Haarlem s Dagblad )e nieuwe bon nen Gevechtshandelingen in het Oosten zich succesvol ontwikkelen. ven R9e JAARGANG No. 17858 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- j dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. I Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie J 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PfcEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 'f 0.1716. Groentjes zie rubriek. Rijst alleen voor kinderen tot en met 3 jaar. Nu een bon voor havermout èn voor gort. 's-GRAVENHAGE, 5 September. Voor de week in 7 t.m. 13 September zijn voor brood of gebak de nnen 34-4 en 34 van de broodkaart aangewezen, ir vleesch of vleeschwaren 34 vleesch (Vz rantsoen) 34 vleeschwaren (1 rantsoen), voor kaas 34 kaas, >r melk 34 Melk I en voor aardappelen 35 reserve kg.) Van 7 September t.m. 4 October zijn geldig van de onkaart algemeen 114: 1 kg. suiker; 115: 250 gram offiesurrogaat; 116: 500 gram jam; 117: 250 gram aver mout; 118: 250 gram gort en 119: 100 gram ver- ilcelli of maizena. De bonnen 34, 35. 36 en 37 bloem even gedurende dit tijdvak recht op 16 rantsoen loem, brood of gebak. De bon C rijst geeft recht op et koopen van 250 gram rijst en de bon C havermout p het koopen van 250 gram havermout. Van 7 t.m. 24 September geven de bonnen 34 en 5 van de boterkaart recht op het koopen van 250 ram boter en de bonnen 34 en 35 van de vetkaart veneens, met reductie. Niet meer geldig zijn na Zaterdag 6 September de lonnen 33 brood, 33 bloem, 33 vleesch, 33 vleesch- varen, 33 melk 1, 34 reserve (aardappelen), 30, 31, 32 .-in 33 kaas, 29 en 30 boter, 29 en 30 vet en van de 8ilgemeene kaart: 107 (suiker), 108 (koffiesurrogaat), (jam), 110 (rijst, ook B rijst), 111 (havermout of ort. ook B havermout) en 112 (vermicelli of maizena). )e bonnen 33 eieren blijven geldig t.m. 13 September. "blSTRIBUTIE VAN BLOEM EN GRUTTERSWAREN. ill 's-GRAVENHAGE, 5 Sept. De secretaris-generaal ""tan het departement van landbouw en visscherij lepaakt in aansluiting op het bonaanwijzingsbericht roor de week van 7 t.m. 13 September 1941 nog het olgende bekend. Zooals uit genoemd bericht blijkt, is met ingang l*san 7 September a.s. het artikel bloem enz. In plaats Han een weekartikel een vierweeksch-artikel gewor In verband hiermede zijn dan ook voor het tijd— njrak van 7 September tot en met 4 October a.s. vier lonnummers, derhalve acht bonnen van de bonkaart l" diversen" aangewezen. T Voorts wordt er geen rijst enz. meer beschikbaar Is gesteld. Deze blijft uitsluitend gereserveerd voor kin- n leren van 0 tot en met 3 jaar en voor degenen, die poor losse rantsoenbonnen met „rijst" in aanmerking tomen. Op den bon „C rijst" voor kinderen tot en pinet 3 jaar is thans geen gruttenmeel (gemengd meel) i- neer verkrijgbaar, doch in plaats hiervan kan op den njbon kindermeel worden gekocht. e Ter vervanging van het rantsoen rijst ls de be jtaande bon voor 250 gram havermout óf 250 gram e gort vervangen door een bon voor 250 gram havermout daarnaast een bon voor 250 gram gort. In plaats g van 250 gram havermout óf gort naar keuze kan men eÖus thans zoowel 250 gram havermout als 250 gram ngort koopen. tl Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat voort- san op den bon voor havermout naast de gebruikelijke irtikelen ook havergort en gruttenmeel verkrijgbaar en op den bon voor gort, voortaan ook gortbloem en gruttenmeel. DISTRIBUTIE VAN BOTER. 's-GRAVENHAGE, 5 September. In aansluiting op het bonaanwijzingsbericht voor de week van 7 t.m. 13 September 1941 wordt nog medegedeeld, dat de bonnen 31, 32 en 33 van de boter-" en vetkaarten kunnen worden vernietigd. Frauduleuze kaashandelaren gearresteerd. Kaas gevonden in het gras en onder de dekens! De politie te Ede kwam een uitgebreiden smok kelhandel in kaas op het spoor, dien zij, hoewel dat met velerlei moeilijkheden gepaard ging, tot in de finesses aan het licht heeft weten te brengen. Het onderzoek begon met de inbeslagneming van één kaas; het werd voortgezet en geëindigd met de inbeslagneming van tientallen kazen. De eerste kaas werd aangetroffen bij P. te Ede. Daarna leidde het spoor naar S. te Barneveld, bij wien de politie 20 kazen, tot een gewicht van 85 KG aan trof, listig verborgen in een broedmachine. De tocht werd voortgezet naar Van M. te Barneveld. Het onderzoek in diens woning leverde echter niets op. Meer succes kwam, toen men het erf en de om geving aan een inspectie onderwierp. Achter een hooiberg vond men een flesch met stremsel en in bramenstruiken op een afstand van 300 meter van de boerderij, werden eenige kuipjes aangetroffen, allemaal materiaal, benoodigd voor de fabricage van kaas. In het weiland waren eenige kazen in het gras verborgen. Vervolgens ging men naar B. te Zwartebroek, gem. Barneveld. Bij haar komst zag de politie, dat de boerendochter haastig een trapje afklau- terde; de politie volgde haar en vond daar in de slaapkamer onder de dekens zeven kazen! In een café te Barneveld werd verder nog een 'koffertje met 31 pond kaas is beslag genomen en bij v. d. B. te Barneveld nog twee kazen, verborgen onder de stokboonen. Tegen alle betrokken personen is proces-verbaal opgemaakt wegens frauduleuzen handel in kaas. (A.N.P.) Twee jongens met 1000 op stap! Door de politie te Roermond zijn aangehouden twee knapen van 19 en 17 jaar, die de aandacht van de politie hadden getrokken. De oudste ver klaarde dat hij in het begin van deze week te Amsterdam zich f 1000 had toegeëigend, die hij voor zijn patroon op de bank moest deponeeren. Onderweg ontmoette hij den 17-jarigen vriend. Beiden gingen op stap, aanvankelijk naar Den Haag. Zij kochten kleeren, distributiebescheiden en een textielkaart voor veel geld en vertrokken naar Arnhem, waar zij logeerden. Vervolgens zakten zij af naar het Zuiden en kwamen terecht in Roer mond. waar zij logeerden van Dinsdag op Woens dag. Toen eindigde hun avontuur. De jongens zijn naar Amsterdam op transport gesteld. Ruim f 830 was nog in het bezit van den oudste. 60 frauduleuse slachters de gevangenis in. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Sept. Voor den econo- mischen rechter te Den Bosch hebben zich niet min der dan zestig personen te verantwoorden gehad Wegens het frauduleus slachten van een varken of een kalf. Aan al deze verdachten werden gevangenisstraffen opgelegd, varieerende tusschen 2 en 5 maanden. SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN. VLEUTEN, 4 September. Woensdagmiddag werd de spoorwegarbeider Budding, terwijl hij met een werkploeg aan het werk was aan de spoor lijn bij den overgang „Den Ham" alhier, door een electrischen trein uit Utrecht gegrepen. De her haalde signalen van den bestuurder heeft hij blijk baar niet gehoord. De man was op slag dood. De woningmarkt in Haarlem en omgeving. Koopprijzen sterk gestegen uit beleggingsoogpunt Weinig huizen te huur. Na den oorlog zijn zoo verklaarde ons iemand die geïnteresseerd is bij den verkoop en de ver huur van huizen in Haarlem en omgeving de koopprijzen van de woningen sterk gestegen. Er werd aanvankelijk veel gekocht als geldbelegging. De koopers waren van meening dat in een onzekeren tijd vaste goederen een bezit vormen dat het minste risico biedt. Daarom betaalden zij soms prijzen die ver boven het gewone niveau lagen. Die gretige kooplust was aanleiding dat de prij zen geregeld naar boven liepen. Als een makelaar in een enkel geval de opmerking maakte: „U koopt vrij duur; het is aan te nemen dat u na den oorlog, als u het huis verkoopen wilt, verlies zult moeten lijden", dan werd geantwoord: „toch maar koopen, dat risico neem ik in ruil voor de veilige belegging van mijn geld in den oorlogstijd". Sommige nienschen kochten wel heel gemak kelijk. Er zijn zelfs huizen per telefoon verkocht, terwijl de koopers de panden niet eens gezien had den! Het is geen wonder dat bij zoo'n gewillige markt de koopprijs der huizen soms met 25 a 30 pet. naar boven ging. Huizen die onder die omstandigheden gekocht werden bieden zoo vervolgde onze zegsman weinig uitzicht op een behoorlijke exploitatiewinst, want het is bekend, dat de huren niet verhoogd mogen worden. Voor den oorlog was het geen zeldzaamheid als de netto huuropbrengst van huizen 7 a 8 pet. was; voor arbeiderswoningen liep het wel eens tot 10 pet., maar nu werd gretig genoe gen genomen met 4, 4'/2 of 5 pet. De nieuwe be leggers die op de markt kwamen kochten bij voor keur goede middenstandshuizen. Door de gestegen koopprijzen was het in het afgeloopen jaar mogelijk dat de hypotheekbanken een groot deel van hun huizenbezit konden ver koopen. De banken hadden gedurende de crisis jaren deze huizen moeten koopen omdat er moei lijkheden waren met de betaling van de hypotheek rente. Als bij gedwongen verkoop het hoogste bod ver onder het bedrag der hypotheek bleef, nam in menig geval do hypotheekbank het huis in eigen dom over, er op speculeerend, dat de markt zich op den duur wel herstellen zou. Die verwachting is nu inderdaad vervuld Niet zelden had e'en hypotheekbank, als een hypotheekhouder niet aan zijn verplichtingen kon voldoen, de exploitatie van de huizen aan zich ge trokken. Nu bleek het voor verschillende eige naars van huizen, die in zulke ongunstige omstandig heden gekomen waren, niet alleen mogelijk bij verkoop de hypotheek af te koopen, maar zelf nog wat geld over te houden. In den laatsten tijd is de verkoop van huizen weer sterk verminderd. Daarvoor bestaan twee redenen. Ten eerste zijn er veel minder huizen die ten verkoop, worden aangeboden en ten tweede is in de kringen van de koopers minder geld be schikbaar. Dat er minder huizen op de markt komen is niet verwonderlijk, want wie eenmaal huizen bezit voelt weinig neiging daarvan afstand te doen. De woningen die in Haarlem en omgeving voor verhuring beschikbaar zijn, verminderen voort durend in aantal zoo vervolgde onze zegsman. Wie een huis moet hebben heeft reeds een toer er een naar zijn zin te vinden. Lang staat een huis zelden meer leeg. In het bijzonder is het moeilijk een arbeiders- of een kleine middenstandswoning te huren. Maar ook het aantal grootere mldden- standswonlngen dat te huur staat vermindert snel. Er komen nu ook huurders voor huizen die te voren minder gemakkelijk te verhuren waren. Een voorbeeld daarvan vormen de huizen van Tuinwijk- Zuid in het Haarlemmerhoutpark. Ook stond et- geregeld een 10-tal perceelen leeg van het com plex van de 51 middenstandswoningen die door een particuliere onderneming eenige jaren geleden in het Haarlemmerhoutpark zijn gezet. Dit zijn wel mooie huizen, maar er staan er teveel van één soort bij elkaar. Het feit doet zich nu voor dat er nog slechts enkele open zijn. Het zal wel niet lang meer duren en dan zijn ook die betrokken. Als er menschen bij een woningbureau komen om een huis te huren is het al niet gemakkelijk voor een keuze te zorgen. Te verwonderen behoeft dit niet, want er wordt in dezen tijd immers heel weinig nieuw gebouwd door de moeilijkheden die er met materialen zijn. Gelukkig worden er thans te Haarlem nog eenige complexen gebouwd, maar het aantal nieuwe huizen (omstreeks honderd) dat daardoor aan onze woningvoorraad wordt toege voegd, is niet voldoende om in de behoeften te voorzien die ontstaat doordat de bevolking van Haarlem per jaar mét ruim 2000 zielen groeit. Een gevolg van die omstandigheid is dat de gevallen van samenwoning den laatsten tijd sterk toenemen. ORGELBESPELING TE HAARLEM. Dinsdag 9 September, des avonds van 7.15 tot 8.15 uur wordt in de Groote Iverk te Haarlem een orgelbespeling gegeven door den heer Hennie Schouten. Het programma luidt als volgt: 1. Praeludium en fuga in fis D. Buxtehude. 2. a. Nun komm der Heiden Heiland, Buxtehude. b. Tn Dulci jubilo. 3. Praeludium en fuga in e, J. S. Bach. 4. Suite du premier ton, Guilain. (Plein Jeu, Trio, Duo, Basse de trompette, Recit, Dialogue, Petit plein jeu). 5 Berceuse, Marcel Dupré. 6. Fuga op het koraal „Wachet auf, ruft uns die Stimme", Max Reger. Vereéniging „Geloof en Weten schap". Het programma voor het nieuwe seizoen. Het programma van „Geloof en Wetenschap" voor het seizoen 1941—1942 is als volgt: Zondagmiddag 2 uur, 12 October 1941: „Jozef in Dothan" van Joost v. d. Vondel. Het Tooneel-Ly- ceum, Amsterdam. Zondagmiddag 2 uur, 9 November 1941: „Het Muisje" van Pailleron. Het Nederl. Tooneel, Am sterdam. Zondagmiddag 2 uur, 7 December 1941: „Maria Boodschap" van Paul Claudel. Tooneelgroep „Stu dio". Amsterdam. Zondagmiddag 2 uur, 18 Januari 1942: „Drieko ningenavond" van William Shakespeare. Het Ne- derlandseh Tooneel, Amsterdam. Zondagmiddag 2 uur, 15 Februari 1942: „Maria Stuart" van Fr. von Schiller. Het Nederl. Tooneel, Amsterdam. Zondagmiddag 2 uur, 12 April 1942: Een nog nader te noemen blijspel. Tooneelgroep „Het Masker", Amsterdam. HAARLEMSCHE RECHTBANK DIEFSTAL VAN EEN BAAL SPEK Voor de Haarlemsche Rechtbank hadden zich Donderdagmiddag twee kooplui te verantwoorden, die verdacht werden van diefstal van een baal spek uit het vrieshuis van het Slachthuis te Haar lem. Door een timmerman waren de kooplui, twee broers van 20 en 18 jaar op heeterdaad betrapt. De timmerman zag den jongsten broer uit. de cel klimmen terwijl de ander riep: „Gauw, gauw!" Beide verdachten ontkenden. De hoofdinspec teur van het Openbaar Slachthuis deelde mede, dat hij reeds eerder moeilijkheden met een der ver dachten had gehad. Hij had hem zelfs tijdelijk den toegang tot het Slachthuis geweigerd. Daar er reeds eerder gestolen was had het' personeel opdracht gekregen goed uit te kijken. De Officier eischte tegen beide verdachten 8 maanden gevangenis straf. De vei-dediger Mr. S. C. v. d. Wal achtte het ju ridisch bewijs niet geleverd en vroeg ontslag van rechtsvervolging. ONGEVALLENVERZEKERING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN FRANKRIJK EN BELGIë. 's-GRAVENHAGE, 4 September. De staats courant van hedenavond bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken betreffende ongevallenverzekering van Ne- derlandsche arbeiders, in Frankrijk of in België werkzaam. In artikel 1 wordt bepaald dat de in Nederland hun woonplaats hebbende arbeiders, die in Frank rijk of in België werkzaamheden verrichten in loon dienst van een onderneming of een organisatie welke niet in Nederland is gevestigd, doch welke door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken met goedvinden van den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is gelijkgesteld met een wel in Nederland gevestigde onderneming of organisatie, voor de toepassing van de Ongevallenwet 1921 worden gelijkgesteld met ai'beiders die in loondienst van een in Nederland gevestigde onder eming in Frankrijk of België werkzaam zijn. Overigens zij verwezen naar den tekst van het besluit in de staatscourant. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 20 Februari 1941. Te Amsterdam is aangehouden een 35-jarig draadnagelmaker, die zijn echtgenoote na een huise lijke oneenigheid met een mes een steek in den hals heeft toegebracht. T eraardebestelling i. S. C. Geverding. Mej Hedenmiddag twaalf uur is op dc Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mejuffrouw S. C. Geverding, de oudste inwoonster van Haarlem, die in den ouderdom van 101 jaar is overleden. Te voren had in het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis een rouwdienst plaats, die geleid werd door Ds. C. H. Brandt, predikant bij de Evang. Luth. Gemeente. Ook op de begraafplaats voerde deze predikant het woord. Hij noemde het een voorrecht, aan het graf van het oudste lid der Evang. Luth. Gemeente te Haarlem en oudste inwoonster van deze gemeente te mogen spreken. Hij was er van overtuigd, in den geest van mej. Geverding te handelen, als hij slechts en kort en eenvoudig woord sprak, want zij was ook een eenvoudige vrouw, die wat men noemt geen eischen had. De geweldige gebeurtenissen van dezen tijd beroerden haar niet; zij was een vrouw van de kleine huiselijke gezelligheid en toonde zich dankbaar voor den kleinsten dienst, dien men haar bewees. „Hier rust niet een 101-jarige, de oudste in woonster van Haarlem, maar een eenvoudige en lief hebbende oud-tante, die ook de liefde der familie had." Ds. Brandt eindigde met het bidden van het „Onze Vader" en het uitspreken van de begrafenis-liturgie. De heer W. C. Serné dankte mede namens de fa milie voor de laatste eer aan zijn oud-tante bewe zen. HUWELIJK PER MAILCOACH. Een stalhouder te Haarlem heeft zijn mail- coach van stal gehaald en velen die een huwelijk sluiten maken er gebruik van. Foto Het fraaie vervoermiddel met bruidspaar op een der oude Haarlemsche grachten. .(Foto Stevens). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Havenwerken aan de Britsche Oostkust gebombardeerd. Vliegveld aan het Suezkanaal aangevallen. Hoofdkwartier van den FÜhrer. 4 September D.N.B. Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In het Oosten blijven de gevechtshandelingen zich succesvol ontwikkelen. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht bij The Wash twee Britsche vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Andere gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan de Oostkust van het Britsche eiland gebombardeerd. Een aanval in den nacht van 3 op 4 September door Duitsche vliegtuigen ondernomen op het vliegveld Aboe Soeeir aan het Suezkanaal, bracht bijzonder veel resultaat. De startbaan werd ver nield. schuilplaatsen en munitie-opslagplaatsen geraakten door bomtreffers in brand. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Marine en luchtmacht hebben in de maand Augustus in den strijd tegen de Britsche ravl- tailleeringsscheepvaart 537.200 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht". Zinneloos bombardement door de Engelschen. Dertien dooden en talrijke gewonden in Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. 5 September. Gistermiddag heeft een Engelsche bommenwerper uit stratosfeer- hoogte verscheidene bommen op Rotterdam geworpen. Aangezien een welgericht werpen van bommen van een dergelijke hoogte voor de Engelschen theoretisch en practisch onmogelijk is. kon het bombardement slechts geschieden op een wijze, die uit den aard der zaak zware verliezen onder de burgerbevolking ten gevolge moest hebben. Er werden dan ook talrijke woonhuizen vernield, resp. min of meer zwaar be schadigd. Voorts zijn door dezen zinneloozen en mili tair volkomen nutteloozen aanval aanzienlijke verlie zen onder de Rotterdamsche bevolking ontstaan. Vol gens hetgeen tot dusver is vastgesteld, werden dertien personen gedood. 49 zwaar- en 36 licht gewond. Vermoedelijk zijn deze cijfers nog niet definitief daar mogelijk nog slachtoffers onder de puinhoopen bedolven liggen. Op te merken valt. dat deze Britsche wijze van oorlogvoering met elk begrip van moraal en volken recht in strijd is en een onschuldige burgerbevolking terroriseert, zonder dat daar eenigerlei houdbaar motief voor aan tc geven is. Dc bewering als zou men instrumenten bezitten, om van uit de genoemde enorme hoogte toch nog z\jn' doel te kunnen vinden, wordt door deskundige militaire kringen zonder meer belachelijk genoemd. Zulke instrumenten bestaan niet. Ook de uitkomst van dit soort aanvallen bewijst dit ten overvloede. Dit soort luchtaanvallen evenals de nachtelijke blin- delingsche luchtaanvallen, die reeds zoo vaak vergeefs naar moraal en recht deden vragen, zijn met sluip moorden op onbekende en onschuldige voorbijgangers gelijk te stellen. (A.N.P.) Koning Boris ontvangt groot-admiraal Rader. De Bulgaarsche bladen publiceeren een officieele bekendmaking dat koning Boris Woensdag den opperbevelhebber der Duitsche marine. groot- admiraal Rader, in gehoor heeft ontvangen. Om half twee gaf de koning ter eere van den vloot voogd een maaltijd waaraan verscheidenen of ficieele persoonlijkheden deelnamen. (D.N.B.) Optreden der Finsche luchtmacht. Vliegveld ten Oosten van Karelië gebombardeerd. HELSINKI, 5 September (D.N.B.) Naar officieel wordt medegedeeld hebben de Finsche luchtstrijd krachten met succes een Sovjetvliegveld in het Oos ten van Karelië gebombardeerd en mettreffers vlieg tuigen op den grond vernield. Tijdens een luchtge vecht met 9 vijandelijke jagers boven Valkeasaari zijn 7 der machines neergeschoten en een beschadigd. Bij Aunus zijn in 4 luchtgevechten acht vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. De afweer op den grond heeft op de Karelische Landengte en in Oost-Karelië nog zeven vliegtuigen doen neerstorten, zoodat de vijand 22 vliegtuigen heeft verloren. Bij deze gevechtsopera- ties gingen twee eigen vliegtuigen verloren. De in zittenden konden echter veilig neerkomen. Amerikaansche torpedojager aangevallen. Op weg naar IJsland. WASHINGTON. 5 September. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van het ministerie van Marine is de Amerikaansche torpedobootjager „Greer", die met post onderweg was naar IJsland, Donderdagochtend door een duikboot aangevallen. De torpedobootjager heeft diepte bommen uitgeworpen, welker resultaat onbekend is. Luchtgevechten boven het Kanaalgebied. 25 Britsche toestellen door jagers en luchtafweer neergeschoten. BERLIJN, 5 September (D.N.B.) Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: In den mid dag van den 4en September heeft de vijand bij lucht gevechten boven het Kanaal en in het Fransche kust gebied zware verliezen geleden. Jachtvliegtuigen heb ben volgens tot dusverre ontvangen berichten in to taal 21 Britsche jagers en een bommenwerper neer geschoten. Nog twee bommenwerpers en een jager werden door afweergeschut neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedragen volgens de tot dusver ontvangen berichten 25 toestellen. Eigen ver liezen zijn niet ontstaan. Luitenant-kolonel Galland bevocht aan de Kanaal- kust zijn 81ste overwinning. Mislukte luchtaanval op Berlijn. BERLIJN, 5 September (A.N.P.) Een gering aan tal Sovjetbommenwerpers heeft in den afgeloopen nacht getracht een aanval te ondernemen op de rijks hoofdstad. Van twee vijandelijke vliegtuigen werd er een door het afweergeschut neergehaald. Er zijn geen berichten ontvangen over neergeworpen bommen. Duitsche infanteristen tijdens den aanval op een volgeladen Sovjet-transporttrein op het traject SmolenskMoskou. De artillerie heeft de wagens in brand geschoten en de soldaten nemen de begeleidende manschappen onder vuur. (Foto Orbis-Holland) Rede van Mackenzie King over de Canadeesche hulpverleening aan Engeland. Antwoord van Churchill. Het D.N.B. deelt mede: De Britsche Nieuwsdienst meldt dat de Canadeesche minister-president, Macken zie King, gisteren aan een maaltijd in het Mansion- House het woord gevoerd heeft over de militaire hulpverleening van Canada aan Engeland Mackenzie King gaf toe dat „met al de hulp en ondersteuning welke Engeland tot dusver heeft ontvangen, het nooit alleen dezen oorlog kan winnen". Voorts moet ervoor gezorgd worden dat deze oorlog niet ontaardt in een „strijd tusschen de beide halfronden van de wereld". Canada vormt de „Noordelijke brug" tusschen Enge land en de Ver. Staten., Winston Churchill zeide in zijn antwoord dat het tegenwoordige „groote wereldprobleem" niet kan worden opgelost zonder de volledige medewerking van alle landen van het Westelijke Halfrond. Chur chill zeide verder dat de Canadeesche troepen in En geland tot dusver nog geen gelegenheid gehad heb ben „zich met den vijand te meten". Te gegevener tijd zouden zij echter mede de eersten zijn die ..tegen den vijand in het veld zouden worden gebracht". Uit New York meldt het D.N.B.: De New Yorksche middagedities publiceeren de redevoering van den Canadeeschen premier te Londen, waarin hij o.m. den Ver. Staten verzocht aan Engeland soortgelijke ga ranties te geven als aan Canada. De bladen laten het licht vallen op den eisch van King dat Engeland moet worden verdedigd als bruggehoofd naar Amerika. De „New York Sun" schrijft hierover dat deze ver klaringen van Mackenzie King door de meeste Ame rikanen met volledïgen ernst worden gelezen, want alle Amerikanen weten dat de verklaring van Roose velt inzake Canada niets anders is geweest dan de herhaling van de Monroeleer met een speciale ver wijzing naar Canada. Een zoo nabij buurman als King, zoo schrijft het blad, moest weten dat het tegen woordig onmogelijk ls ook maar een kleine groep van Amerikaansche senatoren voor een dergelijk ga rantieverdrag op de been te brengen. DE KUNSTSCHATTEN VAN MAURICE ROTHSCHILD. VICHY, 5 September (D.N.B.) Onder sterke po litiebewaking zijn gisteren de kunstschatten van den Jood Maurice Rothschild, die van de Fransche natio naliteit vervallen is verklaard, uit zijn kasteel in de nabijheid van Lourdes weggehaald. Onder de kunstvoor werpen bevinden zich schilderijen van Rubens, Rem brandt. Goya, Watteau, Fragonard, Boucher en waar devolle tapijten. De totale waarde van de Rothschild- verzameling wordt geraamd op rond 50 millioea francs.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1