De afspraak in de Parklaan De strijd in het Oosten KORT NIEUWS WOENSDXG 20 'AUGUSTUS 2941' HAAREE M'S DAG BE A D' Sovjetvloot op de Zwarte Zee van haar be langrijkste steunpunten beroofd. - Monding van den Dnjepr onder Duitsche controle. - Scheepsverliezen der Sovjets. Het DNB verneemt van welingelichte Duitsche zijde: De verovering van de Oekraïnsche havenstad Nikolajew en de insluiting van Odessa door de Duitsche en verbonden troepen heeft tezamen met den Duitschen opmarsch ,aan den Djnepr den toe stand aan de Zwarte Zeé op beslissende wijze ver anderd. De Sovjetvloot op de Zwarte Zee. die in de eerste plaats steunt op de oorlogshaven Sebasto- pol. werd met Odessa en Nikolajew beroofd van haar belangrijkste steunpunten. Terwijl Odessa meer voor reparaties in aanmerking kwam, beschikte Nikolajew over de grootste installaties voor den bouw van oorlogsvaartuigen. Derhalve hebben de Sovjets door de inneming van Nikolajew ook de mogelijkheid tot uitbreiding voor hun vloot op de Zwarte Zee verloren. Voor de Duitschers en de met hen verbondenen beteekcnt hel bezit dezer beide havensteden en de controlp over de monding van den Dnjepr, een aanzienlijke verbetering hunner positie aan de Zwarte Zee. Van daaruit wordt, in de toekomst de bevoorrading der zich in de Oekraïne bevindende troepen aanzienlijk verlicht. Bovendien is de be dreiging van het gebied aan de monding van den Donau definitief uitgeschakeld, welke zich bij het begin van den veldtocht tegen de Sovjets door het optrekken der Sovjettroepen naar den arm der Snelina op zeer onaangename wijze deed gevoelen Alleen al tijdens die laatste dagen heeft het Duit- sch luchtwapen de oorlogs- en transportvloot be langrijke schade toegebracht. Het concentreeren van alle beschikbare schepen aan de Oekraïnsche kust der Zwarte Zee, waarmede de aftbcht der daar ingesloten Sovjettroepen over zee moest worden tot stand gebracht, is derhalve een aanzienlijke aderlating voor de Sovjetvloot geworden. In den tijd van den llen tot den 18en Augustus heeft het Duitsche luchtwapen in dat gebied acht troepen- transportschepen van tezamen minstens 36.000 brt vernietigd en 24 troepéntransportschepen, tank booten en koopvaardijschepen van tezamen min stens 126.500 brt. onbruikbaar gemaakt. Bovendien r.og talrijke schepen en andere vgartuigen die als sleepen in de mondingen van Boeg en Dnjepr ver overd konden worden en waarvan de tonnage niet in bijzonderheden kon worden vastgesteld. Het beeld van deze slagen aan de transportvloot der Sovjets toegebracht komt ongeveer .overeen net dat van Duinkerken en Kreta en wordt nog afgerond door de sucesvolle aanvallen op Sovjet- corlogsschepen die blijkbaar ter bescherming der transporten daarheen gezonden waren. Tot nu toe zim door de luchtmacht beschadigd: een zware en een lichte kruiser, vijf torpedojagers, een kanoneer boot en een monitor. Daar ook het leger het tot zinken brengen van een kanoneerboot en zware beschadiging van een andere kanoneerboot rappor teert. bedraagt het aantal uitgevallen kanoneer booten drie. GROOTE BUIT AAN HET FINSCHE FRONT. Uit Helsinki meldt het DNB Officieel wordt me de eedeeld: Het omsingelde gebied ten Zuidwesten van Sortavala is door de Finsche troepen nog verder Ingesloten. De vijand biedt zeer taaien tegenstand De Finsche artillerie beschiet voortdurend de vijan delijke overlaadplaatsen, waar de tegenstander tracht ontruiming te bereiken. De buit is groot en omvat vrachtauto's met de volle lading munitie, berichten apparaten en ander oorlogstuig, voorts tanks, tractors met rupsbanden, paarden, stukken veldartillerie, ®ra~ naatwerpers, automatische wapenen enz te zijner tijd zullen daaromtrent uitvoerige mededeelingen worden gedaan. De oorlogshandelingen blijven gunstig ver- Ionpen. De Finsche verliezen zijn gering. Maandag hebben Sovjet-vliegers Rauma gebombar deerd, echter zonder schade aan te richten. Op den zelfden dag geraakten Finsche jachtvliegtuigen ho ven den middenloop van de Vuoksi in een luchtge vecht met sterke vijandelijke jachteskaders gewik keld Bij deze- luchtgevechten werden vier vijande- lijenke jachtvliegtuigen neergeschoten. Bij luchtge vechten boven Hvrsylae verloren de Sovjets een machine Bij deze operaties verloren de Finnen twee viegtuigen. De bestuurders wisten zich door omlaag- spi ingen aan een valscherm te redden. De Finsche luchtafweer heelt een Sovjet-jachtvliegtuig neerge schoten morlot dus de vijand res toestellen verloor. Finsche bombardementsvliegtuigen bombardeerden verder o a egen knooppunt van den Moermanskspoor- weg. Bovendien werden voltreffers geplaatst op vijandelijke transportvaartuigen op het Ladogameer. Op het Ladogameer woeden op het oogenblik bui tengewoon hevige stormen, waardoor, een groot aan tal Sovjet-motorböoten en transportschepen tijdens een poging om over het meer "tlit de omsingeling te ontkomen, zijn gekenterd. In de afgeloopen dagen zijn aan de oevers van en kele eilandjes in het Ladogameer verscheidene hon derden lijken van bolsjewisten aangespoeld. Alleen al op het eiland Lumkula werden meer dan tweehon derd lijken geteld. Het zijn veelal matrozen die na een mislukte landingspoging op Lumkula en Mant- sinsaari op het meer moesten terugkeeren. Op de ver overde eilanden komen voortdurend bolsjewisten aan die tot de landingstroepen behoorden en die door den honger gedwongen thans uit hun schuilplaatsen te voorschijn komen. SLECHTS ééN GROOT DUITSCH OFFENSIEF BERLIJN, 19 Augustus. De door de Britsche propaganda verbreide bewering dat thans in het Oosten het vierde Duitsche offensief wordt volvoerd wordt van bevoegde Duitsche zijde als onjuist gequa lificeerd. Men verklaart van militaire zijde, dat er slechts één groot Duitsch front aan het oostelijk front is, dat onophoudelijk wordt voortgezet, niet tot staan is gebracht en ook niet tot staan gebracht zal worden. (D.N.B) Italiaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Catania. Aanvallen op Tobroek. Britsche aanvallen op Tripolis en Benghasi. ROME, 19 Augustus (DNB) Het 441ste com muniqué van het Italiaansche Hoofdkwartier luidt als volgt: Gisterochtend vroeg hebben vijandelijke vliegtuigen in de nabijheid van Catania enkele bommen neerge worpen. Er |ün geen slachtoffers gevallen. Schade werd evenmin aangericht. De verliezen, welke de be volking van Catania bij de luchtaanvallen van 15 en 16 Augustus heeft geleden, bedragen in totaal 25 doo- de en 37 gewonden. Ir. Noord-Afrika werden aan het frdnt van To broek doo'r artillerievuur ge'steunde aanvallen van de Britsche infanterie afgeslagen. De vijand leed aan zienlijke verliezen. Aan onze zijde vielen enkele ge wonden Duitsche en Italiaansche formates duik bommenwerpers, geëscorteerd door Italiaansche ja gers hebben met zeer goed resultaat en ondanks het hevige vijandelijke afweervuur mtinitie- en mate riaal-opslagplaatsen, haveninstallaties en barakken kampen van Tobroek aangevallen. Een vijandelijk schip werd zwaar beschadigd. Al onze vliegtuigen keerden terug, hoewel zij voor het grootste deel ge troffen waren en enkele gewonden aan 'boord hadden. Andere Italiaansche gevechtsvliegtuigen richtten hun vuur op Britsche auto's in de oase Giaraboêb. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tripolis en Beng hazi aangevallen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door onze luchtafwéer neergeschoten en stortten in zee. In Oost-Afrika heeft de vijand nieuwe luchtaanval len ondernomen op-Gondar enVolsjefit waardoor Roode- Kruis-installaties werden getroffen.In de verschillende sectoren van het strijdgebied wan Gondar hebben onze eenheden dapper en strijdvaardig de voortdu rende pogingen van den vijand om met steeds sterkere strijdkrachten aan te vallen, bestreden. Geen enkele terrein-moeilijkheid in de oerwouden van Karelië blijkt te zwaar voor de gemotoriseerde afdeelingen van de daar opereerende Finsche troepen. Onafgebroken wordt dé verbinding met de voorste linies in stand gehouden, s (Foto Suomen-Holland) TOKIO, 19 Aug. (DNB) Volgens een officieel communiqué zal het vertoonen van Amerikaansche films in Japan van 1 September af aanzienlijk worden beperkt. Niet meer toegelaten zullen wor den films met onsmakelijke1 liefdesgeschiedenissen, gangsterfilms alsmede de Amerikaansche propa gandafilms van de Amerikaansche marine en het luchtwapen. VICHY, 19 Aug. (DNB) De plaatsvervangende minister-president Darlan, die te Parijs een aan tal besprekingen licei't gevoerd, is te Vichy terug gekeerd. VICHY, 19 Aug. (DNB) De sultan van Ma rokko heeft op voorstel der Fransche protectoraats autoriteiten den Joden in de Marokkaan- sche steden, die zich na 1 September 1939 in de Europeesehe wijken hebben gevestigd, doen weten dat zij binnen korten termijn' naar de Joodsche wijken moeten verhuizen. In het Grieksche staatsblad is een regeerings- decreet gepubliceerd dat den oorlogstoestand, die 28 October voor het geheele land werd afgekon digd, met ingang van 18 Augustus opheft. De oor logstoestand was tegelijk met de algemeene mobi lisatie afgekondigd. (DNB) Reuter meldt dat 'de minister-president Chur chill Dinsdag met. den koning de lunch heeft ge bruikt en hem bij deze gelegenheid een boodschap van president Roosevelt heeft overhandigd. Admiraal Decoux over den status van Indo-China Indo-Chineesche autoriteiten in volledig bezit van haar bevoegdheden. Naar uit Hanoi wordt gemeld heeft de gouverneur- generaal van Indo China, generaal Decoux, zich ge noodzaakt gezien bepaalde beweringen van buiten- landsche bladen en persagentschappen niet betrekking tot de Fransch-Japansche overeenkomst nopens Indo China te weerleggen. Generaal Decoux loochende al d^eze beweringen ten stelligste en zeide, d»t de Indo Chineesche autoritei ten integendeel in het volle bezit van haar preroga tieven en bevoegdheden zijn en de kosten der Japan- sche bezetting door Japan worden gedragen. Overigens beschikken de Fransche troepen nog steeds ten volle over hun militaire machtsmiddelen. De bevolking heeft volledig begrip voor de noodzaak die uit de omstan digheden voortspruit en blijft de regeering trouw. (D.N.B.) Amerikaansche vliegdienst naar het Midden-Oosten. WASHINGTON, 19 Augustus (DNB) Het Witte Huis heeft een communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk de Pan American Ay-ways in op dracht der Amerikaansche regeering óp het oogen blik een vliegdienst van de Ver» Staten via West- Afrika naar het Midden-Oosten zullen openen. Deze vliegdienst zou voor de levering van Amerikaansche vliegtuigen aan de Britsche strijdkrachten in het Midaen- en Nabije Oosten dienen. NEW-YORK, 19 Augustus (DNB) Over het instellen van éen directen Amerikaanschen vlieg dienst voor bommenwerpers naar het Midden- Oosten meldt 'de New-York Herald Tribune, dat de vliegtuigen van New-York of Baltimore naar de Bermuda eilanden, vandaar naar Natal in Bra zilië en ten slotte naar West-Afrika, waarschijnlijk naar Bathurst zullen vliegen. Van hier qit zullen dé vliegtuigen vermoedelijk via Nigeria en Fransch West-Afrika naar Khartoem en Cairo doorvliegen. De landingsmanschappen en de weerberichten- dienst zullen door de Pan American Airways ter ibeschikking worden gesteld. De Daily News meldt, dat de nieuwe vliegdienst ingesteld zal worden omdat de Engelschen „ten gevolge van een gebrek aan Afrikaapsche erva ringen veel materiaal verloren hebben". Stoffelijke en zedelijke reformatie van Frankrijk. Rede van maarschalk Pétain. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Ter gelegenheid van de eedsaflegging door den staatsraad tijdens een plechtige zitting te Royat heeft het staatshoo.fd, maar schalk Pétain, een'korte toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de staatsraad een grefote plaats zal innemen in het landbestuur dat Pétain wil vormen. „Van den dag af waarop ik aan het hoofd van den staat ben gesteld, heb ik steeds weer een beroep ge daan op verstandig inzicht en begrip voor het open baar belang. Ik heb met nadruk de samenwerking en den goeden wil van alle Franschen geëischt. Thans is de tijd voor wankelmoedigheid voorbij." De maarschalk vervolgde dat hij overtuigd is dat de nationale revolutie tot heil van Frankrijk de zege zal behalen. „Men is voor mij of tegen mij. Dat geldt vooral voor het doel van den staat en in het bijzonder voor hen die de eerste dienaars van den staat zijn. De omvang van het gevaar van binnen en van buiten verstërkt meer dan ooit mijn vaste besluit steun te zoeken bij alle gezonde elementen in het land en de andere onschadelijk te maken." Het staatshoofd sprak vervolgens over zijn streven tot herstel van de stoffelijke welvaart. Hij wensqht een rechtvaardiger, humaner, broederlijker verdee ling van de producten van den bodem. Maar hij stelt zich niet met een stoffelijke hervorming tevreden. Hij wil bovendien een zedelijke reformatie. Daartoe be- hooren deugd, vaderland, discipline, gezin en gezins verband, trots en recht op en plicht tot arbied. De val van Sortavala. HELSINKI. Dc Finschf oorlogsverslaggever Kaj Klinge, die drie dagen geleden bij gevechten in de buitenwijken van Sortavala gesneuveld is, heeft een dagboek rtagelaten. dat thans gepubli ceerd is. Over de inneming van Sortavala wordt in dit dagboek gezegd dat de stad werd ingeno men na operaties, die van het Westen, het Noorden en het Oosten uit werden gevoerd. De hoofdaanval kwam uit het Westen. Bijna alle groote gebouwen der stad zijn onbeschadigd of slechts licht beschadigd. Slechts de kerk is ver woest, doch deze lag reeds sinds den Finsch- Sovjet-Russischen wateroorlog in puin. De Sov jets hadden zich in de huizen zelf en daaronder verborgen en openden met machinegeweren het vuur op de in de stad binnenrukkende Finsche troepen. De oorlogsverslaggever werd drie dagen vóór den val van Sortavala door een kogel ge veld. Andere Finsche verslaggevers melden dat de gevechten om Sortavala buitengewoon bloedig waren. De Nederlandscli-Indisclie ingezetenen in Japan. Mildere bepalingen. TOKIO. Nadat reeds eerder bekend was gemaakt dat het Nederlandsche consulaire corps in Japan kon beschikken over een deel zijner tegoeden in Japan, heeft de Japansche minister van financiën thans mil dere bepalingen bekend gemaakt met "betrekking tot de tegoeden van Nederlandsch-Indischc ingezetenen in Japan. Personen uit Nederlandsch-Indië, die thans tijdelijk in Japan vertoeven, kunnen meer zaken doen in Japan en mogen ook over eventueel grondbezit be schikken. in economische-, zoowel als politieke krin gen werd deze maatregel met instemming begroet. (Europapress). Tsjang Kai Sjek naar Moskou? Het Japansche blad „Jomioeri Sjimboen" meent iets vernomen te hebben over een komend bezoek van Tsjang Kai Sjek aan Moskou, zoo meldt het D.N.B. Het blad ziet daarin een nieuwen maatregel van ae Angelsaksische landen om de Sovjet Unie en „Tsjoeng- king-China" bij elkaar te brengen. Het is verder van meening dat Tsjang Kai Sjek ongetwijfeld op aanwij zing van do Angelsaksische landen naar een militair bondgenootschap met de Sovjet Unie streeft. Dit zou geschieden met het doel de alliantie tusschen Enge land en de Sovjets te voltooien en Japan verder door de A B C D.-coalitie te omsingelen. (De z.g. A.B.CLD.- landen zijn Amerika. Groot-Brlttannië, China en Ned. Indië). De brand te New-York. 30 tot 50 dooden. NEW YORK, 19 Aug. Het „Journal American" schat het aantal dooden bij den brand op de Brooklyn pier op 30 tot 50. Het juiste aantal zal waarschijnlijk nooit hekend worden. Het aantal gekwetsten dat in het ziekenhuis is opgenomen bedraagt volgens het blad 72 en de materieele schade 1,5 mïllioen dollar. (D.N.B.) gel HET AMERIKAANSCnE PUBLIEK TEGEN DEN OORLOG. NEW-YORK. 19 Augustus (A.N.P.) Het beken* de instituut-Gallup in New-York houdt nog steedi enquetes om de 'publieke opinie in de V.S. te peilen Op grond van zijn jongste onderzoekingen deelt het instituut thans mede, dat zich in den laatsten tijd procent van de bevolking tegen deelneming van df V.Sr aan den oorlog heeft uitgesproken. Meer,dan df helft van dp Amerikaansche bevolking is volgen! het instituut van meening, dat de deelneming van de V.S. aan den wereldoorlog ook een groote fout it geweest. De jongste actie van Roosevelt, aldus het in stituut Gallup op grond van zijn objectieve onderzoe kingen, hebben de oorlogsstemming in de V. S. niet aangewakkerd, integendeel, haar doen verminderen, want blijkens de voorlaatste enquête sprak zich toen slechts 79 procent van de bevolking tégen deel neming aan den oorlog uit. Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) Een der Sovjet-nesten, dat het tegen het Duitsche pantserwapen moest afleggen en door de vluchtende bolsjewisten in brand werd gestoken. (Foto Atlantic-Holland) 7.0 ge st. DONDERDAG 21 Augustus 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnast!ek. 8.00 B. Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmu ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.Ot fil Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonnluzlek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen en so list. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en e berichten. 1.00 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 2.0 Groninger Orkestvereeniging. 3.00 Voor de vrouw. 3.21 Groninger-Orkestvereniging. 4.00 Gramofoonmuziek. „Groote róllen en min vertolkers: II. „Othelio", causerii met gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economl sche- en beursberichten. 5.30. Omroeporkest en solist. Lezing „Sociale zorg ook voor U". 6.30 De Romancers 7.00 Actueei halfuurtje. 7.30 Omroep-Symphonie-orkest ei solisten. 8.45 Voor den boer. 0.00 Curt Hohenberger en zijt orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Natio nal features of the Netherlands. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.JI Pianovoordracht. 10.45 Declamatie. >1.00 Ainabile-sextet gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Omroep orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten 1.00 Bonte parade. 3.15 Gramofoonmuziek. 3 30 Voor dl zieken. 4.00 Sch'rammelkwértet en soliste. 4,30 Voor Jeugd. 5.00 Chrisrteltjke lectuur, (voorbereid door de Christ Radio Stichting). 5.15 B. N.'O. Nieuws-, economische- e beursberichten. 5.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antique' 6.00—6.22 Sport en\ lichamelijke opvoeding. 7.00 Actuee halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 „Brandende kwes ties", causerie. 8.00 Gevarieerd programma. 9.00 Gramo foonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.1 i Gramofoonmuziek. 19) Crimïnrele Roman door JAN DOMANS. Ja, ik geloof, dat u gelijk hebt, gaf de in specteur loc. als we hem %maar eens eerst in de handen hebben.... De auto's waren ondertusschen op de plaats van bestemming gearriveerd en de agenten zetten on der de leiding van den inspecteur verschillende straten af. zoodat een kring gevormd werd, waar men niet nicht ongemerkt uit zou kunnen ontsnap- pen. Nu kon de drijfjacht beginnen. Marie verborg zich in een auto; het zou voor haar te gevaarlijk zijn. als ze herkend werd. Ferd echter ging met zijn revolver in de hand met de politiemannen mee naar binnen in den „Sultan van Turkije". Dezelfde gasten van straks waren er nog, maar van Zwarte Karei geen spoor. Onder bewaking van een agent werd het gezelschap achtergelaten. Niemand mocht de gelagkamer in of uit. Het ge heele huis werd daarna doorzocht van den zolder tot den kelder, maar van Karei en Paul ontbrak elk spoor. En toch hebben ze niet door de voordeur het huis verlaten, hield Ferd vol. Marie heeft het me verzekerd. Daar er geen achteruitgang was. moes: zich dus ergens een verborgen uitgang be vinden. Het eerste vluchtige onderzoek werd gevolgd door ren tweede nauwkeurige inspectie van het gebouw. De inrichting van het ouderwetsche huis leende zich uitstekend voor het aanbrengen van een verborgen deur. Overal waren duistere hoekjes er. kleine kamertjes, waar men er geen ver moedde. Op al die kamertjes stond een bed en een kast, plus een tafel en stoel en waschgerei. Alles on schuldig. Het onderzoek bracht echter verschillende, voor de politie interessante dingen aanhet 'licht. Zoo vond men onder den vloer in één der kamertjes een kist met een volledig stel inbrekerswerktuigen. In een andere kamer ontdekte één-der recher cheurs in den muur achter de kast een luikje, zorgvuldig gecamoufleerd achter het verschoten behangsel Toen dat luikje was weggenomen, ver toonde zich een holte waar op dit moment niets in te vinden was dan eeh paar losse kasboek bladen, waarvan men vermoedde, dat ze uit één of andere geplunderde brandkast afkomstig waren. In de lade van een waschtafel werd een gouden collier gevonden, waaruit de steenen verwijderd waren en zoo vond men op verschillende kaniers iets. Een geheime deur werd echter niet ontdekt. De muren en de vloer van den kelder bleken bij 't kloppen zoo massief mogelijk. Tenslotte zat er niets andere .op, dan de be woners der kamers waar iets ^bijzonders gevon den was in arrest te stellen en ueen te gaan. Ferd gaf echter den moed niet op en vroeg aan Marie of zij soms een geheimen uitgan; wist. Hebt u al in' de-keuken onder het fornuis gekeken?, vroeg ze. Neen, dat had niemand gedaan. Nu als het fornuis verplaatst wordt zult u daar wel iets ontdekken, waardoor u meer kans op slagen hebt, zei ze. Opnieuw gingen Ferd en de rechercheurs het huis binnen en nu ging het regelrecht naar de keuken, waar een vrouw bezig was op het fornuis, eieren te bakken Onder het fornuis lagen houtkrullen en turf molm, zoodat niemand op de vdee gekomen was dat zich daar iets zou kunnen bevinden. De vrouw protesteerde heftig en wilde niet toe staan, dat men aan haar fornuis kwam. De politie mannen trokken zich daar evenwel weinig van aan en toen zij tegenstribbelde, werd zij zonder veel complimenten opzij gezet. Het fornuis werd verwij derd en de krullen bijeen geveegd en nu werd in derdaad een luik zichtbaar. Het bleek een houten trap te verbergen, welke naar een kleinen kelder voerde. Toen de mannen hierin waren afgedaald, zagen ze eerst weer niets opvallends. Op stellingen langs de wanden stonden potten en pannen en een groot aantal weckfles- schen. Weer ging men de muren en den vloer aan Het bekloppen en ditmaal met meer succes. In een hoek onder eenige groote Keulsche potten bevond zich een tweede luik, waardoor men opnieuw in een kelder kwam. In dezen kelder was een deur, welke gesloten was. Het was een klein kunstje haar te openen en nu zagen Ferd en de rechercheurs een smallen don keren gang voor zich. Deze bleek naar een kelder eenige huizen verder, te leiden. Sigarettenrook, die er hing, bewees, dat hier nog niet lang geleden menschen geweest waren, maar thans was er niets meer te zien. De zaklantaarns der rechercheurs belichtten het geheele hol en bij dat licht vonden ze op den grond een polshorloge, dat verloren moest zijn, doordat het riempje geknapt was. Ferd herkende het horloge, het. was van Paul afkomstig Men was dus op den goeden weg. Er moest nu echter snel gehandeld worden. De bende, die zich in dezen kelder, volkomen veilig gewaand had, was overhaast gevlucht, toen ze be merkte dat de politie haar op de hielen zat en kon dus nog niet ver weg zijn. De achtervolgers gingen de trap op en trachtten het kelderluik op te lich ten. Dit gelukte Jiun echter niet, hoe ze zich ook inspanden. Het luik was geblokkeerda. Roepen en lawaai maken hielp evenmin; van boven kwam geen teeken van leven. Er zat dus niets andere op. dan dat eenigen denzelfden weg teruggingen om het huis waartoe deze kelder behoorde, op de gewone manier van de straat af binnen te komen, terwijl de anderen hier zouden wachten tot het luik door hun collega's geopend werd, om zoo den boeven den terugtocht af te snijden. Twee man bleven achter, terwijl Ferd' met de twee overigen terugkeerde. Twee huizen van den „Sultan van Turkije" ver wijderd was weer een kroeg en men berekende, dat de kelder zich hieronder moest bevinden. De kastelein werd gedwongen hun den toegang te wijzen, die verborgen was onder eenige inderhaast opgestapelde kisten. De rechercheurs, die in den kelder de wacht hiel den, kwamen te voorschijn en nu werd de eigenaar van de kroeg aan een scherp verhoor onderwor pen. Eerst deed hij erg verwonderd en hield zich van den domme, maar de rechercheurs verstonden geen gekheid, de zaak was te ernstig en de tijd drong, daar de achtervolgden met elke minuut een- groote ren voorsprong kregen. De man gaf op de dreigementen der beambten zijn ontwijkende tactiek op en gaf norsch ten ant woord, dat Zwarte Karei en nog eenige „jongens" door de achterdeur gevlucht waren. Hadden ze ook iemand bij zich, die er niet bij hoorde? vroeg Ferd. Wat bedoelt meneer? Je weet drommels goed wat ik bedoel! Vooruit, zeg op, hadden ze een gevangene bij zich? Ja, nu meneer 't zegt.... Op dit oogenblik kwam één der rechercheurs, die onderwijl het huis doorzochten, van boven met de mededeeling, dat op één der kamers een per soon op bed lag vastgebonden. Ferd snelde naar boven en vond Paul met een prop in den mond en gebonden aan handen en voeten. Hij zag er vreeselijk uit. Zijn kleeren waren verscheurd en vuil en zijn gezicht zat vol schram men en wonden. Toen hij bevrijd was, was zijn eerste woord een excuus voor zijn ondoordachtheid, maar Ferd on derbrak hem. Ja, ja, daar praten we nog wel eens over. Je hebt ons den boel mooi in 't honderd gestuurd. Ge lukkig dat er'niets ergers met je gebeurd is. Ze hadden je. ook eenvoudig kunnen vermoorden. Zeg maar gauw of je misschien weet, waar we ze kun nen vinden? Paul had iets opgevangen van „De Gele Ballon", maar het- rechte wist hij er niet van. daar hij nog half verdoofd was, toen hij door al die kelders heengesleurd werd. De inspecteur floot zachtjes! Ai. als we dan maar niet -te laat zijn! ..Gele Ballon" is een beruchte kroeg, waar we zel den succes hebben, maar enfin, we moeten- nu alles op alles zetten. Het gezelschap ging met Paul naar buiten en stapte weer in de atuo's, want de „Gele Ballon" was een ^nar straten verder. Ferd verhaalde aan Marie, wat er gebeurd was. Er is-nog één mogelijkheid, dat u Zwarten Karei te pakken kriigt. zei ze, als hij niet in die kroeg is, maar dat durf ik nu nog niet te zeggen De inval in de ..Gele Ballon" leverde tenminste dit resultaat op. dat Manke Nelïs gearresteerd kon worden, benevens een valsche munter, die met deze zaak niets had uit te staan, maar door de politie reeds lang gezocht werd. Onze avond is tenminste al gedeeltelijk goed, knikte inspecteur tevreden. Alleen deze arresta tie was al een razzia waard. Maar voor mij niet, zuchtte Ferd. Ik voor mi) zal niet rusten voor ZwaPte Karei geknipt is. Wij ook niet, liet"-de inspecteur er terstond op volgen. Ik wildé maar zeggén; dat onze moeite met deze vangst alleen al goed beloond is. Het zou een prachtsucces zijn, als we beide vliegen in één klap sloegen. Marie moest nu weer uitkomst geven. Tot allerverbazing zei ze: U kunt hein rTu alleen nog vinden, als de be woner van kamer 26 in het Amstelhotel en als h8 daar niet is. kun* u het zoeken voorloopig wel op* geven.' Maar dat d'ent niet beleid te worden aan gepakt, want ir. „Boomsma" is een deftig heer ea een zeer geërde gast in dat hotel. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6