De strijd in het Oosten na twee maanden fr Hernieuwde luchtaanvallen op Odessa. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941 HÏSECE M'S D A G SCAB Duitsche weermacht zes a achthonderd K.M. in de Sovjet Unie binnengedrongen Gebied van 870.000 vierkante kilo meter bezet. In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht van Donderdag verneemt het D.N.B. van mliitair% zijde: Donderdag werd de tweede maand van den veld tocht tegen'de Sovjets afgesloten. In deze twee maanden heeft de Duitsche weermacht in het Oos ten letterlijk het bovenmenschelijke gepresteerd. Zij staat over het algeemen hemelsbreed gemeten, zes a achthonderd kilometer van haar aanvangs- stellingen in succesvolle en voortdurende gevech ten met de Sovjettroepen. Zij heeft in die twee maanden de in aantal.menschen en materiaal ster kere Sovjetlcgers "in verscheidene grootó vernieti gende gevechten op zoodanige wijze uit elkaar ge slagen. dat zij zich gedeeltelijk in wanorde moesten terugtrekken en tevens zeer waardevol oorlogs materiaal in aanzienlijke hoeveelheden moesten prijsgeven. Biizonder in het oog loopend zijn de cijfers omtrent buitgemaakte en vernietigde pant serwagens en vliegtuigen die eens de kern vorm den van de offensieve kracht der Sovietlegers Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn rond 14.000 pantserwagens, meer dan 14 000 stuk ken geschut, waaronder pantser- en luchtafweer- kanonnen en meer dan 11.000 vliegtuigen door de uitwerking der Duitsche wapens vernietigd of door Duitsche troepen buitgemaakt. Tegelijkertijd wer den meóf dan 1.200.000 gevangenen gemaakt. Daar de weermachtsberichten er telkens weer op hebben gewezen dat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud der gevangenen bedragen, kan in totaal worden aangenomen dat rond vijf millioen Sovjet soldaten verloren zijn gegaan Al deze getallen bewijzen met welke vernietigende slagen de Duitsche weermacht de tegen1 Midden-Europa op- marcheerende Sovjetlegers van hun offensieve kracht hebben beroofd. Doch ook de terreinwinst der Duitsche en ver bonden strijdkrachten in de aftreloopen twee maan den van den strijd is enorm. Galicië, Bcssarabië en de Westelijke Oekraïne tot aan den Dnjepr zijn op zeer kleine stukken na, practïsch in Duitsche han den. Hetzelfde geldt van Wit-Hoethenië en de Bal- tische landen tot aan de Finsche Golf. Dat is een oppervlakte van ruw geschat 870.000 vierkante kilometer, dus meer dan het Duit-che rijk en de nieuw daarbij gekomen gebieden in het Oosten en Westen en het protectoraat Bohemcn en Moravië en het gouvernement-generaal. De Sovjet-Unie beeft haar belangrijkste havens aan de Zwarte Zee en een deel van haar belangrijke Oekraïnsche in dustriegebieden verloren, terwijl het overige deel daarvan reeds onmiddellijk door de Duitsche troe pen wordt bedreigd. Verder heeft de Sovjet-Unie practiseh haar in de jaren 1939/40 naar het Westen voortgeschoven machtspositie en haar stelling aan de Oostzee ingeboet. Ook baar eenige Europeesche mogelijkheid tot onmiddellijke aansluiting aan het wereldverkeer in het gebied van de IJszee wordt reeds door de Duitsche en Finsche troepen, die in Karelië en op het schiereiland Kola oprukken, be dreigd. Daar ook het Duitsche luchtwapen de be wapeningsindustrie in het gebied van Moskou reeds gevoelig heeft getroffen, zal het de Sovjet- Unie moeilijk vallen binnen afzienbarèn tijd het door de uitwerking der Duitsche wapenen ont stane enorme verlies aan wapens en materiaal weer te compenseeren. Zoo gèat de Duitsche weermacht de derde maand van den geweldigen strijd tegenhet bolsjewisme in, vol vertrouwen en door niets verzwakte kracht van haar wapens en in het bewustzijn van haar volle superioriteit over het reeds door zware slagën getroffen Sovjetleger. In het Oosten bevecht de Duitsche weermacht thans de voorwaarden voor de definitieve afrekening met Groot-Brittannië, door de vernietiging van den laatsten Britschen degen op het vasteland. Vóorloopig wordt daarom de strijd tegen Groot-Brittannië zelf nog uitslui tend door de Duitsche oorlogspiarine en het lucht wapen gevoerd. Het nieuwe succes van Duitsche motortorpedobooten bij een aanval op de Britsche kust, waarbij 9000 br.t. Britsche scheepsruimte werd tot zinken gebracht, is opnieuw een bewijs voor de onverzwakte offensieve kracht der Duit sche wfcpens in 'den strijd tegen den voornaam- sten tegenstander, Groot-BrittanniÖ. Hoe meer wij Gewonde Duitsclie soldaten omgebracht. Het D. N. B. meldt: Een in het gebied van Narwa oprukkende Duitsche compagnie infanterie liet op een plek onder toezicht van een onderofficier der sanitaire afdeeling twaalf gewonden achter die later Tervoerd zouden wordén Kort daarop verscheen echter op deze plek een troep slechts gedeeltelijk in uniform gestoken boljewis- ten. Zij omsingelden de ligplaats van de gewonden en drongen van alle kanten tot de weerlooze gewon den door. De onderofficier kreeg verscheidene bajo netsteken in het onderlijf en in den rug en werd door een kolfslag onschadelijk gemaakt. De bolsjewis- aen doodden alle gewonden door hun de schedel met den kolf in te slaan en met bajonetten naar hen të steken. De onderofficier die zwaar gewond werd, was de eenige die er levend afkwam. Bij de gevechten rondom Kirowo waren op 14 Augustus twintig gewonde Duitsche soldaten bij hun troepenonderdeel ten achter geraakt. Zij konden zich ,in een klein Oekraïnisch dorp aanvankelijk verber gen. Enkelen licht gewonden gelukte het met steun van hulpvaardige Oekrainers de Duitsche stel lingen weer te bereiken. De andere zwaar gewonde Duitsche soldaten werden door de Oekrainers verbon den en in hun huizen ondergebracht. Den volgenden dag verscheen in het dorp een afdeeling Sovjetsolda ten die door een burgër opmerkzaam waren gemaakt op de aanwezigheid van gewonde Duitschers. De bolsjewisten drongen de huizen der Oekraïnsche boe ren binnen en schoten of sloegen de jveerlooze gewon de Duitschers dood. De Oekrainers werden met kolf slagen en bajonetsteken mishandeld, omdat zij zich het lot der gewonde Duitsche soldaten hadden aan-, getrokken. Tenslotte deelt het D.N.B' iflede: In een boschvlak bij een dorp in de buurt van Smolensk was half Juli een Duitsche soldaat gevon den dien men aan een boom had opgehangen. Zijn gezicht was opgezwolltn en de tong hing uit zijn mond. Zijn lichaam was doorzeefd door geweerscho ten Uit de mededeelingen van dorpsbewoners en uit nauwkeurige onderzoekingen ter plaatse heeft men thans de gruwelijke misdaad der bolsjewisten gereconstrueerd, waaraan een Duitsche officier en vijf soldaten ten offer gevallen zijn. De Duitsche sol daten waren in Sovjet-gevangenschap geraakt. Reeds bij hun verhoor werden zij ernstig mishandeld. Later werden zij door de bolsjewisten naar het bosch ge bracht Voor de oogen der gevangen Duitsche solda ten werd een van hen aan een tak" opgehangen. De bolsjewisten hielden toen met hun pistolen en gewe ren een algemcene schietoefening op het slachtoffer. Na elkaar werden zoo alle zes DuitsQhe soldaten door de bolsjewisten omgebracht. Daarna trapten de Sovjet soldaten op de lijken en sloegen er met stokken op los Verscheidene officieren van het Sovjet-leger, onder wie een majoor en een politieke commissaris, hebben deze handelingen bijgewoond en er zelfs aan meegedaan. De lijken der vijf soldaten werden door de Sovjets onder den grond gestopt. Het zesde lijk lieten tij hangen. S A. OBERGRUPPENFüllRER HEINZ KNICKMANN GESNEUVELD. Het D. N. B. meldt: ^In den strijd tegen het bols jewisme is. naar de National-Sozialistische Partij Korrespondenz meldt, S. A.-Obergruppenführer Heinz Knickmann als bataljonscommandant gesneu veld. S.A.-Obergruppenführer Knickmann. die ook aan «Jen wereldoorlog had deelgenomen, was leider «Je S A.-Gruppe Nieder-Rhein en behoorde tot de oud- »te medestrijders van den Führer. het einde van het tweede oorlogsjaar fiaderen, des te onmiddellijker en uitsluitender richt zich deze door (je Engelsehen veroorzaakte oorlog tegen hen zelf. Terugtocht van Worosilof's leger in den Noordwestelijken sector. Het DN B. meldt: In het centrale d«?el van het Oostelijke front werden op 20 Augustus door het Duitsche luchtwapen in het gebied van Wjasma troe penconcentraties. colonnes en batterijen der Sovjets aangevallen. Het spoorwegtraject Gomel-Nowsk werd veelvuldig gestagneerd, waarbij drie troepentrans porttreinen voltreffers kregen. Bovendien werden de barakken van een bolsjewistischen troepenstaf ver nietigd De Duitsche vliegers konden op hun doelen overal zware ontploffingen en rookwolken waarne men. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front werden Woensdag de havenwerken van Odessa door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig gebombardeerd. Vernietigende treffers op kaden en hangars alsmede op troepenformaties berokkenden den bolsjewisten zware verliezen aan menschen en materiaal. Bij aan vallen op schepen word een Sovjetschip van zesdui zend ton beschadigd., Bij Otsjakof werden twee koop vaardijschepen der Sovjets van tezamen 7000 ton be schadigd en werden talrijke treffers geplaatst op een luchtdoel batterij, Bolsjewistische colonnes en trein- transportcn ten Oosten van de bocfrt van den Dnjepr werden met bommen ^n boordwapens aangevallen en en dit gebied werden in totaal 120 vrachtauto's ver nield, vier trausportlrcinen ontspoord, een munitie- trein opgeblazen erf nog een batterij luchtdoelgeschut tot zwijgen gebracht. In het Noordelijke deel van het Oostelijke front waren de voornaamste aanvallen van Duitsche vlieg tuigen in samenwerking met de formaties van het le ger op 20 Aug. «gericht op bolsjewistische troepen concentraties in het gebied ten Zuidwesten en Zui den van Staraja-Russa als mëde ten Oosten van Nowgorod. Spoorlijnen werden herhaaldelijk gestag neerd en talrijke stations verwoest. De succesvolle aanvallen op coVonncs en spoorlijnen in het gebied ten zuiden van St.-Petersburg werden voortgezet Bij Narwa werden verscheidene pantserwagens en talrijke vrachtauto's vernietigd. In de Finsche Golf geraakte een koopvaardijschip van 1500 ton door twee treffers in brand, zoodat het zeer spoedig slagzij vertoonde en zonk. In totaal werden door het Duit sche luchtwapen in dit gebied 13 pantserwagens, 294 vrachtauto's, 5 locomotieven, 2 spoortreinen erj 4 bruggen vernietigd en drie batterijen luchtdoelge schut tot zwijgen gebracht. Negen Sovjet-vliegtui gen werden in luchtgevechten neergeschoten en tien andere machines op den beganen grond vernietigd. In het frontbericht uit Moskou meldt de Exchange Telegraph, dat in den Noordwestelijken sector het le ger van Worosjilof heeft moeten terugtrekken ten Westen en ten Zuiden van Leningrad op de achter- waartsche verdedigingsstellingen. De Duitsche troe pen, zoo wordt verder gemeld, zijn via Nowgorod opgerukt en hebben een „betrekkelijk diepen door braak in de verdedigingslinie der Sovjets" tot stand gebracht. Het offensief van de Duitsche troepen in de Westelijke Qpkraïne wordt in het bericht be schreven als „zeer/doeltreffend", terwijl in de Zuide lijke Oekraïne de aftocht van de Sovjets wordt voortgezet. DE INNEMING VAN NOWGOROD Met de inneming van Nowgorod op 19 Augustus door Duitsche troepen, verliezen de Sovjets weer een belangrijk verkeersknooppunt in den Noordelijken sector, zoo meldt het D.N.B. Nowgorod, gelegen op het punt waar de Woltsjof uit het Ilmenmeer komt. is een stad met 400.000 inwoners. Deze stad heeft een bijzondere bcteekenis als verkeersknooppunt in het gebied van Petersburg. Van hieruit leiden verschei dene spoorlijnen en wegen naar alle richtingen. In Nowgorod worden schepen voor de binnenvaart ge bouwd. voor hel verkeer op het Ilmen-meer en de ri- •ier de Woltsjof, die het Ilmenmeer met het Ladoga- meer verbindt. Bovendien bevinden zich hier eenige fabrieken van de touw- en lederindustrie. OVERBLIJFSELEN VAN SOVJETTROEPEN BIJ GOMEL VERNIETIGD. Iu een grooten aanval hebben afdeelingen van het Duitsche leger op 19 en 20 Augustus de bij Gomel in gesloten boljewi$tische Iroepenresten vernietigd verslagen, aldus het D.N.B. De dichte golven der Duitsche infanterie drong de zwaar geteisterde en in ontbinding verkeerende Sovjetafdeelingen steeds dichter op elkander. Een typisch voorbeeld voor den omvang der Sovjetverliezen geeft de prestatie van een Duitsch infantcrieregiment. In een hevig vuur gevecht vernietigde dit regiment de resten van twee Sovjetdivisies die met gebruikmaking van alle be schikbare krachten en op een strategisch punt de doorbraak trachtten te verhinderèn. De in breed front toestormende Sovjetinfanterie werd vernietigd door het geconcentreerde vuur van Duitsche machi negeweren, infanteriegeschut en granaatwerpers Steeds weer bleven de aanvalsgolven der Sovjets, die door hun commissarissen werden opgejaagd, steken De Duitsche soldaten zagen dat de lijken zich meer en meer ophoopten. Daarna ging de Duitsche infanterie tot den stormaanval over. Zij drong in de laatste centra van verzet binnen en veegde de overblijfselen der bolsjewistische troepen weg. De bolsjewisten die in de bosschen gevlucht waren gaven zich over. De gevangenen verklaarden dat zij hun commissarissen hadden neergeschoten om niet in een zinneloozen dood gedreven te worden. Aan liet Finsche front. Uit Helsinki meldt het D.NB.: Officieel wordt medegedeeld: Op 20 Augustus zijn er geen bommen op Finsch gebied geworpen. Aan dgn Westelijken oever van het Ladogameer werden twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Finsche vliegers neergescho ten. Bovendien heeft de Finsche kustartillerie m den Finschen Golf een vijandelijk watervliegtuig neerge haald. Het Finsche luchtwapen bombardeerde hevig de omsingelde afdeelingen en de plaatsen van in scheping aan het Ladogameer. De gevechten der Duitsch-Finsche troepen waren op Italiaansch Op de plaatsen, waar de bruggen aan het Ooste lijk front door de bolsjewisten zijn vernield, leggen de Duitsche pioniers in snel tempo nieuwe oeververbindingen, waarover de opmarsch .zonder oponthoud kan worden voortgezet. (Foto Orbis-Holland) 20 April weer succesvol. De Sovjets probeerden te vergeefs het oprukken van de Duitsche en Finsche formaties tegen te houden Tegenaanvallen werden overal onder bloedige verliezen van de bolsjewisten afgeslagen. In deze gevechten werd het Sovjet-regi ment tirailleurs no. 426 bijna volkomen in de pan ge hakt. De Sovjets moesten 25 met munitie en oorlogs tuig geladen vrachtauto's achterlaten. Voorts leden ij zware verliezen aan materiaal, t.w. 'amphibictanks, eldkanonnen en stukken geschut, machinegeweren en mijn werpers. Vlietuigbenzine naar Wladhvostok. Japansch commentaar. Het Japansehe persbui%au Domei deelt mede: Wel ingelichte kringen hebben, naar aanleiding van be richten omtrent het vervoer van benzine voor vlieg tuigen naar Wladiwostok in Amerikaansche, Cana- deesche en Sovjettankbooten verklaard dat deze kwestie voor Japan, zoowel in politiek als in econo misch en militair opzicht, van belang is. Zij gaven als hun meening te kennen dat de naar de Sovjethaven in het Verre Oosten gezonden brandstof in werkelijk heid bestemd is tot steun voor het Sovjetleger in het Verre Oosten, eerder dan voor de Sovjetstrijdkrachtep in het Europeesche deel der Sovjet Unie, om aldus den druk op de grens van Manósjoekwo te verster ken. De Vereenigde staten, zoo verklaarde men, trachten de Sovjets tc helpen en tegelijkertijd Japan's aan-/ dacht op het Noorden gevestigd te houden en af té leiden van den stillen Oceaan. Zij voorspelden dat de Vereenigde Staten ernaar zullen streven Japan's aandacht op het Noorden gevestigd te houden in sa menwerking met de Sovjet-Unie. Engeland en Tsjoengking, terwijl zij de omsingeling van Japan den Stillen Oceaan uitbreiden. Grieksche minister-president over den strijd tegen de Sovjets. Vernietiging van het bolsjewisme een weldaad voor de menschheid". De Gricksche minister-presidept heeft naar het D.N.B meldt, tegenover een journalist de volgende verklaring afgelegd: De vernietiging van het bolsjewisme zal niet al leen een weldaad zijn voor de Europeesche bescha ving, doch ook voor de gehcele menschheid welke bloot stond aan de voortdurende bedreigingen van de ontbindende dogma's van Marx en Stalin De neder laag van de Sovjet-Unie zal voor Engeland de zwaarste slag zijn, welk land daardoor zijn laatste steunpunt in Europa verliest. „Ik weet ten zeerste de gevoelens van den Führer en het Duitsche volk jegens Griekenland te waardceren". zoo verklaarde de Grieksche minister-president, „en ik ben ervan overtuigd dat na de eindoverwinning van Duitschland en Italië, Griekenland de bescherming van diegenen zal verkrijgen, die de nieuwe orde van Europa zullen opstellen, zoodat met hun moreele en materieele hulp de ruïnes weer zullen kunnen worden opgebouwd welko de oorlog heeft veroorzaakt." Vervolgens gaf de premier uiting aan zijn over tuiging dat Griekenland de plaats zal innemen welke het binnen den Europeeschen Statenbond toekomt. .Deze verklaringen, waartoe ik door mijn samenwer king met de Duitsche autoriteiten in Griekenland gekomen ben, rechtvaardigen mijn overtuiging ge heel en al", zoo verklaarde de minister-president ten slotte. CONFERENTIE VAN DOMINION-PREMIERS? LONDEN, 21 Augustus. Omtrent de aankomst van Mackenzie King is nog geen officieel com muniqué uitgegeven, doch eenige aanduidingen wijzen er op. dat er mogelijkerwijs een conferentie op het programma staat, waarbij de rol, die de verschillende domonions bij het ten "uitvoer leggen van het RooseveltChurchill-programma zullen spelen, besproken zal worden. Afgezien van Mackenzie King houdt men het voor mogelijk, dat ook de premier van Nieuw Zee land, Fraser. de Australische premier Menzies, alsmede de Engelsche ambassadeur te Washington Halifax daaraan zullen deelnemen. (United Press). Een Finsche vlammenwerper in actie in den strijd tegen de Sovjet-troepen, De vlam be reikt een bolsjewistisch nest en legt het vijandelijk vuur het zwijgen op. (foto Orbis-Holland) weermachtsbericht. Aanvallen en tegenaanvallen aan het Oost-Afrikaansche front. i Engelsch tankschip in de Middel- landsche Zee tot zinken gebracht. ROME, 21 Augustus (Stcfani) Het 443ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Gisteren hebben Britsche vliegtuigen een aanval op Augusta gedaan. Eenige burgers werden gewond de schade is van weinig belang. De luchtafweer kwam snel in actie en schoot een der aanvallende toestellen neer. In Noord-Afrika wordt van het front van Tobroek een snel en doelmatig optreden van onze afdeelingen tegen vijandelijke aanvallen gemeld. Nauwkeurig gericht artillerievuur trof doelen in de haven en veroorzaakte branden in de militaire installaties der stad. De stad Benghazi werd opnieuw door Engel sche vliegtuigen gebombardeerd. Er zijn geen slacht offers. eenige gebouwen werden beschadigd. In Oost-Afrika worden van verschillende sectoren aan het front van Gondar levendige aanvallen en te genaanvallen gemeld van onze onvermoeibare troe pen die een groote verkenningsactie ontplooiden cn de pogingen van den vijand verijdelden. De vijand, die door de luchtmacht gesteund werd, werd overal met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. Boodschap van Roosevelt aan het Congres. Voorbereidingen voor de conferentie met de Sivjet-Unie. Uit Washington meldt het D.N.B President Roo sevelt, die heden Vrijdag weer vacantie gaat nemen, heeft het met het oog op de critiek welke de verkla ring inzake de ontmoeting tusschen hem en Churchill in het Congres en in katholieke kringen heeft ver wekt, noodig geacht het Congres nog voor zijn ver trek een boodschap te doen toekomen Daarin ver klaart de Amerikaansche president dat elkeen, die een compromis met het nationaal-socialisme van de hand wijst, instemt met de door hem en Churchill opgestelde verklaring. In dit verband veronderstelde Roosevelt bij Duitschland weer „plannen voor overheersching van de wereld". Het nationaal-socialisme. zoo verklaarde hij, mag men geen pauze gunnen, daar het die slechts zou gebruiken om door verdere oorlogvoering zijn controle ook over de Vereenigde Staten uit te brei den. Met betrekking tot de verklaring welke na de conferentie op den Atlantischen Oceaan is bekend gemaakt zeide hij dat zij natuurlijk ook de vrijheid van godsdienst en berichtgeving inhoudt. Roosevelt maakte verder bekend dat in de conferentie ook be sprekingen gehouden zijn over militaire en vlootaan- gelegenheden betreffende een doeltreffender organi satie van de z.g. „hulp aan Engeland". Op het oogen- blik worden door hem en Churchill voorbereidingen getroffen tot een conferentie met de Sovjet Unie om deze bij haar verdediging te ondersteunen. Britsche luchtmacht verloor Donderdag 22 toesjellcn. Twee Spitfires hoven Nederland neergehaald. Het D D.B meldt: Bij pogingen om naar het bezette gebied te vliegen zijn Donderdag 22 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Alleen in de namiddaguren werden in het Fransche kustgebied aan het Kanaal 13 jachtvliegtuigen neergehaald. Twee andere Spitfires werden boven Npderland neergeschoten, waarvan een door luchtdoelgeschut en een door jagers, waarmede met -zeven andere neergehaalde toestellen de Britsche verliezen gestegen zijn tot 22. Twee Duitsche ja gers worden vermist. Strategisch plan van Roosevelt en Churchill. Duitschland zou in het Oosten zoo lang mogelijk opgehouden moeten worden. De New Yorksche correspondent van de Daily Express, zoo meldt „Nya Dagligt Allehanda" uit Londen, zou van bevoegde zijde bijzonderheden ver nomen hebben ove? een door Roosevelt en Churchill opgesteld strategisch plan. volgens hetwelk de Sovjet- Unie met alle uitvoerbare middelen voorzien zou worden van materiaal, opdat Duitschland in het Oos ten zoolang mogelijk zou worden bezig gehouden. China zou verder hulp blijven krijgen, opdat Japan in het Verre Oosten geïsoleerd blijft. Japan zou voortdurend gewaarschuwd worden voor de omsinge ling en het gevaar van een ernstige botsing met de Ver. Staten, Groot-Brittannic of de Sovjet Unie, wan neer Japan de belangen van deze staten' zou verwaar- loozen. Het Britsche Middellandsche Zeegebied zou met voorraden uit de Amerikaansche wapenarsenalen voorzien worden. Er zouden „zoo spoedig mogelijk" leveranties plaats vinden van in Amerika gemaakte bommenwerpers voor rekening van Engeland. Alle strategische punten zouden „bezet of geflankeerd" worden. (D.N.B.) De Illustrious" op een Amerikaansche werf. Met instemming van het Britsche ministerie van voorlichting maakt de British Press Service bekend dat het Britsqfce vliegtuigmoederschip ..illustrious" zich op het oogenblik op een Amerikaansche werf be vindt om gerepareerd tc worden en dat de neef van den Engelschen koning. Mountbatten. het bevel over het schip op zich zal nemen De Britsche admirali teit meldt hierover nog dat het schip door vliegtuigen van de as op 10 Januari in de buurt- van Sicilië en later bij Malta, waar het zijn toevlucht gezocht had. bijna vernietigd is geworden. Hei roer was gebroken èn het schip maakte hevig slagzij De hagel van bom men had verscheidene branden doen ontstaan. Tachtig leden der bemanning hadden den dood gevonden. Het schip kon nog slechts door de machines bestuurd wor den en heeft slecht met moeite de haven kunnen bereiken. (D.N.B.) x Bosclibraml op Griekscli eiland. Dorpen en kloosters van Chalkis in gevaar. ATHENE, 21 Augustus. Sinds drie dagen woedt op, het eiland Euboca een groote boschbrand, welke ontstaan is door de onoplettendheid van houthakkers. Talrijke dorpen en kloosters in de omgeving van Chalkis bevinden zich rechtsereks in gevaar. De brand heeft zoo omvangrijke afmetingen aange nomen dat verscheiden dorpen cn boerenhoeven moes ten worden ontruimd. Het vuur wordt aangewakkerd door den krachtigen wind en bovendien Is alles ten gevolge van de groote warmte uitgedroogd. O.a. ver keert het klooster Panaghia Akrymalla in groot ge vaar. Woensdag moesten de monniken het reeds ont ruimen Z:j hebben de kunstschatten en waardevolle boeken tijdig in veiligheid kunnen brengen. Volgens de laatste berichten doen de autoriteiten hun uiterste best om den brand te beperken. De^Xederlantlsche P. K. aan 't Oostelijk front. Een vraaggesprek met den commandant. Zooals reeds uitvoerig werd medegedeeld is Za terdag de Nederlandsche P.K. (Propaganda Kom- pagnic) naar het Oostelijk front vertrokken om daar de militaire voorbereiding tc ontvangen al vorens zij met haar werk bij het Nederlandsche Vrijwilligers Legioen zal beginnen. Dc Vereenigde Pers Bureaux hebben een onder houd gehad met den commandant, den heer Wou ter Hulstijn, persoonlijke persreferent van den Secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. „De oude Oorlogscorrespondent, zooals wij hem kennen uit den Boerenoorlog, den Russisch-Japan- schen oorlog en den Wereldoorlog, heeft afgedaan", zoo vertelt SS Hauptsturmführer Wouter B D. Hulstijn, in antwoord op de vraag om nadere ge gevens over de taak en Werkwijze van de groep Nederlandsche journalisten, die in de rijen van het legioen den-strijd tegen het Bolsjewisme hebben aangebonden. „Wanneer in die oorlogen journalisten naar het front gingen, werden zij veilig opgeborgen bij een of andere étappe, om van tijd tot tijd onder lei ding van een officier eens een kijkje in de vuur linie te gaan nemen, wanneer daar toevallig een gevechtspauzc was. Overigens zijn er geweest on der die oorlogsverslaggevers, die zich hebben on derscheiden door hun dapperheid en die soms. door de omstandigheden gedwongen, langen tijd getuige waren van den strijd in dc voorste linies. En zijn er ook gesneuveld. Zoo vond men b.v. na een der groote doorbraakpogingen bij Cambrai een notitie blok van een Amerikaanschen verslaggever, waar op deze als zijn laatste bericht had genoteerd, dat een in zijn nabijheid inslaande granaat.' „Uw ver slaggever doodelijk gewond heeft". „Daar er oorlogscorrespondenten noodig zijn. in de eerste plaats voor de documentaire geschied schrijving van den oorlog en in de tweede plaats voor het onderhouden van den band tusschen front en va'derland, heeft de Duitsche legerleiding naar andere wegen gezocht. Zij heeft deze gevonden door het militair inbouwen van propaganda-com- pagnieën in de gelfeele oorlogsmachine. Dit zijn normale geveehtseenheden, die ook daadwerkelijk aan den strijd deelnemen, doch in wier gelederen journalisten, foto-reporters, cameramannen, en radio-verslaggevers strijden. De Waffen SS. heeft tot dat doel een speciale compagnie opgebouwd, waarin de Nederlandsche P. K.-trein tactisch als een der secties is opgenomen. Evenals de Noren, Denen en Vlamingen strijden de Hollanders ln het teeken van het zonnerad. Het feit, dat do Nederlandsche P. K. trein een sectie is van de PK der Waffen SS. brengt met zich mede. dat de bij deze sectie ingedeelde jour nalisten in de etfste plaats de harde loprschool zullen hebben te doorloopen van eiken strijder der Waffen S S. Bovendien worden zij ingewijd in dc ge helmen in dc woord- en beeld journalistiek te velde. De P K -eenheden zijn volkomen gemotoriseerd, dahr zij zich snel moeten kunnen bewegen Da auto's zijn behalve door het zonnerad geken merkt door een Hollandsch klompje met een lig gende pi.il er d«v>r". Ik wryd zoo vervolgde de heer Hulstijn als commandant behalve door drie Nederlandsche offi cieren bijgestaan door een Duitschcn luitenant, die de krijgsverrichtingen op alle fronten als P.K.- man heeft meegemaakt. In verband met de moeilijke omstandigheden, waaronder de Nederlandsche P- K trein op bet Russische front zal hebben te strijden, moet aan de technische uitrusting de grootst mogelijke zorg worden besteed. Aan den Nederlandschen P.K.-trein zijn ver bonden: 8 journalisten. 5 persfotografen. 3 camera mannen en 4 radiotechnici: De journalisten treden eveneens op als radioverslaggevers. Voorts gaan jer met den P.K.-trein, welke uit 23 atuo's, 2 vracht auto's en fenige motorrijwielen bestaat, de jnoo- digc meehanieiens, chauffeurs, instrumentmakers en ander technisch personeel mee. De heer Hulstijn vervolgde: „De Nederlandsche P.K. zorgt er dus voor, dat eg in de eerste plaats regelmatig journalistieke hij- dragen worden geleverd aan de Nederlandsche Ders over do sociale en andere toestanden in Rus land, alsmede over de wapenfeiten aan het Ooste lijk front, in het. bijzonder waar het betreft de krijgsverrichtingen der Nederlandsche vrijwilli gere. die strijden in de Waffen S.B. het Legioen en het NSKK Voorts is het de taak te zorgen, dat de noodige fotografische opnamen het vaderland bereiken en dat de Nederlandsche radiozenders regelmatig frontreportages kunnen uitzenden bij monde van Nederlandsche vrijwilligers en dat de filmjournaals worden aangevuld met documentaire Nederlandsche filmopnamen. Een tweede opgave van de P.K. is om de Neder landers aan het Oostfront te voorzien van litera tuur en hen ook op andere wijze gelegenheid tot ontspanning te geven. Er worden eiken dag Neder landsche couranten verzonden, terwijl er ook een veldbibliotheek komt. Öok wordt een collectie grammofoonplaten samengesteld om gezellige avon den op te luisteren". 1 FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. NV, Amsterdam). UITGESPROKEN: 5 Aug. A. J J. de Lever. handelsreiz.Iger. Valkenswaard. Reeht. Comm. Mr. K. Sassen, Cur Mr. Th. J. J. M de Kroon. WllhelnUnapleln 20. Eindhoven. 5 Aug. J. H- Doesselaar, koopman. St. Adrianusstraat 2, Eindhoven Recht. Comm. Mr. K. Sassen. Cur. Mr. L. M. M Nijst, Vestdijk 47, Eindhoven. 8 Aug. Klaas Trip. Ter Aardscheweg 2(5. Assen. Recht. Comm. Mr. A. J. E. Terwlndt, Cur. Mr. H. J. Meijeringh, Stationsstraat 20, Assen. 20 Aug C. A. v. d. Steen, wonende te Utrecht. Brlel- straat 14. Recht. Comm. Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg, Utrecht, Cur. Mr. Ph. van Noord, Utrecht: GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: P. B. Bormaas, Den Haag. Geëindigd door het verbin dend worden der 7e, tevens slotuitdeelingslijst. N.y. Drukkerij Relman. Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdcelingslijst. G. Spuyman. Den Haag. Idem. D. J. Netten, handelende o. d. naam Jos D. Netten ét Co., Den' Haag. Idem. M. F. van Zuiden-de Silva Rosa, Den Haag. Idem. !7tadic 'sWQxatmHa ZATERDAG 23 Augustus 1941. HILVERSUM I, 41S.S M. 6.45 Gramofoonmuzlek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8 oo B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 9.15 Voor d« hulsvrouw 9 25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12 00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 12,40 Almanak. 12 45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1 00 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin 2.20 Na gedane arbeidmuziek en vroolijkheld. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 4.20 Zang met pianobegeleiding. 4.55 Gramofoonmuziek. 5 15 G. N. O. Nieuws-, economische- en' beursberichten. 5,30 Orgelspel, fi.oo Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnen schippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd programma. 8.45 Causerie „Als tk 't voor 't zeggen had". 9.00 Dc .Romancers. 9.30 Gramo foonmuziek 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Dutch News Reel. HILVERSUM II, 301.5 M. 6 45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Revueprogramma (opn.). 11.00 Omroeporkest en solisten (opn.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble Jonny Ombach. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economische- cn beursberichten. 1.00 Zang. clavecimbel en piano. 1.40 Voor de 'jeugd 2.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 2 45 Causerie „Stad en land". 3.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. 5.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Amusementsorkett en solist. 5.00 Godsdienstige uitzending. 5.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 5.30 Pianokwartet „Die Hagho". 6.15 Delfshavens Gemengd koor. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Luchtvaartcursus. 7.45 Repor tage 8 00 Zcpparonl-kwartet. 9.00 Cyclus „Oozc eigen taal". 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B N. O Nieuwsberich ten. 111.00 Dagsluiting (voorbereid donr de Christ. Radio Stichting). «006—10.20 „Brandende kwesties", causerie (opname).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7