ÜEUWE SCHOOLBOEKEN Vacantie-herinneringen. AGENDA Geblokkeerde markenbelasting per 1 September opgeheven. TOBIAS Te De Fiets. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 194Ï HKSRCEM'S DA'GBCAD I Nederlandsche leeraren terug uit Salzburg. Rijkscommissaris ontvangt Nederlandsche leeraren en leeraren uit de Oostmark. Het A.N.P. meldt: - 's-GHAVENHAGE. 27 Augustus. Naar aanleiding van den terugkeer van de groep Nederlandsche leeraren van hun vacantie- en studieverblijf in Salz burg en het vertrek van een groep onderwijzers uit Salzburg, die drie weken in Nederland hebben ver toefd heeft Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart gisteren in kasteel Oud-Wassenaar een thee aangeboden, waarbij de deelnemers van beide groe pen aan hem werden voorgesteld. Hierbij bedankte de heer Kooymans namens de groep Nederlandsche leeraren den Rijkscommissaris in hartelijke bewoor dingen voor deze reis en gaf namens alle deelnemers de verzekering dat deze gebeurtenis den wil tot een vriendschappelijke samenwerking bij de groote femeenschappelijke taak in het nieuwe Europa aan zienlijk versterkt heeft. Vervolgens overhandigde hij den Rijkscommissaris een gift voor het Duitsche Roode Kruis, welke door de deelnemers aan de reis was bijeengebracht. In hartelijke woorden gaf de Rijkscommissaris uiting aan zijn overtuiging dat beide groepen thans uit eigen aanschouwing de zekerheid hebben gekre gen dat deze wil tot samenwerking tusschen Duit- schers en Nederlanders in de toekomst vruchten kan afwerpen in het welzijn van beide volken. In aansluiting hierop wisselden de deelnemers aan deze reis hun belevenissen en ervaringen uit. Het uitwis selen van een groep leeraren uit Nederland en de Oostmark geschiedde op initiatief van de gouwleiding Salzburg en met krachtige medewerking vooral van het Nederlandsche Opvoedersgilde, onder leiding van prof. dr. R. van Genechten en met krachtigen steun van den Rijkscommissaris. Veertig leeraren uit Nederland werden in - de ge legenheid gesteld de prachtige bergen op den Oost- markschen geboortegrond van den Rijkscommissa ris te zien, terwijl ongeveer evenveel leeraressen en leeraren uit Salzburg het Nederdandsche volk leerden kennen. Alle deelnemers waren zonder uit zondering enthousiast over hun belevenissen, allen waren zich echter ook bewust van de verplichting welke voor hen uit deze gebeurtenis voortspruit, nl. het wederzijdsche begrip tusschen twee volken te bevorderen. Terwijl de Nederlandsche leeraren in het land van Salzburg hartelijk ontvangen werden en daar gelegen heid hadden de Salzburger Festspiele bij te wonen, terwijl zij het wonder der bergen beleefden en op tochten naar Berchtesgaden, Reichenthall en het Wolfgangmeer (met een bezoek aan het Weissen Röss'l) met het Duitsche volk in contact kwamen, waarover zij geestdriftig hebben verteld, lag d'è zorg voor de leeraren uit Salzburg in handen van het Op voedersgilde. Door bezoeken aan Amsterdam, Rot terdam, Haarlem, Utrecht, Hilversum en Den Haag konden de gasten vele indrukken verzamelen. De bij zondere belangstelling vap de opvoeders uit d< Oostmark ging natuurlijk vooral uit naar de onder wijsinstellingen in Nederland. Behalve inleidende voordrachten van den leider van het Opvoedersgilde, prof. mr. dr. R. van Genechhten, over den aard van Nederland en het volk. van den directeur van HBS. te Gorinchem, dr. M. O. Albers, over de derlandsche historie, van den secretaris-generaal van het ministerie van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, over vraagstukken inzakt het universitaire onderwijs, van den secretaris-gene raal van het ministerie voor opvoeding, wetenschap en cultuur, prof. dr. van Dam, over de problemen bij de reorganisaties van het Nederlandsche onderwijs, werd den gasten ruimschoots gelegenheir gegeven zich van de practijk van het Nederlandsche onder wijs te overtuigen. In het Grand Hotel te Zandvoort werd Dinsdag de afscheidsavond gehouden, waarbij de film van het bezoek der Oostmarksche gasten aan Nederland werd gedraaid. Woensdagmorgen zijn de gasten na herhaaldelijk uiting te hebben 'gegeven aan hun enthousiasme over ons vaderland, naar Salzburg teruggereisd. Misschien ander model brood. Voedingswaarde blijft gelijk. Vbn 'de zijde -van den Nederlandschen Bakkers bond vernam de Tel. het volgende: Nu in dezen tijd de voedselvoorziening de zorg zal eischen van iedereen, die er mee te maken heeft, is het geen wonder, dat het publiek en vooral de huismoeder lederen dag met buitengewone belangstelling let op de producten van den bakker, die zorgen-moet dat het voor naamste voedselproduct, het brood, zoo goed mogelijk wordt afgeleverd. Daarom is het wel goed deze hulsmoe ders er op voor te bereiden, dat in de broodvoorziening ir den komenden herfst en winter eenige kleine wijzigingen ziillen worden gebracht. Men moet er vooral om denken, dat de kwaliteit van het brood niet minder zal worden, al zal er iets aan den smaak en vooral aan het uiterlijk van het brood veranderen, omdat het meel zal worden gebruikt van granen, en misschien ook nog van peulvruch ten en aardappelen, die echter alle zeer geschikt zijn voor de voedselvoorziening. De loopende geruchten van bijvoegingen van allerlei dihgen, die voor de voedselvoorziening van geen nut zijn en dus enkel maar zouden worden gebruikt als vulling, zooals b.v. bloembollen, enz., zijn geheel uit de lucht ge grepen, zoodat men daarvoor niet bang behoeft te zijn. Maar de vorm. de kleur, de smaak en het volume van het brood zullen wel veranderingen ondergaan, waaraan de bakker niet kan ontkomen, en waarvoor hij het publiek bijtijds waarschuwt, omdat de huismoeder mogelijk haar troost wil zoeken bij een anderen bakker als zij brood ontvangt, dat anders is dan gewoon. Zij kan er op reke nen, dat iedere bakker dezelfde maatregelen neemt. De kleur van het brood zal donkerder worden, het vo lume zal kleiner zijn, en de worm zal waarschijnlijk worden het plaat- of vloerbrood, omdat de bakker voor Zijn pannen minder olie zal kunnen krijgen. In dit verband willen wij nog op een andere bijzonder heid wijzen, die den bakkers veel moejte geeft. De huis moeder wordt wantrouwig, wanneer zij ziet, dat het brood kleiner wordt, en het spreekt vanzelf, dat zij de vraag gaat stellen: ontvang ik nu wel voldoende brood voor mijn bonnen, waarop ik recht heb? En als zij dan een brood van 400 of 800 gram, zooals de gewone term luidt, 'gaat wegen, blijkt het. dat er aan dat gewicht nog wel iets te kort is en dat het vaak maar 370 of 750 gram weegt, vooral als het in warme dagen is en het tijdstip van controle laat in den namiddag, zoodat het brood al ongeveer 12 uur oud is, hetgeen nog erger wordt als er b.v. een maatregel zou worden getroffen, waarbij alleen brood mag worden verkocht, dat den vorigen dag is gebakken, waarbij het gewicht nog minder zal zijn. Men begrijpt wel, dat dit mindere gewicht een gevolg is' van het uitdrogen van het broo^l, maar men weet mis schien nog niet, dat het juiste brootfgewicht bij den bakker gecontroleerd wordt door de ambtenaren van den Keu ringsdienst. en dat het brood moet voldoen aan de eischen van de droge stof. zoodat elk brood, al weegt het ook min der dan de gangbare meening het eischt, hetzelfde voe dingsgehalte heeft waarop de bonnen recht geven. Een tweetal interieurs van het Nederlandsche Schoolmuseum te Amsterdam, dat 65 jaar bestaat. Het antieke schandbord herinnert aan de historie van het onderwijs, dat zulk een evolutie heeft doorgemaakt. (Foto Pax-HollandDe Haan m) BOND VAN KLEERMA KERSPATROONS IN NED.. AFD. HAARLEM. Voor de klcermakerspa- troons uil Haarlem cn om streken wordt op Dinsdag 9 September a s. des middags te 3 uur in Hotel „De Leeu werik" Kruisstraat 30, tc Haarlem, een bijeenkomst ge houden. De heer W. Engel uit Voorburg zal spreken over het onderwerp: „Wat ver staat men onder nieuwe be lijning en hoe is dit coupe- technisch te bereiken". JUBILEA BIJ RE POSTERIJEN. Op Maandag 1 September a.s. zullen de héeren C, A. v. d. Poll, Diepenbrockstrabt 75, be steller-chauffeur, te Haarlem en de heer R. A. H. van Thienen, kantoorbediende. Hyacintenlaan 3 te Haarlem, hun zilveren ambtsjubileum De heer Van Thienen die op 1 September 191S aan hetbedrijf kwam werd op 1 November 1928. na geslaagd examen, be vorderd tot kantoorbediende. Door hun hulpvaardigheid en goede kameraadschap, hebben deze heeren vele vrienden ver- Zoowel bij hun supe- als bij hun collega's. Hoewel de tijdsomstandighe den zich niet leencn voor fees telijkheden, zal het den jubi larissen op dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken. ALLE-DAG-KEKK. Bij den dienst van de Alle- Dag-Kerk op Vrijdag 29 Augustus zal mevr. Textor— Vos eenige liederen ten ge- hoore brengen. Voorganger bij dien dienst is Ds. Brandt. De dienst vangt aan ten 7 uur, hij wordt gehouden in het Koor der Groote Kerk, Ingang Klokhuisplein. EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 5 Candida- ten. Geslaagd voor gehcele akte: mej. E. Harmsc, Am sterdam; A. L. van IJzer- doorn; geslaagd voor B: A. Grote, Amsterdam, De examens zijn hiermede geëindigd. 1. Van Moeder. Heerlijk er eens uit te kunnen Al is 't nog zoo'n korte poos, Om jezelf eens rust te gunnen, Werke-, bcjn- en zorgeloos. Eens niet daaglijks zelf bedenken, Wat je nu weer 'eten moet. Slechts genoegens aandacht schenken, Hè, dat doet een mensch zoo goed. Eens een tijdje van den morgen Tot den avond geen getob, Eens een weekje zonder zorgen, Ach, wat kwikt je dat weer op. Als je anders nooit eens rust hebt, Heerlijk samen met je man Rustig doen waarin je lust hebt. Daar word je weer jonger van. Wandelend of fietsend kijken Naar God's prachtige natuur, Dat kan je zoo echt verrijken, Ook al is het kort van duür. En aan 't eind nog een belooning Want per slot is niets zoo fijn Als weer in je eigen woning Allen bij elkaar te zijn. P. GASUS. Aanbesteding van wegenaanleg. Hedenmorgen had in het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur de aanbesteding plaats van het aanleggen van de aardebaan. van het gedeelte van den provincialen weg Haarlem-Schiphol-Diemen tusschen den Zomerweg en den Spieringweg, met een zijtak naar den Rijksweg Haarlem-Amsterdam met bijkomende werken, in de gemeenten Haar lem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Haar lemmermeer. Laagste inschrijfster was de .Amsterdamsche Bal last Maatschappij voor f 639.000. DONDERDAG 28 AUGUSTUS. Luxor Theater: „De Zigeunerbaron". 2.30, 6.30 én 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion" geprolongeerd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembfandt Theater: „Duikbooten/.koers' West!", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Schoonpapa knapt het op", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Hotel De Leeuwerik: Vergadering N.S.B., 8 uur. VRIJDAG 29 AUGUSTUS. Heemstede: Raad 3 uur n.m. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. Tel. 10354 Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197- Collecle voor de tuberculose-bestrijding 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Het centrale comité Tuberculosebestrijding schrijft: Nederlanders, gedenkt de collecte ten behoeve van de tuberculosebestrijding op 29 en 30 Augustus a.s. De nood is hoog gestegen; draagt uw pen ningske bij (een gi-ootere gave is minstens even welkom) om het leed te verzachten. Laat de collectanten niet tevergeefs een beroep doen op uw offervaardigheid. Toont, dat gij medeleeft met uw zieken mede- mcnsch. Openlucht-vacaiitiescliool. Eenigcn tijd geleden hebben wij bericht, dat dit j'par een proef zou worden genomen met vacantie- bezigheden voor de leerlingen van de Openlucht- school te Haarlem. Nu men de resultaten van een en ander kan overzien mag worden geconstateerd dat deze proef ten volle is geslaagd. Naar aanleiding van een circulaire, die door het hoofd der school was verstuurd hadden de ouders van zestig leerlingen zich bereid verklaard, hun kinderen gedurende drie weken van de voortge zette verzorging te laten profiteeren. Deze zestig kinderen zijn in twee groepen ver deeld, die drie weken lang vrijwel voortdurend hun vacantie in de open lucht hebben doorgebracht. Van „schoolgaan" was geen sprake: er werd gym nastiek gedaan en handenarbeid, er werd ver teld en gezongen en zoo zijn de drie» weken onder even nuttige als aangename bezigheid verstreken. Natuurlijk waren de kinderen als gewoonlijk ook bij de school in den kost, waardoor ook de regel matige voeding niet onderbroken werd en dit. ge voegd bij het voortdurend verblijf in de open lucht veroorzaakte een resultaat dat er zijn mag; in vijf tien dagen was de gemiddelde gewichtstoeneming niet minder dan bijna 2 pond, hetgeen nogal iets zeggen wil. Het hoofd der school, de heer G. van Hees was dan ook bijzonder voldaan. Hij deelde ons mede, dat het voortdurend verblijf in de open lucht den kinderen een gezonden slaap had bezorgd, zoodat de dagelijksche middagrust van anderhalf uur werd uitgebreid tot twee uur, gedurende welke de jon gens en meisjes in de lighal als marmotten slie pen. om dan weer frisch en monter hun bezig heden te vervolgen. Schoolverzuim is er bijna niet geweest. Het ligt dan ook voor de hartd, dat de open- lucht-vacantieschool ook het volgend jaar zal wor den gehouden. Neerlands jeugd „tollen", die in aan den voet van een der dezen oogsttijd het land stoffeeren, (Foto Pax-HollandDe Haan c1 Uit VOORRAAD leverbaar. Oók voor Huishoudscholen. Boekhandel H. de Vries JACOBIJNESTR. 3 - GED. O. GRACHT 27-27 a Voor AL Uw Schoolboeken Dan weer vrije handel in Duitsche fondsen. Binnen afzienbaren tijd dividendstop. (Adv. Ingez. Med.) AMSTERDAM. 27 Augustus. In een op het middaguur in het gebouw der Nederlandsche Bank te Amsterdam ge^oudeij vergadering van deviezen- banken, heelt de president van de Nedrlandsche Bank, de heer mr. M. M. Rost van Tonningen, de volgende rede uitgesproken: 'lij rondschrijven van 22 Augustus jl. gaf de Ne derlandsche Bank het voornemen te kennen een aantal hier te lande gevestigde banken en bankiers, naast de bestaande deviezen-banken, te machtigen, overeenkomstig de bepalingen van art. 2 van het deviezen-besluit 1941 werkzaam te zijn. In verband met de uitbreiding van het aantal.de- viezenbanken. heeft de Nederlandsche Bank haar instructie herzien en zij hoopt deze binnen enkele gen aan u mede te deelen. In verband daarmede zullen de werkzaamheden voor. d nieuw-benpm- de deviezen-banken eerst aanvangen nadat deze herziene instructie hen heeft bereikt. De machtiging, door de Nederlandsche Bank aan de deviezenbanken gegeven, vooronderstelt een op rechte samenwerking tusschen de deviezen-bank c-n d'e Nederlandsche Bank. In de eerste plaats op het gebied, dat door het deviezenbesluit 1941 wordt be streken en in de tweede plaats, en niet minder, in het algemeen. Het vertrouwen, door de Nederland sche Bank in de deviezen-banken gesteld, beperkt zich niet en kan zich niet beperken tot het terrein van het deviezen-besluit. Ongekeerd mag de Ne derlandsche Bank dan ook van deviezen-banken verwachten dat zij haar alle medewerking zullen geven over het geheele terrein, waarop de werk zaamheden der deviezen-banken zich uitstrekken. De benoeming van een betrekkelijk groot aantal deviezen-banken op dit oogenblik moet dan ook niet in de eers^p plaats worden gezien als een maat regel, die genomen is om het deyiezen-verkeer nog beter te doen functionecren dan reeds het geval was. In het algemeen hebben de banken, aan wie tot nu toe de werkzaamheden van een deviezen- bank waren opgedragen, er zorg voor gedragen het deviezen-verkeer voor zoover dit nog bestond zoo goed mogelijk te verzorgen. Wanneer dan, in een* tijd van een steeds verder gaande ontplooiing van de mark tot Europeesch be taalmiddel, en waarin tevens door de grootere rol die aan het clearingverkeer wordt toebedeeld, het deviezen verkeer steeds meer ineenschrompelt, toch een aantal nieuwe deviezen-banken wordt aange wezen, dan is dit geschied om te voldoen aan hei verlangen van vele instellingen die tot nu toe niet in den kring der deviezen-banken waren opgeno- mn en die door dit verlangen uiting gegeven heb ben aan hun wensc'h tot nauwere samenwerking met de Nederlandsche Bank. De taak der deviezen-banken moet in het nieuwe Europa breed worden gezien. De verdere ontwik keling van de Europeesche samenwerking opent in derdaad in een niet al te verre toekomst de moge lijkheid van een levendiger verkeer met verschil lende gebieden van ons vasteland, waardoor dan ook de aan de deviezen-banken toevertrouwde taak in belangrijkheid zal winnen. Moet reeds naar de opvattingen van het nieuwe Europa elk particulier bedrijf doordrongen zijn van het besef, dat in een welgeordende volkshuishou ding het dienen van het algemeen belang op het eerste plan staat, zoo geldt zulks in nog sterkere mate voor die instituten, die voor het vervullen openbare functies zijn aangewezen. Dit'nu is met u het geval en ik grijp dan ook deze gelegenheid aan om u op enkele gebieden van werk zaamheid opmerkzaam te maken, waar samenwer king in het bijzonder geboden is. De opheffing der deviezengrens tusschen Neder land en Duitschland met ingang van 1 April was een nieuwe groote stap naar dat vrijere verkeer, waar over in twintig jaren volkenbondsoverleg wel was gepraat, maar nauwelijks eenig resultaat was be reikt. Echter werd op 1 April één slagboom gehand haafd, die veen werkelijk vrijen handel verhin derde, nl. de geblokkeerde markenbelasting. Vooral op de effectenbeurs werd het handhaven van dezen slagboom als een ernstige belemmering gevoeld. Door het stopzetten van den handel in cer tificaten van Amerikaansche waardepapieren is een groot gebied van werkzaamheden voor den beurs handel weggevallen. Het moet mij nogmaals van het hart, .dat op dit gebied blijken zijn gegeven var een gemis aan verantwoordelijkheid door verant woordelijke instituten tegenover de Nederlandsche beleggenden betoond,'die ergerlijk zijn. In tijden van oorlog en spanning krijgen de fond sen die gegrondvest zijn op winstbronnen welke buiten het bereikbare gebied liggen een zeer spe culatief karakter. Ik wil bij deze gelegenheid hier mede volstaan. Thans wil ik de oogen liever op de toekomst richten. Europa is getuige van een histo rische omwenteling, die de energie en werkkracht der volken van het Noorden voor eeuwen weer meer naar het Oostelijk vasteland richt. Duitschland heeft bij deze ontwikkeling de leiding gekregen, d.w.z. dat het Duitsche bedrijfsleven hierbij voor- aangaat. Onder deze omstandigheden kwam het de verantwoordelijke autoriteiten hier te lande voor, dat het niet aanging den handel in Duitsche fond sen te belemmeren door het langer handhaven van de geblokkeerde markenbelasting. Deze zal dan nok op 1 September a.s. worden opgeheven. Op uw instituten wordt bij deze de taak gelegd de vrijmaking van dezen handel met bezonnenheid te beschouwen en vooral tot bezonnenheid te manen bij het beleggende publiek. Goede voorlichting thans meer dan ooit gewenscht. Door den oorlog zijn wij niet alleen afgesneden v Amerika, doch ook van onze overzeesche gebieden. Inkomsten op Indische papieren hier te lande zullen dus in een met te ver verwijderde toekom?, geheel wegval len. Ook deze papieren krijgen dus vcor den duur van den oorlog een speculatief karakter en het een zijdig beleggen in deze papieren kan voor kleine beurzen, die van him inkomsten moeten leven, nood lottig worden. Daarentegen zijn de inkomsten op bïnnenlandsche Nederlandsche of Duitsche waardepapieren gewaar borgd. Ik zou echter onvolledig zijn, als ik in dit verband niet zou wijzen op de dividendstopbelas- ting, die ook in Nederland binnen afzienbaren tijd zal worden afgekondigd. Daze belasting legt niet alleen aan de ontvangsten uit Nederlandsche fond sen strenge beperkingen op. doch zal ook een snede zwaari doen in het inkomen op kapitaal in het heden en wellicht ook in het verleden. Ik weet. dat van de zijde van net oedrijfsleven tegen dergelijke belastingen op, het kapitaal vaak ernstig wordt opgekomen, dóch ik wil er juist in dezen kring op wijzen, dat 'n een tijd, waar het in- Komen uit arbeid zoo zwaar wordt belast, ook het inkomen uit kapitaal natuurlijk tot minstens even groote, zoo niet grootere offers moet worden ge noopt De dividcndstopbelasting is trompens ook in Duitschland ingevoerd, waarmede wederom de een heid van economische ontwikkeling der beide bloedverwante buurvolken in dezen oorlogstijd on derstreept wordt. Meer en meer zullen vooral nu de laatste slagboom is weggevallen de.beurzen van Berlijn en Amsterdam overeenkomstige ontwikke lingen gaan vertoonen. Dat geldt ook voor de rente-ontwikkeling op de markt voor vaste waarden, in de eerste plaats dus voor de staatspapieren. Het genoegen heb ik de m mijn jaarverslag als noodzakelijk geschetste ontwik keling van een daling in den rentevoet en een stijging van de laagventende staatspapieren zich zien voltrekken. In Duitschland staan de 3>< pet. staatsleeningen tegen pari. Ik vertrouw da: dit ook hier, na de stijging der koersen in de laatste maan den, weldra het geval zal zijn. Ik wijs u. mijne heeren. in het bijzonder op deze beleggingspapieren. Zooals gezegd, vormen Duit sche papieren een prachtig beleggings-object. Zou den echter, ondanks uwe, zooals ik vertrouw juiste voorlichting, uw cliënten gedreven uit die haat gevoelens. die enkele kringen van -ms volk tot een groep pathologische ziektegevallen maken, toch pa pieren willen verkoopen, dan neem ik als voor zich zelf sprekend aan, dat u op de Nederlandsche staats papieren, die een vast inkomen afwerpen, opmerk zaam zult maken. In een Europa, waar de tolmuren steeds lager worden, waarin dus een vrije handel zal bestaan, zal het economisch draagvlak zoodanig zijn ver sterkt, dat de openbare schuld daarop zijn vaste grondvesten vindt. Ik moge nu mijn rede sluiten en u voor de aan dacht danken die u mij geschonken hebt. Mogen de deviezenbanken door hun houding tot uitdruk king brengen, dat in hen het gemeenschapsbesef en het gevoel van verantwoordelijkheid in een vorm bestaat, die het vertrouwen, dat wij door hun aan wijzing in hen hebben gesteld, rechtvaardigt. (A.N.P.) „Ik fiets nu al tweeënzestig jaar," zei met de hem eigen opgewektheid de bijna tachtigjarige ve teraan, wiens naam toi de bekendste in de historie van den A. N. W. B. behoort. ..En ik heb het altijd met plezier gedaan. Nu nog steeds". Er waren al zooveel menschen pie autorijden niet eens meer voor hun plezier aedén. die hun auto's uitsluitend als nuttig vervoermiddel beschouwden en heelemaal geen genoegen meer konden vinden in het rijden zelf. Menschen die verbaasd waren als bleek dat zij anderen, niet-autobezitters, een bui tengewoon groot genoegen konden bereiden door hen eens mee te nemen op een tochtje. Waarbij de gas.theer zich eigenlijk een beetje,vreemd en on- wehnig voelde omdat hij zoo maar rondreed, zon der eenig zakelijk doel Zijn auto staat nu allang op stal en als hij de kans kreeg er eens een paar uurtjes mee in de vrije na tuur te gaan rondtoeren, zou,hij die gelegenheid met beide handen aangrijpen en voor het eerst na vele jaren weer eens genieten van het autorijden zelf. Maar zijn fibts, die hij nu weer zoo geregeld gebruiken moet en die hij lang vóór hij een auto bezat al niet meer beschouwde als een ding, dat hij met plezier bereed? Hóe denkt hij daar nu over? De veteraan van den A. N. W. B„ ongeschokt in zijn overtuiging tijdens een lang leven vol nieuwe techniek, toenemende snelheid cn wisselende ver- keers-modes, geeft hem een treffend antwoord. Hij heeft tweeënzestig jaar lang, van 1879 af dus, altijd van het fietsen genoten. Het is de moeite waard daar eens een paar data bij op te slaan. Ge bladert in de historie van het rijwiel en ontdekt den „hoogwielcr" anno 1880. u weet wel, dat zonderlinge ding met een heel groot wiel vóór, waar men bovenop zat, en een mal klein wieltje achteraan. Het had nog geen lucht banden, want die werden pas in 1889 uitgevonden, liep op zijn best op dunne massieve rubberbandjes en men placht, zooals de ouden van dagen getuigen, er mee voorover te tuimelen als men op tc groote oneffenheden in den weg stuitte. Zulke hindernissen waren talrijk genoeg op de wegen anno 1880. Vervaarlijk moet de veteraan in die dagen ge hotst hebben, ook nog op het „kangaroo-wiel" van 1885, welks achterwiel ongeveer anderhalf maal zoo hoog als het voorwiel was en zelfs op de eer ste safeties. Hoe stond het met de zadelveercn? Ook lang niet best. En wat zal hij afgetobd hebben met de eerste luchtbanden, vastgeplakt op houten vel gen. zoodat reparatie een heel uitvoerige bewerking vereischte! Maar dat kan allemaal juist veel plezier ver schaft hebben aan een ondernemenden sportsman, sterk geinteresseerd in een zich ontwikkelende nieuwe uitvinding. Die oude fietsclubs, de oude wed strijden op den weg en op de baan, wat moeten zij den vaderen veel vreugde bezorgd hebben! De merkwaardigheid .van die tweeënzestig jaar fiet- sen-met-plezier schuilen dan ook in het tweede deel van dat lange tijdvak.laat ons zeggen van 1905 af, toen fietsen algemeen en gewoon begon te wor den en de fiets haar definitieven vorm allang bereikt had cp haar technische volmaaktheid naderde met de uitvinding van het freewheel, dat later nog ge volgd zou worden door de drie-versnellings-naaf, de electrische fietslamp en andere verfijningen. De bekoring van het nieuwe en bijzondere was er al heelemaal af. De auto had die aantrekkings kracht veroverd en zou haar weer vrij spoedig moeten prijsgeven aan het vliegtuig. Het heeft onzen veteraan zeker niet aan belang stelling voor auto en vliegtuig ontbroken, maar zij ondermijnden zijn genoegen in het fietsen niet. Hij had dat eenmaal grondig verworven en behield het. En ge moet denken aan de propaganda die de (in 1883 opgerichte) A. N. W. B. natuurlijk langen tijd voor de fiets heeft moeten maken, als ge hem nu nog hoort vertellen dat hij er ook voor zijn gezond heid zooveel baai bij vindt. Nu nog.... enkele maanden voor zijn tachtigsten verjaardag. „Zie je. als ik mij eens niet lekker voel door zoo'n ouder- domskwaaltje, spring ik op mijn fiets en rijd een half uur of zoo. En als ik dan thuis kom heb ik er geen last meer van. Je moet in beweging blijven als je oud bent: niet stil gaan zitten wachten of het soms overgaat." Hetgeen misschien niet als algemeen recept kan gelden maar wel voor al diegenen, die hun heele leven sterk bewegelijk zijn geweest én gezond van lijf cn leden zijn. „Blijf de beweging beoefenen, waaraan je lichaam altijd gewend is geweest. Het tempo mindert vanzelf wat, maar de beweging moet blijven.'' Er zijn meer veteranen die daarvan getuigd hebben. En als zij op hun tachtigste kunnen verklaren, met een zoo helderen lach als onze zegsman, dat zij tweeënzestig jaar lang genoten hebben van een eenvoudige beweging en dat nog doen, dan bewijst dat meteen hun vitaliteit. Het toont den mensch die niet blasé wordt, niet ver veeld, die geniet van al het goede dat het leven hem biedt en geboden heeft. En ge denkt bij u zelf ten eerste: er zullen wellicht nog heel wat jaren voor hem weggelegd zijn en ten tweede: ik moet het ge noegen van dat fietsrijden toch ook weer eens wat meer beseffen. Want ik vind het zelf eigenlijk ook plezierighij heeft waarachtig gelijk! WEDEROM KERMIS TE GRONINGEN GRONINGEN, 26 Augustus. Nadat in 1940 en 1941 de traditionecle Mei-kermis in Groningen heeft ontbroken, is het thans zoover dat ook hier wederom een kermis zal worden gehouden. Eenige belangheb benden hebben hiervoor hard gewerkt en onlang» hebben de gemeentelijke autoriteiten hun toestem ming verleend.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5