Haarlem's Dagblad n Militaire installaties aan Tyne en Humber gebombardeerd. Sint Petersburg volkomen omsingeld. 85e JSXRGÏNC No. 17861' tLigave Louren» Cotter, Maatschappij voor Courant» Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postglro- I 'dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten 8paarne t2. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur r P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 9 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3-42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. HAARLEM'S NIEUWE BEIAARDIER. Jack Vermaak uit Rijswijk benoemd 1 - JP - (Foto Archief). Door het gemeentebestuur te Haarlem is als opvol ger van den heer H. W. Hofmeester de heer Jack. Vermaak te Rijswijk (Z.-H.) tot beiaardier benoemd. De heer Vermaak, die in 1908 geboren is. studeerde van 1937 tot 1940 bij den bekenden beiaardier Jef Denijn te Mechelen. In 1939 bespeelde hij het carillon in het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoon stelling te New-York. Hij gaf o a. recitals te Morris- town (New-Jersey), te Alfred (N.Y.), te New-York (waar hij in de Riverside Church het grootste carillon ter wereld bespeelde, namelijk 72 klokken). Verder te Springfield, Cohasset, Wellesley, Andover (alle Mas sachusetts) en te Hartford (Connecticut). Overal had de heer Vermaak veel succes. Van 1939 tot 1940 woonde hij te Mechelen en be haalde daar aan de Beiaardschool op 3 Augustus 1940 het diploma met onderscheiding. Ook gaf hij te Arn hem en Amsterdam recitals voor de radio. Hij schreef een historische studie. „Leiden als klokkenstad", een historische schets van het klokkenspel te Leiden. Op 11 October 1940 sprak hij voor een radio-uit zending naar Indië over het onderwerp: „Beiaarden in Nederland" en schreef in het orgaan „De wereld der muziek" een artikel over „Beiaarden". Hij studeert thans nog ter voltooiing van zijn studies orgel en piano aan het Rijksconservatorium te 's-Gravenhage. Vrijdag 12 September, des middags twaalf uur, brengt hij voor zijn eerste uitvoering op het klokken spel van de Groote Kerk te Haarlem het volgende programma ten gehoor e: 1. Preludium, Jef van Hoof. 2. Gekwetst ben ic van binnen (oud-Ned. 1500). 3. Het Heerken van Maldeghem (oud-Ned. 1544). 4. Giga, Couperin (1700). 5. Ic seg adieu (oud-Ned.) 6. Drie broerkens (Joris de Bom). 7. Andante Cantabile, Denijn. DE HÉÉR HOFMEESTER NIET MEER NAAR DEN TOREN. De heer Hofmeester heeft dus Maandagmiddag voor het laatst in Haarlem gebeierd. Biina dertig jaar heeft hij de vrooliike, twinkelende klanken over Haarlem uitgestort en luisterde heel wat feestelijkheden op. Het zal hem dus wel aan het hart gaan, niet met dit werk voort te gaan, maar we deelden reeds eerder mede, dat hij zijn overige mu zikale functies nog blijft vervullen. Hij is nu al 35 jaar dirigent van de muziekvereenising „Harmonie- Crescendo"; 46 jaar organist van de Nieuwe Kerk en bijna 48 jaar directeur .van de Beverwijksche Har monie waarschuwing. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met Jan Hall, geboren te Am sterdam. 20 Mei 1891, zonder bekende verblijfplaats, die huwèlijksadvertenties en advertenties, waarin een huls houdster gevraagd wordt, plaatst, reflectanten tot aan gifte van geld tracht te bewegen doch gedane trouw beloften niet nakomt. Autobus in het Spaarne. (Foto K. de Haas). Maandagavond ongeveer kwart over acht is een groote autobus van de N.V. Haarlemsche Brockway Busmaatschappij door tot nog toe onbekende oorzaak van den wal aan de Turfmarkt in het Spaarne ge reden. Er hadden gelukkig geen persoonlijke onge lukken plaats, want de wagen was wegens reparatie, die aan de Turfmarkt geschiedde, buiten dienst. De monteur, die met deze werkzaamheden belast was en die daartoe onder den wagen lag, zag kans, zich in veiligheid te stellen. Toen het gevaarte zich in de richting van het water in beweging zette, kroop hij er haastig onder uit. Dadelijk werd een kraanwagen ontboden. Door het aanbrengen van een sterken staaldraad werd voor komen. dat de bus nog verder in de modder zou zak ken. Ter waarschuwing voor de scheepvaart werd in de onmiddellijke nabijheid een roode lantaarn ge plaatst. Met behulp van een drijvenden bok hoopt toen den wagen vandaag weer op den wal te brengen. Een asphalt-spoor Haarlem- Amsterdam. Een herinnering aan 1847. In het jaarboek van de vereeniging „Haerlem" vertelt de archivaresse der gemeente mej. dr. G. H. Kurtz bijzonderheden over net wagenveer Amster damHaarlem. Bijna had men op den weg van Amsterdam naar Haarlem nog een ander vervoermiddel heen en weer zien snellen, een vervoermiddel, dat slechts op enkele plaatsen in ons land geloopen heeft, o.m. sinds 1864 tusschen Den Haag en Scheveningen. Het was het asphait-spoor van C. Soetens, waar over deze uitvinder op 23 October'1847 in de groote ?aal van de Doelen te Haarlem een voorlezing hield, welke rede later in druk is verschenen. („Asphalt sporen door geheel Nederland, in verband met de eerste sluiting der geldleening ten behoeve van liet asphalt-spoor tusschen Haarlem en Amsterdam"). Het asphalt-spoor was de geperfectionneerde dili- •gence. Op platte banden van asphalt in den weg zouden gemakkelijke, onomvalbare rijtuigen getrok ken door goede paarden heen en weer rijden. Vol lens Soetens zou na den aanleg niemand meer in ie IJzerbaan-wagens willen hotsgn. maar een ieder zou in den vervolge van zijn voortvliegende Patent rijtuigen gebruik maken. De reisduur „van -poort tot poort" zou 45 minuten bedragen. Men zou 17 a 18 keer per dag heen en weer rijden, terwijl de spoor wegen toen slechts 4 a 5 keer per dag reden. Het dividend zou vermoedelijk 25 pCt. zijn! Soetens, die zijn brochure teekende als „De Concessionaris voor het Asphaltspoor tusschen Amsterdam en Haarlem" heeft aaar geen succes gehad. Zijn patentwagens hebben daar nimmer geloopen. Het Haarlemsche Stadsbeeld. Wondeplekken worden verbeterd. Eenige jaren geleden hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat op verschillende punten in de ge- meénte het stadsbeeld ontsierd werd door wondeplek ken die een gevolg waren van het afbreken van hui zen. Gelukkig is daarna een en ander gedaan om ver betering te verkrijgen, o a. in de Spaarnwouderstraat waar een leelijke muur is weggewerkt. Nu is ditzelfde gedaan op den hoek Ged. Oude GrachtRaaks. Indertijd is het oude gebouw van den Burgerlijken Stand weggebroken, ten einde een ver- keersverbetering tot stand te brengen. Er kwamen daardoor zipnuren van aangrenzende perceelen bloot die geen fraaien aanblik opleverden. Gelukkig zijn er nu metselaars aan het werk gezet om voor een effen grijzen muur te zorgen. Fraai is dat natuurlijk nog niet, maar toch is het dragelijk vergeleken bij het geen er was. Indertijd is het plan geweest op den hoek der Ged. Oude Gracht nog drie perceelen af te breken die eigendom der gemeente zijn. om hierdoor een groot bouwterrein te krijgen dat in exploitatie zou kunnen gebracht worden m$t den grond die nu op die plek reeds beschikbaar si omdat niet de geheele grond voor de wegverbreeding noodig was. Later werd een plan uitgewerkt om op dit terrein een groot gebouw voor de huisvesting van enkele gemeentelijke bu reaux te stichten. Door dc tijdsomstandigheden is voorloopig geen uitvoering daaraan gegeven. Het probleem der fietsbanden. Een vulling van cocostouw. De vraag „Wat moet ik beginnen als mijn fiets banden slecht worden" houdt menigeen bezig. Reeds vele denkbeelden zijn op dit gebied geopperd en het ziet er naar uit dat de ideeënstroom voorloopig nog wel niet gestuit zal worden. Een nieuwe oplossing, waarvan de vinder ons zei- de veel plezier te beleven, werd ons getoond door den heer G. P. van de Geer, Marnixstraat 101 rood te Haarlem. De heer Van de Geer is eenigen tijd aan het ziekbed gekluisterd geweest en in die perio de heeft zijn geest zich bezig gehouden met het brandende bandenvraagstuk. Hij peinsde er vele dagen misschien wel nachten, over, totdat hij op de gedachte kwam een oude cocosmat te „demon- teeren" en met de koorden zijn ouden buitenband op te vullen. Zoodra de heer Van de Geer weer ter been was bracht hij zijn denkbeeld tot uitvoering. Thans kan men hem welgemoed met zijn vinding over straten en wegen zien peddelen, enthousiast ov het feit dat hij niet genoopt is de noodzakelijke af standen te voet af te leggen. Een inspectie bewees ons dat de band met zijn cocostouwvulllng een sterke veering bezit, hetgeen een belangrijke eigen schap voor een fietsband is. Ofschoon het asfalt zich uit den aard der zaak het beste leent voor het gebruik van dezen „ersatz-band" heeft de heer V de Geer ook de andere wegdekken hier ter plaatse met gunstig resultaat, bereden. Naar wij vernemen bestaan er ook reeds „hou ten" banden die eveneens vrij goed voldoen, doch tamelijk zwaar rijden en veel lawaai maken. In Hil- legom en waarschijnlijk ook in Haarlem zijn deze banden reeds verkrijgbaar. Stadsschouwburg te Haarlem. 'Zes Zondagmiddag-voorstellingen. Zoolang de verplichte verduistering blijft, in dit seizoen in den Stadsschouwburg te Haarlem een serie abonnements-voorstellingen op Zondag middag worden georganiseerd. Voor deze serie zijn reeds afspraken gemaakt met de N.V. Het Nederr. landsch Tooneel (directeur Cor van der Lugt Mei- sert), het Centraal Tooneel (directeur Cees La- seur), do N.V. Het Residentie Tooneel (directeur Dirk Verbeek) en de Tooneelgroep „Het Masker' (directeur Ko Arnold!) Voor deze voorstellingen, waarvoor veel belang stelling blijkt te bestaan, is een serie van zes ge maakt. Als voorloopige data zijn gekozen: 19 Octo ber, 23 November. 28 December, 8 Februari, 8 Maart en 12 April. De te spelen stukkdh zullen alle premières voor Haarlem zijn. INDUSTRIE TE HAARLEM. Ter gemeente-secretarie te Haarlem is ter inzage gelegd een verzoekschrift van J. Bruschke, te Haar lem. om vergunning tot oprichting van een inrich ting voor machinale houtbewerking in het perceel aan de Voorzorgstraat no. 6, waarin geplaatst zullen HET ..VOLKSGERICHT" TE STAPHORST. Het volksgericht in Staphorst, waaromtrent we eenige dagen geleden melding maakten, heeft ten slotte toch noe zijn doel gemist. De op de wegen zij ner eerste liefde teruggevoerde boerenzoon heeft bij nader inzien ïijn keuze bepaald op zijn tweede ver loofde. Het gevolg was, dat 300 jeugdige Staphorsters en Staohorsterinnen tot middernacht eeoooed hebben, de eerste idylle te bestendigen. maar de hoofdige Staohorstenaar hield thans voet bij stuk en is den vol genden morgen in de vroegte met zijn tweede hartsvriendin naar het raadhuis getogen en met haar in ondertrouw opgenomen. Jan heeft zich niet laten bepraten, Jentie heeft gezegevierd en Hilligje heeft den strijd verloren. STAGNATIE BIJ DE AMSTERDAMSCHE TRAM. Maandagmiddag is in dc Clercqstraat te Amster dam bij het vierde rijtuig van een tramtrein der N.Z. H.T.M. asbreuk opgetreden met het gevolg, dat in korten tijd het tramverkeer in Amsterdam-West ont wricht was. Immers ter plaatse van het ongeval pas- seeren ook eenige Amsterdamsche stadslijnen, zoodat al spoedig een lange rij tramwagens was gevormd, al vorens de stadsdiensten tijdelijk waren omgelegd. De dienst HaarlemAmsterdam v.v. moest naai aanleiding van het gebeurde ingekrompen worden tot de Krommert. waarheen zich dus alle reizigers uit Amsterdam moesten bégeven. Vandaar konden zij Haarlem bereiken. Omgekeerd moesten de reizigers uit Haarlem aan de Krommert uitstappen. Met bekwamen spoed werd een z.g. asbreukwagen tje uit Haarlem gerequireerd, met behulD waarvan de defecte wagen op dood spoor te Sloterdijk is gereden, waarna het verkeer spoedig hersteld was. Niettemin was het inmiddels'half tien geworden. Generaal Osjima in Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Dinsdagochtend komt de Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, met gevolg in Den Haag aan. om een bezoek te bren gen aan den bevelhebber der weermacht in Neder land, generaal der Flieger Fr. Christiansen en den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied. Rijksminister dr. Seyss Inquart. Tijdens zijn verblijf 'n Nederland is hij de gast van den bevel hebber der weermacht. Ter eere van den ambassadeur wordt dezen dag om een uur op het Plein een pai^de gehouden. Distributie van vaste brandstoffen. 's-GRAVENHAGE, 9 September. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 10 September 1941 tot en met 30 April 1942, de met de woorden „een eenheid eerste periode", „een eenheid tweede periode", „een een heid derde periode", en „een eenheid vierde periode" gemerkte bonnen van de periode bonnenstellen voor aste brandstoffen, recht geven op het koopen an een eenheid vaste brandstoffen, met uitzonde ring van fabrieksturf. s-HERTOGENBOSCH. 8 September. Heden heeft burgemeester F. J. van .Lanschot, afscheid genomen van het personeel .der gemeente en van de burgerij der stad. Een warme en hartelijke hulde is den schei denden magistraat daarbij ten deel gevallen, waarbij hem verscheidene geschenken zijn aangeboden IN DE ST. JAN. De afscheidsdag ving aan met een solemneele dank dienst in de basiliek van St. Jan, welke werd gecele breerd door den deken der stad mgr. J. Brekelmans, waarbij tegenwoordig waren de bisschop van 's-Her- togenbosch, mgr. A. F. Diepen. HET AFSCHEID OP HET STADHUIS. Om half twaalf had in de raadszaal ten stadhuize het afscheid van het gemeentepersoneel plaats, waar bij den burgemeester zijn door Charles Dony geschil derd portret werd aangeboden. Burgemeester van Lanschot dankte voor de fijn ge voelde attentie, hem zijn geschilderd portret aan te bieden en deelde zijn besluit mede om het naast dat van zijn vader, die eveneens burgemeester der stad is geweest, in het stadhuis een plaats te geven. Spre ker uitte mede zijn waardeering over de werkzaam heid van de ambtenaren en drukte hen op het hart. nooit terneergeslagen te zijn en daarbij weinig van hun leven, doch veel van zich zelf te eischen. Hij vroeg hen den naam der stad 's-Hertogenbosch te blijven hooghouden. Hierna vertolkte de heer Adr. van Esch de gé- voelens van de werklieden. Hij dankte den magistraat als burgervader, wien nimmer iets te veel was ge weest. Voorts werd mr. v. Lanschot een Louis-XVI leun stoel aangeboden, benevens een tweetal vazen, door freule van der Does de Willebois beschilderd. Van vier tot zes uur hield mr. van Lanschot re ceptie ten stadhuize. De belangstelling van de bur gerij was overweldigend groot. De gedenkwaardige dag werd besloten met een se renade. GERAFFINEERDE OPLICHTING. LAREN (N.-H.) 8 September. Dezer dagen kwam een Laarder ingezetene in Amsterdam in contact met drie personen, die voorgaven een groote partij koffie, thee, peulvruchten enz. te koop te hebben. Alvorens echter te onderhandelen elschte het drietal een cautie van f 500 van dén Laarder ingezetene, zekere P. Deze voldeed hieraan en stortte onmiddellijk dit bedrag. Men voerde daarna P., die in Amsterdam geheel on bekend was, kris en kras door de stad en wist hem nog een bedrag van f 204 afhandig te maken. Dit was zg. voor een andere partij van 1000 pond koffie. Tot slot liet men P. in een zeer druk gedeelte alleen achter. Het drietal, waarvan één bekend is, nl. een zekere C. M., een goede bekende van de politie, was spoorloos verdwenen. Vermoedelijk zal echter zeei spoedig hun arrestatie volgen. (A.N.P.) VERHANDELEN VAN SLACHTGEVOGELTE. s-GRAVENHAGE, 8 September. In de Neder landsche Staatscourant is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van het departement landbouw en visscherij, dat in de plaats treedt van het gevogelte-inventrisatiebesluit 1940 Hierbij wordt bepaald, dat het verhandelen van slachtgevogelte slechts mag geschieden door erkende handelaren. Een uitzondering wordt gemaakt voor door de centrale voor eieren en pluimvee aangewezen fok- of legdieren. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Ook Britsche havens en vliegvelden bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 September (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „De Finsche troepen, die ten Oosten van het Ladogameer een aanval doen, hebben de Swir bereikt. In den stijd tegen Groot-Brittannië hebben sterke formaties van de luchtmacht in den afge- loopen nacht militaire installaties aan de Tyne en Humber. benevens havens aan de Britsche Oostkust en vliegvelden op het eiland met bom men van zwaar en het zwaarste kaliber be stookt. Patrouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een convooi onder sterk escorte aangevallen en 5 gewapende koopvaarders van 13.500 ton tot zinken gebracht, Het luchtvvapen vernietigde gisteren en in den afgeloopen nacht aan de Britsche Oostkust en bij de Faror-eilanden drie vrachtbooten van 12.000 ton in totaal. In de Kanaalzone heeft het Britsche lucht- wapen overdag in luchtgevechten viif jagers en drie bommenwerpers verloren. Strijdkrachten ter zee schoten aan de Noorsche en Nederlandsche kust twee Britsche bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebben zich in den af geloopen nacht via Noord- en West-Duitschland naai- de'omgeving van Berlijn begeven. De sterke afweer was oorzaak dat de aanval op de Duit- sche hoofdstad niet tot volledige ontplooiing kon komen. De burgerbevolking leed door brisant- en brandbommen verliezen aan dooden en ge wonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie scho ten 14, marineartillerie 3 dér aanvallende bom menwerpers neer". Burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Krijgen ook kindertoeslag. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben overwegende, dat het gewenscht is, ten behoeve van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers van de gemeen ten een kindertoelageregeling in te voeren bepaald, dat genoemde ambtenaren boven en behalve hunne jaarwed de, bij wijze van tijdelijke toelage, voor hunne wettige of gewettigde kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar, doch slechts indien en voor zooverre deze meer dan twee tn getal zijn, een kindertoelage, welke per kind en per jaar 3 van hunne bruto-wedde bedraagt met een mini mum van f 60.— en met een maximum van f 205.— per kind en per jaar. Alleen de ambtenaren der. gemeenten Amsterdam en Haarlem zijn van deze regeling uitgesloten omdat voor hen een afzonderlijke salaris regeling bestaat. Bokswedstrijden. In Amsterdam en Den Haag. In het kader van de ontspanning voor de Duitsche bezettingstroepen worden hier te lande wedstrijden gehouden tusschen een aantal bekende Duitscha be roepsboksers (geen militairen). De wedstrijden te Vlisslngen werden do'or 15.000 personen bijgewoond. Wopnsdag hebben wedstrijden plaats in het Stadion te Amsterdam en Zondag op het Malieveld te 's-Gra venhage Telkens om 3 uur. In d°n welstrijd in Den Haag zullen de overwin naars van de kampen te Vlissingen en Amsterdam uitkomen tegen den Duitschen kampioen Gustav Eder, die, als de omstandigheden internationale ontmoetin gen niet verhinderd hadden, een ernstige candidaat voor het Europeesche kampioenschap zou zijn geweest. Uit sportief oogpunt zijn de wedstrijden belangrijk. De eindwedstrijd wordt door Duitsche env Neder landsche autoriteiten bijgewoond. De wedstrijden zijn ook voor hét Nederlandsche publiek toegankelijk en wel geheel kosteloos. De plaatsruimte is vrijwel onbeperkt. BRAND IN CHEMICALIëNPAKHUIS. Hedenmorgen ongeveer 11 uur is brand ontstaan in een opslagplaats van chemicaliën achter het filiaal der N.V. Drogisterijen v h. K. van Eden, Gen. Cronjé- straat 49 te Haarlem. Onmiddellijk na het ontdekken van den brand sloe gen de vlammen uit en was het gebouwtje een vuur zee, zoodat het gevaar, dat ook de drogisterij zelf door het vuur zou worden aangetast allerminst denkbeeldig was. Gelukkig passeerden juist eenige leden van de Haarlemsche brandweer, die, geholpen door enkele burgers er in slaagden, met emmers water het per» ceel zoolang nat te houden totdat de brandweer arri veerde, die met twee stralen op de waterleiding het vuur spoedig bedwongen had. De brand, die bij minder doortastend optreden on getwijfeld veel grooter afmetingen zou hebben aan genomen, lokte heel wat nieuwsgierigen. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. De stad van alle verbindingen over land afgesneden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Sep tember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Snelle divisies van het Duitsche leger, op voor treffelijke wijze gesteund door gevechtseskaders der luchtmacht, hebben over een breed front de Newa ten Oosten van St. Petersburg bereikt en de stad Schlüsselburg aan het Ladogameer stormen derhand genomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om St. Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbindingen over land afgesneden". Langs brandende dorpen trekken de Duitsche colonnes gestadig verder naar het Oosten, om de oprukkende troepen van oorlogsmateriaal te voorzien.*»... (Foto Orbls-Holland)' Het gebeurde met de „Greer". Duitsch commentaar op Amerikaansche beweringen. Het A.N.P meldt: BERLIJN. 8 September: In toon aangevende kringen der Wilhelmstrasse verklaart men dat de officieele Duitsche mededeeling over het voorval met den Amerikaanschen torpedojager „Greer" onbetwistbaar is en dat niemand kan beweren dat van Duitsche zijde twist gezocht is. De Duitsche mededee ling geeft een onweerlegbare uiteenzetting der fei- - ten en men kan de vraag stellen of het oorspronke lijke rapport van den commandant van den torpedo jager misschien niet achteraf opgepoetst is. Bovendien kan men hier niet ontkomen aan den indruk dat de voorstelling, welke in de V.S. van het voorval wordt gegeven, slechts een schakel is in de keten van ten dentieuze mededeelingen. waarmede men den oorlog naderbij wenscht te laten komen. Men herinnert in dit verband aan de vele opmerkingen van den Ameri kaanschen minister van marine. Knox die een incident wenschle. Men vestigt de aandacht op de onwaar achtigheid waarmede sedert het begin van den oorlog het Amerikaansche volk moest worden voorbereid op dingen, waarvoor ook het voorval met de „Greer" klaarblijkelijk dienstig was. De Berlijnsche bladen gaan in lange uiteenzettingen in op het gebeurde met de „Greer" en stellen de Amerikaansche beweringen, dat deze door een Duit schen onderzeeër zou zijn aangevallen, tegenover het officieele Duitsche communiqué Naar de Britsche Berichtendienst meldt, spreekt de „New York Times" de hoop uit dat bij de volgende ontmoeting tusschen een Amerikaansch schip en een Duitsche duikboot in de IJslandsche wateren het Amerikaansche schip het eerste schot zal afvuren. Duitsche luchtaanvallen op schepen in het Nabije Oosten. In den nacht van 7 op 8 September, heeft, naar het D.N.B. verneemt, de Duitsche luchtmacht in het Nabije Oosten 25,000 b.r.t. scheepsruimte vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op de reede en in de Golf van Suez door voltreffers op vier vrachtschepen van tezamen 25.000 ton een aan zienlijk deel van de voor den tegenstander zoo be langrijke scheepsruimte vernietigd. Verder liepen een groot handelsschip van omstreeks 10.000 b.r.t. en een vrachtschip van 1.500 bur.t. beschadigingen op. De Britsche aanvallen op Berlijn. BERLIJN. 9 September (D.N.B.) Ten aanzien van den aanval van het Engelsche luchtwapen in den nacht van 7 op 8 September od Berlijn word* van bevoegde Duitsche zijde aan het JC.B. medegedeeld: Men heeft van Britsche zijde groote verwachtingen gehad van het succes van den aanval op de rijks hoofdstad en er op gewezen dat deze aanval be schouwd moet worden als een revanche voor een grooten aanval van het Duitsche luchtwapen op 7 Sep tember 1940 op Londen. /<gezien van het feit dat de groote Duitsche aanval o',. de Britsche hoofdstad in dertijd slechts een vergelding vormde voor herhaald werpen van Britsche bommen op een reeks woon wijken van Duitsche steden, heeft het Britsche lucht wapen ook in den nacht van Zondag op Maandag wederom alleen de Berlijn»che burgerbevolking ge troffen. Duitsche luchtafweerartillerie en nachtjagers hebben den Britschen bommenwerpers een leerzaam voorbeeld gegeven van de superioriteit van de Duitsche afweer. In voorbeeldige samenwerking van alle Duitsche afweerkrachten bracht de aanval op het rijksgebied den Britten zware verliezen. Negen tien bommenwerpers, d.w.z. meer dan 18% van de over het Kanaal gekomen bommenwerpers, werden neergeschoten. Alle wrakken van deze vliegtuigen liggen op Duitsch of bezet gebied. Met het verlies van 19 bommenwerpers in enkele nachtelijke urerv heeft de Britsche luchtmacht tegelijkertijd een ver lies geleden van ongeveer 95 man vliegend personeai. Opbrengst van belastingen in Ned.-Indië. De belastingopbrengst in Ned.-Indië, met Inbegrip van de ontvangsten aan in- en uitvoerrechten, be droegen in het eerste halfjaar 1941 f 372 millioen tegen f 271 millioen in denzelfden tijd van het vorige jaar. In Juni bedroeg de belastingopbrengst f 707 mil lioen tegen f 46 millioen in Juni van het vorige jaar. Uit de gestegen ontvangsten blijkt, dat de Ned.Indi- sche belastingbetalers aanzienlijk meer belasting moe ten betalen dan vroeger. Voor de ontvangers van kleine en middelmatige salarissen is de belastingdruk sedert het uitbreken van den oorlog over het geheel met 50 pet. toegenomen, voor de personen met groote inkomens zelfs tot 80 pet. De indirecte belastingen in den vorm van speciale accijnzen zijn hierbij nog niet eens in aanmerking genomen. (Europapress.) De ondergang van de „Sitoebondo" Alle opvarenden gered? ROTTERDAM. 8 September. De directie van de Rotterdam.sehe Lloyd te Rotterdam deelt ons mede geruststellend bericht te hebben ontvangen van haar agentschap te Lissabon inzake de beman ning van haar verloren gegaan stoomschip „Sitoe bondo", Uit dit bericht valt af te lelden, dat do ge heele bemanning zich in veiligheid bevindt.. In verba.nd met de tijdsomstandigheden moet de directie deze mededeeling doen onder allo voor behoud. (A.N.P.) TWEE BRITSCHE BOMMENWERPERS IN HET NOORSCHE KUSTGEBIED NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 8 September Vanmiddag hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. drie Britsche viermotorige vliegtuigen bo ven het Noorsche kustgebied gevlogen. Van groote hoogte wierpen zij enkele brisantbommen neer, waardoor twee Noren werden gedood. Duitsche jagers traden onmiddellijk op en schoten boven zee twee van de drie aanvallende bommenwerpers neer. Slechts een der groote vliegtuigen wist onder bescherming der wolken te ontsnappen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1