Haarlem's Dagblad De nieuwe bon nen Aanvalsoperaties in het Oosten blijven met succes verloopen. - Activiteit der luchtmacht boven N.-Afrika 19e JAARGANG No. 17864 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant* Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Admlnistiatie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 12 SEPTEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, loss« nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V2- Groentjes zie rubriek. Gas- cn electriciteilsverbruik in Haarlem en omgeving. Vergelijkingen tusschen 1940 eh 1941. In een vorig nummer hebben wij aan de Statistische egevens der gemeente Haarlem bijzonderheden ont- over het verbruik van gas en electriciteit in de 6 maanden van 1940 en 1941. De productie van de gasfabriek steeg in dat halve isr van 13.129.616 M3. tot 15.045.259, terwijl die van et eleetrieiteitsbedrijf daalde van 23.731.299 KWU. rt 20.571.217. Het zou evenwel verkeerd zijn daaruit concludeeren dat de Haarlemmers in dat halve j&ar 905.6-43 M3. gas meer verbruikt hebben niettegen- de rantsoeneering. Maar ook de besparing an 3.160 082 KWU. electriciteit komt niet geheel op an rekening. Men moet namelijk bij het beoordeelen an doze cijfers bedenken dat de beide Haarlemsche ook aan de omliggende gemeenten leveren, bvendien produceert het G.E.B. veel electriciteit de P.E.G.E.M. de gemeenschappelijke stroom- erkoop-combinatie gevormd door Haarlem. Amster- am en de Provincie. Daarom is het voor de vergelijking van het ver- ruik beter het verbruik voor de verschillende ge- afzonderlijk te berekenen. Dan ziet het staatje er voor gas als volgt uit: le halfjaar. Gas 1940: 1941: aarlem 9.142.923 M3. 10.651.351 M3. verlichting 932.698 M3. 43.332 M3. 1.086.135 M3. 1.187.799 M3. 604.630 M3. 778.100 M3. [aarjemmermeer 356.631 M3. 520.176 M3. [aarlemmerliede 77.497 M3. 101.242 M3. jeemst.ede 602.000 M3. Ziekenhuis 47.220 M3. 47.488 M3. [Uit deze cijfers blijkt dat het gasverbruik zoowel in (aarlem als ln de andere gemeenten eenigszins is jegenomen. Dit is verklarbaar. Voor die periode gold, men weet de bepaling dat men niet meer mocht erbruiken dan in de overeenkomstige maanden van Maar vele menschen die vroeger op petroleum ekookt hadden en dus in 1940 geen gas gebruikten, ïoegen nu om aansluiting. Voor hen werd een nor- iaal verbruik geschat. Personen die vroeger gedeel- op gas en petroleum gekookt hadden, kregen extra toewijzing voor gas. Voorts waren er ook die een hooger rantsoen kregen in verband gezinsuitbreiding, enzoovoort. [Ook moet bij de beoordeeling der cijfers rekening tehouden worden met de normale uitbreiding van inwoneraantal der verschillende gemeenten, Haarlem steeg de bevolking van 1 Januari 1940 1 Januari 1941 met meer dan 1V2 pet., zoodat dit tok reed# een verhoogd gasverbruik van bijna 150.000 13. beteekent. De totale stijging van het gasverbruik Haarlem was in die 6 maanden ongeveer 1.500.000 13.,zoodat reeds een tiende deel van die toeneming Heen te verklaren is dooi; de uitbreiding van het intal inwoners. Bovendien steeg het aantal aangeslotenen op het aizennet der gasfabriek van 36.256 tot 37.907, wat een leneming beteekent van 1.651 (4.6 pet.) Als die nieuwe lanten in verhouding hetzelfde verbruikt hebben als nude, dan is daardoor een toeneming van het ver- ruik met 420.000 M3. verklaard. Voor andere factoren lijft dan nog niet meer dan 930.000 M3. over. Procentsgewijze is het verbruik het sterkst toegeno men in de plattelandsgemeente Haarlemmermeer en laarlemmerliede. Daar werd vroeger blijkbaar veel etröleum gebruikt. In het eerste halfjaar van 1940 betrok Heemstede geen gas van Haarlem. Die regeling is pas in Juli 94Ö ingegaan. Het gasverbruik voor de'openbare verlichting is zeer verminderd, 'wat natuurlijk een gevolg is van ,^1-pliehte verduistering, waardoor de straatver- chting tot een minimum beperkt is geworden. Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort heeft vrij- rel dezelfde hoeveelheid gas verbruikt als in de over- enkomstige maanden van het vorige jaar. Daar heeft len ook in 1940 geen petroleum verbruikt. Voor electriciteit zijn de cijfers: le halfjaar. 1940 1941 4 917.889 KWU. 6.231.797 16.096 2.305.126 1.426.500 Electriciteit Haarlem ewone verbruikers 5.819.895 KWU. root verbruikers 6.955.468 loenbare verlichting 535.900 - H. 2 528.769 eemstede 1.486.680 -- De gewone verbruikers hebben dus in dat halve ir 902.006 KWU. minder opgemaakt. Ongetwijfeld dit voor een groot deel een gevolg van het feit dat verplichte verduistering tot minder lichtverbruik De groep grootverbruikers zijn voor het meerendeel idusfrieeie ondernemingen. Door die groep werden 237672 KWU. minder afgenomen. Voor verlichting was nu bijna geen electriciteit oodig. De N.Z.H. bezuinigde 223.643 KWU. Heemstede nam slechts 60.180 KWU. electriciteit linder af. De omzetten der bedrijven zijn na Juli natuurlijk erminderd, want nu is het rantsoen voor gas en lcctriciteit zooals bekend is, vastgesteld op 75 pet. an het verbruik over de overeenkomende maanden >an 1940. le wijziging der Winkelsluitingswet. Treedt 15 September a.s. in werking, 's-GRAVENHAGE, 11 September. Onder ver rijzing naar het reeds eerder gepubliceerde bericht etreffende de dezer dagen afgekondigde wijziging an de winkelsluitingswet verzoekt men het A.N.P., er voorkoming van misverstand, nadrukkelijk nder de aandacht te brengen, dat de wijziging per i September a.s. in werking treedt. Dit houdt dus in dat met ingang van 15 September het sluitingstijdstip gedurende de eerste vijf rerkdagen te 19 uur en voor den Zaterdag te 20 uur al zijn, terwijl op dien datum tevens de verplichte penstelling van 1018 uur wordt ingevoerd voor akkers-, kruideniers-, melk- en zuivelwinkels, voor roente-, aardappelen- en fruitwinkel, voor slagers rinkels en voorts voor de kleeding en de rijwiel- tlet ingang van 1 October a.s., van welken datum de regeling voor het winterhalfjaar geldt, valt an het sluitingstijdstip voor de eerste vijf werk- Bgen van de week op 18 uur en voor den Zaterdag lp" 19 uur. Geen regeeringsconimissarissen meer. '8 GRAVENHAGE, *11 September. Naar het LN.P. verneemt is de uitzonderingstoestand, krach- lens welke verschillende gemeenten, die Ingevolge le verordening no. 36/41 van den rijkscommissaris foor het bezette Nederlandsche gebied betreffende buitengewone maatregelen op staats- en odmini- trat lef rechtelijk gebied. een regeeringscommls- iaris kregen toegewezen, door par. 32. lid 2 der ver- Mening no. 152/41 (achtste verordening betreffen de bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk lehied) opgeheven. De verordening no. 152 immers stelt de bevoegd- leden. die vroeger toekwamen aan den gemeente rad en aan het college van B. en W., in handen van den burgemeester. Dit' 1s evenzeer*van toepas- llng op de vroegere regeeringsconimissarissen. Hieruit, volgt dus, dat genoemde 'uitzonderings toestand niet alleen Is opgeheven voor de gemeente Amsterdam, maar evenzoo voor andere gemeenten. en regeeringscommissarls kregen toegewezen, tooals Haarlem. Hilversum en Maassluis. De re geringscommissarissen. welke vroeger in ieder ge val tegelijkertijd tot burgemeester benoemd werden, tungeeren nu nog slechts als burgemeester. OPWEKKINGSSAMENKOMST. Donderdagavond 18 September *hoopt Ds. C. J. Hoeken dijk, Vrij Evangelisch predikant te Bussum. een spreek- te vervullen in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem. Op 25 September spreekt de heer £d. W. Pera uit Den Eaag; dé bariton Adr. Pape zal dan medewerking var kenen. 's GRAVENHAGE, 12 September. Voor de week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 September zljn als nieuwe bonnen aangewezen: 35 voor brood vleesch en melk en 3G reserve voor 3 K.G. aard appelen Bon 33 voor eieren blijft geldig tot en met 20 Sep tember. BONAANWIJZING KAAS. Eieren na 20 September voorloopig slechts voor zieken beschikbaar. 's-GBAVENHAGE, 12 September. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend dat in den vervolge, evenals bij bloem e.d. het geval is. per periode van vier weken, vier bonnen zullen worden aangewezen, welke elke recht geven op het koopen van 100 gr. kaas. Aange zien bon „34 kaas" reeds voor het tijdvak van 7 September tot en met 4 October geldig is verklaard, worden thans nog drie bonnen voor kaas aangewezen, welke eveneens tot en met 4 October a.s. geldig blij- In verband met het bovenstaande is bepaald dat gedurende het tijdvak van 14 September tot en met 4 October p.s. de met ,,35 kaas", „36 kaas" en „37 kaas" gemerkte bonnen elk recht geven op het koo pen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er opgevestigd dat het uiter aard in vele gevallen voor de winkeliers niet mogelijk zal zijn in het begin van de'distributieperiode op alle bonnen de vcreischte hoeveelheid kaas af te leveren. In verband hiermede wordt het publiek verzocht niet dadelijk alle aangewezen bonnen in te wisselen, doch hiermede nog eenigen tijd te wachten, dan wel slechts een gedeelte der bonnen in het begin van de distri butieperiode in te wisselen en de rest een of twee weken daarna. De met „33 ei" gemerkte bon, welke geldig werd verklaard tot en met 1.3 September a.s., zal voorts nog geldig blijven tot en met 20 September a.s. Na Zater dag 20 September zal voorloopig geen bon meer voor het koopen van eieren worden aangewezen. De be schikbare hoeveelheid eieren zal voorshands uitslui tend voor zieken e.d. verkrijgbaar worden gesteld. In verband hiermede zijn de noodige voorzieningen getroffen om den handel in het bezit te stellen van de voor de aflevering op bonnen voor „een ei" en toewijzingen voor ziekenhuizen e.d. benoodigde hoe veelheden eieren. De aandacht van grossiers en de taillisten wordt gevestigd op de desbetreffende offi- cieele publicatie. PERSONALIA. De heer H. G. v. d. Wolk te Haarlem is geslaagd voor het Praktijkexamen Boekhouden, afgenomen door de Ver. van Handelsexamens op Practischen grondslag. Clandestiene liandel in schoenen ontdekt. Vijf fabrieken worden gesloten. ZWOLLE, 11 September. Bij een Ln samenwer king met het Rijksbureau voor huiden en ieder te Amsterdam gehouden controle bij schoen winkeliers ter plaatse, kwam de gemeentepolitie te Zwolle een uitgebreiden clandestienen handel in schoenen op het spoor. Bij den schoenwinkelier O. werd geconstateerd, dat schoenen in den handel gebracht waren op andere wijze dan een bonafide schoenfabriek deze onder.de thans geldende voorschriften behoort af te leveren Dit leidde tot aanhouding van O., die daarna bekende een kleine W/eo duizend paar schoenen frauduleus gejcocht te li ebben. Niet alleen voor den sehoènwinkelier zullen de ge- olgen onaangenaam zijn, doch ook de schoenfabri kanten, 5 in getal, plukkenthans reeds de wrange •ruchten van hun bedrijf, daar zij onmiddellijk na het bekend worden van hun -handelwijze hieromtrent ge hoord zijn, terwijl hun fabrieken gesloten zullen worden. Verdere arrestaties staan nog te wachten. De voorraad van den winkelier O. is in beslag geno- Tevens zullen de koopers, die schoenen zonder bon in dezen winkelier hebben betrokken, hiervoor worden vervolgd. (A.N.P.) Kinderverlamming in Groningen. GRONINGEN, 11 September. Ook in de ge meente Groningen zijn in den laaatsten tijd, even als in verschillend^ plaatsen der provincie, verschil lende gevallen van kinderverlamming van ernstigen aard waargenomen. In de aatste week zijn twee ge- allen van kinderverlamming van ernstigen aard vaargenomen. In de laatste week zijn twee gevallen met doodelijken afloop geconstateerd en wel bij een 17-jarigen jongen en een 2 2-jarig meisje, beiden uit hetzelfde gezin. (A.N.P.) Schending der Zwitsersche neutraliteit. Engelsche vliegtuigen boven Zwitsersch gebied. Uit Bern verneemt het D.N.B.: De Engelsche luchtmacht heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag bij haar aanvallen op Italiaansch ge bied opnieuw de Zwitsersche neutraliteit geschon den, naar uit. mededeellngen van het Zwitsersche Telegraafagcntsehap en bevoegde Zwitsersche militaire zijde blijkt. In beide mededeelingen wordt gezegd dat in dien nacht verscheidene golven vliegtuigen van vreemde nationaliteit het Westelijk deel van Fransch-Zwitserland hebben overvlogen, eerst in de richting Noordwest-Zuidoost, later in omgekeerde richting. Eenige vliegtuigen hebben, naar verder wordt verklaard, gedurende zekeren tijd boven Genève gevlogen. Naar Reuter meldt zijn van-dén aanval op Turijn •ier Britselie vliegtuigen niet teruggekeerd. HAARLEMSCHE RECHTBANK EEN JAAR WEGENS DIEFSTAL GEëlSCHT. Een Jaar gevangenisstraf eischte de Officier hedenmor gen tegen een 31-jarigen fabrieksarbeider uit Beverwijk, die verdacht werd van diefstal van een konijn, een overall een beddelaken en een handdoek. De verdachte ontkende de diefstallen en vertelde dat hij den overall had geleend. Van de handdoek en de beddelakens wist hij niets af. De eigenaar wist echter van deze leening niets af evenmin als de hospita aan wie de verdachte het ge vraagd zou hebben. De verdediger Mf.' J. C.Baron achtte het tenlaste gelegde niet bewezen en concludeerde na een langdurig pleidooi tot vrijspraak. Uitspraak 25 September. 's GRAVENHAGE. 12 September. De onlangs afgekomïigde tijdelijke verhooging van onder scheidene ouderdoms-, invaliditeit^-, weduwen- en weezenrenten, toegekend uit hoofde van de ouder doms- en invaliditeitswet, heeft er toe geleid, dat verscheidene personen, die een voorloopige, dan wel een definitieve rente genieten krachtens de bepalin gen van één der beide ongevallenwetten, zich om inlichtingen tot het bestuur der Rijksverzekerings bank wenden met de vraag of dientengevolge ook de door hen genoten renten een verhooging hebben ondergaan. Ter vermijding van misverstand wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat de genomen maat regel niet van toepassing is op de beide onge vallenwetten. Horfhy in hef hoofdkwartier van den Führer. Hooge onderscheiding voor den Hongaarschen rijksbestuurder. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.NB. d.d. 11 September: Op uitnoodiging van den Führer heeft de Hongaarsche rijksbestuurder Horthy van 8 tot 10 September een bezoek aan den Führer gebracht in diens hoofdkwartier aan het Oostelijke front. Horthy was vergezeld van den Hongaarschen minister-president en minister van buitenlandsche zaken Bardossy en den chef van den Hongaarschen gencralen staf luitenant-veldmaarschalk Szombathelyi, terwijl ook de Hongaarsche gezant te Berlijn luite nant-veldmaarschalk Sztojay en de Duitsche gezant te Boedapest von Jagow aan de reis deelnamen. De Führer en de rijksbestuurder hebben besprekin gen gevoerd over den politieken en den militairen toestand. Deze besprekingen waren gekenmerkt door den geest van de traditioneele wapenbroederschap der beide volken die thans in den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme bekrachtigd wordt. Aan deze politieke en militaire bespreking werd van Duitsche zijde deelgenomen door den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop en den chef van het opperbevel van de weermacht generaal-veldmaar- schalk Keitel, van Hongaarsche zijde door Bardossy en Szombathely. Gedurende zijn verblijf in het hoofdkwartier Van den Führer heeft Horthy een bezoek gebracht aan den opperbevelhebber van het leger generaal-veldmaar- schalk von Brauchitsch. Voorts bracht hij een bezoek aan rijksmaarschalk Goering in diens hoofdkwartier. De besprekingen tusschen den Führer en den Hon gaarschen rijksbestuurder eindigden op 10 September. De Führer verleende den rijksbestuurder in diens hoedanigheid van oppersten bevelhebber der Hon- eaarsclie weermacht in een plechtigheid het ridder kruis van het IJzeren Kruis. Hij eerde daarmede de dapperheid der Hongaarsche troepen die in trouwe en beproefde wapenbroederschap schouder aan schouder met de Duitsche soldaten tegen den bolsjewistischen vijand der Europeesche beschaving strijden. Naar het A.N.P. uit welingelichte bron verneemt zijn van niet-officieele Duitsche zijde o a. nog de vol gende bijzonderheden over het bezoek van Horthy bekend gemaakt: De ontmoeting tusschen den Führer en den Hon gaarschen rijksbestuurder was gekenmerkt door het feit dat de Duitsche en Hongaarsche troepen sedert de eerste dagen van den opmarsch tegen de bolsjewisten schouder aan schouder voor de redding der Europee sche cultuur en de vernietiging van het bolsjewistische wereldgevaar strijden en overwinnen. De traditioneele wapenbroederschap, waarvan het officieele commu niqué melding maakt en die van oudsher het stempel drukte op dc Duitsch-Honsaarsche samenwerking bij de nieuwe ordening van Europa, wordt sinds vele weken bij het gedreun der kanonnen opnieuw beves tigd. Hongarije was de eerste Europeesche staat, wel ke zich aansloot bij het driemogendhcdenpact cn zoo doende de rechtsbeginselen van de' jonge volken er kende. Toen het er nu om ging de bolsjewistische be dreiging definitief van het Europeesche continent weg te vagen, heeft Hongarije, dat reeds in het jaar 1920 het communisme in den vorm van het schrikbewind van een Bela Khun uit eigen land had verbannen, zich onmiddellijk aan de zijde van Duitschland en zijn bondgenooten gesteld en thans strijden de dappere Hongaarsche formaties reeds diep in het hart der Oekraïne aan den Dnjepr in een zegevierenden op marsch langs het 3000 kilometer lange front van het nieuwe Europa. Derhalve ligt het voor de hand dat thans het tijdstip voor een nieuwe ontmoeting tusschen de chefs der beide volken gekomen was, die sinds lang in politiek opzicht en thans ook weer in militair opzicht denzelfden weg bewandelen. Het programma van het bezoek van den rijksbe stuurder was geheel en al gericht op militaire doel matigheid en werd hiet, zooals in Augustus 1938, be- heerscht door een feestelijke ontvangst en hartelijke huldiging door het Duitsche volk. Doch dit keer ston den in de afzondering van het hoofdkwartier van den Führer in het Oosten uitvoerige besprekingen van den Führer met zijn hoogen gast over den mili tairen en politieken toestand op den voorgrond. Deze besprekingen werden deels in tegenwoordigheid van de nauwste medewerkers op militair gebied en het gebied der buitenlandsche politiek deels onder vier oogen gevoerd. Een verdwenen hoekje van landelijk Amsterdam. De laatste woningen van de 2de Boerhaavestraat zijn verlaten en dichtgespijkerd. De eenzame wilg herin nert nog aan het beroeipde buitengoed „Somerleven", dat zich eertijds ter plaat se bevond. .(Pax-HollandDe Haan. m) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het oosten blijven de aanvalsoperaties met succes verloopen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren bommen laten vallen op op slagplaatsen van vijandelijke voorraden bij Tobroek en Mersa Matroeh. autocolonnes uit eengejaagd en spoorwegemplacementen uit Noord-Egypte vernield. In de Golf van Suez ver nietigde het luchtwapen in den nacht van 9 op 10 dezer een koopvaarder van 6000 ton. Bij luchtgevechten aan de kust voor Noord-Afrika verloor de vijand Dinsdag 5 jagers. Boven Duitsch gebied heeft de vijand over dag noch des nachts militaire acties uitgevoerd". Radiorede van Roosevelt. Oorlogsschepen van Duitschland en Italië bevaren de Amerikaan- sche „verdedigingswateren" van nu af op eigen risicoaldus de president. WASHINGTON, 12 September. (D.N.B.) In zijn aangekondigde radiorede heeft president Roose%"elt o.m. verklaard dat oorlogsschepen van Duitschland en Italië van nu af aan Amerikaansche „verdedigings wateren" slechts op eigen risico mogen bevaren. Hij, Roosevelt, heeft als opperbevelhebber van leger en vloot het bevel gegeven deze politiek terstond in de practijk te brengen. De uitsluitende verantwoordelijk heid, zoo beweerde Roosevelt, ligt bij Duitschland. Het zal niet tot schieten komen, tenzij, zooals Roose velt zeide, „Duitschland een crisis zoekt". Roosevelt zette uiteen dat het tot de historische politiek van de Ver. Staten behoorde om de „vrijheid der zeeën in stand te houden. De president geloofde de Duitsche duikbooten en handelsraiders langs de leverantielijn van de Ver. Staten naar de tegenstan ders van de spil te kunnen aanduiden als „ratelslan gen van den Atlantischen Oecaan" en als „een be dreiging van den vrijen weg op volle zee'". Wij heb ben geen schietenden oorlog met Hitier gezocht", zoo beweerde Roosevelt, om voort te gaan: Wij .doen dat ook thans niet. Maar evenmin wenschen wij een vrede, waarvoor wij zouden moeten betalen door Hitier te veroorloven onze vloot en koopvaarders aan te vallen, zoolang deze op rechtmatige wijze optre den". Roosevelt beweerde verder dat aanvallen op Amerikaansche schepen geen op zich zelf staande ge vallen zijn gebleven en dat deze daden van „inter nationale rechteloosheid" de manifestatie vormen van een bedoeling die het Amerikaansche volk reeds lan gen tijd duidelijk gemaakt is. Het is de bedoeling der Nazi's, zoo zeide Roosevelt, de vrijheid der zeeën te vernietigen en een absolute controle en beheersching der zeeën voor zichzelf te veroveren. Zoodra zij de controle der zeeën in eigen handen zouden hebben zou de weg vrij kunnen worden voor hun volgenden stap, nl. voor de beheersching der Ver. Staten en van het Westelijk Halfrond en Hvel een „beheersching met geweld". Roosevelt herhaalde vervolgens de bewering dat de Ver. Staten een „zuiver defensieve politiek" voe ren. Men moet daarbij niet ingaan op kleinigheden en zich niet afvragen, of de Ver. Staten na den vijf den, den tienden of den twintigsten aanval moeten beginnen. „De tijd voor ons om ons te verdedigen is thans gekomen", zoo besloot Roosevelt zijn rede. HET INCIDENT MET DE „GREER". WASHINGTON. 12 September. (D.N.B.) President Roosevelt begon zijn radiorede met een herhaling van de Noord-Amerikaansche lezing van het incident met de „Greer". In strijd met de officieele Duitsche con stateering verklaarde hij dat de Duitsche duikboot het eerst, zbnder waarschi^ring, op den torpedoboot- jager had gevuurd. De Amerikaansche torpedoboot- jager bevond zich in wateren, die dè Amerikaansche regeering had uitgeroepen fot wateren der eigen de fensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roosevelt, spreekt een politiek van ongebreideld geweld tegen ieder schip dat de zeeën bevaart, onverschillig of het oor logvoerend of niet-oorlogvoerend is. Het betrof een daad van „zeeschuimerij". Het was niet de eerste Duitsche zeeschuimersdaad in dezen oorlog tegen de Amerikaansche vlag. Aanval Is gevolgd op aanvall. Roosevelt noemde in verband hiermede het geval van de „Robin Moore", het geval van de „Sessa", en het geval van de „Steel Seafarer". Bovendien beweerde hij dat in Juli jl. een Amerikaansch oorlogsschip in Noord-Amerikaansche wateren geruimen tijd door een duikboot was achtervolgd. Vier van de schepen, die tot zinken gebracht of aangevallen zijn, voeren onder de Amerikaansche vlag. In het vijfde geval betrof het een schip dat on der Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide verder dat de Ver. Staten deson danks hun zenuwen meester bleven en niet hysterisch werden. "Het zou een groote natie onwaardig zijn een enkel incident te overdrijven. Het zou echter een niet te verontschuldigen dwaasheid zijn, wanneer men dergelijke incidenten wilde bagatelllseeren, gezien het bewijsmateriaal, dat duidelijk aantoont dat dit inci dent niet op zichzelf staat, maar veeleer een „deel vormt van een algemeen plan". In het verderen verloop van zijn rede sprak Roo sevelt over „Nazicomplotten" op het geheele Weste lijke halfrond en verklaarde hij. dat zoodra de we reld buiten het Amerikaansche continent onder de heerschappij der spil zou staan, de spilmogendheden aan scheepsbouwmogelijkheden de Ver. Staten verre zouden overtreffen. De Ver. Staten, zoo zeide Roosevelt, .hebben een zeer eenvoudige fundamenteele politiek, nl. die dat geen enkele natie het recht heeft de Oceanen der wereld op grooten afstand van het eigenlijke oorlogs- toonecl voor den handel van andere landen onveilig te m3ken. De tijd is gekomen dat het Amerikaansche volk moet inzien dat „de veiligheid der Ver. Staten wordt bedreigd" en dat dat zoo niet kan doorgaan. De „twee bolwerken der defensie" zullen instand gehouden worden, en wel ten eerste de leverantielijn voor materiaal aan de vijanden van Hitier en ^en tweede de vrijheid der zeeën. De tijd voor de „ac tieve verdediging" is thans gekomen. Ook de pa trouille ter zee en in de lucht van de Ver. Staten heeft den plicht de Amerikaansche politiek van vrij heid der zeeën ten uitvoer te leggen en wel nu. Dat beteekent zeer eenvoudig en duidelijk dat de patrouil- Ieschepen en vliegtuigen alle koopvaarders zullen be schermen en wel niet alleen Amerikaansche schepen, maar schepen onder alle vlaggen, die handel drijven in Amerikaansche „verdedigingswateren". Het is geen oorlogsdaad van den kant van Ame rika, wanneer men de zeeën verdedigt, die voor de Amerikaansche verdediging belangrijk zijn. „Van nu af aan", zoo zeide Roosevelt woordelijk, „loopen Duitsche of Italiaansche oorlogsschepen in deze wateren, welker bescherming voor de Ameri kaansche defensie belangrijk is, alleen op eigen risico binnen. De bevelen, die ik als opperbevelhebber van het Amerikaansche leger en de vloot heb gegeven, houden in dat deze politiek moet worden uitgevoerd en wel terstond. De uitsluitende verantwoordelijkheid berust bij Duitschland. Het zal niet tot een schiet partij komen, tenzij Duitschland daar naar blijft streven". Roosevelt beweerde tenslotte dat dit de eenige mo gelijkheid is om den defensiemuur in stand te hou den, dien de Ver. Staten verplicht zijn om het Weste lijk Halfrond in stand te houden. Hij maakt zich geen illusies ten aanzien van den ernst van dezen stap. De strijd in het Oosten. Een Duitsche voltreffer heeft een stuwdam met brug geraakt. De gevol gen zijn zichtbaar. (Atlantic-Holland) Nieuwe luchtaanvallen op Leningrad. Mobilisatie der bevolking van Leningrad en Odessa. Het D.N.B. meldt: Woensdag en in den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen opnieïw aanvallen gedaan op het aan alle zijden ingesloten Leningrad. In alle wijken braken groote en vele kleine branden uit die de Duitsche troepen voor de stad nog lang konden zien woeden. Naar de Engelsche Berichtendienst uit Moskou meldt, wordt in Leningrad en Odessa de mobilisatie van de geheele bevolking ln het belang der verdediging voortgezet. Tijdens de gevechten der afgeloopen dagen aan het Finsche front hebben Duitsche troepen, naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, een uitgestrekt moerassig terrein veroverd. Hierbij werden acht pant serwagens, 13 tractors, 415 stukken geschut, 27 vracht auto's deels met aanhangwagens, alsmede 83 andere voertuigen, veldkeukens en platboomde vaartuigen buitgemaakt. Bij de gevechten aan het Karelische front Werd op September een groote Sovjetformatie omsingeld. De Sovjets trachtten in hevige tegenaanvallen de Duit sche linies te doorbreken om zoodoende te kunnen terugtrekker.. Onder zware verliezen voor de Sovjets werden deze doorbraakpogingen afgeslagen. De Sovjets lieten meer dan 900 dooden op het slagveld achter. Bij andere gevechten verloren de Sovjets 300 dooden en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgerjde: Het Duitsche weermachtsbericht ls in de afgeloopen da gen weer zeer terughoudend geweest met betrekking tot opgaven over de operaties in het Oosten. De re den hiervan is weer dat men den Sovjets geen aan- knoopingspunten wil geven over de in feite reeds be reikte doelen. Volgens Britsche berichten zou er een z.g. groot ontlastingsoffensief der Sovjets van Smo lensk tot Gomel aan den gang zijn om de Duitsch» bedreiging van Moskou op te heffen. Naar aanleiding hiervan kan werden opgemerkt dat Smolensk even als voorheen in Duitsche handen is en ongeveer 70 kilometer achter het Duitsche front ligt. Hetzelfde geldt voor Gomel dat nog verder acht»r het Duitsche front ligt In de sectoren van het front ten Oosten van Smo lensk en ten Oosten van Gomel hebben de Sovjet» meermalen aanvallen met formaties van verschillend» sterkte ondernomen, welke echter zijn gestaakt. Der» aanvallen hebben op geen enkele wijze de groot» Duitsche operaties gestoord, die dagelijks terrein win nen en leiden tot de vernietiging van vrij groote on- derdeelen der Sovjets. Het beste bewijs hiervoor is d» omsingeling van Leningrad. Overeenkomstige bewij zen kunnen binnenkort ook uit de andere deelen van het front verwacht worden. De Sovjets weten nauw keurig dat zij voor het aanbreken van den winter zware Duitsche slagen kunnen verwachten, waaraan zij in hun tegenwoordigen toestand het hoofd niet meer zullen kunnen bieden. Oorlogsmateriaal voor Engeland verloren gegaan. Aan boord van tot zinken gebracht Amerikaansch schip. NEW YORK. 11 September. De „International News Service" meldt betreffende het tot zinken brengen van een Amerikaansch stoomschip op de Roode Zee door vliegtuigen dat de in een haven aan de Roode. Zee aangekomen leden der bemanning verklaard hebben dat het schip een typische ..leaa» and lend"-lading aan boord had, dat wil zeggen oorlogsmateriaal voor Engeland. (D.N.B.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1