Sansacademie Jiactüi- Roosevelt. SS. P.K. Nederland VRIJWILI N EGIOEN D Niet praten, maar doen^ De Duitschers in. Iran. Rijksduitschers van dienstplichtigen leeftijd moesten worden uitgeleverd. Het D.N.B. meldt: De toestand 'in Iran kan, voor zoover dit Duitschland aangaat, volgens hetgeen men in welingelichte kringen hoort, als volgt worden samengevat: De mannelijke Rijksduitschers van dienstplichtigen lëteftijd moesten aan de Engelschen worden uitgeleverd, 'die van hun kant deze Rijks duitschers aan de Sovjets hebben uitgeleverd. De be wering dat het Duitsche gezantschap de onder dwang verkregen uitlevering van mannelijke Rijksduitschers heeft trachten te dwarsboomen of andere incorrete handelingen heeft gepleegd, wordt in kringen der Wilhelmstrasse een bewuste leugen genoemd en als niet in overeenstemming zijnde met de feiten. Een bewering overigens, waarmede op het oogen- biik het binnentrekken in de Iraansche hoofdstad wordt gemotiveerd. Over de modaliteiten inzake het vertrek van de Rijksduïtsche vrouwen en kinderen alsmede oudere mannelijke personen en het perso neel van het gezantschap worden op het' o ogen blik nog onderhandelingen gevoerd. De vertrekdatum was bepaald op 17 September, doch op het oogenblik zijn nog geen berichten ontvangen van een eventueel ver trek. Na het vertrek van het ambassadepersoneel zal Zweden de belangen van Duitschland in de bezette gebieden van Iran behartigen. Wat betreft den door het aftreden van den sjah gokenmerkten toestand in Iran is men in kringen der Wilhelmstrasse van meening dat het besluit van den sjah een onmiskenbaar teelten is voor het feit dat hij «net zijn politiek van tegemoetkoming jegens de Engelschen eri Sovjets, op wier beloften hij meende te kunnen vertrouwen, schipbreuk heeft geleden De sjah, evenals andere kringen ln het Midden-Oosten hebben klaarblijkelijk, zoo merkt men hier op, met schrikgezien dat de Engelschen zich bereid heb ben getoond deelen van het land en ook de aan de gebeurtenissen part noch deel hebbende Rijks duitschers aan de bolsjewisten uit te leveren. Er zijn verschillende berichten ontvangen, waaruit op ondub belzinnige wijze den Indruk blijkt welke dit Britsche optreden ln het Midden-Oosten heeft gemaakt. DE TOESTAND IN IRAN. SOFIA. 17 September (DNB) De toestand in Iran heeft zich, volgens een bericht van het bla^ „Sora" uit Ankara, in verband met de jongste gebeurtenissen nog verder toegespitst. De opstand van de Koerden en andere stammen in het Noordclijkë en Noord-Ooste lijke deel van het land heeft een grooteren omvang aangenomen, zoo verneemt het blad. Over de bewe gingen van de Sovjettroepen in de richting naar Teheran is bekend geworden dat een gemotoriseerde Sovjetcolonne Maandag Tebris heeft verlaten. In toonaangevende Turksche kringen wordt de op- marsch van de Engelsche en Sovjettroepen naar Tehe ran een „wedloop"' genoemd en wordt de meening uit gesproken, dat diegene die Teheran het eerste zal binnentrekken de stad in handen zal houden. De troonsafstand van den Sjah van Iran. Conflict met de nieuwe regeering:. SOFIA, 17 September (D.N.B.) Het blad „Sora" geeft in een eigen bericht uit Ankara de motieven weer, welke den sjah van Iran hebben bewogen af stand te doen van den troon. Het oprukken van de Britsche en Sovjet troepen in Iran en het staken van den tegenstand door Iran heb ben den sjah aanleiding gegeven. - zoo schrijft het blad, er.kele maatregelen te nemen, waarmede de nieuwe regeering van Iran het niet eens was. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de nieuwe regee ring van Iran een beslissing genomen, welke neer kwam op een volledige beperking van de grondwet telijke rechten van den sjah. In verband hiermede heeft Sjah Riza Khan Pahlevi besloten ten gunste van den troonopvolger afstand te doen. De troonsafstand werd pas twee uuf na 't ver trek van den sjah uit de hoofdstad bekend gemaakt, toen het parlement hiervan mededeeüng werd gedaan. Over de reis van den sjah wordt een volledig stil zwijgen in acht genomen. Welingelichte diplomatieke kringen te Ankara hebben verklaard, zoo meldt het blad verder, dat de sjah zich met enkele leden van zijn gevolg naar een vliegveld bij Teheran heeft be geven, van waar hij ln onbekende richting is ver- trokKÜn. Volgens onbevestigde berichten, zou de sjah ergens in Turkije geland zijn, en wordt hij te Ankara verwacht. Nieuwe Siali van Iran le^t den eed af BERLIJN, 18 September. (D.N.B.) De Engel sche Nieuwsdienst meldt uit Teheran dat de kroon prins van Iran Woensdagmiddag in het parlement zijn eed van loyauteit als nieuwe Sjah heeft af gelegd. Voorts meldt Reuter dat de minister-president van Iran, Ali Eoeroeghi. Woensdag in het parlement bekend heeft gemaakt dat de nieuwe Sjah als vol komen constitutioneel vorst wil heerschen. „Evening Standard" schrijft dat Groot-Brittan- nië en de Soviet Unie den nieuwen Sjah van Iran aanvaarden. Zijn status.zal echter zeer verschillen van die van zijn vader. Het Iraansche parlement zal een nieuwe grondwet moeten opstellen, welke de rechten van den Sjah nauwkeurig omschrijft. De nieuwe Sjah krijgt als het ware een proeftijd en moet gedurénde dezen tijd de geallieerden onder steunen. Sovjetfroepen Teheran binnengerukt. HELSINKI, 18 September. (D.N.B.) De bols jewistische radio heeft in haar uitzending van he denochtend medegedeeld dat de Sovjettroepen op 17 September Teheran, de hoofdstad van Iran, zijn binnengerukt. AANVANG SEIZOEN 1941/1942 15 OCTOBER. Besprekingen en Inschrijving dagelijks van 11—12, 2—5 en 7—9' uur, Schagchelstraat 29. (Adv. Ingez. Med.) Het hoogtepunt van Uw verjaardag moet zijn een artistiek portret van groot tot klein. „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TE LEF. 13472 (Adv. Ingez. Aled.) Een monument van Lenin wordt door Hongaar- sche troepen neergehaald. Het beeld stort van zijn voetstuk, (Foto Orbis-Holland) Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Japan en Nederlandsch-Indië. Voortzetting der onderhandelingen. TOKIO, 17 September. De woordvoerder der Japansche regeering heeft medegedeeld dat de on derhandelingen tusschen Japan en Xederlandsch- Inidië worden voortgezet. De Japansche consul-gene raal te Batavia, Isjizawa, zet de besprekingen met de Nederla-ndsche autoriteiten voort. (D.N.B.) HULL HEEFT EES* ONDERHOUD MET DEN FRANSCHEN AMBASSADEUR. NEW YORK, 17 September (D.N.B.) De ransche ambassadeur te Washington, Henry Elaye, heeft een onderhoud van oen half uur genad met den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. Na afloop verklaarde de am bassadeur dat zij een algemeene bespreking gehad hadden over de betrekkingen tusschen Frankrijk en de Vpr. Staten. Hij voegde hieraan toe dat spoedig een tweede onderhoud verwacht kan worden. Van Britsch convooi 25000 ton vernietigd. Aanval aan de Britsche Oostkust, BERLIJN. 18 September. (D.N.B.) Van Duit sche militaire zijde wordt meegedeeld: In den nacht van 16 op 17 September - hebben Duitsche torpedobooten aan de Britsche Oostkust 25.000 br.t. van een Britsch convooi tot zinken ge bracht, t.w. twee vrachtschepen van 6.000 en 8.000 br.t. een van 3.000 en een tankboot van 8.000 br.t. De Duitsche vaartuigen wisten ondanks het zware afweervuur behouden in hun thuishavèns terug te keeren. In den middag van 17 September hebben zich bij aanvalspogingen van Engelsche luehtformaties ver scheidene hevige luchtgevechten ontwikkeld aan het Fransche kustgebied. Hierbij werden volgens tot dusver ontvangen berichten in totaal vijftien Spit fires neergeschoten. Twee eigen jagers worden ver mist. CHILEENSCHE CONSULS ZULLEN EUROPA VERLATEN. SANTIAGO DE CHILE, 17 Sept. (D.N.B.) Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard d?t de consulaire vertegenwoor digingen van Chili in de Europeesche landen aan het einde van dit jaar zullen worden teruggetrokken, om dat het handelsverkeer met Europa als gevolg van den oorlog is stilgelegd. De betrokken consulaire ver tegenwoordigers zullen verplaatst worden naar ver schillende staten van het Amerikaansche continent, waar kans bestaat op uitbreiding van het handelsver keer met Chili Myron Taylor's besprekingén op het Vaticaan. Verlangen van Roosevelt afgewezen. Uit Rome verneemt het D.N.B.: Van officieele Vaticaansche zijde weigert men mededeelingen te doen over de beide besprekingen die de vertegenwoordiger van president Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, de laatste dagen met den paus heeft gehad. In Romeinsche politieke krin gen bestaat echter de gegronde meening dat Taylor Roosevelts wensch heeft overgebracht dat de Paus zijn invloed op de katholieke bevolking der V. S. zou laten gelden in den zin Van de samenwerking tus schen de beide Angelsaksische mogendheden en de regeering te Moskou en de belangrijke bezwaren van het Amerikaansche Katholicisme tegen samenwerking met de bolsjewistische mogendheid zou overwinnen. Met stelligheid verluidt echter dat het Vaticaan dit verzoek heeft afgewezen met verwijzing naar de ver- eischte neutrale houding. Finnen bezetten een eiland in het Ladosameer. Finsche luchtmacht bombardeert doelen in Oost-Karelië. Uit Helsinki verneemt het D.N.B.: Een Finsche afdeeling onder leiding van een kapi tein heeft het strategisch belangrijke eiland Rahma- snari in het Ladogamecr veroverd. In totaal vielen 200 gevangenen in Finsche handen. Den 16en September hebben onze luchtstrijdkrachten vijandelijke opslagplaatsen en arsenalen, alsmede co lonnes vrachtautos in Oost-Karelië met succes ge bombardeerd en onder vuur genomen. Verscheidene auto's werden in brand geschoten. Het luchtafweergeschut heeft op de Karelische landengte en in Oost-Karelië twee vijandelijke jachtvliegtuigen en vier bombardementsvliegtuigen neergeschoten. De Duitsche luchtaanvallen op Manchester. STOCKHOLM. 18 September (ANP) De „Daily Mai!" heeft door een specialen correspondent een over zicht laten schrijven van de gevolgen der Duitsche luchtaanvallen op Manchester, het belangrijke Engel sche industriegebied. Het Engelsche blad constateert dat zoowel gemeentebestuur als inwoners van Man chester er verontwaardigd over zijn dat de officieele Engelsche berichtgeving in strijd njet de waarheid de verwoestingep als onbeteekenend heeft voorgesteld. De correspondent stelt vast dat 3000 gezinnen moesten verhuizen en 3300 allecnwonenden onder dwang elders moesten worden ondergebracht. Van de Nederlandsche propagandakompag^ie aan het Oostfront kwamen de eerste berichten binnen. De S S.-P.K. Nederland bestaat uit een aantal Nederland sche journalisten, filmoperateurs, fotografen, radio omroepers, mét bedieningspersoneel voor auto's en motoren, die aan het Oostfront werken en zorgen dat zij die achterbleven in hun couranten, op de film en via hun radiotoestel op de hoogte blijven van de krijgs verrichtingen in het Oosten. S.S.-P.K. Nederland bericht: en dan volgen verslagen die vertellen van den strijd tegen de bolsje wisten staaltjes van moed en trouw, van offervaar digheid, doorzettingsvermogen en «van goede kame raadschap. Dan zullen verslagen volgen van daden, verricht door Nederlandsche mannen, die met de wapens in de hand de eer- van ons volk en land hoog houden. De eer van ons land en volk, die gebiedt dat ook een legioen bestaande uit Nederlanders, zich schaart aan de zijde van hen, die begrijpen en weten wat er verwacht wordt van een natie, die straks als gelijk waardige partner wil deelnemen aan den opbouw van een nieuw Europa. S.S.-P.K. Nederland zal berichten over trotsche daden, verricht door waarachtige Nederlanders, waar aan straks ons volk oneindig veel te danken zal heb ben. Indien u meent dat bovenstaande overdreven is, blijft u dan weg, want er is geen plaats in het legioen voor betweters en afwachters, Maar Indien u de tee kenen van dezen tijd verstaat, indien ook u begrijpt en weet waarom de Europeesche wapenen aan het Oostfront moeten overwinnen, meldt u dan aan bij het Het is duidelijk dat de president der Vereenigde Staten op het deelnemen aan den oorlog aanstuurt. Dit is in elk geval de consequentie van zijn politiek. Scherpe aanvallen heeft de Duitsche pers gedaan op de rede die Roosevelt dezer dagen gehouden heeft. De Deutsche Diplomatisch-P.olitische Körrespondenz' heeft naar aanleiding van die rede o.a. geschreven^ „Roosevelt wenscht tot eiken prijs incidenten te ver* wekken. Zijn jongste verklaring, volgens welke Ame rikaansche schepen met Amerikaansche passagiers, wa pens en munitie aan boord, Engelsche havens, ook die aan de Roode Zee, mogen aandoen, is een .lieuw con creet bewijs voor de haast waarmede Roosevelt den oorlog eindelijk zou willen inhalen. Roosevelt zal zich nooit kunnen schoonwasschen van de schuld, dat hij het was. die na München alles gedaan heeft om de toen wellicht nog mogelijke ontspanning tegen te werken." Het Amerikaansche tijdschrift „Union States News" schreef onlangs over de diagnose van de Ame- rikaapsche politiek. De conclusie daarvan was, dat de richtlijnen daarvan bepaald worden door een brandend dilemma waarin Roosevelt verkeert. Dit dilemma is volgens het genoemde tijdschrift (geciteerd door het Rott. Nieuwsblad): ..Het Amerikaansche volk voelt er niets voor be trokken te worden in een oorlog, waar het even goed buiten kan blijven: met als gevolg, dat de Vereenigde Staten nog geen oorlogspsychose kennen Om de hulp verleening aan Engeland tot de noodzakelijke hoogte op te voeren, moet het Amerikaansche volk zich echter groote opofferingen getroosten, opofferingen, die niet te dragen zouden zijn als iedere oorlogsstemming vol komen zou ontbreken. Dus is het, in het licht van Roosevelt's politiek, noodzakelijk oorlogsstemming aan te kweeken. Hiertoe moet de president gevaren con- strueeren,"die de Vereenigde Staten van de zijde van de as zouden bedreigen en dus het oorlogsgevaar steeds dichter bij huis brengen. Lukt het hem niet op deze wijze, dus door zijn volk steeds nader tot den oorlog te brengen, de stemming op te jagea tot het peil, dat slechts een behoorlijke oorlogsproductie waarborgt, dan rest hem slechts één keuze: óf den oorlog te verklaren, óf te falen". De rol die Roosevelt de Vereenigde Staten in dit wereldconflict laat spelen is wel zeer duidelijk. Met werkelijke neutraliteit heeft die zeer weinig uit te staan. Het is uit alles duidelijk dat Roosevelt in alles de partij van Engeland gekozen heeft. En zich dus tegenover Duitschland. gesteld heeft. Alleen de formeele oorlogsverklaring aan Duitschland is nog uitgebleven. Na de rede van Roosevelt is het conflict nog dreigen der geworden. De Amerikaansche regeering heeft namelijk bij monde van Knox een definitie gegeven van hetgeen onder de veiligsheidszöne moet worden verstaan. Knox heeft gezegd, dat Amerikaansche oor logsschepen Duitsche óf Italiaansche schepen, die transportschepen tusschen Amerika en IJsland lastig vallen of zich in de zóne tusschen Amerika en IJsland bevinden, onder vuur zullen nemen Blijk baar wordt dus de aanwezigheid van de Duitsche en Italiaansche schepen in de veiligheidszone reeds als lastig vallen beschouwd Zijn de instructies die de bevelhelbers van Ameri kaansche oorlogsschepen ontvangen hebben inderdaad van die strekking, dan kan het niet lang uitblijven of er zullen nieuwe incidenten voorvallen. Ineidenten die de Vereenigde Staten onherroepelijk in den we reldoorlog betrekken. De New-York Times kreeg van zijn correspondent te Washington een telegram waarin hij als zijn indruk weergeeft, dat men te Washington overtuigd begint te raken, dat Roosevelt nu ernst gaat maken met den oorlog en zijn streven, dezen oorlog te willen winnen zonder strijd, heeft opgegeven. Reeds merkten wij op, dat de Duitsche pers fel te keer trekt tegen de houding van Roosevelt en zijn raadgevers. Volgens het „Hamburger Fremdenblatt" heeft de president der Vercpoigde Staten „thans de vrijheid ter zee of liever de Anglo-Amerikaansche tyrannie ter zee tot integreerend bestanddeel van de Amerikaansche politiek geproclameerd en zonder oorlogsverklaring het. optreden der Amerikaansche wapenen voor deze politiek in uitzicht gesteld" De „Völkischë Beobachter" is van meening „dat het doel van Roosevelt's rede geen andere is geweest, ,dan het rijp maken van het Amerikaansche volk voor deelneming aan den oorlog. Roosevelt zou gaarne terstond den oorlog aan Duitsqhland verklaren,/maar hij durft het niet aan." Voorts betoogt de Duitsche pers dat de houding van Roosevelt geheel in strijd is met het Volkenrecht en stelt verder in het licht dat „Roosevelt zonder raad pleging van het Congres en volk voornemens is mili taire verwikkelingen met Duitschland te doen ont staan." Nieuwe regeling voor de oorlogs schade (huisraad). 's GRAVENHAGE 18 September. De Staatscourant van heden bevat een besluit van den wud. secretaris generaal van het departement van Financiën tot wijzi ging van de regelen betreffende bijdragen van het rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan huis- aad. 1. Na artikel 8 van de oude regeling wordt ingevoegd •en nieuw artikel luidende: Art. 8a (1). Indien de schade op of na 16 September 1941 is toegebracht wordt, ln afwijking van hetgeen in de vorige artikelen Is bepaald, voor verloren gegane of on-, herstelbaar beschadigde zaken een bijdrage verleend ten beloope van den voor die zaken besteden aankoopprijs, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving, .met dien verstande, dat de bijdrage niet minder bedraagt dan de verkoopwaarde dier zaken op 9 Mei 1940. (2). Bij de berekening van de bijdrage volgens het vo rige lid worden echter niet in aanmerking genomen: a geld en geldswaardige papieren: b. zaken, welke geen handelswaarde hebben; c. kennelijk overtollige zaken. (3). Voorts worden de navolgende zaken per persoon tot geen hooger bedrag in aanmerking genomen, dan bij elke zaak of groep van zaken is vermeld: a. bontmantels ln totaal f 300; b. schilderijen en andere, kunstvoorwerpen in totaal f 1000; c. verzamelingen, met uitzondering van schilderijen en kunstvoorwerpen in totaal f 400; d. voor werpen, behoorende'' tot een speciale liefhebberij van den betrokkene in totaal f 400; e. sieraden (met Inbegrip van gouden en zilveren voorwerpen) in totaal f 1000. (4). De bijdrage aan één persoon toe te kennen in de schade veroorzaakt door één gebeurtenis kan het bedrag an f 10.000 niet te boven gaan. (5), Voor de toepassing van dit artikel wordt de recht hebbende op de zaken, met zijn echtgenoot(e). zijn min derjarige eigen- of aangehuwde kujderen en de overige bij hem inwonende minderjarige kinderen over wie hij of zijn echtgenootfe) de voogdij uitoefent als een per ron beschouwd. (6). Dit artikel blijftbuiten toepassing als de bereke ning van de bijdrage volgens de artikelen 1 t/m 8 tot een hooger bedrag zou leiden. n. Dit besluit wordt gerekend ta werking te zijn ge treden op 16 Sept. 1941. Er is aan het departement van Financiën een centrale organisatie gekomen voor afwikkeling der oorlogsge- •eldschadezaken en defensieschadezaken. De uitvoering an verschillende wetten, welke voorheen onder het de partement van Defensie ressorteerden, is naar het de partement van Financiën overgebracht. Het betreft hier o.m. de inkwartieringswet, de wet staat^ van oorlog en beleg, en de Inundatiewet. De heer F. L. Rambonnet te 's-Gravenhage staat als algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensiescha- den 'aan het hoofd van dezen eentralen dienst, genaamd administratie voor de oorlogs- en defensieschaden. Het A N. P. heeft zoodra het de nieuwe regeling be treffende de huisraadschade ter oore kwam, een onder houd gehad met den heer Rambonnet. Deze gaf direct toe. dat de klachten, welke tot heden werden vernomen over, de getroffen maatregelen, wel gefundeerd waren. Hei meest betroffen zij de vergoeding der huisraadschaden Thans is over de geheele lijn een herziening geuoffen er. wel als volgt: de slachtoffers worden opnieuw opgeroepen De enquêtecommissies hooren den betrokkene, waarbij hun oorspronkelijke aangifte als basis wordt genomen. Uit gangspunt is de waarde van het verloren gegane. waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met afschrijvingen Wie nu nog een toeslag ontvangt op het "reeds vastgesteld? bedrag of in de toekomst het volle bedrag voor zijn schade aan huisraad ontvangt, krijgt dit geld. uitbetaald op een spaar- of deposltieboekje bij de Nederlandsche Midden- standsbank. welke 250 filialen in het land heeft, en der halve niet in contanten. Men krijgt zïju schadevergoeding voor huisraadschade in den vorm van een spaarbankboek je fot een bepaald bedrag. Dit geldt dan voor bedragen boven f 100.—. Wanneer het uit te betalen bedrag onder f 10,— blijft, krijgt men een chèque op diezelfde bank Nadat tusschen betrokkenen en een winkelier een koop overeenkomst betreffende aanschaffing van huisraad Is tot stand gekomen, wordt het bedrag van het spaarbank boekje afgeschreven. De kooper en de winkelier dienen daarvoor een formulier te onderteekenen, welke formu lieren verkrijgbaar zijn bij de kantoren van bovengenoem de bank. De getroffene gaat met zulk een onderstaand formulier naar de batik, die dan een chèque op naam af geeft ten name van den desbetreffenden winkelier. Tegen afgifte van deze chèque worden de goederen door den winkelier aan den getroffene afgeleverd. De mogelijkheid net spaarbankboekje aldus af te schrij ven bestaat alleen bij aankoop van gebruiksgoederen voor-de huishouding en derhalve niet voor aankoopen van levensmiddelen, dranken en andere- dergelijke verbruiks- goederen. De Middenstandsbank neemt echter slechts for mulieren betreffende afschrijving in ontvangst, indien het bedragen betreft van f 10,— en hooger. Na verloop van veertien dagen na den datum van uitgifte van het spaar bankboekje, kan op ieder boekje f25,— in contanten wor den afgehaald. Dit .ls gemakkelijk voor hen, die op geld zitten te wachten. Er is nog een novum In de nieuwe regeling, aldus de heer Rambonnet, en die zal zeker in den smaak vallen. Men krijgt n.l. een rente en wel Ingaande' 16 September. Dit geldt voor iedereen, ook al ontvangt men zijn boekje veel later. Hierdoor wordt het bezwaar ondervangen, dat men nu eenmaal niét allen het eerst kan helpen. De rente vergoeding is ook een aansporing om zijn geld rustig te laten staan indien men hét nog niet aanstonds kan be steden zooals men het wel zou wensehen. Verdere ver goedingen voor huisraadschaden worden niet meer ver leend. Wij merkten den heer Rambonnet nog het volgende op' er zijn mensehen, die zoo dringend om huisraad verlegen zaten, -dat zij reeds lnkoopen hebben gedaan van geleend geld. Hoe zullen de commissies staan tegenover deze per sonen? Hierop werd geantwoord, dat voor degenen die met ge leend geld gekocht hebben, de schade-enquêtecommissies bij uitzondering zullen toestaan, het spaarbankboekje ln contanten af te schrijven. TE DURE AARDAPPELEN ZONDER BON. g_r; Door den distributie-opsporingsdienst te Heen stede zijn twee personen aangehouden die ^ar£ »;e appelen te koop aanboden zonder bonnen en tege n£ prijzen van f 8f 9 per H.L. us Bij onderzoek bleek dat deze personen de aart J appelen hadden gekocht van een teler te Hillegor eveneens zonder bonnen en tegen te hooge pry zei De aardappelen die nog in voorraad waren z in beslag genomen en tegen de betrokken pers nen is proces-verbaal opgemaakt. Halifax doet een beriep op de Ver. Staten. BERLIJN. 18 September. (A.N.P.) Lord Hali fax heeft gisteren een radiorede gehouden, waarin hij të verstaan gaf dat Engeland niet langer alleen kan staan. Hij richtte een nieuw appèl tot de Ver eenigde Staten zich toch definitief en officieel met Engeland te verbinden. Verder verklaarde Lord Halifax dat hij de toekomst donker inzag, wanneer Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten hun vriendschap niet in een duurzaam bondgenootschap veranderden. Engelsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. BERLIJN, 18 September. (D.N.B.) De vijand is in den nacht van 17 op 18 September met zwakke strijdkrachten naar Zuïdwest-Duitschland gevlogen en heeft hier een aantal brisant- en brand bommen geworpen die geen noemenswaardige scha de veroorzaakten. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, Haarlemsche Politierechter GEEN ROZEN ZONDER DOORNEN. Dat een schoone poëtische bloem als de roos tot een alledaagsche prozaïsche ruzie aanleiding kan ge ven bleek hedenmorgen voor den politierechter. De aanleiding tot de ruzie was vrij simpel. Hoe een voudiger en zonder aarzelen mag het gezegd worden kinderachtiger dc reden is, des te heftiger is meestal cte woede, die de betrokkenen meesleept en hen ver leidt dingen te zeggen en te doen, die later meest al betreurd worden. Zoo ook nu. Een Beverv.-ijksche kweeker had van een rozen- handelaar: die tegenover hem woonde, een partij welriekende en schoone rozen gekocht. Tenminste dat dacht-ie. Helaas bleken ook deze rozen niet zonder doornen; in feite: ze waren althans naar des kweeker's oordeel noch welriekend noch schoon. De kweeker vroeg daarom den handelaar of hij eens aan wou loopen teneinde deze kwestie te regelen. De handelaar beloofde zulks doch.vanwege de Pinksterdrukte deze rozentragedie speelde-zich omstreeks Pinksteren van dit jaar af schoot dit door zijn hoofd. Toen de handelaar niet naar den kweeker ging, kwam de kweeker bij den handelaar. Er vielen toen eenige harde woorden en tenslotte zei de kweeker: „Ik wensch niet opgelicht te wor den". Volgens den handelaar had hij daar nog aan toegevoegd: Jij bent een oplichter en dit is een op lichterszaak". Do kweeker gaf toe, dat hij iets m den geest gezegd had van: „Ik wensch niet opge licht te worden." Maar meneer de politierechter, voegde hij er aan toe ik ben jaren lang in het buitenland geweest en ik weet dus wel hoe het hoort. Dat kunt u anders in Holland ook wel leeren. meende de politierechter. Ja, maar ik mag toch wel de waarheid spre ken, zei de verdachte nogal naief. Nee, ook dat mag u niet altijd, viel de Officier hem in de reden. Al weet u nu, dat iemand zes maanden wegens diefstal gezeten heeft dan mag u hem nog geen dief noemen. De rozenhandelaar kreeg van den politierechter den raad om voortaan bij klachten toen maar even te gaan kijken en de kweeker kreeg f 5 boete of 3 dagen. De Officier had een tientje geëischt. Doet u afstand? vroeg de rechter. Ja, zei de kweeker, volmondig want het is altijd prettig als je er met twee rijksdaalders minder af- Daar ook de Officier afstand deed was de zaak hiermee afgeloopen. Intusschen geuren de rozen nog steeds niet, Italiaansch weermachtsbericht Alleen maar door te zeggen, dat u de Nederlandsch mbulance wel een mooie instelling vindt, hebt u zie nog niet van uw plicht gekweten Dat kunt u pas zei gen. wanneer u uw bijdragen gestort hebt op git rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22. "s-Gravenhage. BRITSCHE DUIKBOOT AT.S VERLOREN BESCHOUVVL- BERLIJN 18 September (D. N. B.). In Londen is offlPri cieel bekend gemaakt dat de Britsche duikboot ..P. 3%cl ver tijd is en als verloren beschouwd moet worden. ;yj MILITAIRE OPLEIDING VOOR ALI.E WEERBARE Pr< MANNEN' IN DE SOVJET-UNIE. HELSINKI 18 September <D. N. B.). De Sovjet-rad >e: publiceert een op 1 October van kracht wordende verord iai ning van den Oppersten Verdediglngsraad der Sovje jei Unie, volgens welke de geheele mannelijke bevolking je tie Sovjet-Unie van 16 tot 50 jaar een militaire opleidiü jö il ontvangen. Voorloopig zullen de lichtingen 1923 en 19.4, burgers welke tot dusver nog niet voor den multam lei dienst waren opgeroepenen de mannen tot den leefti ns van 45 jaar. die vroeger geen opleiding hebben gekiege worden opgei oepen vq£r een militaire gpleiding 0: HEEMSTEDE BEVERWIJK ONTWIKKELINGSWERK; VAN HOOGOVEN-STATEN. In verband met het ontwikkelingswerk van ótC] Hoogovenstaten heeft voor de Dames-leden Woen a; dagmiddag in het Staten^uis mevr. Schroder—v. Goj ai uit Haarlem een causerie gehouden over „Sil o le strandjutter", naar een boek van dien titel van dtrc hand van Cor Bruins. Pr Voor deze contact-vergadering bestond van ojv zijde der dames flinke belangstelling. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f7 per K.G.V Tong f 5.30-f 3.70 per K.G.; Kli schol le soort f106—f102: Kleine schol 2e soort f88— Pufschol le soort f 74-f 52; Pufschol 2e soort 148-f_2 ra Groote bot f82—f78; Kleine bot f51—f40; Gr""*- «•**-- f 43f 41; Kleine schar f23-f 19,50; Pufschar Wijting f51—f41, alles per 50 K.G. Besommingen trawler: ZK 68, Johanne, 50 manden f211 Kotters: KW 148 f 552: KW 109 f641; HD 108 f 2280; ^Loggers- SCH 46 f1895; SCH 39 f 2531; SCH 223 f 222fru SCH '01 f»34: SCH 247 f3159: SCH 443 f3144; SCH 2 ,e f6'9* SCH 402 f 2574; SCH 95 f 1825: SCH 64 f 1383; SCH fiïo\ KW 144 f 1672: KW 18 f2115; KW 26 f 1968; KW 1 f 9'1" KW 9" f482; KW 107 f701. Aan den afslag waren 52 kustvisschers met een totale bjta somming van f30.629. IA 8P Nieuw bombardement op Tobroek Activiteit der Italiaansche artillerie in het gebied van Gondar ROME, 18 September. (Stefani). In zijn weer- machtbericht no. 471 maakt het Italiaansche opperbe vel het volgende bekend: „Aan het front van Tobroek in Cyrenaïca Sijn aan vallen van vijandelijke afdeelingen afgeslagen. Duit sche vliegtuigen hebben de vesting Tobroek gebom bardeerd. waarbij automobielen en "barakken getrof fen werden. Ook in den afgeloopen nacht zijn Tripolis en Benghasï het doel van vijandelijke luchtaanvallen geweest. Er vielen eenige slachtoffers en er werd lichte schade aangericht. De bevolking van deze beide steden, die steeds bijzonder het doel zijn van de aanvallen der vijandelijke luchtmacht, onderscheidl zich door haar rustige en waardige houding In de verschillende\sectoren van het gebied van Gondar was activiteit van onze vooruitgeschoven posten en van de artillerie. Vijandelijke vliegtuigen hebben stellingen in Woltsjefit aangevallen. Een der machines werd door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Gisteren hebben Engelsche vliegtuigen bommen laten vallen en met machinegeweren geschoten op Licata (Agri- gento), waardoor een tiental personen gewond werd en onbeteekenende schade werd aangericht. Een van onze koopvaardijschepen heeft een vijandelijke machi ne brandend omlaag gehaald. Een duikboot onder bevel van den corvettenkapitein Emilio Berengan heeft in de Middellandsche Zee met kanonschoten een vijandelijk vrachtschip van 3000 ton geladen met automobielen, tot zinken gebracht." Amerikaansche leening aan de Sovjets. Delfstoffen ust de Sovjet Unie naar de Ver. Staten. WASHINGTON 18 September (D. N. B.) De federal loans administrator .Tesse Jones heeft gisteren bekend ge maakt dat de Vereenigde Staten aan de Sovjet Unie een léening zullen vérstrekken, van honderd millloen dollar voor de financiering van de aankoopen van oorlogs materiaal. De leening ls. naar Jones mededeelde, op schriftelijk verzoek van president Roosevelt verstrekt. Een desbetref fend verdrag is gesloten tusschen de Defense Supplies Corporation en het Sovjet inkoop agentschap Amtorg. Het ls eigenlijk geen leening doch een verdrag over den aankoop van bolsjewistische delfstoffen door de Ver Staten. Reeds voor de levering der grondstoffen zal de Sovjet Unie het geld uitbetaald krijgen, reeds zijn tien millloen dollar betaald en waarschijnlijkde volgende week zullen nog veej'tig millloen overgemaakt worden. De Sovjet Unie zal vooral mangaan, chroom, asbest en pla tina aan de Vereenigde Staten leveren. NEW YORK 18 September (D. N. B.). De comman dant van het marine-station alhier, schout-blj-nacht Andrews, heeft bekend gemaakt dat de Amerikaansche vloot voorbereidingen getroffen heeft om zeventien Ameri kaansche koopvaardijschepen voor de verzorging van vlootbases buiten het Amerikaansche continent te gebrui ken. Deze schepen zijn voor een bepaalden tijd gechar terd en zullen met burgers' bemand worden. Eenige sche pen zijn reeds ln actieve dienst, terwijl de rest binnenkort zal worden overgenomen. HAARLEM Donderdag. Gehuwd: 18 September: S. Vissers cn C. Schippers. Th. E.*van Schoifn wenburg en M. Staphorst. Bevallen: r- 15 September: D. A. M. Textor-Heerma van Vos >t d. E. M. Selbach-Broekman, z. 16 Sept.: 1h Oosterdijk-Kerkhoven, d. I. v. d. Loo-Zynen, (fee 17 Sept.: P. J. v. d. Kamp-Hondeman, z. Al J. Duif-Opbroek. z.W. A. Sint-Pieters, z. I Sept.: H H. G. Brander—Hermans, z. W. C. t v. Waasdijk-Wijers, z. C. Sliggers-Kooijman, Overleden: 17, September: G. J. de Buur-dfe Kleine, 82 j., Kamperlaan. L. 4 j. z. van C. Alve tiers, Hoogerwoerdstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN, jjj Verloofd: H. Linzel en B. Wilms, Vlaardingen-j,,, Rotterdam; M. Struijs en C. A. Th. Ruifrok, Amste dam; C. M. F. Govaars en J. W. Grabau; R. v. i Gugten en J. Woensdregt, Scheveningen—-Warmon Ondertrouwd: J. Bontje en T. Mioch, Lelden: j- J. Erenst en T. Moesker. Appingendam; J. Liebe en Menninge. Leyerveld. Vries. Getrouwd: H. Westra en M. Bor, Voorburg; F. Ricardo en M. Penning, Amsterdam; L. Hoekstra efej E Schuurman, Amsterdam; B. K. Buurman en 1 Hertel, Amsterdam; N. C. v. Vonno en W M. Bölian, Breda: A. Vorstman en J. C. A. du March van Voorthuysen, Zeist. Bevallen: Van SoestSlot d„ Rotterdam; Braakeibt burg van Backum—de Menthon Bake z., Bandoen^, K00y.Wichers d„ Badhoevedorp; H. C. Nienhuys-f Beukenkamp d„ Medan; M. KlemanBolten Utrecht; J. Tjebbesv. Zuilen d., Penang; G. Har manSecuur z., Groningen- A. PrinsKapma 4hi Westerhaar; W. A. HartkampHartgers, z. Twell t! A. HoltkampElzebroek z., Deventer. Overleden: G. VosbergenKoerts v. 61 j., Rotte dam; A. J. da Costa m., 64 j., den Haag; E. V8B DuivenbodeVlasveld v.. 94 j. Sassenheim; J. Drewes m., 17 j., Barendrecht; J. P. LijmbcrgLlibi doorn ,v. 66 J„ Amsterdam; M. v. Vliet m., 39 j„ ADh sterdam: A. M. A. KeyzerDen Klau, v., Breukelei J. P. Wagenaarv. Valkenburg v.; P. Nelisse m. 72 v Nw. Loosdrecht; W. SpoelI-Iolthuizen v., 88 f, Arnhem'; D- J. Roelofsenv. Rekum, v. 29 'j., Arnhe: M. J. Klompv. Doorn v., Velp (G.) J. Stapijlf rri„ 66 j.. Alkmaar. ï&adio l.wqiamua VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N.l Nieuwsberichten .8.15 Schriftlezing en meditatie (voorb reld door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewij muziek (opn.). 8.50 Koorzang (gr.opn 9.15 Voor de hu vrouw. 9.20 Orkestconcert (opn.) 10.00 Amablle-sextet. U Declamatie. 11.40 Amabile-sextet 12.00 De Melodisten solist. 12.40 Almanak. 12.45 B. N O Nieuws- en econon sche berichten. 1.00 Otto Hendriks en zijn orkest pn gram E foonmuz. 2.00 Het Stedelijk orkest van Maastricht, solis en gr.muz. 4.00 Cyclus „De Evangelisten en hun werk". 4 Gramofoonmuziek. 4.30 Amusementsorkest en soliste (opn p 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichte 5.30 Voor de Jeugd 5.45 Planovoordracht. 6.15 Vraaggespr en orgelspel. 6 30 De Nederlandsche motetvereenlging. 71( Actueel halfuurtje. 7.30 Kuustrnamiddag op Hofwljck Voorburg. 8.30 Omroeporkest. 9.15 Gramofoonmuziek. 9 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelse uitzending: „Economic News from Holland". HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N7 Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 11.00 Voor kleuters. 1.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoc muziek. 11.50 Concertgebouworkest (gr.opn.). 12.15 Ramblers. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische beric ten. 1.00 Gevarieerd middagprogramma. 3.00 Voor vrouw. 3.45 Gerard Lebon en zijn orkest. 4,30 Voor jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, ecc nomisehe- en beursberichten. 5.30 Klaas van Beeck qjp z orkest. 6 00 „Onder de leeslamp" (voorbereid door Christelijke Radio Stichting). 615 Gramofoonmuziek. 6 Sportwetenswaardigheden. 6.45 Gramofoonmuziek. 1 Actueel halfuurtje 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportaj 8.0 Havens van' Europa 8.45 Orgelconcert en gramofoo t muziek. 9 00 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwst i richten. 10.00 Avondwijdlng. 10.0510.15 Gramofoonmuzk HET DUITSCHE RIJKS PR O GRAMMA VAN DONDERDA 18 SEPTEMBER. HILVERSUM 17 September. In een uitzending 18.00—17.00 uur speelt prof. Max Straub het vloolconcer met orkest In g moll van Max Bruch. Het geheel sta onder leiding van Otto Frlckhöffer. j In een uitzending „Schone Heimat, schöne Llede brengen het orkest van Emll Böres en zijn solisten mooiste melodieën uit Luxemburg ten gehoore. Van 20.15—20.50 uur zendt het rijksprogramma .Vlrtuos muziek" uit van Liszt, Hummel. Rosslnl-Resplghl anderen. Medewerkenden zijn een groot radio-orkest ai der leiding van Adolf Seeker. Bernhard Hamann, vlo en Richard Beckmann. plano Aansluitend tot 21.10 fron. berichten. Van 21.15—22.00 uur: „Zoo klinkt het bij ons ln Weeneri Lillle Claus, Grete Mtlller Morelll, Karl Frledrlch Helnrich Frledl zijn de solisten ln de uitzending. De alg 1 heele leiding heeft dr. Lothar Rledingar,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2