r Schoolboeken AGENDA Als de strijd gestreden Is, Vz LITER GELE SAUS Italiaansch weermachtsbericht Luchtmacht opereert boven Noord- Afrikaansche plaatsen en Malta. 27 dooden en 58 gewonden bij luchtaanval op Palermo. ROME, 9 September (Stefani). Het weer- muchtbericht van heden luidt als volgt: „Aan het front van Tobroek levendige activiteit van onze artillerie. Dultsche en ltallaansche formaties van het luchtwapen hebben in Tobroek, Mersa Matroeh, Giarabub en Sidi el Barani met suc ces mupitieopslagplaatsen. artilleriestellingen, mili taire installaties, troepenonderkomens en geparkeer de vrachtauto's gebombardeerd. Dultsche jagers hebben bij ccn aanval op het vliegveld van Sidi el Barani een op den grond staande Hurricane ver nield. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vlieg tuigen opnieuw boven Palermo gevlogen en eenige bommen neergeworpen, die bijna alle in .zee vielen. Er ontstond geringe schade, de aanval eischte geen slachtoffers. De verliezen onder de bevolking van Palermo, ontstaan door den vijandelijken aanval in den voorafgaanden nacht, zijn gestegen tot dooden en 58 gewonden. De houding der bevolking wa» voorbeeldig door kalmte en discipline. In Oost-Afrika hebben onze vooruitgeschoven af- deelingen van het steunpunt aan den pas van Culqua- bert op 6 September een uitval gedaan en de vijan delijke troepen uiteengejaagd, die tegenover hen stonden. In het gebied van TVoltsjefit zijn bij een aanval uit de lucht den vijand zware verliezen toegebracht. Het s.s. „Esperia" is door eeif vijandelijke duik boot in het middendeel van de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Dfe begeleidende eenheden red den bijna alle op het schip zijnde personen en leden der bemanning. In den afgeloopen nacht hebben formaties van hte Italiaansche luchtwapen de zee- en iuchtsteunpunten van h>t eiland Malta aangevallen. Er ontstonden branden en groote schade werd veroorzaakt. Een van onze vliegtuigen is niet van deze actie terugge keerd". De „Diplo"* bespreekt liet gebeurde met de „Greer". „Roosevelt zocht een nieuw incident". Het D.N.B. deelt mede: De „Deutsche Diplomatlsch- Politische Korrespondenz" schrijft dat de geforceerde steun van Engeland en de Amerikaansche regeering san de Sovjet-Unie ongetwijfeld een ontnuchterende uitwerking heeft gehad op de geestdrift van het Ame rikaansche volk voor de oorlogsdrijverij van Roose velt. Op grond van de toenemende ontevredenheid in de Ver. Staten heeft de regeering het wenschelijk geacht deze remmende ontevredenheid te overwinnen door een nieuw incident dat geheel buiten de sfeer der laatste gebeurtenissen ligt. Washington meende daarvoor'een goede gelegenheid te zien in het inci dent tusschen den Amerikaanschen torpedojagei „Greer" en een Duitsche duikboot. Het rapport van den duïkbootkapitein heeft aange toond dat de duikboot pas twee uur na het begin van den Amerikaanschen aanval tot afweer is overgegaan. Men kan dus aannemen, aldus de „Diplo", dat het oorspronkelijke rapport van den Amerikaanschen commandant door de officieele kringen te Washing ton vervalscht is. Dat men in de Vereenigde Staten, anders dan in Duitschland, reeds lang op een derge lijk incident heeft aangestuurd, blijkt uit talrijke ge beurtenissen en uitlatingen van den laatsten tijd. Reeds begin Juni werd de aanval van een Ameri- kaansch patrouillevaartuig op een Duitsche duikboot gemeld. De Amerikaansche minister van marine Knox verklaarde op den eersten Juli: „De tijd is gekomen, dat de Amerikaansche vloot moet optreden om den Atlantischen Oceaan te zuiveren." Midden-Augustus schreef Knox in „Colliers Maga zine" dat men de zaak zoo ver moest drijven dat het Amerikaansche volk zelf zou verlangen Hitier aan te vallen. In weerwil van al deze openhartigheid heeft Roosevelt, aldus vervolgt de „Diplo", het niet over zijn hart kunnen verkrijgen zijn oude methode te laten varen: het vervalschen der feiten, omdat hij terecht van meening was dat de kennis der waarheid. Tlilnaodiging) tot het bijwonen van het 1-jarig -bestaan op VRIJDAG 12 SEPTEMBER A.S. van Café- Restaurant „TAVENU'V P. F. J. MEIJER. KRUISWEG 57. (Adv. Ingez. Med.J voor MIDDENSTANDS- en HANDELSCURSUSSEN Boekhandel H. de Iteies Jacobijnestiaat 3, Ged. O. Gracht 27-27a Voor al Uiv boeken (Adv. Ingez. Med.) door AUPING thans in zalen W daanqenomen houding is, is er duchtig voor te waken, J dat AUPIN6 blijft vrat AUPING Is? ALJPiHS BEPERKTE LEVERING TEN SPIJT. TROUW AAty T PRINCIPE „KWALITEIT" (Adv. Ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 10 SEPTEMBER. Luxor Theater: „Het vriendInnetje van Papa". 1.80, 6.80 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: ..Carlo Cavelll", 2.30. 6.30 •n s.45 uur. Rembrandt Theater: „Drie op de huwelijksreis". 1.30, 6.30 en S.45 uur. Palace: „Vijanden". 2. 6.30 en 8.4 5 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst 12—4 uur. DONDERDAG 11 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Gem. Concertgebouw: Séance André du Lancelle 7Ya uur. Gem. Concertgebouw: H. O.. V. volksconcert 7.30 uur. Gebouw Cultura Jansstraat S3, inst. E.N.S.A.I.D. Demonstratie ep Tentoonstelling 39 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook o-p Zon dag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, Tel. 11596. Grljseele en Van Hees. Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halspletn 1 Tel. 11180 To Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek. Binnenweg 93. Tel. 28197. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom. Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tllburo- Heemstede. nl. van den onuitgelokten aanval op de Duitsche duik boot, niet de gewenschte verontwaardiging of oorlogs stemming in de Vereenigde Staten zou doen ontstaan. AMERIKAANSCH COMMENTAAR. Üit New York meldt het D.N.B.: Het „America First Committee" verklaart in een oproep aan het*Ameri- kaansche volk o.m. dat bij den aanval op den torpe dojager „Greer" de Duitsche en Amerikaansche ver klaringen tegenover elkaar staan en dat men de Duitsche beweringen niet eenvoudig als leugen kan verwerpen. Duitschland heeft stellig geen belang bij een deelneming der Ver. Staten aan den oorlog, maar wel wordt in de Ver. Staten aangedrongen op deel neming aan den oorlog, o.m. door de ministers Knox en Stimson. Op het zelfde aambeeld hameren de in- terventionistischp organisaties en de pers. De Washing tonsche commentaarschrijvers Alsop en Kintner aan halende constateert het Comité dat Roosevelt tracht de Duitschers er toe te brengen het eerst te schieten en dat de intiemste adviseurs van hem eischen, inge val de Duitschers het niet doen, dat hij het eerste schot zal laten geven. De Duitschers hebben gewei gerd 'het eerste schot af te vuren, zoodat de vraag opkomt of de president thans de wenschen nakomt van zijn adviseurs en zijn eigen wenschen. Het co mité besluit woordelijk: „Amerikanen, weest op hoede. De president bereidt zich voor u in den oorlog te storten, wanneer hij zijn radiorede houdt. Denkt er aan dat gij voor uw zonen strijdt, dat gij hen moet beschermen tegen een oorlog en een massamoord. Staat niet toe. dat uw regeering u bedriegt. Nederlandsche Volksdienst. 's-GRAVENHAGE, 10 September. In de korte periode van zijn bestaan is reeds gebleken, dat een deel van het Nederlandsche'volk den zin van den Ne- derlandschen volksdienst heeft begrepen. Eenerzijds toont dit het aantal binnengekomen aangiften voor het lidmaatschap aan, anderzijds illustreeren dat de talrijke aanvragen voor bijstand of hulp. Met zekere voldoening kan worden geconstateerd, dat de volksdienst al verschillende Nederlanders in staat heeft kunnen stellen, hun arbeid, welke door een of andere oorzaak lamgelegd was, voort te zet ten of zoodanige hulp heeft kunnen verleenen; dat personen of gezinnen over een dood punt werden heen geholpen. De N.V.D. wil goedwillende Nederlanders door het toesteken van de helpende hand weer in het gareel of op de been brengen. Het eigenlijke doel ligt nog verder want men zal begrijpen, dat door deze wijze van steunen slechts een levensminimum verzekerd wordt, terwijl het juist de bedoeling is, om door het opvoeren van dat minimum de betreffende gezinnen in staat te stellen een .schok zelf op te vangen en mede daardoor het leven wat minder zorgvol te maken. Die voortdurende zorg maakt het noodzakelijk, dat d;e N.V.D. tot diep in ons volk wortelt. Een reden voor diegenen, die zich tot socialen ar beid aangetrokken voelen, om zich als medewerker eer) op te geven. En het kweeken van volwaardige leden van de samenleving kan men helpen bereiken door zich als lid van den N.V.D. te laten inschrijven. (AN.P.) BEGRAFENIS W.A.-WACHTMEESTER JANSE. Aan een A.N.P.-verslag is ontleend, dat Dinsdag middag op de Eerste Alg. Begraafplaats te Utrecht onder groote belangstelling de begrafenis heeft plaats gehad van den vermoorden Utrechtschen W.A.- wachtmeester Janse. Aan de groeve heeft o.m. de commandant der W.A., mr. Zondervan, gesproken en groepsleider Kafka Dengier, die mededeelde, dat de politie op het werkelijk spoor van den dader was gekomen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Augustus was: Badhuis Koudenhorn 1112 mannen, 423 vrouwen, 5 werkl. baden, totaal 1540: Badhuis Leidscheplein: 1194 mannen, 708 vrouwen, 49 sehoolbaden, 257 werkl. baden, totaal 2708:; Badhuis Schotersingel: 2522 mannen, 1278 vrouwen. 334 sehoolbaden. 52 werkl. baden, totaal 4186; Badhuis Hofdijkplein: 2243 mannen, 1034 vrouwen. 270 sehoolbaden, 32 werkl. baden, totaal 3579; Badhuis Van Egmond- straat: 3506 manneh, 1252 vrouwen, 192 sehoolba den, 49 werkl. baden, -totaal 4999. Als de strijd gestreden is. blijven de gewonden op het slagveld achter. De oprukkende troepen gaan hen voorbij, doch niet, nadat een hulpverband is aange legd. Daarbij wordt er niet gekeken of het een vriend of vijand is: iedere gewonde krijgt de eerste hulp van de met de strijdende troepen meetrekkende hospitaal soldaten. Doch lang blijven deze mannen niet aan hun lot overgelaten. Doch achter het front werken de am bulances, die de gewonden verzamelen en hen verder achter de vuurlinie brengen, waar zij in hospitalen en veldlazarets verpleegd worden. Tallooze ambulances arbeiden op het oogenblik zoo aan het Oostfront. Binnenkort zal daarbij ook een Nederlandsche ambulance zijn. Nederlandsche dok ters en ziekenverplegers zullen hier hun mensch- lievenden arbeid gaan verrichten, een arbeid, welke mogelijk gemaakt is door de offervaardigheid van het Nederlandsche volk. Honderden hebben hun plicht reeds gedaan en droegen bij aan de totstandkoming van deze ambu lance. Uw bijdrage wordt nog verwacht! Stort haar nog heden op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. Groot zomerfeest in den N. S. V.-speeltuin in Haarlem. De kinderen luisteren aandachtig naar de muziek van de harmonica. (Foto N. S. V./Stapf) Wijziging Winkelsluitingswet. Mogelijkheid van verplichte openstelling. 's-GRAVENHAGE, 10 September. De persdienst van de departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van 10 Septem ber 1941. no. 176. is opgenomen een besluit van den Secretaris-generaal van. hel departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wijziging is ge bracht in de thans van krScht zijnde wettelijke rege ling inzake de winkelsluiting. In hoofdzaak zal dit beslui» Inhouden, dat hel sluitingstijdstip der winkels op de werkdagen wordt vervroegd cn wel gedurende het winterhalfjaar (aanvangende 1 October) voor de eerste vijf werkdagen tot IS uur en voor den Zaterdag tot 19 uur. en gedurende het^ zomerhalfjaar (aanvan gende 1 April) voor de eerste vijf werkdagen tot 19 uur en voor den Zaterdag tot 20 uur. Met deze rege ling wordt voor alles aansluiting aan de verduiste ren cïvoorschriflen beoogd, Voor het venten zal een gelijke regeling komen te gelden Intusschen blijven thans bestaande afwijkingen van de winkelsluitings wet, op' grond van plaatselijke bijzondere omstandig heden vastgesteld, onverminderd van kracht. Voorts geeft het besluit genoemden secretaris-gene raal de bevoegdheid te bepalen, dat door hem aan te wijzen groepen van winkels op werkdagen gedurende door hem vast te stellen tijdvakken voor het publiek geopend zullen moeten ziin. De bedoeling van deze laatste bepaling is, den con sument (ie waarborg te geven, dat hij in de voor hem belangrijkste winkejs op de daarvoor meest geschikte tijdstippen tot het doen van inkoopen terecht zal kunnen.Een zoodanige regeling was wenschelijk ge worden, aangezien op het gebied van openstelling van winkels een vrij willekeurige toestand was ontstaan, welke niet in het algemeen belang is. Van voren bedoelde bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt om een verplichte openstelling van 10 tot 18 uur in te voeren, voor de belangrijkste categorieën levensmid delenwinkels en voorts voor de kleeding- en de rij wielzaken. Deze categorieën winkels mogen echter waarop nog eens in het bijzonder de aandacht wordt gevestigd buiten den verplichten verkoopstijd nog, voor zoover zulks in het algemeen is toegestaan voor het publiek geopend zijn, derhalve des morgens voor tier. uur en des avonds voor zoover mogelijk 18 uur. Verwacht mag worden, dat ook in dit opzicht met het be.'ang van den consument zal worden rekening gehouden. REDEVOERINGEN VAN IR. A. MUSSERT. Het A.N.P. meldt uit den Haag dat in de eerstko mende weken Ir. A. Mussert, leider der N.S.B., In een groot aantal steden in vergaderingen van leden - der beweging zal spreken om richtlijnen aan de werkende leden te geven voor de toekomstige politieke actie. Vrijdag 26 September wordt te Amsterdam in het Concertgebouw de bijeenkomst gehouden voor de pto- vincie Noord-Holland. Nederlandsche Cultuurkamer i. o. Rede van dr. Goedewaagen over „Gilden en Gouwen". ENSCHEDé, 10 September.'In het rijksftuiseura, .Twenthe" heeft hedenmiddag prof. dr. T. Goede- waagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, een rede gehouden over het onderwerp „Gilden en Gouwen". Volgens het uitvoerig A.N P-verslag heeft dr. Goe- dewaagen eerst geschetst, dat de liberale maatschap pij het individu en zijn behoeften vrij wilde laten reilen en zeilen, maar dat de»volksche samenleving een andere opvatting is toegedaan; Zij is van meening, dat de staat ten aanzien van de hoogste goederen een plicht en taak te vervullen heeft die meer inhoudt dan cultureele en poiitieele maatregelen. Om overheid en cultuurleven tot elkaar te bréngen en hen als het ware op één vlak te vereenigen z?l er een tusschen- organisatie worden geschapen, een cultuurkamer met zes gilden, waarin het cultuurleven een forum voor vertegenwoordiging zal vilden om daar van beneden naar boven zijn belangen te behartigen. De cultuur kamer is straks de vorm in welke de cultuur in het openbaar een officieele vertegenwoordiging krijgt. De gilden pers-, film-, muziek- het gilde der beel dende kunsten en het letterengildekrijgen tot taak het maatschappelijk bestaan der cultuurwerkers te behartigen in verschillend opzicht. Het lidmaatschap der cultuurkamer zal vereischt zijn om cultuurarbeid te mogen verrichten. In de gilden vindt men in het algemeen weer drie groepen: le de groep der scheppenden; 2e. de groep van hen, die het cultuurproduct tot het publiek bren gen, zooals kunsthandel, concertwezen, uitgevers en boekhandel; 3e. de groep'der vereenigingen van het publiek, die ten doel hebben oo leekenwijze een kunst te beoefenen of de belangstelling voor een tak der cultuur trachten te versterken, zooals letterlievende vereenigingen en kunstkringen. De»e ver*" (J-'ngen worden als zoodanig lid van een gilde. Op deze wijze wordt heel het cultuurleven omvat en geordend en krijgt de overheid de mogelijkheid het in zijn geheel te overzien, zich te latei^ adviseeren en haar maatregelen niet dan na overleg met deze be roepsvertegenwoordiging te treffen. Naast de verticale ordening der cultuurkamer in gilden, van de gilden in groepen, van de groepen in vakgroepen is er ook nog een horizontale in gewesten of gouwen. Elke cultuurgouw zal in het klein een beeld der geheele cultuurkamer te zien geven. De gewestelijke kringen worden weer in gewestelijke gildeafdeelingen onderverdeeld en deze naar behoefte ook weer verder. In zijn rede zeide dr. Goedewaagen o.m. nog, dat het Oosten van Nederland aan het Rijk grenst en de overgang is naar het Rijk. Te wijzen op bloedverwant- schappelijke verbindingen en cultureelen en econo- mischen samenhang achtte hij haast overbodig. De 34-jarige W. de Boer uit Leeuwarden is met zijn motor op Texel tegen een vrachtauto gereden en enkele oogenblikken later overleden. adio QtMptamma donderdag 11 september 1941. hilversum i, 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmu ziek. 9.75 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 12.00 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Sylvestre Trio. 1.30 De Ramblers. 2.00 Ars Nove et Antiqua (opn.). 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Viool en piano. 4.00 Omroepsymphonle-orkest (opn.j. 4.30 ^Groote rollen en hun vertolkers:Manon", causerie met gramo- foonplaten. 5.15 B.> N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Gerard Lebon en zijn orkest. 5.15 Film praatje. 6.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroeporkest en solisten. 8.30 Orkest Boyd ...'.Lraan. 8.45 Voor den boer. 9.00 Orkest Boyd Baehman. j.30 Gramofoonmuziek.-9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 —1015 B. N. O. Engelsche uitzending: „National features of the Netherlands". hilversum ii, 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Orkest Malando en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Amende. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berichten. 1.00 Bonte Parade ":30 Voor de zieken. 4.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. .30 Voor de jeugd. 5.00 Christelijke lectuur (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 6.15 Gramofoonmuziek. Planovoordracht. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramo foonmuziek. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.00 Con certgebouworkest. 9.05 Gramofoomnuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. het duitsche radioprogramma. HILVERSUM 10 September. Het Duitsche rijksradio programma voor Donderdajf 11 September luidt mis volgt: In een Dultsch-Italiaansch wisselconcert van 14.1514.45 ur dirigeert Rudolph Schulz—Domburg „dansmuziek an groote meesters", gespeeld door het Kamerorkest van de Groot-Duitsche radio. Van 18.00—18.27 uur „Schöne Heimat Sehöne Leider". Van 20.1520.45 uur brengt het rijksprogramma een „vroo- lijk spel" met het orkest van Willy Steiner. Aansluitend tot 21.10 uur frontberlchten. _,Zoo is het bij ons in Weenen" van 21.5522.00 uur. Onder de algemeene leiding van dr. Lothar RIedinger zin gen en spelenElfi König (soubrette). Toni Nlessner (tenor-buffo), dr. Alfred Pöll (bariton), een radiokoor (ingestudeerd* door Fred Kreinpl) de „Rundfunkschram- meln", een amusementsorkest onder leiding van Max Schönherr en een klein radio-orkest onder leiding van Karl Eisele. Op Vrijdag 12 September speelt ln een kamermuziek programma van 11.00—11.30 uur het prix-kwartet werken var. Brahms. Beethoven, Schubert en Mozart. Aanslui tend aan de verleening vah den FrankfurtHer Goethe-prijs Wilhelm Schafer brengt de uitzending „Noten cn Anekdoten" van 17.10—18.00 uur een aantal van zijn moo - ste „Histörchen". uitgesproken door Ernst Sattler e.. Emil Hess. Van 20.15—20.50 uur speelt een klein radio orkest „Lieve oude melodieën". Dan tot 21.10 frontbe rlchten. Van 21.15—22.00 uur volgt „Virtuose muziek". Drieling te Haarlem geboren. Mevrouw Van der Waal, de echtgenoote van Ds I. P. van der Waal, predikant bij de Ned. Herv Ge meente te Haarlem, heeft Maandag het leven ge schonken aan drie welgeschapen zoons. De drie jong geborenen rnaken het goed. Mevrouw en Ds. Van der Waal mogen zich thans verheugen in het bezit van zeven kinderen. parade in den haag. De ter gelegenheid van het bezoek van generaal Osjima. Japansch ambasadeur te Berlijn, aangekondigde parade heeft Dinsdagmiddag op het Plein in Den Haag in tegen woordigheid van den Japanschen gast, den weermachts bevelhebber hier te lande, generaal der vliegers Fr. Christiansen, vele Duitsche officieren en tal van belang stellenden plaats gehad. (A.N.P.) bridgeclub haarlem-noord. Dat de Bridgeclub „Haarlem Noord" in het midden van de bridgesportbeiangsteling staat ls gebleken bij de her denking van haar vijfjarig bestaan, dat j.l. Zaterdag ln een feestelijke zitting is gehouden ln hötel „Velserend" Tijdens de prijsuitreiking van de Jubileumwedstrijden kreeg het bestuur een spontane bloemenhulde in ontvangst te nemen, waarbij het woord is gevoerd door de heeierï Buma, hoofdbestuurslid van de N. B. B„ Ch. Boeree, Distr. best. N. B. B., Osendarp, B. C. IJmuiden, de Vries, B. C. Santpoort, Bakker, R.K. B. C. Ons Genoegen, Mul der, B. C. de Kennemcrs en Noordhof, B. C. Haarlem N. B. B. Bij den Eerewedstrijd die hierna volgde zijn prijswin naars geworden: Hoofdgroep: Xe prijs het IJmuider team met de heeren Osendarp, Raspoort, Jongeling, Westendorp: 2e prijs het team de „Kennemers" met de heeren Haagsma, Weiers, Haver, Soomers. 2e Groep: le prijs het team van „Rosehaghe" met fam. Oxener, mevr. Breed, de heer Klaseboer; 2e prijs het team van „Haarlem N. B. B." met fam. Bakker, heeren Burger, v. Ghert. 3e Groep: le prijs het team van „Haarlem West" mei heeren Stevens, Kulyk, Thoolen, van Delden; 2e prijs het team van Zaansche Bridge Club met fam. Hofsté, heeren Dikstaal, Ralman. FAILLISSEMENT. De Haai'lemsche Rechtbank sprak Dinsdag het faillissement uit van W. Bremer, beroep onbekend, thans wonende te Haarlem, Gasthuisstraat 5. Cura tor mr. C. Blankevoort te Haarlem. Rechter-Com- missaris in bovengenoemd faillissement mr. H. J. Ferwerda te Haarlem. TOEPASSINGSVERBOD VOOR NON-FERRO METALEN IN DEN MACHINEBOUW. 's-GRAVENHAGE. 9 September. In de Neder landsche Staatscourant van 9 September 1941, no. 175 is opgenomen een beschikking van den Secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, betreffende het toepassingsver bod voor non-ferro metalen in den machinebouw. HET SPEL MET DE NOTEDOPPEN. AMSTERDAM. 9 September. (A.N.P.) Een 30- jarig? monteur heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in een café in de Torensteeg f 900 is kwijt geraakt met het bekende notedoppenspel. De politie heeft in verband met deze zaak vier personen ge arresteerd, onder wie twee oude bekenden, die reeds meermalen wegens hazardspel zijn veroordeeld. £aatste ^Betichten Amerikaansch vrachtschip in de Roode Zee tot zinken gebracht. Blijkens een United Pressbericht uit Berlijn is het 5719 ton metende Amerikaansche vrachtschip „Steel Seafarer", thuis behoorende te New York, in de Roode Zee tot zinken gebracht. De opvarenden werden gered. Naar aanleiding hiervan zegt meA ,in bevoegde Duitsche kringen: L „Natuurlijk wordt er geschoten in de buort van Suez en alle schepen die zich in de nabijheid wagen moeten op de waarschijnlijkheid rekenen dat zij ge troffen worden. De tot dusver ontvangen berichten duiden aan dat de „Steel Seafarer" naar Engeland voer". Wij zien niets buitengewoons in htft feit dat het daarbij tot zinken is gebracht indien dit inder daad het geval is geweest. De Italianen hebben reeds lang geleden de Roode Zee tot operatiezöne verklaard. Aan het einde van den veldtocÜt in Abessynië heeft Roosevelt bekend gemaakt dat de Roode Zee éeen zóne van vijandelijkheden meer was. Het ziet er ech ter naar uit dat hij het sein „alles veilig" te vroeg heeft gegeven". Men zeide in deze kringen nog niet te weten of het schip door een Duitsch of een Ita liaansch vliegtuig tot zinken is gebracht, „doch beider luchtvloot vliegt regelmatig over het gebied van Suez om het voor de scheepvaart te blokkeeren". Iran aanvaardt de voorwaarden der Britten en Sovjets. STOCKHOLM 10 September (D. N. B.). De Britsche be- richtendienst meldt qlt Teheran dat de Iraansche premier ln een buitengewone zitting van het parlement heeft medegedeld dat de .regeering alle Engelsch-Bolsjewistlsche eischen heeft aanvaard. Genoemde dienst meldt voorts dat deze eischen o.a. behelzen terugtrekking van de Iraansche troepen ten Zuiden van een lijn die begint bij een punt ten Zuiden van het Oermia-meer en loopt via Kaswin, Semman, ten Oosten van Teheran en ten Noorden van de Bggmx SauS, etiJis vewanqt. Hei ve&H. *tjjunaaqd#ftftactuci. &n>2&6 vesiScfuMzude Soeftjztu majyaa— (hvz£. tfatunije. fiafi BOUI-FIX DEPOT, Lange Heerenstraat 5, Telef. 19065 (Adv. Ingez. Med.) lijn inHaftakhol en Bandar-Dilam. Engelsche vliegtuigverlièzen. BERLIJN 10 September (D. N. B.) Naar thans bekend gemaakt wordt heeft de Duitsche luchtdoelartlllerie in den nacht van Zondag op Maandag van de Britsche bom menwerpers, die Berlijn naderden, nog een toestel neer geschoten. zoodat het aantal neergeschoten toestellen, dat aan Dultsche zijde is geconstateerd, tot 20 is gestegen. Met inbegrip van den boven Zweden verongelukten bom menwerper heeft de aanval op de Duitsche hoofdstad den Engelschen dus ten minste 21 bommenwerpers gekost, waaronder tal van viermotorige. Dammen Door de commissie uit de Haarlemsche damvereenigingen is een vijftallen-cdmpetitie georganiseerd, welke thans geheel beëindigd ls. De eindstand hiervan luidt als volgt: o. Clubs gesp. gew. rem. verl. pt. b.pnt. 1. Haarlemsche Damclub (l) 7 7 0 0 14 47—23 2. Haarlemsche Damclub (2) 7 5 1 1 11 42—28 3. Haarlemsche Damclub (3) 7 4 0 3 8 38—32 4. Damclub „Het Noorden" 7 3 0 4 6 34—36 5. Damclub „Oosterkwartier" 7 3 0 4 6 32—38 6. Damvereeniging „D. O. S." 7 2 1 4 5 29-r-4l 7. Damclub „Kijk Uit (1) 7 1 2 4 4 30—40 8. Damclub „Kijk Uit" (2) 7 1 0 6.2 28—42 Het 1ste vijftal der Haarlemsche Damclub is dus onge slagen als kampioen uit het strijdperk getreden. Dit vijf tal bestond uit: J. J. Koren. H. W. C. van Rhoon. D. Philippo, C. Vrolijk en J. Philippo. Voor het winnende vijftal stelde bovengenoemde com missie een medaille beschikbaar. bekerwedstrijden 1940 1941 haarl. damclub. Ook deze wedstrijden zijn thans geheel uitgespeeld. De prijswinnaars waren: Hoofdklasse: J. b. Sluiter Jr. (Heemstede) met 30 punten uit 15 partijen (beker); eerste klasse: D. Schrijnemakers (Haarlem) met 29 punten uit 19 partijen (plaquette): de tweede klasse: J. J. Zalm (Bloemendaal) met 17 punten uit 17 partijen (medaille). Wielrijden de jonge kampioen. Zondag heeft bovengenoemde vereentglng voor haar le den de 2e rit van den competitie laten verrijden. De uitslag luidt als volgt: 1. K. Steendam, 40 K.M., tijd uur 10 min. 16 sec.; 2. H. Tichelaar, 40 K.M., tijd 1 uur 10 min. 23 sec.; 3. B. Petter, 40 K.M., tijd 1 uur 12 min 4 sec. HEEMSTEDE burgerlijke stand. ONDERTROUWD: J. Bosman en J. Geelhoedt; M. GUm- terveen en J. Bergman; Ch. W. Heijbroek en C. v. d. Waals. GETROUWD: J. Knot en j. a. Mailand: j. J. Weijers en z Krutderlnk BEVALLEN- H. M. RlbouidouiUe—Le Lorrain. z.; j. H. Post—Haitsma Muller, d.; H. J. W. Meijer—v. d. Stegge. d. OVERLEDEN: 'm. Cats, 73 j„ geh.; A. Zanstra, 54 J., ongeh. EEN GOUDEN BRUILOFT. nsdag herdacht het echtpaar Muddev. Rijn wonen Glipperweg 58 te Heemstede hun gouden huwelijksfee... De2e feestdag werd begonnen met een plechtige H. Mi» in de St. Jozefkerk te Bennebroek, tot welke parochie het echtpaar behoort. Reeds in de morgenuren wapperde van vele woningen in de omgeving de vlag, terwijl de eerepoort nog extra van versche bloemen was voorzien. Op dezen dag en ook tijdens de bruidsdagen mocht het echtpaar vele blijken van belangstelling ontvangen ln den vorm van cadeaux en bloemen, benevens van de Glip» bewoners o.a. een enveloppe met Inhoud. Zeer velen kwa len het echtpaar persoonlijk geluk wenschen. DS. H. BRITZEL. Vandaag viert ds. H. Britzeiem. Doopsgezind predi kant. alhier, zijn 70sten verjaardag. Hendrikus Britzei werd 10 Sept. 1871 te Makkum geboren Hij bezocht het gymnasium te Sneek en studeerde aan het Doopsgez. seminarium en de Gem. Universiteit, beide te Amsterdam, theologie om in 1898 proponent te worden en 15 Jan. 1899 te Ytens (Fr.) in zijn eerste gemeente te worden bevestigd Vandaar vertrok hij In 1902 naar Wor- merveer welke gemeente hij tot 1934 (in combinatie met Knollendam) heeft gediend. In 1914 maakte ds. Britzel eqn zendingsreis naai Ned. Indië. Ds. Britzel mocht het uit gedoofd Doopsgez. leven te Knollendam, dat zelf een com binatie was van vier Doopsgezinde gemeenten weer tot nieuwen bloei brengen. Veel werk heeft ds. Britzel ook verricht voor zijn „Doopsgezind krantje". Sedert 1938 ii hij emeritus en woont te Heemstede. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Meier, Raadhuisstraat 31 a. bad pak en handdoek: Den Engelsen, P. de Hoogstraat 24, bril; Voskuil, Jan. v. Galenkade 5. Haarlem, bril. Driesen, Heemsteedschè Dreef 45. tuinbank; v. Os, Haemstedeplein 12, gewicht i/j K.G.; Tering, Timorstraat 23, heerenarm bandhorloge: v. Unen, Heemsteedsche Dreef 273 honden- riem; Politiebureau, handschoen; mevr. v. Riemsdijk, v. Tullweg 1, Velsen. hondje; J. Dankelman, Dr. P. Cuypers- laan 17, hondje; Raspvoort, Seminarie Hageveld, hand schoen;', Heemskerk, Iepenlaan 31, horloge; v. Oosteni Bronsteeweg 45, regenjas; Jansen, Havenstraat 19, lan taarn; Politiebureau, pijp; Kooyman, Raadhuisstraat 32, pop; Piron. Meerweg 45, portemonnaie met inhoud; Pop- penburg, Bronsteeweg 54, schoorsteenlooper; Politiebureau, sleuteltje; v. d. Putten, Camplaan 24, wandelstok. SANTPOORT I. LINDEBLAD f In den ouderdom van 54 jaar overleed alhier de heer I.« Lindeblad, stationschef bij de Ned. Spoor wegen. - !Buc$ediikeSia(td HAARLEM 10 September. Ondertrouwd P. Buis en L. O Jorens. P. v. d. Sijde en A. Jonkers. W. H. J. v Amerongen en M. Brugman. C. G. Bos en H. G. Dijkstra. K. L. Mann en H. v. Looyengoed. F. Steenmeijer en S. H. Berkhout. L. Rippen en G. de Ruiter. B. J. Kaart en W. C. Floris. A. G. Balk en J. Snoek. L. C. de Jonge en M M. C. van 't Veer. P. Makkes en M. Egge- been. W. van Loenen en S. C. van Steenbergen. H. B. Harren en M. M. Glas. Getrouwd: 10 September: D. Sikkema en H. E Brouwer. J. J. v. Doorn en J. M Blaas. G. H. van porkum en A. M. A. v. d. Brink D. J. Schouten en J. Wielinga. K. N. J. Hu Ting Chang en M. Ruigrok v. d. Werven. N. J. Blom en C. C. Alders. A. Rruijer en C. J. van Steijn. J. Hielkema en M. G. Boellaard. W. H. v. Rossum du Chattel en E. Hoppenbrouwer. F. v. Wort en C. de Mon. H. v. d. Linden en M. Th. Klippel. Bevallen* 7 September: G. Maas-Zwarter, z. A. M. Grol- Dames. d. 8 Sept.: A. v. d. Waal-Engel, 3 z. 9 Sept.: B. Klemhout-Troost, d. C. Dekker-Dekkers, z. M. Rootlieb-Bogaart, z. C. v. Eeusekom-Hpef- geest, z. E. M. Schuijt-Koning. z. G. J. Woldberg- v. Duuren. d. 10 Sept.: L. M. V. v. Velsen-Schliit- ter, d. G. E. v. d. Haak-Smits, z. Overleden: 9 Sept.: G. ter Horst, 79 j., de Clerqstraat. H. S. Dudink, 34 j., Timorstraat. FAMILIEBERICHTEN TJIT ANDERE BLADEN. Bevallen: W. F. Vephey van Wijlc-Boelstra, d., Lel den; J. M. Oolbekkink-Wessels, 2., Nijmegen. Ondertrouwd: A. M. F. Straatman en A. G. M. Wunderink Sr.. Amsterdam-Bussum; A. Zwartepoor- te en R. Carpentier, Amsterdam; M. J. Meyer en H. A. Schotman, Doesburg; A. J. E. Hennekam en J A des Bouvrie, Amsterdam, B Houwink en D. Th. da Koning, Deventer-Diepenveen. Getrouwd: F. Förster en R. Backhuys, Amsterdam; C. B. Labouchère en M C. Smidt van Gelder. Arn hem; A. Blaauw en A H. v. Muylwijk, Groningen; R. de la Rive-Box en N. Koppe, Bussum; J. J. M. Taudin Chabot en A. M. v. Reenen, Bergen (N.-H.); H. Bronkhorst en T Janssen, Deventer; D. N Nietz en C. C. Schoemaker, Delft; E. C. C. M. Gerritse en M. A. G. E. v. Embden, Bergbem. Overleden: G. van Aller-de Haan, v., 66 j„ Utrecht; D. Maandag, v. 85 j., Dieren; P. Nieuwenhuls, m., 88 Apeldoorn; K. L. Pluister, m. 67 j., Zeist; J. B. Ribourdouille, m., 70 j., Amsterdam; C. Huysman, m. 69 j., Den Haag; N. A. Kortlandt, m. 80 j. Zeist: T. Hogenbirk, m.. 43 j., Amsterdam; J. Frowyn, m., Schoten bij Antwerpen; A. Rodrigues^de Miranda, m., 68 j., Antwerpen; A. Muller-de Jong, v., 59 j., Bilthoven: G. ,T. C Corbet-Nool. v.. 77 j., Zeist; F. Oroeneveld, 71 j., Groningen; A. Wolthuis, m., 65 Sappemeer; S. W. Levert-Parrée, 59 j., Raalte; S. S. Cauveren, m., 72 j., Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2