Haarlem's Dagblad De tuberculose. Laatste Sovjet-steunpunten in de Zuidelijke Oekraïne ^aan den Dnjepr- worden bedwongen 59e JAARGANG No. 17847 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie' 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0-26, per maand 1.1\ per 3 maanden 3.42, franco per post f 3L73. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Wielrijders, houdt U aan de verkeersregels. Aantal overtredingen neemt zeer sterk toe. Dat vele weggebruikers en onder hen verstaan tee natuurlijk op het oogenblik in de eerste plaats ie wielrijders, het met de verkeersregels niet zoo lauw nemen nu de auto's bijna van de straten zijn erdwenen, was reeds lang bekend. Dat het echter n Haarlem zeo erg zou zijn als de „Verkeersweek", lie van 7 tot 13 Augustus werd gehouden, heelt jitgewezen, is toeh wel een zeer onaangename ver assing. In de zitting van hedenmorgen van het laarlemsche Kantongerecht waar de eerste over- rödingetyvan de „Verkeersweek" berecht werden, i ileek duidelijk, dat men ovër het algemeen aan echts houden en richting aangeven een broertje lood heeft. Het is werkelijk verbijsterend hoe wei- lig fietsers beseffen, dat de verkeersregels er nu enmaal zijn om in acht te worden genomen en liet om ze eenvoudig te negeeren. Er werden dan ek voor dergelijke overtredingen vrij zware boe- en geëischt. De Ambtenaar van het O. M. Mr. G. W. F. v. d. (alk Bouman zeide in zijn requisitoir, dat hij bij je eerste zaak hield, dat het niet gebruikelijk is, int het'O.M. bij de behandeling van eenvoudige verkeersovertredingen een uitvoerig requisitoir loudt. Toch acht ik het wenschelijk, aldus de Amb- enaar, vandaag iets dieper op deze zaken in te jaan, nu op deze terechtzitting de eerste overtre- lingen worden behandeld, welke geconstateerd zijn n de periode van 713 Augustus jl., gedurende vclk tijdvak een verscherpt politietoezicht op het erkeer werd uitgeoefend. De actie van de politie was dadelijk merkbaar lan de sterke toeneming van het aantal-processen- i-erbaal dat per dag binnenkwam en dat op som mige dagen 3 a 4 maal zoo groot was als het nor- nale. Opmerkelijk daarbij was, dat die toeneming bij Ben bepaalde groep van verkeersdelicten, die ik tou willen aanduiden als „slordigheidsdelicten" e weten het niet tijdig en duidelijk aangeven van ten voorgenomen richtingsverandering, alsmede "tiet onvoldoende rechts houden en de daarmede :amenhangende overtredingen, zooals het met z'n irieën fietsen, links door een bocht of links langs .een verkeersheuvel rijden, onevenredig veel Igrooter was dan bij de andere overtredingen van 'Tiet Motor- en Rijwielreglement. Het is speciaal iver die „slordigheidsovertredingen", dat ik thans Iets wil opmerken. De verklaring voör de merkwaardige toeneming •ran het aantal processen-verbaal betreffende die overtredingen zoek ik in de omstandigheid dat zij "vooral bij het publiek, doch zelfs ook bij de po- jtie als minder ernstig, minder strafwaardig, zoo liet onbenullig worden gevoeld, zoodat men ten P aanzien daarvan minder nauwgezet is en eerder t met een waarschuwing volstaat. Eerst bij een streng I doorgevoerde verkeerscontrole komt dan aan het t licht, welk een omvang de „slordigheid" heeft ge- jomen. Ik moet er echter op wijzen, dat het van het II grootste belang is, dat ook aan de bepalingen be treffende het rechts houden en het geven aan een duidelijk teeken van richtingverandering streng de hand wordt gehouden. Doordat op het e oogenblik de intensiteit van het z.g. snelverkeer "sterk is ingekrompen, is de wielrijder zoo gauw janéigd om te denken dat hij weer heer en meester van den weg is het risico om met een „sterkeren" weggebruiker in onzachte aanraking te komen is minder groot dan vroeger en hij kan geen weer stand meer bieden aan zijn lust om zigzag over de geheele wegbreedte te laveeren. Men dient ech ter rekening te houden met het beperkte aantal motorrijtuigen dat er nog rijdt, doch vooral ook moet de verkeersdicipline bewaard blijven met het oog het toekomstig herstel van het snelverkeet. Ieder die er eens op wil letten, kan zelf dagelijks tallooze gevallen waarnemen, dat men verzuimt een teeken te geven, dit op totaal onvoldoende wijze doet (slap hangende arm met uitgestoken wijs vinger!), buiten noodzaak op het midden- of lin kergedeelte van den weg rijdt of met drie of meer personen naast elkaar fietst onder het voeren van ecri drukke conversatie. Uit dit alles leid ik af, dat de actie van de po litie zeer zeker reden van bestaan had. Noodzakelijk acht ik, dat dezerzijds die actie londersteund wordt door het vorderen van zwaar dere straffen, dan tot nog toe hier voor de be treffende overtredingen plachten te worden opge legd. Men mag mij niet verwijten dat deze zwaar dere eischen geheel onverwacht komen, immers in diverse dagbladen van 5—13 Augustus jl. is het publiek doorloopend gewaarschuwd en zelfs aan de hand van afbeeldingen voorgelicht in verband met het in acht nemen van de verkeersregels waar het hier om gaat. Zijn de straffen te laag, dan za-1 op den duur ook hier blijken, dat te» zachte heel- |meesters stinkende wonden maken. We dienen er ons van bewust te zijn, dat de straf middel is en geen doel. Het publiek moet gaan beseffen dat men zich aan de verkeersregels moet houden ter wille van de verkeersveiligheid en de -discipline en niet uitsluitend „omdat ïVien anders op de bon gaat". Zoolang we echter nog niet zoo ver zijn is de eenige remedie: een sti*af die den overtreder er van weerhoudt om in her haling te vervallen en tevens een waarschuwing is voor andere weggebruikers. Natuurlijk: geldt wat ik hier gezegd heb in het algemeen. Het blijft de taak van den Rechter om demerites van iedere zaak op zichzelf te onder zoeken en met alle omstandigheden rekening hou dend zijn vonnis uit te spreken. Tegen den eersten verdachte, die geen richting had aarfgegeven eischte de Ambtenaar tenslotte f 5 boete of 3 dagen. Door den plaatsvervangend Kantonrechter Mr. Julius Hoog werd hij tot f 4 veroordeeld. Ook het euvel van het 's avonds rij den zonder licht kwam veelvuldig voor. Boeten van f 4 en f 2 al naar gelang de omstandigheden waren het gevolg. Voor het niet goed rechts hou den eischte de Ambtenaar f 5 of 3 dagen. De Kan tonrechter veroordeelde den verdachte tot f 4 of 2 dagen. Waakzaamheid is dringend noodig. Dr. S. J. van Slooten, directeur van het Consultatiebureau te Haarlem, aan het woord. Wij moeten zoo zei dr. S. J. van Slooten, directeur van het Consultatiebureau, voor tuber culose te Haarlem, ons in een onderhoud wat de tuberculose betreft meer dan ooit waakzaam zijn In het jaarverslag van de Haarlemsche ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose werd mede gedeeld, dat het sterftecijfer aan t.b.c. over 1940 te Haarlem wel laag was, maar er werd bij gezegd, dat voor de toekomst sombere verwachtingen wer den gekoesterd. Aan 't Consultatiebureau werden in toenemende mate de gevolgen geconstateerd van de distributie van levensmiddelen door den achteruit gang van den gezondheidstoestand en de afneming van 't gewicht der t.b.c.-patiënten. Bovendien werd gewezen op de vermindering der woningreserve, waardoor samenwoning bevorderd wordt die gepaard gaat met een hoogere kans op besmetting in het gezin. Reeds nu is zoo constateerde dr. van Slooten helaas al de tijd gekomen, dat de sombere voorspellingen uit dit jaarverslag bewaarheid schijnen te worden. In de nu verstreken 7 maanden van het jaar 1941 is de toeloop naar het Consultatiebureau te Haarlem sterk toegenomen. Er meldden zich» nu 788 personen aan tegen slechts 497 in dezelfde maan den van 1940. Een toeneming dus van 58 pet. Ook het aantal positieve gevallen dat bij het onder zoek geconstateerd is ging met meer dan 50 pet. omhoog. Er gaat geen week voorbij, waarin wij niet gevallen van dikwijls zeer ernstige tuber culose op het spoor komen, en die betreffen niet alleen nieuwe, ons voorheen onbekende patiënten, doch ook personen die voorheen slechts als „con tacts d.w.z. als gezinslid of familielid van pa- tiënren onder toezicht stonden, zonder dat ooit bij hen een aandoening werd vastgesteld en die thans bij controle een uitgebreide tuberculose blijken te hebben, dikwijls zelfs zonder dat zij er zich zelf van bewust waren! Dit is nu eenmaal het verraderlijke en daarmede zoo gevaarlijke karakter van de tuberculose. Er moet dus zoo vervolgde dr. van Slooten in dezen tijd veel gedaan worden voor de be strijding der tuberculose. Gelukkig hebben .wij daarbij de volledige medewerking van de autori teiten, in het bijzonder van den Gem. Genees kundigen dienst. Er moeten maatregelen getroffen worden voor isolatie der lijders, indien het moge lijk is in eigen woning en anders in een zieken huis of in geëigende gevallen in een sanatorium Maar daarmede is de zaak uit een oogpunt van tuberculosebestrijding niet uit, integendeel, daar mede is ons eigenlijk werk eerst begonnen, want nu moet opgespoord worden of deze besmettelijke patiënten in hun omgeving reeds kwaad hebben aangericht en moet dit kwaad, als het nog kan, in de kiem worden gesmoord. Dit voorkomen van tuberculose is een zeer be langrijke kant van het werk der tuberculose bestrijding. Ik ben er mee ingenomen zoo zei dr. van -Slooten dat door de autoriteiten alsnog is toe gestaan een landelijke collecte te houden voor de tuberculosebestrijding. Men weet dat die a.s. Zaterdag te Haarlem zal plaats hebben. Vroeger werden er verschillende collecten gehouden, maar nu is er slechts één in het jaar. Uit de opbrengst krijgen alle organisaties die zich aan de tuber culosebestrijding wijden hun deel. Die collecte zal naar aangenomen mag worden, een belangrijk be drag opbrengen, want ieder zal overtuigd zijn, dat het nu meer dan ooit noodig is de vereenigingen financieel in staat te stellen te doen wat slechts mogelijk is om den zieken een kans op herstel te geven en de gezonden zooveel mogelijk te bescher men tegen het besmettingsgevaar. Dat dit geld er komt is goed, maar ik hecht ook zoo besloot dr. van Slooten veel beteekenis aan het behoud van den collectedag, omdat mij uit ervaring ge bleken is, dat er een groote propagandistische strekking van uitgaat. Bij vernieuwing worden de menschen daardoor herinnerd aan de noodzakelijk heid elk streven tot bestrijding der tuberculose te steunen. Bovendien blijkt dat kort na zoo'n col lectedag het aantal personen, die zich tot de con sultatiebureaus wendl om zich te laten onderzoe ken, sterk toeneemt. Een tijdig onderzoek is het fun dament van elke goede bestrijding. Rant3oeneerin«r van gas en electriciteit. Ook te Haarlem zijn al verschillende verbruikers afgesneden. Er wordt, streng op gelet dat de voorgeschreven rantsoeneering van gas en electriciteit nagekomen wordt. Er mag niet meer verbruikt worden dan 75 pet. van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Er hebben tusschentijdsche meteropnemingen plaats voor controle. Bij ernstige overschrijding van het rantsoen wordt de toevoer onmiddellijk afgesneden. Bij verschillende verbruikers te Haar lem is daartoe reeds overgegaan. EXAMENS EXAMENS HOOFDACTE. HAARLEM, 22 Augustus. Geslaagd voor de Wit. J. Peeters te Amsterdam: P. J. Wijte te Wog- meer; C. F. van Raij te Hoorn: J. C. Willemse. Haar lem: mej. E. Oliemans. Haarlem. M. Sluyter, Am sterdam. mej. Slot, Amsterdam. Geslaagd voor geheele acte: C. J ten .Wolde, Am- tferdam, mej. M. E. C. de Wit, Wieringen. Engelsclie vliegtuigen boven Duitschland. BERLIJN, 23 Augustus (D.N.B.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Britsche bommen werpers brisant- en brandbommen in West- en Zuid west Duitschland geworpen. Er ontstond geen schade aan militaire inrichtingen. De bevolking leed gerin ge verliezen. Volgens tot dusverre ontvangen be richten werd een Britsch vliegtuig neergeschoten. De Haarlemsche begrooting voor 1942. Hoc die behandeld zal worden. De wijzigingen die in het bestuur der gemeente gekomen zijn, maken dat de behandeling der be grooting heel anders zal verloopen dan in vorige jaren. De ontwerp-begrooting voor het volgende jaar werd in den regel pas in December, nadat zij door het college van B. en W. behandeld was, naar den drukker gezonden, die dan met bekwamen spoed zorgde, dat de raadsleden zoo spoedig mogelijk het boekwerk thuis kregen. Was het vroeg dan werd het een St. Nicolaas-surprise, was het laat dan konden de dames en heeren de Kerstdagen voor bestudeering bestemmen. Lang kregen zij daarvoor niet den tijd, want meestal werden de afdeelings- vergaderingen van den raad, die speciaal gewijd waren aan de bespreking van de begrooting, 1% week na de verschijning gèhouden. Maar voor het tot een behandeling der begroo- ting in openbare zitting van den raad kwam ver liep er dan nog een maand, die besteed werd voor het samenstellen van het afdeelingsverslag en de memorie van antwoord daarop van B. en W. Eerst daarna volgde, meestal in Januari, maar soms werd het wel eens Februari, de behandeling in den com pleten rqad, waarmee meestal zes dagen (waarvan er dan 4 waren waarop niet alleen een middag-, maar ook nog een avondzitting werd gehouden) gemoeid waren. Nu zal het anders gaan. Allereerst is bepaald, dat de begrooting ten min ste 3 maanden voor den aanvang van het jaar klaar moet zijn. Dat wil dus zeggen voor 1 October. Het zal ongetwijfeld in veel gemeenten voor de betrok ken wethouders en hun ambtenaren niet meevallen dit jaar nog met dien termijn rekening te houden. De bewoordingen van de Verordening laten even wel geen speling toe. De behandeling in de afdee- ling vervalt. Die was indertijd ingesteld toen de gemeenteraden veel leden telden. De Haarlemsche raad telde 39 ledén, zoodat in elk der drie afdee- Iingen 13 leden waren ondergebracht. Nu zou het college van raadslieden dal tot taak, heeft den bur gemeester te adviseeren, samengesteld zijn uit 18 personen, dus maarkets meer dan een vroegere af- deeling. De raadslieden moeten voor 1 September be noemd zijn, zoodat die al spoedig na de benoeming moeten beginnen met de behandeling der begroo ting. Doordat nu ook het afdeelingsverslag en i de memorie van antwoord vervallen kan de begrooting vrij spoedig na haar verschijning in behandeling komen. In de Verordening is alleen bepaald, dat de begrooting, voor zij in openbare zitting behandeld kan worden, tenminste 14 dagen voor ieder ter in zage moet hebber^ gelegen op de secretarie. In het algemeen kan dus wel aangenomen wor den dat de nieuwe bepalingen ten gevolge zullen hebben, dat de begrooting reeds aan het einde van October in behandeling zal worden geno men. De behandeling zal ook wel veel vlugger verloopen dan in den ouden tijd. al was het alleen sleckis doordat het college veel kleiner is. Boven dien blijft elke politieke discussie achterwege. Vrederechters en Vredesgerechtshof Bij verordening van den Rijkscommissaris is aan de Rechtspraak in de bezette Neaerlandsche gebie den een instantie toegevoegd, die een bepaalde soort strafzaken te berechten zal krijgen. Zij bestaat uit een aantal enkelvoudige kamers, d.w.z. uit cén rechter (met natuurlijk een open bare aanklager en een griffier), welke kamers ge vestigd worden daar. waar men in ons land ook een Gerechtshof vindt: Amsterdam, Den Haag, Arn hem, Den Bosch en Leeuwarden. Vijf rechters der halve, die door den secretaris-generaal van het departement van Justitie worden benoemd en den naam van ,)vrederechter" dragen. Hun taak is begrensd: Zij hebben enkel strafzaken te berech ten, doch uitsluitend die misdrijven en overtredin gen, „welke den politieken vrede" binnen de volks gemeenschap in gevaar brengen of de hoogste poli tieke belangerk van de volksgemeenschap raken of uit politieke beweegredenen zijn begaan, terwijl zij voorts bevoegd zijn, kennis te nemen van de straf bare feiten, welke met zoodanige /misdrijven of overtredingen door deelneming of samenloop ver band houden." Bij zijn arbeid hanteert de vrederechter evenals de rechter in de gewone rechtbank het Wetboek van Strafverordening. Hij is bevoegd, een ver dachte in verzekering te stellen gedurende 'ten hoogste vier dagen en kan deze eenmaal voor ten hoogste een gelijken termijn verlengen. Ook kan hij voorloopige hechtenis bevelen, indien tegen den verdachte ernstige bezwaren zijn gerezen. Hooger beroep kan door den verdachte worden ingesteld in de gevallen', waarin vrijheidsstraf of geldboete van meer dan 200 is opgelegd. Het Openbaar Ministerie kan nooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer straffen is ge vorderd. Andere rechtsmiddelen bestaan er tegen vonnissen van den Vrederechter niet. Dit hooger beroep wordt behandeld door een college, dat onze Rechtspraak tot dusver evenmin kende en wel het „Vredegerechtshof" dat in Den Haag zetelt en bestaat uit een drietal leden. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gra- venhage is ambtshalve ook procureur bij het Vredegerechtshof. De werkzaamheden van het Vrede-Gerechtshof zijn tweeëerlei. Vooreerst behandelt dit college ieder hooger beroep, dat tegen een vonnis van een Vrede-rechter is ingesteld. In de tweede plaats kan het Vrede-gerechtshof kennis nemen van alle tot de •bevoegdheid'van de Vrederechters behoorende mis drijven, ten aanzien waarvan de procureur-generaal van oordeel is, dat zij onmiddellijk door het Vrede gerechtshof dienen te worden behandeld. Ook het Vrede-gerechtshof kan voorloopige hechtenis ge lasten. Ofschoon de zetel van het gerechtshof te 's-Gravenhage is kan het ook elders in het land zittingen 'houden. Het Vredegerechtshof beslist steeds in hoogste ressort: Tegen zijn beslissingen bestaan geen rechts middelen. Uit de overgangsbepalingen blijkt, dat bij de in werking treding dei? verordening (15 Augustus j.l alle b.ij eenig gericht aanhangige strafzaken, die voortaan tot de kennisneming van den vrederechter behooren, in den stand, waarop zij zich op dat tijd stip bevinden naar den vrederechter zijn overgegaan met uitzondering van die zaken waarbij de behande ling ter terechtzitting reeds 'n aanvang had genomen. Hooger beroep tegen een door een kantonrechter gewezen vonnis wordt behandeld door den Vrede rechter, doch hooger beroep van vonnissen, die door een arrondissements-rechtbank gewezen zijn wordt naar het Vredesgerechtshof verwezen. Aandacht verdient het bepaalde in art. 17 der verordening, waarin wordt bepaald, dat het Vrede gerechtshof op vordering van den procureur-generaal een zaak. die te voren behandeld werd en waarvan het vonnis reeds in kracht van gewijsde is ge gaan (d.w.z. dat geen der partijen in hooger be roep is gegaan zoodat de uitsuraak onherroepelijk is geworden), opnieuw in behandeling kan nemen. De nieuwe behandeling geldt met betrekking tot de uitspraak, in kracht van gewijsde gegaan, als hooger beroep. Ten slotte is het Vredegerechtshof bevoegd, ir eerste en hoogste,ressort kennis te nemer, van mis drijven, die van militairen aard zijn als bedoeld in afd. 2 van het besluit betreffende de opheffing van de militaire gerechten. Het Hof is bij de be- r'echting van dergelijke zaken samengesteld uit twee raadsheeren en een militair lid. Ook de mili taire leden worden door den Secretaris-generaal van het departement van Justitie benoemd. DE BEVELHEBBER DER WEERMACHT IN HET ZUID-OOSTEN DES LANDS. 's GRAVENHAGE, 22 Augustus (A.N.P.) De bevelhebber der Weermacht in Nederland, generaal der vliegers S. R. Christiansen, heeft vandaag niet een gevolg uit zijn staf troepenonderdeelen van leger en luchtmacht, S.S. en politie, benevens andere in stanties der weermacht in het Zuid-Oosten des lands bezocht. Te Tilburg werd hij ontvangen door den bevelhebber der Ordnungspolizei, generaal Schumann. De bevelhebber der Weermacht kon herhaaldelijk uiting geven aan zijn voldoening over hetgeen hij bij troepen en dienstinstanties zag. DUITSCHLAND STRIJDT VC^OR EUROPA Duiisch weermachtsbericht Ten Noordwesten van Kiev, terugtrekken der Sovjets achter den Dnjepr. Verder oprukken der Duitsche troepen in de Noordelijke sectoren HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Augustus (DNB) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Na een veldtocht! van twee maanden in het Oosten staat de Duitsche weermacht met haar bondgenooten onverzwakt diep in het. vijandelijk land. Aan het geheele front zijn de operaties in vollen gang. In de Zuidelijke Oekraïne worden de laatste steunpunten van den vijand aan den Dnjepr stelselmatig en met zware verliezen voor den vijand bedwongen. Ten Noordwesten van Kiev trekt de vijand zich achter den Dnjepr te rug. In herigebied ten Oosten van Gomel wordt de achtervolging van den verslagen vijand voort gezet. Aan het front voor St. Petersburg en in Estland rukken onze troepen al strijdende steeds op. Ook bij de aanvallen aan het Finsche front, aan weerszijden van het Ladogameer, wordt da gelijks terrein gewonnen. In een gröotschen vernietigingsslag heeft de Sovjetweermacht verliezen geleden als. men zich nauwelijks kan voorsteUen. Sedert het begin van den veldtocht zijn meer dan 1.250.000 gevange nen gemaakt. Circa 14.000 pantserwagens en 15.000 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. De Sovjet luchtmacht heeft in totaal 11.250 vliegtuigen verloren, 5633 daarvan werden op den grond vernield, de rest werd in luchtge vechten en door luchtafweergeschut neerge schoten. Bovendien is reeds thans de grootste schade aan de vijandelijke oorlogvoering toege bracht door het wegvallen van belangrijke grond stof- en industriegebieden. Aan de Britsche Oostkust heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijandelijke vrachtschepen door bomtreffers beschadigd. Aan de Kanaalkust mislukten ook gisteren aanvals- pogingen der Britsche luchtmacht. Door jagers en afweergeschut werden 26, doormarineartil lerie 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een blokkadebreker der marine heeft voor de Atlantische kust een Britsch gevechtsvliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen treffers geplaatst op twee lichte Britsche kruisers bij Sidi el Barani. Te Tobroek zijn plaatsen, waai* troepen en materiaal werden ontscheept, met bommen van elk kaliber bestookt. Drie Britsche jachtvlieg tuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Overdag noch des nachts verschenen vijande lijke vliegtuigen boven Duitsch gebied". Stauning over IJsland. Nieuwe staat van zaken geeft aanleiding tot bezorgdheid. Het D.N.B. verneemt uit Kopenhagen: Minister Stauning heeft Vrijdag in het Folketing een ver klaring over IJsland afgelegd. Na een overzicht over den gang van zaken van het tijdstip der be zetting door Engelsche troepen af tot de bezetting door de Amerikanen herinnerde Stauning aan de officieele verklaring der IJslandsche regeering van 11 April 1940 dat IJsland niet wilde deelnemen aan een alliantie met eenigerlei partner en zou protesteeren tegen iederen maatregel, die onver- eenigbaar zou zijn met de verklaarde neutraliteit van IJsland. „Wij hebben",- aldus de woorden van Stauning, „hier in Denemarken over den achtergrond der ge troffen reorganisatie om verklaarbare redenen slechts zeer spaarzame gegevens kunnen verkrij gen. Voor«|Jsland moeten er zonder twijfel zeer belangrijke redenen zijn geweest die wij hier slechts moeilijk kunnan nagaan, maar het ver moeden is niet ongegrond dat IJsland in werkelijk heid in een dwangpositie is gebracht, zoodat de IJslandsche regeering practisch gesproken in het geheel geen keus heeft gehad. Naar het mij toe schijnt, moet de nieuwe staat van zaken in ons broederland aanleiding tot allerlei bezorgdheid geven, want de berichten over de bezetting van het land door Amerikaansche troepen schijnen ruime verschieten te openen en helaas ook kans te bieden dat IJsland in grooteren omvang en rechtstreekscher dan tot dusver betrokken zal raken bij oorlogsverwikkelingen en een figuuur wordt in het groote politieke spel, waarbij geen waarborg bestaat, dat de overweging van IJsland's eigen wenschen en belangen den doorslag zal geven De beschikbare berichten maken den indruk dat groote Amerikaansche troepen-afdeelingen naar IJsland worden overgebracht en dat op verschil lende plaatsen in het land marine- en luchtbases op groote schaal worden aangelegd Het doel daar van is o.a. gelegenheid te scheppen om IJsland te gebruiken als overslagplaats voor Amerikaansche transporten van oorlogstuig. De Amerikaansche bezetting, die de route van de Vereenigde Staten naar Groot-Brittannië voor de voorziening van laastgenoemd land met oorlogstuig moet beveiligen, zal vermoedelijk de aanwezigheid van aanzien lijke eenheden der marine vereischen in een gebied dat van Duitsche zijde tot oorlogszone is verklaard. Derhalve' zijn oorlogshandelingen in de wateren rondom IJsland, die tot de oorlogszone behooren of op IJsland zelf niet onwaarschijnlijk. De over neming van de militaire bezetting van IJsland door de Ver Staten moet derhalve, een Deenscl. en Europeesch standpunt in hooge mate worden betreurd. Met de grootste sympathie voor ons broedervolk en met aandachtige opmerkzaamheid volgen wij hier in Denemarken de gebeiu'tenissen, die de be langensfeer van dit Noordsche land raken' en wij "koesteren het vaste vertrouwen dat IJsland in de huidige moeilijke situatie de verhouding tot het De landbouwers in de Haarlemmermeer verlangen vaak naar regen, maar nu is er dringend behoefte aan eenige droge dagen, omdat het koren, dat reeds gemaaid is, gedorscht moet «orden. Vóór het dorschen moet het koren echter goed droog zijn. (Foto J. A. Stevens) De Finsche snclbooten hebben tot taak. de wateren rondom hun gebied van vijanden gezuiverd te houden. Waar zij deze ontmoeten gaan ze succesvol tot den aanval over. (Suomen. Holland) Deensche en de andere Noordsche volken en daar mee met Europa, welke Noorsche volken- en daar op gemeenschappelijke geschiedenis, niet uit het oog zal verliezen. 4ustralische minister-president biedt zijn ontslag aan. Toch naar Londen. NEW-YORK, 22 Augustus. Teneinde een par lementaire crisis te voorkomen heeft Menzies, de Australische minister-president, naar United Press uit Canberra meldt, zijn ontslag aangeboden. Men neemt aan, zoo deelt het persagentschap verder mede, dat Menzies zich door dezen stap den weg open wil houden om in een andere hoedanigheid naar Londen te gaan, nu de arbeiderspartij gewei gerd had de reis van Menzies in zijn hoedanigheid van minister-president goed te keuren. De positie van Iran. NEW-YORK, 22 Augustus. In verband met den door Engeland en de Sovjet Unie gestelden eïsch dat de regeering van Iran de Duitsche burgers het land zal uitzetten, meldt de Londensche correspon dent van de „New-York Times" het volgende: In de Britsche hoofdstad is men van meening dat Iran dezen eisch van de hand zal wijzen en dat derhalve een opmarsch zal volgen in werkelijk heid, zoo meldt de Amerikaansche journalist, wenschen de Britten en Sovjets deze weigering van Iran in den grond van hun hart, teneinde het land van den sjah onder hun controle te brengen. (DNB) Concerten in het Frans Halsmuseum Op Maandag 25. Woensdag 27 en Vrijdag 29 Augustus, des middags van half drie tot half vijf, zullen in het Frans Halsmuseum te Haarlem op treden de dames Akke de Vries, zang, Ans Bouter, piano en de heer Fred. Hesmerg, viool.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1