AGENDA Vacantieherinneringen. AKKEÜTJE TOBIAS JCunst en £ettecen Kerkconcert. I Het afscheid van t Ir. W. J. Burgersdijk. Het maandblad voor het personeel der N.Z.H. T.M. van September is geheel gewijd aan het af scheid van Ir. W. J. Burgersdijk, als directeur der Maatschappij. De redacteur van het maandblad en oud-secretaris der Maatschappij mr. D. A. E. Im- mlnlc schreef een zeer waardeerend hoofdartikel waaraan het volgende is ontleend: Helaas- moeten wij dus ook het Maandblad thans afscheid nemen van onzen Directeur. Met 1 September 1941 treedt hij af als bedrijfs leider van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V., als leider^van een bedrijf, dat hij door zijn goede eigenschappen en door zijn liefde voor dat bedrijf," heeft doen bloeien ep doen groeien. Eigenschappen, als: helder verstand, goed in zicht, ijver en nauwgezetheid, gepaard gaande.met optimisme, blijmoedigheid en stalen zenuwen," be zit hij ongetwijfeld en deze zijn het binnqn- en buitenlandsche trambedrijf in het algemeen en dat van de N.Z.H. in het bijzonder, ten goede geko men. Waar ik heb genoemd ook zijn liefde voor het bedrijf te allen tijde en onder alle omstandig heden» stond hij daarvoor pal bedoelde ik .te vens het warme»hart, dat hij zijn personeel toe draagt. Mij is herhaaldelijk gebleken, dat het per soneel terecht groot vertrouwen in hem stelt, on danks het feit dat, evenals zijn -,,ja" het ja is, ook zijn „neen" het neen is; gaarne zou ik hem be titelen met „Vadertje Personeel", in het besef, dat hiermee niet te veel is gezegd". Tn het rijk geïllustreerde nummer komen voorts nog artikelen voor waarin namens de verschillen de afdeelingen afscheid wdrdt genomen van den scheidenden directeur. De Haarlemsche industrie. Bij het Haarlemsche Gemeentebestuur zijn de volgende aanvragen ingekomen om vergunning inzake de hinderwet. Van J. A. P. Hoffmann, te Haarlem om ver gunning van een -inrichting voor het bewerken van leer in de perceelen aan het Spaarne Nos. 44 en 46 en aan de Berkenrodesteeg No. 6 en het daarin plaatsen van 10 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 5'/2 P-K. voor het aan drijven van diverse werktuigen. Van Jonker's Houtzagerij en Houthandel te Haarlem om vergunning tot uitbreiding van de houtzagefij aan de Transvaalstraat no. 5, door het bijplaatsen van een electromotor van 10 P.K., voor het aandrijven van een bij te plaatsen zaagmachine, zoodat in 'totaal 9 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen var» 96 P.K, zullen worden gebezigd. Tot op 15 September e.k. des voormiddags ten 11 ure op het Raadhuis der gemeente zal de ge legenheid worden gegeven om ten overstaan vvan het gemeentebestuur bezwaren tegen het oprichten uitbreiden der inrichtingen in te brengen. Bond Heemschut. Programma der jaarvergadering te Haarlem. De Bond Heemschut houdt zijn 30ste Algemeene Vergadering Woensdagmorgen 10 September te half elf in het gebouw van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen aan het Spaarne te Haarlem. Tegen kwart voor 12 vangt een korte ochtend wandeling aan, waarbij eerst enkele vertrekken van het Gebouw der Hollandsche Maatschappij be zichtigd zullen worden, om daarna langs het Don kere Spaarne te wandelen naar het oude grafe lijke Bakenes, waar een bezoek gebracht zal wor den aan de voor enkele jaren gerestaureerde Ba- kenesser Kerk, ontstaan uit de oude hofkapel. Daarna gaat de wandeling over de Bakenesser- gracht, waarvan voor enkele jaren de demping ge lukkig nog voorkomen worden kon en door het Bakenesser Hofje en de Appelaarsteeg naar de Groote Markt. 1 Na de lunch yolgt een bezoek aan de Groote- of Sint Bavokerk óp de Markt en bezichtiging van de nieuwe restauratie. Hierna staat een wandeling door de Jacobijnestraat, langs het Pri.nsenhof, en door de Zuider- en Gasthuisstraat naar den Klo veniersdoelen en het Doelveld of het programma. Van daar wandeling door de Gasthuisstraat, Tucht huisstraat (Brouwershofje) en Lange Annastraat, (Hofje van Geurtje de Waal) naar het Nieuwe- kerksplein en de Nieuwe of St. Annakerk *van Jacob van Campen; met toren van Lieven de Key. Tot slot door de Kerkstraat en even links de Groo te Houtstraat in naar den St. Jorisdoelen (Prove niershuis), waar de wandeling beëindigd worden zal. JUBILEA C. A. v. d. POLL EN R. A. H. J. yAN THIENEN. Maandag herdachten de heeren C. A. v. d. Poll en R. A. H. J. van Thienen den dag, waarop zij 25 jaar geleden werden werkzaam gesteld bij het P T.T. bedrijf. De heer v. d. Poll ontving te zijnen huize bezoek van den directeur den heer J. C: Smid en van den chef der bestelling en expeditie den heer G. H. Klunhaar, die hem namens de admini stratie en directie gelukwenschten en met lof van zijn plichtsbetrachting en nauwkeurigheid ge- Waagden. De heer W. Flooren voorzitter van den Ambte- naarsbond, sprak den jubilaris op waarderende v-ijze toe en bood hem een bloemenmand aan.X Vervolgens sprak de heer J. J. C. Ophuijsen voor zitter van het jubileumfonds van P.T.T.-personeel, die wees op de goede verstandhouding tusschen den jubilaris en 'zijn collega's en bood hem namens ge noemd fonds een radiotafel aan. De' heer R. A. H. J. van Thienen ontving te zijnen huize bezoek van den directeur den heer J. C. Smid en van den chef der afdeeling directie den heer A. J. v. d. Velde, die hem namens administratie en directie complimenteerde en zijn plichtsbetrach ting en goede hoedanigheden als ambtenaar rele veerde. Vervolgens sprak de heer J. J. C. Ophuijsen als Voorzitter van het jubileumfonds. In een hartelijke toespraak schetste hij den jubilaris als een ambte naar die bij zijn superieuren en collega's in hoog aanzien staat en overhandigde^ hem een staande schemerlamp. Beide jubilarissen ontvingen de gebruikelijke eorkonde \*>or vijf en twintig jaren trouwen dienst en plichtsbetrachting. 'Vele collega's kwamen persoonlijk de jubilarissen gelukwenschen. Diversen bloemstukken gaven de woningen van. deze heeren een feestelijk aanzien en in huiselijken kring werd het feest verder her dacht. DINUDAG 2 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelconcert van 78 uur. Palace: „Kleeren maken den man", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jud Süss", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Geschichten aus dem Wie- nerwald", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Balnacht in Palamo", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 12—4 uur. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: t (Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, ïeh £8320, 3. Van zoon. Nou, het is alweer bekeken,^ Het is dan ook niet te veel Wat is nou ruim zeven weken En alweer in het gareel. Straks moet ik weer veel verdragen, Leeraren in slechte bui, Die me vreemde dingen vragen, Standjes van de oudelui. Nauwelijks meer tijd voor ténnis, Honkbal, zwemmen of zooiets, En geen tochtjes met een kennis (Met een permanent) per fiets. 'k Heb er danig van genoten Onbekommerd, vrij en stoer. Straks word ik weer volgegoten Dag aan dag met geestelijk voer. Vader heeft 't parool gegeven Zooals steeds weer: uit met sport Nu komt weer de ernst van 't leven, m Denk maar aan je Kerstrapport. Het is uit met de vacantia Ik word weer geWoon scholier Na een poos van importantie Als een man op mijn manier. P. GASUS. Neem'n (Adv. Ingez. Med.) PROF. DR. T. GOEDEWAAGEN NAAR ENSCHEDé. In het kader der Nederlandsche Cultuurkamer in oprichting zal op 19 September a.s. te Enschedé een bijeenkomst plaats hebben, waar prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten het woord zal voeren. Het onderwerp van zijn rede is: „Gilden- en Gouwen". DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. Bij beschikking vin de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Vis- scherij -en van Binnenlandsche Zaken is te reke nen van 12 Augustus 1941 aangewezen als plaats vervanger van den directeur-generaal van den Landbouw ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, in specteur van den Landbouw te 's Gravenhage. STATISTISCHE WERKZAAMHEDEN. In de Nederlandsche Staatscourant van Maan dag is opgenomen een beschikking van de secre tarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij en van Handel. Nijverheid en Scheepvaart van 1 September 1941 waarbij wordt bepaald, dat de statistische en andere werk- zaamheden^ welke tot dusverre waren opgedragen aan het Economisch Statistisch Bureau te 's-Gra- venhage, met ingang van 1 September 1941 be- hooren tot de taak van het Centraal Bureau voor de statistiek PATER G. HESSE f In den ouderdom van zestig jaar is te Haarlem overleden de Weleerw. Pater G. Hesse. die onge veer'vier jaar in de parochie van het H. Hart in het Kleverpark werkzaam is geweest. In 1905 werd hij. nadat hij zijn gymnasiale studies bij de Paters Franciscanen te Venray voltooid had, tot priester gewijd. Hedenavond 7 uur worden in bovengenoemde pa rochiekerk de Lauden gezongen: Woensdagmorgen hebben daar de overige kerkelijke' plechtigheden plaats. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag middag drie üur op het kloosterkerkhof van het Missiecollege Sint Willibrord te Katwijk aan den Rijn. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. net programma voor denmaand September van de Opwekkingssamenkomsten, die iederen Donder dagavond in De Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem worden gehouden luidt als volgt.' Donderdag 4 September: De heer J. A. Bruyn te Wassenaar, onderwerp: „Daniël 1"; 11 Septem ber: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam, met medewerking van het Zangkoor; 18 September: ds. C. J. Hoekendijk, Vrij-Evangelisch predikant te Bussum; 25 September: de heer Ed. W. Pera, Evan gelist te 's-Gravenhage. Momenteel beginnen de bijeenkomsten nog om half 8, van 18 September af echter om 7 uur in ver band met de invallende duisternis. STRAATPREDIKING. v Hedenavond is er straatprediking van 8.159 uur uitgaande van de Gereformeerde Evangelisa tie en wel op het Spaarnhovenplein in Haarlem- Noord, spreker de heer M. bij de Vaate, met me dewerking van het Evangelisatie-zangkoor Haar lem-Noord en op het Teylerplein in Haarlem-Oost spreker Ds. A. M. Boeyinga, met medewerking van het Evangelisatie-zangkoor „Zuid en Oost". IN HET GRASLAND LIGGEN DE VOEDSELRESERVES 1952 0.7 MIUiüEN (Foto Polygoon—v. Bilsen) Haarlemsche Rechtbank. Nieuwe substituut-griffiers benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal bij het departement van Justitie is benoemd tot substituut griffier bij do Arrondissements-Rechtbank te Haar lem Mr. G. J. Paré, waarnemend griffier bij die rechtbank. De heer Paré is 24 November 1911 te Amster dam geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Rot terdam, waarna hij in Leiden studeerde. In 1935, toen hij afgestudeerd was, werd hij benoemd- tot* waarnemend griffier te Haarlem. O.a. heelt hij hier een tijdlang de advocaten-praktijk uitgeoefend. Verder is eveneens tot substituut-griffier bij de Haarlemsche Rechtbank benoemd Mr. N. Smits, waarnemend griffier bij de rechtbank in Den Haag en secretaris van het Centraal College voor de Reclasseering. De heer Smits, die op 8 December 1911 te Alkmaar geboren is, heeft te Groningen gestudeerd, hij promoveerde in 1933. Daarna, vestigde hij zich als advocaat te Nijmegen, doch bleef slechts een jaar als zoodanig werkzaam. Toen werd hij par lementair redacteur van „De Nederlander" en secretaris van het Centraal College voor de Reclas seering te 's Gravenhage. Tevens was hij in xlien tijd waarnemend griffier bij de Haagsche Recht bank. Bij-voeding. E zijn voor het eerst „bijgevoed". Nu weet ik niet, wat de directeur van de Centrale Keuken onder eei; hoofdmaaltijd verstaat maar zijn „bijvoeding" evenaart dat begrip. Zij w>rdt gebracht in een soort melkbus, die bij de opening de oud-Hollandsche geuren verspreidt van hutspot met klapstuk. Het klapstuk is welis waar van geringen omvang maar het is er dan toch in ieder geval; zeer fijn gesneden en licht verteerbaar. Verder kop ge er alles in vinden wat in een behoorlijke hutspot thuis hoort tot de stukjes ui toe. Er zijn altijd snoodaards, die beweren, dat er lekker toelf geen vet 'in zat en dat je na een half uur al niet eens meer merkte, dat je wat op had. Dergelijke verhalen ken ik als oud-kampeerder nog wel van vroeger jaren. Toen waren er ook altijd engelen, die nooit genoeg hadden. Dat zijn de menschel» mei de paardenmagen. Voor hen alleen is de grootste ketel van de Centrale Keuken nog niet groot genoeg. De anderen en dat zijn dan alle leden van het personeel op die enkele uitzondering na, vonden het lekker. Dat de vriendschap erdoor bevorderd wordt zal wel niemand kunnen ontkennen. Er komt een soort kampeer-sfeer over u als ge met het bordje in de eene en vork en mes in de andere hand naar de bus stapt. Ter gelegenheid van de feestelijke opening werd er ditmaal met gerouti neerde vrouwelijke hand opgeschept en al kunnen wij mannen ons ook heusdh wel redden, dat ver beelden we ons tenminste, het is toch altijd een prettiger gewaarwording'met een vriendelijk „alstu blieft" het bord volgeladen terug te krijgen dan met een meer prozaisch: „Hier hei je je prakkie, makker!" Goed ook het opscheppen liet dus niets te wenschen over. Zoo was de bijvoeding dus over de geheele linie een groot succes. Alleen kreeg een laatkomer een iets grooter portie dan hem eigen lijk toekwam. Hij was nog bereid om er iets van terug te geven doch dat behoefde gelukkig niet. Wel krijgt-ie morgen wat minder. En dan hebben we geloof ik, groentesoep. Ik hoop, dat de kok van de Centrale Keuken er stiekum een enkel balletje in doet. Al is het dan maar van schijngehakt, Morgen 12 uur. Maaltijd! B. K. De Groote Toren te Arnhem begint teekenen van verval te vertoonen. Een grondig onderzoek zal worden ingesteld naar dp noodzakelijkheid van restauratie. (Foto Pax-HoüandDe Haan c) NEDERLANDSCHE TRAMWEGEN MET HUN AUTOBUSSEN. Er ligt een net van tramwegen over ons land en het moet al een erg onaanzienlijk plaatsje zijn, waar niet een paar maal per «dag het een of ander voertuig op wielen de geregelde communicatie onderhoudt met de naburige gemeenten. Dat voer tuig mag een kreunend stoomtrammetje zijn met akelig harde houten banken, dan wel een luxe autobus, waarin men zoo comfortabel zit als thuis in het hoekje van den haard, een verbindingsmid del, ook daar waar het spoorwegwezen niet zijn ijzeren spoor trok is in ons land ondenkbaar. Van dit tram- en autowezen is thans een boek verschenen. Wanneer men nagaat, dat ^en halve eeuw cultuurgeschiedenis van ons land met het tramwezen verbonden is, kan men zich niet verba zen, dat het een omvangrijk werk is geworden, al zal men van.de vier honderd vijftig pagina's toch wel even opkijken. In deze 450 bladzijden vindt men dan tallooze bijzonderheden van de tallooze trammaatschap pijen, die ons land rijk is, haar geschiedenis, sta tistische bijzonderheden en andere overzichten, opsommingen van bezienswaardigheden, die men als tram- of autobusreiziger kan bezoeken, alles naar den eisch verlucht met foto's, opgediept uit archivalia zoo goed als getuigenissen van de laat ste technische vindingen. We zien op vele illustra ties nog trams met 1 H.P. vermogen, anders ge zegd: paardentrammetjes en elders de kolossen, voor het vrachtvervoer, waarvan onze grootouders nooit hebben kunnen droomen. Natuurlijk is de N.Z.H.T.M. waardig vertegen woordigd. Wij zien het begin: de paardentram, die van bet Kennemerpiein naar de Fonteinlaan zeul de, het stoomtrammetje dat Alkmaar en Leiden met Haarlem verbond en vervolgens de stadstram, de E.S.M. wagens in hun ontwikkel:ngsvormen en de autobussen van de laatste iaren. Een tweede bij drage voert ons langs de lijnen der N.Z.H.T.M. met haar tallooze interessante plaatsenf fraaie natuur- tafereelen en in het voorjaar de bollenvel den, die zulk een aantrekkingskracht oefenen op wie „Per Noord-Zuid er op uit!" trekken, per tram, per autobus en per boot. Ook de andere maatschappijen dragen het hare tot den rijk gevarieerden inhoud van het werk bij; en al dient men bij de lezing in het oog te hou den. dat de tijdsomstandigheden niet zonder uit- wei-king zijn gebleven op het vaderlandsche streek vervoer, het is toch wel zeer interessant na. te gaan, welk een vlucht de exploitatie van de paar dentram van weleer en het steunende stoomtram metje van een halve eeuw geleden heeft geno men. Waartoe de lezing van dit werk, dat bezorgd werd door het Algemeen Publiciteitskantoor gaar ne wordt aanbevolen. JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. Maandagmorgen werd de heer N. P. Spïerings, electricien afd. Tractie te Haarlem, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwe gen, te zijnen huize Brouwersplefn 37 gehuldigd. Hij werd namens de Directie der N.S. toegespro ken door den depot-chef, den heer Arends. Deze overhandigde hem een enveloppe met inhoud en tevens een oorkonde. Verder waren aanwezig de commissieleden nl. de heeren Mooren, commies. Groen, electricien, Nederpelt. monteur bovenlei ding, J. Rombouts. wagenbestuurder. De. heer J. Rombouts spltik namens het tractie- personeel en bood den jubilaris een prachtig ca deau aan, bestaande uit een ontwikkelaarbanH en een spanraam. De heer Mooren had een mooi al bum vervaardigd van de'deelnemers aan het ca deau. Ook mevrouw Spierings was niet vergeten* Zij kreeg een mooi bloemstuk. Ook was aanwezig de onmiddellijke chef van den jubilaris de heer Koster. De jubilaris qntving ook eenige bloemstukken en een fruitmand. FORTRETPRIJS 1941. AMSTERDAM, 1 September. In verband met het bepaalde in art. 1 der stichtingsacte en het reglement voor den portretprijs, heeft het bestuur der Thérèse van Duyl-Schwartze-stich- ting besloten, 'ter huldiging en nagedachtenis van Thérèse van DuylSchwartze, drie prijzen uit te loven voor het beste portret, uitgevoerd in olie verf en vervaardigd na 12 Februari 1938, datum van den vorigen wedstrijd. De eerste prijs zal bestaan uit een som van f 500 (vijf honderd gulden), de tweede prijs uit een som van f 300 (drie honderd gulden) en een derde prijs uit een som van f 150 (een honderd vijftig gulden). De mededinging zal open zijn voor alle kunste naars en kunstenaressen die Nederlander zijn en die den leeftijd van vijf en dertig jaren nog niet heb ben bereikt. Overmatige hulp.... FRANS HALS-MUSEUM. Vijfde Concertweek. De uitvoerenden van deze week zijn de dames Hendrica (cello) en QStharina Hessels (zang). Wie de pianopartijen vervult staat niet in het programma vermeld; van vroegere concerten weten we echter reeds dat de beide zusters dat beurtelings doen en geheel op elkaar ingesteld zijn, zoodat samenspel cnbegeleiding niets te wenschen overlaten wat eenheid van opvatting betreft. Dat in pianistisch opzicht Catharina de meerdere van haar oudere zuster is, bemerkt men echter wel, al is de begeleiding van den zang steeds correct. Zij begonnen met oude Italiaansche liede ren van Caldara (1670—1736) en Al. Scarlatti (16591725)J „Sebben crudele", „Com'un raggto del sol" en „Ah, rendimi". De mooie altstem eu de vlekkeloos zuivere intonaties van Catherina Hessels hebben we nog pas, n.l. naar aanleiding van haar voordracht eener Badicantate met de H.O.V. opgemerkt; ook dat haar vocale' ontwik keling nog niet afgesloten is. De tonen boven c 2 hebben alleen in het forte expressief vermogen, de'adem moet nog aan standvastige kracht winnen. Zij zong verder nog Schubert en Wagner: Schubert's „An die Leyer" met goed getroffen tegenstellin gen. „Gute Nacht" en „Dem Unendlichen" nog niet geheel doorvoeld, al was de krachtige stijging in de laatste zeer te prijzen. Wagner's „Traume" kan meer „versunken" klinken; haar voordracht van „Scherzen" was zeer verdienstelijk. Voor cello en piano bevat het programma een door Willem Pijper harmonisch nog al druk be werkte Sonate van den vrij onbekenden 18de eeuwschen Nederlandschen componist Hellendaal, de voor beide partijen brillante Variaties op een Thema uit Handel's Judas Maccabaus" van Beet hoven en een viertal stukken van Fauré, Nin en Gérard Hekking. Dat alles klonk zeer verzorgd; de Elégie van Fauréexpressief, klagend; Hek- king's geestige „Danèe campagnardi" levendig, tintelend. Het bezoek was ditmaal minder druk clan ge durende vorige weke.n. Toch verdienen de merk waardige prestaties der dames Hessels ook zeker veler belangstelling. K. DE JONG. Albert de Klerk doet den laatsten tijd veel van zich spreken. De jonge organist, die in Juni van dit jaar den Prijs van Uitnemendheid van het Amsterdamsche Conservatorium en met den Jubileumprijs der M.t.B.'d.T. verwierf, rust niet op zijn lauweren: hij concerteert veelvuldig, waar bij behalve zijn virtuoos orgelspel zij knappe im provisaties de bewondering wekken. Het concert dat hij Maandagavond met den violist Gijs Beths in de Groote Kerk gaf werd ge opend met een Preludium en Fuga van Dietrich Buxtehude (16371707) den beroemden organist der Marienkirche te Lübeck, wiens orgelbespelin gen („Abendmusiken") zóó beroemd waren, dat de 22-jarige Bach in 1707 te voet van Arnstadt naar Lübeck kwam om Buxtehude te hooren. Bach nam heel wat van hem over, waarvan vooral de orgelcomposities van zijn eersten tijd de sporen dragen. Wie de door De Klerk gespeelde Fuga in F gr. t. van Buxtehude vergelijkt met de be roemde Fuga in D gr. t. van Bach' bemerkt duide lijke overeenkomst, al is de ontwikkeling van het thematische materiaal bij Bach veel grootscher. Het genie won het weer eens van het groote talent! Ook wat den componist Efu Mage betreft kan men alleen van „talent" spreken. De Klerk speelde van hem een Suite du premier ton d.w.z. in de eerste of Dorische kerktoonsoort een uit 8 deelen bestaande opvolging, die vooral geschikt is omde schier onuitputtelijke ressources en rijke combinatiemogelijkheden van een orgel als dat onzer Groote Kerk te toonen. Zoo hoorden we in het „Plein Jeu" de machtige en toch weeke prin- cipaalstemmen, in de „Fugue" de tongwerken, in het „Trio" drie fluitstemmen* waarvan één in de bas, in de „Tièrce en Taille" een mixtuur in de middenstem, enz., totdat in het slotstuk, het „Grand Jeu, de geweldige kracht van het instru ment in zijn geheel de kerk vulde. Maar in de „Trois Chorals", pour grand orgue, het laatste in 1890, zijn sterfjaar, geschreven levenswerk van den „maitre angélique" Cesar Franck spreekt het genie. De Klerk speelde hef derde daarvan, het meest beroemde. met de hemelsche melodie in het middengedeelte; hij speelde het zóó perfect,'met een zóó «»prachtige stijging aan het slot als we zelden hoorden. Tusschen deze orgelsolo's in droeg Gijs Beihs de groote Chacopne van Bach en met orgel, drie stukken van Max Reger voor. Het was merkwaar dig hoe de acoustiek der kerk ten goede werkte voor de gesloten en gebroken accoorden der Chacopne. vooral voor de gesloten 3- cn 4-stem- mige, die in een zaal trots alle aangewende kunst grepen nooit zóó volledig tot hun recht komen al» nu de resonantie daartoe meehielp. Maar Betht speelde duidelijk en gearticuleerd genoeg om ook alle figuraties helder te doen verstaan en de toon van zijn viool duoeg door heel het kerkgebouw. Doch in de stukken van Reger werd de viool vaak door het orgel overstemd; vooral in het Preludium en in de Aria zou eej» zachtere registreering te verkiezen, geweest zijn. De Aria begint naar het voorbeeld van het beroemde Air uit Bach's D-dur Suite voor strijkorkest, 'maar toont spoedig- Reger's individualiteit. Ook de geheel fugatisch gehouden Gigue is naar oud model geschreven: in het 2e deel treedt het thema in de omkeering op. De clou van het concert was weer, het slotnum mer, de Improvisatie. Een groote menigte deels anonym ingezonden thema's had De Klerk ontvan gen, warvan een 35 bruikbaar waren gebleken. Van deze 35 verwerkte hij er 7 in vier orgel fantasieën. De eerste zette hij terstond contrapun- tisch in; in de tweede maakte hij eenige vrije variaties op een schertsend thema; de derde wós een Andante, waarin hifo.a. een .uitzending van een 10-jarige als tweede thema te pas bracht: de vierde was een glorieuze emanatie van'het Valeriuslied „Hoe geluckig is het landt". De habilitcit, de concentratie, de contrapuntische kennis en de verbeeldingskracht van den jongen kunstenaar brachten de borders wederom in ver bazing en het slot was overweldigend. DE JONG, Ji

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5