Haarlem's Dagblad Aanval op convooi in den Atlantischen Oceaan. Groote branden te Leningrad 59e JAARGANG No. 17865 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Grooto Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, lossa nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17Vi- Groentjes zie rubriek. Per 1000 Gemiddeld inwoners. steunbedrag. f 3352 f 9.08 f 3457 f 8.81 f 3023 f 9.71 f 1678 f 8.80 f 2324 f 9.49 f 2102 f 7.45 f 585 f 8.59 De werkloosheid te Haarlem. STERKE DALING. Rectificatie. Het bericht in ons blad van j.l. Zaterdag omtrent de werkloosheid in Haarlem zal bij velen den in druk hebben gewekt dat de belangrijke daling van het werkloosheidscijfer door bemoeienisser. van een steun-ii stantie in dit geval den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon tot stand is ge komen. Hoewel een ieder weet dat een steun- instantie er alleen om bij werkloosheid waar noodig financieele hulp te verleenen, meenen wij er hierbij nog eens nadrukkelijk op te moeten wijzen, dat een steun-instantie geen invloed kar. uitoefenen op een eventueele daling of stijging I van het werkloosheidscijfer. De door ons omschreven daling van het aantal werkloozen in Haarlem is mede het' gevolg van de I activiteit van het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat na I de reorganisatie beter in staat is de belangen van de afgeschrevenen te behartigen. Ook de zorg voor de verplaatsing van arbeidskrachten naar het bui tenland en plaatsing van arbeiders in de werkver ruiming berust bij deze instantie. Armenzorg te Haarlem. Vergelijkingen met andere gemeenten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ge gevens verzameld over de uitgaven van Armenzorg in het 2de kwartaal van 1941. In Haarlem werden in de maanden April, Mei en Juni gesteund respectievelijk 2088, 2019 en 1908 ge zinnen. Verder 685, 655 en 682 alleen wonenden. In totaal werden nog 165 personen geholpen alleen door een losse gift of levensmiddelen. Er werd totaal uitgegeven, een bedrag van f 260.155. Opgenomen is ook een vergelijking met de kosten van andere gemeenten boven de 100.000 inwoners. Be rekend is daarbij hoeveel de koèien aan Armenzorg per 1000 inwoners hebben bedragen. Bovendien wordt opgegeven het gemiddeld bedrag dat per gesteunde per week is uitgegeven. 1 Amsterdam Rotterdam Den Haag Utrecht Haarlem Groningen Eindhoven Daaruit blijkt dus dat de kosten voor Armenzorg per 1000 inwoners omgeslagen het hoogst waren in Rotterdam. Daarna volgden Amsterdam en- den Haag. Haarlem komt op de vierde plaats, Groningen op de vijfde. De uitgaven zijn voor Utrecht belangrijk lager dan te Haarlem (f 1679 en f 2324). Eindhoven is het laagst, daar zijn weinig armlastigen, want het bedrag dat daar per gesteunde wordt uitgekeerd is niet veel lager dan elders. Haarlem had op den Haag ha het hoogste gemiddel de steunbedrag. De berekening van dit bedrag wordt evenwel sterk beïnvloed door de vraag of er in ver houding veel alleenwonende personen onder de ge- steunden Sijn. Voor de omliggende gemeenten vonden wij in deze statistiek nog de volgende cijfers: Veisen: uitgaaf f 71.245. Kosten per 1000 inwoners f 1455. Gemiddeld steunbedrag f 8.06. I Haarlemmermeer: Uitgaaf f 33.370. Kosten per 1000 inwoners f 1037. Gemiddeld steunbedrag f 6.75. Beverwijk: Uitgaaf f 29.097. Kosten per 1000 ïnwo- 'hers f 1316. Gemiddeld steunbedrag f 7 30. Het* totaal bedrag van de ondersteuningsuitgaven I In ons geheele land bedroeg in het 1ste kwartaal van 1941 f 12.071.734 en in het 2de kwartaal f 9.740.456; de vermindering beliep dus f 2.331.278 of 19,3 pCt. Voor de groep gemeenten met meer dan 100.000 ïn- woners was deze vermindering f 1.797.657 of 15.9 pCt. Voor de groep gemeenten met 50.000100.000 inwo ners f 316.766 of 18.8 pCt. Voor de groep gemeenten met 20.00050.000 inwo ners f 216.855 of 19,9 pCt. De vermindering, van de uitgaven voor ondersteu ning werd dus vooral veroorzaakt door de gemeenten van meer dan 100.000 inwoners. De wijziging der Winkelsluitingswet. Beknopte samenvatting van de regeling. - •s-GRAVENHAGE, 12 September. (A.N.P.) Aan gezien uit vele ontvangen vragen blijkt, dat er nog eenig misverstand bestaat, volgt hieronder een be knopt overzicht van de voornaamste bepalingen van 1 de nieuwe regeling inzake de winkelsluiting, welke, zooals reeds eerder is medegedeeld, met ingang van Maandag 15 September in werking treedt. I 1. Het tijdstip van sluiting der winkels wordt: In het tijdvak van 1 October-*l April: eerste vijf werkdagen 18 uur, Zaterdag: 19 uur. In het tijdvak van 1 April—1 October: eerste vijf werkdagen: 19 uur, Zaterdag 20 uur. 2. Kappers- en barbierszaken mogen op alle werk dagen tot 20 uur geopend zijn, doch na vorenge noemde sluitingstijdstippen alleen voor het verrich ten van kappers- en barbierswerkzaamheden. 3. Qp grond van bijzondere omstandigheden vast gestelde plaatselijke afwijkende regelingen blijven onverminderd gelden. 4. De gewone in de winkelsluitingswet vermelde uit zonderingen gelden ook hier (o.a. cafés, apotheken e.d.) 5. Verplichte openstelling zonder onderbreking op alle werkdagen van de zeven reeds eerder bekend gemaakte groepen van winkels van 1018 uur. 6. Uitzonderingen op deze laatste verplichting ge- 1 durende ten hoogste twaalf werkdagen per jaar (we- j gens vacantie) en voorts voor bijzondere gevallen, hetzij voor een geheele groep winkels door den bur gemeester vast te stellen, hetzij voor een afzonder lijken winkel door den burgemeester toe te staan. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het tweede gedeelte van het cand.-ex.' geneeskunde: mej. E. Elzas en de heeren W. H. de Rooij en A. Zwaap. I Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het f doet. ex. rechten: mej. A. H. Vermeulen en A. H. I van Nierop te Overveen, voor het cand. ej:. rech ten mevr. H. CosmanKoster en J. Ligtenstein te Haarlem. De Haarlemsche ziekenhuizen. Veel patiënten. Eenige maanden geleden hebben wij al de aandacht gevestigd op het feit dat er den laatsten tijd veel pa- tienten in de Haarlemsche ziekenhuizen verpleegd wor den. Nu de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem over het le en 2e kwartaal van 1941 zijn uitgekomen blijkt het ook uit de cijfers. Het aantal verpleegdagen van patiënten geheel of gedeeltelijk voor rekening der'gemeente verpleegd was: 6 maanden 1941 heele jaar 1940 St. Elisabeth's Gasthuis 32185 52541 Diaconessenhuis 21089 34757 Mariastichting 27570 46503 St. Joh. de Deo 6641 10101 Joles ziekenhuis 404 910 Totaal 87.889 144.812 In het eerste half jaar van 1941 zijn er dus 87889 verpleegdagen geweest, hetgeen er niet minder dan 15.183 zijn boven de helft van het vorige jaar. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat de di- recteur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Haarlem geen afdoende verklaring kon vinden voor deze toeneming van het aantal patiënten. Wel heeft hij den indruk dat de -nerveuze stemming van ver schillende menschen, die een gevolg is van de oorlogs- toestanden, invloed heeft op den ziektetoestand van sommigen. De "restauratie van het orgel te Haarlem. (Foto De Haas) Toelagen personeel voormalige Nederlandsclie Weermacht. 's-GRAVENHAGE, 12 September. Het Ver ordeningenblad bevat een besluit van het hoofd van het afwikkelingsburaeu van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair- en burgerlijk personeel der voormalige Nederland- sche zee- en landmacht. Bij dit besluit worden verschillende op grond van het Kon. Besluit van 4 December 1933 toege kende ambtstoelagen ingetrokken, doch daarnaast wordt bepaald, dat de militairen, die tengevolge daarvan in inkomsten achteruit zouden gaan. in het genot worden gesteld van een persoonlijke toe- iage, gelijk aan het bedrag der tot dusver genoten ambtstoelage. Deze persoonlijke toelage wordt verminderd met ingang van den datunj» waarop de jaarwedde van den belanghebbende wordt verhoogd of opnieuw een ambtstoelage wordt toegekend en wel met het bedrag dier jaarweddeverhooging of nieuwe ambtstoelagge. Dit besluit treedt heden in werking met terug werkende kracht tot 1 April 1941. Vervoer van oesters. In de Ned. Staatscourant van Vrijdag is opgeno men een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. waarbij het vervoeren en doen vervoeren van oesters is verboden gedurende een door de Neder landsclie Visschèrijcentralè te bepalen tijdvak en beneden een te bepalen gewicht. Hec verbod is niet van toepassing, Indien het vervoer plaats heeft op de Zeeuwsche stroomen, met uitzondering van de Westerschelde en van eon kuststrook van 500 meter, te rekenen van de hoogwaterlijn af. Uitkeeringsregeling voor herstel van Rijn- en Binnenvaartvloot. 's GRAVENHAGE 12 September. In het Ver ordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van de departementen van waterstaat,, van fjnanclën, van justitie en van handel, nijverheid en scheepvaart tot regeling van de hoofdsommen en vergoedingen ingevolge 'het be sluit „Herstel Rijn- en Binnenvaartvloot I". Het besluit treedt heden in werking. Van bevoegde zijde wordt er de Volgende samen vatting van gegeven: Op grond van de verordening no. 60/1941 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden betreffende het herstel van de Rijn- en binnenvloot I hebben, de secretarissen-generaal van de departementen van watersta.at. financiën, justitie en handel, nijverheid en scheepvaart een besluit uitgevaardigd, waarin de betaling van koopsom en vergoeding voor inbeslag genomen vaartuigen wordt geregeld. D.e koopsom en de vergoeding, de schadeloosstellingen en de toelagen voor de in be slag genomen vaartuigen worden in een tot dit doel In opdracht van den secretaris-generaal Van het departement van financiën en volgens zijn voor schriften bij te houden „Grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" Ingeschreven. Dit inschrijven ge schiedt ten gunste van de rechthebbenden en op de ingeschreven bedragen wordt een jaarlijksche rente uitgekeerd van 4 pet., waarbij de ieder half jaar vervallende intrest ten laste van den staat komt. Bij de inschrijving wordt aanteekening gehouden van de hypotheken en andere op de schepen drukkendfe zakelijke rechten. De secretaris-generaa^ van het departement van waterstaat stelt de richt lijnen vast voor het toekennen v; de rechthebbenden, welke door wordt. De instelling van het „Grootbo< binnenvloot" heeft ten doel de herstel van de Rijn- en blnm fend ten uitvoer te leggen tem op schadeloosstelling veilig te sl gebruike bij den wederopbouw binnenvloot. REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. 's-GRAVENHAGE, 12 September. De secre- tarisrgeneraal van het departement van landbouw en visscherij heeft: Aan ir. A. L. H. Roebroek in Den Haag, met in gang van 12 September eervol ontslag verleend als regeeringscommissaris voor de bodemproduc tie en heeft met ingang van denzelfden datum be noemd tot regeeringscommissaris voor de bodem productie: G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw in Den Haag. PROEFKEUREN VAN HORECAF IN BOTTERDAM. ROTTERDAM 12 September. Niet lang geleden is Horecaf er toe overgegaan een proefkeuken op te richten in het gebouw van de Rotterdamsche Lloyd aan de Lloyd- kade te Rotterdam. Het doel van deze keuken is ver vangingsmiddelen welke momenteel worden gefabriceerd of nog gemaakt zullen worden te keuren op hun bruik baarheid voor hótels en restaurant en indien mogelijk, ook eventueel ten gunste van de Nederlandsche huis vrouwen. Vandaag zijn een aantal autoriteiten op het gebied van de voedselvoorziening alsmede een aantal journalisten bij deze proefkeuken op bezoek geweest om de doelmatig heid van deze keuken te kunnen zien en ook te proeven. Bij den maaltijd, waaraan allen aanzaten en verschillen de sausen, soepballetjes, koffie en slagroom, producten die geheel of gedeeltelijk uit vervangingsmiddelen waren bereid op den smaak konden keuren, heeft de heer Moussalt een en ander uiteengezet over de bedoeling van deze keuken. Een andere taak van deze keuken, die eenig in ons land is, is het samenstellen van menu's utt de pro ducten.'die thans voorradig zijn ën dat zoo smakelijk mogelijk. Een derde taak is'ook nog het geven van ad viezen bij verschillende instanties. Ook andere sprekers hebben verschillende bijzonder heden over deze keuken, die voor de restaurant- en hótel- houders van groot nut zal blijken te zijn, medegedeeld. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Duitsche duikbooten brengen 22 schepen tot zinken. Hoofdkwartier van den Führer, 12 September. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten vorderen de aanvalsoperaties ondanks den slechten weerstoestand en moeilijke terreintoestanden go 3d. Zooals reeds In een speciaal bericht is bekend gemaakt, hebben duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een groot, door corvetten en torpedpbootjagers zwaar beveiligd vijandelijk convooi aangevallen.. Het convooi bestond uit ruim 40 schepen; in taaien, vele dagen durenden strijd hebben de duikbooten tot dusverre 22 schepen met tezamen 134000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Nog twee schepen met een inhoud van 11.000 b.r.t. werden getorpedeerd. Verwacht kan worden dat ook zij verloren zijn. De aanvallen op het vijandelijke convooi duren voort. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerlngs- scheepvaart heeft het luchtwapen ln den afge- ten Zuid-Oosten van Great Yarmouth ln totaal 21.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In dezelfde wateren Is een lichte Britsche kruiser en ten Noord-Oosten van Alnwick nog een koop vaarder met bommen beschadigd. Andere gevechts vliegtuigen plaatsten in scheervlucht treffers met bommen van zwaar kaliber op een hoogoven bij Middlesborough en in haveninstallaties aan do Oostkust van het eiland. In convooidienst zijnde patroutllebooten hebben in het Kanaal herhaalde aanvallen van een formatie Britsche motor-tor pedobooten op het haar toevertrouwde convooi afgeslagen. Zij brachten drie der aanvallende motortorpedobooten tot zinken.Kustbatterijen der marine grepen in het gevecht in en verdreven de overige booten. Alle vaartuigen van het convooi bereikten hun plaats van bestemming. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met gering effect een aanval gedaan op het Noord-Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Ï-KANTOOR. Op de kermis te Wormerveer rijpte bij drie jongelui, twee uit Zaandam en een uit Amsterdam, het plan om te probeeren eens een ,slag te slaan". Een van hen wist een gelegenheid, die een welkome bult" bood: het distributie kantoor te Zaandam. Dies trok men naar laatstgenoemde plaats doch het geluk rustte niet op deze onderneming want nadat er een ruit was Ingeslagen stuitte het drietal op een houten schot, dat achter de ruit was bevestigd Twee van hen kropen daarna op 't dak en forceerden een raam maar ook hierdoor konden ze niet naar binnen klimmen. Van de drie verdachten was de, Amsterdammer niet ver schenen Een der Zaandammers, een schilder, ontkende bij dezë poging tot diefstal* betrokken te zijn geweest. De andere Zaandammer, die in deze zaak als getuige optrad hield vol, dat hij. er wel bij was geweest. De Officier acht te het bewijs geleverd en elschte een jaar gevangenisstraf. Mr. J. Tonino pleitte op juridische gronden vrijspraak. De Officier vroeg dë onmiddellijke inhechtenisneming van den verdachte. Nadat de Rechtbank ln raadkamer was geweest werd dit verzoek toegewezen. Tegen den tweeden verdachte elschte de Officier 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak op 25 September. Evenals in andere steden, die zij moesten prijsgeven, hebben de bolsjewisten óok in Welikije-Luki op hun vlucht alles ver nield en verbrand. Een triest beeld in de verlaten stad. (Orbis-Holland) De „werkklok" op de Utrechtsche Najaars beurs brengt op typische wijze, het leven van alledag in beeld. .(Pax-Hollaiid-De Haan IL O. V. Laatste zomerconcert. Het laatste zomer-concert in dit seizoen dat op Donderdag a.s. te 7.30 uur door de H.OrV. zal wor den gegeven wordt wederom gedirigeerd door Hugo de Groot. Aan het concert verleent solistische medewerking Jo Immiijk alt terwijl het Haarlem's Vrouwenkoor onder leiding van Karei Mengelberg eveneens haar medewerking verleent. Het concert vangt aan met de uitvoering van Onvoltooide Symphonic van Franz Schubert. Hierna treedt het Haarlem's Vrouwenkoor onder leiding van zijn dirigent met het orkest op met „De wraak der Bloemen", van Hans Pfitzner, een ballade van Fred. Freiligrath voor Vrouwenkoor en Orkest. De alt-solo wordt gezongen door Jo Immink. Het werk wordt voor het eerst in de Nederlandsche taal ge zongen. De vertaling is van den Haarlemmer G. van Ruller. Na de pauze vervolgt het orkest, weer onder leiding van Hugo de Groot, met Bacchanale uit „Samson et Dalila" van C. SaintSaëns en L'après midi d'un Faune, van Cl. Debussy. De soliste zingt hierna met orkestbegeleiding La Vague et a Cloche van Henri Duparc. Het concert wordt besloten met de Ouverture. „Mig non" van A. Thomas. De bezetting van Iran. STOCKHOLM. 1» September. (D.N.B.) Reuter meldt uit Teheran dat de Iraansche petroleumvelden zich thans geheel onder Britsch toezicht bevinden. De Engelsche strijdkrachten hebben met de bolsje wistische de strategisch belangrijke punten der Iraansche verkeerswegen bezet. De Britsche en de bolsjewistische regeering onderzoeken thans grondig het vraagstuk der transporten van oorlogstuig door Iran naar de Sovjet-Unie. Er loopt slechts een spoor lijn door het land, dat driemaal zoo groot is als Frankrijk. Er zullen groote moeilijkheden te overwin nen zijn. Daar de spoorlijn van Teheran door het ge bergte naar de Kaspische Zee loopt, zal deze lijn waar schijnlijk zeer spoedig insneeuwen. Het materiaal, dat per spoor van de Perzische Golf naar Teheran komt, moet overgebracht worden naar de Kaspische Zee en vandaar worden verscheept naar Bakoe. Reuter merkt voorts op, dat ook een moeilijkheid is dat er bij de Iraansche spoorwegen te kort aan rollend ma teriaal bestaat, waarbij komt, dat er drie of vier maanden sneeuw ligt op het traject door het gebergte. Britsche luchtaanval op Duitschland. BERLIJN. 13 September (D.NB.) De Britsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht een aan val op Zuidwest Duitschland ondernomen. Brisant- en brandbommen beschadigden woonhuizen en dood den en verwondden verscheidene burgers. Militaire of oorlogseconomisehe schade is niet ontstaan. De af weer heeft een vliegtuig omlaaggehaald, voor zoover thans bekend is. Engelsche vliegtuigverliezen. Naar het D.N.B. meldt zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag nehave de beide in het weermachtsbericht genoemde bommenwerpers, nog twee Engelsche bommenwerpers door marine-artil lerie en luchtafweergeschut vernietigd. Vrijdagmiddag zijn bij een poging het bezette gebied te naderen vier Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten. EVACUATlFf VAN JAPANNERS UIT NEDER LAXDSCH-IXDIë. BATAVIA. 12 September (A.N.P.) Meer dan duizend Japansche onderdanen zullen morgen met de .Sikanïa Maru" uit Nederlandsch-Indlë ver trekken, als gevolg van de toenemende spanning ln het Verre Oosten. Vijfhonderd van de ver- trekkenden hebben zich te Soerabaja ingescheept, waarna de „Sikatna Maru" naar Tandjong-Priok is 'ertrokken voor het aan boord nemen der ove rigen, Hiermede zijn in een maand tijds 3000 Japan ners naar hun land teruggekeerd. Drie schepen in de Engelsche wateren tot zinken gebracht. BERLIJN 12 September (D. N. B.) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben ln den nacht van 11 op 12 September, naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, van een Britsch convooi ten Zuidoosten van Great Yarmouth drie schepen m den grond geboord, groot 9000. 8000 en 4000 t., tezamen dus 21.000 b. r. t. Voorts beschadigden zij een lichten kruiser. Ter hoogte van Alswick aan de Engelsche Oostkust werd een koopvaarder yan 2000 b. r. t, ln scheervlucht aangevallen. Gevolg der Duitsche bombardementen. Ook Odessa weer uit de lucht bestookt. Het D.N.B. meldt: Van militaire zijde wordt vernomen, dat Duit sche vliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrijdag door bommen groote branden in mill- j taire inrichtingen te Leningrad hebben veroor zaakt. I Ook werden te Odessa tengevolge der lucht bombardementen groote branden gesticht. i Naar aan het D.N.B voorts van militaire zijde wordt medegedeeld heeft de Duitsche luchtmacht Donderdag herhaaldelijk het gebied tusschen den Beneden- en den Middenloop van den Dnjepr aange vallen. Zij bombardeerden in golven de veldstellini- gen en verbindingslijnen der Sovjets om den bolsjé- wistischen tegenstand te breken en den aanvoer van voorraden te verhinderen. Gemotoriseerde colonnes met talrijke vrachtauto's, pantserwagens en stukken geschut werden door de Duitsche vliegtuigen ver nietigd. In het gebied van Mesjintsjakof werden 29 treinen vernield. In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. dat het nieuwe grobte sücces der Duitsche duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan opnieuw bewijst dat ook sterk beschermde convooien niet veilig zijn voorbeen geconcentreerden aanval van duikbooten. Behalve deze successen bij den aanval op een zeer groot convooi op weg van Amerika naar Engeland, hebben ook duikbooten in andere zeegebieden successen kunnen melden" zoodat het totaal, der tonrjage van de schepen, waarvan vandaag het tot zinken brengen wordt gemeld. 145.000 br.t. bedraagt DE KRIJGSVERRICHTINGEN DER HONGAREN. Op eenige plaatsen aan het Hongaarsche front slaagden de bolsjewisten er onder gunstige omstan digheden in den Westelijken oever van den Dnjepr te bereiken. Door een snellen Hongaarschen tegenaanval werden zij echter teruggeworpen. De Hongaarsche troepen maakten talrijke gevangenen en veroverden oorlogsmateriaal. Hongaarsche jachtvliegers hebben zich bij luchtgevechten herhaaldelijk de meerderen der Sovjetvliegers gteoond. Zwitsersch protest te Londen. Britsche vliegtuigen schonden de Zwitsersche neutraliteit. Het Zwitsersche ministerie van Buitenlandsche Za ken deelt het volgende mede: Op grond van het feit dat de vreemde vliegtuigen, welke in den nacht van 10 op 11 September boven het Westelijk deel van Fransch-Zwitserland hebben gevlogen. Engelsche bommenwerpers waren, heeft de Zwitsersche gezant te Londen opdracht gekregen zeer ernstig de aandacht van de regeering van Groot- Brittannië op den ernst van deze schending der Zwit sersche neutraliteit te vestigen en er op aan te dringen dat, strikte bevelen worden gegeven, opdat dergelijke voorvallen voortaan achterwege blijven. (D.N B.) De Amerikaansche „verdedigings- wateren". WASHINGTON 12 September (D. N. B.) Over de rede van Roosevelt meldt de Associated Press dat de president de kwestie heeft open gelaten welke wateren hij als belangrijk en beslissend beschouwt. Waarschijn lijk behooren hiertoe op den Atlantischen Oceaan de wateren tot IJsland en nog iets verder. Hoe ver zich deze wateren tot achter IJsland uitstrekken, is onbeantwoord gebleven. Eveneens zullen er wel toe behooren de toe gangswegen naar de Bermuda's naar de Caratbische Zee en naar het Panamakanaal. Senator Nye heeft verklaard dat het duldei.'jk Is dat Roosevelt, ongeacht zijn vroegere beloften, convooien zal Invoeren. Dat beteekent dat de Ver. Staten door de proclamatie van Roosevelt dichter zijn gekomen bij de actieve deelneming aan den oorlog. Duitsche pers over Roosevelt's rede. BERLIJN, 13 September. (D.N.B.) De Duitsche pers geeft in krasse bewoordingen uiting aan haar verontwaardiging over de huichelachtigheid van Roo sevelt die onder het mom van zijn voorgewend stre ven om Amerika buiten den oorlog te houden, zijn land tegerf den wil der bevolking stap voor stap dich ter bij deze ramp brengt. Zij geeselt de lange rij pro vocaties, waaraan het Amerikaansche staatshoofd zich in woord en daad heeft schuldig gemaakt. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz" schrijft dat Roosevelt's bevel tot schieten niets nieuws is, want al weken fteeft de Amerikaansche vloot dergelijke orders, maar men heeft ze niet offi cieel durven publiceeren. De president van Amerika doet door middel van zijn nieuwste vervalschingen thans een poging om de heerschappij over alle zeeën op te eisehen en een ieder die hem daar niet bevalt te elimineeren Dit alles samen noemt hij dan „vrijheid ter zee" en daar op maakt hij ook met verkrachting van de logica aan spraak voor de ongehinderde voorziening van een oorlogvoerende mogendheid met Amerikaansch oor logstuig. De „Diplo" zegt tot besluit: In werkelijkheid kan Roosevelt niemand wijsmaken dat hij iets anders doet dan incidenten zoeken, waardoor hij met vervalsching van de feiten het Amerikaansche volk in een toestand van opwin^rtg hoopt te kunnen brengen om het daa in „zijn avontuur" te kunnar storten. - j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1