Haarlem's Dagblad Landing van Britsch contingent aan de Luchtaanvallen op doelen in Engeland. Viborg den val nabij. Wethouder W. J. B. van Liemt 59e JAARGANG No. 17849 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17y2. Groentjes zie rubriek. Op verzet gestuit. Perzische Golf. Iran spreekt de beweringen inzake „Duitsche agenten" tegen Reuter meldt dat een Britsch contingent van zee uit bij Bandarsjakpoer aan de Perzische Golf geland is. De Britsche troepen zijn op verzet gestuit. Het is echter nog niet bekend waar dit verzet begonnen is en hoe sterk het is. De Britsche strijdkrachten bestaan uit Brit sche en Indische troepen, doch niet uit troepen van de Dominions. Zij staan onder opperbevel van generaal Wavell, den opperbevelhebber in Britsch-Indië. De Engelsche marinestrijdkrach ten in de Perzische Golf staan onder bevel van Sir Geoffrey Arbuthnot, den opperbevelhebber in de Oostelijke Indische wateren. Naar de Berichtendienst te Moskou meldt, heeft de Sovjetregeering in een nota aan de Iraansche re geering gezegd dat Iran de eischen van de Sovjet Unie heeft afgewezen. Derhalve aldus de nota heeft de regeering der Sovjet Unie „het recht ge nomen, tijdelijk Sovjettroepen in Iran te laten binnenrukken". Als motief geeft de nota een „Duitsch gevaar" aan. De Sovjetgezant te Teheran heeft deze nota gis teren aan de Iraansche regeering overhandigd. Uit Stockholm verneemt het D.N.B.: In Londen werd er Maandag op gewezen, zoo meldt Reuter in een extra bericht over de kwestie- Iran, dat het antwoord der regeering van Iran op de Britsche en bolsjewistische stappen van 1 Augustus bewijst dat het niet bereid is dienovereenkomstig rekening te houden met de aanbevelingen van deze regeeringen. Het is nu duidelijk, zoo merkt men in Londen op, dat andere stappen op gelijke basis geen nut zouden hebben en dat de Britsche regee ring en de regeering der Sovjets ter bescherming van haar belangen tot andere middelen moeten overgaan. Overigens motiveert Reuter de actie van Engeland en de Sovjets tegen Iran met de „aanwezig heid van een overmatig groot aantal Duitschers in Iran" en wordt Iran „een bron van nazi-intriges" genoemd. Iran was bestemd, zoo meent Reuter, als springplank voor een Duitschen aanval op Britsch- Indië te dienen en ook een aanvalsactie tegen de Sovjet Unie moest van daar uit plaats hebben. Nader deelt het DNB mede: Aan de poging van Engeland en de Sovjet Unie om hun overval op Iran te rechtvaardigen wordt door hun eigen vroegere beweringen de bodem ingeslagen. Van het verdrag van 26 Februari 1921, waarvan art. 6 de basis vormt van de Sovjet-nota, bestaat een officieele Sovjet-uitleg. De toenmalige Perzische regeering besloot, aangezien art. 6 haar te voren reeds deed vreezen dat de bolsjewiki zich hiermede een voorwendsel voor een overval wilde scheppen, aan de Sovjetregeering om nauwkeurigen uitleg van dit artikel te vragen. In een nota van 12 December 1921 verklaarde de Sovjet Unie o.a.: „Art. 5 en 6 hebben uitsluitend en alleen betrekking op voorbereidingen tot een gewapenden strijd tegen de Sovjet-republieken van de zijde der aanhangers van het ten val gebrachte bewind of van de vreemde mogendheden, waardoor dit wordt gesteund. Hierbij zouden door geweld dadige of arglistige bemachtiging van Perzisch ge bied operatiebases verworven kunnen worden door rechtstreeksche of met behulp van contra-revolu tionaire krachten te plegen aanvallen op de Sovjet republieken. Deze artikelen hebben betrekking op aanvallen in woord en geschrift op het Sovjet regime, hetzij door Perzische groepen of door Rus sische emigranten in Perzië". Hieruit blijkt duidelijk dat dit verdrag ondub belzinnig betrekking, heeft op de gevreesde activiteit van Russische emigranten en van degenen die ach ter hen stonden. Wat de Engelsche rechtvaardiging voor den overval op Iran betreft, deze wordt door de rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, van 6 Augustus weerlegd. In deze rede, waarin de aanval op ondubbelzinnige wijze wordt aangekondigd, bevinden zich zooals bekend duidelijke dreigementen aan het adres van Iran. Hiermede is bewezen dat de overval op Iran reeds sinds lang tot het oorlogsprogram van Engeland voor het nabije Oosten behoort. Tegen iederen prijs moest een voorwendsel gevonden worden en het werd gevonden, ofschoon de Iraansche regeering door een correcte en matige houding alles deed om den Britten en bolsj wisten zelfs niet den schijn van een dergelijk voorwendsel in handen te spelen. De waarde van de garanties van de beide aan vallers dat het Iraansche gebied slechts tijdelijk bezet en later ontruimd zal worden, blijkt uit de z.g. pacten van bijstand der Sovjet Unie met Li- tauen, Estland en Letland duidelijk. Deze pacten leidden tot annexatie en bolsjewiseering van de Oostzeestaten. Thans neemt Engeland deel aan de aggressie tegen Iran waardoor de deelen van dit land welbewust aan het bolsjewisme worden uit geleverd. GEEN VERRASSING TE BERLIJN. Het DNB meldt voorts: De ontwikkeling van de Sovjet-Engelsche ma noeuvres inzake Iran heeft in toonaangevende Duitsche kringen geen verrassing gewekt. De inval in een land dat tot het laatst vasthield aan zijn neutraliteit die niet in twijfel getrokken kon worden, is naar de te Berlijn heerschende meening in zeke ren zin slechts de cynische consequentie van de bewust onjuiste bewering dat Iran resp. de Sovjet- Engelsche belangen in Iran bedreigd werden door I de Duitschers in het land. Geheel afgezien van het feit dat deze bewering is gelogenstraft door de ge tallen omtrent de weinige Duitschers in Iran en door de verklaringen der Iraansche regeering zelve, staat het volgens de opvatting der Wilhelmstrasse vast dat Engeland er de schuld aan heeft dat opnieuw een land of althans een deel daarvan, aan het bolsje wisme is overgeleverd. De door den omroep te Moskou gepubliceerde nota van Molotof aan de Iraansche regeering, waar in de Sovjetcommissaris zich beroept op een ver drag met Iran van 1921, acht men slechts opmer kelijk omdat het Engeland is geweest dat de Sov jets aan dit verdrag heeft herinnerd ter rechtvaar diging van den thans ondernomen inval. IRAANSCHE GEZANT BIJ SUMNER WELLES. WASHINGTON, 25 Augustus. (D.N.B.) De Iraansche gezant heeft Maandag een onderhoud gehad met den onderstaatssecretaris van Buiten landsche Zaken, Sumner Welles. Na afloop ver klaarde hij, naar Associated Press meldt, dat hij de positie van Iran volledig had uiteengezet en voorts had betoogd dat Iran open kaart heeft gespeeld. De Britsch-bolsjewistische beweringen over een groot aantal „Duitsche agenten" zijn slechts een voor wendsel voor den inval geweest. Er zijn geen Duit sche agenten in Iran. Dit land heeft steeds den wensch gekoesterd tot vriendschappelijke betrek kingen met zijn buren. Associated Press meldt uit Teheran dat in het Iraansche antwoord op den Britschen eisch tot het uit het land zetten van Duitschers wordt gezegd, dat Iran als souvereine mogendheid zelf heeft te bepalen welke vreemdelingen verwijderd moeten worden. Iran past sedert lang het beginsel toe dat slecht bekend staande vreemdelingen, van welke nationaliteit zij ook zijn, het land moeten verlaten. Verder meldt het Amerikaansche agentschap dat de bezetting van Iran slechts uit strategische mo tieven geschiedt. De Sovjet Unie en Engeland wil len met elkander in contact komen. De Iraansche regeering wijst de berichten over een mogelijken Duitschen staatsgreep als dwaze verzinsels van de hand. Sovjettroepen vielen Azerbeidsjan binnen. Teheran door de Engelsche luchtmacht gebombardeerd. Iraansche regeering over de oorlogshandelingen. TUNIS, 26 Augustus. (D.N.B.) Radio-Teheran publiceerde gisteren het volgende: De Iraansche regeering betreurt het het volle te moeten mededeelen dat de Britsche gezant en de Sovjet-ambassadeur ondanks het naar Londen, resp. naar Moskou gezonden antwoord van de Iraansche regeering op de démarches van beide landen, den Iraanschen minister van Buitenlandsche Zaken he denochtend vroeg óm vier uur het besluit van hun regeeringen hebben medegedeeld om militaire maat regelen tegen Iran te nemen. Op hetzelfde oogen- blik hebben de Sovjettroepen en de Britsche troe pen de Iraansche grens overschreden. De Sovjets vielen in Azerbeidsjan in een zone binnen, welke als niet militair gebied beschouwd wordt. Gemo toriseerde troepen van de Engelsche hebben de Iraansche grens bij Kasr-Chirin van Khanakin ko mend overschreden. De Britsche vloot heeft de haven en het kopstation van den Trans-Iraanschen spoorweg Sjapoer en de haven van Kronsar in de Perzische Golf beschoten, waarbij schade is ont staan. Het Britsche luchtwapen heeft een aanval on dernomen op Teheran. BEVOLKING TOT KALMTE AANGEMAAND. TUNIS, 26 Augustus. (D.N.B.) De Iraansche regeering heeft de bevolking via Radio-Teheran opgeroepen kalm te blijven. Alle maatregelen zijn genomen om tegenstand te bieden aan den overval. DE OPERATIES DER BRITTEN". TUNIS, 26 Augustus (D.N.B.) Volgens hier ont vangen berichten opereerden drie Britsche colonnes van Irak uit tegen Iran. In Noord-Iran werd de aanval begonnen van Ravanduz en Rayat uit met het doel naar de in Azerbeidsjan overeerende Sovjets door te stooten. De middelste colonne valt van Kha nakin via Kasr-Schirin de Iraansche grens i Het zuidelijk operatiegebied wordt gevormd door de streek aan de Perzische Golf bij BenderSchapur en door het petroleumgebied van Abadan. Blijkens een United Pressbericht uit Ankara ver luidt aldaar dat het in Iran tot gevechten van in derdaad hevig karakter gekomen is en dat de Iraan sche troepen bijzonder krachtigen tegenstand bie den aan de Britsche colonnes die uit de richting Bag dad langs den straatweg van Teheran en uit Noord- Irak in de richting Taïres aanvielen. De officieele zender van Teheran heeft medege deeld dat 6 a 7 Britsche divisies van Irak uit bin nenvallen. De Sovjets hebben tot nog toe 5 a 6 di visies gestuurd. Volgens een door Reuter gepubliceerd radiobericht wordt uit Moskou en Bagdad gemeld dat het Iraan sche leger op alle aangevallen punten tegenstand heeft geboden. De Turksche regeering heeft naar verluidt „gepaste voorzorgsmaatregelen genomen teneinde te voorko men dat ongewenschte elementen zich naar Turksch gebied begeven". De opperbevelhebber van het Iraansche leger. STOCKHOLM, 26 Augustus (D.N.B.) De „Dagens Nyheter" publiceert een Turksch bericht uit Istanboel. vólgens hetwelk de operaties van het Iraansche leger worden geleid door maarschalk Aghmad Han, die zijn opleiding in Turkije heeft genoten. Turksche neutraliteitsverklaring verwacht. Ambassadeurs door minister Saradjogloe ontvangen. ISTANBOEL, 26 Augustus (A.N.P.) De Turksche minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe heeft den Engelschen, Iraanschen en Sovjet ambas sadeur te Ankara ontvangen. In Turksche politieke kringen verwacht men dat de Turksche regeering in een communiqué haar neutraliteit zal verklaren. Duitsch weermachtsbericht van Maandag: DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Haven van Great Yarmouth bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „De operaties in het Oosten maken overal goede vorderingen. Zooais reeds in een extra- bericht is medegedeeld, hebben duikbooten en in overzeesche wateren opereerende oorlogs schepen 25 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 148.200 ton vernietigd. Hiervan hebben de duikbooten alleen in een achtervolging van verscheidene dagen en na zwaren strijd uit een convooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 koopvaardijschepen van 122.000 br.t. in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zij in een strijd tegen zeer sterke escor tevaartuigen een torpedojager van de Afridi- klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In den strijd tegen Engeland heeft de lucht macht overdag de haven van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber bestookt. Tij dens den nacht waren luchtaanvallen gericht op havenwerken aan de Britsche Oostkust alsmede op verscheidene vliegvelden op het eiland. Patrouillevaartuigen schoten voor de Neder - landsche kust een Britschen bommenwerper neer. Een gering aantal Britsche vliegtuigen wierp in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in West-Duitschland brand- en brisantbommen neer. De schade is onaanzienlijk. Nacht jagers schoten drie der aanvallende vliegtuigen neer". Finsche troepen op kanonschot afstand van de stad. Nieuwe verliezen aan zeestrijd krachten der Sovjets toegebracht Uit Helsinki, meldt het D.N.B.: Omtrent de situatie aan het Finsche front wordt van wel ingelichte zijde medegedeeld: Viipuri (Viborg) staat op het punt te val len. Van het Noordoosten en Oosten hebben de Finsche troepen de stad op kanonschotsafstand genaderd. Onder den druk van den krachtigen opmarsch der Finsche troepen ten Westen van het Ladoga- meer is ook de laatste tot dusver intact gebleven Westelijke sector van het Sovjetfront aan den Noordelijken oever van de Finsche Golf bij Sak- kijarvi in gevaar gekomen. Deze sector was bij zonder zwaar versterkt. De inrichting der grens vestingen met bomvrije kazematten was hier het verste gevorderd. Ook waren hier reeds in den vo- rigen winteroorlog tegen Finland beproefde Sovjet divisies gebruikt, waaronder de bekende divisie 123, die voor de doorbraak van de Mannerheim- linie onderscheiden werd met de orde van Lenin. Dichter bij Viipuri hebben de bolsjewisten met het front naar het Westen en Noordwesten een stel ling gebouwd als een soort bruggenhoofd. Onder bescherming daarvan probeeren zij een deel van de divisie, die gebruikt is op den Westelijken oever van de baai van Viipuri terug te trekken op den Oostelijken oever in de richting van Koivisto. Het Finsche offensief wordt inmiddels voortge zet en groote successen zijn reeds in zeer korten tijd te verwachten. Evenals in Leningrad zouden, volgens tot dusver nog onbevestigde berichten, de bolsjewisten te Viipuri last gegeven hebben tot het opstellen van formaties uit de arbeiders, die daarmede een soort militie zouden vormen. Naar officieel te Helsinki wordt meegedeeld zijn de laatste dagen aan de bolsjewistische strijdkrachten ter zee zware verliezen berok kend. In de Finsche Golf zijn een vijandelijke torpedojager, drie mijnenvegers en zes trans portschepen, waaronder twee tankbooten, ver nietigd. Een koopvaarder en een mijnenveger werden zwaar beschadigd. De eilanden van Vironlahti in de Finsche Golf zijn bezet, waarbij een vrachtboot van 5.000 ton door artillerievuur tot zinken werd gebracht. Dit schip had een lading tractors en stukken geschut aan boord en een talrijke bemanning. Bovendien zijn verscheiden vijandelijke schepen en sleepboo- ten beschadigd en in brand geschoten. Bij den grooten oorlogsbuit bevinden zich acht stukken marinegeschut van 12 c.M., enkele andere stukken van dit kaliber, munitie en verscheiden vaartui gen. Goederen te duur verkocht en voorraad niet opgegeven. Rijwielen, olie, wijn, banden en benzine in beslag genomen. Er zijn in Haarlem nog steeds winkeliers, die zich niet houden aan het prijzenbeschikkingsbesluit. De Haarlemsche politie moest in eenige gevallen optre den. Zoo werd een caféhouder geverbaliseerd, die flesschen wijn van f 0.95 voor f 2.75, van f 1.90 voor f 2.75 en van f 3.50 voor f 7.50 had verkocht. Er werden 131 flesschen wijn in beslag genomen. Ook een winkelier, die rijwielen voor f 4 per week ver huurde de normale prijs is f 1.50 a f 2 kreeg een proces-verbaal. De politie deed hier bovendien nog een goede vangst want bij onderzoek bleek, dat de winkelier een voorraad banden, benzine en motorolie niet had opgegeven. Niet minder dan 120 rijwielen, 19000 K.G. Olie, 400 banden en 200 liter benzine werden in beslag genomen. Tenslotte verbaliseerde de politie nog een rijwiel handelaar die een buitenband van f 3.25 voor f 8 ver kocht. Er werden 97 banden in beslag genomen. Arbeiders uit de Haarlemsche industrie. Krijgen eten uit de Centrale Keuken als bijvoedsel. Dezer dagen is in het Haarlemsche Stadhuis een bespreking gehouden over het verstrekken van eten uit de Centrale Keuken als bijvoedsel aan de ar beiders die in de Haarlemsche industrieën werken. Daarbij is zoo deelde de Regeeringscommissaris, de heer S. L. A. Plekker mede uitgegaan van de overweging, dat die arbeiders in het algemeen zwaar werk verrichten, terwijl het bovendien een belang van het land is dat hun arbeidsprestatie op een voldoend peil blijft. Het eten wordt tussohentüds verstrekt zon der dat daan-oor bonnen behoeven te worden ingeleverd. Vrijwel alle groote industrieën te Haarlem heb ben zich bereid verklaard mede te werken De arbeiders die in de gemeentebedrijven werken zullen ook van deze gunstige regeling profiteeren. Het loopt dus over duizenden arbeiders, want al leen op de Centrale Werkplaats der Spoorwegen werken 1100 man. Voorloopig zal 3/4 Liter voedsel per dag ver strekt worden. Als er door den tijd aan meer voed sel behoefte is, zal dit tot 1 Liter per dag worden opgevoerd. De Centrale Keuken zal voor 3/4 Liter 15 cent berekenen en voor 1 L. 20 cent. De opzet is, dat de arbeiders en de werkgevers die kosten zullen betalen. De gemeente-arbeiders behoeven niet meer dan 3 cent per dag te betalen, de verwachting is. dat de particuliere werkgevers zich bij die regeling zullen aansluiten. Een deel hunner heeft daarvan al blijk gegeven. Voorloopig geldt de regeling alleen voor de ko mende wintermaanden. Er zal zoo spoedig mogelijk met de verstrekking van het voedsel begonnen wor den. Er bestaat evenwel nog onzekerheid of dit al met 1 September mogelijk zal zijn. De ondernemingen kunnen het eten op verschil lende uren laten komen of halen. De Sneldienst zal, als dit gewenscht wordt, de bezorging voor zijn rekening nemen. De-werkgevers moeten een vast aantal porties opgeven, het is natuurlijk niet mogelijk dit aantal eiken dag te doen wisselen. De arbeiders moeten zelf voor bord, lepel en vork zorgen. Verwacht wordt dat de werkgevers voor een behoorlijke gelegenheid zullen zorgen waar de arbeiders het eten kunnen nuttigen. Als er bij een onderneming een klein kantoor personeel is dat ook het eten uit de Centrale Keu ken wil gebruiken, zal daartegen geen bezwaar bestaan. De capaciteit van de Centrale Keuken te Haar lem is voldoende groot om deze verstrekking van eten apri de industrie-arbeiders mogelijk te ma ken. Als er 3 keer per dag gekookt wordt kunnen 9000 porties klaar gemaakt worden, zelfs is het mogelijk dit aantal tot 12000 op te voeren. EEN ZUUR VAT. In Haarlem wordt thans het grootste azijnvat van Nederland gemaakt. Deze azijnge nerator heeft een inhoud van 84000 liter. De hoogte bedraagt 5.40 Meter en de middellijn 4.70 Meter. Het vat is gebouwd op beton, Op de foto ziet men het geweldige vat in aanbouw bij Haas' Azijnfabriek in de Spaarnwouderstraat te Haarlem. (Foto De Haas), Benoemingen in het bisdom Haarlem In he bisdom Haarlem werden benoemd: tot deken en pastoor te Purmerend L. J. J. Schamper, tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Jozef) W. C. Weste-r hoven, te Haarlem (H. Jozef) H. H, Westdijk. In Parijs had dezer dagen op de Place Clemenceau een parade van Duitsche troepen plaats voor luitenant-generaal Schaumburg, De pantserwagens trekken voorbij. (Foto Orbis-Holland) Treedt met 31 Augustus a.s. af In een hedenmorgen ten Stadhuize gehouden pers conferentie heeft de Regeeringscommissaris van Haarlem den heer S. L. A. Plekker de volgende mededeeling gedaan: ..De Wethouder van Sociale Zaken, de heer W. J. B. van Liemt. heeft met ingang van 31 Augustus i.s. zijn eervol ontslag als wethouder uit den dienst der gemeente Haarlem gevraagd. Dit eervol ontslag heb ik hem verleend, maar bij het afscheid zou ik graag het een en ander hierover willen zeggen. Zelden zal een predicaat „eervol" meer verdiend zijn dan in dit geval. Niet alleen kan de heer Van Liemt wijzen op een zeer uitgebreïden staat van dienst, niet alleen kan hij wijzen op een zeer lang- durigen dienst, maar bovendien stel ik er prijs op te constateeren dat in welke functie de heer Van Liemt zijn diensten en zijn kunde gegeven heeft aan de gemeente, hij dit altijd gedaan heeft op een zóó voortreffelijke wijze, dat de gemeente Haar lem hem hiervoor grooten dank verschuldigd is. Ik meen den heer Van Liemt te mogen rekenen tot de beste burgers van Haarlem Ik had het genoegen ongeveer gedurende een half jaar met hem te mo gen samenwerken en gedurende dien tijd heb ik mogen constateeren dat hij slechts één belang ge kend heeft: Het belang van Haarlem en dat der bevolking dezer stad. Volkomen eerlijk, volkomen oprecht, zonder eenige bijbedoelingen, is zijn ja altijd ja en zijn neen altijd neen geweest. Hij heeft zijn meening altijd openhartig gezegd, en bij die meening kwam nooit iets naar voren, dat ernghartig of klein was, maar steeds stond op den voorgrond het gezonds verstand, het goede zakenbegrip en de belangen der gemeente. Het is dan ook zeer noode, dat ik den heer Van Liemt zie vertrekken. Bescheiden. Zooals hij altijd geweest is in alle mogelijke opzichten, zoo heeft hij er ook nu de voorkeur aan gegeven, heen te gaan zonder uiterlijk vertoon, zonder pralerij, zon der groote afscheidsrecepties. Ik heb mij bij zijn W. J. B. van Liemt. (Foto De Haas) verlangen neergelegd; een verlangen dat ik in deze tijden begrijpelijk vind, maar ik stel er toch hoo- gen prijs op om hier openlijk getuigenis te geven van mijn bijzondere hoogachting voor den heer Van Liemt. En ik kan slechts wenschen, dat hij, die hem in zijn functie zal opvolgen, blijk zal ge ven een even goed Nederlander te zijn, een even groot hart te hebben en over even groote capaci teiten te beschikken, als de wethouder, die ons nu verlaten gaat. Van ganscher harte hoop ik, dat den heer Van Liemt nog een lang en nuttig leven zal worden ge schonken, en dat hij, zij het ook op een meer be scheiden wijze, zijn gaven van geest en hart in dienst zal willen blijven stellen van de stad, waarmede hij zoo nauw en zoo lang verbonden is geweest. Raadslid geworden op 15 Juni 1915, werd hij wet houder op 1 September 1931. Talloos zijn de func ties geweest, waarin hij zich verdienstelijk heeft ge maakt. Ondoenlijk is het ze alle op te noemen. Ik denk hier bijvoorbeeld aan het Maatschappelijk Hulpbetoon, aan hel Burgerlijk Armbestuur, aan het Frans Hals Museum, aan de H.O.V., aan de Woekerbestrijding, aan Haarlemsch Bloei en aan de P.E.G.E.M. Maar zoo zou ik nog geruimen tijd door kunnen gaan. Wanneer één man zich voor zijn plicht heeft gedaan, dan is het wel de heer Van Liemt. Wanneer er één man is, die in alle opzichten zijn plicht heeft gedaan, dan is het wel heer Van Liemt. En wat kan van den besten onder ons schooners en beters gezegd worden, dan dit: „Hij heeft z(jn plicht gedaan". Mijn allerbeste wenschen vergezellen hem op zijn verderen levensweg, die naar ik hoop nog lang en zonnig moge zijn". Het is niet de bedoeling het aantal wethouders uit te breiden, dr. Ch. A. GÖtte, die nu de Volks gezondheid en de Volkshuisvesting beheert, zal ook Sociale Zaken voor zijn rekening nemen. Voor degenen, die afscheid willen nemen van wethouder Van Liemt bestaat de gelegenheid daar voor a.s. Vrijdagmiddag 29 Augustus van 3 tot 4>4 uur in de oude Raadszaal. Stadhuis. De heer Van Liemt werd 26 Juni 1874 te Bever wijk geboren, zoodat hij thans 67 jaar is. Reeds op jeugdigen leeftijd nam hij deel aan het openbare leven te Haarlem, in het bijzonder trokken de be langen van den Middenstand hem aan, 15 Juni 1915 .werd hij voor de R.-K. Staatspartij gekozen tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad, zoodat hij verleden jaar onder veel belangstelling en waar deering zijn zilveren jubilé als zoodanig mocht vieren. In 1931 werd de heer Van Liemt tot wethouder gekozen. Hem werd de portefeuille van de Sociale Zaken toevertrouwd. In zijn tijd werd het Burger lijk Armbestuur in een dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon omgezet. Gedurende de langdurige ziekte van Mr. J. Gerritsz nam de heer Van Liemt ook het wethouderschap van Openbare Werken waar. Vele jaren maakte de heer Van Liemt ook deel uit van de Kamer van Koophandel. Van 1922 tot 1932 was hij voorzitter van de afdecling Klein Be drijf van deze instelling. De heer Van Liemt zat verder in verschillende besturen. Hij is o.a. voorzitter van de stichting Haarlem's Bloei en van de R.-K. Vereeniging voor groote gezinnen. Gedurende 10 jaar heeft de heer Van Liemt dus het ambt van wethouder vervuld. Hij heeft zich daarbij doen kennen als een stoer werker, die gaarne zijn werkkracht en bekwaamheden in dienst stelde van de gemeente die hem lief was. Hij heeft in den crisistijd als wethouder van Sociale Zaken geen gemakkelijke taak gehad. De werkloozen en armlastigen hadden in hem een warm pleitbezor ger, waar hij kon stond hy voor him belangen op de brei

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1