Haarlem's Dagblad Nieuwe bonnen Het O.K.W. meldt Cherson door formaties Waf f en S.S. genomen 59e JAARGANG No. 17846 Hltgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.18, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0.17%. Groentjes zie rubriek. De aardappelvoorziening. Het rantsoen van 3 K.G. hersteld. GRAVENHAGE, 22 Augustus. Reeds herhaalde malen is er op gewezen, dat de moeilijkheden bij de aardappelvoorziening van tijdelijken aard waren. Than^ is de situatie ten gunste gewijzigd, de moeilijk heden kunnen thans overwonnen worden geacht. In een der vorige berichten betreffende de aardap pelenvoorziening heeft de Secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en visschcrij medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk het normale rantsoen van 3 kg. zal worden hersteld. Thans zijn de voorraden e aanvoer voldoende dm naast bon ..32 reserve", welke gisteren is bekend gemaakt en die van 22 tot en met 30 Augustus geldig is. voor de volgende week nog eén tweede bon geldig te verklaren. Deze bon zal met ingang van 25 Augustus geldig zijn tot en met 30 Augustus. Op dezen bon zal het normale rantsoen van 3 K.G. verkrijgbaar zijn. AAN HET FRONT IN DE OEKRAÏNE. Het Duitsche pantsergeschut heeft de Sovjetwapenen vernietigd. De overblijfselen van het bolsjewistisch oorlogs materiaal liggen op het slagveld verspreid. (Foto Orbis-Holland) Fietsendiefstal. Om de banden. DEVENTER, 22 Aug. De politie van Deventer en de marechaussee hebben de hand gelegd op zeven personen, die in den laatsten tijd een groot aantal fietsen hebben gestolen en daarvoor helers hebben gevonden. Men constateerde, dat de meeste dier rij wielen van de banden waren ontdaan, waarna men de fietsen zelf, al of niet stukgeslagen, in den grond heeft begraven of in kanalen, kolken of in den IJsel heeft doen verdwijnen. De banden kwamen in den handel terecht en werden door afnemers vrij duur be taald. Het zevental is thans overgebracht naar het huis van bewaring te Zwolle. 's GRAVENHAGE, 22 Augustus. De Secretaris generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat heden zijn aange wezen de onderstaande bonnen, welke in de week van 24 Augustus tot en met 30 Augustus a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 32 4 Brood, 4 rantsoenen brood of gebak. 32 Brood 1 rantsoen brood of gebak. 32 Bloem rantsoen bloem, brood of |ebak. 32 Vleesch rantsoen vleesch of vleeschwaren. 32 Vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vleesch waren. 32 Kaas 100 gram kaas. 32 Melk 1 iyA liter melk. De aandacht wordt er qp gevestigd, dat de bon nen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September a.s. De bonnen, welke van 24 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend, is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 23 Augustus niet meer geldig: 31 Brood brood of gebak. 31 Vleesch vleesch of vleeschwaren. 31 Vleeschwaren vleesch of vleeschwaren. 31 Bloem bloem. 31 Melk 1 melk. 29 Reserve aardappelen. 30 Reserve aardappelen. AARDAPPELEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, zooals reeds is bekend gemaakt, bon „32 reserve" ge durende het tijdvak van Vrijdag 22 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van 1% K.G. aardappelen. Daarnaast is thans bepaald, dat dc geldigheids duur van bon „31 reserve" wordt verlengd tot en met 30 Augustus. Ook deze bon geeft derhalve tot en met dien datum nog recht op het koopen van 1% K.G. aardappelen. Aan den dood ontsnapt. Bejaarde dame bijna onder de tram. Omstreeks 7 uur Donderdagavond was een be jaarde dame bezig den onbewaakten overweg bij de Munterslaan te Haarlem over te steken toen een trein naderde. De dame, die klaarblijkelijk doof was, merkte niets van de nadering van den trein. Tot haar geluk kon ze niet zoo snel door het hekje**komen waardoor zelf niet door den trein werd geraakt. Haar fiets werd echter uit haar handen gerukt en gedeeltelijk vernield De oude dame was geheel niet geschrokken, alleen vond ze het jammer van de fiets. Dat is een duur grapje, zei ze tegen eenige ijlings toegeschoten omstanders. Installatie van Mr. E. J. Ferwerda. Rechter in de Haarlemsche Rechtbank. Hedenmorgen is Mr. E. J. Ferwerda b;j de Haarlem sche Arrondissements Rechtbank als rechter geïnstal leerd. Nadat de Officier -van Justitie mr. W. M. Paarde- kooper Overman de installatie had gevorderd en de gelukwenschen van het parket had aangeboden las de griffier mr. R. W. J. C- v. d. Wall Bake de acte van de beëediging voor. De president mr. E. H. F. W. v. Schaeck Mathon heeft hierna den nieuwen rechter geïnstalleerd en tevens de gelukwenschen van de Rechtbank overgebracht. ..Ik' hoop", aldus de presi dent. dat U in Uw werkkring, die U reeds kent altijd groote voldoening zult mogen vinden". Hierna ging de Rechtbank in strafzitting over. De nieuwe bepalingen van de gevol machtigden voor de sport. In een onderhoud, dat het A.N.P. hedenmorgen had met Dr. J. Miedéma, secretaris van het college Van gevolmachtigden voor de sport bij het depar tement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuur bescherming naar aanleiding van de publicaties Over het gesloten seizoen, het verbod van gedrukte vereenigingsbladen en de opheffing van de he- drijfsvoetbalcompetitie, werd thans het volgende officieel medegedeeld. Het college van gevolmachtigden voor de sport heeft de termijn gedurende welke het voetbal seizoen als gesloten is verklaard, vastgesteld op 2 maanden en wel van 15 Juni tot 15 Augustus. Deze regeling geldt voor 'do eerste maal in het jaar 1942. Voor de andere takken van sport geldt deze bepaling nog niet, daar hierover de bespre kingen nog gaande zijn. Voor wat betreft het Verbod van gedrukts vereenigingsbladen dient men rekening te houden met het feit, dat dit verbod zich niet uitsluitend beperkt tot de organen van de voetbalverenigingen, doch geldt voor de organen van alle sportverenigingen. Tenslotte deelde de heer Miedema nog mede. dat de stopzetting van de bedrijfsvoetbalcompetitie nog steds een bespreking uitmaakt van het college van gevolmachigden voor de sport en dat ten aar zien van dezp materie nog geen definitieve besli: singen zijn genomen. Een offieieele regeling voor de bedrijfssport zal later worden bekend gemaakt. Schoenendistributie. De directeur van den Haarlemschen Distributie- dienst schrijft ons: Binnen den door het departemenlt géstelden termijn an 10 dagen, zijn bij de Haarlemsche Distributtie- dienst pl.m. 18.000 aanvragen voor schoenenbonnen binnengekomen. Dit groote getal aanvragen voor schoenenbonnen overtreft vele malen het aantal beschikbare bonnen no. 1. Alle aanvragen zijn nu door den dienst in rubrie ken gesorteerd nl. werkschoenen, kinderschoenen, heerenschoenen, damesschoenen en aanvragen met doktersattesten. Door alleen te voldoen aan de aanvragen voor werk schoenen zouden de bonnen 1 voor deze maand reeds op zijn. Waar de aanvragen voor kinderschoenen bovendien nog ruim 2'A maal zoo hoog zijn als voor werkschoe nen, rijst hier een moeilijke puzzle, te meer waar voor de overige heerenschoenen het aantal 1% zoo hoog is als dat der werkschoenen. Wanneer nu ook nog wordt opgemerkt, dat het aantal aanvragen voor damesschoenen bijna het dubbele betreft van de aan gevraagde heerenschoenen, dan kan men nagaan, dat zeer vele aanvragers door onmacht moeten worden teleurgesteld. Zelfs alleen het aantal aanvragers, die, hoewel zc daarvoor in aanmerking kwamen, nimmer een bon 1 hebben ontvangen cn nu toch ook eens een bon zouden willen ontvangen, is reeds 1 maal zoo groot als het totaal aantal beschikbare bonnen no. 1. Al zouden dus de duizenden aangevraagde werk schoenen en kinderschoenen alle worden afgewezen, ook dan nog zou ruim 30 pet. van hen die nimmer een bon 1 hebben ontvangen, moeten worden teleurge steld. Ten einde nu een zoo goed mogelijke verdeeling t< •erkrijgen en de schoenenbonnen rechtmatig over alle groepen te verdeelen, is aan de hand van de prac- tijk een percentsgewijze toewijzing voor de diverse groepen gemaakt. Een zeer groot aantal afwijzingen voor bon 1 moet noodwendig volgen. Velen ebhter zul len nog als troostprijs een bon II kunnen ontvangen. .Weigert men deze evenwel, dan trekt men een zeer twijfelachtige wissel op de toekomst, daar het aantal aanvragen in de komende najaarsperiode zeker zal stijgen, temeer waar alle aanvragen volgens voor schriften van het departement iedere maand moeten worden afgedaan en dus in de volgende periode bij noodzaak opnieuw een formulier moeten worden aan gevraagd en ingediend. Z(j, die in den loop dezer maand geen bon ontvan gen, kunnen hun aanvraag als afgewezen beschou- Deze afwijzing kan ook een gevolg zijn van indie ning na den gestelden termijn of door het niet vol ledig invullen der gestelde vragen op het formulier, waardoor de toch al moeilijke beoordeeling die uit sluitend aan de hand van het ingevulde formulier moet geschieden, onmogelijk was. Hoewel de zeer vele aanvragen met doktersattesten tot heden krachtens' de voorschriften geen voorrang mogen genieten', zal thans met de sprekende gevallen rekening worden gehouden. Wij vertrouwen, dat na deze uiteenzetting het pu bliek bij eventueele afwijzing een meer gematigd oor deel ten dezen over den distnbutiedienst zal heb ben. LUIT.-GF.NERAAL J. H. C'ARSTENS. Op 61-jarigen leeftijd is overleden de gep. luitenant- generaal J. H. Carstens, oud-inspecteur der artillerie en oud-commandant van de luchtverdedigingskring Den Haag. AMSTERDAM. 22 Aug. (A.N.P.) Er gaat tegen woordig bijna geen nacht voorbij, zonder dat leden •an het inbrekersgilde een of ander kleedingmagazijn met een bezoek vereeren, zeer tot ongerief van den eigenaar, die hoogstens de schade vergoed kan krij gen, maar geen kans ziet, het gestolcne door iets ge lijkwaardigs te vervangen. Zoo ontdekte personeel van een winkel in de Jan Evertsenstraat gistermorgen, dat nachtelijke klanten in de zaak waren geweest. Een ruit naast de winkel deur was ingeslagen, waarna de inbrekers de deur hadden geopend en hun slag geslagen. 19 jassen, ter gezamenlijke waarde van f 470 werden vermist. Scabies. Te Haarlem komen thans meer gevallen voor dan in normalen tijd. De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft aan alle medici in ons land- een rondschrij ven gezonden om er op aan te dringen dat zij aan gifte doen van elk geval van scabies. Wij vernamen van den directeur van den Ge neeskundigen Dienst te Haarlem dat zich thans ook te Haarlem wel meer -gevallen van scabies voor doen dan in een normalen tijd, maar dat gelukkij; niet gesproken kan worden van een verontrustent aantal. Het is zoo werd er bijgevoegd drin gend noodzakelijk dat elke lijder aan de ziekte zich onmiddellijk tot een geneesheer wendt opdat de juiste middelen tot genezing aangewend kunnen worden, terwijl daardoor tevens verdere uit breiding der ziekte voorkomen kan worden. Ver der is aan te raden zooveel mogelijk reinheid te betrachten, want dat is het beste voorbehoedmid del. Wij lezen in de Encyclopaedic van Winkler Prins: „Schurft (scabies van scabere is krabben) is een huidziekte, die door de sehurftmijt (Acarus scabilli) veroorzaakt wordt. De aandoening is gekenmerkt door een ondragelijken jeuk, die des nachts op treedt en die. doordat de patiënten heftig krab belen, aanleiding geeft tot het ontstaan van etterige huidontstekingen. De sehurftmijt heeft een min of meer ronden lichaamsvorm. De wijfjes zijn grooter dan de mannetjes en bereiken een groote van 13 m.m. zoodat zij nog juist met het bloote oog te zien zijn. De bevruchte wijfjes brengen den jeuk tot stand, doordat zij gangetjes in de huid boren waarin de eieren gedeponeerd worden. Vooral in bedwarmte kruipen de mijten over de huid en graven hun gangetjes op die plaatsen waar dc huid het dunst is (tusschen de vingers), aan de polsen, in de oksels, rondom den navel en bij kinderen bovendien aan de voetzolen). Hier ziet men de gangertjes als donkere streepjes verloopen die eenige m.m. lang zijn. De infectie komt tot stand in het bed. door .het slapen met een lijder of in een te voren besmet bed (onzindelijke hotels). De ziekte is snel en goed te genezen door zalven die de opperhuis verwecken en de parasiet dooden. Tegelijkertijd moet er dan voor een grondige ont smetting van het bed en de kleeren worden zorg- gedragen*- TEXTIELROOVERS. OPVARENDEN VAN BOTTER VERONGELUKT. VOLENDAM, 22 Aug. Gisteravond half twaalf is hier de botter V.D. 15 binnengebracht. De beide opvarenden: de 45-jarige schipper G. Veerman en diens 18-jarige zoon, waren om het leven gekomen. De botter werd stuurloos op het IJselmeer aange troffen door een tweeden zoon van Veerman, die ter stond een onderzoek instelde. Vermoedelijk hebben de slachtoffers bij het binnenhalen van de visch een lichten bom in hun net gekregen, welke tot ontplof fing is gekomen. Veerman laat een vrouw en zes kinderen na. In sobere bewoordingen meldt het Oberkommando Wehrmacht, belangrijke successen, door de Duitsche weermacht behaald in den strijd tegen het bolsjewisme. Daar in het Oosten volgen pantserslagen elkaar op. vernietigen de Duitsche luchteskaders troepenconcen traties, munitiefabrieken, opslagplaatsen en verbin dingen der Sovjets. Daar in het Oosten bijten dappere mannen de tan den op elkaar en vernietigen de Sovjets, opdat het nieuwe Europa leven kan. Daar in het Oosten strijden ook Nederlandsche mannen en dat zij dapper strijden bewijst, dat reeds twee- onderscheiden zijn met het IJzeren Kruis. Dat zijn Nederlanders waarop wij trotsch kunnen zijn. Onze Nederlandsche mannen aan het Oostfront ver tegenwoordigen het beste gedeelte van ons volk, be wijzen door hun deelnemen aan den strijd dat ons land nog vele duizenden plichtsgetrouwe en dappere mannen telt. Het O.K.W. meldt de voortdurende vernietiging van hen die Europa bedreigen: kan dit alles melden, dank zij den moed en vastberadenheid van millioenen dappere kerels, waarbfr ook Nederlanders zijn en waartoe ook u. behoort. Misschien waren er vele redenen waarom u nog geen dienst nam in het legioen. Maar bedenkt dat geen uwer bezwaren steekhoudend kan zijn, indien u weet dat de afloop van den strijd beslist over het zijn of niet-zijn van de Westersche beschaving. Meldt u aan bij het VRIJWILI Kil _EGIOEN Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Havenen industriestad aan de monding van den Dnjepr. i Aan het Noordelijk front drie steden veroverd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Zuiden der Oekraïne hebben formaties der Waffen-S.S. de haven- en industriestad Cherson, aan de monding van den Dijjepr ge nomen. De slag in het gebied rondom Gomel is, zoo als reeds in éen extrabericht is medegedeeld, ge ëindigd met een zware nederlaag voor de Sovjet weermacht. Divisies infanterie, gemotoriseerde en gepantserde divisies hebben in samenwerking met de luchtmacht'deelen van zeventien divisies infanterie, vijf divisies cavalerie, twee pantser en een gemotoriseerde divisie, alsmede twee over land aangevoerde brigades luchtlandings troepen verslagen, vernietigd of gevangen ge nomen. De bloedige verliezen van den vijand zijn opnieuww zeer groot. Het aantal gevange nen is tot 84.000, het aantal buitgemaakte kanonnen tot 848 gestegen. Bovendien vielen 144 pantserwagens en twee pantsertteinen in onze handen. Tusschen het Ilmen- en Peipusmeer werd na he%'ige gevechten welke verscheidene dagen hebben geduuurd, een dor den vijand zwaar versterkte en bijzondere hardnekkig verdedigde stelling doorbroken. De steden Nowgorod, Kin- gisepp en Narwa zijn genomen. Onze troepen zetten hn zegevierenden opmarsch voort. Formaties van de luchtmacht hebben aan de uit Odessa en Otsjakow over zee vluchtende Sovjettroepen, alsmede aan vijandelijke colon nes ten Oosten van de bocht aan den Dnjepr opnieuw zware verliezen toegebracht. Zij brachten op de Zwarte Zee een transportschip van 6.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden drie andere groote koopvaardijschepen. Bij een aanval op de Britsche kust hebben motortorpedobooten een krachtig beschermd •convooi aangevallen en een tankschip van 5000 b.r.t. en een vrachtboot van 4.000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in het zeegebied rondom Engeland overdag uit een convooi een vrachtboot van 3000 b.r.t. vernie tigd. Aan de Kanaalkust verloor de Britsche lucht macht'tijdens luchtgevechten vier jachtvlieg tuigen. Vier andere Britsche vliegtuigen wer den door mijnvegers en patrouillevaartuigen neergeschoten. Een poging van enkele Sovjet-bommen werpers, om in den nacht van Woensdag op Donderdag het Noord-Duitsche kustgebied aan te vallen, leverde geen resultaat op". Suez en Port Tewfik worden geëvacueerd. Gevolg der luchtaanvallen. ANKARA, 22 Augustus (A.N.P.) Tengevolge van de voortdurende luchtaanvallen en de hiermede gepaard gaande ravitailleeringsmoeilijkheden in Suez heeft het pas opgerichte Egyptische ministerie voor de burgerlijke verdediging besloten de burger bevolking van de stad Suez en de voorstad Port Tewfik te evacueeren. Alleen de ambtenaren en arbeiders van de Suez-Kanaalmaatschappij en de voor het voltooien van de havenwerken noodzake lijke arbeiders en bedienden van de petroleumraffi- naderijen mogen achterblijven. Nieuwe arrestaties in Syrië. ANKARA, 22 Augustus (A.N.P.) Naar wordt ge meld zijp in Syrië verscheidene Fransthf? onderoffi- cierén door de Britsche autoriteiten garrdsteerd, om dat zij geweigerd hebben te gehoorzamen aan: de be velen vèh generaal De Gaullc. Verder hebben da militaire Britsche autoriteiten twee bataljons Sene- galeezen, die in Syrië gestationneerd waren, tegen de voorwaarden van het wapenstilstandsverdrag in, naar IV»k gezonden HET VERBOD VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN. 22 Aug. (D.N.B.) De Deensche rijksdag heeft het door den Minister van Justitie in gediende wetsontwerp, dat een opheffing van alle communistische organisaties en een verbod van iedere communistische activiteit in Denemarken verlangt, aangenomen. De in het Folketing voorgestelde voorwaarden, welke a. ook voorzien in het bewaken van verdachte per sonen, zijn ook door het Landsting met 59 stemmen der aanwezige afgevaardigden aangenomen. Zoodra de koning de wet heeft onderteekend, treedt zij in werking. DE A.S. COLLECTE VOOR DE TUBERCULOSE BESTRIJDING. 's-GRAVENHAGE, 22 Augustus. De Nederland sche centrale vereeniging tot bestrijding der Tuber culose schrijft: De nood is hoog gestegen en daarom verdient de op 29 en 30 Augustus te houden landelijke collecte ten behoeve van de tuberculosebestrijding de volle belangstelling van het geheele Nederlandsche volk. De deelnemende organisaties hebben zich achter de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der Tuberculose geschaard, welker voorzitter, de heer dr. L. C. Kersbergen, tevens voorzitter van den Gezondheidsraad, steeds op de bres heeft gestaan en nog staat voor een goed georganiseerde tuberculose bestrijding. Nimmer werd in Nederland tevergeefs een beroep gedaan op dc vrijgevigheid, wanneer het de tuberculosebestrijding gold. In dezen tijd, waarin reeds een toeneming van het aantal tuberculosepatiënten valt waar te nemen, zal dit met nog meer klem dienen te geschieden. Weest daarom mild in uw gave en toont, dat gij een warm hart hebt voor uw lijdende medemensch. Groot is de verwacqjing, toont dat gij de roepstem hebt verstaan. HAARLEMSCHE RECHTBANK DIEFSTAL VAN KLEEDING- STUKKEN. Van Januari 1941 was een Zaandsmsche tim merman al aan het inbreker: Hij w?.s werkzaam geweest bij de Artillerie-inrichting aan de Hem- brug. maar had daar ont«!a? gekregen En nadien was hij. die neg nooit met ei', justitie in aanra king geweest, dc slechten weg opgegaan. Hij stond nu alleen terecht wegens diefstal van kleeding- stukken uit de étalage van Bissehjff's Kleeding magazijn te Zaandam, maar hij hac heel wat meer gestolen op verschillende tijdstippen: de Officier gewaagde zelfs in zijn requisitoir ,-an „een wasch- lijst". Op die lijst stonden o.a. nrg meer kleeding- stukken, bruino boonen, alcoholhmdende dranken, een rijwiel en vele andere zaken. Hij stond nu echter alleen terecht wegens der diefstal van klee- ■dlngstukken ten nadccle van Bsschóff's Kleeding- magazijnen; jtenleegd op 30 -April van dit jaar. Hij legde eci y bekentenis af en deelde mede dat hij binnengekomen was met valsche sleutels, z.ondcr braak, Hft OM. herinnerde aan verdachtes kennisma king met dc Amsterdamsche onderwereld en eisch- te een gevangenisstraf van 1 jaar. De verdedize, mr. Stomps, drong aan np een psychiatrisch onderzoek en anders een zoo clement mogelijk straf Uitspraak 4 September GEHUURD RIJWIEL VERKOCHT. Een kleermaker te Hillegom had 15 Juli van dit jaar aldaar een rijwiel gehuurd en het daarna te gelde gemaakt. Hij was reeds 33 maal veroordeeld. Verdachte bekende, maar meende niete strafbaars verricht te hebben en verdedigde zich verder uit voerig. Hij hal uit nood gehandeld: hij zag geen kans in de maatschappij weer op eerlijke wijze aan den gang te kemen en vroeg, ter beschikkingstel ling van de regeering. Het O M. zag iertoe geen aanleiding, daar ver dachte al eens ter beschikking was gesteld, maar dit had niets geholpen en vroeg een gevangenis straf van 3 jaar. Verdachte meende, dat hij door zulk een vonnis „in een hoek zou gedreven worden". Uitspraak 4 September. ERNSTIGE AANRIJDING. Een ingenieur uit Heem.-tede had zich te verant woorden wegens het als bestuurder van een Opel op 5 Mei van dit jaar op d-n weg naar Alkmaar bij Beverwi,jk aanrijden van een wielrijdster, die daarbij volgens een doktersverklaring een hersen schudding had opgeloopen en een kneuzing van den linkerschouder, welke kneuzing weer een naar gehoopt wordt tijdelelijke verlamming van haar linkerarm ten gevolge had. Zij is nog niet in staat haar berocpswcx-kzaamheden zij i» dienstbode te verrichten. Vei'dachte verklaax-de, dat hij a! 4 jaar rijdt en nog nooit een ongeluk had gehad. Hij was op het bedoelde punt altijd zeer voorzichtig en had dan ook vaart geminderd, omdat de weg daar z.oo slecht is. Niettemin zag hij plotseling een ..rood ding" een benzinepomp voor' zich oprijzen, (die links van den weg stond) welke hij omver reed. Hierna onderging een paal nog hetzelfde lot. Toen stond de atuo stil en vernam de verdachte van den naast hem zittende, dat hij een meisje aan gereden had. Hij wist dit aelf absoluut niet. maar had het meisje even later op den weg zien liggen. Waarom de wagen plotseling een zwenking naar links had gemaakt, wist verdachte in 't geheel niet te verklaren. Het O.M. was van oordeel dat er één oogenblik is geweest van volkomen gebrek aan zicht op den weg en aan attentie en nauwkeurigheid. Blijkbaar heeft hij hoogst roekeloos gehandeld. De toestand van het aangereden meisje is nog allea behalve gunstig. De eisch luidde: één maand gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen, voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. van der Goot, achte ver- daohte's schuld niet bewezen. Dat verdachte niet attent is geweest, moe toch beweren worden. PI. meende, dat. hier alleen sprake kan zijn van een tijdelijke inzinking van het bewustzijn en conclu deerde tot vrijspraak. Zelfs bij een veroordeelend vonnis kan dezen verdachte toch nooit het onrecht aangedaan worden, dat hem de rijbevoegdheid ont nomen wordt. Na re- en dupliek van het O.M. en den ver dediger werd de uitspraak bepaald op 4 September. WAAR HET VERKEER ZIJN EISCHEN STELT. De drukke kruising Marnix- straatKinkerstraat te Amsterdam zal aanmerkelijk verbeterd worden door het sloopen van het complex huizen op de foto. dat voor de verbreeding der straten het veld zal moeten ruimen. (Foto Pax-Holland—De Haan c) SLACHTOFFER VAN VERGIFTIGDE ^PADDESTOELEN. KOPENHAGEN. De bekende Deensche violist Gerhard Rafn is Woensdag, na het gebruik van ver giftigde paddestoelen, overleden. Dit is de eerste maal dat zich een dergelijk geval In Denemarken voordoet. (United Press).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1