Haarlem's Dagblad Duitsche luchtmacht bombardeert haven werken aan de Engelsche Oostkust. VICTORIE 9c JAARGANG No. 17854 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie ICÓ00, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.eike regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17&. Groentjes zie rubriek. ijziging Tramdiensten N.Z.H.T.M. Laatste ritten vertrekken vroeger. riet ingang van Dinsdag 2 September zullen de ';ste diensten van de N.Z.H.T.M. weer wat vroe- vertrekken. Deze diensten zijn als volgt: van isterdam naar Zandvoort te 21.35 uur; van Am- rdam naar Haarlem 22.10; van Zandvoort naar isterdam 21.25; van Haarlem naar Am- rdam 21.45; van Haarlem naar Zandvoort 14: van Zandvoort naar Haarlem 22.25; van ariem naar Leiden 21.32; van Leiden naar Haar- i eveneens 21.32; van Soendapiein naar Heem- de 21.58; van Heemstede naar Soendapiein 22.30. )e diensten der buslijnen blijven nog ongewijzigd. Haarlemsche Bachverceniging. Weer 4 Zondagmiddagconcerten. )e vier Zondagmiddag-concerten die in het vo- seizoen door de Haarlemsche Bachvereeni- g werden gegeven hadden veel succes. Zij wer- i goed bezocht en klaarblijkelijk waren de Bach- en tevreden met de uitgevoerde programma's. ;én en ander is voor het bestuur aanleiding, bij doende deelneming het aanstaande winterseizoen derom vier Zondagmiddag-concerten te geven en op: 16 November door het Residentie-Orkest, December door het Concertgebouw-Orkest, 18 mari eveneens door het Concertgebouw-Orkett 15 Februari 1942 door het Residentie-Orkest >e concerten zullen te twee uur aanvangen op- ieder vóór donker thuis kan zijn. ,'adere bijzonderheden omtrent programma's igenten en solisten zullen nader bekend ge- akt worden. De H. O. V. Het winterprogramma. et bestuur van de Haarlemsche Orkestvereeniging ft voor het aanstaande winterseizoen het volgende gramma samengesteld: edenconcerten: en serie van 6 Zondagmiddagconcerten, met de tende data: October: Solist: Louis Zimmermann, viool. November: Soliste: Janny van Weering, cem- 3- piano. December: Mozart-herdenking. Solist: George Renesse. piano. Januari: Solist Henk van Wezel, cello. Februari: Soliste: Theodora Versteeg'n, alt. Maart: Solist: Jan Bresser, viool, erder 10 Vrijdagconcerten: I October: Solist Willem Andriessen, piano. October: Soliste Corry Bijster, sopraan. November: Solist: Eduard Biele, cello. November: Solist Jan During, viool. December: Mozart-herdenking. Solisten: Ra- Mengelberg, harp. Joh. Spies, fluit. Januari: Soliste Sini v. d. Brom, piano. Januari: Solist Marinus Flipse, piano. Februari: Soliste: Annie Hermes, alt. Maart: Solist Jan Odé, piano. Maart: Solist: Gijs Beths, viool, enslotte 10 Volksconcerten op Dinsdagavond. De daarvoor zijn: 14 Oct.. 4 Nov., 18 Nov., 23 Dec., n., 27 Jan.; 10 Febr. 24 Febr. 10 Maart en 31 De collecte ten bate der Tuberculose bestrijding. Matige opbrengst en te weinig collectanten te Haarlem. De collecte ten bate der vereenigingen, die zich op het gebied der tuberculosebestrijding bewegen, die Zaterdag gehouden heeft te Haarlem een matig resultaat gehad. De opbrengst was in totaal in Haarlem en Omstreken f 50B2.86, hetgeen f 400 meer is tian het vorig jaar de voor jaarscollecte van de Vereenlglng tot bestrijding der Tu berculose te Haarlem opbracht. Men bedenke evenwel, dat thans alle andere vereenigingen in genoemd bedrag deelen. Dat er minder is opgebracht dan men meende te mogen verwachter vindt niet onwaarschijnlijk zijn oorzaak in een tekort aan collectanten. Er hadden er zich 250 aan gemeld, hetgeen voor Haarlem en Omstreken te weinig is. Er moesten dan ook sommige wijken overgeslagen worden. Overigens scheen ook de kooplust minder groot te zijn dan andere jaren. Gespecificeerd bedroeg de opbrengst: Haarlem f3592,64, Aerdenhout f 604,09'^, Bloemendaal f646,12'/j en Over- veen f240. De opbrengst te Velsen bedroeg f 1003,62, waarvan in IJmuiden f»l08,99, IJmuiden Oost f 221.201 Santpoort f210, Velsen. f 44.66',en Velsen Noord f 116,76. In Beverwijk werd ruim f 317 opgebracht. In Heemstede bedroeg de opbi engst f 830.—. Als men in anmeftcing neemt, dat de laatstgehouden voorjaarscol- lecfe circa 750.— opbracht, kan men de collecte hier ze ker geslaagd noemen. De opbrengst te Zandvoort beliep f 82,65. irt. ORGELBESPELING. Ir wordt een orgelbespeling gegeven in de Groo- of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 2 Sep- iber 1941 's avonds van 78 uur door den r Albert de Klerk. [et programma luidt: Tweede Passacaglia Herman Strategier Variaties op: „O Jesu soet» verleent mi doch flfoort". Albert de Klerk. '*1 Pastorale César Franck. Sin£onia per organo Hendrik Andriessen. a Fantasia b Fuga c Intermezzo d Finale. Incassodienst Haarlem. 'erschenen is -het verslag over 1940 van den In- flfeodienst benevens Stortings- en Ophaaldienst der aeente Haarlem. Wij ontleenen er het volgende engevolge van de rantsoeneeringsmaatregelen :sten ongeveer 53000 rantsoeneeringskaarten voor bruikers en de daarbij behoorende biljetten voor administratie worden verwerkt, hetgeen veel extra eid teweeg bracht, tatvangen werd van •one gasdebiteuren f 893,410,15- •one electriciteitSdebiteuren 1.510.681,40 faterdebiteuren 721.342,73 luntgasdebiteuren 697.837,16 iuntele£triciteitsdebiteuren 188.839,64 'an diverse bedrijven en diensten ter Incasso ontvangen kwitanties 809.373,03 f 4.821.484,11 'orig jaar f 4.710.154,60. !ij dc Centrale Kas waren aan het einde van het r aangesloten: 41 bedrijven en diensten met in lal 80 rekeningen-courant; 24 woningbouwver- igingen en stichtingen met 82 rekeningencourant, e totale ontvangsten in 1940 op deze rekeningen f* *>ekt, bedroegen f 36.366.565,52 en de totale uitgaven ^"^5289.062,21. •:t aantal deelnemers bij. den Stortings- en Op- '•^Idienst steeg van 7011 tot 7238. 'erwacht mag wordqp dat de dienst de gevolgen zal iervinding van de loonbelasting. Immers de In- nstenbelasting die veelal over dezen dienst werd jald, vervalt door de loonbelasting voor een aan- slijk deel. Je ontvangsten van dezen dienst stegen van 2 576 442,36 tot 3.043.798.69. De uitgaven daalden f 3,044.866,95 tot f 2.680.518,75. Leden van den Hoogen Raad. 's-GRAVENHAGE, 1 September. De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied heeft op grond van art. 1, sub 3, van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening be treffende bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) en in overeenstemming 'met art. 2, al. 2, van zijn verordening no. 130,41 betreffende de leeftijdsgrens van rechters met ingang van 1 Sep tember 1941 prof. Mr. J. Kosters, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden en Mr. Dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad. eervpl ontslag verleend en op pensioen gesteld. De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft tegelijkertijd op grond van art. 1. sub 3, van zijn verordening no, 108'40 den rechter in de rechtbank te Amsterdam Mr. G. H. Smits en den vroegeren procureur- generaal te Arnhem Mr. Dr, j. A. de Visser be noemd tot leden van den Hoogen Raad. JUBILEUM MGR. H. J. T. VAN VLIJMEN. Ter gelegenheid van het zilveren bisschopsjubileum van Mgr. H. T. J. van Vlijmen op 21 September zal Maandag, 22 September in de Kathedrale Oud-Katho lieke kerk aan de Kinderhuissingel te Haarlem een plechtige herdenkingsdienst worden gehouden. Des middags zal er gelegenheid zijn den jubilaris te com plimenteeren. Verbetering bona^nwijzing zeep. In een Zaterdag opgegeven publicatie van de bon aanwijzing voor zeep is naar het A. N. P. thans me dedeelt niet vermeld, dat gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 30 September a.s. op de met „113" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" alsmede de met, ,,B zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van den leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitge reikt, naar wensch ook 150 gram zachte zeep (samenstel ling van na 1 Januari 1941) kan worden gekocht. De gas- en electriciteits- rantsoeneering. In vele gevallen boete opgelegd of tot afsnijding overgegaan. 's GRAVENHAGE 30 Augustus. In de maand Augustus is over ons geheele, land een inten sieve controle gehouden ten aanzien van de na leving der rantsoeneeringsbepalingen voor gas en electriciteit. Het blijkt, dat het publiek lang zamerhand den ernst tan den toestand gaat be seffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoeneering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder gewenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrijding. Voor een te hoog electriciteitsverbruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluiting overgaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, ten zij de overtreders hun stroomvefbruik met zeer bijzondere motieven kunne)} rechtvaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrij dingen van het gasrantoen nog grooter is dan van het electriciteitsrantsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. (A.N.P.) Betere verduistering is noodig. Zoo noodig strenge maatregelen. De Commissaris van Politie, Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem brengt ter algemeene kennis dat hem is gebleken, dat de voorschriften der Verduisteringsverordening, vast gesteld door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, in het algemeen niet be hoorlijk worden opgevolgd. Steeds weer is licht te zien aan de achterzijde, door dakraampjes, voor deuren enz. Steeds weer ontsteekt men „even" licht in een niet tevoren verduisterd vertrek. Herhaaldelijk is proces-verbaal opgemaakt: de gegeven waarschuwingen over het laatste halfjaar loopen in de honderden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat voortaan geen waarschuwingen meer fullen worden gegeven en dat buiten het opmaken van proces-verbaal andere strenge maatregelen tegen nalatigen zullen worden genomen. Ten behoeve van de burgerij volgen hieronder de belangrijkste bepalingen der Verduisteringsverorde- ning: De eigenaar van een gebouw, zaak, inrichting, enz. is in beginsel verantwoordelijk voor het verduisteren. Hij die de te verduisteren zaak, enz. daadwerkelijk in zijn bezit heeft (bijv. bezitter, huurder enz.) is in plaats van den eigenaar verantwoordelijk. De eigenaar van het gebouw, enz. dat verduisterd moet worden moet lederen maatregel die noodig is voor de uitvoering van de verduistering, dulden van dengene die daarvoor verantwoordelijk is. Er moet dagelijks tusschen zonsondergang en zons opgang verduisterd worden. De verduistering moet zoodanig zijn, dat buiten niet te zien is dat binnen licht brandt. Ook mag geen licht branden in terrassen, enz. van cafés, e.d. Alle lichtbronnen, welke gemist kunnen worden, moeten buiten werking worden gesteld. De vensters van trappenhuizen en gangen moeten lichtdicht afgeschermd zijn. Lichtreclame en verlichting van uitstalkasten mag ook overdag niet worden ontstoken. Echter mei. lichtreclame eiken dag tusschen 11 en 13 uur enkele oogenbfikken branden indien dat noodig is voor onder houd en controle. Van het verbod tot het ontsteken •an étalageverlichting kan de Burgemeester op ver zoek van belanghebbende ontheffing verleenen onder bepaalde voorwaarden. Lichtuitstralcnde aanduidingen van winkels, hotels, cafés restaurants, bioscopen e.d. voor het publiek toegankelijke lokaliteiten mogen slechts den aard van het bedrijf en den naam van den eigenaar vermelden, terwijl bij theaters en bioscopen bovendien de titel van hetgeen vertoond zal worden, aangekondigd map worden. De verlichting dezer Iichtuitstralende aanduidingen moet worden gedoofd: bij winkels, wanneer deze gesloten worden: bij hotels, cafés en restaurants bij den aanvang van den sluitingstijd; bij theaters en bioscopen 15 minuten na den aan vang der laatste voorstelling; terwijl bij luchtalarm steeds elke Iichtuitstralende aanduiding moet worden uitgeschakeld. De grootte der Iichtuitstralende aanduidingen en de sterkte der verlichting is vastgesteld door de Rijks- Inspectie Luchtbescherming (Installateurs kunnen terzake inlichtingen verkrijgen op het bureau van dten Gcm. Luchtbeschermingsdienst, Smedestraat 11A). Donkerblauw licht moet 1 orden gebruikt in de hieronder genoemde gevallen: voor die deelen van gebouwen, welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen, zooals vestibules, voor portalen, gangen; voor binnenvertrekken, welker vensters en buiten deuren weliswaar lichtdicht moeten zijn afgeschermd, doch van tijd tot tijd moeten worden geopend terwijl die vertrekken een zwak licht moet blijven bran den, zooals ziekenhuizen, kraaminrichtingen, e.d. Zulke vertrekken moeten naast de normale verlichting ook een verlichting door middel van blauwe lampen heb ben. Deze laatste (donkerblauwe) verlichting moet tel kens worden ontstoken vóór dat de afscherming van vensters of buitendeuren wor^J weggenomen, terwijl uiteraard de gewone (witte) verlichting dan moet worden gedoofd. Een voetgangerslantaarn (zaklantaarn) mag slechts gebezigd worden in de open lucht als de lantaarn zelf dan wel het in de lantaarn gebruikte lampje is goedgekeurd door de Rijksinspectie Luchtbescherming (deze voorwerpen zijn gemerkt met: 'R.I.L. en een nummer). Treinbotsing te Delft. Goederentrein reed door onveilig signaal. DELFT, 1 September. Gistermiddag heeft bij het station Delft een treinbotsing plaats gehad tus schen een electrischen rangeertrein, komende uit de richting Rotterdam en een z.g. rijwielentrein, be staande uit een locomotief en een aantal goederenwa gens, komende uit Den Haag. Het voorste gedeelte van den eersten wagen van den rangeertrein werd geheel ingedeukt, doch de bestuurder die tijdig v zijn wagen was gesprongen, had geen letsel opgeloo- pen. Inmiddels is men begonnen met het opruimings- werk. teneinde de baan zoo spoedig mogelijk vrij te maken. Nader vernemen wij dat in den vooravond de lijn was vrijgemaakt, zoodat nog in den ldbp van den avond de normale dienst tusschen Amsterdam en Dordrecht kon worden hervat. De oorzaak van de botsing schijnt te zijn dat de ma chinist van den uit Den Haag komende goederen trein door onveilig signaal is gereden. Een'nader on derzoek wordt door de politie ingesteld. (A.N P Uitreiking diploma's Kinder bewaarplaats. Zaterdag had aan de Kinderbewaarplaats in arlem-Noord de uitreiking van diploma's aan leerlingen, die aldaar een jaar hadden ge- rkt. De presidente mevr. BeundersVroesom de an, heette de eere-presidente mevr. De Vos n Steen wijk ^elkom, evenals de verdere be- lursleden, oucrers en leerlingen. Aan veertien leerlingen werd het diploma uit reikt, n.l. aan de dames: G. Baars, T. Ver gen, L. Bottema, G. de Wit, H. Monaseh, R. lars, T. Capteyn, M. Lautenslager, I. Bensink, Staakenbriek, C. Vaumont, T. van Gastel, A. raagmans en T. v. Braam. Iedere geslaagde werd door de presidente toege- roken. Mevr. JacobsAgriëns, de leeares las een stukje n Tony de Ridder voor en gaf aan iedere leer- ig een bloem, een symbool van den glans, die zij haar verder leven moet trachten uit te stralen. Zuster Blauw sprak de leerlingen eveneens toe. 'ank zi) de Jfcede samenwerking van directrice en arcs zullen dc leerlingen de crèche dankbaar laten", zei zij. Een leerling dankte zuster Blauw r haar toewijding en bood haar een theeservies a. Een andere leerling dankte mevr. Jacobs onder nbieding van een paar boeksteunen. De heer Lautenslagen richtte namens de ouders oige waardeerende woorden tot het bestuur. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Finsche afdeelingen rukken in de richting van Petersburg op. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Augustus ,(DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht is mede- deeld hebben Finsche troepen na hevige ge vechten de Sovjetstrijdkrachten in het gebied van Viipuri vernietigend verslagen en op 30 Augustus de stad zelf heroverd. Tegelijkertijd rukten Finsche afdeelingen in het centrunj der Karelische Landengte met groote terreinwinst in de richting van St. Petersburg op. Aan de Engelsche Oostkust hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht.ver schillende havenwerken gebombardeerd. Andere aanvaUen waren gericht op vliegvelden in Mid- den-Engeland. Schepen der marine hebben aan de Nederlandsche kust acht Britsche vliegtuigen neergeschoten, jagers aan de Noorsche kust drie. Eenige Britsche bommenwerpers drongen in den afgeloopen nacht in het Noordwesten van Duitschland door. Luchtafweergeschut heeft een der vijandelijke vliegtuigen neergeschoten". Sovjetopmarsch naar Teheran. Ook de Britsche colonnes trekken verder het land in Steden na het staken van den I'aanschen tegenstand gebombardeerd. Naar blijkens een DNB-bericht uit Teheran ge meld wordt, is daar bekend geworden dat, ondanks het staken der vijandelijkheden van Iraansche zijde, de Sovjetopmarsch naar de hoofdstad wordt voort gezet. Te Teheran zijn daarop troepen mobiel ge maakt. Zaterdagavond hebben Sovjetvliegtuigen pamfletten uitgeworpen boven de Iraansche hoofd stad. Zij werden door het afweergeschut hevig be schoten. Volgens den Britcchen Berichtendienst hebben Sovjettroepen Zaterdag de Iraansche steden Resjd, Sjaroed en Zendjan bezet. De Anglo Iranian Oil Co. heeft medegedeeld dat Sovjetvliegtuigen nog 24 uur na het staken van den Iraanschen tegenstand petroleumopslagplaat- sen bij Kasvin hebben aangevallen, waardoor dui zenden gallons benzine vernietigd werden. De di recteuren der maatschappij noemen dezen aanval 'n „reusachtige domheid". Associated Press, die dit bericht vermeldt, maakt verder bekend dat de Sovjets na de wapenstilstand npg bommen hebben geworpen op de steden Sjaroed en Hosnar, hetgeen verontwaardiging heeft gewekt bij de bevolking van Teheran. Reuter meldt uit Bagdad dat het bevel tot het staken van het vuren „geen invloed heeft gehad" op den opmarsch der Britsche colonnes in Iran. Waarschijnlijk zal de opmarsch tot de voorgenomen doelen worden voortgezet. In een ander Reuterbericht wordt als een der voorwaarden, die aan de Iraansche regeering wor den gesteld, de doorvoer van oorlogsmateriaal en andere leveranties door Iran naar de Sovjet Unie genoemd. DE SJAH IN ZIJN ZOMERRESIDENTIE. TEHERAN, 31 Augustus. (DNB) In regee- ringskringen alhier worden alle geruchten weer sproken als zou de heerscher des lands de hoofdstad hebben verlaten. De Sjah bevindt zich nog steeds in zijn zomerresidentie Saadabad bij Therteheran. Welingelichte kringen beweren dat de bolsje wistische troepen te Kaswin staan, omstreeks 160 KM ten noordwesten van Teheran. Reval voor verwoesting gespaard gebleven. Ontplofbare stoffen onder de belang rijkste bouwwerken verwijderd. Het D. N. B. meldt: Het snelle oprukken van de Duitsche troepen heeft het voornemen van de Sov jets verijdeld, zoo wordt van militaire zijde ver klaard, Reval in puin te leggen. Op verschillende plaatsen hebben de bolsjewisten weliswaar eenige fabrieken en gebouwen opgeblazen, maar de mees te gereed gelegde ladingen ontplofbare stoffen on der de fraaiste en belangrijkste bouwwerken en huizen der stad werden door Duitsche soldaten en Revalsche burgers tijdig verwijderd. Op den avond van den intocht dei; Duitsche troepen in Reval trok de bevolking door de straten der stad, omringde de parkeerende auto's der Duitsche weermacht en juichte de Duitsche voldaten toe. Bij de gevechten aan de rivier dc Loega zjjn tal rijke bolsjewistische soldaten gevangen genomen. Het bleek dat het 15- en 16-jarige knapen waren uit Petersburg en omgeving, die enkele maanden geleden door de Bolsjewisten in een uniform ge stoken waren. De militaire opleiding van deze kna pen was gebrekkig. Zij waren blij in gevangen schap geraakt te zijn en zeiden dat het hun onder dienst niets bevallen was~ Na den intocht der Duitsche troepen in de gebie den om Reval is de plattelandsbevolking weer naar haar dorpen teruggekeerd. Met zichtbare vreugde begroetten zij de Duitsche soldaten. In lange rijen stonden de bewoners op de straten, waarlangs de Duitsche pantserwagens reden. Herhaaldelijk gaven zij uiting aan hun voldoening, dat zij zich thans, nu het bolsjewisme weggevaagd was, weer vrij als Christenen konden uiten. Een Duitsche infanterie-afdeeling nadert een vijandelijk nest aan het Oost front. Vastberaden dringen de mannen voorwaarts. (Foto Orbis-Holland) Afscheid van den Bosschen burgemeester. Mr. F. J. van Lanschot tot eereburger der stad benoemd. 's-HERTOGENBOSCH, 30 Augustus. In een plechtige zitting heeft de gemeenteraad van Den Bosch gisteren afscheid genomen van zijn voorzit ter, burgemeester F. J. van Lanschot, nu deze na vier-en-twintig jaren dit ambt te hebben vervuld, we gens het bereiken van cle gestelde leeftijdsgrens, eer vol ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. In deze zitting, welke, ook door de echtgenoote en kinderen van den scheidenden functionaris werd bij gewoond, heeft de heer Jos Meyring namens 't raads- college een rede uitgesproken, waarin hij mededeeling deed van het besluit mr. Van Lanschot te benoemen tot eereburger van 's-Hertogenbosch. „Hollandsche nieuwe" aangevoerd. IJMUIDEN, Maandag. Hedenmorgen was alhier een logger binnen met de eerste Hollandsche nieuwe pekelharing. De totale vangst na een reis van ongeveer 5 weken bedroeg 50 kantjes, waarvan heden een deel ver kocht werd. Er werden zeer hooge prijzen betaald. Maatjesharing bracht f 270f 280 ner kantje op zoo dat ongeveer 35 cent per haring werd betaald! Duitschland wint voor Europa op alle fronten Onafgebroken actie der Duitsche luchtmacht aan het Sovjetfront^ Sovjetschepen in de Finsche wateren bestookt. BERLIJN,. 1 September (D.N.B.) Aan het ge* heele Oostelijke front heeft het Duitsche luchtwa pen ook op 31 Augustus zijn ononderbroken ver- nietigingsslagen tegen de Sovjets voortgezet, zoo wordt van militaire zijde aan het D.N.B. medege deeld. In het Zuidelijke deel van het front zijn in den loop van Zondag verscheidene Sovjetvliegvelden aangevallen, waarbij talrijke treffers werden waargenomen tusschen stilstaande vliegtuigen die in grooten omvang vernield en beschadigd werden. In het gebied ten Noordoosten van Gornostalpol hebben Duitsche vliegtuigen met succes gestreden tegep vijandeljjke veldversterkingen en tijdens luchtgevechten hebben zij dertien vijandelijke^ toe stellen neergeschoten. In het centrale gedeelte van het front zijn de aanvallen van het luchtwapen in hoofdzaak gericht op §tationsemplacementen en spoortreinen, vooral in het gebied van Konotop. Bovendien werden verscheidene succesvolle aanvallen ondernomen op troepenconcentraties en vijandelijke stellingen en bruggen over 'de Desna, welke met succes werden gebombardeerd. In de Finsche Golf heeft het luchtwapen zijn aanvallen op vijandelijke scheepsdoelen met succes voortgezet. Ten Oosten van het eiland Dagö is een koopvaarder van 3000 b.r.t. beschadigd. In de haven van Kandalaksja is een koopvaarder van 1000 b.r.t, zoo zwaar beschadigd dat hij met slagzij bleef lig gen. Opeenvolgende aanvallen zijn in dit gebied voorts gericht op rijdende spoortreinen, die tot ont sporing werden gebracht en op terugstroomende vijandelijke troepen, waardoor in het gebied ten Oosten van Alakurtti den vijand wederom aanzien lijke verliezen werden toegebracht. Zaterdag zijn in den Noordelijken sector van het Oostelijke front bij luchtgevechten 100 Sovjet- vliegtuigen neergeschoten. De Duitsche luchtmacht bombardeerde op denzelfden dag troepenconcen traties en spoorweginstallaties* in den Zuidelijken sector. Bij Odessa werd een koopvaarder van 4óóó ton zoo zwaar beschadigd, dat hij met zware slagzij bleef liggen. Aan de Newa, tusschen het Ladogamëer en de Finsche golf, hebben dien dag Duitsche gevechts vliegtuigen twee kanonneerbooten, een sleepboot en een transportschip tot zinken gebracht en een tweede kanonneerboot ernstig beschadigd. Op 30 Augustus en in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Duitsche luchtmacht strategische doelen in en om Bjansk met goed gevolg gebom bardeerd. De stationsgebouwen en emplacementen van dit belangrijke knooppunt kregen zware tref fers. Verscheidene munitie opslagplaatsen in de na bijheid der stad vlogen in de lucht. In de streek van Orel zijn verscheidene troepentransporttreinen tot ontsporing gebracht. Bij luchtgevechten in den centralen sector zijn Zaterdag 43 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, zon der dat de Duitsche luchtmacht verliezen leed. Verbetering in den toestand van Laval en Déat. Talrijke sympathiebetuigingen. PARIJS. 1 September (DNB) De Zondag ochtend ingetreden verbetering in den toestand van Laval zoowel als van Marcel Déat blijft voort duren. gelijk blijkt uit het gisteravond uitgegeven bulletin. Nog steeds komen uit alle deelen van Frankrijk en uit alle lagen der bevolking talrijke brieven en sympathiebetuigingen voor de beide ge wonden. Het aantal namen dat ingeschreven wordt in de lijst van bezoekers, die in het ziekenhuis ter teekening ligt, stijgt voortdurend. Verklaring van Roosevelt op Labourday. „Onafgebroken productie van wapens" verlangd. Ter gelegenheid van Labourday heeft president Roosevelt een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt dat de Amerikanen den Labourday dit jaar in ernstiger stemming vieren dan de 54' voorgaande jaren. De Vereenigde Staten, aldus Roosevelt, staan thans voor de taak de democratie te handhaven. De hoofdkenmerken daarvan zijn vrijheid van godsdienst, woord en pers. Roosevelt eischt voorts de onafgebroken productie van wapens ter be scherming van de Vereenigde Staten en tot onder steuning van degenen die zich verzetten tegen hen die volgens Roosevelt's meening „de vrijheid en het geluk van alle volken ter aarde willen vernieti gen". 1D-NJ3.). i

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1