Hlil.l 'W J In een Stille Straat. AGENDA Een vreemd geval. Gouden letters Eigenaardigheden \J/ EITDAG 22 AUGUSTUS 1S4T BÏÏRCE WrS D' "A "G B H A D Dit geschiedt op een van die gebenedijde Augus- i-rriiddagen, waarop de zon het pleit gewonnen eft cn althans gedurende éenigc uren heerscht. stille, straat, in een welverzorgde buitenwijk n de stad, wordt er weldadig door bestraald. De omen leven er in op èn al de kleine heesters en »emen in de voortuintjes. Ook het paard voor de lentekar. Het is, behalve dan al die kleurige ra, het eenige levende wezen tüsschen de groote la nr. 1 en het bonbonnière-achtige kleine „Nooit dacht" op nr. 101,' die de uiterste polen van deze aai vormen. Het wacht op zijn baas. die lang g blijft en dus vermoedelijk in een der wonin een uitgestelde rekening poogt tc innen. Bui- is de rust evenwel volkomen. Het paard, op lks rug nog druppels van de jongste bui glinste- «froogt snel. op, ondergaat tevredep zijn zonne- en staart, met gebogen hoofd, droomerig voor h uit. )an verschijnt om den hoek bij Nooit Gedacht tweede viervoeter, een zeer veel kleinere. Het de teckel Tom. Hii draaft met de hem eigen ist den hoek om, blijft staan, neemt eerst met neus en daarna pas met zijn oogen het straat- >ld in zich op als zijnde nu eenmaal hond en >n mensch snuift dus diep en kniooogt daarna •hcugd. Voor vandaag heeft hij. tijdens den en, al ruimschoots genoeg gepeinsd en ge- lomd, met zijn kin vooruiteestrekt op het kar- De lust naar actie, het streven naar een rel n zich overheerschefid in hem gelden. Dit paard noft veel. )e rustverstoorder holt bedrijvig er heen, dar- om paard en wagen en heenleidt dit. met een ilaf. dat de stilte in de straat aan flarden rïit. naard is even geschrokken. Het heeft het hoofd leheven, met de manen geschud en tweemaal rgerd omgekeken. Maar het bliift kalm. Als er-, ren groentekarrepaard kent het natuurlijk, alle iden in zijn wijk, ook dezen teckel. Met slaperig «eren heeft het meermalen iets bereikt. Dus it het de oogen ten halve, zucht slechts even en ft roerloos staan. )e teckel probeert dan iets anders. Hij gaat vlak or het paard zitten en heft een zóo doordringend 'dd aan dat de paardsche ooren er pijnlijk van len en de edelste verovering van den groente- r onwillekeurig een stap achteruit doet. De kar rit even in beweging mafr stuit dan tegen de ttoirband. Het paard berust opnieuw in het on- ■mi.jdeliike: alleen de schokjes van zijn spitse •en verraden hoe onaangenaam hei de opeensta- ing van decibels vindt, die wonderlijke wijze uit iet1: kleins als een teckel kan voortkomen, fu beproeft die weer iets anders. Hij gaat, vlak ;t het paard, luchtsprongen maken om den af- igenden teugel te pakken te krijgen. En bij de de poging lukt hem dat zoowaar. Hij hapt er in, ;t er aan.... en het ros van den groenteboer, naai hevig ontsteld, verheft zich onder begelei- E van hevig lemoen-gekraak op zijn achter- men. )e teckel is verrukt. Hij blaft en jankt en gilt vreugde. Zijn oogen stralen van plezier. Hii >t nieuwe sprongen, krijgt opnieuw dien teugel pakken en laat het bedaagde paard nu steigeren in zijn prille jeugd. Het stadium „op hol" is iij )o dit oogenblik verschijnt een derde ten too- le en redt de situatie. Het is niet de groenteboer ar toch wel de machtige Mensch: in de gedaante een kleinen jongen. Hij komt per fiets den :k om, overziet den toestand meteen, 'fhaakt een irtje. zegt met zijn meest barsche jongensstem: tm! Kom dadelijk mee!", g^eft het paard den d: „Ga maar weer op al je pooten staan", dient Jeckel een harden tik toe en heeft het gevaar woren. Met de staart omlaag hobbelt Tom mis- edig achter hem weg. Het paard laat zich inder- id op zijn voorbeenen zakken, schudt hevig het ifd en briescht. )p den straathoek blijft de teckel nog even staan kijkt verlangend om. Het paard staart naar hem. blikken treffen elkaar Maar dat is slechts het de. Een strenge jongensstem roept den teckel eer. Voor de zooveélste maal heeft de Meester be- Het-mocht niet. ISAFDEELING VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. •GRAVENHAGE, 22 Augustus. De pers- en pro- andadienst van den Nederlandschen Arbeids- ist maakt bekend, dat tot hoofd van deze afdee- is benoemd de heer M. Pont, gewezen directeur het Brusselsche bureau van de „Vereenigde Pers- eaux". PROMOTIE. ÜIDEN, 21 Augustus. De promotie van den heer Coekebakker op 20 Augustus tot doctor in de let- n en wijsbegeerte geschiedde cum laude. Mannen - en ook Vrouwen de veertig zijn gepasseerd en lijden aan eumatische pijnen, moeten noodig maat- elen nemen, om te voorkomen, dat ze de dupe rden van.hun leeftijd. Want met de jaren slappen de bloedzuiverende organen, verzwakt de spijsvertering. Dan gaan zich onzuivcr- len vormen in het bloed, en die hoopen zich men gaat zich onbehagelijk voelen, niet fit er, vaak met een 'ongezond pafferig gevoel neiging tot corpulentie. Zulke menschen eten Kruschen Salts nemen. Kruschen houdt bloedzuiverende organen jong, onzuiverheden het bloed krijgen geen vat op het gestel, om- tze regelmatig en langs natuurlijken weg rden afgevoerd. Niet zonder reden wordt uschen over de heele wereld erkend als het idel tegen rheumatische pijnen en als voor- loedmiddel tegen ontijdige ouderdomskwaal als corpulentie, trage stoelgang, auto-intoxi- ie: schijnbaar onschuldig in aanvang, maar nlijk en sloopend. - Daarom, wapen U intijds, m iederen dag de kleine dosis Kruschen - oude beproefde recept sinds 1889. - Bij alle oth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRTJDAG 22 AUGUSTUS, ironte Kerk: Kerkconcert met Annie Woud. Jaap tijn en George Robert. 7.30 uur. Luxor Theater: „De Zigeunerbaron". 2.30, 6.30 8.45 uur. 'rans Hals Theater: „Pygmalion" .geprolongeerd, 5, 6.30 en 8.45 uur. lenibrandt Theater: „Duikbootenkoers st!", 2-30. 6.30 en 8.45 uur. 'alace: „Schoonpapa knapt het op", 2, 6.30 en 5 uur. rrans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, -4 uur. ZATERDAG 23 AUGUSTUS, itadsschouwburg, Wilsonsplein: matinee met rma's Poppenspel. 2.30 uur. lioscooptheaters: Voorstellingen des middags en avonds. 'rans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des onds acht tot des morgens acht uur (ook 'op mdag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. i 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. L 12495. Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19. Tei Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, teL 28320. mesjes kunt U in verschil lende dikten krijgen, al naar gelang Uw baard! (Adv. Ingez. Med.) (Te Ede is in een kort tijdsverloop vijfmaal achtereen 's nachts telkens één rieten stoel van het zelfde café-terras gestolen.) Hoe vreemde menschen er toch zijn Kan dit berichtje weer eens toonen, Er blijkt er in een vreemde lijn In Ede ook weer een te wonen. Dit is er een die stoelen gapt, Wat zou de man ermee bedoelen. Een denkbeeld waar je niet van snapt, Op welken wortel het kan stoelen. Zoekt hij een zitje in het riet Dan kan hij elders beter vissehen, Een vangst als deze past hem niet. Dat zal de rechter wel beslissen. Wanneer hij er misschien op aast, Een zeer gezeten man te lijken, Dan zeg ik: zoo zit hij er naast. Zoo is dat doel niet te bereiken. Hoe heeft de snuiter het bedacht. Zijn drijfveer blijft voor ons verborgen, Zoo'n vreemde stoelgang in den nacht Zal hem heusch geen soelaas bezorgen Integendeel, ik denk eer dit, Het einde van dien roof van stoelen Zal straks wel wezen dat hij „zit" Maar anders dan hij kon bedoelen. P. GASUS. Het Haarlemsche Stadhuis. Een leelijke aanbouw jubileert. Eenige jaren geleden is het Haarlemsche Stad- huisr-dat te klein geworden was, vergroot door een vleugel te bouwen in de Koningstraat. Die gelegen heid werd tevens aangegrepen om verschillende lokalen in het oude gedeelte te moderniseeren, waardoor een geheel verkregen werd. De diensten die over nieuwe of vernieuwde lokalen de beschik king kregen zijn thans „naar de eischen dgs tijds" gehuisvest. Bovendien is de bruikbaarheid van het Stadhuis toegenomen, want de bouwmeesters wis ten het nieuwe goed te laten aansluiten bij het be staande. Maar door de uitvoering van deze plannen is de Haarlemsche Stadhuis-qnaestie niet voor goed van de baan. Er is nu slechts een deel. al is het ook een voornaam deel. van de wenschen vervuld. Het ver langlijstje vermeldt meer! Het is nu juist een halve eeuw geleden dat het Stadhuis „verrijkt" werd met den aanbouw in de Pandpoort, Daar werden toen de kantoren voor den ontvanger en zijn personeel gebouwd, alsook een woning voor den concierge van het Stadhuis. Dit is zeer zeker de leelijkste verandering die in den loop der eeuwen aan net Stadhuis het mooie oude Gravenpaleis uit de middeleeuwen is ge maakt. Geen wonder dat de bouwmeesters die nu de plannen maakten voor den .vleugel in de Ko ningstraat en de moderniseering van een deel van het bestaande Stadhuis, al rekening hielden met de mogelijkheid, dat in de toekomst dit gebouwen complex uit 1891 zal worden afgebroken en ver vangen worden door een nieuwen vleugel die zal aansluiten bij wat nu verkregen werd. Trouwens in het perspectief dat het gemeentebestuur zich in dien tijd voor oogen stelde was ook die afbraak en opbouw begrepen. Het is jammer dat de tijdsomstandigheden en de zorgelijke positie van de gemeente-financiën het niet toelaten om het gouden jubilé van dezen aan bouw te „vieren" meteen afbraak, gevolgd door een waardigen opbouw. Nu zal die viering tot betere jaren verdaagd moeten worden, maar van uitstel zal in dit geval wel geen afstel komen. De gemeente-ontvanger en zijn ambtenaren zijn nu allesbehalve comfortabel gehuisvest. Met gepaste jaloerschheid zullen zij wel een^ kijken naar de voortreffelijke inrichting van de overige lokalen voor administratieve diensten in hetzelfde" Stad huis. Bij de vernieuwingen die in dezen tijd aan het Stadhuis worden aangebracht zit het lofwaardige streven voor alles wat nog herinnert aan de oude glorie van het gebouw angstvallig te ontzien. Elk die de Pandpoort binnenwandelt kan zich daarvan overtuigen. De oude kloostergangen zijn nog nooit zoo tot hun recht gekomen als nu, waartoe de aar dige kloostertuin die daar is aangelegd niet weinig bijdraagt. Als in de toekomst ook het Prinsenhof (waar nu de Bibliotheek en Openbare Leeszaal zijn onderge bracht) in de Stadhuis-vergrooting wordt betrok ken. zal dit streven den bouwmeester ongetwijfeld voor moeilijke vraagstukken stellen. Voor evenwel aan de verwezenlijking van die uitbreiding gedacht kan worden, moet eerst een nieuwe behuizing voor de Bibliotheek en Leeszaal gezocht worden. Offi cieel ligt nog steeds ter tafel het plan om die on der te brengen in de Vleeschhal, terwijl op de plaats van de vroegere Vischhal dan een couranten leeszaal zou worden gemaakt. Dit plan dat trou wens geen onverdeelde sympathie oogst daar er velen zijn die de Vleeschhal liever voor een ten toonstellingsgebouw willen bestemmen is, in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden, voorloopig ter ruste gelegd. KINDERVOORSTELLING IN DEN STADSSCHOUWBURG. Zaterdagmiddag a.s. geeft Herma's Poppenspel vfegens groot succes nog een kindervoorstelling met een buitengewoon en leerrijk programma in den Stadsschouwburg te Haarlem. CREMATIE ME.T. J. MENSINGA. Onder veel belangstelling heeft gisteren in het crematorium tc Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van mej. J. Mensinga, vroeger onderwijzeres bij het openbaar onderwijs -alhier. Aanwezig waren Mr. P. E. Barbas, voorzitter van den Armenraad, mevr. C. C. Maschaupt-Vis, dr. W. M. R. Noordhoff, predikant der Remon- strantsche gemeente en vele vrienden. Dr. Noordhoff heeft de begrafenisliturgie ge- lozen on hef Onze Vader gebeden. Mr. F. H. Poser uit Den Haag dankte namens de familie voor de belangstelling. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. GRONINGEN. 21 Augustus: Hedenmiddag om zes uur geraakte het vierjarig jongetje J. Bos, wonende aan den Singelweg alhier, bij het spelen te water. Een der omstanders sprong het kind direct na en had het vrij spoedig te pakken. Het jongetje was echter reeds bewusteloos. Geruimen tijd heeft men kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. (ANP) HERDENKING STERFDAG PETER TON. 's GRAVENHAGE, 22 Augustus. De persdienst van de N.S.B. meldt, dat op Zondag 7 September ter herdenkinug van den dood van den weerman Peter Ton, een groote plechtigheid wordt voorbe reid: de heerbanleider Feestra zal in de morgen uren te 's Gravenhage op de plaats waar Peter Ton viel, een herdenkingsrede uitspreken Verwacht woi'dt dat deputaties uit het geheele land daarbij tegenwoordig zullen zijn In den middag zal langs het graf worden gedefileerd. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem 21 Augustus. Opgeroepen 11 m.n.l. candida- ten, 4 vr. candidaten. Geslaagd voor A: me.). Petri, Eg- mond aan Zee; me). G. Walker, Haarlem; de heercn W. Oldenhave, Haarlem; C. Wille, Haarlem cn J. de Zaaljer, Haarlem. Geslaagd voor B: de heeren C. Rljnders, Heemskerk; F. Schaik, Amsterdam; K. Lof, Broek in Waterland; de dames M. Nieland, Limmen; F. v. Slogteren, Heemstede. DOORBEREKENING OMZET- EN INVOER- BELASTING. 's GRAVENHAGE, 21 Augustus. Naar aan leiding van de beschikking van 22 Juli j.l. (Ncder- landsche Staatscourant van 22 Juli 1941 no. 140) in zake doorberekening van omzet- en invoerbelasting, wordt ons vanwege het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij het volgende medegedeeld: Volgens de in deze beschikking neergelegde rege ling mogen fabrikanten niet zelfstandig het be drag der belasting, dat op de inkoopsprijzen van hun grondstoffen drukt, in de verkoopsprijzen van hun eindproducten doorberekenen. Aan den anderen kant moeten zij hun verkoopsprijzen verlagen met het bedrag, waarmede de door hen verschuldigde omzetbelasting is gedaald. Aangezien het verschil tusschen deze beide be dragen, wanneer de verlaging een \'2 pet. bedraagt, in de practijk niet groot zal zijn, bestaat er geen bezwaar tegen, indien fabrikanten hun wettelijk geoorloofde verkoopsprijzen onveranderd hand haven, voorzoover deze op basis van dè oude om zetbelasting zijn vastgesteld en niet uit anderen hoofde moeten worden verlaagd en de betrokken fabrikant over zijn leveringen thans ten hoogste >/2 pet. minder omzetbelasting verschuldigd is jjan vóór 1 Juli j.l. Fabrikanten, die sedert 1 Juli j.l. meer dan y2 pet. minder omzetbelasting verschul digd zijn, moeten hun verkoopprijzen met het meerdere verlagen, Mocht deze regeling in bepaalde gevallen niet voldoende uitkomst bieden, dan kunnen fabrikan ten uiteraard bij het betrokken rijksbureau een verzoek tot prijsverhooging indienen. Bij de be oordeeling van dergelijke verzoeken zal niet worden nagegaan of de betrokken fabrikant de belasting al dan niet zelf kan dragen. Dientengevolge zal vol staan kunnen worden met overlegging van die gegevens, waaruit blijkt, dat de verhooging, die op de verkoopsprijzen wordt gevraagd, den betrokken fabrikant niet meer opbrengt dan hij a»n omzet belasting méér moet betalen dan vóór 1 Juli j.l. In dit verband dient er nog op te worden ge wezen, dat fabrikanten, die hun \-erkoopsprijzen mogen calculeeren volgens een door den Secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart goedgekeurd calculatie- sehema, gerechtigd zijn de belasting op hun in koopsprijzen van grondstoffen zelfstandig in de verkoopsprijzen te calculeeren, voorzoover dit volgens de desbetreffende calculatiebeschikkingen is toegestaan. ONTPLOFFING VOOR HET HUWELIJK. ALMELO, 22 Augustus. Een jeugdig paartje dat Zaterdag in het huwelijk zou treden, heeft zich door een onfortuinlijke omstandigheid genoodzaakt gezien de huwelijkssluiting uit te stellen. Terwijl man en uw in spé met enkele familieleden bezig waren Donderdagavond de woning in te richten, is een ont ploffing geschied. Tijdens het werk nam men een sterke gaslucht waar en bij het zoeken naar een lek. beging een der aanwezigen de onvoorzichtigheid een lucifer te ontsteken. Er volgde toen een zoo hevige ontploffing dat het huis grootendeels vernield werd en onder de aanwezige huisraad pas gekocht met het oog op het huwelijk een ware verwoesting aan gericht werd. Door den luchtdruk sloeg een juffrouw met haar hoofd tegen het plafond. Zij moest wegens hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd worden. De andere personen liepen lichtere kwetsuren op. Een begin van brand kon met behulp van buren geblucht worden. VOSSEN AAN HET WERK Een der afgeloopen nachten werden bij den land bouwer J. Snijders Hzn. te Grevenberg bij Oos terhesselen niet minder dan 21 kippen door vossen doodgebeten en gedeeltelijk weggehaald Slechts drie stuks mochten het leven behouden. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Natuurlijk. Nooit is Nederland ach ter gebleven als er, waar ook, hulp geboden moest worden aan den lijdenden mensch. Onze geschiedenis, ook de jongste, heeft tal van bladzijden waarop met gonden letters ver meld staat: Hier toont het Nederlandsche volk zich van zijn beste zijde. Wederom ligt een geschiedblad voor ons. Het is nog onbeschreven, slechts staat aan het hoofd: 1941, Nederland zendt een Ambulance naar het Oostfront Het woord en de daad is thans aan u, Neder landers. Zorgt u ervoor, dat er gulden letters op ge schreven worden. Werkt mede aan de totstand koming van de Nederlandsche Ambulance. Stort uw bijdrage op gironummer 87600 ten name van de Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22 te 's Gravenhage. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Inbraak met inklimming. De Zaandammer, die 14 dagen geleden voor de Haarlemsche Rechtbank zich te verantwoorden had wegens inbraak door inklimming in een.fabriek aldaar werd heden door die rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis' doorgebracht. De schilder met een kater. De Amsterdamsche schilder, die eiken Maandag „een kater" had en zich in dien toestand steeds aan diefstal schuldig maakte, kreeg' 1 jaar en.6fl maanden met aftrek. Diefstal uit een weide. De twee Purmerenders, die zich haddden te ver antwoorden gehad wegens diefstal van een schaap uit de weide, zagen zich heden veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek. Rijwieldiefstal. Een Haarlemmer, die een rijwiel, gestolen had, kreeg een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maan den, met aftrek. VEREENIGING ..HAERLEM". Donderdag maakten vele leden van de Vereeniging „Haerlem" een excursie naar „Ipenrode" te Heem stede. Zij werden door den gastheer, den heer B. F. Enschedé, ontvangen, waarna men onder deskundig geleide in groepjes de wandeling begon. Na ruim een uur kwamen de cursisten weer bij het heerenhuis bijeen. In dit huis bezichtigde het gezelschap de vele kunstvoorwerpen, ook uit Indië en China, en de uit breide bibliotheek. Ook werden de fraaie schilde rijen en portretten bewonderd. Te negen uur keerde men ten zeerste voldaan huiswaarts. GEEN VELIGE BERGPLAATS. De emeritus-pastoor S. uit Heilo had in verband met zijn op handen zijnde verhuizing een bedrag van f 3800 in een lade van een tafel geborgen. Het geld was daar echter allesbehalve veilig, want dezer da gen kwam de oud-pastoor tot de ontdekking dat on bevoegden zich van het kapitaaltje meester hadden gemaakt. KINDJE OP SLAG GEDOOD. Tijdens een korten, doch hevigen storm is te Rijsber- gen een zwaren deur uit de schuur van den landbou wer Boot uit de hengsels gerukt en los geslingerd. De deur viel juist op het 3-jarige dochtertje, dat er tegen stond, waardoor het kindje op slag werd gedood. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd te Haarlem door den Rijks waterstaat aanbesteed: het vernieuwen van een gedeelte der oever-verdediging en het maken van stroomkeerende schermen langs het Zuiderstrand te Vlieland, met bijkomende werken. Het laagst werd ingeschreven door S. Hofstra te Vlieland voor f 8495. Verder werd aanbesteed het uitvoeren van be- zinkingen met bestorlingen aan den kap van den Stuifdijk op Texel. De laagste inschrijving was van de Naaml. Venn. H. Rook en Zn. te Ouder kerk aan den IJsel voor f 31.000. A. A. VAN DER WEIDEN t Donderdagavond is in de- Maria-Stichting te Haarlem, waar hij gedurende eenige weken ver pleegd werd, overleden de heer A. A. van der Weiden, directeur van het Depót der N.V. Wes- sanen's Kon. Fabrieken te Wormerveer, grossiers in kaas, meel, boter, olie, vetten en verpakte ar tikelen aan het Donkere Spaarne. De overledene was vroeger bestuurslid van de Sociëteit Vereeni ging. Na de kerkelijke plechtigheden in de Parochie kerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groen markt zal de begrafenis plaats hebben a.s. Maan dag te 10.45 uur op het kerkhof St. Barbara te Haarlem. Engeland en de Sovjet-Unie. Artikel van dr. Goebbels. BERLIJN, 22 Augustus. (D.N.B.) In de Völ- kische Beobachter" schrijft rijksminister dr. Goeb bels o.a.: Hoe slecht het gesteld is met de zaak der bols jewisten, blijkt uit het feit dat Londen er thans toe is overgegaan de catastrofale nederlagen te voorzien van den begeleidenden tekst dien wij uit Britschen mond tot dusver bij alle veldtochten heb ben gehoord, wanneer de zaak begon te stinken. Er bestaat hierbij een soort van omgekeerde be wijsvoering, zoo verklaart dr. Goebbels verder. Evenals men bij bepaalde menschen kan consta- teeren, dat zij, wanneer zij blozen, onwaarheid spreken, zoo bestaat er ook bij de Engelschen een onbedriegelijk teeken voor, dat, wanneer zij plot seling een loflied beginnen te zingen over den schitterenden strategischen terugtocht, diegene wlen dft geldt er goed aan doet zijn zaak als ver loren op te geven. De bolsjewistische maarschalk Boedjenny, die in de Oekraïne «taat tegen de Duit- sche en verbonden troepen, is thans aan de beurt. Hij bezit alle bekwaamheden om als nieuwe maar schalk in de geschiedenis van de Britseh-Joodsche oorlogslitteratuur te worden opgenomen. Engeland echter treft voorbereidingen om een nieuwe nog zoo jonge hoop in het boek zijner illusies te schrap pen. Tenslotte verklaart dr. Goebbels: De overwin ningsfanfares zijn verstomd. Men kijkt met ont nuchterde oogen in een wereld van harde en on herroepelijke feiten, die, omdat men ze niet wil toegeven, hierdoor alleen niet beter worden. Het grootsite bijenpark van West-Europa is het park van de afdeeling Amster dam der Vereeniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland. Het ligt aan den Sloterweg even buiten de hoofdstad. Ruim 10 millioen bijen zijn er in korven en kasten op het bijna elf hectaren groote terrein ondergebracht. (Foto Pax-Hollandv. Bemmel m.) in Haarlem en omgeving, 1 /W. Afbeelding van eenige schoenmakersattributen voorkomende op grafzerken in de Groote Kerk te Haarlem. - Het is al vaker geconstateerd: de mode herhaalt zich, althans wat de groote lijnen betreft. Onder de grafzerken in de Groote Kerk te Haarlem, is er een gedateerd 1666. Daarop zijn enkele attributen afgebeeld van het St. Crispijn- Of Schoenmakersgilde. Interessant is de leesten van de verschillende modellen laarzen en schoenen uit dien tijd te vergelijken met die uit onzen tijd. Wij zien de lage, de half-hooge en de hooge hak. Verder schoenen in alle modellen, van de lage molière tot de hooge Russische laars toe. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Elfde Zomerconcert. Geweldig was de inleiding van het elfde Zomer concert. De tragiek van de Don Giovanni-figuur is in de Ouverture van Mozart's opera samenge vat, gecomprimeerd, zou men haast kunnen zeggen de twee confligeerende machten zijn mu zikaal en psychologisch in de langzame Introductie en in het daarop volgende Allegro vertegenwoor digd, en wel op de meest elementaire, lapidaire wijze. Een, zij hét slecht»"'zuiver muzikale, ontle ding dezer Ouverture zou kolommen druks ver gen: een psychologische is eenvoudiger. Wat er in de 19de eeuw op dit laatste gebied uit het Allegro gehoord is, heeft tegenover latere kritiek geen stand kunnen houden; de romantische fantasie van E. T. A. Hoffmann en anderen schreef aan Mozart bedoelingen toe, die in strijd mot zijn natuur waren en die hij dus niet gehad kan hebben. Deze Ouver ture geeft niet zooals Beethoven's Leonore-Ouver- ture het drama in een kort bestek, maar wil den hoorder In de gevoelssfeer van het drama ver plaatsen. Het thematische materiaal der Introduc tie is aan een scène der Opera zelve ontleend; het vertolkt het onverbiddelijke noodlot dat den in hot Allegro gekarakteriscerden, door zijn overschui- mende levenskvacht tot wandaden gebrachten Don Giovanni verplettert. Geniaal is vooral die Intro ductie: de thema's de harmonieën, de orkestratie: alles werkt op de meest volmaakte wijze samen. Na deze Ouverture kwam een geheel andere sfeer. Een Aria en een Canzone van den jongen, frivolen. heetgebakerden page Cherubin uit ..Fi garo's Hochzeit" werden licht en zuiver door de sopraan Manny Ligthart gezongen. Het was de sfeer der komische opera, waarin de conflicten slechts scherts zijn. En dan kwam Haydn's Symphonie conecrtante, waarin viool, cello, hobo en fagot het concertino vormen, en die bracht ons in de hoofsche kringen, waar het te berde brengen van ernstige conflicten als een vergrijp tegen de etikette aangezien zou zijn. We konden ons vermeien in de sierlijke wen dingen en vooral in de mooie klankcombinaties, die Haydn uit de gekozen vier solo-instrumenten heeft weten te vormen: alleen, getweeën, gedrieën of alle samen voerden ze welluidende monologen en dia logen uit en soms deed het me aan het „chassez, crolser!" der oude quadrille „Les Lanciers" den ken. De viool had het meest te zeggen en hield lange alleenspraken; de cello bleef vaak wat be scheiden, de andere twee spraken een gepast woordje mee, maar mooi klonk het van allen, en de toejuichingen golden dan ook voor elk der so listen Gijs Beths, Eduard Biele, Jac. Moolenijzer en Jac. Bos in gelijke mate, Na de pauze ontmoetten we weer een ander paar: de cello hier viervoudig vertegenwoordigd noo- digde de clarinet ten dans. Weber's „Invitation la Valse"v de oorspronkelijk voor piano geschreven geniale weerslag op de vroegere conventioneele Walsen en handlers, noopte meermalen tot concert bewerking en orkestreering. Wie de Donderdag avond gespeelde orkestzetting gemaakt heeft, was niet vermeld. Doeltreffend kan ik deze niet in allen deele vinden Het legato door de violen over nemen van een passage, die eerst fluit en piccolo staccato begonnen stoort de continuïteit: de bege leiding der in de violen liggende lusïngando melo die door 2 hoorns klinkt plomp. Het zijn slechts een paar voorbeelden. Als geheel werkte het fascineerende stuk natuurlijk toch, en het was even natuurlijk, of althans gewoon, dat het publiek on tijdig, d.w.z. vóór de epiloog, begon te applaudis- seeren. ondanks het gebaar van Marinus Adam, dat toch tot een „geeft acht" had moeten leiden. Ik heb bet nog nooit anders bijgewoond, en het zal ooft wel nooit anders worden. Weber bleef nog even aan 't woord en wel met een Aria uit „Oberon"; Manny Ligthart zong die pétillant. En tenslotte eerde Adam de nagedachtenis van onzen grooten, onlangs verscheiden Joh. Wagenaar door de uitvoering van de Drie Fragmenten uit de Opera ..De Doge van Venitië". „Quasi ernstig" heet deze opera, en welk een schat van gezonden humor zit in dat werk, dat helaas hier nog nimmer uit gevoerd is! Welk een schat ook van muzikale ken nis, melodische vinding, illustratief vermogen en temperament! Hoe levend is deze muziek nog steeds, terwijl de opera's van andere Nederland sche componisten, als b.v. Rich. Hol. S. van Mil- ligen enz. al lang dood, begraven en vergeten zijn! Zoo begon dit concert dramatisch; het eindigde quasi-dramatisch en in het midden was alleen schoonheid en vreugde. K. DE JONG. UTRECHT SUSIDIEERT TOONEEL. UTRECHT. 21 Augustus. Het college van B. en W. van Utrecht stelt den gemeenteraad voor een be drag van f 25.000 ter beschikking te stellen voor sub sidies aan tooneeigezelschappen. die in den nieuwen schouwburg in den winter zullen optreden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5