Haarlem's Dagblad Luchtmacht bestookt doelen te St. Petersburg enMoskou 59e JAARGANG No. 17862 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEiEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per posl 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. Rantsoeneering van gas en electriciteit. Te Haarlem moesten tientallen worden afgesneden. In den laatsten tijd is van 'officieele zijde herhaal delijk gewezen op de groote moeilijkheden die be staan bij de brandstoffenvoorziening in ons land. Daarom moest worden overgegaan tot een rantsoe neering van gas en electriciteit. Als basis voor het rantsoen is aangenomen 75 pet. van het verbruik over dezelfde maanden van 1940. Aan deze rantsoeneering wordt streng de hand'ge houden. De gas en electriciteitsbedrijven hebben uit Den Haag strenge orders ontvangen zoodat zij na tuurlij* ook ailes doen om te bereiken dat het pu bliek zich bij de veranderde omstandigheden aan past. Er moet tegen gewaakt worden dat het gestelde rantsoen overschreden wordt, want anders komt het bedrijf in moeilijkheden daar ook dit wat de aanvoer van steenkolen aangaat op rantsoen gesteld is. Toch schijnen er nog altijd menschen te zijn die blijkbaar niet genoeg doordrongen zijn van den ernst' van den toestand. Zij storen zich niet aan de rant soeneering en gebruiken naar hartelust gas en electri citeit. Wat beteekenen nu zoo denken zij eenige tiental'tti KW. electriciteit of M3. gas voor een bedrijf Qat zoo'n enormen afzet heeft. Maar die rede neering is onlogisch eh dom. Een rantsoeneering kan alleen billijk werken als iedereen er zich aan houdt. Als men één gebruiker ongestraft toestond zoo met de rantsoeneering de hand te lichten zou het gevolg zijn dat anderen zijn verkeerde voorbeeld volgden en kwam er natuurlijk van de regeling niets terecht. Wie geen toestemming van het bedrijf te Haar lem van den Gemeentelijken Incassodienst heeft moet zich aan de algemeene bepaling houden Al leen in bijzóndere gevallen wordt, omdat dit billijk is, een kleine verhooging van het rantsoen toegestaan. Maar dan wordt cr ook streng op gelet dat de verbruiker blijft binnen de grenzen van dat verhoogde rantsoen. Voor het toekennen van die ver hoogde rantsoenen zijn door Den Haag normen vast gesteld waaraan elk- bedrijf zich moet houden. Daar bij moet men bedenken dat de grondslag van de rantsoeneering het gebruik in het vorig jaar is. Die regeling is niemand zal het ontkennen natuur lijk gemakkelijker na te komen door menschen die in 1940 nog al royaal geweest zijn bij het aandraaien van het licht en het openen van de gaskraan, dan doer hen die ook toen al uiterst zuinig zijn geweest, maar daaraan is niets te doen. Er is zoo werd ons destijds in Den Haag medegedeeld lang en breed gesproken over de keuze welk systeem van rantsoeneering men zou kiezen. Aan elk systeem wa ren moeilijkheden en onbillijkheden verbonden, maar tenslotte werd de thans gekozen regeling nog het beste gevonden. Daarbij werd getracht door het in stellen van minimum-rantsoeneering de onbillijkheid nog zooveel mogelijk op te heffen. Vrijwel overal in het land zijn personen die, om dat zij het rantsoen belangrijk overschreden hadden, ïlgesneden moeten worden van gas of electriciteit. In enkele gevallen zelfs van beide. Ook te Haarlem is dit noodig gebleken, maar ge lukkig kon dit in de laatste maanden tot enkele tien tallen beperkt blijven De verordening bepaalt dat het afsnijden voor ten hoogste een tijd van 14 dagen kan geschieden. Daar bij is men uitgegaan van de overtuiging dat iemand die eenigen tijd dit groote ongemak heeft moeten ondergaan, voor de toekomst wel doordrongen is van de noodzakelijkheid dat ook hij zich moet houden aan de rantsoeneering. Te Heemstede zijn nog geen verbruikers afgesne den behoeven te worden, wel staan er op de nomina tie voor een boete. Boete wordt gegeven bij overschrijding van het rantsoen tot 50%. Boven de 50% 'is afsnijding verplicht gesteld. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN TERNEUZEN. 's-GRAVENHAGE, 9 September. In de Staats courant is opgenomen een besluit van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 1 September, waarbij aan mr. P. H. W. F. Tellegen ontslag is verleend als burgemeester van Terneuzen. Steeds strenger straffen voor distributie overtreders. Voor den Economischen Rechter te Haarlem ver schenen hedenmorgen weer vele verdachten, die de distributiebepalingen en het slachtverbod hadden overtreden. De straffen voor dergelijke feiten wor den steeds zwaarder en zullen in de toekomst nog zwaarder worden want zooals de Officier van Justi tie mededeelde wore't in hot Economisch Sanctiebe- sluit. dat inmiddels in werking is' getreden, aan den Economischen Rechter de verplichting opgelegd voor frauduleuze slachtingen minimum 6 maanden gevan- I genisstraf op te leggen. Het koopen en verkoopen van goederen buiten de distributie zal met minimum 3 maanden gevangenisstraf worden bestraft. De zaken van hedenmorgen vielen nog niet onder dit besluit. Een landbouwer uit Hoofddorp, die kalfs- vleesch zonder bon verkocht had werd tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Een expediteur uit Haar lem die niet minder dan 7 schapen had geslacht werd tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Drie, Haarlemmers, die het schapenvleesch zonder bon ge kocht hadden kregen boetpn van f 50, f 40 en f 40. Een Heemsteedsche bakker, die 50 Kilo witte boonen zonder bon had gekocht werd tot een boete van f 100 veroordeeld-; de landbouwer, die de boonen aan hem verkocht had kreeg f 40 boete. Een slager uit Lisse, die op verzoek van den ander een stier geslacht had werd veroordeeld tot 14 dagen hechtenisstraf Al deze straffen -zullen dus in de toekomst nog veel zwaarder worden. Inzameling van kastanjes, eikels en beukenootjes. Regeling van Rijkswege. 's-GRAVENHAGE, 10 September. De persdienst van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landltouw en Visscherij meldt: Aangezien ons volk hét grootst mogelijke rende ment van de kastanjes, eikels en beukenooten moet verkrijgen, wordt dit jaar de inzameling van rijks wege geregeld en geschiedt zij onder de auspiciën van de. Nederlandsche inkoopcentrale van akkerbouw producten (N.I.C-A.) Het land is voor de inzameling in een achttal dis tricten verdeeld. Aan het hoofd van elk district staat een hoofdagent. De hoofdagenten hebben in het al gemeen tot taak, maatregelen te treffen voor de in zameling in hun werkgebied en voor het vervoer naar de verwerkers. Onder goedkeuring van de N.I C.A. zullen de hoofdagenten een voldoend aantal agenten aanstellen. Als agent kunnen fungeeren per sonen, die in zekere mate van de desbetreffende pro ducten op de hoogte- zijn en over een voldoende op slagruimte beschikken. Wie agent wil worden, moet zich niet met de N.I.C.A.. maar met den hoofdagent van de streek, waar hij woont, in verbinding stellen. Wat het rapen aangaat, ieder, die wil, kan er aan meedoen. De rapers zijn verplicht, de vruchten, welke zij hebben verzameld, bij den naastbij gevestigden agent in te leveren. Voor het vervoer van de vruchten naar, en de af levering er van aan de agenten zullen voor hoeveel heden, kleiner'dan 50 K.G., de rapers geen vergun ning behoeven, maar voor het overige zal het, ter wille van de controle, worden verboden, zonder ver gunning kastanjes, eikels en beukenootjes te ver voeren, te doen vervoeren, af te leveren, te doen af leveren, te bewerken of te verwerken. De bezitters van afgesloten, particuliere terreinen zijn verplicht om, zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatselijken agent af te leveren. Wenschen de grondbezitters niet zeiven te laten ver zamelen. dan moeten zij-toestaan. dat rapers, die de agent zal aanwijzen, de vruchten zullen verzamelen. Hierbij zal tegen beschadiging van parken, enz. wor den gewaakt. Vergrooting van den voorraad voeder voor het vee strekt. Indirect, ten bate van de voedselvoorziening van den mensch. Daarom worden alle landrenooten opgewekt om. wanneer he- lijdstio hiervoor is aan gebroken, aan de inzameling van kastanje- !k"ls en beukenootjes mee \te werken. In een „officieele publicatie" zijn de namen en •dressen vermeld van de aangestelde hoofdagenten. Haarlem in cijfers. Interessante dingen uit de Statistische Gegevens. Heden verschenen de Statistische Gegevens der ge meente Haarlem over het 2e kwartaal van 1941. Dat het inwoner-aantal van Haarlem in die 3 maan den steeg van 142.852 tot 143.138 hebben wij reeds medegedeeld. Het was slechts een stijging van 286. waar tegenover staat dat de toeneming in hetzelfde kwar taal van 1940 niet minder dan 867 was. De oorzaak ligt alleen in het feit, dat zich thans minder nieuwe in- oners van buiten te Haarlem vestigden. De cijfers over vertrek en vestiging per 1000 inwo- ïrs zijn over de laatste drie maanden: Vestiging: April 67.3, Mei *57,5, Juni 46.9. Vertrek: April 67.4, Mei 67.6, Juni 45.2. Dit wil dus zeggen dat er meer Haarlemmers naar elders verhuisden dan er nieuwe bewoners te Haar lem kwamen. Ongetwijfeld is dit een gevolg van het feit dat de reserve voorraad ledig staande huizen in den laatsten tijd sterk gedaald is. De geboortecijfers waren in die drie maanden hoog, namelijk 21,1, 20.0 en 19.7; de sterftecijfers vrij laag, 11.0, 8.4 en 8.6. In dit kwartaal vestigden zich te Haarlem 52 bui tenlanders, daaronder waren 41 Duitschers. 34 buitenlanders vertrokken. Eind Juli waren er te Haarlem 2701 werkloozen. Een jaar geleden was dit aantal 5312. Naar leeftijd waren de werkloozen alsvolgt verdeeld: 14—17 jaar: 87. 1830 jaar: 665. 31—64 jaar: 1826. boven de 65 jaar: 123. De werkloozen behoorden tot de volgende groepen: Handels- en kantoorbedienden 379 586) Metaalbewerkers 373 836) Bouwvakarbeiders 521 U105) Grafische vakken 76 171) Fabrieks- en transportarbeiders 772 (1593) Land- en tuinbouw 62 121) Andere beroepen 518 900) Vooral het aantal werkloozen ln de bouwvakken en in de metaalnijverheid is sterk gedaald. Ook onder de fabrieks- en transportarbeiders verminderde de werkloosheid sterk. Wij herinneren er aan dat blijkens een medededee- lingMn ons blad van Zaterdag j.l. na Juli van dit jaar het aantal werkloozen te Haarlem nog belangrijk ver minderd is. Aan valide werkloozen werd in dit kwartaal uit betaald f 257.143 tegen f 547.883 in dezenfde periode van 1940. Eind Juni waren 2014 werkloozen geplaatst bij een tijdelijke werkgelegenheid geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente geboden. In het 3e kwartaal van 1941 werden aan het G-E.B. 9.2.30.064 K.W.U. electrischen stroom opgewekt tegen 9.250.523 K.W.U. in hetzelfde tijdvak van 1940. Een vermindering dus van 20.459 K.W.U. De gasfabriek leverde nu af 7.250.952 M3. gas tegen 697.504 M3. in het 2e kwartaal van 1940. Dit betee- kent dus een stijging van 1.553.448 M3. Hierbij moet m,en evenwel bedenken dat de eigen lijke rantsoeneering van gas en electriciteit (berekend op 75% van het verbruik van het vorige jaar (pas later is ingegaan. Voorheen gold als maatstaf 100% van het verbruik over het vorige jaar. Velen hadden evenwel extra1 toewijzingen gekregen omdat geen pe troleum meer beschikbaar was voor kookdoeleinden. Het aantal gasvStbruikers te Haarlem steeg in een jaar vaft 36.256 tot 37.907. VERLENGING PACHTOVEREENKOMSTEN. 's GRAVENHAGE, 9 September. In de Neder landsche Staatscourant van 9 September 1941, no. 175 is gepubliceerd het besluit" van de secretarissen - generaal van justitie en van landbouw en visscherij betreffende pachtovereenkomsten, welke reeds voor 1 Januari 1936 van kracht waren. Dit besluit geeft den pachter het recht na afloop van den overeenge komen pachttermijn aan de pachtkamer een ver lenging van de overeenkomst te vragen voor den tijd van twee jaar.' Tengevolge van dit besluit ls het mogelijk gewor den, dat de pachter na afloop van de overeenkomst nog op het gepachte blijft en zijn bedrijf voortzet. De pachtrechter kan daartoe onder bepaalde voor waarden de pachtovereenkomst verlengen en in dien zulks noodig is daarin wijzigingen aan brengen. Het verzoek daartoe moet van den pachter zelf uitgaan en wel binnen een maand na het ver strijken van den overeengekomen termijn. De termijn van twee jaren, waarmede de pacht overeenkomst verlengd kan worden, doet vermoe den, dat binnen dien tijd een nadere regeling ten aanzien van overeenkomsten als de onderhavige tot stand zal komen. (A.N.P.) FINANCIEELE EN ECONOMISCHE POLITIEK. DEN HAAG, 9 September (A.N.P.) .De heer Kurt Lange, vice-presideiu van de Duitsche Bank heeft Dinsdag voor het söciaal-economisech genootschap Nederland en Europa in Pulchri Studio een lezing gehouden over nationaal-socialistische financleele en economische politiek. Bij deZe lezing, waarin de heer Lange den ont wikkelingsgang schetste van de reorganisatie der Duitsche economie en het geldwezen waren tal van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten aanwezig. Dl 'N HET OOSTEN. Het geschut van een vernietigde Sovjet-batterij aan de Oost zee bij Windau. (Foto Orbis-HoHantty Proces tegen communistische functionarissen. 's-GRAVENHAGE, 10 September. Op het oogen- blik wordt voor het Duitsche Obergericht te 's-Gra- venhage een proces gevoerd tegen 22 leidende func tionarissen van de illegale C. P. N. (Communistische Party Nederland). Allen z(jn aangeklaagd, wegens hoogverraad, z(j hebben o.a. in Februari en Maart van dit jaar aangespoord tot een algemeene staking. Aangezien alle strafbare handelingen zijn gepleegd voor 22 Juni 1941, dus voor het tijdstip, waarop het Duitsche r(jk in oorlog is met dc Sovje-Unie, worden zü niet beschouwd als begunstiging van den vijand én wordt het proces niet gevoerd voor de militaire rechtbank. J. de Zeeuw 80 jaar. In de feestelijk versierde bestuurskamer van het Sportfondsenbaa te Haarlem had Dinsdag een intieme huldiging plaats van_den 80-jarigen heer J. de Zeeuw, lid der Haarlemsche Reddingsbrigade. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der brigade, schetste de verdiensten van den jubilaris; hij heeft van de oprichting af de Brigade bijgestaan. Als dank hiervoor overhandigde spreker namens vele leden der Brigade een groot bloemstuk met een geschenk onder enveloppe. De heer A. J. Meijerink dankte den heer De Zeeuw namens den Ned. Bond tot het redden van Drenke lingen voor het trouw controleeren der reddingshaken, waardoor reeds menig menschenleven kon gespaard blijven. Als blijk van waardeering zal den heer De Zeeuw het diploma van verdienste namens den Bond worden overhandigd. De heer Vopkenberg herdacht op humoristische wijze de trouw en kameraadschap van den heer De Zeeuw. Als oud-voorzitter van de Roode Kruis Transport- colonne herinnerde de heer C. Nel aan de' mensch- lievende taak, die de heer De Zeeuw ook bij deze vereeniging volbracht heeft, waarna Ds. L. Hoorweg Jr. wees op den grooten eenvoud van den jarige. De vele belangstellenden kregen hierna gelegenheid den heer De Zeeuw en zijn echtgenoote geluk te wen schen. Na een -uurtje van gezellig samenzijn werd de fa milie De Zeeuw per taxi door de dames mevr. SchmidtMüssler en mevr Wapstra naar haar wo ning terug gebracht. ORGELBESPELING TE HAARLEM. Donderdag 11 September, des middags van 3 tot 4 uur, wordt in de Groote Kerk te Haarlem een orgel bespeling gegeven door den heer Valentijn Schoon- derbeek uit Naarden. Het programma luidt als volgt: 1 Fantasia op 8e töon Pieter Cornet 1562—1626 2. Choralphantasïe „Wie schön Dietrich leuchtet der Morgenstern" Buxtehude. 1637—1707 3. Praeludium en Fuga in b. kl. t J S Bach. 1685—1750 4. Drie stukken uit opus 59 Max Reger. 18731916 Kyrie eleison Gloria in excelsis Deo Benedictus Osanna 5. Pièce héroïque César Franck. 1822—1890 HANDELS PRAKTIJKEXAMENS. Eenige weken geleden meldden we, dat zich ge vormd heeft een Nederlandsche Associatie voor Praktijkexamens. Deze examens zijn vervroegd, n.l. van 9 tot en met 16 December. Er zijn morgen-, middag- en avondexamens met als Regeeringsge- committeerde dr. S. Elzinga te Haarlem. In het bestuur heeft o.a. zitting de heer W. A. Haak te Heemstede. JBij voldoende deelneming hebben deze examens in 47 centra plaats o.a. te Haarlem. SALARISVERHOOGING VOOR ONDERWIJZERS GEVRAAGD. Het Algemeen Nederlandsch Onderwijzers Ver bond heeft den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming te 's-Gravenhage een adres om salaris- verhooging gezonden met een uitvoerige memorie van Toelichting. De gehuwde onderwijzer met hoofdacte zou dan na 15 jaar op minstens 36-jarigen leeftijd een salaris van f 4200 hebben bereikt. H.O.V.-CONCERT. Gastdirigent Hugo de Groot. Het concert dat a.s. Donderdagavond half acht onder leiding van Hugo de Groot zal worden uitge voerd, zal worden geopend met de Ouverture der Opera „Le Nozze di Figaro" van W. A. Mozart. Uit diezelfde opera zal door Hélène Ludolph, die op dit concert als soliste optreedt, de Aria ..Dovo Sono" worden gezongen. Het concert wordt dan vervolgd met Tweede Symphonie van L. von Beethoven. Na de pauze wordt gespeeld de Ouverture „Phèdre" van J. Massenet, gevolgd door drie liede ren van Edv. Grïeg, n.l. Solveigs Wiegenlied. Letzter Frühling en Ich liebe aich. Het concert wordt besloten met de uitvoering van het Symphonisch, gedicht „Les Préludes" van Franz Liszt. TERAARDEBESTELLING JHR. IR. H. LOUDON. 's GRAVENHAGE 8 September (A. N. P.) Onder bui tengewoon groote belangstelling is vanmiddag op Oud Eik en Duinen teraardebesteld het stoffelijk overschot van Jhr. Ir. H. Loudon, president-commissaris van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch Tndlë. Eenige honderden belangstellenden, voor het meerendeel ver tegenwoordigers van de vele maatschappijen en andere instellingen, waaraan de overledene in eenlgerlet vorm verbonden is geweest, waren naar het kerkhof gekomen om wijlen Jhr. Loudon de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve heeft een zoon voor het hartelijk mede leven en de groote belangstelling bedankt., waarna Ds. ten Kate uit Wassenaar de plechtigheid besloot met het voor lezen van Psalm 23 en het bidden van het „Onze Vader". Een schat van bloemstukken dekte de baar. WINKELIERTEN PAPIERSCHAARSCHTE. 's-GRAVENHAGE, 10 September. In verband met de papierschaarschte verzoekt het Centraal Bu reau voor het bakkersbedrijf de consumenten drin gend bij het afhalen van brood ln den bakkerswin kel een mandje of tasch mede te brengen, waarin het brood meegenomen kan worden, zoodat de bakker geen papier voor verpakking beschikbaar behoeft te stellen. (A.N.P.) HONG RRIGE HERTEN PLUNDERDEN DE VELDEN. EDE. 9 September (A.N.P.) Herten hebben de laatste nachten groote schade aangericht aar de landbouwgewassen op de landgoederen „De Hin dekamp" en „De Ginkel", .gelegen op circa» 4 K.M ten Noord-Oosten van 'Ede. Schade ls toegebracht aan de rogge, aardappelen en bieten. De roggescho- ven zijn uit elkaar gerukt, waarna de gevulde aren zijn opgegeten. Voorts hebben de dieren aardappel velden omeewoeld, waardoor zij in de gelegenheid waren zich te goed te doen aan aardappelen. Verder hebben ook de bietenvelden het moeten ont gelden. De schade wordt geschat op eenige honder den guldens. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Zooals wij gisteren hebben medegedeeld» zullen van 10 September tot en met 30 April 1942 de met de woorden: een eenheid eerste (resp. tweede, derde en vierde) periode gemerkte bonnen van de periode bonnenstellen voor vaste brandstoffen recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Verzocht wordt, aan dit- bericht toe te voegen Deze perlode-bonstellen zijn uitgereikt aan de verbrut- kers in de groepen b, c ren d, alsmede aan parliouliere verbruikers, die een extra-toewijzing verkregenhebben voor verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden als kantoren, winkels enz., voor zoover dc hun toegewe zen hoeveelheden minstens 12 eenheden bedragen. VEREENIGING VAN NOORD-HOLLANDSCHE WATERSCHAPPEN. ALKMAAR, 10 September. De Vereeniging voor Noord-Hollandsche waterschappen hield onder voor zitterschap van den heer J. Commandeur Kzn., een vergadering te Amsterdam. De leden van het be stuur. die in een vorige vergadering hunne zetels be schikbaar hadden gesteld, werden herkozen. In de vacature van Tienhoven werd gekozen de heer P. G. van Mees, bestuurslid van den Middelpolder on der Nieuwer-AmsteL DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht In den Atlantischen Oceaan vier koopvaarders tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Sep tember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekgnd: Zooals reeds in een speciaal bSricht bekend is gemaakt, hebben snelle divisies van het Duitsche leger, op schitterende wijze gesteund door gevechts formaties van het luchtwapen, ten Oosten van Pe tersburg de Newa op een breed front bereikt. De stad Schlüsselburg aan het Ladogameer is door een regiment infanterie stormenderhand ingenomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om Lenin grad gesloten en de stad thans afgesneden van alle verbindingen over land. Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren en in den afgeloopen nacht wapen- en ravitailleeringsbedrij- ven in Petersburg gebombardeerd. Een tweede nachtelijke aanval van het luchtwapen was gericht op Moskou. Duikbooten hebben in het Noorden van den At lantischen Oceaan vier koopvaarders, met een to taal van 21.500 ton, tot zinken gebracht. Op het Britsche eiland heeft het luchtwapen in den nacht van 8 op 9 September militaire instal laties gebombardeerd in het graafschap York en haveninstallaties van Great Yarmouth. Een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 7 op 8 September op vijandelijke schepen in de golf en op de reede van Suez heeft groot succes gehad. Ec-n tankschip van 7000 br.t. werd vernie tigd. Vijf andere groote koopvaarders werden zwaar beschadigd. De vijand is in den afgeloopen nacht naar West en Zuidwest-Duitschland gevlogen. Door het neer werpen van bommen op woonwijken, vooral in Kassei, heeft de burgerbevolking verliezen geleden aan dooden en gewonden. Luchtafweergeschut schoot een der aanvallende Britsche bommenwer pers neer. Bij de uitvoering van convooi-diensten ter' ravl- tailleering van de in het uiterste noorden strij dende troepen, ontmoette de artillerieschoolboot „Bremsc", groot 1.400 ton, ln Noord-Noorsche wa teren tijdens slecht zicht plotseling Britsche zee- strijdkrachtcn, bestaande uit een kruiser en twee torpedobootjagers. Ter bescherming van het con- vooi aanvaardde de „Bremse" den strijd tegen deze superieure vijandelijke strijdkrachten en ging na een kort, hard gevecht tengevolge van verschei dene torpedotreffers verloren. Door het dappere optreden van de „Bremse" bereikten alle schepen van het convooi ongedeerd hun plaats van be stemming. Een deel der bemanning is gered". Rede van dr. Tiso. „Het nationaal-socialisme zal beslissen over het lot van Europa." Het D.N.B. meldt: Pressburg 9 September. Het Slo- waaksche staatshoofd dr Joseph Tiso heeft in Waag- Bistritz voor 20.000 arbeiders een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: ..Evenais het volksche beginsel triomfeerend voor waarts schrijdt, zoo schrijdt ook het nationaal-socia listische beginsel met groote stappen voorwaarts. Slowakije isr er vast van overtuigd dat' uitsluitend en alleen het nationaal-socialisme beslissen zal over het lot van Euro ja. Even overtuigd is het er van dat niemand op de geheele wereld de menschheid van het roode bolsjewistische gevaar zou hebben be vrijd, wanneer het nationaal-socialisme en het gewel dige Duitsche leger dit niet zouden hebben gedaan. Men zegt, zoo zeide dr. Tiso verder, dat het nationaal- socialisme als politieke factor niet strookt met de Pauselijke encyclieken. Hierover zeg ik het volgénde: De beginselen van de Pauselijke encyclieken en vooral die beginselen, waarop de sociale instellingen zijn gebaseerd en de beginselen van het nationaal- socialisme zijn een en dezelfde. Slechts diegenen die noch de encyclieken, noch de beginselen van het na tionaal-socialisme kent, kan hieruit een verschil con- strueeren of alleen van een strijd tusschen deze spreken. Dr. Tiso besloot: Het Slowaaksche volk zal aan dè zijde van het Duitsche volk en zijn grooten Führer Adolf Hitler in goede en kwade tijden vereend blij ven tot de overwinning op de duistere machten die Europa en zijn volkomen in een eeuwigen nacht willen storten. Indische petroleum. SJANGHAI, 9 September. Door het gebruiken van buitenlandsche tankschepen op de routes van en naar de Philippijnen bestaat de mogelijkheid, dat het petroleumvervoer van Ned.-Indië naar de Ver. Staten wordt vergemakkelijkt. Volgens het zoo juist gesloten %-erdrag tusschen de Nederlandsche r^reerlng en de Ver. Staten zul len de leveranties naar de Philippijnen plaats vinden via de petroleumhaven Tarakan op Noord-Borneo De afstand van Tarakan naar de Zuid-Philippijnsche eilanden in de Soeloe-Archipel bedraagt slechts 150 zeemijlen. De jaarlijksche opbrengst van de petro- leumvelden van Tarakan wordt op 735.000 ton be rekend. Blijkens berichten, uit Batavia 5s in den laatsten tijd de petroumexport van Nederlandsch-Indlë naar Tsjoenklng-China belangrijk toegenomen, welke toenemingen in Japan sterk de aandacht hebben ge trokken. (Europapress) Japanners zullen het Britsche rijk verlaten. Het D.N.B. meldt: Naar officieel te Tokio wordt medegedeeld zal Japan drie passagiersschepen naar verschillende deelen van het Britsche rijk zenden om de aldaar woonachtige Japanners naar het vaderland terug te brengen. In aansluiting op dit bericht meldt Domei dat een schip naar de Staits Settlements zal worden ge zonden, een tweede naar Britsch-Indië en een derde naar Oost-Afrika. Churchill over den oorlog. De Britsch-Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie. STOCKHOLM, 9 September. De Britsche mi nister-president Churchill heeft vandaag in het La gerhuis verslag over den oorlogstoestand uitge bracht.. Hij zeide o.a. dat Britsch-Amerikaansche hulpverleening voor. de Sovjet-Unie dringend noo dig is, hoewel de Sovjet-Unie over zeer groote mid delen en zeer groote troepenmassa's beschikt. Daar om, aldus Churchill moeten de Engelschen zich groote offers getroosten om de Sovietbehoeften door leveranties te bevredigen. (D.N.B.) De stad Aunus bij verrassing door de Finnen genomen. Aanzienlijke oorlogsbuit. Uit Helsinki verneemt het D.N.B.: De Finnen heb ben de stad Aunus aan het Zuidoostelijke front van Finland genomen bij verrassing. Toen de bolsjewis tische linies bij Tuulos werden doorbroken, was de divisiecommandant aldaar doodelijk gewond. De Sovjets waren na 7 uur taaien tegenstand omsingeld. Daarmee was het lot der stad beslist De Finsche troepen dreven uiteengeslagen bolsjewistische afdee- lingen in een wilde vlucht voor zich uit en ofschoon de bolsjewiki er in slaagden een belangrijke brug op te blazen, werd de Finsche opmarsch hierdoor niet tegengehouden. In de stad woedden eenige branden, maar dé Sovjets hadden blijkbaar niet voldoende tijd gehad voor vernielingen op groote schaal. Door den verrassenden aanval werd een groote oorlogsbuit veroverd. In de stad Aunus zelf veroverden de Finnen 9 stukken zwaar geschut, een aantal zware en lichte granaatwerpers, tractors en machinegeweren. Voorts werden verschelden pantser auto's vernield. Kort na de inneming begon de bevolking reeds te rug te keeren en overal op straat ziet men colonnes bewoners die de bevrijders blij verwelkomen. Omtrent de aantallen gevangenen zijn er geen definitieve gegevens beschikbaar, maar alleen tijdens de omsingeling bij Tuulos werden 1.200 soldaten ge vangen genomen. De Finsche troepen zijn bij hun snellen opmarsch terstond voorbij Aunus doorge trokken naar de Swi», De omsingeling van Sint Petersburg. Viervoudige beteekenis. Bedreiging van Finland en de Oostzee definitief ten einde. In aansluiting op het weermachtsbericht ver neemt het D.N.B. dat door de omsingeling van St Petersburg de Sovjetscheepvaart over de Newa naar het Ladogameer en over het kanaal naar de Witte Zee onmogelijk geworden Is. St. Petersburg is na Moskou het belangrijkste cen trum van metaalnijverheid, chemische en electrotech- nische indutsrie Bovendien is de helft van de scheeps- bouwnijverheld te Petersburg gevestigd. De energie voorziening der stad is zeer geschaad door den Duitschen opmarsch en de Finsche successen bij de Swir De productie zal dan ook binnenkort gestaakt moeten worden en dit verlies kan niet door andere industriegebieden gecompenseerd worden. De lucht- en marinebases in het gebied van Pe tersburg worden eveneens bedreigd, waardoor ook de aanvoer van voorraden voor de Sovjets op Hangö en op Oesel en Dagö opnieuw beperkt wordt Dé Berlijnsche bladen bespreken de beteekenis van de omsingeling van Petersburg. De „Berliner Börsen- zeitung" schrijft dat dit het resultaat is van de Duitsch-Finsche samenwerking. Volgens de D.A.Z is de beteekenis van het feit viervoudig: 1. De Inge sloten troepen zijn met het oorlogstuig uitgeschakeld voor de overige oorlogstooneelen en gaan hun ver nietiging tegemoet. 2. Een bijzonder belangrijk ver keersknooppunt naar de Oostzee en de Karellsch© landengte is uitgeschakeld. 3 De wapenfabrieken ko men niet meer ln aanmerking voor de bewapening van het hoofdfront en 4. De bedreiging van Finland en de Oostzee is definitief ten einde. Tijdens den strijd om Schlüsselburg heeft een Duitsche afdeeling artillerie, naar het D N B van militaire zijde verneemt, de scheepvaart op de Newa ten Oosten van de stad onmogelijk gemaakt en de pogingen der Sovjets om met oorlogsvaartuigen de stad binnen te komen verijdeld. Vijf Sovjetkanon- ne.erbootcn werden zwaar getroffen en zitten thans aan den grond. Niet ver daar vandaar drijven de wrakstukken van twee groote stoombooten waar mede de bolsjewisten versterking wilden halen Bij gevechten ten Noordoosten van Raslawl heb ben Duitsche troepen tegen numeriek sterkere Sov- jetafdeelingen de laatste dagen 2650 gevangenen ge maakt en 178 pantserwagens vernield. In den cen- tralen sector hebben snelle Duitsche troepen Maandag talrijke gevangenen gemaakt en 38 stukken geschut en 6 pantserwagens buitgemaakt. In den Zuidelijken sector hebben de Duitsche troepen in talrijke kleine gevechten 2000 gevangenen gemaakt en 40 stukken geschut benevens verscheidene wapendépóts ver overd. Britsche en Canadeesehe troepen op Spitsbergen. Op het eiland wonende mijnwerkers naar Engeland overgebracht. Naar uit een Reuterbericht blijkt zijn korten tyd geleden Britsche en Canadeesehe troepen op Spitsbergen aan land gegaan, aldus deelt het D.N.B. mede. Naar uit de Engelsche berichten verder blijkt is een groot deel der aldaar wonende mijnwerkers met hun familie naar Engeland overgebracht. Naar het heet zullen zij daar worden „ingeschakeld in de oorlogsinspanning der geallieerden". Zooals de Engelsche berichtendienst aangaande «Jé expeditie naar Spitsbergen meldt, had men er zich tevoren van overtuigd dat geen Duitschers op Spitsbergen aanwezig waren. Na de landing der troepen, in hoofdzaak Canadeezen, werd de be volking genoodzaakt naar Engeland te gaan. Meer- endeels betreft het hier mijnwerkers die nu blijk baar in de Engelsche mijnen moeten werken. Naar het A.N.P van welingelichte zijde te Berlijn verneemt moet in de bezetting van Spits bergen door Engelsche en Canadeesehe troepen naar de meening van toonaangevende Duitsche kringen zonder twijfel een nieuw bewijs worden gezien voor de toenemende behoefte aan prestige der En gelschen, wien men met deze nieuwe „landaanwinst" met het oog op de ruwheid van den winter aldaar „veel genoegen" wenscht Als naar Duitsche mee ning aan dit gebied indjrdaad militaire beteekenis moest worden toegekend, zou men zeker niet, naar men hier verklaart, den Engelschen den voorrang hebben gelaten. Wolga-Duitschers naar Siberië. Decreet van den Oppersten Raad der Sovjet Unie. Het D.N.B meldt: BERLIJN. 9 September - Vol gens een Exchange Telegraph bericht uit Moskou heeft de opperste raad der Sovjet-Unie krachtens een door Kalinin geteekend decreet op 28 Augustus beslo ten alle Wolga-Duitschers na5r Siberië over te plaat sen. Hiermede ls men, naar in dit bericht verder wordt gezegd, reeds begonnen. Deze overplaatsing staat onder leiding van den verdedigingsraad. waarvan Stalln voorzitter is. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft ln een commen taar o.a. het volgende: „Dit wegsturen vormt een nieuwe afgrijselijke mis daad der Sovjets. Deze overplaatsing komt, wanneer men rekening houdt met het organisatorische onver mogen en de maar al te dikwijls bewezen totale ge- wetenloosheid der bolsjewieken, neer op een DOffin* tot welbewuste vernietiging,'*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1