Haarlem's Dagblad Aanvalsoperaties met succesvol verloop aan het Oostelijk front. Achttien bolsjewistische divisies vernietigd 59e JAARGANG No. 17867 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941' Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. Meer rijwieldiefstallen te Haarlem. In ons vorig nummer hebben wij er op gewezen dat n het le en 2e kwartaal van 1941 een sterke toene- ning geconstateerd van hat -aantal processenvey- jaal dat de politie te Haarlem heeft opgemaakt voor nisdrijven. In die 6 maanden werden deswege 975 processenverbaal opgemaakt tegen 2224 in 1940 en 1315 in 1939. Er zijn er dus nu in 6 maanden veel meer gemaakt dan in het geheele jaar 1939. De toeneming zit in een veel grooter aantal proces- ;enverbaal wegens rijwieldiefstallen en distributie- aken. (De meeste zaken betreffende de distributie vorden ook als misdrijf berecht, slechts een klein ge deelte wordt als overtreding behandeld.) De andere [roepen misdrijven, zooals moorden,* inbraken, mis- iandelingen, enzoovoort, zijn in het algemeen niet toe genomen. Het aantal inbraken is zelfs kleiner dan in rorige jaren. Dat de rijwieldiefstallen zoo zijn toegenomen is beïnvloed door het tekort aan banden. Er worden ieer veel fietsen gestolen omdat de banden voor hooge prijzen door de dieven van de hand gedaan kunnen worden. Dat het in het bijzonder om de ban den te doen 'is, blijkt uit hét feit, dat niet zelden de gestolen fietsen, evenwel ontdaan van de banden, in de nabijheid teruggevonden worden. Men kan het zichzelf en de politie gemakkelijk maken door geen fietsen onbeheerd buiten te laten staan. Een rijwielslot kost met veel; voor die kleins uitgaaf kan men de kans niet loopen zijn fiets kwijt te raken, want men krijgt in den regel geen vergun ning om nieuwe banden te koopen ook al is een fiets gestolen. Bovendien is het strafbaar als men een fiets onbeheerd op den openbaren weg zet. Ook moet men er op letten dat schuren en garages waarin fiet sen geborgen worden doelmatig afgesloten worden. Nu de avonden weer langer worden, is het voor dieven vrij gemakkelijk gebruik te maken van de duisternis om fietsen te stelen. De politie doet allej; wat mogelijk is om de rijwiel diefstallen zoo veel mogelijk tegen te gaan, maar bij haar moeilijke taak heeft zij recht op volle medewer king van de burgerij. Kantonrechter te Amsterdam. Mr. J. H. J. Hoog te Haarlem benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 13 September 1941 1s benoemd tot kantonrechter te Amsterdam Mr. J. (Hi. J. Hoog, kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem. De heer Hoog werd 16 October 1896 te Amers foort geboren. Hij bezocht hetgymnasium aldaar en studeerde daarna te Utrecht, waar, hij in 1921 promoveerde. Van 1922 tot 1924 was hij advocaat et Amsterdam; op 1 Juli 1924 vestigde hij zich als zoodanig te Haarlem. Mr. Hoog Is voorzitter van het departement Haarlem dor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; commissaris der Haarlemsche Hulpbank; voorzitter der Haarlemsche Tooneelclub: bestuurslid der Maatschappij ..Zandbergen" te Amersfoort; werkend lid van de Vereenlging „Pro Juventute" en lid van het distrlctsbestuur van Eigen Htilp". Op 23 October 1936 Werd de heer Hoog benoemd tot kantonreehter-plaatsvervanger te Haarlem. De Groote Kerk te Haarlem. De appel wordt geschilderd. Er was vanmorgen te Haarlem nogal belangstelling voor een ploegje mannen met hooge betrekkingen, die een appel schilderden. Dit lijkt nu wel een vreemde mededeeling, maar het is de zuivere waarheid. De mannen zijn schilders en de appel in kwestie is nu eens geen bellefleur of renet maar het hoogste gedeelte van den toren of dakruiter van de Groote of St. Bavo- kerk, het ronde gedeelte vlak onder den haan, dat we •pel" of „kroon" noemen. _>eze appel begorf wat uit dé verf te raken en appels Iverlangen nu eenmaal een kleurtje, vooral als ze van 'dit model en formaat en van deze constructie zijn. Zoodat de gemeente (want de toren is immers in on derhoud bij de gem. Haarlem) er Openbare Werken op zfstuurde, die vanmorgen een aantal schilders naar bo ven dirigeerde. Een klim van. bij de tachtig meter, [minder geschikt voor menschel die last van duizelig heid hebben, maar Haarlemsche schilders kennen geen hoogtevrees en in de morgenuren kon men de mannen dan ook zien schrappen en schoonmaken dat het een aard had, voordat de kwasten in de menie gingfen en de appel naar de regelen der kunst in de grondverf werd gezet. En als de 'topskoelte van vandaag nu maar wat'aanhoudt gullen de mannen wel gauw aan de dekverf toe zijn en dan prijkt de grootste appel, dien we in Haarlem hebb'en weer in frissche tooi. Alleen kijken we er dan niet meer naar. terwijl vandaag heel wat menschen met waardeering voor singuliere zaken er een oogje aan waagden. Stedenselioondag te Haarlem. Het programma. Zooals wij reeds gemeld hebben zal Zaterdag 27 September een Stedenschoondag te Haarlem worden georganiseerd door den A.N.W.B. in samenwerking met „Haarlem's Bloei". Er wordt een wandeltocht ge houden, die des morgens om half tien of des middags om half drie bij Hotel Lion d'Or aan den Kruisweg begint. Hier moéten de deelnemers hun contrölekaart laten afstempelen, waarna zij een wegbeschrijving ontvan gen voor de wandeling door Haarlem. Zij worden hierbij geleid langs de meest karakteristieke punten in de stad om een indruk te krijgen van de beziens waardigheden.' Waarschijnlijk zal de wandeling 2 a 3 uur duren, maar men moet er rekening mede houden, dat het Wandelen in een stad vermoeiend is. De deelnemers moeten teruggekeerd zijn tusschen 15.00—18.30 uur. Tijdens de wandeling worden de deelnemers in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan een kleine tentoonstelling „De .A.N.W.B. in oorlogstijd". JUBILEUM BIJ DE X.Z.H.T.M. Heden Is de heer H. van Merkensteyn, wagen bestuurder bij de" N.Z.H.T.M. te Haarlem, 25 jaar bij deze maatschappij in dienst. Hij werd van morgen te zijnen huize namens de directie gecom plimenteerd. waarbij hem het gebruikelijke geschenk onder couvert werd overhandigd. Van het juhileumfonds ontving hij eveneens een geschenk en een oorkonde. De jubilaris mocht het verdere ge deelte van den dag in den huiselijken kring door brengen. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank 'FI ETSEN DIEFSTAL. Twee jaar had de officier geëischt tegen een timmerman uit Amsterdam, die een damesfiets had gestolen. De Rechtbank veroordeelde hem tot 1 Jaar gevangenisstraf. Een andere timmerman, die verdacht werd van heling en tegen wien de of ficier 1 y2 jaar had geëischt. werd vrijgesproken. 'DIEFSTAL VAN SPEK. Twee Haarlemsche broers werden veroordeeeld wegens het stelen van een baaltje spek. tot vijf en vier maanden gevangenisstraf. De officier bad tegen beiden verdachten S maanden geëischt. Ver dediger was rar. J. C. v. d. "Wall. VEERTIENJARIG MEISJE TE BUSSUM VERDWENEN. Sinds Zaterdag is te Bussum een 14-jarig meisje spoorloos verdwenen. De politie heeft Zaterdag en Zondag nasporingen gedaan, waarbij gebruik werd gemaakt van vijf politiehonden, doch tot nu toe heeft men geen enkel spoor van het meisje gevonden. Het meisje heet Wilhelmina ter I-Iaar, ook wel ge noemd Wilhelmina (Miep) Bakker, geboren te Utrecht, 22 November 1926; zij woonde ten huize van haar ouders, Spijkerstraat 40 te Bussum. Zij werd te 6 uur voor het laatst waargenomen op een adres te Bus sum. Het signalement van het meisje luidt: lang pl.m. 1.50 M.. flink postuur, rond dik gelaat, blauwe oogen, gave tanden, donker polkahaar, iets dik neusbeen, blootshoofds, heeft een bronzen bandje in het haar. Gekleed met een zwarten mantel, rood-zwartgeblokt jurkje, terrakleurige lange kousen, lage zwarte schoe nen, rose onderjurk. Eventueele mededeelingen worden ten spoedigste bij het hoofdbureau van politie te Bussum ingewactft. Rechercheur schiet rijwieldief neer. Maandagmiddag omstreeks half zes nam een man In de> Prinsestraat in Den Haag een rijwiel dat onbeheerd stond weg en trachtte zich uit de. voeten te maken. Hij had echter buiten een rechercheur van politie gerekend, die een en ander had ge zien cn den dief naging. Aan zijn herhaalde aan maningen tot den man om te stoppen, voldeed deze niet, zoodat de politieman In de Jan Hendrikstraat eenigei schoten ter waarschuwing in de lucht loste. Ook hiervan trok de rijwieldief zich niets. aan. Het gevolg was dat de rechercheur, daar het vrij stil was, op den man schoot en hem In den rug trof. Deze tuimelde van de fiets en bief liggen. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd, die den man naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerde. Het bleek de 22-jarige C. te P. zijn. Zijn toestand Is niet levensgevaarlijk. (A.N.P.) De politie te Ede verrichtte huiszoeking bij drie in gezetenen van LUnteren, gemeente Ede, en nam bij hen in totaal 1500 ongestempelde eieren in beslag. Tegen de eigenaren werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Eierenbesluit (verkoopen van ongestempelde eieren) en wegens prijsopdrijving, omdat zij de eiéren. die zij reeds verkocht hadden, te gen een hoogen prijs van de hand hadden gedaan. Ook de leveranciers, vier landbouwers uit de omgeving van Lunteren, kregen een proces-verbaal. Welke bonnen zijn thans geldig? van 14 t.m. 20 September: 35-4 Brood 35 Brood 35 Vleesch 35 VI.waren 35 Melk I 36 Reserve 4 rants. 1 rants. Vs rants. 1 rants. -1 3/4 L. 3 K.G'. SQPt. t.m. 4 Oct.: 114 Algemeen 115 Bloem 1 K.G. 250 gr. 500 gr. 1/. rants. 116 34-35 36-37 C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 Algemeen 119 Algemeen 34-35 36-37 KaaS ran 7 Sept. t.m. 24 Sept.: 250 gr. 250 gr. 250 gr. 2 50 gr. 100 gr. 100 gr. Brood of gebak Vleesch of vleesohwaren Melk Aardappelen Suiker Kof f lesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maizena 34-35 Boter 250 gr. 34-35 Vet 250 gr. Bonnen voor eieren No. 33 September. Niet meer geldig zijn de Vleesch en Vleeschwaren. 34 (aardappelen). Kaas blijven geldig t.m. 20 bonnen: 34 Brood. 34 Melk I en 35 Reserve Eduard van Beinum werd Zondagavond tijdens het volksconcert gehuldigd ter gelegenheid van zijn tweede lustrum als dirigent van het Concertgebouworkest. De dirigent dankt voor ffe hulde. (Foto Pax-Holland-i-De Haan c) Versterkingen om Leningrad doorbroken. Aanval op de stad wordt met onverminderde kracht voortgezet. Het D.N.B. meldt: Duitsche gepantserde ge vechtswagens hebben op 14 September in den loop van de gevechten om de versterkingen van Leningrad een doorbraak bewerkstelligd door een modern gebouwd systeem van stellingen der bolsjewisten. In den loop van deze gevechten leden de Sovjets zware, bloedige verliezen en verloren 12 tanks, o.w. verscheidene van 50 ton. De Duitsche weermachtsberichten der laatste dagen doen zien, naar het D.N.B. verneemt, dat de aanval op Leningrad met onverminderde kracht en taaiheid wordt uitgevoerd. Ofschoon de Sovjets zich op ver bitterde wijze verdedigen en bij hun tegenaanvallen ook gebruik maken van zware tanks, hébben zij niet kunnen verhinderen dat de insluiting der stad wordt voortgezet. Gebleken is dat de Sovjets Leningrad reeds in vredestijd hébben voorzien van moderne ves tingwerken. Op alle belangrijke plaatsen zijn verde digingssystemen met sterke betonnen bunkers opge richt. De terreinen voor deze verdedigingswerken zijn voorzien van hindernissen van allerlei aard, vooral ook van landmijnen. Ook groote tankvallen, ongeveer twee meter diep en drie meter breed waren uitgegraven om de Duitsche tanks tegen te houden. Al deze versperringslinies zijn echter tot dusver door de Duitsche formaties genomen, zoodat in afzienba- ren tijd een nauwe omsingeling der stad' verwacht kan worden. I Aangezien tegelijkertijd de Finsche formaties uit het Noorden oprukken naar het Zuiden, zijn 4Vé mil- lien menschen opeengedrongen op een gebied van rond 5000 K.M.2. De Sovjets hebben uitdrukkelijk ver klaard dat de geheele bevolking van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide mannen en vrouwen wapens dragen. De verantwoordelijkheid voor de komende bloedige verliezen, ook onder de bur gerbevolking, komt dus neer op de Sovjets. De Duit sche weermacht heeft bij haar aanval op Leningrad vold'oende middelen ter beschikking om de voorgeno men doelen te bereiken ook tegen een nog zoo harden tegenstand in. ZWARE VERLIEZEN VOOR DE SOVJETS. BERLIJN, 15 September (D.N.B.) Tijdens dfc ge vechten aan het Finsche front en op de Karetische landengte hebben de bolsjewisten zeer zware, bloedige verliezen geleden. Het aanvullen van deze verliezen stuit op steeds grootere moeilijkheden, zoo verklaren gevangenen, die door de Finsche troepen zijn binnen gebracht. De Sovjets hebben voor het aanvullen van deze verliezen tijdens de gevechten van de laatste da gen uit Moermansk 8000 gevangenen en dwangarbei ders haar het front gestuurd. Zooals reeds gemeld heeft een groot gedeelte van deze menschen zich al bij den eersten stormloop der Finsche troepen overge geven. Sovjets, die in den Noordelijken sector van het Ooste lijk front op 12 en 13 September gevangen zijn geno men, maken gewag van de zware verliezen der Sovjets aan menschen en materiaal. Volgens de verklaringen van deze gevangenen heeft het Sovjetregiment 402 van de 168ste Sovjet-divisie infanterie zware, bloedige ver liezen geleden. Het regiment heeft in de laatste dagen reserves gekregen, welke echter uitsluitend bestonden uit voor den dienst ongeschikten. Alle resereve-manschappen waren zonder wapens naar het regiment gestuurd. Hun was bevolen, zich door het plunderen van gesneuvelden of gewonden van wapens te voorzien. De in denzelfden sector in den strijd geworpen 286ste Sovjet-divisie infanterie heeft volgens de verklaringen van deze gevangenen even eens zeer zware, bloedige verliezen geleden. Een voor Leningrad in den strijd geworpen Duitsche divisie infanterie heeft op 11 September een heuvel achtig terrein veroverd, dat de Sovjets door mijn- versperringen en talrijke kazematten ^hadden versterkt. Tjjdens deze gevechten hebben de Duitsche troepen 50 Sovjet-kazematten vernield. Hieronder bevonden zich verscheidene, waarvan de betonnen muren meer dan twee meter dik waren, en tien kazematten van de modernste soort met draaibare koepels. De bolsjewisten trachtten tevergeefs met zware pantserwagens het door de Duitsche troepen veroverde terrein te heroveren. VERSTERKT PLAATSJE VEROVERD. BERLIJN, 15 September (D.N.B.) Tijdens de gevechten om de verdedigingsinstallaties voor Leningrad hebben Duitsche troepen op 11 Septem ber een plaatsje veroverd, dat door de bolsjewisten zeer taai verdedigd werd en dat door veldstel- llngen en kazematten was versterkt. De Duitsche divisie brak door de veld- en kazematstellingen der Sovjets heen en wist contact te krijgen met een andere divisie. In den loop van 12 September heeft dezelfde divisie een door landmijnen beveiligdverdedigings systeem der bolsjewisten doorbroken. De pioniers Van deze divisie ruimden alleen op 12 September meer dan 10.000 Sovjet-landmijnen op en stelden in samenwerking met de andere troepenonderdeelen 41 Sovjet-kazematten, waar onder 16 met verscheidene verdiepingen en twee van kanonnen voorziene kazematten. buiten ge vecht. Op 12 September des avonds drongen de troepen der divisie een door taurijke verdedigings installaties en steunpunten verstrekt dorp binnen. Ten Oosten van den Dnjepr heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. voorts verneemt, op 14 September sterke strijdkrachten gebruikt tegen troe penconcentraties en artilleriestellingen van de Sovjets. In opeenvolgende aanvallen werden veldversterklngeh, transportcolonnes en tanks met bommen- bestookt en vernield, ruim 560 vrachtauto's der sovjets werden vernield, vijf stukken geschut tot zwijgen gebracht en een Sovjetpantsertrein buiten gevecht gesteld, terwijl nog zes transporttreinen met talrijke bommen werden bestookt, tot staan gebracht en zwaar beschadigd. Iri den Noordelijken sector van het Oostelijk front, zoo wordt aan het D.N.B. gemeld, zijn op 14 Septem ber weer verscheidene aanvallen gericht door Duit-, sche gevechtsvliegtuigen op artilleriestellingen en troepenconcentraties op het eiland Oesel. Verschei dene batterijen werden met welgerichte bommen be stookt en Sovjetformaties werden in scheervlucht met boordwapens ond,er vuur genomen. Maandagmiddag is de 78-j'arige tuinbouwer C. Reyn te Grootebroek, tijdens zijn werkzaam heden vermoedelijk van den walkant in de sloot gevallen en verdronken. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weetmachtsbericht Nautver omsingeling van Leningrad. Hoofdkwartier van den FÜhrer, 15 September (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten hebben grootè aanvalsoperaties een succesvol verloop. De om singeling van Leningrad werd in een taai ge vecht om de modern versterkte veraedigings- installaiies toegehaald. Herhaalde tegenaanval len van den yijand, welke gesteund werden door zware pantserwagens, stortten ineen. Voor de Brltsclie Oostkust hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht uit een convooi een vrachtboot van 3000 b.r.t. tot zin ken gebracht. In Noord-Afrlka hebben Duitsche duikbom menwerpers tentenkampen, alsmede concentra ties van pantserwagens en auto's der Britten bij Solloem met bommen van zwaar kaliber be- stookt. BIJ een aanval van een Duitsche formatie gevechtsvliegers in den nacht van 13 op 14 September op de havengebieden rondom Suez en Port Tewfik werden olie-opslagplaatsen in brand geworpen. Boven Duitsch gebied heeft de vijand over dag noch 's nachts militaire acties uitgevoerd" V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Extra bericht van het Duitsch opperbevel Uit het hoofdkwartier van den FÜhrer. 16 Sep tember. (D-N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In het gebied ten Zuiden van het Ilmen-mleer zijn de laatste weken sterke strijdkrachten van het 11e, 27e en 34e bolsjewistische leger door troepen, van het Duitsche leger onder bevel van den Gene-' raloberst Busch met steun van formaties van de luchtvloot.van den Generaloberst Keiler op beslis sende wijze verslagen. Negen vijandelijke divisies werden volkomen ln de pan gehakt. Negen andere divisies werden onder de bloedigste verliezen voor den vijand verslagen Ruim 53.000 gevangenen vielen in onze handen. Voorts werden 320 pantser wagens, 695 stukken geschut van allerlei aard als mede een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buit gemaakt of vernield. Duitsche luchtaanvallen aan het Oostelijk front. Op vliegvelden hangars, barakken en 25 toestellen vernield. BERLIJN, 16 September (D.N.B.) Het Duitsche luchtyjapen heeft op 15 September met vrij sterke strijdkrachten zijn vernietigende aanvallen op vijan delijke troepen in dert Centralen en Zuidelijken Sector van het Oostelijke front met groot succes voortgezet. Veldstellingen en terugtrekkende colonnes werden zwaar getroffen. Op twee vliegvelden werden hangars en barakken getroffen en 25 vliegtuigen op den grond vernield. Een stad waarin zich zqer veel troepen be vonden werd met bommen bestookt, waarbij groote branden uitbraken. Het station werd volkomen ver woest. Engelscli gezantschap uit Helsinki op weg naar Lissabon. Aan de Frahsch-Spaansche grens aangekomen. BERLIJN. 16 September (D.N.B.) De Engelsche Berichtendienst meldt dat het Engelsche gezantschap uit Finland aan de Fransch-Spaansche grens is aan gekomen. Het is op weg naar Lissdbon, waar het Fin sche gezantschap uit Engeland verwacht wordt. Na aankomst van .laatstgenoemd gezantschap te Lissabon, zullen de Engelschen doorreizen naar Londen. DE HULPVERLEEN ING DER VER. STATEN AAN ENGELAND WASHINGTON, 16 September (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft heden aan het Congres het aan gekondigde tweede verslag voorgelegd over de hulp verleening aan Engeland. Volgens dit verslag heeft de werkelijke uitvoer aan Amerikaansch oorlogsma teriaal sinds de wet tot hulpverleening aan Enge land en aan landen die tegen de as strijden in wer king is getreden, 190.447.670 dollars bedragen. Hiertoe behooren oorlogsmateriaal en andere le veranties, voorzoover zij reeds geëxporteerd zijn. Daar komt nog bij bewapeningsmateriaal ten be drage van 35.946.701 dollars, dat reeds beschikbaar gesteld maar nog niet verscheept is. Andere presta ties, als herstellingen aan oorlogsschepen, hebben bedragen 78.169.377 dollars. In totaal hebben de Vereenigde Staten dus voor 304.563.748 dollars geëxporteerd krachtens de leen- en pachtwet. Reeds toegestane, maar nog niet uit gevoerde orders bedroegen 162.000.000 dollars. Bekendmaking. Op hun vlucht voor de Duitsche troepen steken de bolsjewisten alles, wat zij op hun weg tegenkomen, in brand. Verkoolde resten duiden op de plaatsen, waar zich dorpen bevonden. (Foto Orbis-Holland) 's-GRAVENHAGE, 16 September. Het Rijkscom missariaat «deelt mede: „Wilhelmina van Oranje-Nassau houdt, zonder iets geleerd 'te hebben uit den loop dor gebeurtenissen, halsstarrig vast aan het bolsjewistisch-kapitalistische front en plaatst zichzelf daarmede buiten de gemeen schap van het nieuwe Europa. Zij richt tot het staats hoofd en de weermacht van het Groot-Duitsche rijk verbazingwekkende scheldwoorden. Zij spoort uit de verte de Nederlanders op onverantwoordelijke wijze aan tot het plegen van daden van geweld tegen de be zettende macht, welke slechts de hardste represailles tengevolge zouden hebben. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft dientengevolge de commissaris-generaal voor de veiligheid op grond van artikel 1 der Verordening no. 33/1940 omtrent het verbeurd verklaren van het vermogen van personen, die een anti-Duitsch of tegen het Duitsche rijk gericht streven bevorderen, bepaald, dat die vermogenswaar den van de levende leden van het Huis Oranje- Nassau worden verbeurd Verklaard, welke zich in het, bezette Nederlandsche gebied bevinden. De verbeurd verklaring wordt door hare openbare bekendmaking van kracht (artikel 4, alinea 1 van de verordening no. 331940). De verbeurd verklaarde vermogenswaarden zul len krachtens artikel 4 alinea 2 van de genoemde verordening voor doeleinden ten algemeenen nutte in het bezettj? Nederlandsche gebied gebruikt wor den, voor zoover deze waarden niet voor den duur van den oorlog voor de bezettende macht noodlg zijn". Amerikaansch optreden tegen oorlogsschepen der ^pihnogendheden. Verklaring van Knox. Het D.N.B. meldt MILWAUKEE( (Winsconsin). Tijdens een jaar vergadering van de Amerikaansche organisatie van oudstrijders „American Legion" heeft de minister van marine Knox verklaard dat van Dinsdag af de vloot der Ver. Staten schepen van allé nationaliteiten die tusschen Noord-Amerika en de wateren om IJsland hulpmateriaal voor Engeland transporteeren „zoo voldoende mogelijk zal beschermen. Knox heeft Roosevelt's bevel aan de Amerikaan sche Atlantische vloot zóó uitgelegd dat „ieder bo ven of onder water varend oorlogsschip der spilmo- gendheden buitgemaakt of vernietigd" moet wor den. Uit de verklaringen van Knox bleek dat daar door verhinderd moet worden dat de spilmogcndhe- den de „brug van schepen die oorlogsmateriaal naar Engeland vervoeren", vernietigen. De sjah van Iran afgetreden. ÏSTANBOEL, 16 September. (D.N.BDe zender van Teheran heeft heden om 12 uur 10 medegedeeld: „De sjah is hedenochtend afgetreden." MEVROUW ROOSEVELT ASSISTENTE VAN DEN BURGEMEESTER VAN NEW YORK. WASHINGTON. 16 September (D.N.B. Me vrouw Roosevelt heeft op de door haar gelelde persconferentie medegedeeld dat zij 29 September om negen uur 's ochtends preqles. haar nieuwe functie als „assistente" van Laguardia zal aanvaar den. Zij kent haar taak nog niet. Haar Is echter verzocht de werkzaamheden der vrijwillige civiele verdediging te organiseeren en te eleiden, zoo meldt Associated Press. BIRMA-WKO DOOR AARDVERSCHUIVING GEBLOKKEERD. NANKING, 16 September. (Domei) Volgens hier ontvangen betrouwbare berichten ls Tsjoengking voor een nieuw dilemma geplaatst ten aanzien van een vlotten toevoer van orologsmaterlaal als gevolg van het feit dat de weg dor Birma op meer dan 200 plaatsen dor zware aardverschuivingen is ge blokkeerd. EERSTE NEDERLANDSCHE GOOCHELCONGRES. Zaterdag 20 September wordt in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam het eerste Nederlandsche Goochelcongres 1941 gehouden. Niet alleen beroeps- artisten, doch ook amateurs komen daar samen om hun nieuwste scheppingen te demonstreeren. Voor de beste vertooningen zijn drie medailles beschikbaar ge steld. Maandngmidddag verloor ln de Boomstraat te Amsterdam een 70-jarlge vrouw, doordat zij zich te ver uit het raam boog, haar evenwicht. De vrouw viel op straat en kreeg een schedelbreuk, Zij over leed op weg naar het Wilhelmina Gasthuis.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1