Haarlem's Dagblad Bonaanwijzing aardappelen VRIJWILIiStEGIOEN MEOERLAND In de Zuidelijke Oekraïne blijft de strijd niet succes verloopen. Zware nederlaag der Sovjets 59e JAARGANG No. 17845 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maandeh 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17Vi- Groentjes zie rubriek. Het bestuur van de gemeente en de provincie Uitvoeringsbesluiten Tor uitvoering van de nieuwe verordening, re gelende het bestuur van genieenten en provin ciën vermeldt thans de Staatscourant Uitvoerings besluiten, waaraan wij het volgende ontleenen: GEMEENTEBESTUUR De burgemeester iOvereenkomstig het bepaalde in artikel 3 der Ver ordening treedt de burgemeester in de plaats van de -organen, welker werkzaamheden rusten. Bij hem berust het bestuur der gemeente Zoo dikwijls de gemeentewet den gemeentebesturen rechten toekent of verplichtingen oplegt, treedt de jburgemeester op. Indien ingevolge de gemeentewet voor de tot standkoming of de handhaving van een rechts geldig besluit van den raad, van burgemeester en wethouders of van den burgemeester medewer king in eenïgerlei vorm van een der andere orga nen der gemeente is vereischt. blijft het desbetref fend voorschrift buiten toepassing. De burgemeester regelt bij een ter openbare ken nis te brengen besluit het aan de wethouders toe gewezen arbeidsgebied. Raadslieden. De bepalingen van de gemeentewet betreffende de leden en de samenstelling en werkwijze van den raad vinden, voor zoover in de Verordening of in deze beschikking niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de in de artikelen 7 en 13 der Verordening bedoelde raadslieden en ver gaderingen. Indien ten gevolge van uitbreiding van het in wonertal der gemeente vermeerdering van het ge tal der raadslieden noodig is, gaat de burgemeester daartoe onverwijld over. Is vermindering noodig. dan treedt deze in met de eerstvolgende openvallende plaats. Het toezichthoudend orgaan, den burgemeester gehoord, bepaalt of en tot welk bedrag de raads lieden der gemeente presentiegeld voor het bij wonen van de vergaderingen genieten. De burgemeester is voorzitter van de vergade ring der raadslieden Hij zorgt voor de handhaving der orde in die vergadering. De burgemeester bepaalt, dat een vergadering ran raadslieden openbaar is, indien en voor zoover hun meening wordt gevraagd over onderwerpen, als bedoeld in artikel 50, eerste lid, der gemeente wet, alsmede over een voorgenomen wijziging van de grenzen der gemeente. Heeft de burgemeester in de gevallen, bedoeld in het vorig lid, bezwaar tegen het houden van een openbare vergadering, dan beslist het toezichthou dend orgaan. De begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven wordt met de noodige inlichting en beschei den jaarlijks, ten minste drie maanden vóór den aanvang van het jaar, waarvoor zij moet dienen, door den burgemeester aan de vergadering der raadslieden aangeboden. Zij wordt ten minste veertien dagen vóórdat zij in de vergadering wordt behandeld op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing ne- dergelegd en, hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. De burgemeester stelt regelen vast met betrek- kittg tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van den ontvanger cn de andere re- kenplichtige ambtenaren der gemeente. De burgemeester kan, ook al oefent hij de in het vorige artikel bedoelde controle niet zelf uit, het geldelijk beheer en de boekhouding der in het eer ste lid van dat artikel genoemde ambtenaren te fillen tijde aan een onderzoek onderwerpen. Een gelijke bevoegdheid komt toe aan het toe zichthoudend orgaan. HET BESTUUR DER PROVINCIE. De Commissaris der Provincie. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 16 der Verordening treedt de Commissaris der provincie in de plaats van de organen, welker werkzaamhe den, rusten. Bij hem berust het bestuur der provincie Zoo dikwijls de provinciale wet het provinciaal bestuur rechten toekent of verplichtingen oplegt treedt, onverminderd het bepaalde in artikel 17 der Ver ordening, uitsluitend de Commissaris der provin cie op. Indien ingevolge de provinciale wet voor de tot standkoming of de handhaving van een rechtsgel dig besluit van de Provinciale Staten, van Gede puteerde Staten of van den Commissaris mede werking in eenïgerlei vorm van een der andere organen is vereischt, blijft het desbetreffend voor schrift buiten toepassing. De Commissaris der. provincie regelt bij een ter openbare kennis te brengen besluit het aan de bestuursraden toegewezen arbeidsgebied. Hij kan bij een ter openbare kennis te brengen besluit één of meer ambtenaren belasten met zijn vertegenwoordiging in bepaalde aangelegenheden, zoomede met die van de bestuursraden. De bestuursraden. De bepalingen van de provinciale wet betreffen de de leden der Gedeputeerde Staten en de sa menstelling en werkwijze van het college vinden, voor zoover in de Verordening of in deze beschik king niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de bestuursraden, behoudens, voor wat de werkwijze betreft, in de gevallen, waarin de bestuursraden gemeenschappelijk met den Commissaris der provincie optreden. De Raadslieden. De bepalingen van de provinciale wet betreffen de de leden en de samenstelling en werkwijze van de Provinciale Staten vinden, voor zoover in de Verordening of in deze beschikking niet anders wordt, bepaald, geen toepassing ten aanzien van de raadslieden der provincie en de vergaderingen der raadslieden. De raadslieden der provincie genieten reis- en verblijfkosten voor het bijwonen van de vergade ringen, volgens regelen, bij provinciale verorde ning te stellen '•Het toezichthoudend orgaan, den Commissaris der provincie gehoord, bepaalt of en tot welk be drag de raadslieden' der provincie presentiegeld voor het bijwonen van de vergaderingen genieten. De Commissaris der provincie is voorzitter van do vergadering der raadslieden. Hij zorgt voor de handhaving der orde in die vergadering. De Commissaris der provincie stelt regelen vast met betrekking tot de controle op het geldelijk be heer en de boekhouding van de rekenplichtige ambtenaren der provincie. Nu de zetel van de op tè richten Nederlandsche Opera in den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt gevestigd, zullen de aangrenzende perccc- ln 421. 423 en 425 in de Marnixstraat verbouwd en ingericht 'worden als werkgelegenheid van den schouwburg. (Pax-Holland-de Haan c) Het Lager Onderwijs te Haarlem. De 8ste klasse. Ruim een week geleden heeft Prof. Dr. J. van Dam, Secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming medegedeeld, dat met ingang van den cursus 1941- 1942 (dus met September 1942) aan de lagere school een Oste klasse zal worden toegevoegd. Daarmede zal zoo constateerde hij een wensch die van verschillende zijden geuit is vervuld worden. Het is nog niet bekend hoe aan dit voornemen uitvoering gegeven zal worden. De toestand te Haarlem is thans zoo, dat de kin deren die niet overgaan naar een middelbare- of u.l.o. school las zij de 6 klassen doorloopen heb ben de gelegenheid krijgen, in een centrale school onderwijs te krijgen in de 7de en de 8ste klasse. JDe praktijk- heef-t evenwel aangetoond dat er veel ouders zijn die hun kinderen als zij niet meer leer plichtig zijn van de centrale school halen. Aan vankelijk had Haarlem drie centrale scholen, maar de derde is opgeheven omdat er niet genoeg- leer lingen waren voor 3 scholen. Te Haarlem bestaat dus reeds voor de kinderen die niet naar een u.l.o.-school, H.B.S. of Gymna sium gaan de gelegenheid de 8ste klasse van de lagere school te volgen. Wil men evenwel bereiken dat daarvan vrij algemeen gebruik gemaakt zal worden, dan zal het noodig zijn den leerplichtigen leeftijd te verhoogen. De beslissing die in deze aangelegenheid in Den Haag genomen zal worden is voor de gemeenten van zeer veel beteekenis omdat deze in de Lager Orderwijswet verplicht worden voor de schoolge bouwen te zorgen, zoowel wat het openbaar als het bijzonder onderwijs betreft. Wordt de leerplichtige leeftijd niet verhoogd, dan zal er te Haarlem niet veel veranderen. In het geval dat de leeftijdsgrens met een jaar wordt verhoogd en een zeer groot deel der kinderen in het vervolg ook de 8ste klasse zal doorloopen wordt, het heel anders, want dan zal het noodig zijn de schoolruimte uit te brei den. Natuurlijk is thans nog niet te overzien of bij den nieuwen toestand het systeem der centrale scholen voor de 7de en 8ste klassen behouden kar. blijven. Is het de bedoeling dat aan alle scholen 7de en 8ste klassen komen, dan dringt het ruimte vraagstuk zich natuurlijk naar voren. Een groot deel van de lagere scholen te Haarlem beschikt over 7 lokalen, maar er zijn er ook die er niet meer dan 6 hebben. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Bij besluit van den secretaris-generaal van het De partement van Waterstaat is mr. P. A. Pijnacker Hor dijk herbenoemd tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap van Rijnland, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Tevens is bij besluit van den secretaris-generaal •oornoemd, herbenoemd als hoogheemraad van Rijn land W. A.A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije en benoemd tot hoogheemraad O. de Kok te Haarlemmermeer. UIT WÜRTENMBERG TERUG. AMSTERDAM. 21 Augustus (A.N.P.) Van morgen zijn ruim vijfhonderd kinderen, die een vacantie van vijf weken in de Gouw Würtemberg Hohenzollem in Duitschland hebben doorgebracht, aan het Centraal Station te Amsterdam aange komen. Bon 32 reserve 's-GRAVENHAGE, 21 Augustus. De Secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, met verwijzing naar hetgeen dezer dagen in verband met de distributie van aardappelen is gepubliceerd, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augustus a.s. de met „32 reserve" ge merkte bon van de bonkaart „diversen" recht geeft op het koopen van l'/2 K.G. aardappelen. De gemeentelijke indeeling van Noord-Holland. Een Commissie van deskundigen ingesteld. Zooals men zich zal herinneren zijn verleden jaar plannen gepubliceerd tot het samenvoegen van een groot aantal gemeenten in ons land. Voor Noord- Holland was het de bedoeling, 91 gemeenten om te zetten in een dertigtal. Het Weekblad voor Gemeentebelangen meldt thans, dat het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland met instemming van den Secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken besloten heeft om te dezer zake een nader onderzoek te doen in stellen door een commissie van deskundigen onder leiding van Prof. Dr. H. N. ter Veen, hoógleeraar in de sociale aardrijkskunde en landbeschrijving aan de Universiteit van Amsterdam. Aan de commissie werd opgedragen om een geografisch, sociografisch, econo misch en stedebouwkundig onderzoek in te stellen betreffende de provincie Noord-Holland en de ge meenten. waaruit deze is gevormd. Als resultaat van dit onderzoek worden concrete uitgewerkte voorstel len verwacht, zoowel omtrent wenschelijk geoordeel de samenvoegingen van gemeenten als t.a.v. in aan merking komende wijzigingen in het beloop van de onderscheidene gemeente-grenzen, waardoor tot. in verre toekomst de gezonde ontwikkeling der Noord- Hollandsche gemeenten en daardoor van de provincie kan worden verzekerd. BRITSCH VLIEGTUIG VALT OP LONDENSCHE ARBEIDERSWIJK. GENèVE. 20 Aug. Volgens een bericht van „Times" van 18 Augustus is Zaterdagochtend j.l. een Brïtsch vliegtuig brandend neergestort op een door arbeiders bewoonde straat in de Londensche voorstad Newark, Daarbij werden zes kinderen uit een arbei dersgezin gedood. De moeder van hetzelfde gezin wist zich met haar zevende kind in veiligheid te brengen door uit het raam te springen. Drie arbeidershuizen werden door brand volkomen verwoest en drie an dere huizen min of meer ernstig gehavend. (D.N.B.) De kruistocht tegen het ongeloof. Deze kruistocht is Adolf Hitler begonnen, toen zijn weermacht de Oostelijke grenzen van Duitschland overtrok. Een kruistocht tegen het ongeloof, dat is de veldtocht in het Oosten en daarom juist heeft deze veldtocht de volle sympathie en medewer king van allen, die het wel meenen met het ge loof. Het feit, dat de bolsjewistische machthebbers kerken hebben verwoest, priesters hebben dood gemarteld. het geloof hebben bespot, kortom, dat zij alles wat ons heilig is met den ondergang hebben bedreigd, dit alles dwingt ons tegen hen den strijd aan te binden en dezen voort- te zet ten, totdat het bolsjewisme van den aardbodem zal zijn weggevaagd. Aan dezen kruistocht tegen het ongeloof dient een ieder die zich Christen noemt deel te nemen. De jongeren metterdaad, zij die te oud zijn, door het versterken van het thuisfront. Afwachten is een misdaad. Tegenwerken is verraad ten opzichte van Christendom, bescha ving en cultuur: is volksverraad ten opzichte van ons volk, is landverraad ten opzichte va# ons Vaderland. Aan den kruistocht tegen het ongeloof nemen, behalve de Duitsche weermacht en de verbonden legers van Finland, Hongarije, Roemenië en Italië de legioenen uit alle beschaafde landen van Europa en reeds duizenden Nederlandsche mannen deel. Binnenkort vertrekt weer een con tingent naar het Oosten Laten zij die er aan spraak op maken Nederlander te zijn, beseffen, dat zij dan ook plichten te vervullen hebben, laten zij zich aanmelden bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Na de inneming van Smolensk. De oude vestingwerken van de stad, die sinds 16 Juli in Duitsche handen is, zijn verwoest. (Orbis-Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermdchtsbericht Luchtaanvallen op wapei^fabrieken, havenwerken en vliegvelden in Engeland. Aan de Kanaalkust 29 Britsches vliegtuigen verloren gegaan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „In de Zuidelijke Oekraïne is de aanval op enkele nog door den vijand bezette brugge- hoofden aan den Dnjepr met succes voortge zet. Hierbij vernietigden snelle troepen in den strijd met de zich wanhopig verdedigende vijandelijke strijdkrachten 65 pantserwagens. Zij maakten talrijke gevangenen. In de wateren bij Engeland heeft de lucht macht overdag een grooten koopvaarder door bomtreffers beschadigd. Nachtelijke aanvallen waren gericht óp wapenfabrieken en haven werken aan de Oost- en Zuidkust van Enge land en op verscheidene vliegvelden. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duit sche Stuka's een transportschip van 1500 ton en een sleepboot tot zinken gebracht. Twee koopvaarders werden in aatjzienlijke mate be schadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de Britsche vlootbasis Alexandrië aangevallen. Bij een poging om de Kanaalkust aan te vallen, heeft de Britsche luchtmacht gisteren overdag weder een zware nederlaag geleden. Jagers en luchtafweerge schut hebben 29 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, terwijl mijnvegers een toestel neer haalden. In den afgeloopen nacht heeft een klein aan tal vijandelijke bommenwerpers brisant- en brandbommen op het kustgebied van Noord- West-Duitschland laten vallen. De schade is onbelangrijk. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten door nachtjagers en marineartillerie". V- Victorie- Duitschland wint voor Europa op alle fronten 78000 gevangenen bij Cornel HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Augustus. (DN.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied rondom en ten Noorden van Gomel is een slag geleverd die met een zware nederlaag der Sovjet-weermacht is geëindigd. Onderdeelen van 17 divisies infanterie, een gemotoriseerde, twee pantser- en vijf cava leriedivisies benevens twee brigades luchtlan dingstroepen werden verslagen, vernietigd of gevangen genomen. Ons vielen 78000 gevangenen, 144 gepant serde gevechtsautos, 700 stukken geschut en twee pantsertreinen in handen". Finsche aanvallen op Sovjetconvooi Vijf transportschepen en een mijnenveger vernietigd In de Finsche Golf hebben, naar officieel van Fin- scfie zijde wordt meegedeeld, Finsche troepen van een '/aijndelijk convooi vier transportschepen van 4000, 3000, 2000 en 1500 ton vernietigd. Deze schepen waren o.a. met munitie, levensmiddelen, auto's en benzine geladen. Ook een vijandelijke mijnenveger van 500 ton, die het convooi beschermde, werd vernietigd. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben eveneens van dit convooi een transportvaartuig van 1500 ton tot zinken gebracht. In de haven van Hangö werd boven dien door artillerie een transportschip zoo zwaar be schadigd ^at het onbruikbaar is. (D.N.B.) i Amerikaansch tincontract met Nederlandscli-Indië. Indië zal 20.000 ton per jaar leveren.' TOKIO, 20 Augustus. Volgens berichten uit Batavia heeft de semi-officieele Metals Reserve Company der Vereenigde Staten een koopcontract met de regeering van Nederlandsche-Indië gesloten voor de levering van 20.000 ton tinerts (metaal gehalte) per jaar, Te Nederlandsch-Indische tin ertsen zullen in de nieuwe smelterijen in Texas, die de Vereenigde Staten op het oogenblik bouwen, worden verwerkt. Japan's politiek in het bezette China SJANGHAI. De Japansche ambassadeur bij de Nankingregeering Honda, is hier op weg naar Nanking per vliegtuig gearriveerd. In een verklaring aan de Japansche pers zeide hij dat de Japansche ambassade in Nanking van plan is de verschillende door Japan begunstigde organisaties in het bezette Chineesche gebied te consolideeren om hun onkosten tot het noodzake lijkste té beperken en geschillen uit te schake len. Japan zal zich in de binnenlandsch-politieke problemen van de Nankingregeering niet inmen gen. De ambassadeur noemde in dit verband de functiewijziging die onlangs hebben plaats ge vonden en waarbij een groot aantal vertegen woordigers van de Kwo Min Tang officieele posten kregen. Honda's consolidatieplan en de kabinetswijziging te Nanking schijnen er op te wijzen dat de Japan ners alles_ doen om de economische positie van de bezette zóne van China te verstevigen en alle hulpbronnen beschikbaar te maken die bij de af weer van de waarschijnlijk in de toekomst verder toenemende Engelsen-Amerikaansche blokkade in gezet zouden kunnen worden. Verder trachten de Japanners blijkbaar bestuuurswrijvingen met de Nanking-autoriteiten te vermijden, opdat Honda bij zijn pogingen de positie van Nanking te ver stevigen, zoo min mogelijk moeilijkheden onder vindt. (United Press). Duitsche nota aan den Cubaanschen zaakgelastigde. Cubaansche consulaten in Duitschland gesloten. BERLIJN, 21 Augustus (D.N.B Aan den Cubaan schen zaakgelastigde is een nota overhandigd, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat het gedrag van een Cubaanschen consulairen ambtenaar in Duitsch land sedert vrij geruimen tijd tot ernstige klachten aanleiding heeft gegeven. De rijksregeering beschikt over materiaal, waaruit blijkt dat hij in Duitschland handelingen heeft verricht, welke buiten zijn be voegdheid liggen en welke de veiligheid van Duitsch land raken. Om deze redenen heeft de Duitsche regee ring besloten de Cubaansche consulaten in Duitsch land te sluiten en de Cubaansche regeering te ver zoeken. de Cubaansche consuls en voormalige consuls, alsmede de Cubaansche employés en voormalige em ployés van de Consulaire autoriteiten uit Duitschland terug te trekken. Deze maatregelen moeten op 5 September ten uitvoer zijn gelegd. SovjetvBrghiigen boven Duitschland. Bommen in het open veld. BERLIJN, 21 Augustus (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn enkele Sovjet- bommenwerpers, komende uit het Oosten langs de kust van de Oostzee, boven Noord-Duitschland verschenen. Zij- kruisten gedurende vrij langen tijd in het wilde weg boven Duitsch gebied. ^Enkele lukraak op open veld neergeworpen bommen richt ten geen noemenswaardige schade aan. De Duitsche opmarsch in de Oekraïne. Een oordeel uit Londen. BUENOS AIRES. 21 Augustus. (D.N.B.) In een bericht van den Londenschen correspondent van United Press, dat door de „Prensa" gepubli ceerd wordt, wordt de verovering van de Oekraïne een groot Duitsch succes genoemd. De snelle op marsch. aldus het bericht, heeft bewezen, dat de Duitsche oorlogsmachine ongekend krachtig en capabel is. De Sovjets zijn klaarblijkelijk niet tot een tegenoffensief in staat. Algemeen verwacht men dat de Duitschers aan het Oostelijk front hét initiatief blijven behouden. Nieuwe mijnenvelden in de Zweedsche wateren. STOCKHOLM,- 21 Augustus. (D.N.B.) De chef van de Zweedsche marine heeft volgens het Zweedsche persagentschap Tete medegedeeld dat „ter vergemakkelijking van de bewaking van de Zweedsche neutraliteit" in de Zweedsche territo riale wateren tusschen 56 gr. 19 Vz min. N.I^. en 56 gr. 19 min. N.B. nieuwe mijnenvelden zijn gelegd. De scheepvaart wordt voor het bevaren van deze gebieden gewaarschuwd. Een vaargeul, zal worden opengehouden. Door de bewakingsvaartuigen zullen aanwijzingen voor het varen in deze vaargeul worden gegeven. Het provinciale bestuur in Frankrijk Gouverneurs met provinciale raden. VICHY. 21 Augustus (A.N.B.) Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft naar aan leiding van de bijeenkomst van de speciale com missie van den nationalen raad voor de bestuurs hervorming een boodschap gericht tot den voor zitter van dit college, waarin hij de grondslagen van den toekomstigen bestuursvorm der Fransche provincies omlijnt. Het zal tot de taak van de spe ciale commissie voor de bestuurshervorming be.- hooren, zoo verklaart de maarschalk in zijn bood schap. om van de provincie een bestuurscentrum te maken, door de autoriteit van den staat te ver sterken, de besluiten der regeering snel ten uitvoer te leggen en op alle gebieden van het openbare leven een vernieuwing van het regionale leven tot stand te brengen. Aan het hoofd van de provincie zal als direct vertegenwoordiger van het staatshoofd een gouver neur worden benoemd, die het gezag van den staat zal belichamen. Zijn werkzaamheden zullen zich uitstrekken tot de geheele provincie. De speciale commissie voor de bestuurshervorming zal tot taak hebben rekening te houden met het feit dat Frank rijk-een nieuwe orde toepast, waarbij de chef van de provincie meer moet reageeren dan ingrijpen in het bestuur. Naast den gouverneur der provincie zal een provinciale raad worden ingesteld, welke den gouverneur verslag zal uitbrengen over de cul- tureele, sociale en economische behoeften der pro vincie. Deze provinciale raad mag echter in geen geval -een politiek kiescollege worden. Complot in Bulgarije. SOFIA. De politieke politie heeft hier Dins dag een spionnage-complot ontdekt, dat onder lei ding stond van den vroegeren scheepskapitein Prudkin. Prudkin is een vroegere communist cn is meermalen wegens sabotage en aanslagen veroor deeld. Onlangs was hij uit de gevangenis ontsla gen. Na het begin van den oorlog tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie heeft hij in samenwerking met leden der illegale communistische partij een sabotage-organïsatie opgebouwd. Alle saboteurs en de in hun bezit zijnde explo sieve middelen werden door de politie gevonden en gearresteerd resp. in beslag genomen. De aanwij zingen voor den arbeid dezer saboteurs kwamen van de communistische partij. (United Press),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1