BOLS AGENDA LANGS DE STRAAT. TOBIAS Vacantieherinneringen. REEDS SROEDIC NA DEN VREDE ZAL EUROPA WEER TOT BLOEI KOMEN EN ALS GEVOLG VAN DE TOENEMENDE BEVOLKING DE GROOTSTE EN MEEST KOOPKRACHTICE HANDELSPARTNER ZliN EUROPA VERWACHT DAN RUÏNE AANBIEDINGEN'VAN VJH GOEPE VWEHMRtNDt HEElCWIgitH (Foto Polygoonv. Bilsen) Klinker en asfalt. Een pleidooi voor klinkerbestrating. In het orgaan „Publieke Werken" van Septem ber houdt de directeur van Openbare Werken te Haarlem Ir. M. H. Maas een pleidooi voor klinker bestrating. Na eerst ingegaan te zijn op een critische be schouwing op de klinkerbestrating, die verscheen in het tijdvak „Wegen" vervolgt de schrijver: Heeft de gemeente Haarlem op haar asfaltwegdekken wel tegenslagen ondervonden, welke in verband staan met de afgeloopen twee strenge winters, met haar klinkerbestratingen, gefundeerd of ongefundeerd, is dit niet het geval. Integendeel, over de geheele linie is een gunstig resultaat geconstateerd. Noch de oude, in zand gestrate verhardingen, noch de nieuwe wegdekken, die gemaakt werden op een gewalste fundeerïng (120.000 M2.) hebben aanlei ding gegeven tot de geringste critiek. Het gesignaleerde verschijnsel: gebreken in klinkerwegen bij opdooi is in het algemeen be kend. Dit betreft dan evenwel de op ouderwetsche manier vervaardigde dekken: een zandlichaam moet daarbü de geschiktheid leveren voor alle om standigheden van varkeer en weersinvloeden. Dat dit te veel gevraagd is, zal ieder wegen technicus duidelijk zün. Mij zijn geen gevallen bekend, dat gefundeerde klinkerwegen opdooiverschijnselen hebben vertoond of in het algemeen onaangename ervaringen ten gevolge van de strenge vorst heb ben gebracht. Ik maak van deze gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat de klinker meer toepassing verdient dan hem den laatsten tijd 'deelachtig is geworden. Er is een asfalt-mode ontstaan. Aan asfalt kent men o.a. toe als voordeelen: vlakke ligging, ge- ruischdemping, weinig stofontwikkeling, snelle ver vaardiging. Daarover is zooveel gepraat, dat men meent zichzelf niet meer te respecleeren als geen asfalt wordt toegepast. Joch leert de practijk, dat met het goede klinkermateriaal, hetwelk verkre gen kan worden, een bestérting te amken is, die vlakker, ligt dan een gewalst asfaltdek; de geruisch- demping is een zaak, die bij smalle straten slechts een factor van belang wordt, terwijl de afslijting, al is deze belangrijker dan van asfalt, geen na- j deelige factor meer genoemd mag worden. Er is evenwel één omstandigheid, die het klinkermate riaal doet verkiezen boven asfalt, nl. daar waar de sfeer van het stadsbeeld een rol gaat meespelen. Ieder die daarvoor oog heeft, zal opgemerkt heb ben, dat de asfaltbedekking vele straten doodsch heeft gemaakt, vooral in de oudere gedeelten van onze steden. Een bestrating van klinkers geeft een fijn verdeeld vlak en past zich aan bij de schaal, die deze oude stadsgedeelten bezitten. Het is om deze reden, dat steller dezes er toe is Overgegaan in de binnenstad van Haarlem, waar wegdekvernieuwing in breede straten moest plaats hebben, gefundeerde klinkerkeien toe te passen. Hoewel oudergewoonte de volksmond reeds sprak over de asfalteering van bedoelde stadsgedeelten, is het geperfectionneerde Nederlandsche bestra tingsmateriaal gebruikt. Klinkerkeien op gewalste fundeering, gestraat in rivierzand, de voegen in- gewasschen met vuil zand afkomstig uit het oude zandbed. Dank zij deze bestratingswijze is de ruimte, die bestraat werd, geen vlakte geworden, de sfeer van de binnenstad is hier behouden, wat goed zal blijken zoodra de boomen tot grootere ontwikkeling zijn gekomen. CONCERT H.O.V. Het concert, dat door de H O.V. Donderdagavond a.s. onder leiding van Marinus Adam zal worden gegeven, begint met de uitvoering van de Ouverture „Leono- re 3" van L. v. Beethoven. Hierna zal mej. Nel Tak ken (met begeleiding van het orkest) het pianoconcert in Es dur K.V. 432 van W. A. Mozart spelen. Na de pauze wordt een compositie van Marinus 'Adam uitgevoerd, n.l. een suite uit het Dansspel „Ha- lewi.in" naar de middeleeuwsche ballade. Het concert wordt besloten met de Symphonische suite in twee deelen voor orkest en piano (vierhandig) van Cl. De bussy. De dames Ans Bouter en Bets Nederkoörn zullen de piano-partij vertolken. EXAMENS. Voor de praktijk-examens slaagden de volgende leer lingen van Dr. Otto Klipp's Talenschool: Engelsch: de dames W. Cauters, G. Cramer. Th. v. Kaam en de heeren P. Bersee, G. Franssen, W. Kleijne Snuverink, A. F. van Kooten, E. Nelissen, P. Tuyn en J. Wouters. Fransch: Ch. Dankers, F. Immenga. A. Meeth, A. 6chram en A. Tïeleman. Nedcrlandsch: A. Hetjstek en P. Meerkerk. Dultsch: mej. C. de Bilt, J. Brachthulzer, W. Bühr- inann, F. Drost. A. J. Eilers, mej. H. Geertsema, E. Goud- berg, H. A. Hackenitz, C. van Huis. W. J. Kleijne Snu verink. P. G. Kranenburg, L. v. d. Kroft, G. de Lange, J. Mekkelholt, W. Olthof. J. W. Sloos en mej. H. Vliegen. Stenografie Nederlandsch (Groote): mej. F. Brucce en W. J. Kleijne Snuverink. Heden: DONDERDAG 4 SEPTEMBER. Concertgebouw: H.O.V. Volksconcert, 8 uur. Palace: „Kleeren maken den man". 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jud Siiss". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Geschichten aus dem Wie- nerwald", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Balnacht in Palamo", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. VRIJDAG 5 SEPTEMBER. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur ook op Zondag) geopend: Fa. Duvm en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: l Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320, In Augustus verdronken 55 personen. In Augustus verdronken in ons land 55 personen, tegen 79 in Augustus van het vorige jaar. Onder die 55 waren 18 kinderen beneden 6 jaar. Er ver dronken 25 jongens en 3 meisjes beneden 16 jaar, 19 mannen, 6 vrouwen en bovendien eer! man en een jongen, zjttende in een auto, die te water reed. Van de slachtoffers waren er 11, die tijdens duis ternis te water geraakten. Men zij dus in de langer donker wordende avonden voorzichtig. Nogmaals wordt aan menschen, die in huizen aan den water kant wonen, verzocht aan de buitenzijde der huizen het bekende wit geschilderde reddingsplankje aan te brengen. In Augustus werden gered 52 personen (vorig jaar 141). Zwemmend werden hiervan gered 24 personen; zeven drenkelingen brachten zichzelf in veiligheid. WANDELSPORT. De wandelclub D.D.E.M. zal op Zondag 7 Sep tember in Amsterdam aan een marsch over 2( K.M. deelnemen. Het reisje zal vermoedelijk met de boot gemaakt worden Hedenavond wordt de jaarlijksche ledenvergadering gehouden. De wandelsportvereeniging „Onder Door" orga niseert ter gelegenheid van haar eenjarig bestaan Zondag 14 September een feestavond in de groote zaal van den Haarlemschen Kegelbond. Het onderwijs in de Lichamelijke Opvoeding. Uit de practijk van het dagelijksche leven. In het onderhoud, dat het A. N. P. met den hoofdinspec teur van de lichamelijke opvoeding had. over de werk zaamheden van de nieuwe inspectie, Is in groote trekken reeds het werk van de consulenten behandeld. Om nu eens wat meer van de ervaringen van deze harde werkers te vertellen, is de A. N. P.-redacteur op advies van den heer IJzer persoonlijk kennis gaan nemen van dit werk en met enkele van d.eze propagandisten voor de lichame lijke opvoeding gaan praten. Zoo bezocht hij een aardige school ln een klein plaatsje, waar echter geen enkele gelegenheid vot?r de beoefening van de llchamelijkè opvoeding was. In het schoolbestuur zaten uitsluitend inwonende boeren. Om den korAsten weg te nemen werd over paden dwars door de weilanden ge fietst. Op een gegeven moment, aldus gaat de redacteur verder in zijn verslag, kwamen wij een boer tegen, die eigenaar van het stuk land bleek te. zijn, waar wij reden. Hij maakte ons niet al te vriendelijk duidelijk, dat wij verboden dingen deden en wij konden niet anders doen, dan hem volmondig gelijk geven. We raakten in gesprek, hij leunend op zijn schop, wij zittend op een hek. Tot onze groote verwondering ontdekten wij. dat deze man penningmeester was van het bewuste schoolbestuur. Wij voelden onze kans en vertelden hem voorzichtig het een en ander over de tekortkomingen in de lichamelijke op voeding. Na eenigen tijd bedachtzaam aan zijn pijp ge trokken te hebben kwam er eindelijk uit: „zoo, dus jullie zijt die nieuwe hekkenspringers'Hij merkte echter, dat met die rare hekkenspringers wel te pralen viel en het slot was, dat de penningmeester nog dienzelfden avond bij zijn medebestuursleden een voorstel zou indienen, waarbij een stuk land met toebehooren voor de Lichamelijke Op? voeding ter beschikking gesteld zou worden. Ons doel was bereikt en wij konden met een gerust hart verder gaan. Inmiddels waren we na een goed uur fietsen op plaats vdn bestemming aangekomen. Een keurige dorps school met onderwijzers, die liefde en zorg voor de kin deren hebben, doch die geen oude schoenen weggooien, voordat de nieuwe passen. Zij willen wel medewerken, maar zien nog lang niet de voordeelen van de nieuwere methodes in de lichamelijke opvoeding. Den enthousiasten consulent ls echter de taak beschoren alle vooroordeelen weg te nemen. Op de vele vragen geeft hij een duidelijk antwoord en al spoedig zien de onderwijzers in. dat deze man het werkelijk meent en ook goed weet. Naar zijn adviezen wordt dan ook goed geluisterd." De volgende twee scholen, die de redacteur bezocht, blij ken goed geoutilleerd, in de eei-$te staat zelfs fllles, wat er moet staan en ook de onderwijzer, die we aan het werk zien, vefstaat zijn vak. kinderen hebben er dan ook het grootste plezier in en werken met veel animo. Hoe wel natuurlijk de gevolgen van de verwaarloozing nog wel te zien zijn, is het hier toch een kwestie van tijd, dat de zaak in orde ls. De consulent kan dan ook spoedig door gaan. In de andere school worden de nieuwe richtlijnen nog niet heelemaal gevolgd. Na de les neemt de consulent .den onderwijzer dan ook even apart en een Interessant gesprek ontwikkelt zich over de oefenstof. In de volgende les demonstreert de consulent zelf verschillende vormen. De kinderen vinden het prachtig, werken dat het een lieve lust Is, doen hun uiterste best de verschillende oefeningen zoo goed mogelijk te doen en het is een genot om er naar te kijken-" „Ja", zegt de consulent later, „schoolgymnastlek ls geen kijkspel, dat moeten de menschen goed begrijpen. Allen' moeten meedoen en allen moeten de stof langzamerhand gaan beheerschen. Schoolgymnastiek en spel moeten bij dragen tot de vorming van het kind "als individu en ge meenschapswezen." den „DIK TROM" IN HET CONCERTGEBOUW. s. Zondagmiddag zal het Haagsch Jeugdtooneel een opvoering geven van „Dik Trom", bewerkt naar het veel gelezen boek van C. Joh. Kieviet. DE MOORD TE OISTERWIJK. OI STER WIJK, 3 September. Omtrent moord op het dertienjarige meisje Annie R. Rotterdam verneemt het A.N.P. nader, dat de ver dachte van dezen moord, zekere van B., nog steeds hardnekkig blijft ontkennen. De man is hedenmid dag op transport gesteld naar Breda en daar in het Huis van Bewaring opgesloten. Er stapelt zich steeds meer bezwarend materiaal tegen hem op. De typische „Krakeelakker" van Kortenhoef is in dit plassengebied een kunstenaarscentrum geworden. Boven: de aankondiging voor een tentoonstelling wordt uitgehangen. Onder: Peter v. d. Brake, een bekende figuur uit Kortenhoef, mengt zijn verf. (Foto Pax-Holland—De Haan m) Mr. JOH. M. JOLLES J0 JAAR. Woensdag heeft» de pre sident van het gerechts hof te Amsterdam, mr. Joh. M. Jolles, zijn zeven tigsten verjaardag ge vierd. De president, die op 30 September a.s. zijn ambt zal neerleggen/ heeft in de morgenuren in het paleis van Justitie gere cipieerd. Zeer vele auto riteiten hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om hem geluk- wenschen aan te bieden. De burgemeester-regee- ringscommissaris van Am sterdam, de heer E. J. Voute, de hoofdcommis saris van politie, kolonel S. Tulp, de oud-hoofd commissaris de heer H J. Versteeg, maakten o.a. hun opwachting. Verder waren ter receptie aan wezig de vice-presidenten van het Gerechtshof, de raadsheeren, de advoca ten-generaal mr. A. L. L. F van Dullemen en mr. J. Versteeg, de president van de rechtbank, mr. A. J. van Royen. de officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh en vele rechters en leden van de balie. PAPIERBINDTOUW EN DISTRIBUTIE. In het bindtouwbesluit VV.O. 1941 is een distri butieregeling neergelegd voor vezelbindtouw en papierbindtouw. De Staatscourant van Woensdagavond bevat een besluit van den secreta ris-generaal van. het de partement van Landbouw en Visscherij, waardoor genoemd besluit nog slechts betrekking heeft op vezelbindtouw. De klassieke kwaliteit van BOLS is een veilig baken sedert honderden jaren. Die kwaliteit blijft onaangetast, want Bols wijzigt zijn recepten niet, ook al is gelijk thans, de af levering beperkt. Blijf daarom BOLS vragen, juist nü. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn. Utv leverancier ontvangt ook thans nog ruim een derde van zijn afname over het jaar 1939U kunt dus Utv goede Bols-gewoonte nog altijd in eere houden. (Adv. Ingcz. Mcd.) Het belang van den voorgevel. De bejaarde maar kwieke juffrouw, die een bescheiden hoekhuisje bewoonde op een oud, smal Amsterdamsch grachtje, had haar vitrage gordijnen netjes gewasschen en gespannen en nu was ze voor haar tijdelijk onbedekte ramen bezig, ze aan de roe te doen, om ze daarna te gaan op hangen. In zulke buurten leven de menschen met elkaar mee en twee vriendinnen stonden op straat en gaven telkens commentaar en advies. Zelfs een overbuurvrouw aan den overkant van de gracht sloeg, met haar bovenlijf uit het geopende raam hangend, ide werkzaamheden met belangstelling gade en mengde zich nu en dan met luider stem (anders werd ze op zoo'n afstand niet verstaan) in het gesprek. De juffrouw hield eerst de gordijnen in de hoogte, om ze haar vriendinnen te toonen. „Nou, ze zijn keurig geworden, hoor!", zei de een. „Je hebt eer van je werk, hoor Merie!" En ook de andere vriendin was vol lof en zei „dat het een hepl verschil was!" Het kwieke oudje zette nu een stoel bij één raam, klauterde er op met een gordijn ln de hand en maakte de roe aan weerskanten vast. Nog even wat verschikken aan de plooien en daar hing het gordijn en ontlokte den vriendinnen een kreet van bewondgring. Toen klom de juffrouw weer naar beneden, verzette den stoel naar het andere raam, herbekïom hem met het andere górdijn in de hand en nu was ook het tweede raam weer behoorlijk bedekt. Toen toog de juffrouw naar buiten om zich met de vriendinnen te verlustigen in den aanblik van haar hernieuwde gordijntjes. Maar nu kwam de overbuurvrouw roet in het eten gooien. -„Ze benne heel mooi!", riep ze. „Maar je moet 's kijken, Merie, het eene hangt lager dan het andere. Ken dat misschien komrne, doordat de roeien niet even hoog hangen?" De juffrouw schrikte, keek en zag nu ook de fout. „Ja", zei ze. „Je hebt gelijk hoor! Ik zal 's effe kijke!" Ea ze ging naar binnen. Even later versch'een ze weer. „Nee", zei ze toen. „Die roeien hangen precies even hoog. 't Zit 'm in de gordijnen. Jammer hè?" „Ja, nou zie ik het ook duidelijk!", merkte een van de vriendinnen op straat op. ,,'t Is echt jam mer, hoor!" „Als je ze nou even ömhangt!", riep.de juffrouw van de overzijde. „Hang het kortste gordijn aan den kant van den hoek, dan zie je het niet zoo!" „Ja, dat ken ik nog effe probeeren!", meende het oudje, dat blijkbaar niet tegen wat werk op zag. Even later stond ze weer op een stoel bij het raam, nam het gordijn af, daalde voorzichtig en legde het in "de kamer op de tafel neer. Toen verzette ze den stoel naar het andere raam, nam ook daar het gordijn af, haalde het andere gordijn van de tafel, en hing het op.. Tenslotte versjouwde ze den stoel weer naar hét eerste venster, on ook daar weer voor de raambedekking te zor gen. Toen ging" ze weer naar buiten voor verdere be sprekingen. „Da's nog 'n heel werk!", zei ze, eenigszins hijgend. „Maar ja; 't is toch wel beter zoo!" „Als ik nou dat ééne nog wat bij rek!", vervolgde ze, dan ken je haast niet zien dat het korter is". De adviseerende dames keurden dit plan goed en weldra stond de oude juffrouw binnen aan het gordijntje te trekken, telkens kijkend naar de vriendinnen, die knikten „dat het zoo goed ging", maar op een gegeven oogenblik trok ze in haar ijver zóó hard, dat er plotseling in het toch al niet te sterke stoffeeringsartikel een groqte scheur ontstond. Met een verschrikt gezicht vloog ze naar buiten. „Wa's dat nou jammer, hè?" zei ze bijna huilend. „Kijk nou 's wat 'n gat! Al m'n moeit.» voor niks!" „Nou, voor niks!", troostten haar de vriendinnen. ,,'t Blijven toch nog goeie gordijnen! Als je die scheur nou voorzichtig en netjes dichtnaait, gaat het nog best, hoor!" ,,'k Zal het probeeren!", zei het oudje, maar m'n aardigheid is ter nou toch af!" En hoofdschuddend ging ze haar huisje weer in. J. C. E. BEGRAFENIS MEJ. S. C. GEVERDING. De teraardebestelling van mej. S. C. Geverding. oudste inwoonster van Haarlem zal Vrijdag a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats vinden. Kunstgebit.... N-'JPER fANDAkTS :>ac 6. Van den hond. Toen de vrouw weer aan kwam sleepen Met een koffer of twee drie Had ik het al lang begrepen Met mijn hondsche fantasie. Kijk dat beest het toch eens snappen Zei ze wat een grappig dier. Maar ik hou niet van die grappen, 't Deed me verre van plezier. Dacht ze soms in haar verblinding, Dat dit voor mij aardig was, Die afschuwelijke vinding Van dat dwaze menschenras? 'k Hoef er niets meer van te leeren, 'k Had de hondsdagen weer beet, Z ij gingen zich amuseeren. I k zou worden uitbesteed Bij een baas die niet m ij n baas is, Bij een vrouw, maar niet mijn vrouw. Wat natuurlijk hyperdwaas is Voor een dier met hondentrouw. Ander huis en ander eten, Andre katten in de buurt. En waarheen? wie zal het weten, Je wordt zoo maar weggestuurd. En hoe moeten zij zich redden, Als 'k ze niet bewaken kan. Als ze slapen in hun bedden, Zoo'n bezorgdheid pakt je an. In het heele hondenleven Grijpt niets je zoo pijnlijk aan, Kan niets je zoo'n droefheid geven. Als dat met-vacantie-gaan. Met mijn stqart tusschen mijn pooten En mijn ooren plat omlaag Helpt dat? ze zijn vastbesloten, Ze gaan toch, ze gaan zelfs graag. Eigenlijk moest ik ze straffen, Als ze weerkomen, maar hoe. Ik moot toch weer juichend blaffen, Toch weeV kwispel ik ze toe, Als ze mij met vreugd begroeten Zonder teeken van berouw Ik kan ze niet laten boeten, 't Is de baas en 't is de vyouw Vervangende en nieuwe materialen. Congres in Den Haag. •s GRAVENHAGE 3 September. Zooals reeds werd aangekondigd is vandaag hier ter stede een congres ge houden. waar verscheidene vooraanstaande vertegen- woordigers van de Duitsche metaalindustrie en het eco- nomisch leven voordrachten hebben gehouden met als hoofdonderwerp het gebruik van vervangende en nieuwe materialen voor de vervaardiging van machines, appara ten en andere dergelijke fabrikaten. Dit congres houdt verband met de tcntoonsteling. welke onder het motto „Werkstoffumstellung im allgemelnen Maschlnenbau" gistermiddag ln de gotnische zaal van het gebouw Kneu terdijk 20 Is geopend en door de vereeniglne van Duit sche ingenieurs in samenwerking met de Duitsche spoor wegen en met medewerking van de hoofdafdeellng volks voorlichting en propaganda van het Rijkscommissariaat Is georganiseerd. De belangstelling voor dit eendaagsche congres was vanmorgen bijzonder groot. Ongevcèr 500 industrleelen, ingenieurs en andere technici uit alle deelen van het land hadden aan de uitnoodlging gevolg gegeven. De belangstellenden werden in een korte toespraak door den gevolmachtigde voor Nederland van rijksminister Todt, den heer R. Fieblg, welkom geheeten Spr. zeide, dat het in de bedoeling lag zich dezen dag Intensief met dc ge dachte van metaalbesparing en materiaalvervanging door gebruik van nieuwe stoffen bezig te houden. Nederland heeft op dit terrein nog zeer veel voor lichting noodig. De omstandigheden hebben Dultschland gedwongen .deze problemen reeds aanstonds na den wereldoorlog te trachten op te lossen. De vraagstukken werden energiek aangepakt en prachtige successen zijn in den loop der Jaren bereikt. Spr. betoogde verder, dat alle krachten ingezét moeten worden om de grondstof- fenposltie In de toekomst ln overeenstemming te brengen met de clschen der Industrie. Dit is niet alleen in het be lang van Dultschland. maar het Is van groote betcekenl» voor geheel Europa, dus ook voor Needrland. Verscheidene prominente figuren uit de Duitsche metaal industrie en het economische leven hebben hierna voor drachten gehouden. Zoo spraken a«jhtereenvolgcns 's mor gens dr. Brandt van den rijksdienst voor metalen uit Berlijn over: „Wirtschaftliche und technische Aufgaben des metalleinsatzcs", dr. Udc, directeur van de vcreent- ging van Duitsche ingenieurs uit Berlijn over: „Werkstoff- sparen", prof. dr. Hass uit Berlijn over: „Stand der Austauscherfolge mit Aluminium und seinen Leglerungcn" en dr. Pontani, eveneens uit Berlijn over: „Die Mögllch- keiten der Verwendung von Zink und seinen Legierungen als Ausiauschwerkstoff". 's Middags spraken prof dr. Nieweg uit Darmstad over: „Die Einsatzmöglichkelten der Kunststoffe als Austausch- werkstoff", dr. Altmann uit Dusseldorf over: „Ausiausch werkstoff bel Zahnrfidern und Getriebebau" en Ober- regierungsrat dr. Wiederholt uit Berlijn over: „Ober- flfichenschutz an metallischen Werkstoffen". Prof. P. Meyer uit Den Haag completeerde deze voor- drachtenreeks door in de middaguren een interessante uiteenzetting te geven van de ervaringen, welke de Ne derlandsche Industrie met het gebruik van vervangende en nieuwe materialen heeft. Het spreekt vanzelf, dat de aanwezigen in 'den loop van den dag ruimschoots de gelegenheid hadden de tentoon stelling te bezichtigen. Aan het einde van het congres der vereenlglng van Duitsche Ingenieurs heeft de heer von Tiedemann, p.l.v. leider van de hoofdafdeellng volksvoorlichting en propa ganda van het rijkscommissariaat, een kort woord gespro ken, waarin hij deed uitkomen, dat de tentoonstelling van vervangende en nieuwe materialen en het werk der vereenlglng te dezer zake niet alleen technische doch ook politieke beteekenis hebben „Gij staat" aldus spreker „met alle te uwer beschikking zijnde middelen in het practlsche leven. Uw arbeid beteekent een belangrijke sdhredc op den weg der Europeesehe samenwerking op technisch gebied. Moge dit werk de beste resultaten op leveren." Daarna heeft de heer Schmltz, gevolmachtigde van het Duitsche rijksmlnlsterle voor bewapening cn Industrie, bet congres met woorden y*n dank gesloten (A. N, PJj

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5