T L- al teraire Kantteekeningen. AUGUSTUS VACANTIEMAAND! AGENDA Kerkconcert. Muzikale koeien. In den Zomer. TOBIAS Een Wandeling. LANGS DE, STRAAT. TERDAG.23 AUGUSTUS 1941 H A AR L E M'S DAGBEÏD 3 Dirk Coster's Nieuwe Geluiden. Tn een vijfden, vermeerderden druk. Arnhem. Van Loghum-Slaterus' U. M. it een zoo omvangrijke en met critischcn zin igestelde bloemlezing uit de nieuwere Neder- schc dichtkunst het tot een vijfden druk brengt op zich •zelf al voldoende voor de waarde van >oek spreken. Dat z£ bovendien nu met een e van gedichten der jongste schrijvers werd evuld verklaart de aankondiging van dezen ruk. Coster's Nieuwe Geluiden zijn ook bij het rwijs in de vaderlandsche letteren een bruik- werk gebleken, waardoor weer de telkens ieuwde oplagen verklaard worden, die door re bloemlezingen in den regel niet gehaald len. Dat aan de zoo uitstekende, wel-gefun- de inleiding tot de nieuwe Nederlandsche dicht- !t. die Coster aan zijn keuze laat voorafgaan eroot deel van het succes mag worden toege- iven. is duidelijk. Die inleiding, op zich zelf een prozastuk van bijna honderd bladzijden, ïaar de schrijver in een naschrift meedeelt chien over eenigen tijd eens geheel te her- jven zijn. „Op dit oo^enblik verkeert onze ic in een periode van gisting en groei". Dat ct het niet gewenscht, over de dichtkunst der te paar jaren reeds een samenvattende, ken ende typeering te geven. Coster wil dat voor later bewaren en volgt intusschen het werk thans aangetreden jongere dichters evenzeer iat der ouderen uit de school van 1910, waarin hans een tweede jeugd ontdekt, at niet wegneemt dat voor dezen vijfden druk gcwenschte herziening en aanvulling zijn ebracht. Van de het laatst opgetreden dichters reeds proeven van hun werk opgenomen en de en van Aafjes, Vasalis, Hoornik. Van Lier, rien en andere dichters uit Criterium (vroeger ns blad besproken) zijn onder de Nieuwe Ge en hoorbaar geworden. rk Coster behoort ongetwijfeld tot de meest zen kenners der dichtkunst van den nieuweren Hij heeft den lsut en de neiging tot groepee- cn afscheiding die den litteratuur-historicus is, en den goeden smaak en de klankgevoe- •id, die bij den kunstenaar thuis zijn. Daar •hendoor laat zich vaak in zijn oordeel zijn rdeering voor een ethisch element in de dicht- :t bemerken en door dat alles is hij in staat, werk van de meest verschillend geaarden on- de schrijvers te verstaan en voor het publiek 'aanhaar en bovenal génietbaar te maken. Als iddelaar tusschen producent en consument der tkunst is zijn werk daardoor van de grootste ekenis. Door het wezen zelf van dezen luiste- wordt de bijval duidelijk, die de nieuwe ge in door zijn toedoen verwerven. S.ioerd Leiker. Zwarte Jan Nijkerk. G. F. Callenbach N.V. aar is in dezen roman, die een debuut schijnt, groote droomerige genegenheid voor het ?chdom. die zich ook blijft manifesteeren waar Ier prettige specimens van de soort de minder raardige kanten er van aan den dag leggen, is de geschiedenis van een Indisch jongetje dat z\jn vader, gewezen koloniaal, meegenomen dt.naar Friesland en daar in vader's familie er enthousiasme ontvangen wordt. -Vooral als vader daar dan trouwt met een nog al bij-de- weduwe van grove levensopvatting wordt leven voor Pierke een reeks van vreemde ge- rwordingen, waartoe de kleine. *valsche ondeu- iheden van twee bij die gelegenheid verworven broertjes veel bijdragen De gewezen kolo- die op zijn wijze aan zijn kind gehecht is, 'el hij de ïnlandsche moeder er van zonder etenswroeging in den steek liet, is de eenige ivien Pierke bij tijd en wijle nog eenige toena- ng, die op liefde gelijkt, vinden kan. Een nbaar hopetóos geval, yaarin de kleine man op wondere wijze schikt in een duldzaamheid. zijn omgeving niet begriint en voor lafheid dt. Maar soms kan datzelfde ventje losbarsten op zijn makkers inslaan en dan groeit hun' eet voor Zwarte Jan, die, daarvoor onverschil- heel kort daarna weer ziin kalme. Indische houwende houding herwint. Op school leert hij ekend en de meester vat een groote genegen- voor hem op Deze en de oude Pake Vos ziin Pierke de eerste gunstige sympathieën in ziin sch bestaan. Zij zijn met die genegenheid, rvan ik in den aanvang sprak, geteekend. Wij ten nu Pierke's verdere ontwikkeling tot groot- isch verder aan den lezer overlaten, et zal goed met hem worden, hij zal werken en !s halen en een goed betaalde betrekking krij- en aan de perikelen van het jonge leven, zelfs die der liefde, het hoofd weten te bieden, en tenslotte zal hij aan een stil verborgen ge- den wensch gevolg geven en naar Indië terug I, ondanks het vele goede, dat hem hier ge en is en in zijn hart zullen, evenals op den lag van het boek. de beelden vereenigd blijven de Friesehe meren en -molens en de Indische :en en platanen. Toen hij als kind met zijn er Indië verliet stond op de kade van Tandjong- >k de moeder hem na te staren, stom in stil irict. Als "hij uit Holland vertrokken is, naar 1 land terug, schreit de vader wild en ontroost- Zoo kan het leven zijn. ioerd Leiker heeft met Zwarte Jan een goed k geproduceerd, waarin een soms nuchtere visie ïwisseld wordt door een bedwongen overge- ligheid, die, schijnbaar daarmede in contrast, schien den volksaard typeert waarmee de schrij- T. VAN SCHOONHOVEN XOUNTANT en BELASTINGADVISEUR RECHTHUISSTRAAT 17. EF 22792 HAARLEM (Adv. IngP2 Mod. door P. v. d. HEM. T'van r&fj- Betere distributie van deze artikelen gevraagd. ver zelf verbonden is. Hel Friesehe karakter bergt verrassingen die in dit verhaal zonder te veel diep zinnigheid worden aangebracht, het werd 4teardoor zeer leesbaar en belooft wellicht veel voor het werk van dezen auteur. Zwarte Jan is ernstige lit teraire arbeid, reeds nu. A. M. de Jong. Merijntje in Filmland. Amsterdam A. J. G. Strengholt's U.M. De geestelijke vader van Merijntje is een uit stekend verteller, dat weten we. En Merijntje heeft zijn geestelijken vader niet losgelaten en hem in de regionen der filmkufist gesleept, toen alles over hem in de boeken verteld was. Nu vertelt die va der zijn eigen wederwaardigheden met-zijn Me rijntje in Filmland, waavyan ik reeds 'fragmenta risch genoten heb toen ik toevallig ergens een num mer van (naar ik meen) Astra" in handen kreeg. Geestig, soms vol humor, soms vol sarcasme ver telt A. M. de Jong van zijn betrekkingen tot de kunst van het witte doek. Geboft heeft hij daarbij niet maar het is zeer de vraag of hij dit amusante verhaal geschreven zou hebben, zoo dat wel het geval geweest ware. In goed vertelde, vermake lijke lectuur zijn wij nooit bijster goed gesorteerd. Het is een leemte waarin voor een deel door dit film-intermezzo met De Jong's geesteskind voor zien wordt. J. H. DE BOIS. NAT. SOC. BEWEGING IN NEDERLAND. DE JORDANER bekend door de Radio, spreekt DONDERDAG 28 AUGUSTUS A.S. om 8 uur n.m. in „DE LEEUWERIK", Kruisstraat 30. Kaarten a 15 ets. in het Kringhuis, Ged. Oude Gracht 84. (Adv. lngez. Med.) MUZIEK Heden: ZATERDAG 23 AUGUSTUS. -uxor Theater: „De Zigeunerbaron". 2.30, 6.30 8.45 uur. 'rans Hals Theater: „Pygmal&n" geprolongeerd, 0, 6.30 en 8.45 uur. tembrandt Theater: „Duikbootenkoers $t!", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. i'alace: „Schoonpapa knapt het op", 2, 6.30 en 5 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, J uur. ZONDAG 24 AUGUSTUS. Rembrandt Theater: „Vliegende Schaduwen", .30 uur. -uxor Theater: „De Zigeunerbaron", 1.30, 3.45, 3 en 8.45 uur. Tans Hals Theater: „Pygmalion" geprolongeerd, 10, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Duikbootenkoers est!", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Schoonpapa knapt het op", 1.30, 3.45, 30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, *uur. MAANDAG 25 AUGUSTUS. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en is avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, uur Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des fonds acht tot des morgens dcht uur (ook op ondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 1, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. Tel. 10354 Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. >321. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. 1197. Evenals het vorige, toen Jo Vincent en Theodora Versteegh met- George Robert samenwerkten, was het kerkconcert van Vrijdagavond 22 Augustus zeer druk bezocht Ditmaal werkten twee niet minder vermaarde solisten mede: Annie Woud en Jaap Stotijn. Het gehalte der aria's en liederen, die onze Haar- lemsche altzangeres voordroeg, was zeer verschil lend. Die van Handel en Bach kunnen natuurlijk eiken toets doorstaan. Maar voor den groc van Schmann, dien Kor Kuiler ons in zijn „Kruisweg" schenkt kan men slechts de kwaliteit van den tekst als verzachtende omstandigheid aanvoeren en dat Cath. van Rennes „Heer, mijn hart is boos en schuldig" zuchtte toen ze ons den liedertafelstroop bij dien tekst opdichte, toont tenminste eenige zelfkennis. Gelukkig werd de ondanks het kunst matig aangebrachte rinsche fesje weeing zoete smaak van dat product spoedig verdreven door dien van het Valeriuslied „Hoe groot, o Heer": hier was werkelijke grootheid en kracht. En welk een gloed. in Annie Woud's vertolking! Die was er ook-in de Aria „Dignare o Domine" u ff "het „Dettinger Te Deum" van Handel; in de Aria „Dove sei" uit diens „Rodelinda" trof ons alleen de prachtige klank en het geweldige volume der altstem. In de beide Aria's uit de Cantates nos. 109 en 129 speelde Jaap Stotijn de obligate hobo-partijen. De volgorde der beide was de omgekeerde van die in 't programma stond: eerst hoorden we de zich in een weeke 6/8 maat bewegende vrouwelijke melodieën van „Was Gott tut, das ist wohlgetan",' daarna de gloedvol juichende van „Gelobet sei der Herr, mein Gott". Dat w^s heel mooi, ook wat samenwerking betreft. En wat Stotijn alleen met orgelbegeleiding speelde, klonk ook heel mooi, maar wat ons als een „Concerto" van Pergolesi vermeld was, had noch den vorm, noch het tonale verband van een antiek Concerto. Een begin in g kl. t. en (In Zweden is door proefne mingen geconstateerd dat koeien meer melk geven wanneer tijdens 't herkauwen radiomuziek wordt gegeven) Dat is weer een van die dingen Voor gewone stervelingen Onverklaarbaar, vind ik, waarom geeft de koe, Bij haar trouw melkbedeelen, Als de radio gaat spelen, In het Zweedsche land althans, een scheutje toe? Is het haar manier van danken Voor de aangename klanken Waar de radio haar mede diverteert: Of moet men het meer beschouwen Dat een rhythmischer herkauwen De productie van het koebeest stimuleert? Men wist ook al te bepalen Dat de koe in 't muzikale Het viool- en orgelspel het meest waardeert; Maar bij jazz en wilde dansen Zijn er, dunkt me, kwade kansen. Dat de melk alras tot karnemelk verkeert. Hoe het zij, hieruit mag blijken Dat als wij de koe bekijken Als vervelend, dom en sloom en flegmatiek Wij de roerselen van binnen In haar magen en haar zinnen Onderschatten, ook in koeien zit muziek. P. GASUS. een einde in c gr. t. komt daar voor zoover ik weet nooit voor en de reprises in de Allegro's deden aan een Sonate denken. Waarschijnlijk is dit „Con certo" een compositie d.w.z. samenstelling van de hand van Joh. Barbirolli, den uit vele gramofoon- opnemingeq bekenden dirigent. Te bewonderen was, hoe prachtig de gevoelige toon der hobo zich met den klank van het orgel mengde, als was de hobo een ideaal orgelregister van ongekende expressieve kracht. George Robert liet in zijn voortreffelijke be geleidingen den van het machtige orgel der Groote Kerk slechts bescheiden meespreken. Doch in het Preludium en de Fuga in g kl. t„ een werk uit Bach', jonge jaren, gunde hij het instrument volle ontplooiing. Dat Preludium toont nog sterk de na werking van Bach's voorgangers Buxtehude en Trescobaldi. Het mist de kernachtigheid en de een heid der latere Preludia; het verloopt een tijd lang in figuren, vooral chromatisch dalende gebroken accoordvormen, die verder van geen belang zijn en ook de Fuga heeft niet den lapidairen stijl zijner latere Orgelfuga's. Als virtuozenstukken zijn beide uitnemend, beter dan Hendr. Andriessen's in 1929 geschreven Passacaglia, die al heel weinig uiterlijk effect sorteert. Het begm daarvan is vrij saai; het ostinate basthema gelijkt een obsessie, doch het komt verderop tot een spannend moment. Har monisch bevat het werk velerlei, dat nit door alle ooren als een genieting opgenomen wordt. Doch het thema voor een Passacaglia is de tweedeelige maat een uitzondering! is er zeer kunstig in verwerkt. Dit werk werd gespeeld in plaats van de „Passacaglia Koraal en Fuga" van C. de Wolf. die in 't programma vermeld was en die qua stijl vermoedelijk minder met het overige gecontrasteerd zou hebben dan Andriessen's Passacaglia deed. K. DE JONG. DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN. Het Hoofd van den Distributiedienst maakt bekend, dat de uitreiking van de BOTER- en VETKAARTEN voor het RAMPLAANKWAR TIER, welke op 26 en 27 Augustus a.s, plaats vindt, n i e t zal geschieden in het gebouw aan de Croesenstraat, maar in het WIJKGEBOUW IRENE, ELSWOUTSLAAN 1; kantooruren van 9 tot 5 uur. Harden. Het is- Augustus en dus nog zomer, Dit te consta- teerön terwijl de regen in breede stralen naar bene den gutst en een frissche Noord-Ooster'doet verlangen naar een warm vuur en een warmen dronk is reeds een droevig feit. Want in deze lage landen is de zomer kort en men behoort er tot den laatsten zonnestraal van te genieten om straks gehard te zijn tegen den winter, die er wel erg somber en grauw uitziet. Het is echter geen gemakkelijke opgave met volle teugen vtiaminen naar binnen te halen als Pluvius den strijd tegen de zon weliswaar zonder glans maar toch gedecideerd heef' gewonnen. Er is echter ook een andere weg om in den zomer weerstand op te doen. Ge kunt namelijk probeeren u zelf te har den (schrik niet voor het woord, want het valt erg mee). Een van de kleine dingen is bijvoorbeeld het loopen zonder hoed. Ofschoon hoofddeksels nog te kust en te keur in de etalages en op diverse hoofden prijken en ge er geen bonnen maar misschien wel eenige verlate haren door spaart, is het blootshoofds loopen een gezonde en prettige oezigheid, die w neer ge bij warm weer begint ook in een koude Augustusmaand voortgezet kan worden. En ofschoon ik geen dokter ben en dus niet kan en niet mag zeggen of het nu goed of slecht is om zonder hoed in den regen te loopen kan ik u wel uit eigen er varing vertellen, dat het mij „veel deugd" heeft ge daan zooals Felix Timmermans zou zeggen en ik ver keer zelfs in de blijde veronderstelling, dat er sinds dien al drie haren mijn reeds aardig dunnende haar dos zijn komen aanvullen. Een ander middel, dat mij tot zeer groote tevreden heid heeft gestemd en dat iederen sportieven lezer of lezeres ook wel eens toegepast zal hebben is het zwemmen in zee. Niet het zwemmen als de zee dampt van de hitte en ge er het eene eitje van de week veilig in kunt koken, want dan is er geen aardigheid meer aan. Nee, maar als het zoo'n paar dagen flink gere gend en gewaaid heeft en ge al echt de idee hebt: tjonge wat is die zomer weer gauw voorbij gegaan. Pak dan de fiets, pomp de banden goed op en torn tegen den wind naar Zandvoort Het vreemde is dat de wind, die naarmate de zee dichter bij komt hoe langer hoe kouder wordt, toch een prettige, opwek kende werking heeft. Ach. is er eigenlijk iets te ver gelijken met de zilte zeelucht, die het bloed sneller doet stroomen zoodat een heerlijk gevoel van ge zondheid uw heele lichaam doortrilt? Als ge dan even uitgeblazen bent en met aandacht de witte dreigende schuimkoppen op de groenige golven hebt aan schouwd. neem dan een manmoedig besluit, ga naar een badinrichting of naar'kennissen (wie heeft die in Zandvoort nou niet?) trek 'n zwempak aan en ren de zee tegemoet. Rennen, niet langzaam loopen alstu blieft want dan snerpt de wind te veel Ach. ach wat is dat water in het begin koud. Maar enfin, er zijn een paar menschen blijven kijken en het gevoel van flinkheid, dat eerst opgekomen maar nu weer aardig bekoeld is. dwingt tenslotte tot een fiksehen duik. die het water hoog doel opspatten tot vreugde van de enkele wandelaars, die diep gedoken in hun regen jassen met meewarige glimlachjes slaan te kijken. Laat ze kijken, die helden met hun hoeden op en hun jassen _aan. laat ze magr lachen ook Van den winter loopt bij 10 graden vorst nog blootshoofds en zij liggen met griep in bed. Het moment, dat ge uit het water het strand op- holt, ja, ge moet dan alweer hollen is het misschien even koud maar als de ruwe handdoek de huid goed doet gloeien krijgt ge wel een erg vol daan gevoel. Zoo van: 't is toch nog wel zomer. Ja, stel u gerust, ik heb het zelf ook gedaan. Alleen jam mer dat een schelp mijn grootb teen blijkbaar een comfortabeler ligplaats vond dan het natte zand. Maar ja, dergelijke ongelukjes kunnen ook gebeuren als de zon schijnt. B.K. (Adv. lngez. iWecf.i WET OP DIENSTTIJBVErtLENING IN DE V.S. VAN KRACHT GEWORDEN. HYDEPARK. 23 Augustus (D.N.B.) President Roosevelt heeft Vrijdag door een executieve ver ordening de wet inzake de verlenging van den diensttijd met 18 maanden in werking laten treden. De verordening bepaalt, dat de soldaten, ondanks deze verlenging, na een diensttijd van twaalf maanden naar huis kunnen worden gestuurd, in dien zulks met de belangen van de nationale ver dediging vereenigbaar is. Oog om oog.... Vele Haarlemmers zouden vanavond of morgen gevolg kunnen geven aan den inhoud van dit stukje en een heel mooie wandeling kunnen ma ken die zij blijkbaar nog niet kennen. Want men ziet maar heel weinig wandelaars op die wegen. En toch zijn zij zoo buitengewoon aantrekkelijk, is de omgeving zoo bijzonder mooi. zijn er geen uren tijds en geen dure vervoermiddelen mee gemoeid en voelt men zich daar heelemaal buiten.... ver van de stad. Het is in werkelijkheid vlak.bij de stad. Om nu maar niet langer in raadselen te-spre ken: steekt u het Spaarne eens over via de Buiten- rustbrug, bij de Rustenburgerlaan dus, en wandelt u dan langs het water in Zuidelijke richting. Eerst gaat u door de bij velen nog wel vermaarde bocht bij Spaar en Hout en het Haarlemmerhoutpark, waarvan wijlen de •echilder-teekenaar-dichter Ko Doncker, die daar in het verleden woonde en die toch een bereisd man was, plaehjt, te zeggen dat dit het mooiste plekje ter wereld was. Ge passeert het kleine huisje waarin hij eenzaam woonde, met geen ander gezelschap dantwee gekortwiekte reigers. Het is verder, langs het mooie Zuider Bui ten Spaarne. een klein kwartiertje wandelen tot den molen De Eenhoorn, tegenover de Roei- en Zeïlvereeniging Het Spaarne. De weiden en de boerderïien links, het water rechts.... ge voelt u al geheel los komen van de stad. En het water zal u voortdurend wat te zien geven, want ge zijt hier in een middenpunt van onze watersport, dat wat de omgeving betreft veel bekoorlijker is dan dat an dere: het Noorder Buiten Spaarne. Het wemelt er van roeiers, zeilers en kano'ers. Straks. Zuidelij ker. zult gii de zeilers pas in volle aantal en actie bezig zien. Maar dan dient ge bii de Eenhoorn niet den Schalkwijkerweg (die naar het por.fje over de Ringvaart bij Zuid-Schalkwijk voert) te blijven volgen, maar het oude jaagpad rechts, langs de Eenhoorn. Het slingert zich langs een bochtig water. Er zijn hooge witte bruggetjes in. Het is afwisselend en geeft een prachtigen kijk op ons mooie polder landschap. En als ge eenmaal de Bronsteevaart, die aan de overzijde in het Spaarne uitmondt, ge passeerd zijt dat is maar een paar minuten gaans ziet ge aan die overzijde ook geen huizen meer maar bent heelemaal buiten. Zoo volkomen buiten, temidden van .zoo rustige landelijkheid, dat ge u op een vacantietoeht ergens ver van huis voelt. En intusschen de schoonheid ontdekt vanuw eigen Spaarne. Ge kunt. doorwandelen, genietend van landleven en watersport, tot vlak bij de uitmon ding van het Spaarne in de Ringvaart en dan het zelfde jaagpad terug nemen of met een „door- steekieT over een boerderij den binnenweg berei ken, die ook heel mooi en intiem is en u terug leidt naar de Eenhoorn. Maar de wandelings langs het jaagpad, waaraan ge ook een prettige rust in het gras langs het water kunt nemen, zal u wel het meest blijven aantrekken. De afstand van de Buitenrustbrug tot het einde van het jaagpad bij de Ringvaart is iets minder dan vier K.M. Het is dus een wandeling, die heen en terug zooiets als anderhalf uur vordert, van de brug af. Vóór die bestond kon men dep tocht ma ken van het Haarlemmerhoutpark af, overstekend met het kleine pontveer. Sinds de Buitenrustbrug bestaat, nu sinds eenige jaren, is het nog veel makkelijker geworden. Zooveel Haarlemmers schijnen te weinig ontdekkingsgeest ten aanzien van hun eigen onmiddellijke omgeving te bezitten dat wij er nu maar eens in het bijzonder de aandacht op vestigen. Nu het weeleend zich zoo mooi laat aanzien is dit er een goed oogenblik voor. Allicht doen wij er velen een genoegen mee. Laten zij zich gaan overtuigen. De Spiegel De markt in de Albert Cuypstraat te Amsterdam beschikt niet over zooveel ruimte als die op het Am- stelveld, maar zij doet wat variatie in de te koop ge boden artikelen betreft niet. voor de laatste onder. Want er is daar óók van alles te koop: visch en koek, knoopen en vruchten, pannen en kannen, 'stoffen, riemen en bretels, paraplu's, boeken, warme choco lade, parfumerieën, dassen en nog veel. veel meer. Intusschen verkoopt één koopman maar één artikel: de dassenkoopman verkoopt geen vruchten, de para pluhandelaar levert geen parfumerieën. Maar laatst ontdekte ik er een koopman, die let terlijk in „van alles" handelde Hij zou misschien in het dagelijksch leven aanspraak kunnen maken op den naam van „uitdrager", maar ik geloof niet dat dit een markttitel is. Zijn „étalage" vertoonde ccn bijna groteske verscheidenheid. Inderhaast noteerde ik uit zijn voorraad: een paar bosjes schoenveters, die over twee pakjes lucifers heen lagen en geflan keerd werden: aan den eenen kant door een lampe- kap. aan den andpren door een gebarsten handspiegel; een gasstel naast een paar oude voetkussens, één doosje sigaretten, een paar borrelglaasjes met stukjes er uit. een komkommerschaaf een gebarsten hand spiegel en een partijtje oude fietsbanden. Dit zijn slechts een paar losse grepen; zijn voorraad artikelen was nog veel uitgebreider. In het bijzonder was hij goed gesorteerd In spiegels en spiegeltjes. Eén. de grootste uit zijn inventaris met een houten lijst er om. die maar op enkele plaatsen stuk was. hing mid den in zijn kraam aan een roestigen spijker. De koop man zelf zat achter ziin verzameling een pijp te roo- ken en voelde zich blükbaar ln dezen chaos volkomen thuis en op zijn gemak. Een echtpaar, gevormd door een bijdehand uit ziende juffrouw en een eenigszins beverig mannetje, dat den indeuk maakte, noch binnens- noch buitens huis veel te vertellen te hebben, was al een paar keer langs de kraam -met-den-spiegel gewandeld en hield er nu eindeliik bii halt. De koopman rees onmiddellijk uit. zijn stoel op. nam een afwachtende houding aan en ae pijp uit zijn mond. De man zei niets, maar de juffrouw ging recht voor den sniegcl staan, bekeek zich er in en vroeg toen kort: ..Wat kost die spiegel"" ..Die spiegel, juffrouw", antwoordde de koopman, „da's de fijnste uit miin zaak Die wou ik eigenlijk liever niet verkoopen: ik gebruik hem maar bii wiize van reclame, begriint u wel. tot er eens iemand komt, die zoo'n mooi stuk echt waard is Maar iemand als u zal er wel goed op passen, dat zie ik zóó wel. U ken die mooie spiegel van mij krijgen voor drie kwartjes!" ..Drie?" vroeg de iuffrouw ..Twee zal u bedoelen!" De koopman gaf er zijn woord op dat hij er dan geld bij zou leggen 't Was een spiegel uit een fijnen in boedel en hij zou er met groot leedwezen afscheid van nemen. „Maar allez dan, omdat U het bent: 65 cent!" Na nog veel loven en bieden werden zij het eens over den prijs. Voor 60 cent zou het kostbare stuk uit den fijnen inboedel naar de eenvoudiger omgeving van het echtpaar gaan verhuizen. De man zocht en vond in zijn portemoniaie zes dubbeltjes en overhan digde ze den koopman. Deze nam den spiegel van den roestigen spijker en overhandigde hem aan den beve- rïgen echtgenoot, die er zijn' eigen beeld toch even met welgevallen ln bekeek. Toen kwam een wesp. verdwaald van het naburige vruchtenstalletje met peren en pruimen, om hem heen gonzen. De man. blijkbaar „als de dood" voor wespen, sloeg er met één hand naar en toen de wesp aan den anderen kant den aanval kwam hernieuwen, wilde hij den spiegel snel in de andere hand nemen, om ook daar het gevaar te keeren. Maar hij greep mis en het volgend oogen blik lag de spiegel aan diggelen op straat! „Ezel!" schréeuwde de vrouw, woedend. „Scherven brengen geluk'" zei de koopman, die zijn geld toch binnen had. „Kijkt u maar eens verder, ik heb er nog meer!" „Dank je wel!" zei de juffrouw nijdig. En tot haar echtgenoot: „.Tij zal nou lang op een nieuwen spiegel kennen wachten! Nou doen we het nog maar met dat blikken ding thuis!" En vertoornd liep ze weg. De echtgenoot, sullig en schuldbewust, volgde. J. C. E. A. M. VAN DAM f Te Haarlem is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer C. A. M. van Dam, die vroeger ■.-eel voor het vereenigingsleven gedaan heeft Ö.a. was bii een der oprichters van den R.-K. Volks bond. waarvan hij ook voorzitter is geweest. He denmorgen heeft de begrafenis ----- I haf St. Barbara plaats gehad.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5