daar het gewenscht is, aan den voorgenomen bouw medewerking te verleenen heeft de Regeerings commissaris voor Haarlem besloten, voor het ge- ■deelte der gemeente,, gelegen ten Noorden van den Muiderslotwegi ten Oosten -fan den Vergierdeweg en ten Zuiden en ten Oosten van den Vondeiweg een wijziging in het uitbreidingsplan Noord' aan te brengen. Amerikaansch protest te Tokio. NEW YORK. 19 Augustus (D.N.B.) Naar de New York Times uit Tokio meldt, heeft de Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grew, er op scherpe wijze bij de Japansche rcgcering tegen geprotesteerd dat Japan aan het vertrek van Amerikaansche burgers moeilijk heden in den weg legt en het aanloopen van Japan sche havens door Amerikaansche schepen, die de Amerikaansche burgers aan boord moeten nemen, „ver hindert" Roosevelt over zijn onderhoud met Churchill. Een tweede ontmoeting met Lord Beaverbrook. WASHINGTON, 20 Augustus (D.N.B.) President Roosevelt heeft op de eerste persconferentie na zijn terugkeer de klachten van de Amerikaansche pers over de aanwezigheid van Engelsche reportets aan boord of andere zoogenaamde geschillen „trivaal" genoemd. Roosevelt voegde hieraan toe dat de con ferentie naar zijn meening de democratiën veel ge holpen heeft, zij heeft vele kwesties opgehelderd, zij heeft overeenstemming gebracht over verschillende operaties cn in het bijzonder ertoe geleid dat men het eens geworden is over verschillende problemenals mede over het feit, welke soort democratische landen ondersteund zullen worden Róosevelt zeide voorts dat hij Dinsdag met Beaverbrook opnieuw het vraag stuk van de behoeften aan oorlogsmateriaal en de hiervoor ter beschikking staande mogelijkheden heeft b,esproken. Hij heeft het leger en de marine opdracht gegeven nieuwe tabellen op te stellen over datgene, wat zij niet alleen in 1942, doch ook in 1943 noodig hebben. Hij heeft den Engelschen verzocht hetzelfde te doen. Na een citaat uit Sandburg's biografie over Lincoln te hebben voorgelezen, volgens Welke men, indien de oorlogstoestand beter schijnt te worden, niet zijn in spanningen mag verminderen, doch in tegendeel de lendenen vaster moet omgorden, zeïde Roosevelt nog: Het weerstandsvermogen van''de Sovjet-Unie mag noch in Engeland noch in de Vcreenigde Staten tot de zelfmisleiding voeren dat men. thans zijn inspan ningen kan verminderen. Tenslotte weigerde Roosevelt commentaar te leve ren op den tegenwoordigen gespannen toestand met Japan. Nederlandsche Voïksdienst. Het terrein, waarop de Nederlandschfc Vólks- dienst zyn sociale taak gaat vervullen is onbe perkt. omdat wcrkelykc sociale arbeid niet binnen vooraf bepaalde grenzen is vast te leg gen. Een even grootsche als schoone taak zal het zyn, doordat speciaal de hulp en steun, die de Nederlanders elkaar willen verleenen, zal wor den ingeschakeld. Om dit doel te bereiken is de medewerking noodig van zeer velen, die zich tot socialen arbeid voelen aangetrokken, als ook van diege nen, die in staat zyn door een offer de uitvoe ring van dit veelomvattende werk mogelyk te maken. Daarom melde men zich als vrywilligcr(stcr) of men late zich als lid inschrijven, waaraan een vaste* maandelijksche bydrage is verbon den. Provinciale leider van den Nederlandschen Voïksdienst voor Noord-Holland: D. G. Ave- narius, Kenaupark 1, Haarlem. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht 20.000 ton op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Aanvallen op Tobroek.' HOOFDKWARTIED VAN DEN FüHRER, 19 Augustus (DNB) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, hebben de achtervolgingsgevechten in de Zuidelijke Oekraïne, waariij Duitsche, Roemeen sche, Hongaarsche en Italiaansche troepen in voorbeeldige wapenbroederschap hebben samen gewerkt en voortreffelijke gevechts- en marseh- prestaties hebben geleverd, het geheele gebied ten Westen van den Dnjepr in onze handen doen vallen. Op de stad Odessa en eenige kleine brug- gehoofden aan den benedenloop van den Dnjepr. waar zich nog Sovjetstrijdkrachten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst zware verliezen geleden, ongerekend het ge- vangenenaantal in den slag van Oeman zijn on geveer 60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantserwagens, 530 stukken geschut en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. In de oorlogshaven Nikolajev vielen de volgen de op stapel staande oorlogsschepen in onze handen: een slagschip van 35.000 ton, een krui ser van 10.000 ton, 4 torpedobootjagers èn 2 duikbooten. Verder werd een kanonneerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepentransportschepen door zware bomtreffers onbruikbaar gemaakt en 3 oorlogsschepen, waaronder een zwaren kruiser, beschadigd. Ook bij de gevechten in het gebied van Kiev en Korosten heeft de Sovjetweermacht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 gevangenen gemaakt en 142 pantser wagens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Gevechtsvliegtuigen voor den grooten afstand hebben op den Atlantischen Oceaan twee vij andelijke koopvaarders met een gezamcnlijken inhoud van 20-000 .«n, die deel uitmaakten van een krachtig verdedigd convooi,. tot zinken ge bracht. Sterke afdeelingen der luchtmacht heb ben in den afgeloopen nacht met'duidelijk waar neembaar succes aanvallen gedaan op het Engel sche scheepsbouwcentrum Sunderland. Andere gevechtsvliegtuigen hebben verschillende vlieg velden op het Britsche eiland gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaan sche duikbommenwerpers de havenwerken van Tobroek aangevallen. Zij plaatsten treffers op opslagplaatsen van materiaal en op losplaatsen. Een vijandelijk schip werd ernstig beschadigd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West- Duitschland bommen laten vallen. De burger bevolking leed geringe verhezen. Er is geen schade toegebracht aan oorlogsindustrie of mili taire objecten. Nachtjagers, gevechtsvliegtuigen en afweergeschut hebben 12 Britsche bommen werpers neergeschoten. Enkele Sovjetvliegtui gen, die naar Noord-Oost-Duitschland vlogen, werden gedwongen van koers *te veranderen". Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Geringe schade door uitgeworpen bommen. BERLIJN, 20 Aug. (DNB) In den nacht van 19 op 20 Augustus heeft de vijand met geringe strijd krachten boven het rijksgebied gevlogen en in Noord- Duitschland bommen neergeworpen, welke slechts onbeteekenende schade hebben aangericht. De artille rie der marine schoot een vijandelijk vliegtuig neer. Bommen op Hongaarsch gebied. BOEDAPEST, 20 Aug (DNB.) Een Sovjet vlieg tuig heeft Maandagochtend vroeg, naar het Hongaar sche persbureau M.T.I. meldt, in de nabijheid van het in Oost-Zevenburgen gelegen plaatsje Imecsfalve bommen neergeworpen. Zes bommen kwamen op open terrein tot ontploffing, terwijl een bom niet ontplofte. De aangerichte schade is zeer gering. Nieuw bewapeningsdepartement in Ver. Staten. WASHINGTON, 19 Augustus. In Congres kringen verluidt dat Roosevelt het plan koestert de leiding van de bewapeningscontröle vérstrek kend te reorganiseeren. Hij wil een opperleiding vormen, welke ook de functie van het departement voor Economische bewapening zal overnemen. Aan het hoofd van dit nieuwe departement zou vice- president Wallace geplaatst worden. Verder zou den minister Huil, de minister van Oorlog, Stim- son, de minister van Marine, Knox, en andere le den der regeering er deel van uitmaken. De beide oude bewapeningsbureaux zouden onder de nieuwe opperleiding blijven besaan, zoodat Wallace voor bewapeningsaangelegenheden boven Knudsen en Hillman zou staan. Hij zou in zekeren zin Roose velt's algemeen gedelegeerde voor alle vraagstuk ken der bewapenthgsproductie worden. (United Press). Verliezen van de Britsche luchtmacht. Op 19 Augustus 24 toestellen. BERLIJN, 20 Augustusè (D.N.B.) De herhaalde pogingen van de Britten om het bezette gebied aan het kanaal te naderen, zijn ook op 19 Augustus door de Duitsche luchtmacht met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Terwijl Dinsdagmiddag vroeg reeds elf Spitfires en eer. Bristol-Blenheim werden neergeschoten, hebben Duitsche jagers, de luchtdoelarlillerie en de artillerie van de marine in het verdere verloop van den dag nog zeven Spitfires, twee Hurricanes en drie Bris- tol-Bleinheim-bommenwerpers neergeschoten. Het totale verlies van de Britsche luchtmacht bedroeg op 19 Augustus dus in totaal 24 vliegtuigen Door den succesvollen opmarsch der troepen in de Westelijke Oekraïne is Odessa thans ingesloten. Een overzicht van een der hoofdstraten in deze belangrijke Sovjet-havenstad aan de Zwarte Zee. (Foto Orbls-Holland) Zoo noemden de Fransehen de S.S. mannen, die evenals indertijd aan het Westfront nu aan het Oost front voorwaarts stormen en belangrijke punten be zetten. Les diables du Führer. Een naam die bewijst, hoeveel ontzag de tegenstanders hebben voor deze dapperen, die zich hebben ingezet in het Oosten, ter- wille van hun idealen en terwiïlé van de veiligheid van Europa. Maar het zijn niet alleen dappere S.S. Mannen die strijden in het Oosten tegen de benden van Stalin. De geheele Duitsche weermacht, de legers van Finland, Slowakije, Roemenië, Hongarije en Italië, de legioe nen van Zweden, Noorwegen, België, Spanje en Nederland strijden mee. J3, ook Nederlandsche mannen hebben begrepen dat zij schouder aan schouder met de anderen moeten staan, omdat ook Nederland alleen kan blijven voort bestaan. indien het bolsjewisme volkomen vernietigd is. Les diables du Führer de duivels van den Führer daarmede samen te mogen strijden tegen de Sovjets, onze mannen van het legioen stellen er een eer in. En gij Nederlander, die nog steeds geen besluit ge nomen hebt, waar wacht gij op? Voelt gij ciet hoe eerloos het is, u te verschuilen achter argumenten. Waarvan gij weet dat zij vol komen valsch zijn? Gaat gij voort met het bloed uwer voorvaderen te verloochenen en durft gij dan nog te spreken over onze roemrijke geschiedenis, of schaart u zich achter het vaandel van ons legioen? Nederland levert zijn aandeel in den grooten strijd in het Oosten en het is uw plicht uw beste krachten daarvoor in te spannen. Meldt u dus aan bij het YRIJWILUfSkEGIOEN MËDERLAND Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSRENTEN. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. Op 1 Juli 1941 werden 49379 weduwenrenten en 15875 weezenrenten krachtens de invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 110061 personen in het genot waren van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 85602 personen een invaliditeits- rente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 wa ren op vorengenoemden datum 91540 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre- ge.n ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten voortvloeiende uit krachtens ar tikel 10 van genoemde wet gesloten verzekeringen (self-supporting verzekeringen) met rentebedragen van drie tot twintig gulden per week bedroeg 7328. (A.N.P.) HANDEL IN DISTRIBUTIEBONNEN IS VERBODEN. AMSTERDAM. 19 Augustus Als verdacht van handel !n distributiebonnen heeft de politie in een café aan den Kloveniersburgwal aangehouden een 43-jarigen magazijnbediende, wonende aan de Elands gracht. een 28-jarigen kantoorbediende, wonende aan de Lange Houtstraat, een 45-jarigen schilder, wonen de aan de Van Woustraat en een 26-jarigen varens gezel. wonende aan de Oostenburgermiddenstraat. Op het Waterlooplein werden eveneens vijf perso nen aangehouden wegens het verhandelen van dia- tributiebescheiden. OPSPORING GEVRAAGD. AMSTERDAM, 19 Augustus. De Commissaris van Politie, chef van het bureau kinderpolitie te Amster dam, verzoekt namens de ouders, dë opsporing van Cornelis Banen, oud 12 jaar, die sedert 16 dezer wordt vermist. Hij is pl.m. 140 lang, grof gebouwd, heeft groen achtige oogen, donkerblond haar. draagt een blauw grijs colbertjasje, zwart fluweelen kniebroek, blauw grijs gespikkelde trui mot korte mouwen, effen blauw kraagje, grijs gespikkelde sportkousen, bruine sanda len met rubber zolen en is blootshoofds. Hij lijdt aan toevallen. KLOMPEN-JAARBEURS. EPE, 20 Augustus. In de eierhal te Epe is gisteren de klompenjaarbeurs van de klompenma- kerspatroonsvereeniging van Oene en om'streken gehouden. De aanvoer was belangrijk grooter dan de vorige jaren. Er heerschte een levendige han del. Hooge prijzen werden besteed. Voor de ge wone klompen liepen de prijzen tot over de f 100 per 100 paar klampen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1