J „Half om .Franken" AGENDA Schoenen. nee™.Akkertje KORT NIEUWS De Heemschutters. TOBIAS Eigenaardigheden HAARLEM'S DAGBLAD, 12 SEPTEMBER 1941 Propaganda-avond Drankbestrijding De Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrij ding en de afdeelingen Haarlem en Haarlem- Noord van de Nat. Chr. Geheelonthouders-Vereeni ging hebben Donderdagavond de win teractie ingezet met een propaganda-bijeenkomst in het Gebouw' voor Christ. Belangen aan de Colensostraat te Haar lem-Noord. Ds. M. van, der Voet sprak daarna oen inleidend woord. Het deed hem genoegen dat de opgomst zoo groot was.. Dit'dankte hij aan het feit, datboven genoemde vereenigingen op dit mooie terrein samen werken. De heer J. Hofmeester uit Haarlem hield een rede over het onderwerp: „Gevolgen van drankgebruik". Hij schetste den arbeid, dien hij vroeger heeft ver richt als evangelist in Drente. In 1S7 6 was er in Exloërmond bijna niemand, die naar de kerk ging, want de kerk stond er drie uur van verwijderd. Het is dus te begrijpen, dat vele inwoners zich aan drank misbruik en andere ongewenschle dingen overgaven, met al de gevolgen daarvan. Zelfs jonge kinderen dronken jenever. Er werd vaak hevig gevochten, moord en doodslag waren schier aan de orde van den dag. Politietoezicht was er zoo goed als niet; eens ln de veertien dagen kwamen er twee mnréchaussées te paard voor hun gebruikelijke ronde. Zij kwamen dan bij spreker, die een biljet moest teekenen wat voor hun chef het bewijs was. dat zij in deze ge meente geweest waren. Gelukkig waren eenige mis drijven oorzaak, dat sommige nicnschcn, die vaak dronken waren, begrepen dat zij op dezen weg niet puiesten voortgaan, wilden zij niet hopeloos ten onder gaan. En die mannen hebheo woord gehouden; het zijn brave cn nuttige menschen voor do maatschappij geworden. Een hunner werd zelfs in de gemeente van spreker eenijverig Zondagsschoolonderwijzer. De heer Hofmeester vertelde menig treffend staaltje om aan te toonen hoe groot dc ellende kan zijn. als iemand het slachtoffer van drankmisbruik wordt. Ds. Van der Voet dankte hem voor zijn bezielend woord. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van het Mannenkwartel Orpheus", directeur de heer Nico de Zwager. Vóór de pauze zong het zeer ver dienstelijk „Grüss an die Heimat" en „Lischbloem" van A. Giessen. In het tweede gedeelte van den avond werden gezongen „Ave Maria" van Ramshorst, „Bloe men" van .Tae. Zwaan, Abendstanchen" van Carl Selbolt, „Idylle" van Nico Hoogerwerf en „Apothe ker", een komisch nummer. Het publiek toonde zich voor deze medewerking zeer dankbaar. De zangers kregen ook ecri woord van dank van Ds. Van der Voet In ontvangst te nemen. HARALD KREUTZBERG. De wereldvermaarde danser Harald Kreutzberg zal in het a.s. seizoen slechts enkele voorstellingen in Nederland geven. Deze zullen plaats hebben op 12 October te Den Haag, Gebouw voor K. en W.; 13 October. Utrecht, Stads schouwburg; 14 October te Amsterdam. Stadschouwburg; 15 October te Haarlem. Stadsschouwburg. Harald Kreutzberg zal een geheel nieuw programma ter uitvoering brengen. De componist-pianist Frifcdrlch Wilckens zal weer de begeleiding op zich nemen. Experimenten van !4ndré du Lancelle. De psychografoloog en helderziende André du Lan celle, de naam alleen is al een vondst, heeft Donder dagavond in de tuïnzaaï van het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem, eenige demonstraties van telepathie en grafologie gegeven. Dat André du Lancelle inderdaad bijzondere flaven op dit gebied heeft bleek daarbij wel duide- ijk. Geblinddoekt en goed geblinddoekt want er was een behoorlijke controle van het publiek, wist de psychografoloog onmiddellijk te zeggen wolk voorwerp een van de op het tooneel gekomen be zoekers in zijn hand had. En of het nu een horloge was of zelfs een schetsboek, 't klopte allemaal precies. Na de pauze kon men schriftelijk namen opgeven van personen met wïen men thans geen verbinding kan krijgen. De heer Lancelle wist dan verschil lende bijzonderheden over den betrokkene mede te deelen. Zoover zijn mededeelingen gecontroleerd konden worden, bleken ze allemaal juist te zijn. De publieke belangstelling was niet bijster groot. De experimenten van André du Lancelle zijn echter ongetwijfeld interessant genoeg om een talrijk pu bliek een avond te boeien. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlém, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Smeets, Linschoterstraat 2 rood. armband; Bureau van Politie, Smedestraat 9, badpak en beker; halsband; v. Leeuwen, Brouwersstraat 29, horloge; Bureau van Politie, Smedestraat 9, jasje; Citeur. Klaren- beekstraat 42 zwart, jurkje: Zaagsma, Dr. Schaépman- straat 22, mes; Tenwolde. Gasthuislaan 157. portemonnaie met inhoud; Tijsse, Santpoorterplein 10. pyjama; Korring. Hofdijkplein 7. portemonnaie met inhoud; Abbink. Ben Viljoenstraat 25, portemonnaie met inhoud: Keyzer. War moesstraat 8, portemonnaie met inhoud; Bureau van Po litie. Smedestraat 9, penning: Diesveld. Scheepmakersdijk 34, portemonnaie met Inhoud; Agtmaal, Zijlweg 109 rood. portemonaie met inhoud: Lunenburg, Gaelstraat 45, ro zenkrans; Koppe, Hofmeijerstraat 25. rijwiel; Hoogduin, Lekstraat 14. rijwiel; de Klerk. Doelstraat 18. rijwiel: Bu reau van Politie, Smedestraat 9, schoolkaart (v. d. Vlugt); Mittaneker, Slamatstraat 28, tasch met inhoud; Officier. Ged. Oude Gracht 148 rood. tasch; Muntinga. Olmenstraat 7, tasch met inhoud; Bureau van Politie. Smedestraat 9, toewijzing; Westra. Zomervaart 58. bankpapier; de Jonge. Zaanenstraat 93. armband: Kristal, Merovingenstraat 36, atlas; Hoofdonderwijzer der school. Linschotenstraat 57 a, balk; Bureau van Politie. Smedestraat 9, doos met inhoud: Bruinsma. Nagtzaamstraat 14 robd, bankpapier; van Roode. Tugelastraat 24, horloge; Bouwman, Schouwtjeslaan 63. handschoen; v Seynen. Prinsen Bolwetk 24 zwart, hondje; Morseld. Harmenjansweg 61. jas; Hoefsmit, Genestetlaan 26. lojerijbriefjes; v. d. Schalie. Zaanenstraat 63. overall; Mes. Hoofmanstraat 34, poi tenjonnaie met Inhoud; de Wit, Perseusstraat 21. potloodcn; Honhoff, Hoofmanstraat 38. portemonnaie met inhoud; Hendriks. Parklaan 22, speel goed: Brood de hoofdvoeding, daarom juist nu 11* Voedzaam, goedkoop en smakelijk. 17 ct. per 800 gr. (Vooral dun snijden! (Adv. Ingez. Med.) mesjes blijven langer scherp, dank zij de BIJZONDERE staai-alliage (Adv. Ingez. Med.) (Uit een Amsterdamsch schoenen magazijn zijn onlangs tyor inbre kers 1500 paar schoenen gestolen.) In 't holst van den nacht zijn zij gekomen, In 't holst van den nacht zijn zij gegaan En hebben zij de beenen weer genomen. Die elk in duizend schoenen kunnen staan. De winkelier die 's ochtends was verschenen, Om in een nieuwen dag zijn werk te doen, Keek op zijn neus om al wat was verdwenen. Maar niet zoo veel op neuzen van een schoen. Op looden schoenen ging hij toen vertellen •Aan de politie wat er was geschied. En deze heeft toch al zooveel te stellen Met 't gilde op langvingerig gebied. Drieduizend schoenen, 't is wat om te dragen, Al draag je ze niet alle aan den voet, Dat kun je niet zonder een Hinken wagen, Toch heeft geen mensch de boosdoeners ontmoet. 'k Weet niet of men ze nu heeft -kunnen vangen, Waarbij het spoedig leer om leer zou gaan En ik zou zelfs, hoe veel ik kan verlangen. Niet graag in hun drieduizend schoenen staan. P. GASUS. "Nttre dagen"? t Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Vijftiende Volksconcert. Had Huso d'e Groot zijn capaciteiten als orkest leider den Maandag tevoren uitsluitendin ballet muziek getoond, Donderdagavond dirigeerde hij een programma van wat men noemt „serieuze muziek". Deze benaming past wellicht slecht op een stuk als Mozart's „Figaro"-Overture, die wel als het ideaal van een door geen ernstige toon ver troebeld openingsstuk voorf een blijspel gelden mag. Maar Mozart's muziek dient men immer serieus te nemen, wil men haar recht doen wedervaren. Dat debd de gastdirigent dan ook. Ek nootje kwam op haar plaats en toch tintelde het geheel van onge dwongen vreugde.. Hugo de Groot behoort tot die dirigenten, die hun gevoelens niet zichtbaar voor het auditorium uitstallen en den schijn geven alsof zij alleen met de kleinst mogelijke armbewegingen de maat aangeven, en alsof In het orkest alles van zelf loopt; van de intensieve voorbereiding, die Voor het verkrijgen van dit laatste resultaat -ver- eischt werd,, bemerkt het publiek niets. Dit is ook onnoodig en ongewenscht. Wie van eefi exquis maal geniet, behoeft daarbij niet te bemerken welk een kokskunst en moeite voor de bereiding noodig waren. Men savoureert het en daarmee uit. Dit hebben we dan ook gedaan met de „Figaro"- Ouverture en met Beethoven's Tweede Symplionie, die ongewoon nauwgezet, levendig, rythmisch- kernachtïg en klankschoon gespeeld werd, zonder dat de spanning ook maar even verslapt of de indruk van een mechanisch afspelen ontstond. Die werd al voorkomen door een enkele sobere nuance hier en daar in de Inleiding of in het Larghetto, door een haast onmerkbare wijziging van de stuwing in het tempo der Allegro's. Maar in de- Ouverture „Phèdre" van Massenet liet De Groot het orkest de geheele romantische bagage uitpakken, al bleven zijn eigen gebaren even sober als tevoren. Evenals-alles wat ik van Massenet hoorde, lijkt mij de muziek dezer Ouverture vol van drastische, doch vrij oppervlakkige effecten, die met zeer veel deskundigheid aangebracht zijn. Soms geraakt ze op het kantje van trivialiteit, maar ze mist de beoogde werking daarom niet en de orkestratie is steeds knap. Ook uit Liszt's „Les Préludes" haalde de dirigent wat er in zit, zonder dat hij eigenlijk iets anders deed dan het notenbeeld zoo zuiver mogelijk te laten verklanken. Zoo gezien mocht deze vertolking een „klassieke" genoemd worden. En het orkest stond hem ln al de genoemde werken volledig ten dienste. Het werkte niet groote toewijding cn toonde het vakmanschap, dat we mogen verlangen. Elk in strument. elke instrumentengroep liet zich van de beste zijde kennen. Wat van de orkestwerken gold was ook op de be geleidingen toepasselijk. Hierin werkte het orkest voortreffelijk samen met onze sopraanzangeres Hélène Ludolpb. die met liaar heldere stem, zuivere intonaties en muzikale intelligentie een Aria uit Mozart's „Figaro" en drie liederen van Grieg ver tolkte. Vooral deze drie liederen klonken verruk kelijk. Ik houd daar veel van, meer dan van Grieg's groote werken. De melodiek is zoo mooi en ongedwongen, de harmonieën zijn vaak zoo verras send en de orkestratie is zoo fijn en bescheiden. I-Iet was heel mooi en Hélène Ludolpb moest dan ook het laatste lied: „Ich liebe dich". bissceren. zóó groot en aanhoudend was de bijval. De zaal was ditmaal stampvol en volgende week, Donderdag wanneer Hugo de Groot weer, en dan v'oorloopig Voor liet laatst, als gastdirigent van ons orkest zal optreden, zal dat ook wel het geval zijn. IC. E*E JONG. De 19-jarige metselaarsleerling J.- Sneller uit Oister- wijk Is van een steiger gevallen en zoo ernstig gewond, dat zijn toestand door doctoren als hopeloos wordt ge oordeeld. Voor de jeugdige arbeidskrachten in de vleeschwaren- Industrie is, naar de persdienst van het N. V. V. meldt, een loonregeling tot stand gekomen, welke een belangrijke loonsverhooging voor de arbeiders, inhoudt. Bij een onderzoek bij den veehouder J. K. te Mij drecht ontdekte men. dat door dezen veehouder fraude werd gepleegd Ook trof men vier geslachte varkens aan. Deze varkens benevens 56 nog levende dieren werden ln beslag genomen en K. en zekeren J. H. v. d. S. werden in arrest gesteld (A. N. P.). y Dc Bond Heemschut heeft te Haarlem tijn jaarver gadering gehouden en er hebben zich opgewekte klan ken in doen hooren. Wel moest erkend worden dat door de tijdsomstandigheden niet veel werkzaamheid kon worden ontplooid voor het doel dat de Heem schutters beoogen: waken voor het behoud van de schoonheid van Nederland, zoodat menige ontsiering plaats had zonder dat er tegen opgetreden kon wor den, maar er werd toch ook verklaard dat „steeds meer rekenin'g wordt gehouden met de eischen van schoonheid van het landschapAan de Nederland- sche Heidemaatschappij en andere instellingen op aanverwant gebied werd te dien aanzien erkenfling betuigd. Het is een heel goed teeken als een bond als Heemschut, die haar schoonheids-eischen' ex professo natuurlijk hoog stelt, tot zulke erkenning komt. Want varr dergelijke medewerking, van het doordringen van het belang der zaak tot alle er toe in betrekking staande instellingen en in den ruimsten zin: tot het geheele volk moet Heemschut het natuurlijk hebben- Het eigen werk van de Heemschutters, evenals dat van de Natuurbeschermers en de Molcnredders (om de Vereeniging de Hollgndsche Molen nu maar eens zoo aan te duiden) zal zicl> onder alle omstandigheden slechts tot een aantal bepaalde gevallen kunnen be perken. Zulke instellingen moeten hun doel vooral bereiken door het propageeren van hun denkbeelden bij anderen, opdat die ze, soms zelfs min of meer on bewust. overnemen en er zich bij hun handelingen door laten beïnvloeden. Die anderen zijn niet alleen groote lichamen als de Heidemaatschappij en over heidslichamen. Als particulieren in velerlei gedaan ten: de bouwer, de boer, de grondbezitter, de huis eigenaar om e? enkele te noemen, van dezen geest doordrenkt geraken is men pas waar men wezen wil. Het is duidelijk dat de voortdurende steun en aan beveling van het werk der beschermende en ijverende bonden door de pers daartoe onmisbaar is. Nu, de lezers van dit blad weten hoe wij daarover denken. En daar om wordt hier nu' ook weer over Heemschut ge schreven. Het jaarverslag van den Bond Heemschut zegt dat het dempen van grachten tot stilstand schijnt te zijn gekomen en zwaait Haarlem lof toe voor zijn krachtig voorbeeld met het voorkomen van de demping der Bakenessergracht. Daar hebben wij ons ook in ver heugd, al zijn we rijpt van meening Sat onder alle gmstandigheden alle demping van grachten moet worden doorkomen. Maar in zeer vele gevallen zou er werkelijk verlies van stedenschoon door ontstaan en altijd zal men zich rekenschap moeten geven van het onontkomelijke feit, dat na demping van een gracht steeds een zeer leelijke straat ontstaat, te breed voor de hoogte der huizen en meestal ook voor de beplanting en dus falend in die primaire voorwaarde voor een bevredigend stadsbeeld: goede verhoudingen. Onze Nassaulaan en Gedempte Oude Gracht zijn er zoovele tientallen jaren na de demping, nog altijd overtuigende voorbeelden van en er zijn zelfs ergere in ons land te vinden. Een aantal verdwenen of verwoeste molens in den lande is door Heemschut betreurd. Overigens resten cr nog veel, zooals blijkt uit deze passage: „Het aan tal molens in Nederland, dat vóór stoom cn electrici- teit ongeveer 6000 bedroeg en dat verminderd was tot 2000, blijft nu Vrijwel op peil. Zelfs bestaat dc moge lijkheid, dat dit totaal weer groeien zal. omdat eenige nieuwe molens gebouwd worden. In deze streek is het aantal molens schaarsch, in de nabije Zaanstreek,-waar hét indertijd geweldig was, is het zeer sterk verminderd en die overwegingen ver klaren blijkbaar, dat een daling van 6000 tot 2000 ons zoo verwondert. Wij hadden gedacht dat het veel meer zou zijn en dat aantal van 2000 valt ons erg mee. Waar bij we overigens, terugkomend op een welbekend cha piter, niet kunnen nalaten eraan te herinneren dat de herbouwing van den molen De Adriaan nog altijd op het Haarlemsche programma staat. Ilet. is niet de bedoeling alle punten, die in de ver gadering van Heemschut werden opgesomd, hier te gaan releveeren. Wel kunnen wij nog even aandacht schenken aan de lofspraak, die de voorzitter in zijn openingsrede op de stad Haarlem hield. Hij noemde haar nog steeds een der aantrekkelijkste steden van ons land en werd zelfs lyrisch over het Spaarne, zeg gend dat hij geen andere plaats in ons land kent „waar een breede rjvier'zich ih zoo majestueuse bochten door de oude stad kronkelt." De Haarlemmers' zullen deze hulde dankbaar aanvaarden, zich hoogstens even ver wonderend over de benaming „rivier" voor een stil staand water. Wordt dit mode? De Amsterdammers hebben al sinds jaren de neiging om hun Amstel als een rivier te betitelen: die is het evenmin. Onder rivier wordt nog altijd een stroomend water verstaan, dat uit bronnen ontspringt. Wij komen hierop nog wel eens terug. De Heemschutters hebben na hun vergadering veel oude straten en oude gebouwen in de stad Haarlem bezocht en bewonderd: zij zullen de lofspraak van hun voorzitter zeker hebben beaamd. SECRETARIS COMMISSIE-POSTTTUMA. 's GRAVENHAGE. 10 September. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dasren de benoeming van ir W. F. Gerhard l.i. tot secretaris der commissle- Posthuma afgekomen. De heer Gerhard zal de plaots innemen van nr. M. D. Dijt. die is aangesteld als redacteur van financiën en economie bij het Algemeen Handelsblad. Ir. Gerhard is van begin af ten nauwste met den Nederlandschen productieslag verbonden 'ge weest en heeft meer in het bijzonder in de propa ganda een zeer werkzaam aandeel gehad VREEMDE GEDRAGINGEN V£N POLITIE-IXSPECTEUR. UTRECHT 11 September. In den nacht van 23 op 24 Mei van het vorige jaar werd door Amstcrdamsche politie agenten de 4l-jarige inspecteur van politie eerste klasse R„ eveneens uit Amsterdam, in hoogst zonderlin gen toestand in eten tuin van een pastorie gevonden. De inspecteur van politie verkeerde in bewusteloozen toe stand. terwijl hij ontdaan was van zijn boveiikleeding. Kort nadat de inspecteur naar een der pohtlebureaux was overgebracht keerde zijn bewustzijn terug en uit het verhoor bleek, dat hij zich in het geheel niet meer kon herinneren, hoe hij in een dergelijkerf toestand was ge komen. Uit het nader onderz.oek kwam vast te staan, dat de inspecteur den avond tevoren twee bekende cafés te Amsterdam had bezocht en dat hij in het eene café twee glazen bier en twee borrels had gebruikt, terwijl hij in het anadere anderhalf gals bier had gedronken. Een en ander was wel geschied in zijn vrijen tijd. doch uit prestige overwegingen achtte 'de toenmalige burgemeester van Amsterdam op grond van rapporten van den hoofdcom missaris 'en andere daarbij betrokken personen het wen- schelijk, den Inspecteur, zij het eervol, uit den dienst te ontslaan. Tegen dezen gang van zaken kwam de inspec teur in verzet bij het ambtenarengerecht te Amsterdam, welk college klager In het ongelijk stelde. Hierop ging de inspecteur in hooger beroep bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, welk college hedenmorgen uitvoerig deze zaak in behandeling heeft genomen. Twee profes soren uit Utrecht meenden, dat de inspecteur in een schemertoestand was geraakt. De Raad zal over drie weken uitspraak doen. Vervangingsmiddelen op de Jaarbeurs. Reclame voor de zuinigheid. Reeds is getracht in deze mededeelingen over de Jaarbeurs een qualificatie te geven van het geheel, waarbij is gewezen op het voorlichtend karakter dezer beurs. Hier alleen bij stil blijven staan, zou veron achtzaming van vele andere vlakken van den beurs- edelsteen beteekenep.< Daarom wordt heden de aan dacht gevraagd voor enkele regels over iets anders dan voorlichting. Een heel belangrijke afdeeling ter beurze vormen de eerste levensbehoeften. En waarlijk, dc consta teering van de belangrijkheid geschiedt niet door den schrijver dezer regelen. De bezoekers zelve doen dat. Zij verdringen zich voor vele stands, waar voor ver vangingsmiddelen reclame wordt gemaakt. Vrijwel elke vindingrijkheid ten aanzien van surrogaten vindt rijkelijk uiterlijke waardeering De standhou ders komen haast monden en handen tekort om de noodige toelichting te kunnen geven en duizenden verdringen zich om kennis te kunnen nemen van wat nu geboden wordt in de plaats van de oude vertrouw de producten. Men ziet soms wel eens een surrogaat van thee voor tatfek aan, doch men laat zich hierdoor niet ontmoedigen en men laat zich in den breede vertellen welke bijzondere kwaliteiten het nieuwe middel heeft. De vervangingsmiddelen opsommen is uitgesloten, hun aantal loopt in de duizenden, voor keuken en kamer, voor vloerbedekking en voetbekleeding, voor sportartikelen en lijfgoederen, voor al wat u maar wilt. En bij deze reclame voor surrogaten wordt voor de zuinigheid gepropageerd, zuinigheid met de pro ducten van den arbeid en met den arbeid zeiven. Beeld van een tijd die ons weer leert woekeren met wat men heeft. In den bekenden stand op de derde verdieping van de Jaarbeurs zijn de Nederlandsche Spoorwegen ook weer vertegenwoordigd. Op dezen stand kon men vroeger duizend en een inlichtingen krijgen en werd op alle mogelijke manieren voorlichting gegeven over railvervoer. Dit jaar heeft men blijkbaar gunstig ge oordeeld den ouden weg te verlaten en in plaats van informaties te verstrekken vragen te gaan stellen. Er is een enquête uitgeschreven, waaraan ieder die den stand bezoekt kan deelnemen. Op een formulier moe ten antwoorden op vragen, doodeenvoudige vragen, worden ingevuld. Ondanks de doodeenvoudigheid zal het juiste antwoord echter vaak gemist worden. Door een vernuftig samengesteld apparaat kan men zelf conlroleeren of de antwoorden juist zijn geweest, zoodat men alleen zelf weet hoe hoog de spoorweg kennis moet worden getaxeerd. Maar eigenlijk is dit toch maar een frontverandering die niet zoo heel veel om het lijf heeft, want een in grijpende wijziging in de beurscxpositietactiek betce- kent dit niet. daar ook nu nog op alle mogelijke wijzen inlichtingen worden verstrekt. Bovendien wordt den bezoeker nog een boekje aangeboden dat tot titel heeft „De efficiency der Nederlandsche Spoorwegen", waarin men veel wetenswaardigs vindt en waaraan wii reeds vroeger in dit blad een artikel hebben gewijd. Dit boekje vermeldt, dat de Nederlandsche Spoorwegen op verschillend spoorweggebied een zeer vooraanstaande plaats in Europa innemen. Zoo blijkt in het bedrijf dc arbeidsprestatie per man na Zweden, dat iets hooger geklasseerd staat, tot dc hoogste in Europa te be'noo- ren. Wat goedkoop werken betreft, heeft de Neder landsche organisatie ook mooie resultaten weten- te boeken, want het wordt daarin ln ons \verelddeel slechts door twee landen overtroffen n 1. Griekenland en Finland. Terecht wordt er verder in de brochure met trots op gewezen, dat in ons land het aantal spoor wegongelukken. ondanks het intensieve spoorwegver keer, het kleinst is. PUF- EX NESTVER VOER. 's GRAVENHAGE. 12 September. Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat het gcwenscht is ge bleken voor (e schrijven dat met ingang van 13 September 1941 het vervoeren of doen vervoeren van puf en nest (te kleine visch, welke voor con sumptie ongeschikt is) alleen mag geschieden met geléidebiljetten of vervoerbewljzen, afgegeven door of namens de Nederlandsche Visscherijcentrale te 's G raven hage. De A. It. M. jubileert. De Amsterdnmsche Rijtuig Maatschappij bestaat Zondag a.s. zestig jaar en al zal deze herdenking niet dan met een receptie gevierd worden, er ts niettemin aanleiding, een woordje te wijden aan dit bekende bedrijf/ dat zoo menig onzer in goede of kwade dagen heeft vervoerd naar de plaat^van blijde of weemoedige bestemming. Laat dit nu niet den indruk vestigen, dat de A. R. M. zich louter bezig houdt met trouwpartijen en begrafenissen. Dat is maar een gedeelte van het veelomvattende werk. dat zich overigens uitbreidde tot den handel in rijtuigen en auto mobielen. den aan- en verkoop van paarden het exploitpe- ren van maneges, het bezorgen van verhuizingen en andere werkzaamheden, die tot de kruierij van groot formaat behooren. de exploitable van een atax-bedrtjf en de ver tegenwoordiging van diverse automobielfabrieken. Dit veelomvattend bedrijf werd dan zestig jaar geleden in de hoofdstad gefundeerd Het liet huurrijtuigjes loopen, lichte, met één paard bespannen wagentjes en op den bok troonde een koetsier met een lichtbruine jas. een rood vest en een grijzen hoogen hoed. een uitrusting, die dezen koetsier den bijnaam „aapjes" bezorgde, welke benaming zich al spoedig aan lie* voertuigje zelf mededeelde, zoo dat jaren lang Amsterdam naast Parijs met zijn fiacres en Londen met zijn cabs zijn aapjes had. De tijden veranderden cn de aapjes verdwenen en wer den vervangen door de taxen. terwijl het bedrijf zelf allengs de uitbreiding verkreeg, hierboven gememoreerd. Het kon niet anders of vrijwel alle paardentractie werd vervangen door motorische, zoodat de tijd, waarin 800 paarden hun medewerking verleenden aan hetbedrijf voor goed achter ons schenen te liggentotdat de benzlne- schaarschte er toe leidde, dat het ros weer in eere kwam. Behalve de exploitatie van vervoermiddelen had de A. R. M. in den loop der jaren ook den handel in luxe- en bedrijf automobielen ter hand genomen. Deze automobiel handel bleef niet tot Nederland beperkt, doch ook in Indlë exploiteert de A. R. M. door haar dochter-maatschappij, de N.V. L' Auto automoblelwerkplnatsen en den verkoop van G. M. C. producten. In verschillende plaatsen van ons land heeft de maat schappij filialen en ook Haarlem heeft reeds sinds onge veer 35 jaar een dochterbedrijf. Dezelfde ontwikkelings gang als te Amsterdam viel ook hier te bespeuren: het begon met de stallen op het Plein, vanwaar de rijtuigjes af en aan reden totdat ook hier ter stede de atax haar intrede deed en het geheele bedrijf langzamerhand op het autobedrijf werd ingesteld. Dat alles eischte natuurlijk verbetering, verbouwing, moderniseering. Het kloeke ge bouw aan het Plein 21 levert het bewijs, dat ook te Haar lem de A. R. M. zich aan de eischen, die niéuwe tijden stellen, heeft weten aan te passen. En traditie-getrouw exploiteert het Haarlemsche filiaal nog steeds de manege aan de Elswoudslaan. die de ruitersport in Haarlem en omgeving voorziet van deugdelijk materiaal. Zoo heeft ook Haarlem bijgedragen en draagt nog bij tot de beteekenis van het bedrijf, dat op zulk een waar- digen staat van dienst mag wijzen bij zijn zestigjarig jubileum. Gestrafte jeugdgewoonte. Heden: VRIJDAG 12 SEPTEMBER. Rembrandt Theater: „In 't Gouden Haantje'2.30 en 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Séance André du Lancelle, 7.45 uur. Luxqr Theater: „Intriges", 2.30, 6.30 en 8.4o uur. Frans Hals Theater: „Stimrne der Liebe", 2.30, 0.30 en 8.45 uur. Palace: Watt en »/2 Watt als „Comedianten", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. Bioscooptheaters: voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem, zijn van des avonds aoht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, Tel. 11596. Grijseels en Van Hees. Lange Veerstraat 19. Tel. 11000.' Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1 Tel. 11180 Te Heemstede is geopend: HeemBteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 111". in Haarlem en omgeving De ruïne van d'Ever" Deze ruïne (lie men even buiten Lisse vindt, is het eenige wat van de vroegere Ridderhofstad, zoo als men deze bezitting voorheen betitelde, is overge bleven. Vnn het geheele gebouwencomplex, waarvan ons door van Ogtrop een prachtige afbeelding is nage laten is niets meer over dan de Toren of het Rondeel met zijn muren van twee nieter dikte, hetgeen tot op heden aan de tand des tijds en de weersinvloe den nog het hoofd heeft kunnen bieden. Vroeger, toen deze ruïne nog omringd was door bosschen en het hofplein nog ontsloten iwts door een walmuur en grachten, was het ook als ruïno nog een prachtige verschijning, maar nu deze ruïne daar naakt en kaal staat tusschen de producten onzer liedendangsche cultures, Is het niets meer dan een treurig overblijfsel uit vroegere gloriedagen, zonder meer. Tot hoelang deze Ridderhofstad is bewoond ge weest. is niet bekend, maar in elk geval is de toen malige eigenaar. Willem de Waal van Vronestein daar ln 1710 gestorven. Na zijn dood ls deze Ridderhofstad niet de om liggende landerijen, benevens het Schoutambt. over gegaan aan Erasmus Bernard van Scherpenzeel, Heer van Rumpt en Vronestein en bij den dood van dezen, is het teR jare 1738 gekomen ln het geslacht Heerenman en wel aan Frederik Jacob Hecrcn- De ruïne van de voormalige ridderhofstad „d'Ever" te Lis.sc. Foto De Haas. man. welke gehuwd was met een zuster van boven genoemde Erasmus Bernard van Scherpenzeel: het landgoed behoort heden ten dage nog steeds aan dezelfde familie Heereman. te Munster ln WeSt- falen. Het landgoed en bet Huis d'Ever behoorde tot het jaar 1436 aan Reinier d'Ever. terwijl het na zijn dbod overging in handen van zijn kleinzoon Gyn- brecht van Ilaeften, en bij den dood van dezen aan zijn dochter Clara van Ilaeften. *1 n bet jaar 1 507 overleed Clara van Ilaeften en kwam deze bezitting in handen van haar kleinzoon Jan van Mathencsse. terwijl het tot het jaar 1668 in hot bezit is geweest van het geslacht van Mathenesse, en na de dood van deze ging het over in bet bezit van het. geslacht Valckenaar on ten jare 1 US7 kwam het aan het geslacht de Wael van Vronestein, ln welk geslacht zooals boven reeds is gezegd, het bleef tot iiet jaar 1710. Het blijkt echter dat het geslacht von Heereman zich zeer weinig heeft bekommerd over het Huis d'Ever zelve, want uit een afbeelding uit het jaar 184 0 blijkt dat het toen reeds danig in verval was geraakt cn staat het tevens vast, dat het ten jare 1870 zóódanig was vervallen dat een'gedeelte daar van instortte en men het toen heeft gesloopt. EEN NIEUWE BRIL? Opticien Siiens GIERSTRAAT 27, Tel. 16764 (Adv. Ingez. Med.) UITBREIDING VLOOTBASIS SOERABAJA. De werkplaatsen van de vlootbasis Soerabaja zullen aanzienlijk worden uitgebreid. In totaal zullen 10 nieuwe hallen worden gebouwd, waarvan do kosten meer dan 2 millioen gulden zullen bedragen De machines zullen door de Ver. Staten worden gele-, verd. Vanwege het feit. dat de Ver. Staten niet vlot leveren, verwacht men. dat het eenigen tijd zal du ren, voordat de nieuwe installaties in gebruik zullen worden genomen. (Europapress). STAATSPRIJZEN VOOR MUZIEK. 's GRAVENHAGE 12 September. Do secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft op voordracht van de afdeeling muziek, aan verschillende componisten staatsprijzen voor muziek uitgereikt. Deze bekroning werd toe gekend voor belangrijke composities uit de laatste jaren. Voor de symphonischo muziek zijn zes prijzen, elk van f 2 5 0 uitgereikt aan Henk Badlngs. W. Landré Sr., G. Landré, W. van Otterloo en A. Voor molen. Vier prijzen van elk f 100 werden toegekend aan Cor. de Groot, F. E. A. Koeberg. Leo Orthel en Leo Ruygrok, Voor kamermuziek, muziek voor kamerorkest en/of liederen kregen H. Andriessen, J. Felderhof, Hugo-Godron. P. Ketting en H. Zagwijn elk een prijs van f 100. De kunstenaars Arle Verhaar en J. P .T. Wlerts ont vingen voor hun composities op het gebied van volks muziek. dus voor harmonie- of fanfareorkest en volksche koormuziek, leder een staatsprijs van f 100. Voor koor en orkest werden twee prijzen van f 250 toegekend aan Rud. Mengelberg en B. van der Sig- tenhorst Meyer. Een extra-prijs van f 250 viel ten deel aan Ed. Flipse, die gedurende vele joren achtereen de Ne derlandsche muziek heeft gepropageerd. (A.N.P.) GEMEENTE THEATER-BEDRIJF TE AMSTERDAM OPGERICHT. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht het gemeente theater-bedrijf, omvattende tooneel, opera en schouwburgexploitatie, welke laatste zich uit sluitend bepaalt tot het beheer van den stads schouwburg. Tot directeur van dezen nieuwen tak van ge meente-bedrijven is benoemd de heer H. D. van Del len. hoofd van de afdeeling kunstzaken en van het bureau voor propaganda en vreemdelingenverkeer. AMSTERDAM WERKT MEE AAN DEN PRODUCTIESLAG. Het A.N.P. meldt: De gemeente Amsterdam heeft belangrijk werk gedaan voor de vergrooting van de opbrengst van den bodem. De oorspronkelijk voor den aanleg van bosch bestemde gronden, in het boschplan zijn tot een oppervlakte van ongeveer 129 HA tot bouwlanden vervormd, waarop dit jaar 46 HA rogge, 44 HA gerst, 37 HA aardappelen en 3 HA bruine boonen zijn geteeld. De opbrengst der graangewassen wordt geschat op 1750 HL rogge en 1400 HL gerst. Verder heeft de gemeente nog diverse braaklig gende gronden aan den Hemweg in exploitatie ge nomen, waarvan ongeveer 16 HA nog dit jaar een oogst bruine boonen zal leveren. Voor het volgende jaar zal aan de exploitatie van gronden met het oog op de voedselvoorziening nog eenige uitbreiding worden gegeven. Voor den oogst 1942 is in dezen herfst reeds 30 HA koolzaad gezaaid.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5