De strijd in het Oosten Jioct Tlieuws 8-7-6-0-0 Van museum tof godshuis VRIJWIL! N! EGIOEN D SPIRIN hotéltt. JuuS! Uit de Pers. fBucg.edi(ke Stond Sovjetformaties in het Noorden teruggeslagen. Nieuwe vorderingen aan het Finsche front. Odessa gebombardeerd. Het D.N.B. meldt: Kaar van militaire zijde wordt meegedeeld, is Zaterdag een Sovjet-transportschip van 2.000 ton in de wateren van het eiland Oesel mid scheeps door het Duitsche luchtwapen getroffen. Het zonk in korten tijd. Drie patrouillevaartuigen en een „snelboot" der Sovjets werden in dezelfde omgeving zwaar beschadigd. Drie luchtdoelbatterijen, die van de eilanden uit de Duitsche aanvallen op de bolsjewis tische schepen trachtten te verhinderen, werden door bommen tot zwijgen gebracht. Aan het Finsche front zijn weet goede vorderingen gemaakt. In een sector is het aantal gevangen geno men bolsjcwiki met inbegrip det gevangenen uit den strijd om Viipuri tot 9.000 gestegen De bloedige ver liezen der Sovjets zijn groot. In den noordelijken sector, van het Oostelijk front hebben Duitsche troepen op verscheiden plaatsen Sovjetformaties teruggeslagen die met infanterie en artillerie krachtfgen tegenstand boden. Telkens weer probeerden de bolsjewieken zich in plaatjes en aan den zoom van bosschen achter sterke mijnversperrin- gen te nestelen. De Duitsche troepen bleven hun echter op de hielen en drongen hen na opruiming van de mijnenvelden terug. Alleen reeds in den' sector van een legercorps werden gisteren 1 000 mijnen onscha delijk gemaakt. Ondanks groote terreinmoeilijkheden en slappe modderwegen overwonnen de Duitschers eiken tegenstand en berokkenden den bolsjewisten zware, bloedige verliezen. In den middensector hebben Duitsche troepen Za terdag een verrassenden aanval over een rivier on dernomen en daar een bruggehoofd gevormd. Ondanks verbitterde bolsjewistische tegenaanvallen hielden zij het bruggehoofd en veroverden bovendien nog plaatsje in stormaanval. Bij deze gevechten maakten de Duitschers honderden gevangenen en maakten be halve tal van andere wapens 52 stukken geschut en een aantal zware granaatwerpers buit. Van bevoegde zijde wordt aan het D.N.B. mee gedeeld dat Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van Zaterdag op Zondag de stad Odessa en de haven met veel succes hebben gebombardeerd, benevens een spoorwegknooppunt, dat was uit gebreid tot ravitailleeringsbasis Verscheiden groote en veel kleinere branden getuigden van de uitwerking van den aanv.al. De in den Noordelijken sector opereerende afdee- lingen der Duitsche luchtmacht hebben, naar het D.N.B. verder verneemt, de laatste dagen haar aan vallen gericht op bolsjewistische troepenconcentra ties en veldstellingen in het gebied ten Zuiden van het Ladogameer. Ook Zaterdag waren honderden ge vechtsvliegtuigen en Stuka's-voortdurend in actie. Zij brachten den bolsjewisten reusachtige verliezen aan menschen en materiaal toe. De superioriteit der Duit sche luchtmacht blijkt uit het feit dat in den gehee- len Noordelijken sector Zaterdag slechts één Duitsch toestel Verloren ging, in weerwil van de zeer groote bedrijvigheid. In den Zuidelijken sector waren de luchtaanvallen Zaterdag in hoofdzaak gericht op concentraties en marcheercnde troepen tusschen den Dnjepr en de zee van Azov. Een aantal tanks en transportvoertuigen werd vernietigd of onbruikbaar gemaakt. In den centralen sector zette de Duitsche lucht- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Oostkust van Schotland uit de lucht aangevallen. Vliegvelden aan het Suezkanaal gebombardeerd. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 6 September (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht 4 maakt bekend: „De aanvalsoperatics^n het Oosten vorderen goed. In den strijd legen Engeland heeft het luchtwapen overdag spoorweginstallaties aan do Schotsche Oostkust bestookt met bommen van zwaar kaliber. Van nacht is ten Oosten van Sunderland een koopvaarder van 3000 b.r.t. vernield. Een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft gisteravond met goed gevolg hangars ©n onderkomens van het vlieg veld Ismalla aan het Suezkanaal gebombar deerd. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op het Britsch vlootsteunpunt Suez in dr-ja nacht van 4 op 5 September zijn drie vijandelijke koopvaarders met een totaal van 14.000 b.r.t. vernietigd. De vijand is overdag noch dés nacht Duitsch gebied binnengevlogen". Jtaliaansch weermachtsbericht van Zaterdag Italiaansche artillerie opereert aan het front van Tobroek. ROME, 6 September (Stefanl). Weermachtsbe richt no. 459 luidt als volgt: „In Noord-Afrika zijn aan het front van Tobroek pantserauto's en gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand aangevallen en uiteengedreven door het vuur van onze artillerie. Gevechten tusschen vooruit- k geschoven elementen zijn Men voordeele van onze troepen geëindigd. Duitsche vliegtuigen hebben kan- tonnementen en vliegvelden in de zönes van Tobroek en Mersa Matroeh aangevallen. De vijandelijke lucht macht. heeft aanvallen gedaan op Tripoli en Barce. Burgerlijke gebouwen en eert ziekenhuis werden ge troffen. Men betreurt in totaal 31 dooden en 56 ge wonden. van wie het gróótste deel patiënten waren die in het ziekenhuis lagen. In Oost-Afrika hebben Engelsche vliegtuigen te Woltsjefit eveneens een ziekenhuis aangevallen waar slechts materieele schade werd veroorzaakt. In den sector van Koelkwabert heeft de vijand onder dek king van den mist getracht een verrassenden aanval te doen: snel en fe! optreden van onze steeds waakzame detachementen dwong den tegenstander terug te trek ken met achterlating van talrijke dooden." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Luchtmacht doet een aanval op de luchthaven Nicosia (Cyprus) Afweergeschut bij Rome in werking ROME. 7 September (Stefani). Het 460ste Italiaan sche weermachtbericht luidt als volgt: „Bij de strijdkrachten te land in Noord- en Oost- Afrika niets van beteekenis. Engelsche vliegtuigen hebben Tripoli gebombar deerd, waarbij geen slachtoffers vielen, en in de na bijheid van Catania kleine bommën uitgeworpen: slachtoffers noch schade. In den nacht van 5 op 6 dezer is de luchthaven Nicosia op Cyprus door onze vliegtuigen gebombar deerd. Men nam branden en ontoloffingen waar. In den afgeloopen nacht is op aanwijzing van de luchtwacht alarm gemaakt in dc hoofdstad. Enkele batterijen van den buitensten gordel van het afweer geschut hi-;!cn spc-scho'cn." Hoofdredacteur: R. YV. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. macht op 6 September de systematische vernieling der bolsjewistische spoorlijnen, die naar het front leiden, met groot succes voort. Op vele plaatsen wer den de rails vernield. Talrijke stations stortten in of werden zwaar beschadigd. Door bommen werden 25 transporttreinen vernietigd. Een munitietrein vloog in de lucht. Bovendien werden op rangeersta tions een groot aantal goederenwagens getroffen, een deel daarvan geraakte in brand. Verscheidene 'spoor bruggen werden zwaar beschadigd. DE VLOOTVERLIEZEN DER SOVJETS IN DE AFGELOOPEN WEEK. De Duitsche vlootstrijdkrachten hebben In de afge loopen week de oorlogs- en koopvaardijvloot der Soyjets zware- verliezen toegebracht. Zij brachten, aldus het D.N.B.. 43 met troepen en oorlogsmateriaal geladen transportschepen, drie torpedobootjagers, ne gen mijnenvegers, negen andere oorlogsvaartuigen er drie patrouillevaartuigen tot zinken. Drie zware krui sers, de zware kruiser ..Kirov", drie torpedojagers, een mijnenveger en vijf andere oorlogsvaartuigen, als mede acht transportschepen werden zwaar be schadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de afgeloo pen week 22 koopvaardijvaarders met een gezamen- lyken inhoud van 74.000 ton. een kruiser en twee tor pedojagers tot zinken gebracht en een kruiser, vier torpedojagers en 39 koopvaarders zwaar beschadigd. Duitsche vloot en luchtmacht hebben daardoor de vlucht der Sovjets uit Reval en Baltischport verhin derd. Bovendien heeft men in de Duitsche mijnvelden nog meer dan 60 brandende schepen gezien: een teeken van den ondergang der Sovjetmacht in Oostzee Het D.N.B. meldt: Het „Reichsgesetzblatt" publiceert een politieverordening van 1 September 1941 over de kenteekening der Joden, waarin bepaald wordt dat het Joden van het zesde jaar of verboden Is zich in het openbaar te begeven zonder een bijzonder ken- teeken te vertoonen. Dit bestaat uit een zespuntige ster zoo groot als een handpalm en vervaardigd van gele stof, welke op de linker borstzijde van het klee- dingstuk genaaid gedragen moet worden. Voorts wordt den Joden verboden zonder schriftelijke gunning der plaatselijke politie-overlyeid de gemeente waarin zij wonen te verlaten. Voor bepaalde Joden gelden uitzonderingen, zoo o.a. voor de Joodsche ge huwde vrouwen in een kinderloos gemengd huwelijk, zoolang de echtverbintenis duurt De verordening, die in de eerste plaats ontstaan is uit een practische bestuursnoodzaak, geldt voor het Groot-Duitsche rijk en het protectoraat Bohemen en Moravië en treedt twee weken na de afkondiging in werking. Naar met betrekking tot deze verordening verno men wordt, hebben aanleiding daartoe gegeven be paalde ervaringen die het noodzakelijk maakten om Joden in het openbare verkeer voor iedereen op .on dubbelzinnige wijze herkenbaar te maken. BRUSSEL. S September (A.X.P.) In het nieuw verordeningenblad wordt een verbod voor Joden gepubliceerd om zich tusschen S uur des avonds en 7 uur 's ochtends buitenshuis op te houden. De Joden mogen zich voorts niet begeven naar andere plaotsen dan Brussel. Antwerpen, Luik en Charleroi. Deze verordening was noodig. daar gebleken was dat juist de Joden het ook thans nog wagen op groote schaal sluikhandel te. drijven. Uit Vichy: De opperste krijgsraad van Gannat bij Vichy heeft een hoogen stafarts der koloniale troepen wegens vergrijp en kuiperijen tegen de een heid en veiligheid van Frankrijk ter dood veroor deeld en zijn vermogen geconfisqueerd. (D.N.B.) Een D.N.B.-bericht uit Boedapest meldt dat om gezondheidsredenen de chef van een Hongaar- sehen staf kolonel-generaal Heinrich Werft, afge treden is. Tot ziin opvolger is luitenant-generaal Franz Szombathefy benoemd. Naar Reuter meldt zijn alle belangrijke olievelden in Iran thans „onder Britsche bescherming" gesteld. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: De Britsche berichtendienst erkent het verlies van ach1 bommenwerpers in den nacht van Zaterdag op Zondag - Naar thans te Kairo bekend wordt gemaakt is het eiland Cyprus in de laatste maanden zwaar versterkt. Er zyn talrijke nieuwe luchtbases opge richt. aan de uitvoering van andere wordt nog ge- wejkt. (United Press). De Turksche bladen melden dat dr. Clodius en i zes leden der Duitsche economische delegatie in Istanboel zijn aangekomen. De delegatie zal heden naar Ankara doorreizen, aldus deelt het D.N.B. mede COMMANDANT SCHUITEMAKER G EiX ST ALLE ERD Voor het front van het Amsterdamsehe Brand weerpersoneel, dat stond opgesteld op de binnen plaatsvan de kazerne aan de Nieuwe Achtergrocht te Amsterdam, heeft Zaterdagmorgen de rescerings- commissaris van Amsterdam de heer E. J. Voute dén nieuwen commandant van de Amsterdamsehe brandweer J. B. Schuitemaker geïnstallerd. De burgemeester sprak hem toe. „Aan u, cpmmandant Schuitemaker, valt een zware taak tëh deel", zei spreker. „De Amsterdam sehe brandweer heeft zich In binnen- en buiten land oen goeder» uaam verworven. De heer Meier heeft daarvoor den grondslag gelegd; de heer G dijn heeft daarop voortgebouwd en den die technisch op de hoogte .van den tijd gehouden. Thans ligt tilt apparaat in uw handen Dil gewikkelde apparaat heeft voor Amsterdam een groote beleekenis; immers het geeft aan de bur gerij een gevoel van veiligheid. Houd den goedei naam van do Amsterdamsehe brandweer hoog; draag het uwe er toe bij, om in alle kringen de brandweer dien geest van kameraadschap en samenwerking te kweeken, zonder welken geen groot corps goed kan fumtionneeren". Tenslotte deelde de burgemeester mede, dat op verzoek van commandant Schultemaker, ter legenhcid van diens ambtsaanvaarding alle aan het brandweerpersoneel opgelegde straffen zullen worden kwijtgescholden. In enkele korte" woorden dankte commandant Schuiteniaker, waarbij hij tevens hulde bracht aan de nagedachtenis van zijn voorganger, den heer Gordijn. PETER TON-HERDENKING TE 's GRAYEXHAGE In een uitvoerig, verslag van do Peter Ton-hor denking te 's Gravenhage meldt het A.N.P. o.m. Op plechtige en indrukwekkende wijze heeft nationaal-socialistische beweging in al haar geledin gen Zondag den weerman Peter Ton herdacht, die een jaar geleden bij de uitoefening van zijn plicht in do Ballstraat te 's Gravenhage het leven liet Des ochtends te tien uur waren voor deze herden king op de begraafplaats Nieuw-Eikenduinen depu taties van het hoofdkwartier, de W.A., de S.S., den Jeugdstorm en de politieke organisaties der N.S.B zoomede van de N.S.D.A.P., bijeengekomen, mei medevoering van alle stormvlaggen die een afdeeling waren samengevoegd en vergezeld van harmonie, tamboers en hoornblazers, wier in strumenten van een rouwomkleeding waren voor zien. De moeder en de zuster van Peter Ton waren hierbij aanwezig. De heer li. C. Nije, streekleider van den Nationalen Jeugdstorm .heeft -als eerste* gesproken en Peter Ton een symbool van trouw en moed voor de Neder- landsclio jeugd genoemd. Nadat de heerbanleider van den Haag, de heer J. E. Feenstra Peter Ton had herdacht, legde me vrouw Ton, terwijl de muziek „Ik had een kameraad' deed hooren, de eerste bloemen op dezen herden kingsdag bij het graf van haar zoon. Achtereen volgens legden de deputaties kransen ner. w-oeronder een namens den leider der N.S.B., eon door den com mandant der W.A. en een door don heerbanleider Feenstra. In totaal werden 34 kransen neergelegd. Het vendel „Peter Ton" zong met begeleiding van de muziek het lied: „Laatste groet". Een defile van alle afdeellngen volgde in langzaam tempo hierna langs het graf. In den namiddag te twee uur, werd onder zeer groote belangstelling n de Balistraat een plechtig heid gehouden bij de plaats waar Peter Ton gevallen. Een eerewacht was hier sedert 12* uur opgesteld, die óm het uur werd afgelost tot des avonds~9 ui Een passende rouwbekleeding was aangebracht. De heer Feenstra hield namens den leider der N.S.B. een rede. Nadat ook hier mevr. Ton bloemen had neer gelegd, volgden bloemenhuldigingen van de onder scheidene afdeelingen van N.S.B., Jeugdstorm enz. zoomede door vele individueelc leden der beweging. De plechtigheid werd met het „Wilhelmus" besloten Acht-zeven-zes-dubbel nul! Dit is het belangrijke gironummer, het gironummer van de Nederlandsche Ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken om de gewonden van vriend en vijand te verplegen. Hebt u reeds uw bijdrage geleverd? Zoo niet. stort dan vandaag nog, iets meer dan missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 - NEDERLANDSCHE Koninginnegracht 22, AMBULANCE, 's-Grave ihage. ;-GRAVENHAGE, 6 Sept. Aan de kathedraal van Smolensk, die door de bolsjewistische misdadigers als godloozenmuseum was ingericht werd door de Duit sche militaire overheid weer haar oorspronkelijke be stemming gegeven. t Ja natuurlijk, dit was slechts een van die honder den sobere courantenberichtjes, maarbegrijpt u wat dit beteekent voor de inwoners van Smolensk, die jarenlang gehunkerd hebben naar het oogenblik dat zij weer in hun kathedraal hun plichten bonden vervullen? Hoe moeten deze eenvoudige arbeiders en boeren het regiem, dat de stelling propageerde, dat godsdienst opium voor het volk is, hebben gevreesd en gehaat. Wat een voldoening voor de Duitsche autoriteiten daaraan een eind te maken. Eindelijk zal dan een millioenenvolk verlost wor den van een minderheid, die zich slechts kon hand haven door terreur. Eindelijk zullen de beschaafde volken van Europa een kans krijgen te leven zonder de nachtmerrie van het bolsjewisme. Eindelijk zal er een begin gemaakt kunnen worden met het opbouwen van een Europeesche werkgemeen schap, waarin plaats is voor een ieder die werken kan en wil. En eindelijk kunnen ook Nederlanders daadwerke lijk helpen dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. De weermacht van Adolf Hitler gaf de kathedraal an Smolensk haar bestemming terug. Schouder aan schouder met de Duitsche soldaten strijden de legers der bondgenooten, strijden de vrijwilligerslegioenen, strijden de Nederlanders en zult u ook kunnen strij den tegen het bolsjewisme, mits u zich spoedig meldt bij het Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. Onder het geconcentreerde vuuV der Duitsche batterijen is de doorbraakpoging van de Sovjets verijdeld. De bolsjewisten zijn op de vlucht geslagen en de opmarsch kan worden voortgezet. (Foto Orbis-Holland) Engelsche luchtaanvallen op ons land. Boerenhoeve door bommen getroffen. 's-GRAVENHAGE. 8 September. In het afgeloo pen weekeind verschoen een klein getal Engelsche vliegtuigen binnen het Nederlandsche luchtgebied Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbom men neergeworpen. Nagenoeg al deze bommen misten doel. Geenerlei militair object noch eenig doel van beteekenis kon bereikt worden, daar de Duitsche af weer overal zeer sterk was en de aanvalsactie der Engelschen over de gansche linie lot mislukking bracht. Zoodoende bleef de aangerichte schade zon der beteekenis. Slechts op een plaats vielen éenige bommen op een boerenhoeve waardoor een stal een hooiberg afbrandden. Op een andere plaats moesten vier woonhuizen ontruimd worden. Er zijn geen dooden of gewonden. Ook werd geen vee troffen. Duitsche luchtmacht hoven Engeland. STOCKHOLM, 8 September. (D.N.B.) Naar Britsche Berichtendienst bekend maakt, is de activi teit van vijandelijk» vliegers boven Engeland in den afgeloopen nacht „uitgebreider" dan tevoren geweest De aanvallen waren, gericht op Zuidoost-, Oost- Noordoost-Engeland. „Geringe schade" is ontstaan. Men neemt aan dat het aantal gewonden „niet groot' DRIE BRISTOL-BLENHEIMS AAN DE NEDERLANDSCHE KUST NEERGE SCHOTEN. BERLIJN, 8 September (D.N.B.) Aanvalspogin- gen van Britsche bommenwerpers, gistermiddag de Nederlandsche kust ondernomen, zijn door Duit sche jagers met verliezen voor den yijand afgesla gen. Drie Bristol-Blenheims werden neergeschoten. - SNEU* flttRSVERMIDimRG] (Adv. Ingez. Med., HEEMSTEDE NEW YORK, 8 September (A.N.P.) Naar men in scheepvaartkringen verneemt, zijn twee Fransche rachtschepen door Britsche oorlogsschepen aange houden en naar Gibraltar gebracht. Het gerecht zal over het lot van_ schepen en lading beslissen. PROF. VAN OVEN NAAR LEIPZIG EN BERLIJN. 's GRAVENHAGE, 8 September. Prof. dr. v.' Oyen, van de veterinaire faculteit der universiteit te Utrecht, die het hoogleeraarschap voor veterinaire oedselcontröle bekleedt, heeft een uitnood iging ge kregen om eenige colleges te geven aan de univer siteiten van Leipzig en van Berlijn. NED. VOETBALBOND. Afd. Haarlem. Het wedstrijdprogramma van de afdeeling Haarlem van den N.V.B. zullen wij in ons nummer van mor gen publiceeren. De verordening omtrent het Neder landsche Staatsburgerschap. 's-GRAVENHAGE. 8 September. Onder het pu bliek is twijfel ontstaan of wellicht de derde verorde ning, die enkele bepalingen omtrent het Nederland sche staatsburgerschap behelst, (nr. 147 41), de ver werving van het Duitsche staatsburgerschap ver gemakkelijkt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is dit niet het geval. De verwerving van het Duitsche staatsburgerschap blijft integendeel nog steeds be- heerscht door de betrokken Duitsche wet. Deze be- Taalt weliswaar dat een vrouw, die met een Duitscher n het huwelijk treedt, terstond het Duitsche staats burgerschap verwerft, maar de naturalisatie van een buitenlander is, afgezien van uitzonderingsgevallen, slechts mogelijk, indien deze buitenlander zich in het Duitsche rijk heeft gevestigd. De bedoeling van verordening nr. 147'41 is een an dere. Voor het geval dat een Nederlander volgens de bestaande Duitsche bepaling het Duitsche staats burgerschap verwerft, zou hij volgens de tot dusver geldende bepalingen van de wet op het Nederlandsche staatsburgerschap, terstond dit Nederlandsche staats burgerschap verliezen. Thdns doet dit verlies in geval an verwerving van het Duitsche staatsburgerschap ich nog slechts dan voor. als de Nederlander binnen een jaar na deze verwerving overeenkomstig de voor schriften van verordening nr. 147'41 verklaart dat hij afstand doet van het Nederlandsche staatsburgerschap. De rechtspositie is dus in vergelijking met den toe stand van vroeger slechts in zooverre veranderd dat in alle gevallen jyaarbij Nederlanders het Duitsche staatsburgerschap verwerven dubbele nationaliteit in treedt, indien deze Nederlanders geen afstand doen hun Nederlandsche staatsburgerschap. Aan de voorwaarden voor de verwerving van het Duitsche staatsburgerschap zelf is echter niets veranderd. HE DUITSCHE FILMPRODUCTIE IN OORLOGSTIJD. AMSTERDAM, 7 September (A.N.P.) ,,Mcn moet oprechte bewondering: hebben voor de Duit sche filmindustrie, want ondanks den oorlog wordt i volle kracht in de studio's gewerkt. Men kent s'cu Babelsberg blijkbaar geen onoverkomen- lijke moeilijkheden en men vindt zelfs nog gelegen heid tot experimenteeren. Wat dat beteekent in een oorlogsperiode, behoeft nauwlijks gezegd. Maar het Hei-belangrijkste is toch dat Duitsehlancl niet alleen een strijd voert aan de fronten, doch tegelijkertijd alles doet om de cultuur te bevorderen en het cul- tureele leven op peil to houden". Aldus de heer L. G. Wijbrands Marcuséen. de leider ;n den reportagedienst van den Nederlandschen Omroep, die dezer dagen van een bezoek aan het Duitsche filmcentrum te Berlijn terugkeerde en met ten wij te Hilversum een onderhoud hadden. Xeu Babersberg stond, aldus de heer Wybrandts in het teeken van de Biennale of van de „Film- kunstschau" van Venetië. De groote Duitsche maatschappijen hadden naai de Biennale, waar alle landen, die bij de interna tionale Filmkamer zijn aangesloten, vertegenwoor digd zijn, hun beste filmproducten gezonden. Naast deze filmproducten heeft men ook een aan tal geologische en biologische cultuurfims van dr. Kaufmann, die van plan is binnenkort in Nederland enkele geologische kleurenfilms te komen maken, lar Venetië gezonden. Er is dus dit jaar weer veel werk gemaakt van de Duitsche deelneming aan de Biennale. Maar ook in andere opzichten valt er in de filmindustrie een bijzondere bedrijvigheid t^ constateeren, zoo ver telde de heer Wybrands Marcussen ons. De productie is thans zelfs nog grooter dan ver leden jaar. Er staan meer films op stapel. Er wordt drukker gewerkt in de studio's, men beschikt over oldoende materiaal en arbeidskrachten en er is niets dat aan oorlogsrnoeilijkheden herinnert. Do decors zijn grootsch van opvatting en maken het mogelijk belangrijke opnamen in vie studio s te maken. Er zijn op.het oogenblik ook vrij veel Nederlan ders in de Duitsche studio's werkzaam als technicus arbeider. Wat de komende filmproducten betreft kan nog orden vermeld, dat men thans bezig is met de op- van „Illusion", een film waarin onze landge noot Johan Heesters, die het zeer druk In Duitsch- land heeft ,de hoofdfiguur is naast Brigitte Horney. Onder regie van Theo Lingen wordt verder op genomen „Was geschah in dieser Nacht?". In deze film ziet men Karl Ludwig Dlehl en Lilian Muratti, Iloneaarsehe, die na den vorigen oorlog met een kindertransport naar Nederland kwam en in Denekamp haar pleegouders vond. Tenslotte zijn er nog enkele oorlogsfilms en oen groot aantal cultuurfilms In den maak. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politio. Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Broche. Braakhuis. Nieuwe Kerksplein; Etui met Inhoud, v. d. Haas. Alb. Thijmlaan 59. Bloemen- danl: Jas, Bureau van Politie. Smedestraat 9; Jas, Casparie, Iordenstraat 40: Portemonnaie met inhoud, v. Buren, Vogelenznngscheweg 40 Aerden- it: Idem Idem. Kraan Nijlstraat 17; Idem idem. Groot, Burgwal 37 rod: Idem idem. Prins. Bella- straat 26; Rubberslang. Jansen. Ruijterweg 24; Tasch met inhoud. Kruijer. Spaarndamscheweg 48 rood: Iedem idem, van Hardenbroek, Spanjaards- laan 7. CREMATIE G. SPANJAARD. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmiddag K het crematorium te Velsen de crematie plaats gehjai van het stoffelijk overschot van den heer G. Sps V( jaard, makelaar, te Heemstede op 54-jarigen leeft je overleden. i De heer J. de Vries zei, dat het leed der mensdi ,ei den overledene zeer ter harte ging. Veel is hij .v< fq, anderen geweest en hij heeft mede geijverd voor t Ui betere samenleving, gegrondvest op liefde en sami ,i£ werking. „Het viel hem zeer moeilijk, het leed v P0 dezen tijd te verwerken en dit heeft zeker zijn eia [e; verhaast. In hem verliezen wij een edelen en onba je zuchtigen menschenvriend." r( organist speelde het „Largo" van Hand»!, 1 ni slotkoor uit de Mattheüspassion en bij het dalen v re de kist „Ruh'n in Frieden. alle Seelen" van Schubt 9 Een familielid dankte voor de belangstelling. i BEVERWIJK EEN VARKEN GESTOLEN. Benadeelde zelf in overtreding. Een tuinder te Heemskerk, die midden in zijn tu een varken in een hok had, merkte toen hij 's morge op zijn tuin kwam, dat de krulstaart verdwenen wi Natuurlijk deed hij aangifte van de diefstal. Achter bleek echter, dat ook de tuinder zelf in overtredlf; was, daér hij geen vergunning had om een varken houden. IJMUIDEN ZILVEREN BISSCHOPSJUBILEUM MGR. VAN VLIJMEN. Zooals wij reeds berichtten zal ter gelegenheid vi het zilveren bisschopsjubileum van Mgr. H. T. J. v Vlijmen in de Oud-Katholieke Kerk aan den Kind) huissingel te Haarlem op Maandag 22 September afVj een plechtige herdenkingsdienst worden gehouden. Deze dienst, die te tien uur aanvangt, zal door c hoogeerwaarden jubilaris zelf worden geleid. Pasti J. van der Oord uit Amsterdam, vroeger te IJmu j1 den zal de feestpredikatie houden. Na dezen dienst zal Mgr. Van Vlijmen in de gj., meentezaal van de Oud-Kath. Kdrk gelegenheid gelukwenschen geven. GERMAANSCHE KAMERADEN. De „Deutsche Zeitung %in den Niederlanden" hee 'P een artikel van Gunter d'Alquén in de „Völkisch^' Beobachter" overgenomen over het medestrijden Germaansche vrijwilligers tegen het bolsjewisme, schrijver verhaalt van een bezoek aan een vrijwil! gersdivisie, waarvan de leden reeds voor het groots deel zich in den zomer van 1940 hebben aangemel Hij vertelt van de lange en moeilijke opleiding haalt een uitlating van den Brigadeführer aan, d de goede wil, de persoonlijke zuiverheid en het gehee vervuld zijn van de Germaansche taak in Europa dei vrijwilligers zóó met hun nieuwe -gemeenschap een heeft doen worden, dat er geen verschil meer met d Rijksduitsche kameradengeconstateerd kan wordei 8 De schrijver vervolgt daarna: „En dan in de wekei van den strijd de vruchten van den harden leertijd K Ze hebben gestreden en gebloed, evenzoo als onz i Rijksduitsche S.S.-mannen. Op de verbandplaatsei zijn zij met hun wonden gekomen, zooals onze oud 1- soldaten van allerlei wapens in eerj gemotoriseerd divisie. Ze zijn in denzelfden soldatenrok thans nil meer te onderscheiden en dat" is hun bijzondere trot Hun prestaties zijn zonder eenige overdrijving gelfj fi te stellen aan de houding van de Germaansche jeuj uit oude tijden. De gemeenschappelijke strijd heeft een zoo steri li band van kameraadschap geschapen, dat zii de: mannen nooit meer loslaat en de graven van de bestt 4 uit alle stammen der gemeenschap van hen die vs 18 gelijk bloed zijn zijn de gedenkteekenen van de beproe ving der oeroude waarheid. Zij kwamen tot ons om onvoorwaardelijk als solds I .n van den Duitschen Führer voor het nieuwe Ger manië te strijden. Iedere vijand van Duitschland hun vijand. De marsch naar het Oosten is voor he l een weg tot de laatste beslissing. Zij kwamen toes tertijd tot ons, niet begrepen door hun landgenootei niet in trotsche colonnes, maar alleen, vastbeslotes dikwijls tegen den wil van vader, moeder en famili fi in. Zij zijn niet in den vreemde gegaan, met bloed es daad hebben zij in hun regimenten eer, recht en te huis gevonden, welke zij met vele lessen en uiteinde 1 lijk bewezen inzichten in de nieuwe orde zullen meeg nemen". De schrijver vertelt daarna nog van een regimeilp, 3n dezelfde divisie, welk regiment voor een derde ui Nederlanders bestaat. De commandant van dit regif ment noemde de Nederlanders „uitstekende M.G.- scherpschutters" en zeide dat hij hen in vele gevallt reeds als „Gruppenführer" heeft kunnen gebruike Voorts schrijft Gunter d'Alquén nog over een ondei houd met den Unterscharführer Karl H„ Nederlandse student in de filosofie en medicijnen, 29 jaar oui gehuwd, die zeide „het nationaal-socialisme is onz wereld, de kern dezer Germaansche wereld is Duitsch land, daarmede, hebben wij tegen ieder van zijn vijan den op te staan." De Unterscharführer zeide verder nos. „En de briej ?n van mijn vrouw vormen voor mij de grootstj j. schoonste oorlogsbeleving. Zij begrijpt waarom ver van Nederland, hier in het Oosten staan en ik werkelijk na den oorlog niet naar huis en nrbeii terugkeeren, zij weet den zin en dat maakt mij ge lukkig." HAARLEM 8 September. Bevailen: 5 Sept.: A. G v. Berkel-Timmer, z. 6 Sept.: I v. d. Vegt-Veldhuis, z. J. de Vogel-Heuving, J. Zwarter-Veerman, z A. A. Beers-v. d. Bosch. M. Bogaard-Verbeek, z. j— L. M. M de Jong- Wint, z. J. M. A. J. Francken-Huijsser. z. ft Wegman-Molenkamp, z. A. Aaldijk-Speksnijders, I A. C. M Carstensen-v. d. Moot. z. 7 Sept. Engel-de Boer, z H. Hartgers-Haandrikman, 8 Sept.: A. H. Th. v. d. Werff-Verblakt, d. Overleden: 6 Sept.: C. v. Nimwegpn-Groenendaal. 42 j., Soera* bajastraat. 5 September: C. W. 8 mnd., d. v. Groeneveld, Prof. v. d. Waalstraat. 7 Sept.: mnd., z. van J. C. Eland, 't Krom. C. F. Verkooij, Da Costastraat. S. M. Hoevenaar. 81 j„ Ha* zepaterslaan. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: Quarles van Ufford-Af Sandeberg. z Stockholm: A L. Hazekamp-Duscha. z.. Wassenaar; j Plantinga-Peters, z.. Johannesburg (Z.-Afr.t Romijn- Stam. z.. Zaandam; G. H. Wegener. Sleeswijk-v. Gif* l fen, z Bindiei S.O K M. Baars-Bot-rsma, z., Am-J sterdam; Overtveld-Mulder. z., Schiedam. Ondertrouwd: J. Couwenhoven en H. Schoemaker.fê Maartensdijk-Koog a d. Zaan: A. Ouwehand en Gesink, Katwijk a. Zee-Utrecht. Getrouwd: L. Janus en H Kerssemakers. Amster dam: A G. Brom en J. Gélissen. Maastricht; W A an Griethuyzen en T. Bybau, Den Haag. OverledenJ. F. Haayen, m 53 j„ Den Haag: M. Witsen, v.. 19 j.. Amsterdam; W J. des Bouvrie, m;, Amsterdam; B. v. Egdom-Koymans, v, Rotter dam: A. J. La'oh-Govers, v., 56 j., Amsterdam: J. Bart, m., 80 j„ Zaandam: K. Bót, m.. 87 j., Rotterdam! C. Borgerhoff van den Bergh, v., 59 j,. Den Haag; G. v. d. Weiden, v,, Krimpen a. d. Lek.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2