n£ida f -attractie (v,it fa Owistieken^ Weer Hui J^dt ixan Stieas £aatste !Be%ichten "AKKERTJES Nieuwe Uitgaven 3$ucq.ediikeSiaiid VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941' haar' u firs d a g bead HEEMSTEDE AFSCHEID KAPELAAN OUD. Donderdagavond was er in het R. K. Vereenigings- gebouw te Heemstede gelegenheid, afscheid te nemen van kapelaan R. Oud, die 8 jaar als kapelaan der St.-Bavoparochie had gearbeid en die overgeplaatst is naar den Haag. Te half 9 waren aanwezig de leden der vrouwelijke jeugdbeweging en bestuursleden van diverse organisaties. Nadat de priester door mej. Annie Rhee namens de Meisjescongregatie was ver welkomd. sprak de zeereerw heer C. van Mierlo, Pastoor der St.-Bavoparochie, die woorden van wee moed uitte om "net heengaan van dezen harden werker. Hij bracht hem dank voor wat hij in deze 8 jaar ge daan heeft op velerlei gebied. Namens de 450 leden van den Kath. Volksbond dankte de heer H. A. Meeuwenoord voor wat kape laan Oud voor de geestelijke en cultureele verheffing der leden gedaan heeft. De heer P. Zegwaard dankte namens de Credo (Pugnomannen voor de wijze lessen van hem ontvangen; dit ging gepaard met een ge schenk onder enveloppe. Ook mej. Rhee overhandigde zulk een gescheuk namens de Congregatieleden. Kapelaan, Oud dankte voor de hartelijke woorden en de vele blijken van belangstelling. „Voor mij is het een pijnlijke afsluiting van een periode van mijn priesterarbeid", zei hij. „Dat ik hier veel heb kun nen doen, dank ik aan de groote welwillendheid en medewerking van de parochianen en aan de leden der organisaties. Nadat kapelaan Van der Plaat nog het woord had gevoerd namens de K.J.M V. en de Josephsgezelien werd gezamenlijk een afscheidslied gezongen. Hier na namen de parochianen afscheid van den vertrek kende kapelaan. BOOTTOCHT VOOR KINDEREN. Het comité „Vacantievreugd voor de Heem- steedsche jeugd', organiseerde Donderdag voor de kinderen, die trouw de clublessen gevolgd hadden, een boottocht met „de Trio" van de firma Feije over de drie nieren. Er kwamen 64 kinderen daarvoor in aanmerking. Te half 9 werd gezamenlijk naar de Ringvaart aan de Cruquius gewandeld, van waar de locht aan vaard werd. In Aalsmeer wérd een uurtje gepauzeerd onder toezicht van een aantal leidsters. Onderweg wer den de kinderen getracteerd. 's Avonds 7 uur arri veerde het jonge volkje weer in Heemstede, opge wacht door dë ouders. HILLECOM HANZE-VERGADERING. Onder leiding van den heer G. B. Kroon hield de Hanze Donderdagavond in Hotel Flora een goed be zochte vergadering. In verband met een Ingekomen-circulaire der K.J M C. wees de voorzitter erop dat in de naaste toe komst jonge menschen met nieuwe ideeën naast ons zullen komen en dal daarom ook hier ter plaatse een afdeeling der K.J.M.C. zal worden opgeriehl. Op 3. 10 ei 17 September zal hier en te Lisse een zakencursus worden gehouden De aanwezigen gaven zich in grootwi getale voor het bijwonen hiervan op. terwijl onder ae afwezigen daarvoor propaganda zal worden gemaakt. Op 26 Augusus zal te Bennebroek een „Bezinnings dag" worden gehouden; de voorzitter wekte op tot Blgeraeene deelreming. Als bestuurslid in de plaats van ivijlen den heer J. Veenman werd gekozen de heer H. J. Vink. Hierna volgde sluiting met een passend dank woord. ZWEMDIPLOMA'S. V Donderdagavond slaagden in de gemeentelijke zweminrichting voor het zwem-diploma A. de hoeren A. H van Luitgaarden, F. W. Preidel, C. H. Noort, F. J. Buurman en M. van Trigt. BLOEMENDAAL CREMATIE S. N. DU CROIX. Onder veel belangstelling heeft gistermiddag in het \crematorium te Vel sen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer S. N. du Croix, architect en oud- opzichter van den Grootén IJpolder en. den Sloterpolder alhier op 75- jarigen leeftijd over leden. Aanwezig waren de heeren K G. de Vries, voor zitter en A. Troost Azn., bestuurslid van den Grooten I.Tpolder, benevens opzienters en ander personeel, alsook verschillende vrienden Dr. J. D. Brand in Den Haag zeide een woord van dank te willen spreken voor de vriendschap, die hij en de zijnen gedurende 50 jaar van den overledene mochten ondervinden. De overledene was een man van eenvoud en eerlijkheid. Spr zou niet schetsen wat hij voor de genoemde polders was geweest, alleen had de opvolger van den oveiledene verzocht een woord van erkentelijkheid te «villen spreken. Wij zul len goede herinneringen aa:t hem bewaren. Nadat de kist onder orgeJspe! was gedaald, dankte Dr. Brand voor de belangstelling. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jeep, zoon van Y. Hcida en van T. Jongsma, Boulevart Barnaart 5; Allegonda Maria, dochter van J. M. Heiligers en van F. H. v. d. Meij, Zandvoortsehe- laan 335. ONDERTROUWDC. W. Kuit en A. Buss. Burg. Engcl- toertstsraat 78; A. van het Hof en C. W. ten Have, Zand- voortschelaan ?77; S A. Blei en K. Wieringa. Brederode- straat 2: G. Fortuin en H. A. Bom, Kostverlorenstraat 84 OVERLEDEN: Antje Paap, echtgen. van C. H. Kop, oud 69 jaar. Duinweg 1. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer A. J. v. d. Moolen Jr., oud- leerllng van de 5 j. H. B. S. te Velsen. werd geplaatst in de ster-klasse van M T. S. te Haarlem. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jacobus Ferdinand Gerardus. z. v. H. J. Kre- mer en M. A Veenman; Lena. d. v, C. Kamerman en L d» vries; Gerritje, d. v. G. C van Wijk er. W. J. var Vliet; Geertruida, d. v. C. Oudshoorn en C. Koole; Helena Elisabeth Maria. d. v. W. C. J. Pcnntngs en M. Compeer: Adri. z. V. J. J. de Lange en S. W. van den Berg; Petro- nella. d. v. J. Rus en A. Steenwijk: Elisabeth, d. v. Wijnhout en G. de Kwaasteniet: Jacoba, d. v. A. van der Meer en M. C. W. Werner; Hllletje Pletronella. d. v. P. Selscr cn H van der Meer; Maria Catharina Margaretha, d v. G. M. H. Oosterholt cn C A. M Broekhuis; Nelly, d. v. W. C. van Dijk en M. S. Alleijn; Jantje Anna, d. v. J. van Andel en J. Roest; Hendrlka Francisca Wilhelmina Petronclla. d. v. H. L. Brands cn A. M. van Hintum. ONDERTROUWD; Thcodorus Johannes Vcrkcrlc, 25 jaar cn Johanna Anna Maria Burgers, 26 jaar; Dirk Tates, 27 jaar én Cornelia Jongkind, 19 jaar; Job Willem de Kok, 48 jaar en Elizabeth Verhoeven, 32 jaar. GETROUWD- Marinus Boef. 24 jaar en Theuntje Moo- ser.'2l Jaar; Thomas Cornells Lippus. 30 jaar en Catharina Petronel'.a Meegdes, 27 Jaar; Christtaan Cornells Groene- weg. 24 jaar en Neeltje Verbrugge, 24 jaar. OVERLEDEN: Johanna Maria Lelieveld, 67 jaar. echtg. v. J Maasen: Cornelia Schilt, 78 Jaar. wed. v. J. Linde man. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur; C. J. van Tilburg, Heemstede. ZATERDAG A.S. 5 UUR opening van onze zeer aparte „L I D O" B A R (Parterre) (Niet te verwarren met de „Plaza"-American Bar (1e .étage), 'n Evenement voor Haarlem. R. H. DE HOOG (Adv. Ingez. Med IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJmuiden, 21 Augustus. Tarbot f 5.30—f 5. tong f 6—f 3.10 per K.G.. kleine schol le s. f 86f 83. kleine schol 2e s. f 84—f 66. pufschol le s. f 56—f 39, pufschol 2e s. f 37f 18.50, groote schar f 44f 40, kleine schar f 26. pufschar f 22f 17, groote bot f 85f 63, kleine bot f 42f 31, kleine roode poon f 66f 57. Alles per 50 K.G. Besommingen. Kotters: HD 18 f 901, HD 108 f 1137. HD 125 f 1G29. TX 29 f 1993. IJM 223 f 776, ÏJM 203 f 1797 Loggers: SCH 95 f 777. SCH 243 f 894, SCH 245 f 1060, SCH 250 f 1341. SCH 324 f 1261. KW 45 f 2234. KW 38 f 2130, KW 104 f 1373 Aan den afslag waren 46 kustvisschers met een totale besomming van f 17.373. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 15 Aug. Johannes van Breugel, z. v. Joh; nes van Breugel en Yda van Kamper; 17 Aug. Johannes Gijsberthus, z. v. Willebrordus Johannes Zaal en Alida vsn Celie; 17 Aug. Johannes Cornells, z. v. Johannes Speaker en Adriana Catharina van Strobbe; 16 Aug. Adriana Elisa beth Petronella, d. v. Wilhelmus Schuurbters en van Geer truida Wilhelmina van der Laan. OVERLEDENJohannes Jacobus Buijs, oud 55 Jaar, op 8 Augustus. GEHUWD: Leendert Siegers, oud 29 jaar en Lena Luljt. oud 26 Jaar. 20 Aug. 1941; Cornells Jan van der Heijden, oud 28 jaar en Erlanda Margaretha Cornelissen, oud 21 jaar, 21 Aug. 1941. HET BESTE GIERSTRAAT 27, TELEF. 16764 (Adu. Ingez. Med.) BEVERWIJK De „tweedaagsche" te Alkmaar. Spannende strijd verwacht. Op de tweedaagsche draverijen, die Zaterdag- en Zon dagmiddag a.s. In het gemeentelijk Sportpark te Alkmaar worden georganiseerd, start een groot aantal paarden. Onder de 99 dravers, die voor de verschillende 'nummers: staan .Ingeschreven, zijn verscheidene goede cracks, die dit s^zoen leeds meerdere keeren van zich hebben doen spreken. Voor den Baroltne-prijs. een prtjzendraverij over 2040 meter, waarmede de courses Zaterdagmiddag worden ge opend, zijn 9 paarden opgegeven. Colombine S, Croton en Dos Palos kunnen hier als de kanspaarden getipt worgen. Douglas H. Xerxes, Highwayman, Lex K en Crack ver schijnen o.m. aan de start voor den Bon Espritprijs, han dicapdraverij over 20QO meter voor amateurrijders. In totaal zijn hiervoor 12 paarden opgegeven. O.a. ook nog Y Kernei, die tijdens de course op Meerveld te Utrecht bij verrassing won en daardoor f57 voor fl uitbetaalde Het derde nummer is een heatdraverij tweede en derde klasse over 1610 meter om den Xerxesprijs. Hiervoor zijn o.m. opgegeven Zampa van N. Z., die den vorlgen keer zoo'n mooie overwinning te Alkmaar behaalde, Dalver en de crack van het Noorden, Ciamphle Scott: Stal Gruno is trouwens toch best vertegenwoordigd in AlkmaaT, jvant behalve Clamphie Scott staan Ingeschreven Lex K, Caslndra. Bonnie's Norton en Evelyn Hanover. In totaal zullen apht paarden elkaar den Xerxesprijs betwisten. Voor de kortebaandraverij om den De Gleanerprijs, die de courses van Zaterdagmiddag zullen besluiten, zijn 14 paarden van de partij. Edelman, de winnaar van den vorlgen keer is weer present, evenals Baronesse Spencer; en Xerxes, die met Roel van Wieringen te Zandvoort en Beverwijk beslag legden op de eerste prijzen. Zondagmiddag wordt het programma begonnen met den Zonnestraalprys, prijzendravery vierde klasse over 1840 meter. 12 paarden zijn aangegeven, w.o. Edelman, Croton, Dos.Palos en Colombine S.. In de prijzendarverij tweede en derde klasse om den Baronesse Holloprijs over 2200 meter Starten slechts vijl paarden. Het zijn Zampa van N Z. Barohne, Glaudy O, Caesar S en Casindra. Het laatstgenoemde paard van Stal Gruno behaalde Zondag te Leeuwarden nog een eersten prijs. De heatprijzendraverij eerste klasse om den Abdullah Scottprys geeft met negen paarden een betere deelneming te zien. Allouez van Jan de Vlieger, Bonnie's Norton, Xerxes, Baronesse Hollo zijn hiervan de cracks. Carla Scott, Buziau K W en Amazone zijn drie van de elf paarden, die in de derde en vierde klasse draverij om den Bobichonprijs aan de start komen. Tenslotte zullen er 19 paarden starten voor de kortebaan draverij en uit dit groote veld een keuze te maken voor den totalisator valt niet mee. De handel aan de groentemarkt. Aanvoeren zijn klein. Het aanbod aan de groentemarkt was vrijwel het zelfde als de vorige week. De aanvoeren vallen tegen en zijn in tegenstelling bij die van voorgaande jaren. De omzetten zullen in. dezen tijd dan ook heel wat lager zijn. Ook in de weersomstandigheden trad nog geen verandering in. De stormachtige wind en regen hadden op den .groei en den pluk van boonen een on- gunstigen invloed. Hierbij komt ook nog, dat het aan bod van bladgroente zeer sober is. Voor snij- en dubbele boonen bleven de prijzen van 14 cent per K.G. gehandhaafd. Voor stokspercie- boonen met en zonder draad stond de prijs op 20 cent per K.G. De aanvoer van pronkboonen was iets ruimer dan de vorige week. maar ook voor deze soort is bo venal gewenscht, dat het warm en zonnig weer wordt, wil er nog een behoorlijke oogst gehaald worden. De prijs voor dit product is vastgesteld op 10 cent per K.G Sla werd slechts in kleine partijen aangevoerd- Met uitzondering van enkele partijen ging bijna alles te gen den maximumprijs van f 4 gretig van de hand. Bloemkool werd eveneens weinig aangevoerd en vooral de eerste soort was schaarsch. Voor eerste goort geldt de maximumprijs van 12 cent; mifldcre soorten gingen naar gelang de kwaliteit terug tot 4 cent per stuk!" Do aanvoer van spinazie en postelein-was eveneens van geringe beteekenis. Kooplust was er echter ge noeg. Voor andijvie werden .naar kwaliteit prijzen besteed van 6 tot 8 cent per K.G. De kwaliteit is tot nu toe niet al te best. daar de struiken nog te licht zijn. Bospeen ging gretig voor de vastgestelde prijzen van de hand. Waspeen werd deze week weinig aange voerd. Van kohikommers was de markt ruim voorzien cn ondanks het flinke aanbod worden behoorlijke prijzen betaald. Hoewel de aanvoer van tomaten iets toenam, is het aanbod nog niet van groote beteekenis. Prei, dat vorige week weer eens aangevoerd werd, heeft deze week langzamerhand weer een plaatsje ingenomen tusschen de vele producten. Eveneens werden de vele selderieknollen aange voerd, waarvoor weer veel belangstelling bestond. Het nieuwé product van maïskolven word In kleine partijtjes aangevoerd en verandert voor goede prijzen van eigenaar. Van de koolsoorten zijn het de groene- en roode kool, die aangevoerd worden, hoewel nog bescheiden van omvang. In de fruitsfdeeling gaat niet veel om. Het aanbod van druiven nam iets toe, maar daarentegen zijn de bessen en frambozen weer van de merkt verdwenen Verder bestaat het aanbod uit kleine partijtjes perzi ken, meloenen, appelen en peren. BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Gistermiddag botsten op de Breestraat een wiel- rijdster tegen een wielrijder. De wielrijdster liep hierbij een bloeduitstorting in het linkerbeen op Na in de apotheek Donker verbonden te zijn, werd zij naar ijaar woning overgebracht. De wielrijder kreeg schade aan zijn kleeding. T ennis tournooi. Op de ,.Duinwijck"-tennisbanen zal tot besluit van het tenniszeizoen een tournooi georganiseerd worden om het kampioenschap van Beverwijk. De inschrijving voor dit tournooi staat open voor alle spelers van Beverwijk en omgeving. Hiervoor zijn twee klassen gevormd, namelijk een A.- en B.-klasse, waarin de kampioenschappen enkel-, duWbel- en mixedspel worden gespeeld. De kampioenen in de enkelspelen zullen behalve den titel van „Kampioen van Beverwijk", den Duin- wyck-wisselbeker ontvangen. Wedstrijdleider is de heer P. J. A Langendijk, waar men zich eveneens tot 29 Augustus a.s. kan opgeven. VELSEN 30-jarig jubilé. De heer H. J. van Roon, vierde gisteren zijn dertig jarig jubileum bij de Papierfabriek der firma Van Gelder Zonen, waar hij sedert zijn indiensttreding op 17-jarigen leeftijd steeds is werkzaam geweest in de afdeeling pakkamer en expeditie. Daar de jubilaris zeer hardhoorend is en dienten gevolge van een mondelinge huldiging zoo goed als niets zou verstaan, is hem door de directie een schrijven gezonden, waarin gelukwenschen waren vervat, alsmede de gebruikelijke enveloppe. De heer G. Duinker, afdeelingschef. complimen teerde den jubilaris te zijnen huize, waarbij hij hem namens zijn collega's een complete collectie scheergerei ten geschenke aanbood. Voorts ontving de heer Van Roon nog vele andere blijken van belangstelling. DE HEER JAC. GROOT BEDANKT ALS VOORZITTER. Nu, de heer Jac.. Groot, voorzitter van de Winke- liersverfieniging „Wijkerpog", reeds sedert het begin van dit jaar geen winkéliér meer is, heeft hij den wensch te kenneft gegeven zijn functie, welke hij ge durende vele jaren heeft waargenomen, neer te leg gen en zich uit het bestuur terug te trekken Onder de leiding van den heer Groot heeft de W.V. „Wijkeroog" een groote vlucht genomen en is veel tot verbetering van deze middenstandsgroep gedaan. Niet alleen echter hebben de aangesloten winkeliers veel aan de stuwende kracht van hun nu schei denden voorzitter te danken, doch ook het koopend publiek heeft daardoor veel goeds ervaren. De heer Groot, die met zijn bestuur er steeds op uit was om de kooplust te stimuleeren en te verhoogen is veelal de man geweest, die de verschillende winkelierscam pagnes op touw zette. Op de jaarvergadering, die vermoedelijk 1 Septem ber a.s. zal worden gehouden en waaraan een feeste lijk tintje zal worden gegeven, zal ongetwijfeld blij ken hoe groote waardeering den heer Groot voor zijn veel en verdienstelijk werk in het belang van de W.V.W. en het publiek ten deel zal vallen. Trainingsavond van Kinheim. Voor ^en eersten trainingsavond van de V. V. „Kinheim" in Van Gelder's Sportpark bestond zoo wel bij de adspiranten, junioren en de hoogere elftalspelers groote belangstelling. Deze training bestond voornamelijk uit vrije oefeningen voor de jongeren, terwijl de oudere elftalspelers zich ook op balbehandeling en balcontrole toelegden. Excursie naar het Crematorium. Voor belangstellende niet-leden organiseerde de afdeeling Velsen der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding een excursie naar het crematorium, waaraan door circa 80 personen werd deelgeno men. Nadat de excursisten in de groote aula ont vangen waren heeft de afdeelingsvoorzitter, de heer Y. J. Reitsma, een beschouwing gegeven over de crematiebeweging in ons land sinds de oprich ting der vereeniging iri 1875. Spr. wees op den te genstand, die de idee der lijkverbranding in Ne derland heeft ondervonden, een tegenstand, die z.i. veelal aan onkunde geweten moet worden. Het deelnemen aan een excursie naar het crema torium kan veel van die onkunde en vooroordeelen wegnemen. De oude Begrafeniswet, die dateert uit de eerste helft der vorige eeuw, toen men de crematie in ons land nog niet kende, heeft de rechtspositie der lijkverbranding niet geregeld. Het is om aan dezen toestand een einde te maken, dat de vereeniging reeds jarenlang strijdt voor de vrijheid om zelf voor zijn dood te mogen beschikken bij de keuze: cremeer en of begraven va*i (iet stoffelijk over schot. Daarna heeft de directeur van het crematorium, de heer J. van Dijk, een korte uiteenzetting gege ven van het verloop van een crema'tieplecntigheid. Nadat de organist van het crematorium, de heer George Robert, eenige soli had vertolkt, heeft het gezelschap in kleine groepen een rondgang door de gebouwen, aula's, overiruimten en colombaria en de urnentuïnen gemaakt. SANTPOORT JAARVERGADERING R.-K. S. V. „SANTPOORT". De R.-K. S. V. „Santpoort" houdt Maandagavond 25 Augustus a.s. haar jaarvergadering in het „Huis te Velsen". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen IX en 13 uur. Terug te bekomen bij Mathaan, Kerkhofstraat 9, distri butiebonnen; Schonhart. Lage Duin en Daalscheweg 5 B, Bloemendaal. geld; Klinkenberg. Jan Evertsenstraat 18, hond; Scheerlings, Waldeck Pyrmontslraat 12, laars; Sas sen. v. Zeggelenstraat 104, porlemonnale; Menke, pyii- laan 106. portemonnaie m. i.; Serne, Voltastraat 8, para- plule; Rljsbergen, Zijlstraat 87, rozenkrans; Lelieveld, de Ruljterweg 28 rd., tasch m. 1. Engelsehe luchtaanvallen op ons land. Kerk beschadigd. - Een doode en 6 gewonden. 's GRAVENHAGE 22 Augustus. In den afge- loopen nacht vlogen enkele Brits,chè vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brandbommen neer. In een stad in Noord-Holland werd een kerk beschadigd. Op een plaats in het Noorden des lands kreeg een industriebedrijf lichte schade. In totaal zijn een doode, twee zwaar en vier licht gewonden te betreuren. Britsche versterkingen naar Basra. Verkenningsactie boven Syrisch- Libaneesche gebieden. TUNIS, 22 Augustus. (D.N.B.) Uit Damascus wordt gemeld dat nieuwe Britsche versterkingen, bestaan de uit Britsch-Indiërs en Australiërs, alsmede gemo toriseerde strijdmiddelen, in Basra aangekomen en in het Noorden samengetrokken zijn. Verkenningsvlieg tuigen en jagers hebben voortdurend over Syrisch- Libaneesche gebieden gevlogen. SOVJET RADIO DOET BEROEP OP BEVOLKING VAN PETERSBURG. HELSINKI, 22 Aug. (D.N.B.) De Sovjet radio heeft vandaag een oproep tot de bevolking van Petersburg gericht om actief aan den strijd deel te nemen. Onder het parool „Het gevaar is ge weldig" worden overal, naar de Sovjet radio mede deelt, in de fabrieken vergaderingen gehouden met het doel' nieuwe weerbaarheidscorpsen én nieuwe gewapende arbeidersbataljons te vormen. Een bolsjewistische spreker herinnerde de vrouwen in Petersburg eraan, dat zij tijdens de revolutie bar ricaden hebben opgericht en spoorde haar aan, ook ditmaal aan den strijd deel te nemen. DE BUITENLANDERS IN JAPAN. TOKIO, 22 Augustus (D.N.B.) „Japan denkt er in de verste verte niet aan de in het land levende buitenlanders, resp. de Amerikanen als gijzelaars in het land achter te houden", zoo verklaarde de woordvoerder der regeering. Hij deelde voorts nog mede, dat de 22 Amerikaansche leden van het diplomatieke corps, die destijds met de President Coolidge" naar de Vereenigde Staten wilden terug- keeren. thans, zoodra er reisgelegenheid bestaat, naar Sjanghai kunnen vertrekken. Als gevolg van het geheel gestaakte scheepvaart verkeer en andere kwesties, voortspruitende uit de huidge betrekkingen tusschen de beide landen is het noodzakelijk algémeene besprekingen te voeren. Bij deze gelegenheid bevestigde des woordvoerdler dat op het oogeublik geen scheepvaartverkeer met Zuid-Amerika wordt onderhouden. Tusschen Japan en/de Vereenigde Staten is bovendien ook het post verkeer gestaakt, zoodat de post alléén nog via Sjanghai vervoerd kan wofden. DE BOLSJEWISTISCHE OORLOGSPLANNEN. BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.) In de bagage van een hoogen Sovjet-stafofficier, die in Duitsche handen is gevallen, zijn, naar een oorlogscorrespondent meldt, talrijke landkaarten van Noord- en Midden-Italië ge vonden. De zeer nauwkeurig uitgevoerde kaarten droegen Russische benamingen en waren in vijftig verschillende soorten aanwezig, een bewijs, dat men zich te Moskou'voorbereid heeft op een' veldtocht via Hongarije tegen Italië. PLANNEN VAN HET RESIDENTIE-TOONEEL. De stukken en het tableau de la troupe. 's-GRAVENHAGE. 22 Augustus. Begin Sep tember opent het tooneelseizoen en vraagt het door Dirk Verbeek geleide Residentie-Tooneel de aan dacht ^oor een Nederlandsch stuk, nl. „Vorsten school" van Multatuli. Bovendien wordt een Fransch werk van Jean Sarment „Le pecheur d'ombres" voorbereid, dat onder den titel „De Forellenvis- scher" in de maand September voor het eerst wordt opgevoerd. Wat de verdere planften voor het komende sei zoen betreft, kan ten aanzien van de uitgekozen stukken het volgende worden medegedeeld. Het repertoire vermeldt om te beginnen verscheidene Nederlandsche schrijvers. Van Ben van Eyssel- steijn zal „De Dubbelganger" worden gespeeld, dat door den auteur geheel is omgewerkt. Voorts: „Dansende schimmen" van Derk Mante. „Chirur gie" van A. den Hertog, „Dr. Faustus Hellevaart" van Carel Voorhoeve en „Het scheidsgerecht", een bewerking van een Grieksch stuk door M. Nijhoff. De heer Verbeek heeft ook een aantal Duitsche stukken uitgekozen, nl. „Der zeïbrochene Krug" van Heinrïcht von Kleist, „Eerezaak" van Alexan der Hunyadi, Hauptmann's „Biberpelz" en „Der gelbe Naci\tigall" van Hermann Bahr. Voorts wordt de opvoering overwogen van '„La couturière de Lunéville" van Savoir, „Hendrik 4" van^ Pirandello en Sophocles' „Oedipus". Van het oude repertoire zal Beaumarchais' „De Bruiloft van Figaro'" herhaald worden. Het tableau de la troupe heeft eenige verande ringen ondergaan. Een aantal acteur heeft het gezelschap verlaten. Nieuwe krachten van het Re sidentie-Tooneel zijn: Loudi Nijhoff, Rini Otte, Marie Meunier-Nagtegaal, Jan Retel, Henk Rigters, Eric van Ingen, Jan Hageboud. Het geheele tableau de la troupe ziet er thans aldus uit: Dramaturg: Bets Ranucci-Beckman. Regisseurs: Bets Ranucci-Beckman, Johan de Meester en Richard Flink. Decors- en costuumontwerpen: Rie Cramer en Johan de Meester. Decorateur:) Willem Deering. Spelenden: Henny Alma, Marja van Bergen, Mimi Boesnach, Fie Carelsen, Annie van Duyn, Jantie van Eek, Caro van Eyck, Mieke Flink. Coba Keiling, Enny Meunier, Marie Meunier-Nagtegaal, Loudi Nijhoff, Rini Otte, Bets Ranucci-Beckman, Jeanne Verstraete. Chris Baay, Piet Bron, Evert Burema, Henk van Buuren, Chris van Ees, Richard Flink, Theo Fren- kel, Jacques de Haas, Tan Hageboud, Eric van Ingen, Jan Kelling, Johan de Meester, Bob Oost hoek, Jan Retel, Henk Rigters, Bob Schootemeijer, Paul Steenbergen. Dirk Verbeek, Hans v. d. Werff, André van Zandbergen. "Op van Zenuwen"? Dan hebl U leveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dat werkt kal meerend en ge komt lot rust. helpen direct l (Adv. Ingez. Med.) dan men zou kunnen veronderstellen. De belasting! in de Vereenigde Staten zijn tot een enorme hoog opgeschroeft en van dien aard geworden, dat van zakenwinsten zooveel moet worden afgestaan, aandeelhouders in geen gunstiger positie komen verkeeren. In vele gevallen zelfs blijkt, dat de gro tere activiteit geen betere bedrijfsuitkomsten opl vert. Integendeel, zijn er reeds verscheidene voorbee den dat vooral opdrachten voor de regeering geen o verdeelden vooruitgang beteekenen. ^ovcndien sta het vast, dat de belastingschroef in Amerika m 'meer zal moeten worden aangedraaid om te kunni voorzien in de enoripe uitgaven van de federale rege ring en hiervoor worden thans reeds preparatievi gemaakt. Dat de geweldige bedrijvigheid in de Ve eenigde Staten op de beurzen aldaar dan ook geen zins als bijzonder gunstig wordt uitgelegd, blijkt duidelijk uit den gemiddelden koersstand. De onde nemingslust is bovendien weer zeer gering en de zetten in Wallstreet werpen hierop een helder lick (A.N.P.) SOPHORA. Honingboom. In de groep van vlinderbloemigen komen vi veel boomen en heesters voor, die we in parke of tuinen kunnen planten. Van die boomen is d Sophora of honingboom een aardige vertegenwooi diger. De meest voorkomende soort, Sophora japonic stamt eigenlijk uit China. In het Zuiden van Euro pa zien we ze veel als straatbeplanting. Hier Holland komen ze meestal slechts in parken voor. Sophora japonica kan een vrij hooge boom va ruim twintig meter worden. Op hooge gronde blijft hij soms veel lager en brengt het niet vet verder dan een hooge struik. De beste grond voor Sophora is een kalkrijk vruchtbare zandgrond en als standplaats is liefst ee eenigszins beschaduwde te kiezen. De takken van een uitgegroeide Sophora kunne de wonderlijkste kronkelingen vertoonen. De kroo groeit breed uit. De bladeren, die tot een kwart meter lang kun nen worden, zijn geveerd en donker groen va kleur. Ook de klqur van de twijgen is groen. De boom groeit, v/anneer hij den leeftijd daai voor bereikt heeft, van Juli tot Augustus met bree de eindstandige pluimen. De kleur der bloeme varieert van creme-wit tot geelachtig groen en d geur, die ze verspreiden is sterk welriekend. Er zijn nog eenige variëteiten, die zich voor; van de soort onderscheiden door de andere habit ui S. j. columnaris heeft een zuilvormig'opgroeien de kroon, terwijl S. j. pendula wonderlijk dooreen gegroeide kronkelende takken heeft, waaraan d twijgen slap neerhangen. Sophora affinis wordt meestal niet veel hooge dan een hooge struik. De Sophora japonica is ech ter de meest voorkomende soort. A. J. D. Van de Amsterdamsche Beurs. Hoewel de handel in Amerikaansche waarden te Amsterdam tot het verleden behoort, wordt de ont wikkeling van de jzffecteqbeurs te New-York nog altijd met groote aandacht gevolgd. De situatie in de Vereenigde Stalen boezemt vanzelfsprekend groote inl teresse in, omdat Amerika in het geheele wereldbestel op economisch gebied een van de meest vooraanstaan de plaatsen inneemt. Wat nu de koersbeweging in Wallstreet betreft, zoo stemt, die hoegenaamd niet overeen met de berichten, omtrent den gang van het zakenleven in de Vereenigde Staten. In Amerika wordt een oorlogsconjunctuur meegemaakt en tal van ondernemingen werken op volle capaciteit. Ook worden door de maatschappij vooral die, welke ten behoeve van de bewapening werken, groote bedrijfs winsten gemaakt. In weerwil hiervan echter weige ren de koersen op de Amerikaansche beurzen, naar boven te gaan. Dit houdt niet alleen verband met de onzekerheid waarin men ginder verkeert, omtrent de ontplooiing van den politieken toestand, maar daar mee, dat van de winsten welke in verband met de groote activiteit in Amerika, worden behaald, veel minder voor uitkeering aan aandeelhouders overblijft Der Deutsche film. Max Hesses Verlag, Berlijn. Ht tijdschrift Der Deutsche Film" is, in opdracht i Reichsfilmkammen en m samenwerking met de Dultsch filmindustrie met een bijzonder nummer 1940/41 uitgeki men, waarin een zeer breedvoerig overzicht wordt gegt yen van de Duitsche filmindustrie in het naaste vevledei Het IS een zeer royaal opgezet werk geworden, rijk.geïi lustreerd en voorzien van bijdragen van de vooraanstaand! tfigufen der Duitsche filmwereld. Rijksminister Göbbels opent de rij met een kort i waarin hij opmerkt, dat hetgeen in 1940 en 1941 doo Duitschland op filmgebied Weid geproduceerd het bewlj levert, dat ook onder het rumoer van den krijg de' muz In Duitschland niet behoeven te zwijgen. Ministerial: Dr. Fritz Hippler, leider der Filmafdeeling in het minis rie voor Volksvoorlichting en Propaganda deelt het een andere mede over de Duitsche film in oorlogstijd. Profes sor Carl Froelich, president der Reichsfilmkammer behao delt de internationale beteekenis van de nationale film na hen komen diverse andere personen van gezag aan i woord over diverse onderwerpen, de kunst van het will doek betreffen'd. Zoo draagt o.m. Prof. Karl Ritter een beschouwing b over „Reportage en speelfilm", waarin hij betoogt: „Ik zelf heb nimmer een onderscheid tusschen repor tage- en speelfilm geconstrueerd. Want ik beschouw d film als een kunst, die in de eerste plaats er toe dienen, te verduidelijken wat in zeker tijdsgewricht aai dramatisch gebeuren cn machtig, ieder mensch aangrijpen ervaren voor oogen stelt. Wat in de goede en artistiek! „speelfilm" de eenling wedervaart, die ten slotte ln ka rakter en wereldbeschouwing toch ook kind van zijn tij Is, is in de. „reportagefilm" het beleven der velen." Hierna wordt aandacht gewijd aan het werk der Duit sche filmregisseurs met markante opnamen van hun ar beid en hun films, waarbij Lem Riefenstahl weer haai eigen plaats Inneemt en ten slotte passeert stuk*rt>or stul de eindelooze .rij van filmhelden en -heldinnen uit d Ufa, Tobis-, Terra-, Bavaria- en Wienfilms de Tafereelen, die na een jaar alweer veroudeicf lijken wis selen af met wat nog versch in hef geheugen ligt Bismarck, Schiller. Geierwally en Der Postmeister en ooi bij een artikeltje van.Heinrich Roellenbieg, den leider de Deutsche Wochenschau is nog heel wat histoire cc poraine. Documentatie- en teekenfilm, Duitsche film werkplaatsen, de ontwikkeling van het filmtheater i nationaal-socialistischen staataan dit alles zijn be langwekkende artikelen en interessante illustraties ge wijd, zoodat dit werk een even volledig als interessam overzicht geeft van al wat het Duitsche filmwezen in laatste anderhalf jaar opleverde. DERKS. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 Zon op 6.35 Zon onder 20.49 Maan op 7.22 Maan onder ...i20.59 HAARLEM, 22 Augustus 1941 Bevallen: 21 Aug. W. DijkmansKolk z„ C M. Strikvan Graas d„ E. J. Bosboomvan Loos d„ M. T. KoperStruck d„ 22 Aug. P. C. Apel doornvan den Raadt d., J. A. Schonhage— Augustin z., T. WijtvlietZwiers z. UIT ANDERE BLADEN. ONDERTROUWD: G. Fortuin en H. A. Bom, Zandvoort; R. Gradon en R. v. d. Cammen, Rotterdam. GETROUWD: Ir. J. dc Vries en I. v. d. Harst, Rotter dam; W J. van Hoboken en W S. L. Wasterval, Utrecht; J. H. Wensinck en J M. M. J. Tesch; H. M. van Woerkon) en F. M. Berkhout, Den Haag: P. J. Veenebos en T. van Julsingha, De Blesse. BEVALLEN: Luycks—vlasman, Amsterdam, z.; M. Dinger—Stork- Batavia, d.; Meylink—Wegenaar, Rotter dam. d.; Verwey—Takkenberg. Soerabaja. z. OVERLEDEN: Mr. H. w. B. Thomas, 71 j„ Rotterdam; R. de Vries, 53 j.. Den Haag: E. Holleman—Heijmans, 36 J. Den Haag;! H. P Wolf—Nelson, 64 j.. Rotterdam; A. C de Geer—Muller, 78 J„ Culemborg; J. H. Carstens, Voor burg; A. M. v. d. Voort, Nunspeet; A. E. Tharner—van Reemen, 84 j„ Deventer; E. Heijdenrljk—Braaij, 96 J« Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2