Haarlem's Dagblad De distributie. Operatie vón den grootsten omvang ontwikkelt zich in het Oosten. J9e JAARGANG No. 17869 Uitgave louiens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot# Houtstraat 95, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERÓAG 18 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week f 0 26 per maand 1.15, per 3 maanden l.f?. franco pe post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Adverteruiën 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Het Lag^r Onderwijs te Haarlem. Gegevens over het aantal leerlingen. Tot nu toe nam het. aantal leerlingen van de scholen voor .lager onderwijs (ge- toon-, uitgebreid- en buitengewoon lager onderr rijs tezamen) geregeld toe. Alleen is er een uitzon voor de jaren 1933 en 1934, maar daarop wij straks terug, want toen golden er bij- ondere omstandigheden. q De Haarlemsche openbare en bijzondere scholen op Juli 1930 bezocht door 15720 kinderèn. 1 Juli van 1940 was dit aantal gestegen tot 7528. Een toeneming van 1808 of ongeveer 11 '/2 Daartegenover staat evenwel dat de bevolking Haarlem in die 10 jaren steeg van 118.492 tot wat neerkomt op 20 pet. toeneming. Dat het percentage van de toeneming van het tantal schoolkinderen lager is dan dat van de be- olking, wordt gedeeltelijk toegeschreven aan de aling van het geboortecijfer. Er moet evenwel ook i aanmerking genomen "worden dat er in verhou- ing nu meer kinderen naar het Middelbaar-, Nij- erheids- en Huisho.udonderwijs overgaan. In den egel geschiedt dat op een leeftijd dat de kinderen Is zij geen voortgezet onderwijs genoten vroeger og een jaartje op de lagere School bleven. De jaren 1933 en 1934 gaven geen vermeerde- ng van het aantal kinderen op de lagere scholen mdat toen de toegangsleeftijd met een jaar ver- oogd werd. In die jaren zat men dan ook met een echt bevolkte eerste klasse. Nu doet zich weer het verschijnsel voor, dat het an tal leerlingen van het lager onderwijs te Haar- m achteruitgegaan is. 1 Juli 1940 waren er na- lelijk 17528 kinderen en 1 Juli 1941 17437. Een aling dus van 91, hoewel in dat jaar het inwoner- antal van Haarlem toch van 141.968 tot 143.138 Thans is voor den achteruitgang niet zoó'n di- 'de verklaring te geven als in 1933 en 1934. Toch het niet uitgesloten dat ook nog de gevolgen rorden ondervonden van het feit dat men in die aren slecht gevulde eerste klassen had. Die kin eren dié toen in het eerste leerjaar kwamen, heb- en nu namelijk den leeftijd bereikt dat zij over- aan naar het ü.l.o. of naar de centrale scholen (7e n 8e leerjaar). Dit verklaart het feit dat er thans fat minder leerlingen op de centrale scholen zijn n dat ook de toeloop van nieuwe leerlingen bij de l.o. scholen iets verminderd is. Voorts vernarpen wij dat verleden jaar op de [aarlemsche scholen nog al wat kinderen uit an- ere gemeenten geplaatst waren omdat zij hier jdelijK vertoefden in verband met de oorlogsom- andigheden. Voor het grootste gedeelte zijn die inderen nu weer vertrokken, zoodat dit ook heeft ïjgedragen tot een verminde'ring van het aantal «rlingen op de Haarlemsche scholen. Doodelijk ongeluk in Haarlem- Noord. Vierjarig jongetje onder een auto geraakt. Woensdagmiddag half drie heeft op den hoek lennenstraatCederstraat in Haarlem-Noord een rnstig ongeluk plaats gehad. Het vierjarig jonge- e Lucas Alders, wonende in de Hoogewoerd- raat, kwarp plotseling op een draf de Dennen raat uitloopen. juist op het oogenblik dat een auto eh in beweging' zette. Het kind struikelde on viel chterover vlakWoor de auto, waarvan het rechter chterwiel over het hoofdje reed. Het jongetje >erd door omstanders binnengedragen in perceel lederstraat 18, waar een dokter den dood consta- >erde. Het lijkje werd naar het Ziekenhuis St. ohannes de Deo vervoerd. De bestuurder van de uto heeft geen schuld aan het ongeluk. Stedenschoontocht door Haarlem. Nadere bijzonderheden. Zaterdag 27 September a.s.- organiseert de A.N.W.B. joals reeds gemeld, voor de eerste maal een steden- ihoontocht met onbekende bestemming. De vele in en afgeloopen zomer gehouden tochten „m. o. b." estigden de aandacht der deelnemers op.het natuur toon. Bij den stedeschoontocht wordt belangstelling oor het stedeschoon gevraagd. Het valt niet te verwonderen, dat de keuze voor deze erste stadswandeling 'is gevallen op een der mooiste leden en op een der oudste steden van ons land, aarlem. Men denke niet tijdens een wandeling van l.m. drie uur alles, van deze stad te kunnen zien. fel zullen de toeristen een indruk van de schoonheid Haarlem krijgen en kennis maken met diverse lekjes en instellingen, welke zij bij volgende be- oeken zeker niet zullen overslaan, terwijl er dan leer tijd aan zal kunnen worden besteed. Wandelen door een stad is vermoeiend en daarom oen de vele deelnemers er goed aan om eenige malen ink uit te rusten en zeker vier a vijf uur voor deze randeling te nemen. Het parcours volgt men aan de and van een routebeschrijving, waar tevens de aan- acht in wordt gevestigd op de bezienswaardigheden. Inlichtingen worden op het bureau van de V.V.V. Haarlem's Bloei" te Haarlem en op de kantoren van en A.N.W.B. gaarne verstrekt. Normaliseering van de Hontvaart. Een schilderachtig plekje gaat verdwijnen. In verband met de normalisatie van de Houtvaart pin Zuiden van de Jan Evertsenstraat Is het van he ling, dat de aldaar bestaande kwakels en rolplanken Ie toegang geven tot de terreinen, gelegen aan de Westzijde van deze vaart, zooveel mogelijk verdwij- en en dat in de toekomst naar bedoelde terreinen ooveel mogelijk toegang worde verschaft door mid- el van een enkele vaste t}rug met gebruikmaking an een aan te leggen pad langs de Westzijde van ïeergenoemde vaart. Hiertoe is het noodig, dat de gemeente o.m. In igendom verkrijgt een strook grond van ongeveer 8 M2. toebehoorende aan den heer P. Neelissen al ler. De heer Neelissen heeft zich bereid verklaard, ezen grond om niet aan de gemeente af te staan nder de gebruikelijke voorwaarden. O.m. zal de emeente aan de Oostzijde van de Houtvaart een los- laats moeten maken ten behoeve van het kweekers- edrijf van den heer N. Ter uitvoering van een en ander heeft de Burge- neester van Haarlem een bedrag van f 170 beschik- «ar gesteld. Tot zoover het officleele bericht. Het moderne ver eer stelt zijn eischen en dat de normalisatie van e Houtvaart ook dit gedeelt» omvat ligt voor de land, nu Zuidelijk en NocraeJ?#* ervan deze norma- satle reeds eenige jaren haar beslag gekregen heeftV ntusschen wordt met dit besluit het verdwijnen in-1 eluid van een der aantrekkelijkste plekjes aan den and van Haarlem. Het smalle wegje langs de oude loiitvaart i? altijd een geliefkoosde wandeling ge feest. De brugjes over het water, de boerderijtjes r I^ngs, het statige geboomte van Elswout in het erséhiet vormden een bijzondere bekoring. In het oorjaar geuren hier de hyacinten, in zomer en na am- kan men hier volop genieten van de prachtigste lnten en des winters levert de Houtvaart met zijn ele dwarsslooten menigmaal een ijstafereel van den uden stempel. Aldus bezit de Houtvaart een reputatie als een >r mooiste wandelingen in Hanrlem-Zuid-West. fenigeen versmaadde de officleele verbindingswegen net Bloemendaal, voor een kuiertje langs de Hout- aart, waar men zich voor een paar centen kon laten verzetten naar het pad langs de Marcelisvaart, door het oude laantje van de Twaalf Apostelen ot het onvolprezen Elfewoud te geraken. Veel van dit alles gaat nu verdwijnen. Oe rolbrug- :en en de kwakeltjes zullen straks vervangen worden !oor een moderne brug en de plattelandspaadjes uilen worden'verbreed en geëgaliseerd. Ongetwijfeld de toestand uit verkeersoogpunt verbeteren want gemeente verstaat haar zaakjes en elders ligt de iloutvaart er reeds keurig bij. En'in plaats van de merderijtjes zullen we ons over 'n paar jaar kunnen 'rgapen aan den nieuwbouw langs het water. Maar net dat al zal er een mooie herinnering blijven aan let smalle wegje langs de oude vaart. Wat minder brood en boter, maar meer aardappelen. Het A'.N.P. meldt: Van deskundige zijde verneemt het A.N.P. dat de ongunstige weersomstandigheden, die de oogst opbrengst gedrukt hebben, de voedselvoorziening voor den komenden winter in ons land niet gemak kelijker maken. Reeds in normale tijden zijn wij van invoer van elders afhankelijk. Ons land is op een na het dichtst bevolkte land van Europa: België heeft 4.6 inwo ner per H.A. cultuurgrond. Nederland 3.7 en het is onmogelijk een volk van 9 millioen zielen te voe den van de opbrengst van den hier beschikbaren cultuurgrond. Steeds moest een aanzienlijk deel van het benoodigde worden ingevoerd. En is de oogst opbrengst, gelijk thans het geval is. niet al te gun stig, dan stijgt dé noodzakelijkheid van invoer in dezelfde mate. Nu is het bekend, dat Engeland zich van het wel of wee der burgerbevolking van zijn voormalige bondgenooten zeer weinig aantrekt Het heeft den voedseltoevoer naar alle door de as-mo- gendheden bezette landen zonder meer stopgezet. Zoodoende slaat de ongunst van het weer en de vermindering van dq oogstopbrengst op de distribu tiemogelijkheden terug en dwingt tot eenige beper kingen. Het broodrantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel overal lager geweest is dan noïmaal, eenige vermindering ondergaan. Ook de vetpositie van ons land wordt er, gezien het feit, dat de hoeveelheid krachtvoer/mor het vee inkrimpt, niet beter op en een kleine vermindering der rantêoenen behoort niet de onmogelijkheden. Inmiddels wordt al hel mogelijke gedaan. Wij verklappen geen geheim, wanneer wij zeggen, dat de Duitsche autoriteiten hier te lande zich zeer veel inspanning getroosten, ook bij de autoriteiten te Berlijn, om de voedsel positie van Nederland zoo gunstig mogelijk te ma- :en en aan de Nederlandsche distributie-autori teiten allen mogelijken steun bieden. De Nederlandsche distributie-autoriteiten gevoe len diep leed over elke beperking, die zij aan de bevolking moeten opleggen en zouden liever'blijde klanken doen hooren. Doch voorzichtig en vooruit ziend beleid is nu eenmaal eisch en dit beleid zal te meer succes hebben naarmate de bevolking de auto riteiten sterker steunt en alleszins helpt om het saboteeren der distributie door den sluikhandel te gen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje niet enkel som berheid te ademen: het aardappelrautsoen wordt verhoogd. Wat wij in granen tekort komen, hebben wij des te ruimer in aardappelen, mogen oogesten. Het zijn voorloopig in hoofdzaak veenaardappelen die een maximale opbrengst gaven en het eerst op moeten. En dit zijn-«iet de mooiste aardappelen, maar daarna komen de mooiere aardappelen. Dit koude seizoen maakt de vergelijking met de overwintering op Nova Zembla actueel. Tollens gaf de volgende versregelen daarover ten beste: Zij zien den leeftocht na, Herzien hem.keer op keer, Bepeinzen vqor hoe lang. Berekenen voor hoe velen, En stellen vast rantsoen'. Om dagelijks uit te deeien. Wij leefden reeds óp de schoolbanken de Hollan ders die op Nova Zembla overwinterden te bewon*- deren. Al zullen van ons in het komende winterseizoen niet direct heldendaden worden gevraagd, als van Willem Barentsz en de zijnen, het Hollandsche hart kan zich toch ook heden aan hen sterken. De winter moge koud zijn* en de distributie af en toe wat aan den krappen kant, de volhardende kracht van het Nederlandsche volk blijft den ouden volksroem gestand doen. 20 tot 30% been bij liet vleesch. 's-GRAVENHAGE, 17 September. De Secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met be trekking tot heft percentage been, dat bij de distri butie van vleesch nfag worden gerekend: In eenige gemeenten zijn in de plaatselijke bla den of in slagerijen vaste beenpercentages gepu bliceerd, waardoor het pubhek den indruk zou kunnen krijgen, dat het vleeschrantsoen gewij zigd is. Deze publicaties dragen echter geen enkel offi cieel karakter. Het beenpercentage is afhankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf vastgesteld worden. Wel kan in het al gemeen worden gezegd, dat ongeveer 20 tot 30 pet. van de hoeveelheid vleesch, waarop de distributie bonnen recht geven, mag worden berekend voor been. ~Een rantsoen vleesch, dat, zooals bekend is. 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 7080 gram vleesch en 2030 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. Burgemeester Den Tex gaat heen. De Staatscourant van Woensdag 17 dezer bevat het bericht, dat bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan Jhr. Mr. C. J. A. den Tex ontslag is verleend als burge meester der gemeente Bloemendaal. Jhr. Qen Tex, die 4 Juni 1889 te Amsterdam ge boren werd, promoveerde in 1919 tot doctor in de rechten na een studie, die eenigen tijd onderbro ken was door dat hij voor den actieven militairen dienst was opgeroepen en als reserve-officier te De venter gédetacheerd werd. Na zijn promotie kwam hij in dienst van den Kon. Holl. Lloyd, aan welke maatschappij hij tot 1922 verbonden bleef. Hij was voor den Lloyd werkzaam in Brazilië en West- Afrika. Daarna wijdde hij zich aan de gemeente-admi nistratie en was werkzaam op de gemeente-secre tarieën te Westzaan, Holten en Olst. In 1925 werd hij benoemd tot burgemeester van Diepenheim, waarna in 1931 zijn benoeming tot burgemeester van Bloemendaal volgde. Met ingang van 1 Augus tus aanvaardde hij deze functie. Welke bonnen zijn thans geldig? an 14 t m. 20 Septemher: 35-4 Brood 35 Brood 35 Vleesch 35 VI. war er 35 Melk I 36 Reserve a.;i 7 Sept. t.m. 4 Oct.: 4 rants. 1 rants. rants. 1 ra.nts. 1*3/4 L. 3 K.G. 114 Algemeen 115 116 II:" Blow C Rijrt C Havermout 117 Algemeen US Algemeen 119 Algemeeft 34-35 37 Sept. 1 K.G. 250 gr. 500 gr. Vz rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 24 Sept.; Brood of gebak I Vleesch of vleesoh waren Melk Aardappelen Suiker Kloffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas 34-35 Boter 250 gr. 34-35 V'et 250 gr. Bonnen vbor eieren No. 33 blijven geldig t.m. 20 September. Xief meer geldig zijn de bonnen: 34 Brood. 34 Vleesch en Vleeschwaren. 34 Melk I en 35 Reserve (aardappelen). Rectificatie bericht uitreiking aardappelkaart. 's-GRAVE&HA'GE, 18 September. De Secreta- ris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat er in het pers bericht omtrent de uitreiking van nieuwe aard- appelkaarten een onjuistheid is geslopen. In het schema, waar de diverse categorieën van personen staan genoemd, met de hoeveelheid kaar ten. waarop zij recht hebben, staat onder a. in de tweede kolom vermeld: Geboren na 1 October 1938. Dit moet zijn: gebo ren na 1 Januari 1938. Dus personen, die geboren zijn na 1 Januari 1938, ontvangen een U-kaart en een V-kaart. RUILING MELKKAARTEN. •s GRAVENIIAGE, 17 September. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend dat nog tot Woensdag 1 October a.s. de gelegenheid wordt gegeven groene inelkkaarten bij de distributiediensten te ruiten tegen R-melkkaarten. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, komen uitsluitend de groene melkkaarten van kin deren, die op 1 Februari j.l. nog geen 14 jaar oud waren, in aanmerking voor dit inruilen. Bij het ruilen moet de öjstrlbutiestamkaart vafi het betrok ken kind getoond worden. Na 1 October a.s. zal geen gelegenheid tot ruilen meer geboden worden INLEVERING VAN RIJST. 's GRAVENHAGE 17 September. De Nc-d. Staats courant bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en vis scherij, waarbij wordt'bepaald dat hij die rijst voor handen of in voorraad heeft verplicht is deze bij de stichting Nederlandsche Meelcentrale te 's Graven- hage in te leveren, tot een hoeveelheid op het tijd stip en op de wijze als de directeur van voornoemde stichting zal bepalen. Voor de rijst wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastgesteld,, door den directeur van voornoemde stichting in overleg met den direc teur-generaal van de voedselvoorziening. Amerikaansche vloot gaat zendingen oorlogsmateriaal convoyeeren. Verklaring van minister Knox. WASHINGTON, 18 September (D.N.B.) De mi nister van marine Knox heeft gisteren in de pers conferentie verklaard dat de Amerikaansche vloot alle methoden", zal gebruiken om een veilige aan komst van het materiaal voor de hulpverleening aan Engeland te garandeeren. Het convoyeeren door slag schepen is slechts een der vele gebruikte methoden. Voor het eerst gaf de minister te verstaan dat schepen en vliegtuigen der Vereenigde Staten op het Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan zullen worden gebruikt. Op een vraag of de Amerikaansche bescher ming slechts gegeven zal worden tot een bepaald punt voor IJsland en of de schepen dat aan de Britsche be scherming zullen worden overgegeven, antwoordde Knox dat het onverstandig en indiscreet zou zijn na dere bijzonderheden mede te deelen. Op de vraag of de Britsche en geallieerde schepen^ welke de haven van New-York zijn binnengeloopen, tot een convooi zullen worden samengesteld, gaf de minister slechts vage antwoorden. Voorts maakte Knox bekend dat voorbereidingen getroffen worden voor nelversper- rihgen aan de ingangen van de groote Amerikaansche havens, alsmede voor mijnversperringen ter be scherming van de inrichtingen te land der Amerikaansche marine. Zoowel aan de NWest- als aan de Oostkust zijn reeds opslagplaatsen voor netversper- ringen ingericht en bijna het geheele hiervoor be noodigde materiaal is reeds aan de marine geleverd. In San Francisco en New Port (Rhode Island) worden de officieren en manschappen voor de nettenleggers en begeleidende vaartuigen opgeleid. Nader meldt het D.N.B.De New-Yorksche bladen behandelen uitvoerig de verklaring van Knox over het instellen van convooien naar IJsland. De koppen van de bladen luiden: „Knox deelt mede dat convooien gevormd zullen wórden", „Amerikaansche. convooien helpen de Engelschen" of „Knox geeft de vorming van convooien toe". Associated Press schrijft in een commentaar hierover dat de Amerikaansche regeering aan de reeds lang sleepende debatten in het Congres -voor of tegen het convooistelsel een einde heeft gemaakt, door eenvou dig convooien te vormen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Duitsche duikbooten brengen zes koopvaarders tot zinken. Havenwerken en vliegvelden in Engeland uit de lucht bestookt. HOOFDKWARTIER VAU DEN FÜHRER, 17 September. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In he't Oosten ontwikkelen zich de aanvals- handelingen tot een operatie van den grootsten omvang. Duikbooten hebben in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaaji zes Vijandelijke koop vaarders met een totalen inhoud van 27.000 br.t. tot zinken gebracht. In liet zeegebied om Enge land hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloo pen nacht in scheer vluchten twee groote vracht schepen zwaar beschadigd. Andere luchtaanval len waren gericht op havenwerken aan de Zuid oostkust van het eiland, alsmede op verschei dene vliegvelden. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts vliegtuigen op 15 September concentraties van Britsche automobielen aan de Libisch-Egypti- sche grens aan en verstrooiden deze door het vu ren met de boordwapens. Bij e,en aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op' het vliegveld Heliopolïs bij Kaïro in den nacht van 15 op 16 September ontstónden groote branden en ontplof fingen in vliegtuighangars en munitieopslag plaatsen* De vijand wierp in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brïsant- en brandbommen op enkele plaatsen in Zuid- west-Duitschland. In woonwijken werd schade aan gebouwen aangericht. Marine-artillerie schoot twee, de luchtdoelartillerie een Britschen bommenwerper neer". WAT WEET U VAN DE SPOORWEGEN? Op de Najaarsbeurs te Utrecht trok de enquête, die door de Ned. Spoorwegen onder bovenstonden titel werd ingesteld, veel belangstelling. De enquêtograaf liet onmiddellijk zien, welke vragen goed en welke fout beantwoord waren. (Foto Pax-Holland—De liaan o) De strijd in het Dnjepr-gebied in nieuw stadium. Overtocht der Duitschers over de rivier slaagde ondanks de moeilijke omstandigheden. i aansluiting op het weermachtsbericht van Woensdag verneemt het D. N. B. het volgende- Een nieuwe faze in de succesvolle gevechten tegen de Sovjets is ingetreden, nu de Duitsche Zuidelijke vleugel weder den strijd heeft opgenomen en een energieker, aanval tot over den Dnjepr heeft ingezet. Achter dezen belangrijken riviersector waande de Sovjetverdediging zich voorloopig volkomen veilig, vooral waar het aanhoudend slechte weer der laatste weken de bewegingsmogelijkheid der Duitsche een heden buitengewoon bemoeilijkte. Hoewel de Dnjepr in zijn benedenloop 1 a 2 KM breed is, zijn de Duitsche troepen er toch in geslaagd hen? op die plaatsen te bedwingen die voor een verdere voortzet ting der operaties van belang zijn. Evenals tijdens den veldtocht in het Westen de Maas bij Sedan en de Bovenrijn 'bij Colmar ondanks hardnekkige verde diging van den tegenstander'bedwongen werden, ge lukte thans ook de overtocht over den Dnjepr, hoe wel de Sovjets zeer waakzaam waren en herhaaldelijk hevige tegenaanvallen ondernamen op de'snel ge vormde bruggenhoofden. Een doorslaand succes van den nieuwen Duitschen aanval ten Oosten van de bruggehoofden kan het geheele Dnjeprfront der Sovjets in gevaar brengen. Ten Oosten van den Dnjepr liggen de belangrijke industriegebieden van Charkow en in het Donetzbekken, beide op ongeveer tweehonderd kilometer afstand van de Dnjeprbocht.' De volgende groote natuurlijke verdedigingslinie ligt echter achter de Dpnetz, dus ten Oosten van de genoemde industrie gebieden. Van militaire zijde wordt nog aan het D.N B. ge meld: Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitschen pantserwagens gelukt tezamen met luchtenae bolsjewisten over een 1200 meter lange noodbrug over den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste bruggehoofd aan den Oostelijken oever van den Dnjepr te vormen Ondanks de'hardnekkige tegenaanvallen der Sovjets, die eenige dagen aanhiel den. konden de Duitsche troepen onder zware verlie zen der Sovjets het bruggehqofd behouden en verder uitbouwen. Bij de gevechten in dezen sector werden op een -dag zeven Sovjetbafterijen tot zwijgen gebracht, talrijke pantserwagens en vijf kanonneerbooten vernield en 1500 gevangenen gemaakt. Op andere plaatsen aan dgn Dnjepr drongen eveneens Duitsche troepen tot den Oostenlijken oever van denDnjepr door en leden de volledig verraste bolsjewisten ook in deze gevechten zware bloedige verliezen. De telkens weer tegen de bruggehoofden ondernomen bolsjewistische aanvallen mislukten door de standvastigheid der Duitsche sol daten. Van honderd Sovjetpantserwagens, die in deq sector van een Duitsch legercorps aanvielen, werden er in korten tijd 68 vernield, terwijl bij een den vol genden dag ondernomen Sovjetaanval 29 Sovjet pantserwagens' in den ^strijd bleven. Door een ander legercorps werden binnen twee dagen 97 Sovjet pantserwagens vernietigd. In gevechten, die ver scheidene dagen duurden, verloren de Sovjets bij pantseraanvallen op een lichte Duitsche divisie 127 pantserwagens. Een Duitsche divisie infanterie maakte bij een aanval uit een bruggehoofd onderno men, in anderhalven dag 3700 gevangenen; tijdens zware gevechten om een ander bruggehoofd werden 13.000 gevangenen gemaakt. PARK VOOR LENINGRAD BINNEN GEDRONGEN. Yerder verneemt het D.N.B.: Op 16 September hebben de bolsjewisten aan den benedenloop van den Dnjepr geprobeerd de Hongaar- sche stellingen aan te vallen. Hun voornemen werd echter .tijdig door de Hongaren bemerkt. Met zware verliezen voor de Sovjets werd hun aanvalspoging verijdeld. Een Duitsche pantserdivisie is voor Le ningrad in een door de Sovjets versterkt park binnen gedrongen met steun van het Duitsche luchtwapen. Alle Bolsjewistische tegenaanvallen werden onder hevige bloedige verliezen voor de Sovjets afgeslagen. De bolsjewisten verloren talrijke pantserwagens van de zwaarste soort. Aan het Sovjetfront zijn de laatste vier dagen 268 bolsjewistische vliegtuigen vernield terwijl slechts 22 Duitsche machines verloren gingen, een verhouding der verliezen van 12 tegen 1. Drie Zweedsche torpedojagers gezonken Gevolg van een ontploffing. Vlammenwerpers rooken een zwaren ïjovjet- bunker uit tijdens een Duitschen aanval op de bolsjewistische stellingen. (Foto Atlantic-Holland) De Najaarsbeurs 1941 een groot Naar het Zweedesche Telegraafagentschap meldt, heeft zich Woensdagochtend op een Zweed sche formatie torpedojagers in het scherengebied van Stockholm een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor drie torpedojagers zijn gezonken. I Volgens de tot dusver bekende gegevens zijn 31 man gedood en ll' gewond. De Zweedsche omroep meldt dat de drie gezonken torpedoboot- jagers de „Klas Uggla", de „Klas Horn" en de „Göteborg" zijn. Men neemt aan, dat een munitie ontploffing de oorzaak is van het ongeluk. 's GRAVENHAGE 17 September. De rijksdienst voor Ie werkverruiming heeft, ter beantwoording van een van •erschillende zijden gestelde vraag, na gepleegd overleg met het college van rijksbemiddelaars, aan de burgemees ters een circulaire gerichl, waarin wordt medegedeeld, dat van het loon der in de werkverruiming te werk ge stelde arbeiders geen korting ten behoeve van de zooge naamde „vereveiüngshefing" mag plaats hebben. succes. Onderhoud met den directeur Mr. J. Milius. Utrecht, 18 September. De Najaarsbeurs 1941 is nog wel niet geheel en al ten einde én de juiste cijfers over het bezoek kan ik u dus nog niet ge ven, maar dat de belangstelling uit de Nederland sche zakenwereld voor deze beurs buitengewoon groot is geweest, staat vast, aldus mr. J. Milius, zakelijk directeur van de Jaarbeurs, tot een redac teur van het A.N.P., die hem vroeg naar het ver loop van de Beurs, welke vandaag haar poorten weer sluit. „En, zoo vervolgde mr. Milius, wat wij niet verwacht hadden en wat tenslotte toch is ge- beui'd, deze Beurs heeft de Beurs van 1940 verre overtroffen en staat gelijk aan de Voorjaarsbeurs van 1941, een Beurs, die zoo druk werd bezocht, als wij nog nooit haddén meegemaakt". Er zijn naar deze Beurs 247 boerenexeürsies ge weest, nog ongeacht de uitstapjes van boerenver- eenigingen, die aan hun bezoek geen officieel ka rakter wilden geven en dus voor ons onbékend zijn gebleven. Vroeger bezocht de boer alleen zijn landbouw tentoonstelling in de buurt, doch ook de Nederland sche boer is langzamerhand de waarde van een agrarische beurs als deze gaan beseffen en ziet er niet meer tegen op. eens per jaar naar Utrecht te komen om aldaar ingelicht te worden over den stand van de landbouwwerktuigen en over alles wat voor zijn bedrijf van belang kan zijn. En hoe is het gegaan met den handel op deze Beurs? Ja, dat is moeilijk precies in cijfers aan te ge ven. Deze Beurs immers droeg sterk het karakter van een oorlogsbeurs. De afnemer is allereerst naar Utrecht gekomen om te zien wat er nog te krijgen is en dat viel in veel gevallen bijzonder mee. Wij hebben dan ook het merkwaardige verschijnsel ge zien, dat in tegenstelling tot vroegere beurzen thans juist de eerste dagen het drukst waren. Het „wie het eerst komt. het eerst maalt", is daaraan natuurlijk niet vreemd. Kunt u met name noemen welke branches de grootste belangstelling trokken? Dat kan ik zeker, want vooral de afdeelingen verwarmingsindustrie, het handwerk en niet te vergeten de surrogaten hebben het overstelpend dryk gehad. Dat ligt ook voor de hand. Dat zijn de takken van bedrijf, die het nauwst met het werkelijke leven in aanraking komen en waarbij welhaast een ieder geïnteresseerd is. Verder zou ik er op willen wijzen, dat de de monstraties, welke van overheidswege zijn gegeven op deze Beurs, zich mochten verheugen in een uiterst druk bezoek. De voorlichtingsdiensten van de verschillende departementen hebben alle zonder uitzondering uitstekend werk verricht. Dit jaar voor het eerst was er een collectieve inzending van wege den N?d. Uitgeversbond. Men mag aannemen, dat het niet bij den eenen keer zal blijven, de stand is een groot succes geworden. Was er voor deze Beurs voldoende nuimte voor alle deelnemers? Dat was er eerlijk gezegd niet, maar wij heb ben ons dit jaar kunnen behelpen; de 4100 M2.. waarover wij konden beschikken, hebben wij hard en hard noodig en daarom heeft de raad van be heer besloten van de noodhal tusschen het groote gebouw en de andere hal een vaste verbinding te maken. Wij hopen, dat reeds bij de volgende Beurs deze verbinding tot stand zal znn gekomen. En als dan de tijden weer normaal zijn, zullen er zeker meer gebouwen gezet worden op het Vreeburg, maar dat zijn vooralsnog toekomstdroomen, die wij helaas in dezen tijd niet zullen kunnen verwezen lijken. Maar voorloopig mag het Nederlandsche publiek tevreden, meer dan tevreden zijn, met zulk een ge slaagde Najaarsbeurs. als wij thans hebben gehad. Het was al veel en veel meer dan wij als directie hadden durven hopen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1