IHIilOHT het amerikaansche huis i iepenhout £aatste ^Betichten Spoxi en Spet Lederen, Sport- en Regenkleeding Anton Dvorak. Vacantieherinneringen. Eigenaardigheden QBucgeciiikeSiandj Aanval op het gebied van het Suezkanaal. TUNIS, 5 Sept. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Kaïro heeft het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken bekend gemaakt dat tijdens een lucht aanval in den nacht van Woensdag op Donderdag in het gebied van het Suezkanaal schade is veroorzaakt. DORIOT NAAR HET OOSTELIJKE FRONT. PARIJS, 5 September (D.N.B.) De voorzitter der Fransche Volkspartij, Jacques Doriot, is gisteren met het eerste contingent van het Fransche Vrijwilligers legioen naar het Oostelijke front vertrokken. Ir. Mussert te Berlijn. Besprekingen over den strijd tegen het Bolsjewisme. 'S-GRAVENHA4GE, 5 September. De persdienst van de N.S.B. meldt: Naar wij vernemen heeft de leider der N.S.B. in gezelschap van den plaatsvervangend leider Van Geelkerken, It.-generaal Seyffardt. den commandant der W.A., mr. Zondervan, heerbanleider Müller Lehning en den adjudant van den leider, heerban leider Mr. Dr. Kessler, deze week een kort bezoek gebracht aan Berlijn, alwaar belangrijke besprekingen zijn gevoerd met de hoogste autoriteiten der Waffen S.S. over het deelnemen van Nederlanders aan den strijd tegen het bolsjewisme. De besprekingen leidden tot volledige overeenstemming. HET JAARBOEK 1940 VAN „HAERLEM". Het jaarboek 1940 van de vereeniging „Haerlem,, is verschenen en vormt een waardig vervolg op de in den loop der jaren reeds verschenen jaarboeken. Als steeds bevat het een serie necrologieën van in het vorige jaar overleden vooraanstaande stadgenooten, interessante bijdragen en de bekende kroniek, ver zorgd door den heer W. P. J. Overmeer. In het jaarverslag deelt de secretaris o.m. mede, dat het notulenboek der vereeniging, dat hem tijdens het vervullen van zijn militairen dienstplicht verge zelde, op 10 Mei bij het bombardement van het Vliegpark Waalhaven verloren is gegaan, een voor de vereeniging betreurenswaardig verlies, waarte genover de groei van de fotoverzameling staat. Het bestuur heeft deze collectie voor 10 jaar aan het Ge meente-archief in bruikleen gegeven. Niet alleen is daar veiliger, maar de gemeente-archivaris heeft zich er mede belast haar te catalogiseeren en geheel te ordenen. Het ledental liep in 1940 eenigszins terug, doch hervatte spoedig de stijgende lijn, zoodat het thans 500 bedraagt. Wat de in het jaarboek opgenomen bijdrage be treft, Mr. J. M. Fuchs schreef een interessant op stel over het Wagenveer Amsterdam-Haarlem, waar van reeds in 1520 gewag wordt gemaakt en dat tot ver in de negentiende eeuw stand hield. De heer E. H. Krelage wijdt een bespreking aan de figuur van George Voorhelm Schneevoogt. (17751850), bekend bloembollenkweeker te Haar lem, en mej. Dr. G. H. Kurtz vertelt het een en an der over Pieter Langendijk en Gerrit Willem van Oosten de Bruyn, stadshistorieschrijvers. Duinvliet en Elswoud leverden stof voor artikelen resp. van vr. J. M. Sterck—Proot en C. W. D. Vrijland. Ten slotte vormt een bloemlezing uit een onuitgege ven verhandeling van prof. dr. A. E. H. Swaen ,,Het Haarlem mijner jeugd" een zeer lezenswaardig stukje plaatselijke historie, Boksen Veel belangstelling voor bokstournooi. •sGRAVENHAGE.4 September (A. N. P.) De eerste wedstrijden van het bokstournooi. dat als ontspanning >r de Duitsche troepen ln Nederland is georganiseerd, worden op 6 September te Vlissingen gehouden. De tweede voorwedstrijd wordt op 10 September te 15 uur ln het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden, de eindstrijd op 14 September op het Malieveld te 's Gra- venhage. Daar bokst de winnaar der voorwedstrijden tegen den Duitsche kampioen mïddengewicht, Gustav Eder. Ook van Nederïandsche zijde bestaat groote belangstel ling voor dit tournooi. Te Parijs en in België werden der gelijke wedstrijden door 30.000 menschen bezocht. Voor het tournooi in Nederland zijn reeds 10.000 plaat- »en besproken en vijf extra treinen aangevraagd. Lawntennis AMATEURS-OEFENMEESTERS. De ploeg van de oefenmeesters, die Zaterdag en Zondag Op de M.E.T.S.-banen te Schevenlngen tegen een ploeg •mateurs uitkomt is als volgt samengesteld: Enkelspel: 1. W. Hemmes, 2. A. Waasdorp, 3. J. Goed- Had en 4. J. de Mos. Heerendubbelspel: l. W. Hemmes—J. Goedraad; 2. A. Waasdorp—J. de Mos, of D. de Mos—J. de oMs. Dammen CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1941/1942 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Zondag a.s. zujlen de wedstrijden om de clubkampioen- •chappen 1941/1942 der Haarlemsche Damclub een aanvang nemen. Aan deze wedstrijden zullen c.a. vijftig spelers deel nemen, verdeeld in drie klassen. De strijd in de hoofdklasse belooft bijzonder interessant W zullen worden door de deelneming van den oud-kam pioen van Nederland F. Raman, meester P. J. van Dar telen. J. B. Sluiter Jr., J. W. van Dartelen, W. Lensink (oud hoofdklasse-speler van het Hilversumsche Damge- ■ootschap) enz. De geheele leiding van deze wedstrijden werd opge dragen aan den heer K. Olij, 2de secretaris der Haarlem sche Damclub. MEDAILLEWEDSTRIJD R.K. DAMCLUB „ST BAVO" t— HAARLEMSCHE DAMCLUB I. Donderdagavond j.l. vond in het clublokaal vxan de R.K. Damclub „St. Bavo", R.K. Vereenigingsgebouw a. d. Heerenweg te Heemstede de tweede ontmoeting plaats tusschen de beide eerste tientallen van „St. Bavo" en de Haarlemsche Damclub om de door beide vereenlgingen beschikbaar gestelde medaille. De Haarlemsche Damclub stelde zich op met invallers voor F. Raman en Joh. Fabel, wijl „St. Bavo" twee invallers had voor J. Veen en Zomer. De gedétailleerde uitslag van dezen wedstrijd luidt als volgt: Bord No. R.K. Damcl. „St.Bavo" I—Haarl. Damclub I. Heemstede Haarlem 1. J. Warmerdam—P. J. van Dartelen 0— 2 2. B. H. M. Stevens—J. B. Sluiter Jr. 0— 2 3. G. Zonneveld—A. Miedema 0— 2 4. J. C. Draijer—J. W. van Dartelen 0— 2 5. J. V. d. Zwan—P. H. Meure 11 6. L. v. d. Voort-^J. van Looij 1— 1 7 J. van Berkum—Ph. G. Amelung Jr. 2— 0 8. J. Witteman—K. Olij 1— 1 9. J. Weijers—W. Lensink 0— 2 10. H. Willemse—F. L. Schrljnemakers 0— 2 Totaal: 5—15 Uitslag 1ste wedstrijd 11— 9 Totaal uitslag: 16—24 De Haarlemsche Damclub heeft dus op fraaie wijze revanche genomen voor de In de eerste ontmoeting gele den nederlaag en legde hierdoor beslag op de uitgeloofde medaille. BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. Ingez. Med.) mesjes zijn „staalhard" en tegelijk „zacht als zijde" bij het scheren! (Adv. Ingez. Med.) SIMULTAANSEANCE J. W. VAN DARTELEN TE SCHAGEN (N.-H.) Woensdagavond J.l. gaf de heer J. W. van Dartelen uit Heemstede op uitnoodiging van den Schager Damclub in het Koffiehuis „De Posthoorn" a. d. Markt le Schagen een simultaanséance voor de leden en genoodigden dezer vereeniging. Voor deze séance bestond, ook uit de 01 liggende plaatsen, bijzonder groote belangstelling. Door spelers werd eraan deelgenomen, w.o. een groot aantal bekende spelers uit de vereenigingen tusschen Alkmaar en Den Helder. Na ca. 3 uur spelen had de rimulaan- speler hiervan 23 partijen gewonnen, 9 partijen verloren tegen J. de Vos. P. Blauboer, S. van Ruiten, J. Mooij. Joh. Bremer en C. Sprinkeling, allen te Schagen; K. Keu ris te-Kolhorn; P. Mienis te Oudkarspel en J. Helder te Aartswoud en 3 partijen remise gespeeld tegen C. v. d. Oord te Schagen. B. Dapper te Burgervlotbrug en P. Beers te Noord-Scharwoude. De simultaanspeler behaalde dus 70 pet. van het aantal te behalen punten en speelde met een snelheid van pkm. 5 minuten per partij. De wedstrijden om de clubkampioenschappen 1940/1941 der Haarlemsche Damclub zijn thans op enkele partijen na geheel beëindigd. Aan deze wedstrijden hebben ruim 50 spelers deelgenomen en de strijd is zonder uitzondering in alle klassen zeer Interessant en spannend geweest. Alhoewel de eindstanden nog niet kunnen worden ge publiceerd, zijn thans toch reeds de volgende definitieve beslissingen gevallen. In de hoofdklasse zal het kampioenschap ten deel vallen aan J. B. Sluiter Jr., terwijl de tweede prijs werd behaald door J. W. van Dartelen. Wij merken nog op, dat de Haar lemsche meester P. J. van Dartelen dit jaar niet aan deze wedstrijden heeft deelgenomen. In de eerste klasse behaalden D. Schrijnemakers, I. Risseeuw, J. H. Meure, J. A. E. Elstgeest en J. J. Koren allen het vereischte moyenne van 1.30 en promoveerden naar de hoofdklasse, terwijl H. A. Hoddenbach degradeer de naar de tweede klasse. Het clubkampioenschap der tweede klasse werd gewon nen door C. B. de Laat de tweede prijs door Y. Boter bloem en de derde prijs door W. H. J. v. d. Eijnde. Naar de eerste klasse promoveerden C. B. de Laat, Y. Boterbloem, W. H. J. v. d. Eijnde en J. M. Rutgers. Wielrijden DE RONDE VAN HAARLEM-NOORD. De Ronde van Haarlem-Noord op Zondag 14 Sep tember des middags om 2V2 uur is door Ged. Staten toegestaan. H. R. C. „DE JONGE KAMPIOEN". Dinsdag 2 September werd een peloton trainingsrit ge houden voor a.s. kampioenschappen van Nederland. Jammer is dat G. Gerritsen die opgenomen is in een zie kenhuis, niet mede kon starten. Hiervoor viel B. Snoek ln. Uitslag werd: 1. A-peloton: P. Peters, F. Keyzerswaard, C. en B. Snoek. 2 C-peloton: H. Tichelaar, K. Neeft, Pet ter, Keizers. B-peloton, pech. Donderdag werd de 3de Competitie-rit verreden over 40 K.M. met 3 klassementen. Uitslag werd: A kl.: 1. P. Peters ,4 pnt.; 2. C. Snoek 6 pnt.; 3. F. v. ICeijzerswaard 8 pnt. 4. J. Ekel, pech. B-kl.: 1. B. Snoek 3 pnt.; 2. K. Neeft 6 pnt.; 3. H. de Droog 9 pnt. C-kl.: l. B. Petter; 2. K. Steendam; 3. H. Tichelaar; Keizers en Mutsaerts pech. De H. R. C. De Jonge Kampioen heeft thans toestem ming gekregen voor het houden van'een Openronde in Haarlem-Noord op Zondag 14 September des middags van 3—6 uur. Deze ronde is opengesteld voor Onafhan- kelijken, amateurs, nieuwelingen en beginnelingen. Inschrijvingen kunnen geschieden bij H. v. d. Beeke, Ged. Oude Gracht 51, telef 20701. Verschillende nieuwelingen en amateurs schreven reeds in. Gymnastiek OPENLUCHTDAG VAN CONCORDIA. Zondag a.s. houdt Concordia onder leiding van de hee- ren J. W. Duijff en A. H. Diets een sportdag op het ter rein aan de Kleverlaan. 's Morgens vinden de jaarlijksche athletiekwedstrijden voor dames en heeren plaats. Er zal een zeskamp worden verwerkt, bestaande uit 2 loop-, 2 spring- en 2 werp- nummers naar keuze. De kampioenen van vorig jaar, mej. R. Sjouwerman en J. W. Duijff, zullen hun titel verdedigen. Voor de Ju nioren is een vierkamp bestemd. 's Middags zijn de adspiranten aan de beurt, en wel met wedstrijden van allerlei aard. Zwemmen DUAL-MEET H. P. C.—U. Z. C. Tot besluit van het seizoen zal de H. P. C. op Zondag 6 September a.s. een dual-meet houden tegen de Utrecht- sche zwemclub in Groenendaal, Deze wedstrijd zal aan vangen met diverse zwemnummers, terwijl besloten wordt met de waterpolo-ontmoetingen tusschen de dames- en heerenploegen. De zwemnummers bestaan o.m. uit een 3 x 50 meter wisselslagestafette dames, een 3 x 50 meter wisselslagestafette voor jongensadspiranten en een 10 x 100 meter .bortscrawlestafette heeren. Reeds Zaterdagmiddag zullen vele U. Z. C.'ers ln Heem stede aankomen waar zij bij de leden van H. P. C. zullen worden ondergebracht. Zaterdagavond zullen beide ver eenigingen een samenkomst houden in het Sportpark restaurant te Heemstede. 9 Lawntennis Amateurs tegen oefenmeesters. De keuzecommissie van den N. L. T. B. heeft de volgen de ploeg opgesteld voor den wedstrijd amateurs—oefen meesters welke Zaterdag en Zondag a s. op de M.E.T.S.- banen te Schevenlngen wordt gespeeld en welke uit vier enkelspelen en twee dubbelspelen bestaat. Enkelspel: 1. H. van Swol. 2. T. Hughan, 3. D. Tesch- macher, 4. H Wilton. Dubbelspel: 1. H. van Swol—J. v. d. Heyden, 2. T. Hug han—I. Rinkel. Het is dus wel de sterkste ploeg, welke de amateurs in het veld brengen. Handbal SERIE HANDBALWEDSTRIJDEN LIJNDEN. Op het handbalterrein van de gymnastiekvereenlging Lijnden werden de seriewedstrijden handbal voortgezet. Hoewel de regen den heelen dag dreigde en er af en toe eens een buitje losbrak, hadden do wedstrijden toch een vlot verloop. De uitslagen luidden als volgt: Afd. II heeren: Watervrienden—Vooruit II 8—1 O. S. S.Olympia A'dam 4—2 Afd. I dames: Watervrienden—Vriendschap 4—0 Rapiditas—Tonido 1—0 Afd. II dames: Lijnden—Olympia A'dam 3—3 Afd. I heeren: Lijnden—Rapiditas 9—1 Turno—A. H. C. 2—7 Zondag a.s. heeft de finale plaats. CARNERA WEDEROM IN DEN RING. ROME 5 September (A. N. P.). Zooals bekend Is de bokser Camera filmacteur geworden. Toch blijft hij de bokssport trouw en hij heeft de uitnoodiging om Zondag 23 September een gevecht aan te gaan met Arnold! aan genomen. Dit interessante gevecht zal te Rome worden gehouden. 1841 - 7 SEPTEMBER - 1941. Wij herdenken dezer dagen den honderdsten ge boortedag van den grooten Tschechischen componist Anton Dvorak, die tezamen met zijn landgenoot Smetana in zijn werken de hoogste getuigenis van de Tschechische muziek aflegt. Hij werd geboren den zevenden September van het jaar 1841, als zoon van een dorpsslager. Reeds vroeg openbaarden zich zijn muzikale talenten, zoodat zijn vader hem na rijp beraad naar Praag stuurde, waar hij als leerling van de „Orgelschool" werd aangeno men. Hij verliet dit instituut na twee jaar en kreeg een aanstelling als altist bij het nationale opera- orkest. Intusschen schreef Dvorak reeds zijn eerste werken, waaronder een strijkkwartet en twee sym- phonieën. Zij bevatten nog weinig oorspronkelijke ge dachten. doch toonen reeds een voortreffelijk vak manschap. Het meeste hiervan werd gecomponeerd zonder de hulp van een piano, want de financieele draagkracht van den jongen componist stond hem niet toe er een te huren. Zijn werkkring in het opera-orkest bracht hem ertoe zich ook aan de dramatische kunst te wijden. Het resultaat hiervan waren twee opera's, die evenwel wegens de groote technische moeilijkheden onopge- voerd bleven. Toch had Dvorak hiermede de aan dacht op zich gevestigd. Het jaar 1873 bracht hem zijn eerste groote succes: de uitvoering van zijn cantate „Hymne" voor ge mengd koor en orkest. De tekst, welke een nationaal onderwerp behandelt, moest hem wel inspireeren. Een tweede succes was de toekenning van de Oosten- rijksche Staatsbeurs in 1875 voor een nieuwe sym phonie in Es. Deze toelage werd nadien nog gedurende vijf jaren verlengd. Dvoréks financieele positie w?s intusschen merk baar verbeterd, zoodat hij behalve het ambt van or ganist aan een der kerken in de stad geen andere positie behoefde te bekleeden en zich geheel aan zijn scheppenden arbeid kon wijden. In dezen tijd ont stonden vele werken, waaronder twee opera's, twee svmphonieën en vele stukken voor kamerensemble. Meer en meer kwamen er nationale klanken in zijn muziek: in de snelle deelen van zijn quartetten en trio's vlocht hij Slavische dansmotieven, zooals de polka en de furiant. Ook componeerde hij een Slavische rhap- sodie voor orkest. Dvorak was inmiddels een nationale beroemdheid geworden. Ook in Weenen was zijn 'naam doorgedron gen en speciaal Johannes Brahms toonde een leven dige belangstelling voor zijn Tschechischen kunst broeder. Dit leidde tot een hechte vriendschap, welke hen voor het leven verbond Het was ook niet meer dan natuurlijk, dat deze mannen, die beiden in hun werken getuigenis aflegden tegen Wagner's bewering, als zou de instrumentale muziek na Beethoven bank roet zijn gegaan, zich tot elkander aangetrokken voelden. In 1878 schrijft Dvorék zijn Slavische dansen voor piano vierhandig en instrumenteert hen kort daar na. Deze bundel van acht dansen heeft wel het meest tot: zijn populariteit bijgedragen. Reeds spoedig wer den zij in alle beschaafde landen ter wereld gespeeld, zoowaar ook in Amerika. Onder de andere werken uit dezen tijd noemen wij het vioolconcert, dat den componist eveneens groot succes bracht en naast de concerten van Beethoven en Brahms een blijvende plaats heeft verworven in de vioollitteratuur. Begin 1884 ontving Dvorak een uitnoodiging om in Engeland eenige van zijn werken te dlrigeeren cn deze reis had tot gevolg, dat zij binnen het tijdsbe stek van twaalf jaar nog achtmaal herhaald werd. Naast Duitschland was Engeland het land waar men Dvorak het meest waardeerde. Intusschen compo neerde hij zeer veel werken, hoofdzakelijk kamer- en orkestmuziek, alle van hooge muzikale waarde, som mige zelfs van een treffende genialiteit, zooals het pianoquintet in A. In het jaar 1890 bood men Dvorak het professoraat voor Compositie aan het Conservatorium te Praag aan. hetwelk hij na lang overleg accepteerde. Hier vormde hij binnen luttele jaren een groep jonge mu sici, die vrijwel allen later eervolle plaatsen in het Tschechische muziekleven hebben ingenomen. Ver- scheidenen kwamen zelfs tot internationale bekend heid. met name zijn leerlingen Novak en Joseph Suk. De nieuwe Wereld. Kort daarop kreeg Dvorak de uitnoodiging in New York eenige concerten te dirigeeren en een cursus voor compositie aan een der conservatoria te leiden. Hoewel hij slechts noode zijn land verliet, zwichtte hij ten slotte voor het hooge honorarium, dat hem en de zijnen een zorgenlooze toekomst verzekerde. Deze reis is zoowel voor Dvorék als voor Amerika van groote beteekenis geworden. Tijdens zijn verblijf aldaar ontstonden zijn negende en laatste symphonie „Uit de Nieuwe Wereld" en het strijkquartet in F bekend onder den naam „Nigger-quartet". Reeds de titels duiden erop, dat Dvorak gebruik maakte van de eigenaardigheden der negermuziek: gesyncopieer- de rhythmen en penthatonische melodieën. De sym phonie had een overweldigend succes en ls sindsdien een repertoirestuk van alle orkesten ter wereld ge worden. Doch speciaal Amerika beschouwde haar als een nationaal bezit. Het quartet werd gecomponeerd in Spillville, een Tschechische nederzetting, welke Dvorék in den zo mer van het jaar 1893 bezocht. Ook schreef hij daar een strijkquintet, waarin Indiaansche motieven voor komen. Tijdens een tweede Amerika jnsch# reis ontstond het prachtige celloconcert in b, dat heden ten dage nog meer verbreid is dan het concert voor viool. In de laatste jaren van zijn leven wendde Dvorék zich weer van de absolute muziek af. Het resultaat hiervan waren eenige symphonische gedichten en opera's. Hoewel zij sublieme gedeelten bevatten, too nen zij ons toch, dat 's meesters scheppingskracht aan het afnemen was. Hetzelfde gold voor zijn phvsieke gesteldheid. Hij overleed den eersten Mei 1904. Dvoréte's meest treffende eigenschappen waren zijn spontaniteit en zijn eenvoud. Hierdoor was het hem mogelijk zich den geest van de Tschechische volks muziek zoo eigen te maken en haar ln zijn werken te idealiseeren. Hij Is begonnen met kamermuziek. Later is hij ook andere wegen ingeslagen, doch met dit genre heeft hij toch zijn hoogste roem geoogst. In welke combi natie hij de strijkers en de piano ook aanwendt, over al is hij een meester in vormgeving en instrumentatie. Daarbij belet zijn muzikale spontaniteit hem ten eenenmale gemeenplaatsen te gebruiken. In harmo nisch opzicht was hij niet modern, doch het modu leeren geschiedt bij hem op even interessante en dik wijls verrassende wijze al bij zijn landgenoot Smetana. Een eigenaardigheid van Dvorék, die men ook bij Gustav Mahler aantreft, is, dat hij zijn thema's niet altijd direct exponeerde, doch hen in den loop van het stuk langzamerhand liet ontstaan, Overigens ge bruikte hij dezelfde vormen als zijn voorgangers Beet hoven en Schubert. Daar waar Dvorék zich met buiten-muzikale ele menten bezig hield, zooals in het lied en de opera, bleef de muziek toch altijd op het eerste plan. Wel zocht hij in zijn opera's naar nationale en populaire teksten, doch nergens was hij zoo geïnspireerd als in zijn absoluut-muzikaal oeuvre. Een uitzondering hier op vormen zijn geestelijke koorwerken, welke een ..Stabat Mater", een mis en een Requiem bevatten. Hier kon hij zijn religieuze gedachten Dvorék was een zeer vroom man uitdrukken, zonder zijn heil behoeven te zoeken in theatrale effecten en senti- menteele phrases. Dvoréks beteekenis ligt hierin, dat hij de Tsche chische volksmuziek overbracht naar de Symphonie cn het strijkquartet. in tegenstelling met een figuur als Edvard Grieg, wiens Noorsche klanken zelf hun vorm bepaalden en Smetana, die haar aan een drama tisch of lyrisch gegeven verbond. F. R. NOSKE. 7. Van het huis. Men zegt: als muren konden spreken.... Of dat bijzonder wezen zou. Welnu, ik wil ook niet ontbreken, De muren spreken daarom nou. Ik wil wel openlijk verklaren, Het staat me altijd heel goed aan Dat mijn bewoners telken jare Een poosje met vacantie gaan. Want alles bij elkaar genomen Ben ik ook wel eens graag alleen, Het is wel heerlijk eens te droomen, Zoo stil en vredig voor je heen. Geen roering in je ingewanden, Vooral soms heftig door de jeugd, Mijn onderhuidsche dwingelanden, Die rust alleen doet je al deugd. Geen wilde rennen op de trappen, Geen krieblend dansen op je vloer, Geen wild met al je deuren klappen, Kortom geen binnenshuisrumoer. Een poosje eens geen menschen onder, Of wel, figuurlijk, op je dak, Heusch dat genot is heel bijzonder, Ook ik voel me soms oud en zwak. Als ze na afloop wederkeeren En 'k merk dat hun dat vreugde geeft, Dan kan ik dat ook weer waardeeren, Dan voel je echt weer dat je leeft. HEEMSTEDE CONCERT IN GROENENDAAL. Zondagmiddag van 3—5 uur besluit het fanfarecorps „Excelsior", onder leiding van den heer J. oomes de reeks zomerconcerten ln het wandelbosch Groenendaal. Het programma is: 1. Sambre et Meuse. marsch, Rauskl 2. Un matin, un midi, un soir Vlenne, Jos. Bauwens 3. La Fiancée du Korringan, fantasie, O. Coquelet 4. Aan de Golf van Napels, wals. E. Larue 5. Doornroosje's Bruidsvaart, Max Rhode Pauze. 6: The Middy, marsch. J. Alfert 7 Ouverture fantastlque, A. Govaert 8. Les Cloches de Corneville, fantasie E. Roux 9 Vie d' Artiste, wals, Strauss 10. Finale. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: G. van Aken—Groenedijk. ONDERTROUWD: H. W. Nclissen en E. B. M. L. Kerk- hoffs; A. van der Park en M. G. Zonneveld. GETROUWD: J. A. Moorman en E. C. Kant; J. H. C. ten Have en A. P. W Schröder; K. Schirrmand en C. B. Barnhorn; A. van der Park en M. G. Zonneveld; F. W. J. Vermeer en E. Bruins. OVERLEDEN: M. Versterre, oud 36 j.. overl. te Haarlem; H. Dik, oud 75 j., overl. te Haarlem; J. F. f/l. Sterck, oud 82 j., overl te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Smid, Zomerzorgerlaan 14 b, een leeren mantelriem: Van Eerden, Kleverlaan 1, een heeren- hoed: Van Meures, Verbindingsweg 29,- een sigaretten- étui met inhoud; Kokkelkoorn, Jan Evertsenstraat 9, een handpomp Wlchers, De Genestetweg 14, een pet; zand- voortschelaan 179, Heemstede, een big; Huljzer, Bloemen- daalscheweg 88. een kinderportemonnaie met inhoud; Keereweer, Kinhelmweg 5, een gerepareerde kinderschoen; Driessen, Prins Mauritslaan 130, een damesarmband horloge: Govers, J. W. Frisolaan 17, een regenkapje; P. Smid, Zomerzorgeerlaan 14 b, een nikkelen horloge; Van den Bergh, Oranje Nassaulaan 177. een mantelriem; Politie bureau Overveen (inlichtingen alleen op werkdagen van 10—12 uur v.m.). poppenschoentje, verchroomd horloge, hondenhalsband met penning, sleutels, hoofddoekje, re gencape, zilveren? beursje met inhoud, tabakzak; Post Aerdenhout, gebedenboekje, breukband, heerenhoed, karwats. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f6—f5,40 per K.G.; Tong f5.65—f2,80 per K.G.; Kleine schol le s. f90—f75; Kleine schol 2e s. f65—f"' Pufschol le s. f 47—f 37; Pufschol 2e s. f-36—f 10; Gr. bot f51—f46; Kl. bot f28—122; Groote schar 140—f39; Kleine schar 125—f 23,50; Pufschar f 17—f 15; Wijting 160f56, alles per 50 K.G. Trawler: IJM 111, Olympia. 150 m. f 2778. Kotters: IJM 223 f411; IJM 222 1 2063; IJM 203 f504 KW 109 1 145; KW 148 f 257; HD 184 f156; HD 220 f 367; HD 95 1285; HD 18 f470; HD f125 f 884; HD 108 f424; HD 7 f247; TX 1 605; TX 110 1 254 KW 92 f 234. Loggers: KW 58 f 2699; KW f 1533; KW 59 1 879; KW 54 f734; KW 45 f1133; KW 144 f 1560; KW 104 f 1555; KW 26 f 2841; SCH 159 f1751; SCH 310 f2356, SCH 30 f 1669; SCH 39 f 1763; SCH 223 f2205; SCH 196 f862; SCH 201 f1275; SCH 64 f578; SCH 314 f 1652; SCH 169 f 1442; SCH 245 f 2263; SCH 496 f 1596; VL 132 f2880. Er waren 46 kustvisschers met een totale besomming van f 15.661. De slag is gestreden De slag is gestreden. In wilde wanorde zijn de Sovjet-troepen gevlucht met achterlating van vele honderden dooden en ge wonden. Gewonden Daar liggen zij kermend van pijn tusschen de brok stukken van hun in elkaar geschoten bunkers en stel lingen. De eigen kameraden hebben in overhaaste %'lucht het veld moeten ruimen. Wat zal er van hen worden? Doch zie. daar komen reeds de roode kruis-soldaten van hun tegenstanders! Liefdevol wordt de gewonde vijand van straks op genomen, op een draagbaar gelegd en naar de nood- erbandplaats vlak achter de vuurlinie gebracht. Later, nadat het eerste verband gelegd is wordt hij verder getransporteerd naar het veldhospitaal ver achter het front. Daar ontfermt de ambulance zich over hem Zou er wel een mooiere laak te vervullen zijn dan te arbeiden in een ambulance? Want als er ooit sprake is van menschlievenden arbeid, dan is dat wel hier. Zij, die onder de witte vlag met het roode kruis wer ken kennen geen vriend en geen vijand, Zij kennen slechts den mensch, die in nood verkeert Aan het Oostfront is voor ons Nederlanders een taak weggelegd. Aan het Oostfront zal straks een Nederïandsche ambulance arbeiden. Aan het Oostfront zal Nederland bewijzen, dat het nog steeds het kleine land is, tot groote daden in staat. Nederlanders, u moet mede werken aan de totstand koming van deze ambulance! Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt. op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht V 's-Gravenhage in Haarlem en omgeving (foto De Haas) Velen van ons zullen zich nog wel herinneren, dat het Haarlomscho raadhuis zonder toren geen erg fraalcn aanblik bood. Het was dan ook een prijzenswaardig idee, dat nu wijlen de heer Gonnet, toen archivaris van Haarlem, omstreeks 1910 had. Hij wilde n.l. gold bijeenzamelen voor don herbouw ervan. Inderdaad gelukte het hem, mode door den steun van de vereeniging „Haerlem" het benoodlgde bedrag van f 12000 bijeen te brengen. In 12-15 stond het stadhuis er al, maar toen was het grafelijk palels. In 1287 echter werd het tot raadhuis ingericht, maar de toren ontbrak nog. Deze is er tijdens een verbouwing, die eind I4e eeuw plaats vond, op gebouwd. Maar de toren werd bouwvallig en in 1772 constateerde het stadsbe stuur, dat het houtwerk vergaan was en de toren, afgekeurd voor reparatie, verdween. Gelukkig had men. voor het afbreken. nog een nauwkeurigen plattegrond ervan gemaakt. Met dezen plattegrond en met de vele schilderijen en teekeningen, die er- van bestaan, viel het dan ook niet moeilijk, hem weer ln zijn oorspronkelijken vorm op te bouwen. En onder leiding van de heeren Dumont en Cal- koen van Openbare Werken Is de stad in December 1915 weer een sieraad rijker* geworden. De klok, die in den vroegeren toren zat, ls be waard gebleven en hangt er ook nu weer in. Op deze klok staat nog do volgende vermaning, die blijkbaar door den klokkemaker zelf is opgesteld. „Ghl Heeren machticli, blif eendrachtich, en voleh de eeden, doe die dat. so sel u stat, staen in vreden. MCCCCLXX1ÏI. Steven Butendijc maecket", hetgeen ongeveer beteekent: „Gij machtige heeren blijft ééndrachtig en houdt u aan de eeden en als ge dit doet, dan zal er vrede blijven in uw stad. Door Steven Butendijc gemaakt in 1473". Voedsel verstrekking Centrale Keuken te Haarlem. Na Maandag: nog1 slechts eenmaal per dag. Teneinde te voorkomen, dat de capaciteit van de Centrale Keuken, waaraan thans door de voedsel- verstrekking aan de arbeiders in de bedrijven groote eischen worden gesteld, in de toekomst niet meer voldoende zal zijn, zal in het vervolg tot nader order niet meer tweemaal per dag, te weten om 12 uur en om 5 uur, voedsel verstrekt worden, doch slechts één maal en wel om 5 uur. Deze regeling gaat in op Maan dag 8 September. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Dinsdag 9 September zal in de directiekamer van het Sportfondsenbad te Haarlem gehuldigd worden de heer J. <3e Zeeuw,, lid der Haarlemsche Reddings brigade. Hij is waarschijnlijk het oudste lid van den Ned. Bond, want op 9 September wordt hij 80 jaar; op geen vergadering der Brigade ontbreekt hij. De a.s. jubilaris trad als eerste helper toe in de eerste dagen na het ontstaan der Brigade, nu ruim 28 jaar geleden. In Zeist zal het werk der E.H.B.O. meer gecon centreerd worden. Op 9 September zal dr. P. W. H. Penris aldaar in „Het Wapen van Zeist" een rede houden over: „De E.H.B.O. in de practijk", terwijl de heer A. J. Meijerink is uitgenoodigd te spreken over: „Het belang van het zwemmend redden". CONCERTEN IN HET FRANS HALS MUSEUM. Op Maandag 8, Woensdag 10 en Vrijdag 12 Sep tember des middags van half 3 tot half 5, zullen Al- bert dc Klerk en Jan Mul een 4 mains recital geven in het Frans Hals Museum te Haarlem. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer J. ten Wolde slaagde heden voor het examen schoonschrijven M. O. FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE ZONEN. ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57, Tel. 15667, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM 5 September 1941 BEVALLEN: 4 Sept.. G. Pels—Heijstek. d.; E. Hardebil— Smolders, z.; B. G. Schuurmans—Jongste, d.; C. C: Wijkhuizen—Schrelnders. z.; P. E. van den Berg—Nle- meijer, d.; 5 Sept., T. van Leeuwen—Dol, z.; H. A. Kam- pinga—Timmer, z.; L. M. Teusink—Dörges, d. OVERLEDEN: 3 Sept., C. M. Hoorn—Jansen, 47 J.. Jan Haringstraat; 4 Sept., G. Klerks, 89 j.. Ripperdapark; 5 Sept., W. J„ 3 m., d. v. J. Noordenbos, Kamperstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: De KoningBlood, z„ Deventer; G. Vos- Boor, d., Utrecht: Haitinkv. Weel. d., den Haag; B. MidderighBlank, d., den Haag. Ondertrouwd: N. de Vries en G. de Bruijn, Ensche dé en Honselersdijk; F. IJpelaan en A. Kooistra, Utrecht; J. Musch en C. v. d. Steeg, Deventer; H. F. Oosterhuis en M. G. Pietersen, Voorburg; S. Roos en R. Simon, Arnhem. Getrouwd: E. A. van Nieuwenhoven Helbach en W. L. Vermande, Wageningen; J. J. Blaauboer Dzn. en E. J. Vos, Bussum; M. de Jong en G. N. Jongkamp, Zoeterwoude; J. D. Elema en J. R. Havinga, Meppel. Overleden- J. Palenstijn Gz., m., 45 j., Schellink hout; J. Blok, m., 50 j., Amsterdam; J. M. Wester brink—Wirtz, v., 58 j., Oegstgeest; E. Egberts—v. Waardhuizen, v, 68 j„ Hilversum; K. J. Staal—Her- dink, v 75 j Wassenaar; C. Haasnoot Jbzn., m„ 71 j., Katwijk aan Zee; W. G. Duynisveld, m.. 76 j., Voor schoten: G. Wynia, m„ 79 j., Bussum; W. Nout, m., 77 j., Hilversum; A. D. Koumans Brouwer, v.. 82 i- den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5