n Jboviatid HET AMERIKAANSCHE HUIS 1EFENHOUT Spaxt en Spet Lederen, Sport- en RegenkSeeding UIT tiCEN TUIN Uit de Pers. •VRIJDAG 22 AUGUSTUS 194T H A A R E M'S D A G B U A D Van beroemd voetballer tot bekend cricketer. De sportloopbaan van Charles Lungen. Er is een tijd gewêest. dat de sportpers zich constant bezig hield met de vraag, of de A. F. C.-voetballer Lungen de aangewezen middenvoor voor tiet Nederlandseh elftal was. Ongetwijfeld was de Amsterdammer een speler met bijzondere capaciteiten, niet. het minst door zijn bewege lijkheid. zijn anticipatie vermogen en zijn kijk op liet spel; het zou dan ook niemand verworderd hebben, als hij meerdere malen de nationale trui waardig zou zijn gekeurd. Sinds eenlgon tijd is Lungen thans bezig ook op cricket- gebied zijn sporen te verdienen. Dat het hem in dezen tak van sport evenmin aan bekwaamheid ontbreekt, toonde hij Zondag ui. in den wedstrijd tegen Rood en Wit aan de Spanjaardslaan. een wedstrijd, die dank zij hem en den jeugdigen Wally vjn Weelde na zeer spannenden kamp in een overwtnning voor de Amsterdammers eindigde. Met 4 voor 53 en 39 runs droeg hij niet alleen veel tot het succes bij. doch de wijze,., waarop hij zijn bat han teerde, stempelde hem tot een batsman van niet geringe klasse. Zeer verblijdend was voorts het uitstekende spel van den 18-jarigen van Weelde, dlc blijkbaar in de matches met het jeugd-elftal genoeg ervaring had opgedaan om onder zeer moeilijke omstandigheden (A. C. C. verloor 6 wickets voor 80 runs) zijn kalmte te bewaren en dc kan sen te doen keeren. Van Weelde is overigens niet de eenige der jongere garde, die voor de naaste toekomst veel belooft; de H. C. C.'er Planten mag in dit verband eveneens genoemd worden. Ook Rood en Wit en Haarlem hebben jongelui in de gelederen, die binnenkort van zich zullen doen spre ken; de allerjongste van hen, de 14-jarige Molijn, ont popte zich bij de onderlinge wedstrijden aan de Span- jaardslaan als een linkschen bowler van goede lengte en met veel variatie. Het moeilijke cricketreglement. De batsman, die te voorzichtig was. Het cricketrcglement voorziet in alles; zelfs in de moei lijkste gevalen. Ket zou echter te boud zijn om te bewe ren. dat het meerendeel der cricketers dit reglement tot in finesses kent en er zijn zelfs umpires met ruime erva ring. die soms met de handen in het haar komen te staan. Daarom is het maar goed, dat dc N. C. B. aan de oplei ding van scheidsrechters veel zore heeft besteed; dc handleiding over cricket-rechtspraak heeft in een leemte voorzien. Soms ligt de beslissing in een bepaald geval niet direct voor de hand, althans niet voor den speler en daarvan kan hij dan de dupe worden. Dat gebeurde nog onlangs in den wedstrijd tusschen een Haarlemsch- en een jeugd- elftal. Het jeugdelftal had negen wickets verloren en de beide laatste batsmen, Van der Wal en Damiaans, waren op de mat. Op een gegeven oogenblik riep eerstgenoemde, na een bal te hebben geslagen, zijn partner voor een run. Damiaans aarzelde, liep eenige passen, doch keerde daarop ijlings in zijn „crease" aan het bowlers-wicket terug. Van der Wa! ging echter door cn op hel moment, dat de wicketkeeper de bails afwierp, stonden beide batsmen In de ..crease" aan het doode wicket! Toen' nu de umpire -besliste, dat niet Van der Wal, doch Damiaans run-out was, was deze hevig teleurgesteld. Immers hij had geen run geloopen en was eerder „bin nen" geweest dan zijn partner. Het feit echter, dat hij even zijn „erease" verlaten had. was voldoende om liem run-out te doen zijn. Was hij daarentegen rustig blijven staan, dan zou Van der Wal door zijn riskante poging tot het loopen van een korten run het kind van de rekenlug zijn geworden. Opletten en niet'weifelen is dus dc boodschap; overigens blijkt uit dit voorbeeld, dat het cricket-reglement welis waar in alles voorziet, doch dat het voor den argeloozen speler veel voetangels en klemmen bevat. Concordia's tweede jeugd. In den glorietijd van Jan Thomec. „het Deutsche Ka non", was Concordia een van de allersterkste tweede klas- sers. die jarenlang met A. F. C. om de eer van het kampioenschap en om promotie heeft gestreden. Enkele malen was het den Delftenar^n bijna gelukt om de hoogste afdeeling te bereiken maar de blauwhemden konden nimmer op den steun van Vrouwe Fortuna reke nen. Evenals die andere studentenclub. G. V. C. uit Wageningen. ging het met Concordia na den vorigen oorlog hard berg-af en beide vereenigingen belandden tenslotte in de vierde klasse van den N. V. B. Thomee bleef zijn club echter oqk in tegenspoed getrouw en deze super enthousiaste voetballer is 'nog steeds actief speler. Geen vereenjging kan op peil worden gehouden zonder goede en deskundige leiding, laat staan na een ernstige inzinking weer naar boven worden gebracht. Dr. Thomee zocht cn vónd onder de jongere leden van Concordia iemand, die zich met hart en ziel aan deze taak wijdde en met succes. De Delflenaren beschikken thans weer over een jong en vlot spelend elftal, dat het afdeelings- kampioénsehap veroverde en daarna den eersten stap zette op den weg, die naar boven voert. De promotie wedstrijden brachten het gewensche succes, promotie volgde en thans Is het aloude Concordia weer derde klasser. Wordt T. Y. B. B. kampioen van de 2de klasse? Ook Haarlem 2 kan kampioen worden. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag. Eerste klasse: AjaxE. D. O. Blauw Wit—Schoten Overgangsklasse: H. C. K,—D. O. S. 3.30 uur A. F. C.—E n. O. II Zeeburgia—Hilversum Tweede klasse: R. C. H. II—V. V. G. A. 111 3.30 uur Z. R. C.—H. H. C. II Quick II—Haarlem II Derde klasse: E. D. O. VI—T. H. B. II I 3 uur H. H. C. V—Schoten V 2 30 uur Zondag. Eerste klasse: ^laarlem—Quick 10 uur H. H. C.—V. V. G. A. 2.15 uur Overgangsklasse: R. C. H.—The Catchers 10 uur Tweede klasse: E. H. S.—Ajax II 10-uur T. Y. B. B.—A. F. C. II 12 uur Schoten II—H. C. K. II 10 uur Derde klasse: E. H. S. II—Spaarnevogels 12 uur Schoten IV—Zeemeeuwen 12 uur Waar het al bekend is wie in de eerste en in dc over gangsklasse de bovenste en de onderste plaatsen bezetten, zijn dc nog komende wedstrijden in deze afdeelingen van weinig belang meer. In Haarlem vinót Zondagmorgen de ontmoeting Haar lem—Quick plaats en des middags H. H. C.—V. V. G. A. Beide worden gespeeld op het gemeentelijk sportterrein aan den VerspronckWeg en vangen rèsp. aan om 10 uur en om 2.15 uur. s de op het programma staande demonstratie te Be verwijk de competitie niet in de war stuurt, trekken E. D. O. en Schoten Zaterdagmiddag beide naar Amsterdam. In de tweede klasse bestaat de mogelijkheid dat het voor de eerste maal in den N. H. B. uitkomende T. Y B. B. een tweede kampioenschap binnen haalt. Het tweede negental .1. al kampioen van de afdeeling 3 C en het eerste kan Zondag kampioen worden van de afdeeling 2 A De kans dat dit lukt is zeer groot, want de tegenpartij Is A. F. C. II, een van de zwakkeren uit deze afdeeling. T. Y. 3 B. wordt op den voet gevolgd door H. H. C. II want het verschil Is nog slechts één punt. Beide negen tallen spelen echter hun laatsten wedstrijd. H. H. C. n Zaterdag tegen Z. R. C. zoodat, als T. Y. B. B. wint. de kans voor H. H. C. II verkeken is. Ook Haarlem II is op weg naar een kampioenschap. Als dat lukt is dit het derde in dii seizoen voor de vereeniging Haarlem! Wel moeten nog drie wedstrijden gespeeld wor den, Quick n—Haarlem II, Watergraafsmeer—Haarlem II en Haarlem II—V. V. G. A. III, waarvan de eerslgenoem- Zaterdag a.s., maar deze tegenpartijen behooren alle tot de zwakkere negentallen in de afdeeling. De voornaam ste mededinger is hier De Spartaan. Deze moet nog twee •edstrijden spelen, maar ook tegen zwakkere negental len. zoodat Ha.riem II haar hoop niet op een nederlaag van De Spartaan vestigen kan. 't Succes zal uit eigen kracht moeten komen Tweemaal sneller dan Osendarp, Windhonden in actie. De noodzakelijkheid om een hond aan de lijn te houden /loeit niet in de laatste plaats voort uit het feit. dat de viervoetige huisvriend harder kan loopen dan zijn eigenaar Menigeen heeft dat tot zijn schade moeten ondervinden, als hij 's avonds bij het uitlaten van Pluto tot een aantal veel van het uithoudingsvermogen ciscltende „tusschcn- Eprints" moest overgaan om het contact tusschen mensch en dier te herstellen. Zonder de medewerking van Pluto mocht dit nimmer gelukken, daar zijn startsnelheid be duidend hooger is dan zelfs een Osendarp of een Jesse Owens kan ontwikkelen. Het is dus niet verwonderlijk, dat men bepaalde sporten honden voor het „rennen" opleidt en hiervoor zijn dc whippets cn windhonden het meest geschikt. De afstanden, waarover deze races worden georganiseerd zijn betrek kelijk klein, omii^t de hond, in tegenstelling met het ren paard waarbij men echter ook sprinters en stayers onderscheidt zijn topsnelheid slechts gedurende zeer korten tijd kan volhouden. Bovendien moet het dier daar toe door een beroep op zijn jachtinstinct worden opge wekt en het mechanisch voortbewogen haasje bewijst in dit opzicht goede diensten. Hoe hard het dan wel gaat? Bijna tweemaal zoo hard als de best getrainde athlee!. De 300 Meter immers word» in ons land in ongeveer 35 seconden geloopen; de hond daarentegen heeft vo<w de 350 Meter slechts 20 seconden noodig. Dat is dus een snelheid van meer dan 60 kilometer per uur en het is zeer de vraag, of de beste rossinant van het edelste bloed dit zou kunnen verbeteren. Een andere kwestie Is, of een hondenren even fraai voor het oog als een paardenrace. Afgezien van het feit, dat zulk e krachtmeting tusschen „blaffers" te kort duurt om schouwspel veel indruk op den ftlet-weddenden kijker te kunnen maken, meenen wé dat ontkennend te moeten beantwoorden. Een hondenren zonder totallsator zou op den duur dan ook geen belangstelling trekken. Alle tien wickets en een century Het ziet er naar uit. dat H. C. C. ook dit jaar weer het cricketkampioenschap zal gaan strijken. Het eerste elftal toont een constanten vorm. waardoor de tegenpar tijen. de een na dc ander, aan de zegekar worden gebon den. Hocwci ook Excelsior het kind van de rekening werd, gelukte het desondanks den Rotterdamschen bowler J. Oosterholt alle tien Haagsche wickets voor slechts 58 runs te veroveren en door deze prestatie zijn naam op het zeer kleine lijstje te plaatsen van spelers, die in den loop der Jaren beter ware het te spreken van de laatste hal%-e eeuw dit feit hebben verricht. Dat Oosterholt ook met het slaghout op dreef kan zijn, liet hij Zondag j.l. zien. toen hij 100 not out scoorde. Het komt wel heel zelden voor, dat een Nederlandseh cricketer in hetzelfde seizoen 10 wickets in een lnningspeemt en een century op zijn naam brengt. BARTELJORISSTRAAT 20 - TELEFOON 13439 (Adv lugez. Med.) Honkbal PROMOTIE-DEGRADATIE. Als eerste wedstrijd voor de promotie en degradatie vastgesteld de ontmoeting Quick, als laagste in de Eerste Klasse tegen H. C. K. als kampioen der Overgangs klasse. Zij heeft piaats op Zaterdag 30 Augustus. Voetbal Geen bedrijfsvoetbalcompetitie meer. Naar het A. N. P. verneemt heeft het college van ge volmachtigden voor de sport bij het Departement van Lichamelijke Opvoeding, Wetenschap- en Cultuurbescher ming aan het bestuur van den Nederlandschen Voetbal bond een schrijven doen toekomen, waarin wordt mede gedeeld, dat het college van oordeel is, dat een einde ge maakt moet worden aan de z.g. bedrijfsvoetbalcompetitie. Bovendien is hierbij bepaald, dat het in de toekomst ver boden zal 2ijn, dat een elftal van een bednjfsvoetbalver- eeniging onder den naam van het bedrijf deelneemt aan de voetbalcompetitie van den Nederlandschen Voetbalbond :en van zijn onderafdeelingen. Natuurlijk geldt deze bepaling niet voor reeds jarenlange bestaande vereeni gingen als P. S- V. te Eindhoven. Dit verbod geldt natuur lijk niet voor de beoefening van hét voetbalspel in be- drijfsvereenigingen ten dienste van lichamelijke ont spanning van het personeel. Ook blijft de mogelijkheid bestaan, dat bedrijfsvereenigingen zullen uitkomen in competitieverband van den N. V. B. of een van zijn onder afdeelingen, doch dan niet onder den naam van het bedrijf. OM DEN ZILVEREN MOLEN VAN GROENENDAAL. Op 7 September zal in het I-Ieemsteedsche Sportpark het tournooi om den Zilveren Molen vap Groenendaa! worden gehouden. Deze wedstrijden wordeh georganiseerd door R. C, H. De elftallen van Haarlem, H. F .C. en H. B. C. zullen er aan deelnemen. Gesloten seizoen van 15 Juni— 15 Augustus. Naar het A. N. P. verneemt heeft het college van ge volmachtigden voor de sport bij het Departement van Lichamelijke Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescher ming bepaald, dat het tijdvak van 15 Juli tot 15 Augustus als gesloten seizoen zal worden verklaard voor alle takken wintersport, waaronder voetbal ongetwijfeld de voornaamste plaats inneemt. Door de vereenigingen, die gewend eijn voor den aanvang van de nieuwe competitie seriewedstrijden te organiseeren. zal deze bepaling van het college met vreugde worden ontvangen Geen gedrukte^ vereenigingsorganen meer. Naar het A. N. P. verneemt heeft het college van gevol machtigden voor de sport bij het Departement van Licha melijke Opvoeding. Wetenschap- en Cultuurbescherming het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond in ken nis. gesteld van het door het college uitgevaardigde verbod ten aanzien van het uitgeven van gedekte vereenigings organen. Dit verbod wordt gebaseerd op de noodzake lijke beperking van het gebruik van apier. Dit verbod Is dus niet van toepassing voor dc bondsorganen, speciaal dus de organen van de bonden, die door hel college van gevolmachtigden voor de sport officieel zijn of worden erkentj. Voor de vereenigingen bestond reeds hel verbod van liet uitgeven van gestencilde bladen en periodieken. Door het laatste verbod Is de mogelijkheid' voor'publicatie voor de vereenigingen vrtjwel geheel uitgesloten 1 Schaken De bondssciiaakwedstrijden te Leeuwarden. De uitslagen van de afgebroken partijen, welke Donder dag 1% de eeregroep werden uitgespeeld luiden: Ir. H. J. van Steenis—A. Wijnands 5—1. Wljnands heeft thans 2 punten en ir. Van Steenis \'z punt. Dammen Woensdagavond j.l. werd in het clublokaal der Damclub „Haarlem", bovenzaal café de Louw, Spekstraat, de eerste partij van den herkamp tusschen P. J. van Darte len (Haarlemsche Damclub) cn Y de Jong („Oosterkwar tier") om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap HRarlem en omstreken 1941 gespeeld. Deze partij eindigde na fraaien strijd in remise. JT aterjwlo H. I*. wint den titel. D. W. R. met 41 geslagen. In het tournooi om het waterpolokampioenschap van kring Haarlem van den N. Z. B. is reeds een beslissing gevallen, namelijk in de hoofdafdeeling, waarin II. P. C. gisteravond e'en danig verzwakte D. W. R.-ploeg met 4—1 klop gaf cn met een totaal van vier punten, onbereikbaar voor V. Z. V. cn D W. R.. den titel veroverde. De Waterratten" verschenen zonder de gebroeders Kollerie en misten bovendien nog Behlc. zoodat Van der Booren, Dc Vries en Handgraaf moesten invallen om hel zevental te completed en. De drie invallers leverden vooral rust verdienstelijk werk. Weliswaar namen de Heem stedenaren het initiatief en kreeg de D. W. R.-achter- hoede hel soms zwaar te verantwoorden, maar Braam c.s. konden hun meerderheid in het veld slechts met één doel punt in de eerste helft uitdrukken: een ver schot van Mauritz. dat Van der Booren blijkbaar verraste (1—0). Na rust schiepen de „Waterratten" zich eenige malen goede kansen. Handgraaf had op dc middenvoorplaats echter geen geluk met zijn doorslagballen. Ook H. P. C. verspeelde eenige mooje kansen tot scoren. Twee schijn baar ongevaarlijke schoten, die Braam cn De_Geest van grooten afstand losten, liet doelman Van der Booren glippen, zoodat D W. R. met 30 achter stond, toen de laatste minuten ingingen. H. P. C. maakte er zelfs 4—0 voor en aleer Seubering er ip slaagde om doelman gt met een fraai schot het nakijken te geven en' aldus de eer te redden (4—1). H. V. C. B. kreeg zijn- tweede nederlaag te slikken, nu an de H. P. C.-reserves, .die Eldering weer eens in hun midden hadden. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de ood-witten het zoet van de overwinning zouden proeven. Het samer^pel vlotte aardig en J. Hogeland opende de score. Nacf^t Eldering de partijen op gelijken voet had gebracht, kwamen de Heemstedenaren verrassend opzet ten. Eldering zorgde voor een 31 voorsprong bij het in gaan van de lust en Dijkstra voegde in de tweede helft nog een doelpunt aan de score toe. Frankentnal zag nog kans om,, dankbaar profiteerend van een misverstand in de Heemsteedsche achterhoede, den stand op 42 te brengen. De Haarlem-dames plaatsten zich met een 30 overwin ning op V. Z. V. in de finale tegen D. W. R„ die heden avond gespeeld wordt. De doelpunten werden gemaakt door de dames Haase en Kraft. Er staan nu in totaal nog drie wedstrijden op het pro gramma: namelijk voor hedenavond H. P. C. 2—Haarlem (heeren) en D. W. R—Haarlem (dames) en voor Zondag: D. W. R.—V. Z. V. (heeren). FIJNHOUTHANDEL 3. VAN ROODE ZONEN. ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57, Tel. 15667, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Cricket De Flamingo's winnen te Eindhoven De wedstrijd Flamingo's—H. T. C. C„ welke Donderdag te Eindhoven werd gespeeld, werd door de Flamingo's met 18 runs op de eerste innings .gewonnen. H. T. C. C. 71 runs waarvan I-i. Moller 27 cn P. van Lin- gen 16 runs. Bowlingcijfers Flamingo's: mr. P. ten Bosch 718, dr. Van Erp-Staalman—Kip 3—11. Flamingo's 89. waarvgn W. Bultman 13, Van Oven 17 n.o. en v. d. Togt 18 runs. Bowlingcijfers H. T. C. C.: Mootz 5*-35, Straub 4—38. HET PROGRAMMA. Het programma is: Zaterdag 23 Augustus. A. C. C.—P. W. Sparta—V.. O. C. Zondag 24 Augustus. V. O. C.-H» C. C. Rood cn Wit— P. W. Excelsior—Hermes-D. V. S. H. C. C. 2—Haarlem 1 S. C. H. C.—Quick (N.) V. R. A.—V. V. V. HAARLEM—S. G. S. De jaarlijksclie ontmoeting tusschen Haarlem en Still Going Strong heeft Haarlem een kleine overwinning" op geleverd. Haarlem sloeg eerst het totaal van 86 bijeen, waarvan P. v. Tiggelen bijna de helft maakte. In een rustig tempo scoorde hij 42 runs en ging pas op 65 uit nadat Haarlem al 5 wickets verloren had. Van Tiggeleh had met W. Peschar geopend; op 3 werd Peschar gebowld door A. Sweys die blijk gat nog een goeden bal te kunnen bowlen. Goossens en Boeree vielen kort na elkaar als slacht offers van J. F. v. Buysen op een totaal van 9. Kleefstra en v. Tiggelen hielden toen goed stand totdat op 56 Kleef stra voor 17 kon vertrekken. Damiaans sloeg in 4 klappen nog 10 runs, waaronder een ferme 6 Voor S. G S. bowlden J. F. v. Buysen 3—30, J. Sweys 2—22. J. Offennan 1—18. J. Senn 415 en Klaus 1—6. Beide partijen speelden met 12 man. S. G. S. bleef net 8 runs onder het totaal van Haarlem en was all out voor 78. Het begin van S. G. S. was hoopvgl, want op 33 viel het eerste wicket n.l. van Sweys die 30 runs gescoord had. De overige batsmen zagen geen kans het bowlen goed te bespelen: W. Peschar was hen te snel. Haarlem kwam goedkoop af van J. Offennan die slechts 3 runs scoorde en gebowld werd door v. Tiggelen. Voor Haarlem bowlden: Hub. Boeree 1—1, P. Goossens 1—32, W. Peschar 6—10, P. v. Tiggelen 2—21 en G. Wessel Wielrijden De H. R. C „Excelsior" hield Woensdag en Donderdag trainingsritten over een afstand van 40 K.M. De uitslagen/lulden, als volgt: Wocnsdèe l" Charel Schelfaut; 2 Manus Taverne; 3. Bon Kleinhout; 4. Plet Korthals; 5. Bas Fennls; 6. Jaap Lasschuit (pech); 7 J. Evers. Donderdag: t. Leon Schelfaut; 2 Piet Korthals; 3. Ma nus Taverne; i Bas Fennis; 5. Gerrit Dool; 6. Jaap Las schuit; 7. Cor de Gier; 8. Roel v. Tongeren. De clubkampioensehappen van Nederland peloton wor den op Zondag 28 September verreden over een afstand van 55 K.M De volgende renners zullen de kleuren van Execelsior verdedigen. .Tan Smit, Manus Taverne, Cor de Gier, Leon Schelfaut, Bas Fennis, Ben Kleinhout. Eveneens vinden op dezen dag de kampioenschappen van Nederland plaats van de veteranen waarvoor de voor zitter J. Westbroek hééft "ingeschreven. Zwemmen ZWEMWEDSTRIJDEN TE HALFWEG. Aanstaande Zaterdagmiddag 23 Augustus, om 2 organiseert de Zwem- en Poloclub „Halfweg" In de I en Zweminrichting aan de Verlengde Marialaan alhier groote zwemwedstrijden voor dames en heeren. alsmede voor adspirantcn. Deze wedstrijden zullen bestaan uit wedstrijden school slag en vrije slag, alsmede estafette-wedstrijden. Na afloop dezer wedstrijden is een waterpolo-tournool georganiseerd, waaraan door vier zeventallen zal worden deelgenomen, terwijl na afloop van dit tournooi deze zeventallen elkaar nogmaals bekampen en wel ln 7 x 50 M, estafette-wedstrijd. Bovendien zullen nog twee dames-zeventallen en twee adspiranten-zeventallen een vrlendschappelijken waterpolo-wedstnjd spelen. Voor de verschillende winnaars zijn fraaie prijzen schikbaar gesteld. Zeilen ZEILWEDSTRIJDEN HAARLEMSCHE JACHTCLUB. De Haailemséhe Jachtclub organiseert Zaterdag 6 en Zondag 7 September op het Noorder Buiten Spaarne en dc Mooie Hel te Haarlem nationale- en onderlinge zeil wedstrijden. Nederland op de Leipziger Messe. Vijf afdeelingen. 's GRAVENHAGE, 21 Augustus (A.N.P.) Dc vijf en veertigste door den Economischen Voor lichtingsdienst van het Departement van Handel', Nijverheid en Scheepvaart verzorgde jaarbeurs inzending zal de grootste zijn, die ooit onder auspiciën va,n dezen dienst tot stand is gekomen. Dit jaar zal de uit vijf onderdeelen bestaande Nederlandsche deelneming aah de van 31 Augustus tot en met 4 September te Leipzig te houden Reichsmesse een oppervlakte beslaan van niet min der' dan 600 M2. De vijf inzendingen, waaruit de deelneming zal bestaan, zijn: 1. Een representatieve algemeene inzending: 2. een representatieve inzending van de Neder landsche textielindustrie; 3. een representatieve inzending van de Neder landsche schoenen- en leerindustrie; 4. een collectieve inzending van Nederlandsche firma's; 5. een inzending over kunst in handwerk en industrie. De algemeene representatieve inzending, 155 M2. groot, die evenals de overige een plaats zal vinden in het Ring-Messhaus, is ontworpen door prof. Rosse. Op zeer origineele wijze heeft hij de pro blemen opgelost. De wanden van de ruimte zullen bestaan uit brandwerend gemaakte rieten matten, waarin nissen worden gevormd. De vloer bestaat uit de bekende roodgebakken tegels. In dezen stand zal de aandacht worden ge vestigd op verschillende zijden van Nederlandseh economisch en sociaal leven, met name op den landbouw, veeteelt, tuinbouw, boomkweekerij, visscherij, enkele industrietakken, onder meer de grootste radio-industrie ter wereld, Nederlands waterwegen, electrificatie enz. In iedere nis wordt een onderwerp in beeld ge bracht, terwijl in het midden van de zaal een in lichtingenbureau wordt opgesteld. Daarboven wordt een groot verljphtingsornament gemonteerd, met rood-wit-blauwe transparanten. Ook aan de overige inzendingen is bijzondere zorg besteed. NIEUWE AUTOWEGEN. In de N.R.Crt. onderwerpt de heer S. ten Bok- kei Huinink, secretaris der Ned. Ver. Tjpor speciale Autowegen (Nevas), het denkbeeld van den aan leg van speciale autowegen in. ons land aan een beschouwing. Hij betoogt, datmen tot de con clusie moet komgn dat juist in dezen tijd meer dan ooit is gebleken de dringende noodzakelijkheid om tienduizenden nuttig en loopend werk te ver schaffen, waarvoor de bouw van speciale auto wegen stellig het doêltreffendste werkobject is. De schrijver wijdt een beschouwing aan diverse trajecten en deels toekomstige verbindinigen en besluit: Zoo ook schijnt thans het oogenblik gekomen voor de uitvoering van den specialen autoweg van Rotterdam (Zuid), rechtstreeks naar het Zuiden, langs WillemstadRoosendaalAntwerpen en Brussel naar Parijs. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft indertijd in 19291930 ook reeds belang stelling voor dit project getoond In het NEVAS-plan van 1932 is voor deze ver binding een tunnel onder het Hollandsch Diep bij Willemstad opgenomen Toenmaals werd dit plan eenigszins schuw aangekeken, doch da laatste jaren deelen kundige technici het standpunt dat bij het wegverkeer zooveel mogelijk hinderlijke kruisin gen dienen te worden vermeden. Vooral nu te Rotterdam de tunnel onder de Maas weldra gereed komt, verdient een tunnel onder het Hollandsch Diep te meer de aandacht, zoodanig ingericht, dat bij het Verkeer opstop pingen -en aanrijdingen worden voorkomen. Onafgebroken heeft Nevas een reeks van jaren voor den specialen autoweg van Rotterdam naar het Zuiden geijverd, zulks niet alleen in Nederland doch ook in België en Frankrijk, in welke landen meer dan in ons eigen land een open oor werd ge- vonden voor dit streven Thans, waar wij staan aan den vooravond van een nieuw Europa, is het raadzaam de handen ineen te slaan, niet alleen tot heil van ons eigen volk en land. doch tevens om te dienen de belangen der volkeren in andere landen REDE VAN MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN. Het A.N.P. deelt mede dat Mr. M. M. Rost van Tonningen (President van de Nederlandsche Bank), in een rede die hij Donderdagavond op het Amstel- veld te Amsterdam gehouden heeft, gewezen heeft op den strijd tegen de Sovjet Unie. Binnenkort vech ten daar tienduizend Nederlanders, naast JTranschen, die eens tot de erfvijanden van Duitschlahd behoor den, de Denen, Noren, Zweden, Finnen en andere vrijwillige strijders tegen de bolsjewistische Sovje* Unie De strijd van de N.S.B is thans zoo vervolg de Mr. Rost van Tonningen -- moeilijker gewor den dan vóór den lOen Mei, omdat thans het volk toeziet, of wij de in onze handen gelegde macht goed gebruiken of misbruiken. Als de oorlog nog een jaar duurt, zal cr in Rusland een Nederlandsche divisie vechten, als hij nog vijf jaar duurt, zal er een geheel Nederlandseh leger gereed staan. Op het slagveld immers zal de bloedgemeenschap der Germaansche volkeren worden bezegeld. Van deze strijders op het slagveld kan elkë Nederlander zeggen dat zij hun leven voor hun ideaal veil hebben. Terwijl de ozo- mannetjes rustig thuis blijven zitten en weinig van heldenmoed blijk geyen. Als de Duitsche troepen over eenige weken aan de Wolga staan, zal Duitschland over voldoende grondstoffen beschikken om de Angelsaksische mo gendheden totaal te vernietigen. De organisatie van technici en andere werkers staat reeds gereed om binnen te trekken, zoodra de strijd gestreden is en alles te organiseeren als of er nimmer bolsjewisme in Rusland is geweest. Na de. pauze richtte Mr. Rost van Tonningen zich tot do Amsterdamsche arbeiders in het bijzonder en wees erop, dat er geen overproductie is. wanneer er ge rechtvaardigde verlangens bestaan naast eten, drin ken, kleeding en behuizing. In het Europa van na den oorlog zal altijd arbeid to veel cn een arbeiderstekort zijn. Dan zal cr geen moordende concurrentie meer bestaan tusschen de havens Amsterdam. Rotterdam Antwerpen en andere, maar de havens van Europa zullen al hun krachten moeten inspannen om het handelsverkeer te kunnen verwerken. Dan zal de periode komen, waarjn de arbeider aan het eind van zijn leven eindelijk zal kunnen hopen, dat voor zijn kinderen een gelukkige toekomst verzekerd is. Er was veel belangstelling vooj; deze bijeenkomst, het. gehecle marktplein was met luisteraars gevuld. EEN PROPAGANDA-UITGAVE. On/dcr den titel „Victorie" is in ons land een nieuw blad uitgegeven waarin in woord en beeld propaganda gemaakt wordt voor den strijd dien Duitschland op verschillende fronten voert. In het bijzonder is dit nummer gewijd aan „de victorie- volle Engelsche terugtochten" bij Narvik, Duin kerken, Athene en Kreta. Het wordt genóemd „Het Britsche leugendrama in 5 bedvijven". Er wordt uiteengezet waarom Duitschland de Victorie-actie begonnen is en waarom deze Victorie-krant in Nederland wordt uitgegeven. O.a. wordt gezegd: „Wanneer dan de letter V de Victorie moet verkondigen van muren en schuttingen, goed, dan zal dat gebeuren! Maar dan niet een Victorie-op-afbetaling met St. Juttemis, doch de werkelijke Victorie, die iedereen bewust heefi medebeleefd en met eigen oogen heeft aanschouwd! Gestaafd door onweerlegbare bewijzen, die ook den meest verblinden volksgenoot tot nadenken moeten stemmen. De V van Victorie? Ja, maar dan de Duitsche Victorie! Want Duitschland wint voor Europa op alle fronten!" In een artikel „Geen andere keuze dan deze: naar Sovjet-Nederland of Duitschland-Victorie' wordt verklaard; io dc Winterspinazie wordt dezer dagen gezaaid. We kunnen dit smakelijk gewas dan in het najaar en in het begin van den winter oogsten. Deze groen te, die evenals zomerspinazie een voedselrijken grond noodig heeft, wordt op regels, dié 15 c.M. uit elkaar liggen, uitgezaaid, om later in den regel op 15 c.M. afstand te worden uitgedund. Twee goede soorten zijn Venlosche Winter en Urrechtsche Winter. Een groente, waarvan we vooral in den winter, als de versche groenten schaarsch zijn, véél plezier hebben, is de veldsla. Deze groente komt slechts in naam en gebruik met onze andere-sjasoorten over een, daar ze den geheel andere afkomst heeft. Het is een winterharde plant, die ook tamelijk wat vocht kan verdragen. Wanneer we dan ook van nu al' aan mét tusschenpoozen van een dag of veertien een hoekje van onzen tuin met deze groente be-ug zaaien, kunnen we er gedurende het grootste ge deelte van den winter plezier van hebben. Ook dit gewas wordt op regels, die 15 c.M. uit elkaar liggen gezaaid. Het zaad wordt slechts heel ii( dun met aarde bedekt. Wanneer de zon gedurende ;r eenige dagen fel schijnt, gebeurt het wel eens, datf. de kiemen verbranden en het zaaisel op deze ma nier mislukt. Om dit te voorkomen bedekt men hetL zaad, tot het boven den grond staat, met zakken ,-i, of een mat. De soorten zijn: Fijne Broei of Broeivet en Groote Hollandsche. Dit laatste soort, dat veel grovere bladeren maakt dan het eerste, wordt later op 4 a 5 c.M. uitgedund. We moeten tijdens den groei van de veldsla goed opletten, dat het onkruid niet de overhand krijgt. We kunnen nu, en indien We er niet eerder plaats voor hebben ook nog in begin September, aardbei- planten uitpotcn. Deze plant, die bij een goede ver zorging zoo buitengewoon veel voldoening geeft, kunnen we ook langs de randen van onzen groenté- tuin'olanten. Maar aardbeien hebben veel zon noo dig. Van planten, die in de schaduw staan, oogsten we zure vruchten. We spitten de plek, waar \ve.de>e planten willen uitzetten, zoo diep mogelijk om, ,a daar de aardbei van een lossen, vochtigen en voed- jj zamen bodem houdt. Daarom spitten we ook doorfr, de bovenste laag grond een flinke hoeveelheid ouden goed verteerden stalmest, eventueel var- kensmest. We laten den grond nu een paar dagen rusten en planten dan de planten zóó diep, dat het hart van de plant zich juist boven den grond be- vindt. Vooral niet te ondiep planten, daar de pasm gespitte grond later nog wat in elkaar zakt en deU planten dan op een heuveltje zouden komen te staan. We planten op rijen, die 50 c.M. uit elkaar liggen en zetten de planten in de rij op 25 c.M. af-E( stand van elkaar. Om vorstschade te voorkomen, ;e dekt men aardbeien soms in het najaar met rui-e( gen mest af. Het hart van de plant moet dan ech-j,, ter vrii blijven, anders gaat dit rotten. Goede soorten zijn: Madame Lefèbre. die vroeg vrucht geeft, evenals Deutsch Evern. Een ouder- wetsche maar nog steeds goede soort, die laat vrucht 'geeft, is Jucunda. Het is van veel belang dat men de aardbeiplanten van een betrouwbaar adres betrekt. Bruine en andere boonen, die we droog willen bewaren, oogsten we wannéér het blad geel ge-r worden is. We trekken de planten dan uit den0. grond, plukken het blad er af, binden de boonen- planten in niet te groote bossen met de wortels aan b elkaar en hangen ze op een luchtige plaats op hunn kop te drogen. We kunnen ze daartoe in de zon op8! een lijn of op een hek hangen, maar indien hetp- slecht weer is, kunnen ze ook op zolder te drogen worden gehangen, vooral indien men het daar watjj] kan laten doorwaaien. We laten de boonen nu dro gen tot ze in hun doppen rammelen. De boonen kunnen in den dop bewaard worden totdat we ze gebruiken, maar wa kunnen ze ook^ dorschen. Hiertoe vullen we een zak halfvol mete boonen, binden hem goed dicht en slaan er metE, een'stok op, tot de boonen uit de doppen zijn, De0 doppen en aangetaste boonen worden er nu ,uitge-ig zocht; de vruchten moeten worden bewaard in een zak of in een niet geheel afgesloten bus. Indien het loof van onze poot-uien nog niet af gestorven is, knakken we de stengels om. Wanneer het loof afgestorven is, trekken we de uien uit enc laten ze een dag flink in de zon drogen. Daar het droog bewaren van uien een eerste vereisehte is, f laten we ze nog een dag of tien op een luchtige E maar droge plaats liggen om verder op te drogen.,] Uien, die een bloemstengel hadden gemaakt, leg gen we op zij; men gebruike deze eerst, daar ze minder lang houdbaar zijn. J. J. L. „Gij echter, Nederlander, zoon van zoo'n groot volk, raadpleeg uw geweten en uw eer, en beslis J dan over uw eigen lot. Want bedenkt dat uw be slissing van historische bete'ekenis en van niet t< bepalen draagwijdte zal zijn voor de toekomst van Europa en de toekomst van uw vqllc en uw gezin. Duitschland wint voor Europa, voor u en voor Nederland gelijkelijk: Daarom: Victorie!" In enkele andere artikelen wordt ook betoogd dat de Victorie van Duitschland ook een Neder landseh belang is. Medegedeeld wordt dat op dit oogenblik ongeveer 10.000 Nederlandsche mannen medestrijden tegen Het Bolsjewisme. Wanneer bovendien het speciale W.A.-regiment gevormd is, zal dit aantal tot 13.000 zijn aangegroeid. De opwekking wordt daaraan verbonden om diens! te nemen bij de Waffen S.S., bij het N.S.K.K. bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. HET ACHTSTE LEERJAAR. De N.R.Ct. wijdt een beschouwing aan het aange kondigde leerjaar op de Lagei-e School en merkt op; Nu moeten wij tot ons leedwezen vaststellen, dai in dit opzicht het heringevoerde zevende leerjaai meestal een mislukking geweest is. Of de grondsla gen, in de eerste zes leerjaren gelegd niet stevig ge noeg waren om erop voort te 'bouwen in nieuwe rich ting of de traditie de leerkrachten tot onmacht doem de om de aanpassing aan de directie maatschappelijks behoefte tot stand te brengen, willen we hier in het midden laten. Maar het nieuwe zevende leerjaar werd meestal herhalingsjaar en uitbreidingsjaar. In de grootere plaatsen kwam nog daarbij, dat het overgroote deel der leerlingen, na het afloopen der zesde klasse de school verliet, om voortgezet onder wijs in theoretischen of practischen zin te gaan vol gen, de restanten leerlingen dus in centrale zevend# klassen moestón bijeengebracht worden, waar het ge- ruimen tijd duurde voor men hen op hetzelfde niveau had gebracht en dus kon doorgaan. Zoodoende genoot het zevende leerjaar noch sympathie der ouders, noch die der leerlingen, het werd gevoeld als iets overbodigs. In 1937 kreeg een commissie, van ministerszijde in- gesteld, de opdracht te onderzoeken, hoe het zevende en de eventueel hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs, in het bijzonder ook in band met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoeging Van huishoudelijke vakken aan het on derwijs in die leerjaren een speciaal karakter te ge ven, konden worden ingericht. Het rapport dezer commissie is in 1940 verschenen en kan als grondslag dienen voor een leerplan in zevende en achtste klasse. Want wil men zevende en achtste leerjaar in onj volk doen leven, dan moet men daarin iets anderi geven, iets aan het practische leven aanpassende; iets wat de leerlingen te arbeiden geeft en niet al leen theoretisch laat opnemen, iets wat hun arbeids vreugde verschaft en van welks noodzakelijkheid zij doordrongen zijn, anders wordt ook dit een misluk king. Dat de vragen van aansluiting tusschen lager onder wijs en voorbereidend hooger. middelbaar en uitge breid lager onderwijs tot een beslissing zullen komen schijnt ons daarbij volstrekt noodzakelijk. Daarover is al veel te veel gesproken, vergaderd, geschreven, gepaedagogiseerd. Ook dit vraagstuk is rijp voor een definitieve oplossing.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8