K. FRED. MEIJER (jEaatste Rookende puinhoopen.., !Bucg.ectifkeStand FRANSCH Stri jkkachel HUWELIJK Jongens gevraagd H.H. Slagers Admleeü DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941' HAARLEM'S DAGBLAD 2 Luchtgevecht hoven het Kanaal. BERLIJN, 26 Augustus (A.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben met succes op 24 Augustus Britsche jagers en gevechtsvliegtuigen, welke in afzonderlijke aanvallen de bezette Fransche Ka- naalkust naderden, afgeslagen. Hierzij ontstond, naar het D.N.B. verneemt, een opwindend luchtge vecht tusschen een Spitfire en het toestel van een afdeelingskapitein die enkele dagen geleden met het ridderkruis was onderscheiden. In schervlucht vlogen beide vliegtuigen over hekken en gazons en tracht ten elkaar in het maken van snelle manoeuvres in de lucht de loef af te steken. De Messerschmitt liet echter de Spitfire niet meer los, drukte haar steeds meer naar den grond en schoot het toestel, dat tenslotte een noodlanding moest maken, met enkele salvo's in brand. De Britsche piloot, een kapitein, kon zich in veiligheid stellen en werd ge vangen genomen Naar het dichtbij liggende vliegveld van de jacht- groep overgebracht, gaf hij den wensch te kennen den Duitschen vlieger te leeren kennen die hem had neergeschoten. Toen daarop de Oui'sche kapi tein versoheen, liep de Britsche kapitein op zijn overwinnaar toe, legde hem de hand op de schouder en verklaarde: „Ik ben kunstvlicger van beroep en kan vliegen, doch u kunt het beter". Samenzwering in Paraguay ontdekt. BUENOS AIRES. 26 Augustus. (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Asuncion heeft de Paraguaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken in een verordening medegedeeld dat de regeering een samenzwering tegen de bestaande orde heeft ont dekt. Bekende politieke drijvers hebben de stu denten tot staken bewogen en zouden nu een al- gemeene staking der arbeiders voorbereiden. De regeering zal energieke maatregelen ter bestrij ding van sabotage nemen. Alle bijeenkomsten zijn verboden en des avonds na 10 uur mag men zich niet op straat bevinden. Samenscholingen van meer dan 3 personen zijn verboden. De „Diplo" over den aanval op Iran. „De een na den ander". BERLIJN, 26 Augustus (D.N.B.) Onder het op schrift „De een na den ander" wijdt de Deutsche Di- plomatisch-Politische Korrespondenz een artikel aan het binnenvallen van Britsche en Sovjetstrijdkrach ten in Iran. „Voor alle volken wordt weer eens gedemonstreerd van welke zijde voortdurend bedreigingen, afpersing en tenslotte overweldiging en overval te wachten zijn, aldus de „Diplo". Churchill beschouwt het als het eerste doel van zijn politiek den oorlog uit te breiden en andere volken tot deelneming aan den strijd te be wegen. Hij waagt het juist op het oogenblik, waarop hij weer een slachtoffer overvalt, behalve de Ver- eenigde Staten ook nog Zweden en Turkije ja zelfs Spanje voor Duitsche aanvallen te waarschuwen. Ter wijl hij andere landen aan het bolsjewisme overlevert, durft hij met een toespeling op Duitschland te zeg gen. dat Europa wordt vertrapt, dat geheele streken uitgeroeid en aan honger en ziekte blootgesteld wor den. Men heeft van Engelsche zijde niets achterwege gelaten om de burgerbevolking, bijvoorbeeld die van Warschai^, tot tegenstand aan te zetten, ofschoon de gevolgen duidelijk te voorzien waren. Engeland heeft zijn bondgenooten uit alle macht geruïneerd. De on- menschelijkheid der blokkade blijkt ook uit Churchill's oproeping aan de bevolking van het bezette gebied, waarin hij zeide dat zij haar „beproevingen en lijden moet dragen". Het hoogtepunt van die cynische ge zindheid is de laaghartige overval op Iran. Churchill heeft openlijk bekend gemaakt dat het Engelsche volk met het Amerikaansche als het „heerenras" aanspraak maakt op ontwapening der „schuldige" volken, terwijl Engeland en de Vereenlgde Staten beschermd zullen blijven. Wat dit op zijn Angelsaksisch bctcckent, zal ieder duidelijk zijn die het Britsche imperialisme kent. De een na den ander, aldus vervolgt de „Diplo", dat Is het doel dat Churchill en zeker ook Roosevelt zich gesteld hebben voor den oorlog en ook voor de latere orde. naar Angelsaksisch recept. Dit alles geschiedt, zooals Churchill er lasterend aan toevoegt, in den naam van den Allerhoogste en hij deinst cr niet voor terug degenen die aan de zijde van Engeland strijden, dus ook de legers van het godlooze Sovjetregime, tot de „Christelijke soldaten" te rekenen. Churchill, de rnan. die dezen oorlog gewild heeft, die ontelbare mil- lioenen op het altaar van het Britsche Imperialisme wil offeren, had zich niet meer bloot kunnen geven." Verliezen der Sovjetluchtmaelit. BERLIJN. 26 Augustus (D.N.B.). In den loop van 24 Augustus en in den nacht van 24 op 25 Augustus werden in luchtgevechten boven het Oostelijk front 54 Sovjetvliegtuigen neerge schoten. Bovendien werden 14 Sovjet-toestellen op den grond vernield. In totaal verloor de bolsjewistische luchtmacht in den aangegeven tijd 68 vliegtuigen. Vijf Duitsche vliegtuigen worden vermist. Premier van Nieuw Zeeland in New-York aangekomen. NEW YORK, 26 Augustus (D.N.B.) De minister president van Nieuw-Zeeland, Frazer, is per vlieg tuig uit Noord-Ierland hier aangekomen en naar Washington vertrokken, waar hij, naar Associated Press meldt, met Roosevelt vermoedelijk over den toe stand in het Verre Oosten zal confereeren. Na een bezoek aan Canada zal Frazer van San Francisco weer naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Amerikaansch blad over Engeland. „In gevaarlijke positie". NEW-YORK, 26 Augustus (A.N.P.) Het Ame rikaansche blad „New-York World Telegraph" con stateert dat Engeland zich in een gevaarlijke po sitie bevindt. Het blad zegt, dat Duitschland vol gens de verklaringen van hooggeplaatste Britsche generaals slechts op het vasteland zou kunnen wor den overwonnen, indien het althans te overwinnen is. Daartoe is Engeland alleen niet in staat. De Sovjet-Unie valt echter weg. Waar moet de hulp dan vandaan komen? Het Amerikaansche blad spreekt er zijn twijfel over uit of de totale wereld scheepsruim te wel voldoende zou zijn om een Amerikaansch expeditiecorps van voldoende grootte naar Europa te brengen. Besprekingen te Parijs. PARTJS, 26 Augustus. Naar de bladen melden, zijn een aantal ministers en staatssecretarissen uit Vichy te Parijs aangekomen voor het voeren van be sprekingen, o.a. de minister van binnenlandsche zaken Pucheu. de minister van financiën Bouthillier, staats secretaris van het minister-presidium Benoist Méchin, de minister van verkeer Berthelot, de minister voor de voedselvoorziening Charbin, staatssecretaris voor het gezinswezen en volksgezondheid dr. Huard, als mede verschillende andere hooge ambtenaren. Deze besprekingen tusschen de Fransche autoriteiten van het bezette en onbezette gebied, zoo voegen de bladen hieraan toe, zijn noodzakelijk geworden als gevolg van de nieuwe wetten over den strijd tegen de terreur en de reorganisatie van de voedselvoorziening. Hoofdredacteur: R. W. P. Peerebnom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. De moord te Delft. De politie ontving reeds inlichtingen uit verschil lende plaatsen, die uiteraard met zorg worden nage gaan. Ofschoon de politie reeds beschikt over bewij zen, die vrij groote zekerheid geven, dat de beide studenten de daders zijn, wordt dit vermoeden nog versterkt door het feit, dat de verdachten in de om geving van Delft zijn gebleven, tot hun opsporing werd verzocht. Sindsdien zijn zij voortvluchtig. „WERKSTOFFEN". 's-GRAVENHAGE, 26 Augustus. Industrie en nijverheid waren er aan gewend geraakt voor be paalde doeleinden bepaalde materialen te gebrui ken. die volgens oude ervaring daarvoor geschikt bleken. Nu is het echter algemeen uit staatsecono- mische overwegingen aart te bevelen aan materia len van eigen bodem de voorkeur te geven. In het bijzonder onder de tegenwoordige oor logsomstandigheden, waardoor de handel met een belangrijk deel van de wereld is afgesneden, noopt ook het gebrek aan vele van oudsher gebruikelijke materialen er toe deze door inheemsche stoffen te vervangen. Dat is geenszins eenvoudig en elscht weer nieuwe ervaringen. Daar men zich nu in Duitschland, dat in een bijzondere economische po sitie verkeerde, al sinds vele jaren met dit vraag stuk zeer intensief heeft bezig gehouden, is het natuurlijk, dat men daar reeds over uitgebreide ervaringen beschikt. Om nu aan die landen, die tegenwoordig wat de grondstoffenvoorziening betreft een lotgemeensehap met Duitschland vormen, deze ervaringen ten goe de te laten komen, zal in de dagen van 3 tot 11 September a.s. een door de Verein Deutscher In- genieure en de Deutsche Reïchsbahn bijeenge brachte verzameling van „Werkstoffen" en haar toepassingen worden tentoongesteld. Op 3 September zal ook een reeks van voor drachten door Duitsche deskundigen worden ge houden. waartoe uitnoodigingen "zullen worden verzonden, terwijl de tentoonstelling van 4 t. m. 11 SeDtember voor iedereen toegankelijk is. De tentoonstelling zal plaats vinden in de Go- thisehe zaal van het gebouw der Hauptabteilung für Volksaufklarung und Propaganda. Den Hiag. Kneuterdijk 20 (ingang Paleisstraat 1). Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 1519 liur, Zon dags van 913 uur. HET EERSTE LUCHTVAARTKAMP DER W. A. GEOPEND. 's-GRAVENHAGE, 26 Augustus. De pers dienst van de N.S.B. meldt: Maandagavond te zeven uur opende heerban leider Wijnkamp, leider der luchtvaartafdeeling van de W.A., het eerste z.g. Luwa-kamp. in de ka- derschool der W.A. te Amersfoort. In zijn openings woord voor de 33 leerlingen waarmede dit eerste Luwakamp aanvangt, maakte spreker gewag van Nederland's beteekenis op het gebied der lucht vaart in de periode voor den tienden Mei en hoe na dien datum de neerslag kwam in een periode waarin niets gebeurde. De leider der N S.B. be sefte echter dat er iets moest gebeuren en zoo gaf hii opdracht tot de oprichting der Luwa. Deze kwam tot stand en met haar een onder wijsinstituut dat onder leiding van deskundige leer krachten. zich belastte met de vorming onzer toe komstige luchtvaarders op nationaal-socialistischen grondslag. De luchtvaartgezindheid van een volk, zoo betoogde spreker, is staatstaak. Het groote doel der Luwa is om straks uit haar gelederen en uit die van den Jeugdstorm waar men zich ook reeds met het luchtvaartonderwijs bezig houdt, te komen tot de vorming van een groot nationaal-socialistisch vliegerkorps, dat straks als Nederland's luchtvaart weer haar vleugels zal kunnen uitslaan ons land zijn belangrijke plaats te midden der luchtvarende naties zal hergeven. AUSTRALISCHE ARBEIDERSPARTIJ EISCHT AFTREDEN VAN DE REGEERING MENZIES. STOCKHOLM, 26 Aug. (D.NB.) Naar Reuter Uit Canberra meldt, heeft de plenaire vergadering der Australische Arbeiderspartij het voorstel tot vorming cener nationale regeering afgewezen en het aftreden der regeering-Menzies geëischt. Menzies zou dan voor de Arbeiderspartij plaats moeten maken. VERANDERINGEN IN DE ZWITSERSCHE MELK VOORZIENING OP KOMST. Keuze fusschen afgeroomde melk of melkdistributie. BERN. 25 Aug. (Europapres). In normale tijden overtrof de Zwitsersche melkproductie verre het eigen verbruik. Zoo bedroeg in 1937 de op brengst van de melkdieren 27.6 millioen hlwaar-« van 4.7 millioen voor de teelt gebruikt werd. 6.5 millioen voor de Zwitsersche consumenten en onge veer 13 millioen hl. voor technische doeleinden. Sedert het uitbreken van den oorlog is deze toe stand voortdurend ten gunste van de consumenten veranderd. De melkafzet is momenteel 1/4 hooger dan de consumptie in het vorige jaar, hetgeen hoofd zakelijk een gevolg is van ingrijpende maatregelen in verband met de vetvoorziening. Naar de toestand zich laat aanzien zal het evenwicht in de productie van den afzet in den komenden winter nog sterker gestoord worden dan tot dusver het geval was. In vakkringen houdt men zich daarom met het probleem van de rantsoeneerLng van volle melk bezig. Het gaat hier in de eerste plaats om de vraag of de melk afgeroomd zal worden en of het daaruit gewonnen vet in den vorm van boter gedistribueerd zal worden, dan wel of het aanhouden van volle melk rationeelere mogelijkheid biedt voor de aan vulling van het vettekort. Wanneer de melk voor 2% afgeroomd wordt moet dit volgens nauw keurige berekeningen overeenkomen met een boter- productie van rond 1.000 wagonladingen per jaar. Door vermindering van het vetgehalte van de bij de veeteelt gebruikte melk kunnen 785 wagons boter gewonnen worden. Ten slotte zou men er nog 360 wagons kunnen produceeren indien afgezien wordt van de bereiding van volvette kaas. Daar de ver vaardiging en de verkoop van halfvette melk tech nisch zeer moeilijk uitvoerbaar is en men alge meen van meening is, dat de melk voorziening het best plaats kon vinden door rantsoeneering, kan men een dezer dagen maatregelen verwachten ten aanzien van de verzekering van de Zwitsersche melkvoorziening. Daarenboven is men van meening, dat de inrichting van verkoopsplaatsen voor tapte melk wenschelijk is en dat vervalschingen, die bij het vervaardigen van halfvette melk gemakkelijk kunnen plaats vinden, zoodoende voorkomen kun nen worden. NIEUWE GRAANPRIJZEN IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 25 Augustus (Europapress). De Zweedsche levensmiddelencommissie heeft voor den •ijwilligen verkoop van granen de volgende prijzen vastgesteld: tarwe en rogge 27 kronen per 100 K G., gerst 26 kronen, gemengde granen 24 kronen, witte haver 22,50 kronen en zwarte haver 21,50 kronen per 100 K.G. Voor voorjaarstarwe wordt een bijzondere toeslag van 2 kronen per 100 K.G. berekend. Ten einde betere oogstresultaten van broodgraan te krij gen en tegelijkertijd een stimulans te geven voor een grooteren verbouw van herfstgraan, heeft de Zweed sche regeering besloten de boeren speciale toeslagen toe te kennen, welke naar de grootte van het areaal berekend zullen worden. UITBREIDING VAN HET BULGAARSCnE SPOORWEGNET. SOFIA, 25 Augustus (Europapress) De Bul- gaarsche minister van openbare werken, Wasileff. verklaarde dat de lijn ParnobatzSchumen op 2 Augustus j.l. op het spoorwegtraject Sofia—Warna aangesloten is. De opening voor het verkeer zal half September plaats vinden. De nieuwe lijn is een schakel in het geprojecteerde verkeersnet tusschen de Balkanlanden, het Generaal Gouvernement, de Oekraïne en Roemenië via Bulgarije naar de Egcïsche Zee. De lijn loopt over een afstand van 137 K M. door het Balkangebergte. De verbinding tus schen het smalspoor in het dal van de Stroema en het Thracische spoorwegnet is thans in aanleg en zal binnen twee maanden gereed zijn. DE BUITENLANDSCHE HANDEL VAN THAILAND. Japan de grootste handelspartner. TOKIO 25 Augustus, (Europapress). De uitvoer uit Bangkok in de eerste 4 maanden van dit jaar vertoont een sterke toename ln vergelijking met de uitvoercijfcrs over het vorige jaar. De export bereikte een waarde van 83 millioen tical tegen 48 millioen tical dn denzelfden tijd van 1940. Deze stijging moet aan verschillende factoren worden toegeschreven. Ten eerste aan het feit, dat de rijstprijzen beter zijn geworden, ten andere aan de kwan titatieve stijging van den rubberexport, die het 15-voudlge van de leveranties van het vorige Jaar bedroeg. Boven dien is in aanmerking te nemen, dat de uitvoer van tin erts, die anders via de Thailandsche provinciehavens ging, nu te Bangkok geconcentreerd is. De Japansche invoer via Bangkok was in de eerste 4 maanden van dit jaar 15 grooter dan in denzelfden tijd van het vorige jaar. De tnvoer bedroeg 40 millioen tical. De uitvoer uit Japan omvat rond 30 hoofdartikelen, voor namelijk textiel, chemicaliën, ijzer- en staalproductcn en rubberwaren. In April van dit jaar bedroeg de invoer van Japan rond 25 van den totalen Thailandschen im port, hetgeen het grootste aandeel van Japan in den bui- tenlandschen handel van Thailand beteekent, hetwelk dat land ooit heeft bereikt. NEW YORK 25 Augustus (Europapress). Het wolver- bruik in de Vereenlgde Staten bereikte volgens een mede- deeling van de Association of Wool Manufactures in Juni j.l. een recordpeil van meer dan 10,5 millioen lbs. gereinig de wol. Dit beteekent ,dat ln vergelijking met het overeen komstige tijdvak van het vorige jaar, in totaal 33.000 arbeiders méér werkzaam waren. Voor de eerste helft van 1941 wordt het wolverbruik in de Vereenigde Staten op bijna 174 milliard lbs. berekend, hetgeen rond 7/8 van het totale verbruik van het vorige jaar uitmaakt. ZWEMMENDE DIENAREN DER WET. Donderdagmorgen half negen worden in de zwem inrichting Groenendaal te Heemstede zwemwed strijden gehouden door de Heemsteedsche politie en de Marechaussee. STRAATPREDIKING. Heden (Dinsdag) is er straatprediking van 8.15-9.- uur, uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie en wel op het Spaarnhovenplein in Haarlem(Noord). Spreker is de heer A. J. Glerum, met medewerking van een zangkoor. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, de Jong, Lorenzkade 510; Autoped, Jansen, Barbarossastraat 28; Boek, Joosten, Cremer- straat 63 zw.; Bankbiljetten, Geldof. Delftlaan 111: Etui m.iGroot, Siriusstraat 25; Geld, v. Dijk, Jan Steenstraat 29; Handschoenen, Hendriks, Reiger straat 35: Jongensjas, Bureau van Politie. Smede- straat: Regenjas, Molenkamp, Schoterveenstraat 8; Regenjas, Weijers. Staringstraat 1: Regenjas, de Boer, Fred. Hendriklaan 10; Overall, Noppen, Jan Evertsenstraat 27: Portemonnaie m.i.. Lunchroom Franken, Gr. Houtstraat; Portefeuille m.i.. Bureau van Politie, Smedestraat; Portefeuille m.i., Valk, Zuidpolderstraat 134; Ring. Laduc, v. Zeggelen- straat 57 rd Rozenkrans. Moors. Bastiaanstraat 50; Sandaal,"Sehuitemaker, Merovingenstraat 42: Acten- taseh, Maalche, Zuider Stationsweg 33, Bloemen- daal: Taschje m.i.. v. Meel, Lange Boogaardstraat 11 rd.; Boekje betr. verzekeringen. Christiaans, Rollandstraat 88: Kettinkje. Hoepermans. Saenre- damstraat 100; Muts, v. d. Giesen, Schotersingel 77; Damesmantel, de Jong, Oranjestraat 82; Parapluie. Belastingkantoor, KI. Heiligland 84; Portemonnaie m.i., v. Thienen. Zwaardstraat 16; Portemonnaie m.i., Captijn, Holstijnstraat 21 rd.; Foto's, Bureau van Politie, Smedestraat: Damesparaplu ie, v. Zijl- veld, Brouwerskade 9; Portemonnaie m. i., Sal- wijter, Weteringstraat 42; Schort, v. Gulik, Eendjes poortstraat 4; Actentasch m.i., Aufderheide, Zocher- straat 8; Vulpen, Bureau van Politie, Smedestraat; FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). Uitgesproken: 12 Aug.: Th. A. Hageraats, reclameschilder, Rid derstraat 26, Arnhem. R. U. Mr. M. R. Rinkel, Cur. Mr. C. W. Dubbink, Stationsplein 18, Arnhem (door Gerechtshof te Arnhem). 20 Aug.: G. de Lange. Rotterdam. Zwaardecroon- straat 24a. R. C. Mr. F. G. Schalkwijk, Cur. Mr. Th. L. W. H. Goeman, te Rotterdam. 21 Aug.: Wiebrandus Broekstra, smid. Murmer- woude, R. C. Mr. H. W. A. Schipperijn, Cur. Mr. J. Vis, Leeuwarden. 22 Aug. J. H. Braam, broodventer. Slochteren, R. C. Mr. H. W. J. Kloppenbórg, Cur. Mr. J. H. Bast, Hoogezand. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 20 Aug.: A. Klomp, aannemer, eerst wonende te Amersfoort, Vermeerstraat 118, thans wonende te Medemblik, Pekelharinghaven 22. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 20 Aug.: N.V. Izaak Boasson en Zonen's Bank in liquidatie, te Middelburg, Geëindigd door het ver bindend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk. 9.32 pet. N. Buysman, veehouder, Grootebroek. Geëin digd door het verbindend worden der eenlge uitdee- lingslijst. BLOEMENDAAL ORGELBESPELING. Woensdag 27 Augustus a.s. wordt in de Ned. Herv. Kérk te Bloemendaal een orgelbespeling gegeven door den heer Piet Halsema. Hieraan wordt mede werking verleend door den cellist Onne v. d. Klas horst, die o.a. een Sonate van Vivaldi zal spelen. Voor orgel vermeldt het programma werken van Bach, Handel, Pachelbel e.a. Aanvang 8 uur. EEN RIJWIELSTALLINGSPLAATJE. Aan het Bureau van Politie te Overveen bevindt zich een driehoekig grijs metalen plaatje, voorzien van een ijzerdraadje, zeer waarschijnlijk afgegeven door een rijwielstalling. In dit plaatje zijn geponst de volgende getallen: 1941 en daar onder 1629. De Commissaris van Politie verzoekt den houder van de rijwielstalling die dit plaatje heeft uitgereikt, zich bij hem bekend te maken. HEEMSTEDE S. P. SWITZAR OVERLEDEN. Op 68-jarigen leeftijd is te Heemstede plotseling overleden de heer S. P. Switzar, lid van de bekende Amsterdamsche aannemersfirma Gebr. Switzar. Meer dan 25 jaar is- de overledene voorzitter ge weest van de verecniging van den H. Benedictus Jozef Labre en bleef dit ook in de jaren dat hij in Heemstede woonde. Ook in Heemstede vond zijn milde hand volop werk. In de parochie O.L. Vrouw Hemelvaart ver vulde hij de functie van penningmeester van het pa rochiaal armbestuur. De H.H. uitvaartdiensten zullen worden gehouden Donderdag as. in de parochiekerk aan het Valkcn- burgerplein, de Stille H. Missen om 7 uur en half 8. de gezongen Requiemmis om 9 uur, waarna de be grafenis op het R.K. kerkhof aan den Glipperweg. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 25 Augustus 1941. Bevallen: H. C. van Wijkden Heeten z., J. A. Pe- perkoornPrins d., K. A. StijnmanGruissem z,, H. H H. Kockelkoren—Hoek z. - Ondertrouwd: J. van Eist en E. A. van den Akker; .T. Treffers en G. Boterbloem: J. Go'osens en A. C. H. Ris, A. J. Braam en A. M. Nieuwendijk. Gehuwd: P. F. Kulk en J. Th. van Dragt, A. V Baars en E. C. Scholten. Overleden: P. G. D. Alberdingk, wed. van W. J. F M. Hendrichs 74 J. IJMUIDEN Marktprijzen cn besommingen. IJMUIDEN 25 Augustus 1941. Tarbot f6.15: Tong f6.10-f4.20 per K.G.; Kleine schol te soort f 110, Kleine schol 2e soort f75—f70; Pufschol le soort f 63—f 54; Pufschol 2e soor.t f46—f 19; Kleine roode poon f60—f57; Groo'e bot r 84f 75; Kleine bot f40—f32. Groote schar f 46—f 40; Pufschar f 25—f 19. alles per 50 K.G Kotters: TX 110 f132; HD 125 f 550; HD 108 f543 Loggers: VL 132 f1551; KW 26 f1170; KW 104 f 1580; SCH 169 f 857; SCH 245 f 1429; SCH 324 f800; SCH 97 f712; SCH 243 f 1009; SCH 247 f319; SCH 332 f2172; SCH 246 f2058. IJmuidcn, 26 Augustus. Tong f 5.80f 4 per K.G. KI. schol le soort f 92f 90, kleine schol 2e soort f 77f 66, pufschol le soort f 64f 52, pufschol 2e soort f 48f 22.50, groote bot f 82f 71, kleine bot f 42f 36, kleine schar f 31, pufschar f 25f 17.50, horsmakreel f 58—f 56 per 50 K.G. Besommingen: Kotters: HD 18 f 680, HD 108 f 674. HD 125 f 661, HD 184 f 251. HD 7 f 404, TX 29 f 1043. IJM 203 f 1115, IJM 223 f 605, KW 148 f 335, KW 109 f 536.— Aan den afslag waren 12 kustvisschers met een totale besomming van f 2651. Het echtpaar Suweririk overleden. Door een noodlottig ongeval is Zondagnacht het echtpaar Suwerink om het leven gekomen. De heer Cornelis Suwerink bereikte den leeftijd van 75 jaar, mevrouw Henriëtte Suwerinkde Boer dien van 70 jaar. Beiden waren bekende plaatsgenooten, zij ves tigden zich in het laatst der vorige eeuw te IJmuidcn, dat toen nog in het begin van zijn groei was. De heer Suwerink was onderofficier op het pantserfort, waar hij zich aller achting en waardeêring wist te ver werven. In den tijd. dat de Boaz-bank zijn filialen over het land begon uit te breiden en er ook hier ter plaatse een Boazbank gevestigd werd, is de heer Suwerink, die inmiddels gepensioneerd was. met de leiding van het kantoor IJmuiden belast geworden De begrafenis vindt plaats Donderdag a.s. 3 uur op de Bijzondere Begraafplaats alhier. Begrafenis wijlen den heer A. Bloem. Maandagmiddag vond op de Bij'zondere Begraaf plaats de teraardebesteling plaats van wijlen den heer Andries Bloem, gep. zeeloods alhier, die Don derdagmorgen j.l. op noodlottige wijze om het leven kwam. De belangstelling was zeer groot. In den stoet kwamen vele vrienden, collega's en oud-collega's van den overledene mee. Wij merkten o.m. op den heer J. W. Putman Cramer, hoofd van den luchtbeschermingsdienst, die het gemeentebe stuur van Velsen vertegenwoordigde, den heer B. Kruijs, directeur van het loodswezen te Amsterdam in het derde district met de commissarissen van het loodswezen te Amsterdam en te IJmuiden resp. de heeren D. Bakker en G. Bakker en den oud-com missaris van het loodswezen te IJmuiden, den heer R. Dobbenga. Verder waren aanwezig de heeren J D. Heijkoop, oud-halchef, J. Bakker, sluismeester. P. J. A. Kramer oud-schipper der „Neeltje Jacoba", personeel van den Rijkswaterstaat en van den Kustwachtdïenst. Toen de kist in de groeve was neergelaten bracht de heer I. Leegwater, oud-kapitein bij het Loods wezen, namens de collega's en oud-collega's een laatsten groet aan een oprecht vriend. Spreker's gedachten gingen terug naar den tijd in den loods- dienst doorgebracht. Samen hadden zij gediend, samen gevaren op de Noordzee en tezamen veel lief en leed gedeeld. Spr. had den overledene leeren kennen en waardeeren als iemand met een mooi karakter, in alle opzichten een goed mensch en een trouw collega. Vredelievend als zijn aard was ver richtte hij zijn ai'beid in een.,organisatie, die de -beveiliging van levens en goederen beoogt. Spr. wenschte collega Bloem toe wat men elkander bij het aflossen van de 'wacht op de brug zoo dikwijls toeriep: Goede wacht en goede rust. Uit naam van de vele familieleden sprak nog een zwager. Ds. L. W. Erdman herdacht den overledene als een geloovig mensch. die een sieraad was in het maat schappelijk en het familieleven. Hij trotseerde de gevaren van de zee en heeft geleerd vertrouwen te stellen in 's Heeren hand en in de spreuk „Bij U schuil ik, o Heer" Spr. besloot zijn rede met 't Onze Vader. Een zoon heeft daarna voor het groote mede leven in deze droeve dagen gedankt. /lis heeschheid het spreken belet, helpen (Adv. Ingez. Med.) Waar het Sovjetleger zich heeft teruggetrokken blij ven slechts rookende puinhoopen over. In hun mate looze woede vernietigen de wilde horden van Stalii en zijn satellieten alles wat hun op den smadelijket terugtocht onder de vingers valt. En dan, als de slag is uitgewoed, keert de eevluchti bevolking terug.... huis en hoeven zijn verwoest, ei is geen drinkwater, geen voedsel, geen medischi hulp Daar moet geholpen worden, spoedig, zoo snel mo gelijk, Het gevaar van besmettelijke ziekten dreigt kinderen en grijsaards wachten met opgeheven han den op de redding brengende Duitsche ambulances Hier is een taak voor ons, Nederlanders, weggelegd Want juist Nederland heeft steeds aan de spit; gestaan als het er om ging menschen, die in nooi verkeerden te helpen. Nederland heeft die plicht begrepen, heeft een am bulance opgericht die straks aan en achter het fron zal medehelpen het leed van al die zwaar getroffei menschen te verzachten. Nederland zendt ambulance! Maar dan moet het ook een uitstekende ambulanci zijn. Het beste is niét genoeg. Veel geld is daarvoor noodig! Dat geld zal er komen! Reeds stortten duizenden hun bijdrage op de giro rekening van de Nederlandsche ambulance. Hebt u het al gedaan? Zoo niet, doe het dan van daag nog. Maak het bedrag, iets meer dan u missen kunt over op de girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhagt De zwendel met distributie bescheiden. Nog twee helers aangehouden. 's-GRAVENHAGE. 26 Augustus. In verbant met den zwendel op groote schaal met distributie bescheiden. heeft de Haagsche politie den 23 jarigen autobestuurder Th. M. M. en den 42- jarigen koopman J. j. L. als verdacht van heling aangehouden. De eerstgenoemde van dit tweeta trad als tusschen persoon op bij dezen clandes- tienen verkoop. J. J. L. is een goede bekende var de politie. Aan'opplakvellen met boterbons bleek voor 17.000 te zijn verhandeld, aan kolenboni voor 1300. Verdere aanhoudingen zijn met betrekking tot dezen zwendel nog te verwachten, ook in anderi deelen des lands. HAARLEM, 26 Augusfua Bevallen: 23 Aug.: J. VasbinderHelsdingen, d, C. SieckerKortekaas, J. M. TrompBoots. d. 24 Aug.; B. van der Meij—Fabels, z., A. J. TappeeVeer, i 25 Aug.: A. H. Hekelaarvan Doorn, d., S. W. Brug man—Rellergert, d. Overleden: 24 Aug.: J. H. BenraadtSchipper, Rijks straatweg. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en vredig in den ouderdom van 83 jaar onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder: OLGA CATHERINE ANTOINETTE VAN DER VLIET, Weduwe van ADOLPHE BURDET. Lake Placid Club (U.S.A.): Haarlem: Overveen: W. BURDET R. BURDET—SISSONS R BURDET G.' E. BURDET—CARRASCO E. BURDET en Kleinkinderen. Overveen, 25 Augustus 1941. „Lindenheuvel". De begrafenis zal plaats vinden Vrijdag 29 Augustus' a.s. te één uur op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal Liever geen bezoek en geen bloemen. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze beste Man en Vader Johannes Smit Ezn. in den ouderdom van 64 jaar. M. J. SMIT— ZUR MüHLEN. E. J. SMIT. Haarlem, 26 Aug. 1941. Emauslaan 1. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats vinden Vrijdag 29 Aug. a.s. op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede Volstrekt eenige kennisge ving. Heden overleed tot onze groote droefheid de Weledel Geboren Vrouwe Mevrouw O. C. A. Burdet- van der Vliet Haar nagedachtenis houden wij in hooge eere. Het personeel van Huize „Lindenheuvel" Overveen, 25 Augustus 1941 Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij het overlijden van onze lieve Moe der, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder Mevrouw C. VAN KERSEN—EYSENGA, betuigen wij onzen oprechten dank. FAM. VAN KERSEN. Kleverparkweg 150. GASTHUISSINGEL 26 rood ALFRED SAROT J. L. TOMBROCK Med. Doc. Arts, Woensdag. Donderdag en Vrijdag GEEN SPREEKUUR. TANDHEELKUNDIGE PRAKTIJK Gr. Houtstraat 122. SPREEKUREN HERVAT. HUWELIJK Net meisje, R.K. zoekt kennism. m. besl. net pers. 30-35 j. Br. met foto welke op cerew. wordt terug- gqz. no. 6077 bur. van dit blad. Flinke Hollandsche HULP i. d. HUISH. b. z. a. v. g. g. v. half Sept. in Hrl. of omg. Br. no. 6070 bur. v. d. bl Per 1 Sept. gevraagd: Flink DAGMEISJE gewend zelfst. te w. niet koken. Goed loon. Van 7.30-5. Tel. 26217. Gevr. een in goeden staat zijnde met bouten. Aanbieding onder no. 6068 bur. van dit blad. Wedr., geen kind. t. z. laste, 56 j fmanc. onafh., eigen zaak. wensch' kennism. m. dame in gel. omst Leeft. 4550 j. Brieven onder no. 6076 bur. van dit blad. DIENSTBODE. Tegen 1 October gevr. te Haarlem FLINKE DIENSTBODE tegen hoog loon, zelfst. kunnende koken en werken. Hulp van werk ster aanw. z. g, g. onnoodig zich aan te melden. Br. no. 6074 bur, van dit blad. Gevraagd: omtrek Haarlem, flink Keuken-Werkmeisje v. d. e. n. Goed kunn. koken, hulp aanw. Goed loon. Br. m. voll. in licht. ond no 2340 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. Rusthuis Overduïn vraagt VACANTIE-ZUSTER 15 Sept. Tel. aanb. 21224. voor den tuin bij DAMES, Hout vaart 12. Zeer bekende financieele instel ling vraagt voor Haarlem ïi randgemeenten COLPORTEURS op behoorlijke provisiebasis, bij gebleken geschiktheid als agent in deze plaatsen te worden aangesteld. Brieven onder no. 6069 bur. van dit blad. Ter overname gevraagd: e< Slajrerij-Worstmakerij, tevens flinke toewijzing. Brieven onder no. 6066 bur. van dit blad. in dit blad

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2