Half om" .Franken" PUDDING AGENDA Jaarbeursjubileum. Nieuwe Uitgaven TOBIAS LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLAD, 16 SEPTEMBER 1941 Over George Voorhelm Schneevoogl Een vermaard Haarlem's bloemist. Zooals wij reeds met een enkel woord meldden heeft de heer E. H. Krelage in het onlangs verschenen Jaar boek 1941 van de vereeniging Hderlem een bijdrage gewijd aan George Voorhelm Schneevoogt, den na zaat van de bloemistengeslachten Voorhelm en Schneevoogt. George was de zoon van Gottfried Schneevoogt en Catharina Voorhelm en voegde den naam zijner moeder bij zijn geslachtsnaam. Hij leefde van 1775 tot 1850 en heeft ten volle blijk gegeven, de erfenis van zijn voorgeslacht, waartoe immers gene raties van beroemde ^weekers behoord hebben, op de juiste waarde te schatten. Dubbel jammer was het dan ook. dat de omstandigheden ér toe leidden, dat hij na de moeilijke tijden, waaraan het bedrijf in het begin der vorige eeuw het hoofd had te bieden, ge- noodzaakt was, zijn bedrijf te fiquideeren. Wij veroorlooven ons, aan het artikel van den heer Krelage het volgende te ontleenen: In het jaar zijner geboorte (1775) stond de bloem bollenzaak van zijn vader reeds gedurende drie ge slachten aan de spits van dezen bedrijfstak. Naast de oude zaak van Dirk en Pieter Voorhelm had zich die .van Simon Voorhelm zelfstandig ontwikkeld, voortge zet door zijn zoon Joris, onder de firma Voorhelm en Van Zompel en daarna samen met zijn schoonzoon onder de firma Voorhelm en Schneevoogt. Zij was van ouds gevestigd aan den Kleinen Houtweg op een ter rein gelegen tusschen de Poellaan en ongeveer de, tegenwoordige Bloemhofstraat Deze tuinen waren bekend om de jaarlijks daar ter bezichtiging gestelde pronkbakken van Hyacinten en Tulpen en om %een perspectivisch Tulpen-gezicht, hetwelk van den weg af door'een getraliede opening in den muur aan' den Kleinen Houtweg kon worden bewonderd. Reeds zeer jong gaf hij, blijk van zijn wetenschap- pel ijken zin. Hoe nauwgezet hij zijn werk in zijn zaak opvatte, spreekt duidelijk uit zijn artikelen in de buitenland- sche, vooral Duitsche tuinbouwpers. waaraan hij een geregeld medewerker was. Een sprekend blijk van erkenning zijner reputatie gaf de Verein zur Beförderung des Gartenbaues in den Königlich-Preussischen Staaten. door hem onder ziin eereleden op te hemen. Dat hij in Engeland niet minder in aanzien stond, moge blijken uit het hem door de Royal Horticultural Society verleende correspondeerend lidmaatschap. Hij deelde deze eer in zijn tijd met zijn vakgenoot A C. van Eeden. Een bewijs van den goeden roep, dien zijn firma on der Schneevoogt's leiding in het' buitenland genoot, leveren ook de pogingen van oplichters om zich voor reizigers die^- firma en zelfs voor hem of zijn zoon persoonlijk uit te geven. In 1826 waarschuwde de firma daartegen in 'Duitsche kranten in een uitvoerige advertentie, waarin ook geruchten over de opheffing der firma krachtig werden, tegengesproken. Dat Schneevoogt in zijn tijd de primus inter pares was op zijn gebied, kan ook worden afgeleid uit reis beschrijvingen over ons land, waarin meermalen be zoeken aan zijn kweekerij worden vermeld. In het voorjaar bewonderden de bezoekers de Hyacinten en Tulpenbakken in bloei en in dé andere seizoenen vertoonde hij hun zijn uitgebreide verzameling aqua rellen van de beste bloemenschilders, waardoor zij zich een indruk van de levende bloemen konden vor men, of bestellingen op de afgebeelde soorten kón den doen. In 1817 deed een commissie van een Schotsche tuin- bouwvereeniging een reis op ^et vasteland van Euro pa om den toestand der kweèkerijen na te gaan en eventueele cultuurmethoden te onderzoeken, die voor Schotland van belang konden zijn. Deze commissie, welker -verslag gedrukt werd, bezocht ook Schnee voogt's „bloemistry". Deze scheen de cofnmissie een 'der uitgebreidste en best beheerde bloemkweekerïjen van Haarlem. Het aantal bloembollen was zeer groot en kon met een oogopslag overzien worden in een mooie schuur. Kassen en bakken waren netjes on derhouden. N Uit het rapport blijkt, dat behalve bloembollen, 'door Schneevoogt ook ananassen, druiven en peren werden gekweekt en dat 'er een uitgezochte verzame ling sierplanten Was, waarvan er vele afzonderlijk worden vermeld. Schneevoogt's culturen staken dus, zoowel wegens veelzijdigheid als kwaliteit, ver uit boven die van zijn vakgenooten. Van zijn persoonlijken studiezin legde de botanische en tuinbouwbibliotheek getuigenis af. die hij zijn bezoekers toonde en rijk voorzien was van belangrijke Duitsche werken, die den Schotschen tuinbouwers volkomen onbekend waren. Groot is het aantal nieuwe verscheidenheden onder-- 'de bolgewassen, dat dóór Schneevoogt gewonnen is. Vele daarvan kwamen eerst bij de liquidatie zijner firma in handen van anderen en behoorden vele tien tallen van jaren tot de voornaamste handelssoorten. Als zoodanig mogen vermeld worden de enkele vroege tulpen Rose la reine, Duchesse de Parme, Artis, Bru tus, Cerise gris de lin, Chrysolora Le matelas, Roi cramoisl, Rose gris de lin. Rose luisante, Rose tendre en de dubbele vroege Gris de lin pale en Heli^nthus. Uit de vele uit de Kaap en van 'elders door zijn firma ingevoerde bolgewassen behoorde o.a. de schar- lakenroode Gladiolus cardinalis, die, in 1783 inge voerd, tien jaar later door Schneevoogt in zijn Icones werd beschreven en afgebeeld.' Deze Gladiolus werd de stamvader van vele latere tuinrassen, zooals van de in 1828 door Schneevoogt gewonnen G. ramosus. die eveneens gedurende tal van jaren een begeerde tuinplant was. In 1837 werd de firma geliquideerd De verdwijning van deze zaak, die op een roemrijk verleden van meer dan twee eeuwen kon bogen, kwam zelfs voor goed- ingelichten onverwachts. Na den val van Napoleon was de algemeene. Jaren lange, verarming ingetreden, die ook de prijzen der bollen had doen dalen en het karakter van den han del grondig gewijzigd had. Oude firma's verdwenen, nieuwe kwamen op, cjie zich met geringer winst te vreden stelden, daar de firmanten lager eischen aan het leven stelden. Overigens, somt de schrijver nog eenige oorzaken op, die leidden tot/ den achteruitgang van het eertijds zoo bloeiend bedrijf. De terreinen werden verkocht en kwamen in het bezit van E. H. Krelage (1786—1855). Deze vereenigde de aangekochte terreinen met zijn eigene. Hij zette de traditie der pronkbedden en van het tulpen-per spectief voort, dat later meer zuidelijk verplaatst werd, toen de firma Krelage ook de beschikking verkregen had over de gronden en gebouwen van de firma Wed. VOEDZAAM;'-ZUIVER EN OVERHEERLIJK VAN SMAAK (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 16 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 78 uur, Wilhelpiinastraat 51: Lezing over de Ward- methode, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „In 't Gouden Haantje", 2.30 en 7.30 uur. Luxor Theater: „Intriges", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Stimme der Liebe", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Watt en yz Watt als „Comedianten", 2, 6.30 en 8.45 uur, Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. WOENSDAG 17 SEPTEMBER N Frans Hals Museum: Concert Han van Holk, Re- nate Zwaardemaker en Johan Otten, half drie. Rembrandt Theater: „In 't Gouden Haantje", 2.30 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 12—4 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946, Te Heemstede is geopend: m Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Parket NU gekocht is GOED Wie nu, terwijl parket nog distributie-vrij is, Lachappelle-vloeren laat leg- gen, doet verstandig. Hij ver- schaft zich ten eerste prachtig parket in de oude oerdegelijke Lachappelle-kwaliteit en... tegen voor- deelige prijzenMen verschaft zich bovendien een geldbelegging die er wezen mag. Niets zoo mooi en zoo sterk als een Lachappelle-vloerVraag nog heden brochure. (Adv. Ingez Med.) Arie van Eeden Zoon, waarvan J. A. van Eeden de eenige deelgenoot was. Na de liquidatie vestigde Schneevoogt zich te B^nt- heim. Hij overleed in 1850. Zijn zoon - Carl Voorhelm Schneevoogt was van de oprichting in 1860 af tot aan zijn dood bestuurslid en penningmeester van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, van 18361877 lid van den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente en 38 jaar achtereen regent van het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem (18391877). Hij vermaakte bij legaat aan de gemeente Haarlem het graveerwerk van alle Haarlemsche plaatsnijders en etsers, benevens een som van f 1.000, waarvan de rente voor hetzelfde doel gebruikt moest worden De Schneevoogt-kamer op het Prinsenhof (Stadsbiblio theek) is naar hem genoemcj, waar destijds zijn pren- tenlegaat door den Gemeente-Archivaris werd be waard. „FLOR ALIA". 'De Floraliawedstrijd die 13 en 14 September in het gebouw Sint Bavo in de Smedestraat te Haar lem gehouden werd. is vooral dit jaar een buiten gewoon succes geworden en bood door de zeldzame enorm bloeiende Afrikanen een zeer fleurigen aanblik. De prijswlnneers waren: le prijzen: Liesje Pc-erboom, Martha Stiekel, Francien Spaargaren, Liesje van Vueren, Dirk Spijker. Elize van Kamper!. Laura vah Duuren. Joepie v. Boekhoven, Dick Sminck, John van Hage, Hannie van Donselaar, B. K. Wolters, Arie Krikkie, J. Schuitemalccr, Thea Alleman, Mies Krom, Piet d. Pluym, Tinie Klingers, Loes Sala, Mary Wieland Los, N. Peers, Jan v. d. Vgen. Jannie Witteman Toosje Handgraaf, Ludie de Jong, Willy Strijder, Gerry Flink, W. Hauquebord, H. Kouwenaar en Geertje Sieraad. 2e prijzen: Rudie v. Huizen, Erna Boswinkel. Henk van Asperen, Cornelis Gans, Stientje Godijk. Martha Mica, Corrie van Wees, Wladie v. d. Belle. Joke Hoog. Joop Koopman, Carel Lammertsma, Bep v. Poeteren.. T. Handgraaf. Willy v. d. Booni. Arend Priebel. Beppie Bok. Willy Akkerman. Nelly Tesink, Gerard Frank, Gerry Kok, Theo de Cock. C. J. Dorresteljn. Beppie Witteman. SJaantje Hoeve. Johan Boeve, Corrie Wiideboer. Greetje v. d. Hurk. .Taap Jongkind. Miep de Jong. Thom Jansen, Mida Mentjoux. Johnny Sangers, Henk Andriessen, R Dinkelberg, Piet Verheul. Annie Beelen, Koba Telens. 3e prijzen: Cornelis Gans. Mientje Maurlts, Bep de Jongh. Willy Kuiper. Tieny van Gelder, Harry Vemalre, Jan Hetem. Adrie Bosman. Gerard van Hooff. J. Oermeulen. C. van der Puy, Freddy Romijn. Kees v. d. Eneh, Johan de Keizer. Beppie Wetering, Loes Klys. C. van Galen. W. Rodenburg Hans Mok. Koop Schaart, Beppie Boudri. Tinie Meyers, Anton v. Mhren, Koen Selee, Nelly van Galen. Willy Piëete, Annie Veen, Corrie Grobbe, Truus Schöller, Thomas Westhof, Piet Holleman. Thea Schoon. Leendert Overbeek. Jopie van Borkum Cokkie Schouten, Corrry Jonkhoff, Truus Wilkes Reina Visser. Bestuuursprijzen: Joke Hoog, mevr. Bulters. Mien Langeveld, Beppie Horeman, W. Treffers. Pieter Lefèbre, T. Vennik. Henk Langeveld, Jaap Rijk. KINDERVOEDING Door „Kindervoeding" te Haarlem werden in de week van 8 September tot en met 13 September 1941 21^59 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Lekstraat 622, Ceramstraat 503, Zoetestraat 465. Kamperstraat 205, Bern. Zweersstraat 280, voorm. Spaarndam 114. TERUG UIT DE OSTMARK. 's-GRAVENHAGE, 15 September. De 500 kinde ren, die door bemiddeling vdn den Nederlandschen Volksdienst zes weken vacantie in de OstmarlC geno ten hebben, zullen 18 September resp. 15,27 uur te Amsterdam *C.S. en 16.00 uur te Haarlem arriveeren. (A.N.P.) ALLE-DAG-KERK TE HAARLEM. Bij den dienst van de Alle-dag-kerk, die a.s. Woens dagavond zeven uur ln de Groote Kerk te Haarlem plaats heeft, zal mejuffrouw Tilly Vrugt eenige liede ren ten gehoore brengen. De dienst wordt geleid door den heer Van Houwelingen Rijkhoek. Toegang en plaatsen zijn vrij. Een nieuwe industrie te Emmen. Oprichting van een turfbrikettenfabriek. 's GRAVENHAGE, 15 September In de aan Industrie zoo arme gemeente Emmen zal bin nenkort voor de bevolking een nieuwe, zeer wel kome werkgelegenheid ontstaan door den bouw van een moderne turf-brikettenfabriek. De plannen daartoe süjn reeds in een gevorderd stadium van uitvoering gekomen en het is interes sant eenige bijzonderheden over deze industrie mede te deelen, temeer, nu de oprichting valt ln een tijd, waarin de brandstoffenpositie onze aandacht vraagt. De plannen tot het oprichten van een turf brikettenfabriek dateeren niet van vandaag of gis teren. 'Reeds zes jaren geleden ging ten deze een fnitiatief uit van een nijverheidsconsulent te Zwolle, die tevens directeur van het turfproefstatlon is. De overheid en tal van vooraanstaande verveners gaven hun medewerking, doch er waren te veel be zwaren om het plan toen door te zetten. Thans is dit echter wel mogelijk gebleken. De fabriek, met welker bouw reeds een aan vang Is gemaakt, wordt gebouwd in het Amsterdam- sche veld-(gemeente Emmen) ln de nabijheid van de veenderij, die de grondstof zal leveren. De fabricagemethode is zeer modern en wijkt ge heel af van die, welke werd toegepast in een turf brikettenfabriek In de jaren voor en gedurende de wereldoorlog te Griendtsveen in Noord-Brabant. Het nieuwe van de werkwijze, die in de fabriek te Drenthe zal worden gevolgd, bestaat hierin, dat de verwerking van veen tot turf wordt overge slagen. De bonkaarde, dat in de bovenste veenlaag, wordt van de geheele in bedrijf komende veenderij afgegraven en daarbuiten opgeslagen om later voor de ontginning op den ondergrond van zand te wor den uitgespreid om een goeden cultuurgrond te verkrijgen. Daarna wordt door het graven van greppels de veenoppervlakte zooveel mogelijk ont waterd. Is het veen voldoende droog, dan begint de eigenlijke productie van „gruisturf", de grondstof voor de turfbriketten. De eerste bewerking voor deze productie is het losmaken en verkruimelen van de bovenste 1 a li/2 cM. veen door een frees, ge trokken en aangedreven door een Fordson landbouw- tractor. De frees bestaat in hoofdzaak uit een sneT- draaiende as met messen. Daarna wordt deze losse veenlaag nog gekeerd door een schljfegge, even eens getrokken door een tractor. De kleine stukjes veen drogen zeer snel, n.l. in één hoogstens enkele dagen, in tegenstelling met do gewone -groote tur ven, die enkele maanden op het veen moeten dro gen om vor aflevering geschikt te zijn. Het lucht- droge gruis wordt nu verzameld door een-tractor. Het verkruimelen en_ verzamelen van de laag van 1 a 1 V2 cM. wórdt regelmatig herhaald. Per jaar wordt op deze wijze ongeveer 30 cM. van de veen laag verwerkt, zoodat ln 7 a 10 jaar de geheele laag is afgegraven. Het op deze wijze verkregen gruis is een half- product met 50 a 60 pet. water, te vergelijken met ruwe bruinkool, de grondstof voor de bekende bruinkoolbriketten. Het voordeel van de gruisturf is de buitengewoon goedkoope wijze van productie De capaciteit van de fabriek bedraagt 8.500 ton turfbriketten per jaar. Bruinkoolbriketten zijn het meest verwant aan dit nieuwe Nederlandsche product. Turfbriketten hebben tegenover bruinkoolbriketten echter het groote voordeel van een lager asch- en zwavel- gehalte. In landen waar zoowel bruinkool- als turfbrlket ten aa\i de markt zijp. is de prijs van turfbriketten daarvoor hooger dan van bruinkoolbriketten, om dat dit voordeel hoger wordt gewaardeerd dan de iets lagere stookwaarde Turfbriketten worden meest gebruikt voor huisbrand en kleine bakkersovens en in het bijzonder geschikt voor bakkersovxens en open haarden. Omdat de beschikbare veenderij de grondstof kan leveren vor een fabriek van aan zienlijk grootere capaciteit. Is de mogelijkheid van belangrijke uitbreiding van deze industrie in de toekomst mogelijk. NIEUWE HOOGLEERAREN TE AMSTERDAM De burgemeester van Amsterdam heeft benoemd in de vacatures-prof. Smits en lector Bijvoet tot gewoon hoogleeraar in de paysische scheikunde, de chemische kristallographie en de chemische thermo dynamica aan de Gemeente-universiteit dr. J. A. A. Ketelaar te Leiden; in de vacature-prof. Van Creveld tot gewoon hoog leeraar in de kindergeneeskunde dr. J. C. Schippers te Amsterdam; in de vacature-prof. Laqueur tot gewoon hoog leeraar in de geneesmiddelleer prof. dr. J. ten Cate te Amsterdam. BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. Zondag waren de leden van de B.R.B. met hun da mes en kinderen aan het Bloemendaalsche strand, om den stranddienst 1941 te besluiten met een gezellig samenzijn en het houden van onderlinge wedstrijden. Men was in dankbare stemming samen, omdat zich aan dit strand geen verdrinkingsongevallen hadden voorgedaan, ook dankbaar jegens het gemeentebe stuur van Bloemendaal voor het beschikbaar stellen van het goede strandgebouw en de moderne reddings middelen. De gehouden wedstrijden op het strand (tusschen de vele buien door) hadden tot uitslag: Hardloopen voor heeren: prijswinnaars, Buddingh, Donkeiaar. Scheffer en Boeschoten. Voor dames: Scheffer. Buddingh en Kinders. Vèrspringen. heeren: Buddingh. van de Pol. Don kelaar en Scheffer. Voor dames: Kuil, Sedel en Kinders. Kinderen: H. Kuil, J Buddingh en Jopie Kinders. Neem'n 'AKKEÜÏJE (Adv. Ingez. Med.) (De Jaarbeurs te Utr.echt bestaat thans 25 jaar en dejhans nog geopende Beurs is de 45ste). Vijfentwintig jaarbeursjaren, Wel een gedenkwaardig feit, Om een oud woord niet" te sparen: Groote grut, waar blijft de tijd Vijfentwintig jaarbeursjaren En dan vijfenveertig maal, Ik wil met respect verklaren: Dat 's een mooi en trotsch totaal. Hoeveel leden van besturen Hebben zich daarvoor geweerd, Hoeveel welbestede uren Daarvoor georganiseerd. Hoeveel flinke zakenlieden Zijn jn dat kwarteeuw bestaan, Om hun waren aan te bie.den Niet ter Jaarbeurs Hoeveel veelvouden van dezen Hebben niet gezegd sindsdien: Op de Jaarbeurs moet je wezen Voor je zaken: gaat dat zien! Ja, de Jaarbeurs is verschenen En zij hield krachtdadig stand Door veel crisisjaren henen. Zakencentrum voor ons land. Meer dan 't leven slechts bewaren Deed zij, door gezonden groei, 'k Wensch haar graag nog vele jaren In een onverflauwden bloei. In groote gezinnen 17 ct. per 800 gr. (Vooral dun snijden) (Adu. Ingez. Med.) Adolphe Engers: Drummen. Bij A. W. Bruna.en Zoon's Uitgevers Maat schappen N.V. te Utrecht verscheen het filmscena rio „Drummen" door Adolphe Engers. Engers schreef dit scenario in opdracht van de bekende Fransche revuester Mistinguett. Van den roman „Het Antwoord" door K. H. R. de Josselin de Jong, verscheen bij J. M. Meu- lenhoff te Amsterdam de 3de druk. ■Huwelijksrecht. Bij de Nieuwe Uitgevers Mij. Amsterdam ver scheen: Gegevens, betreffende het huweijksrecht in Europa; het werkje bevat een samenvatting van de 'voornaamste bepalingen dér huwelijkswetgeving voor zoover deze van direct belang zijn voor den Nederlandschen ambtenaar van den burgerlijken stand en zal daarom in vele gevallen geoede diensten kunnen bewijzen. „Aan de voeten van Jezus" is de verzameltitel van een zevental toespraken die gehouden zijn voor de Mottlingerbeweging in Nederland. Het thema van alle redevoeringen is de menschen nader tot God te brengen. De N.U.M.A. Uitgeversmaatschappij te Amsterdam zorgde voor de bundeling in een aardig boekje. TERAARDEBESTELLING JACOB BRUIN. 's GRAVENHAGE, 15 September. Hedenmid dag om twee uur heeft onder groote belangstelling van de Scheveningsche visschersbevolking op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan de teraardebestelling plaats gevonden Van den 42- jarigen Scheveningschen stuurman Jacob Bruin, die vorige week Woensdag op tragische wijze om het leven kwam toen een Engelsch vliegtuig een ml- trailleuraanval deed op de eenige mijlen voor de kust kruisende motorbischkotter „Texel 29". De stuurman werd toen door een kogel in de long ge troffen en overleed' onmiddellijk. Op de Algemeene Begraafplaats waren eenige honderden vifcschers en visschersvrouwen In hun stemmige volksdracht bijeen om den overledene een laatste hulde te brengen. In wijden kring geschaard rond de groeve aanhoorden zij daar de woorden, die de heer Groenendijk, godsdienstleeraar der Ned. Hervormde kerk, aan dit slachtoffer van den oorlog wijdde. Kransen waren er o.a.van de Katwijksche, IJmuidensche, Texelsche en Scheveningsche vls- Ichers, alsmede van de bemanning van den kotter ..Dageraa'd". (A.N.P.) BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, Is Mr. P. M. H. Sassen met Ingang van 1 October 1941 op nieuw tot burgemeester van Ubbergen benoemd: de heer W. J. Pos opnieuw tot burgemeester van Brakel' en Poederoyen en de heer B. J. Hogenboom opnieuw tot burgemeseter van Ter Aar. OUDERBIJEENKOMST U.L.O.-SCHOOL B. Op Zaterdagmiddag 20 September zal een ouder bijeenkomst worden gehóuden in het gymnastieklo kaal der Centrale School I, Weltevredenplein, onder leiding van het hoofd der school, den heer J. B. J. 'van der Haar. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van drie nieuwe leden in de Oudercommissie. Stille wenk.... CS 3 i^Dciar anderen niezen, beschermen Votoj)Wl,iAwH«teo"''w«is,w'"30t" 50 (Adv. Ingez. Med.) IN DAMESHOEDEN. Op de markt in de A^ert Cuypstraat te Amster dam, waar zooals u weet van alles te koop is, zag ik onder de vele tijdelijke winkels er ook een, waar alle mogelijke en onmogelijke dameshoeden werden verkocht. Vooral onmogelijke, want u ?ult het met mij eens zijn: op het gebied van de dameshoeden mode zie je tegenwoordig weer zonder!ir ge dingen. Nu zijn er menschen, die beweren dat het met de mode altijd zoo gaat.~Wat als het pas „gelanceerd" is door de dames wordt uitgekreten als iets be spottelijks, wordt later door diezelfde dames met genoegen aanvaard en niet zonder trots gedragen. Laat ons dus voorzichtig zeggen, dat er bij. den hoedenvoorraad van de dikke juffrouw ik wil haar hier gaarne den n§am modiste" geven die aan het hoofd van het stalletje stond, exemplaren waren, die op dat o'ogenblik onmogelijk leken. Tot de marktbezoekers behoorde ook een groote. forsche vrouw van tusschen de veertig en vijftig, die vergezeld werd door haar echtgenoot. Zij hield halt bij de étalage van de modiste. „Ik zal 's kijke of hier wat is", zei ze tot haar man. „Die hoede in de winkels benne tegeswoordig zoo razend duur!" „Mevrouwvroeg de dikke modiste uit- noodigend, „Laat u maar 's wat kijke!" zei de juffrouw. De verkoopster ram een hoedje, dat eigenlijk niet veel anders was dan een puntig mutsje en zettè het, met coquette beweging, op het hoofd van de juffrouw. Het ding gaf haar een hoogst naief voor komen, alsof zij zich verwonderde over alles wat zij zag. „Staat u goed!" zei de modiste en hield de juf frouw een handspiegel voor, waarin zij zich zonder vee] enthousiasme bekeek. Toen wendde zij zich tot haar man. „Idioot!" zei deze, kort maar krachtig. Nadat, de juffrouw eerst nog een model had op gepast en afgekeurd, dat deed denken aan een klein theekopje, staande op een geweldig grooten schotel, kwam de verkoopster met een hoofddeksel voor den dag, waarvan zij zeide dat dit „het nieuw ste" was en „iets zeer bijzonders" en dat het me vrouw zeker zou bevallen. Deze hoed had iets on wezenlijks. Het was niet duidelijk wat den maker bij het creëeren eigenlijk voor den geest had#ge- zweefd. De bol. staande op een vrij breeden rand, liep eerst in pijpvorm recht naar boven, om dan in eens naar voren te buigen onder een hoek van 45 graden en te eindigen in iets dat leek op een tweeden bol, door een glasblazer er aar geblazen. De juffrouw paste den hoed. „Staat u bijzonder!" zoo gaf de modiste als haar meening te kennen en hanteerde den handspiegel weer. „Afschuwelïïk!" zoo luidde het oordeel van den echtgenoot. „Net een elleboog van een kachelpijp!" „Nou, ik vind het wel een aardige hoed", zei zijn vrouw, zich niet zonder welgevallen in den spiegel bekijkend. „Ik zal jou wat zeggen!" zei haar man op beslisten toon. „Als jij het hart hebt, dat mormelding te koo- pen en op te zetten, ga ik niet meer met je de straat op". „Nou en ik vin'm aardig en niet zoo duur en ik neem 'm!" zei de juffrouw uitdagend, na eerst nog eens in den spiegel gekeken te hebben, haalde haar por- temonnaie uit haar tasch, betaalde en met haar nieuwen hoed op (de oude werd ingepakt) vertrok zij. De man ging even resoluut den tegenoverge- stelden kant op. keek nog even met woedenden blik naar ziin vrouw om, draaide zich toen met een ruk om en liep door. Maar ongetwijfeld hebben zij elkaar thuis ont moet. En even 'zeker is het, dat de man, zü het dan*mis#chien na harden strijd, zich heeft moeten onderwerpen. Want de Mode is te machtig. J. C. E. EENIGE MALVACEAE. Malva Silvestris. (Foto Hastings) Van de Malva-soorten, die we In den zomer langi wegen en dijken vinden, met hun hardnervige bla deren en rose of witte bloemen, en later de grappig gevormde vruchtjes, waaraan het geslacht den Hol- landschen naam kaasjesbruid te danken heeft, komt de Malva silvestris ook wel gekweekt voor. De bloemen van Malva silvestris verschijnen van Juni tot in den herfst en zijn licht purper van kleur met donkere of witte strepen, de bladeren hebben vijf spitse lobben. Malva crispa is een andere van de gekweekte soorten, zoo genoemd naar den gekroesden bladrand. Deze soort heeft" witachtige bloemen en bloeit van Juli tot in den herfst. Malva moschata, die in het wild vrij i algemeen voor komt, is wel de meest geslaagde als tuinplant. De plant is mooi en stevig, de bloemen (de bloei duurt van Juni tot September) zijn groot en licht rose van kleur. M.m. alba heeft zuiver witte bloemen. Deze Malva's groeien in lederen, niet te zwaren tuingrond, liefst op een zonnig plaatsje. Naast het geslacht Malva zelf zijn er nog eenige andere Malvaceae, die we in den tuin kunnen gebrui ken. Voor den border is Malope aan te bevelen. Malopa trifida kan een meter hoog worden en draagt van Juli tot September bekervormige purperen bloemen. Malope trifida alba is de witte variëteit. Ook is er nog een variëteit grandiflora, de naam duidt het al aan. met groote bloemen en een variëteit praecox, die iets eerder bloeit namelijk van Juni tot Augustus.' Malope is zeer goed als snijbloem te gebruiken. Voor de Malope geldt dezelfde eischen als voor de Malva. een zonnige standplaats en een niet te vette tuingrond. Als derde Malva-achtige noemen we nog de ouder- wetsehc, maar toch nog zeer geliefde Althaea rosea of de stokroos, die U allen wel zult kennen De plan ten worden tot anderhalven meter hoog. De bloe men zijn groot en varieeren in kleur van wit—geel en van purper—bijna zwart. Ook variëteiten met dubbel® bloemen zijn verkrijgbaar, A. J. D.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5