Cofyudlk 'tl/emiip&kf* u.a. Het komende Seizoen. FritsSchakels Helena Brouwer-Rohert Drie Kantoorbedienden (Vr.) 2 stuks goed onder houden woonhuizen Mr.Cornelisstraat7 Haarlem geschenk van het Duitsche Rijk aan het Rijksarchief te Middelburg. Overhandiging door dr. Wimmer. MIDDELBURG, 17 September. In een plech tige bijeenkomst heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie, staatssecretaris dr. Wimmer, Maandagmiddag jl. in de Abdij te Middelburg aan den rijksarchivaris van de provincie Zeeland, na mens den rijkscommissaris, de origineele hand- ichriften in zes foliobanden van perkament over al tandigd van Benjamin Raule als geschenk van den il 'ruisisChen minister-president aan het Nederland- 31;che volk. Deze overdracht, welke niet alleen een symbool is, maar tevens een waardevolle actieve bij lrage vormt voor de Duitsch-Nederlandsche cultu rele betrekkingen van dit oogenblik, heeft in het 3 lestek der medewerking van het rijksommissariaat 3 ian den wederopbouw van de stad Middelburg een e ïeel bijzondere beteekenis. Daarvan getuigde bij le overdracht de aanwezigheid van den gevolmach- Jgde van den rijkscommissaris voor de provincie leeland, Kreisleiter Münzer, voorts de aanwezig- ïeid van hooge vertegenwoordigers van de weer nacht, van den commissaris der provincie Zee- e and, den heer Dieleman, en van den burgemeester Ier stad Middelburg, den heer Walré de Bordes. Dok de leider van het Ministerialreferat voor het rchiefwezen, Staatsarchivdirektor Dr. Vollmer was lij de overdracht aanwezig^ Met de zes folianten der handelsboeken van den Jiddelburgschen reeder Benjamin Raule keert een prekend getuigenis van zijn levenswerk, dat de - juitsche en Nederlandsche geschiedenis verbindt, n zijn vaderstad terug. Raulè was in de zeven- iende eeuw een groot koopman te Middelburg en nederegent van de provincie Zeeland, als hoedanig j lij in de geschiedenis van zijn vaderland een plaats, ^ran beteekenis ingenomen heeft. Later was Raule eerste vlootvoogd van den groo- en keurvorst. Hij had als verdienstelijk medewer- ter een scheppend aandeel in de oprichting van de icrste Brandenburgsch-Pruisische vloot en in de ïitvoering der koloniale politiek van den grooten têurvorst. De zes folianten van zijn handelsboeken, die tot lusver in het Pruisische geheime staatsarchief te BerlijnDahlem bewaard werden, vormen een leerslag van zijn uitgebreide economische activiteit, n het bestek van de binnenkort beginnende groote litinsseling van archiefstukken tusschen het Duit- ische rijk en Nederland krachtens welke op kame- aadschappelijken, objectieven grondslag aan elk land zijn eigen archieven worden teruggegeven, zijn djeze particuliere archiefstukken buiten het desbe- d treffende verdrag om als een geschenk van den Pruisischen staat aan het rijksarchief te Middelburg iverhandigd.' t De handelsboeken .van Raule zijn uit den tijd van 16041673 en bieden een verhelderend beeld iver de beteekenis van een groot Zeelandsch han- lelshuis ten tijde van Johan de Witt. Zij getuigen Van de groote economische betrekkingen van Raule net Hamburg en Bordeaux, met Portugal en West- ndië. Pas door dergelijke zelden ontsloten bron- len uit het particuliere bedrijfsleven kan men zich en totaal beeld vormen van den wereldhandel van 6 len jongen'Nederlandschen staat in. het tijdperk 2 van zijn bloei. De verhouding van staat en bedrijfs- 's even en het kenmerk van het ontluikende kapita- 5 isme worden door de handelsboeken van Benjamin laule op intieme wijze belicht. Reeds zijn voorbereidingen getroffen voor een be- verking van deze uiterst belangrijke historische do- jmenten door bevoegde Nederlandsche deskundi- sn, waarmede de oude bronnen toegankelijk rnoe- jn worden gemaakt voor de wetenschap en voor elanghebbende kringen uit het publiek. Het werk van dezen man, wiens persoonlijkheid en streven Xiitschland en Nederland nauw verbond, zal dus ip het huidige tijdstip nog vruchten afwerpen die tan die verhouding dienstbaar kunnen worden ge maakt. (A.N.P.) LANDELIJKE C.A.O. IN HET BAKKERSBEDRIJF. Ook andere C.A.O. op komst. AMSTERDAM, 17 September. De persdienst van het ,.V.Y. schrijft: Nadat eenigen tijd geleden de^col- ectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkersbedrijf l n Amsterdam algemeen verbindeed werd verklaard, s thans tusschen werkgevers en werknemers overeen- temming bereikt over een landelijke collectieve ar- S leidsovereenkomst. Dezer dagen werd zij ter goed- I reuring aan het college van rijksbemiddelaars toe zonden. Tevens Is de algemeen verbindend ver- I daring aangevragd. I Ook voor het banketbakkersbedrijf ls over een col- I lectieve arbeidsovereenkomst overeenstemming be-. reikt. Zij wordt thans juridisch omgewerkt om ook d e verbindend verklaring harer bepalingen te kunnen De Nederlandsche Bond van arbeiders ln de voe- iings- en genotmidddelenberijven voert thans onder handelingen om te komen tot een collectieve arbeids voor de zoetwarenindustrie. SURSéANCE FUHRMANN EN CO. AMSTERDAM,, 17 September. In de Woensdag [ehouden vergadering van schuldelsehers van Fuhr- nann en Co. N.V. te Amsterdam hebben de bewind- roerders in de surséance verslag uitgebracht, in welk rerslag wordt voorgesteld goedkeuring te hechten f lan een verléening der surséance. De vergadering m schuldeischers heeft zich met dit voorstel accoord rerklaard. Aan het verslag wordt het volgende ontleend: He totaal der baten bedraagt rond f 7.137.000 welk "bedrag verminderd moet worden met het gedekte 1 deel der crediteuren met onderpand begroot op circa 642.000. De boedelcrediteuren f 255.000, totaal 897.000, waarna baten resteeren ad f 6.240.000. Hiertegenover staat het passief a. f 14.521.000, 'hetwelk door ln mindering brengen van een bedrag 1 fan f 897.000 leidt tot een totaal der schulden aan concurrente crediteuren van f 13.624.000. Wegens de onzekerheid, die omtrent de tegelde making van de diverse active bestaat, moest t.-a.v. 'de verhouding tusschen het beschikbare actief en het 1'bedrag der concurrente crediteuren (n.l. circa 46 pet.) nhet noodigo voorbehoud worden gemaakt, zoodat daaruit slechts een globale indruk kan worden 'erkregen omtrent het bedrag dat t.z.t. voor concur rente crediteuren beschikbaar zal Romen. Het aanbieden van een accoord binnen bekwamen ermijn ls niet onwaarschijnlijk te achten. )E GENEESKUNDIGE DIENST NAAK SOCIALE ZAKEN. ,'s GRAVENHAGE 17 September. De Ned. Staatscou- ant van heden bevat een besluit van den secretaris- eneraal van het departement van sociale zaken, waarbij fordt bepaald, dat met ingang van 16 September 1941 de .geneeskundige dienst" als nieuwe zelfstandige dienst rordt geplaatst onder het departement van sociale zaken afdegling volksgezondheid) en gesteld onder toezicht van len geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 18 OP 19 SEPTEMBER 1941 van 19.49 tot 7.20 Maan op 19 Sept. op4.58 Maan op 19 Sept. onder r18.59 FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). INTREKKING SURSéANCE VAN BETALING: Bij beschikking v. d. Arr. rechtbank te Utrecht d.d. 3 September 1941 is ingetrokken de surséance van betaling, verleend door dezelfde rechtbankbij haar beschikking d.d. 6 November 1940 aan Mattheus Johannes van den Wijngaard, boekbinder, wonende te Utrecht. UITGESPROKEN: 15 Sept. A. Knepper te Boskoop. Zijde 92, handelende onder den naam Chemisch Laboratorium O. R. N. E. te Boskoop. Recht. Comm. Mr. A. Hilbingh Prins. Cur. Mr. C. M. Loef te Boskoop. 15 Sept. Elisabeth Vogel, weduwe van J. M. Touber, zon der beroep, wonende te Amsterdam, Grevelingenstraat 17 I. Recht. Comm. Mr. E. A. M. Lamers. Curatrïce me], Mr. L. L. W. v. d. Dries. Prinsengracht 262 a. Amsterdam. 15 Sept. Befje Nort, gescheiden echtgenoote van I. ten Bosch, koopvrouw, wonende te Amsterdam. 2e Jan Steen straat 30 II. Recht. Comm. Mr. C. J. Heemskerk. Curatrice alsvoren. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 11 Sept. C. Rietveld. Den Haag. 11 Sept. N. Voncken—Koenen, bakker te Heerlerheid- Heerlen, Ganzenweide no. 84. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: N.V. Bouw- en Expl. Mij. „Saturnus" te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelings- lijst. 12 Sept. E. Th. M. Schreuder, handelaar, te Tilburg, Willem II straat 43. Idem. Ultk. nihil aan conc. cred. 15 Sept. P. Oerlemans, radiohandelaar, te Steenbergen, Bergsche Grintweg No. B 386 D. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 15 Sept. Jacobus de Jager, klein-landbouwer, Driewegen, Smitsweg. Idem. Uitk. 26.14 VERNIETIGD: 11 Sept. A. Sterclcel te Apeldoorn. Het 92ste landhuishoudkundig congres. v UTRECHT, 17 September. Hedenmorgen is in het Jaarbeursgebouw het 92e landhuiskundig con gres bijeengekomen onder voorzitterschap van mr. A. G. A. ridder van Rappard uit Velp. Prof. dr. ir. G. Minderhoud was aan de beurt van aftreden en stelde zich niet meer herkiesbaar. Bij acclamatie werd gekozen prof. ir. M. F. Visser. Na het verslag van den raad van beheer van het Sloetfonds en het verslag van de commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1939 en 1940 hield jhr. mr. C. M. O. van Nispen tot Seve- naer een inleiding over het onderwerp „De ten gunste van den lichter en van den grondverbruikei- genomen maatregelen in verband met de positie van het grondeigendom". Na de pauze was het woord aan den secretaris van de agrarische jaarbeurs, den heer ir. IJ. de Boer, die sprak over het onderwerp „Welke is het doel en de beteekenis van de agrarische jaarbeurs voor onzen landbouw?" Na zeer uitvoerige discussies sloot de voorzitter met woorden van dank aan de sprekers het congres, waarna onder leiding van den heer ir. IJ. de Boer een rondgang, werd gemaakt over de agrarische beurs. UIT DE STilATS COURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is de voor- loopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Geertruidenberg J. L. F. M. Bianchi, met ingang van 17 September geëindigd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is mr. J Dijckmeester met Ingang, van 24 October 1941 op nieuw tot burgemeester van de gemeente Zutphen be noemd. v j „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Woensdag had in gebouw „Excelsior" te 's-Gra- venhage de algemeene ledenvergadering der ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" plaats, onder- leiding van den voorzitter dr. ir. M. H. Damme. Nadat verschillende huishoudelijke zaken waren af gehandeld en de begrooting voor het jaar 1942 was vastgesteld, gaf de voorzittèr een overzicht van de werkzaamheden der vereeniging, waarbij spre ker o.a. wees op de in voorbereiding zijnde in dustriekalender 1942, die evenals voor 1941, thans ook voor het komende jaar in gelijken geest zal worden uitgevoerd in een oplage, van 100.000 exem plaren. Dinsdagavond half twaalf ontdekte een nachtwaker van den Nachtveiligheidsdienst te 'Amersfoort, dat aan de achterzijde van een villa in de Koningin So- phialaan een spanjolet was verbroken. Hij stelde on middellijk de politie hiermede in kennis. Met be hulp van een politiehond werd het perceel doorzocht. In een der kamers trof men twee inbrekers aan, die men spoedig had overmeesterd. Zij werden naar het politiebureau overgebracht. Aan den politiehond werd lucht gegeven aan een door de inbrekers achterge laten voorwerp, met het gevolg, dat ook nog een der inbrekers in het perceel kon worden gevat. Zij hadden het geheele huis reeds doorzocht en vele kost baarheden, kleeren, ondergoed enz. klaar gelegd om mede te nemen. Jióct Tlieuws AMSTERDAM 17 September. Woensdagmiddag heeft e rector magnificus der Vrije Universiteit, prof. mr. V. I'I. Rutgers, in een openbare senaatsvergadering verslag litgebracht van de lotgevallen der universiteit in het af- eloopen academiejaar. Spr. memoreerde de dekking van het groote financieele ekort op den gewonen dienst der laatste jaren, de her lening van het reglement en het tot stand komen der lichting ..Het Paedologisch Instituut". De statistiek ver leidt 716 studenten (waarvan 52 vr.), n.l. rechten 238 (28 t.), theologie 236 (7 vr.), letteren 70 (9 vr.). wis- en natuur- Vnde 142 (6 vr.). medicijnen 8. voor meer dan één facul- eit ingeschreven 22 (2 vr 204 examens werden afgelegd, raarvan 187 met goed gevolg, 7 promoties hadden plaats, daarvan 2 cum laude. - I-Iet college van rijksbemiddelaars heeft bij be schikking d.d. 16 September 194.1 inzake de tarieven der collectieve arbeidsovereenkomst d.d. 1 Maart 1938 voor het heerenkleeding-, maat- annex confectiebe drijf, de in artikel 4 dier overeenkomst opgenomen regeling, vervangen door een nieuwe, bindend vast gestelde indeeling. De nieuwe regeling wijzigt de tariefgrenzen en daardoor de voor de vervaardiging verschuldigde loonen in dier yoegé, dat deze tarief- grenzen In overeenstemming zijn „gebracht met de gemiddelde prijsstijging der' verwerkte grondstof fen. Woensdagmiddag is op den Amsteldijk te Am sterdam eep S-jarige jongen, die spelenderwijze op een verhuiswagen klont, daarvan afgevallen. De jongen viel met liet hoofd op de straat en kreeg een schedelbreuk. Woensdagavond is in de stofzuiger- en orna- mentenfabriek van de N.V. Tltabor aap de Waldorp straat te 's Gravenliage een moffeloven in de lak- spuiterij uit elkaar gesprongen. In het lokaal waren vier arbeiders aan het werk, die allen tegen den grond werden geslagen. Een van hen, de 17-jarige B. van G. kreeg daarbij een hoofdwonde. Begin November hoopt de Delftsche bariton zanger, Bram van der Stap zijn 70sten verjaardag te herdenken. Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner). 8. Hein Weet raad Maar Hein zou Hein niet zijn, als hij niet juist tijd een prachtig idee kreeg. Hij sprong van vreugde bijna zo hoog als de grassprieten lang waren. Zijn viool zou uitkomst brengen. Hij greep zijn ln- Urument en het volgend Ogenblik klonk er een vro lijk walsje op. En ja hoor, daar kwamen de glimworm pjes al aangeloopen, nieuwsgierig om te zien, wie daar zo mooi speelde. De danslust kwam gewoonweg in'hun pootjes, je moest dansen of Je wilde of niet. En het duurde niet lang of daar dansten de eerste mugjes en kevertjes al vol gratie In 't ond. Er vormden zich al vlug paartjes, die de bloe.- rnen als dansvloer uitkozen, 't Was zo'n grappig en fleu- r.s ezlcht. al dat sierlijke buigen en in het rond draaien, dat zelfs Barrabas met genoegen toekeek, hoe Hein zich tsloofde. Maar het meeste wks hij in z'n schik omdat de list van Hein zo goed gelukte, want ook de glimworm les?waren van de partij: ze trippelden ijverig op en neer langs de grassprieten en hielden hun kaarsjes hoog in de pootjes, 'j Was een lieve lusfc om te zien, Maar tenslotte moest Hein wel uitscheiden, hij zou er gewoonweg kramp van in zijn poot krijgen! Maar hij werd ervoor beloond! De glimwormpjes konden nu onmogelijk weigeren: 't ge beurde niet al te vaak dat ze zo'n gelegenheid kregen om te dansen. En zo hadden Barrabas en Hein hun doel toch bereikt. Maar eerst moesten de gl.mwormpjes naar huis gaan om nieuwe lange kaarsjes te halen: de oude waren al bijna helembaal opgebrand. En in die tussentijd zorgde Barrabas voor een rljgelegenheid voor hun helpertjes, want na al dat dansen ook nog zo'n eind te moeten lopen, dat valt niet mee. Een dikke schildpad bood zich als rij dier aan en zo gingen ze op weg naar de donkere tunnel, Het Haarlemsche Dileftanfen- Tooneel. In geen stad in ons land is het diletlanten-tooneel zoo uitgegroeid als te Haarlem. Eenige jaren geleden telde Haarlem zelfs de jeugd-vereenigingen daarbij niet meegerekend 15 dilettanten-tooneelvereenigin- gen. De langdurige economische .crisis en de oorlog hebben nige clubs doen sneven, maar 9 amateurs- vereenigingen hebben zich ondanks deze moeilijkheden staande weten te houden, een bewijs dÜS, dat het dilet- tanten-tooneel te Haarlem stevig verankerd Is. Ook in het komende seizoen zullen onze dilettanten niet stil zitten, Enkele vereenigingen konden ons nog niet modedecling doen van haar plannen, maar over het geheel biedt het repertoire, dat ons beloofd wordt, een flink perspectief en hebben de besturen allen moed, dat ook in dit seizoen de leden hun vereeniging trouw zullen blijven. Het repertoire is nog niet bij alle clubs geheel vastgesteld, maar zeker is het, dat met één enkele uitzondering „St. Genesïus" van Henri Gheon door Ludamus uitsluitend stukken' van eigen of Vlaamschen bodem zullen worden gespeeld. En be halve V.Z.O.D., dat haar voorstellingen weer in het gebouw St. Bavo denkt te geven, zullen alle vereeni gingen in den Stadsschouwburg optreden. Onze oudste rederijkerskamer Door Inspanning Uitspanning heeft thans een zoo uitgebreiden werkenden kring, dat zij twee onafhankelijk van elkaar spelende ensembles heeft kunnen vormen. Het eene ensemble onder regie van Arie Mourik zal in November „Clairvoyance" van A. J- Zoet mulder in den Stadsschouwburg geven, het andere onder regie van Daaf de Hoop heeft ,.Z. B. B. H. H." van denzelfden schrijver in studie genomen, welk stuk in Januari in het gebouw van den H.K.B. zal worden gespeeld. De keuze der twee volgende stukken is nog niet gedaan. Cremer denkt haar 60^te seizoen op 21 September te openen met „Betje regeert" van Henk Bakker. Daarna volgen ^waarschijnlijk „De verdwenen Ring" van Jan Fabricius, en „De Ladder Jacobs" van den zelfden auteur. Voor de vijfde voorstelling heeft men de keuze laten vallen op „Als het Masker valt", het nieuwste stuk van Henk Bakker en Christien van BommelKouw. De Geheelonthouders Tooneelver. „Nieuw Leven' hoopt dit seizoen haar leden 4 tooneelopvoeringen, een variété-avond en een cabaret-voorstelling te kunnen aanbieden. Men opent op 21 September met variété en als eerste stuk is gekozen het bekende blij spel ,,'n Zomerzotheid" van Cissy van Marxveld. De keuze der andere drie stukken is nog niet gedaan. Jacob van Lennep beschikt over een uitgebreiden kring van werkende leden en heeft in 'studie genomen een nieuw stuk met'groote bezetting van Mar Janssen en Gerard Nielen „Het gouden Kalf", waarvan de pre mière in October zal gaan. Als tweede stuk wordt aan gekondigd „De verdwenen- Ring" van Fabricius en de slotopvoering waarvoor „Westerman Zoon" is gekozen zal een jubileumvoorstelling voor mevrouw Van Dongen worden. Ook de R.K. Tooneelver. Thalia heeft flinke plan nen. Het aantal donateurs van Thalia is zoo groot, dat zij van elk stuk twee opvoeringen in den Stads schouwburg zal kunnen geven. Het repertoire voor het komende seizoen vermeldt: „In andermans schoenen" van Dom de Gruyter, „Kinderen van ons Volk" van Coolen en ,,'t Lammeke" van Jac. Ballings. Verder wacht den leden een- cabaretavond in den H.K.B. en zal een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der dona teurs worden georganiseerd. Ludamus opent 28 September met „Kinderen var ons Volk". Als tweede voorstelling gaat dan in Januari „St. Genesïus" van Henri Gheon, waarop in April de slotvoorstelling van een nader te kiezen stuk zal worden gegeven. Albcrdïngk Tliijm heeft het nieuwste stuk van Ge rard Nielen „Milders Co", waarvan men heel veel verwachting heeft, in studie. Van de verdere plannen voor dit seizoen kon het bestuur nog niets meedeelen. „V.Z.O.D." heeft het navolgende repertoire opge maakt: ,:Een Moeder" van mevrouw SimonsMees, „Dc Dorpspoèet" van Jac. Ballingsen maar dat is nog niet zeker „Verleden" van Ina BoudierBak ker. Met een éénacter-avond denkt men het seizoen te besluiten. Als geheel dus een seizoen, dat veel belooft. J. B. SCHUIL. J. Meyer Hzn. 70 jaar. 's GRAVENHAGE, 16 September; 18 Septem ber viert de heer J. Meijer Azn., oud-directeur van het Centraal-bureau voor verificatie en flnancleele adviezen der vereeniging van Nederlandsche ge meenten zijn 70sten verjaardag. Hij begon zijn ge meentelijken arbeid in 1892 bij den dienst der ge meentewerken te 's Gravenhage. In die betrekking verrichtte hij voorbereidend werk voor den overgang van de telefoon der Ned. Bell-Telephoon Mij. naar de gemeente, waarna hij werd benoemd tot admini- teur van den gemeentelijken telefoondienst. In 1907 werd zijn antwoord op een prijsvraag betreffende de inrichting van de administratie van gemeentelijke bedrijven in het algemeen en van het telefoonbedrijf in het bijzonder, bekroond. Arnhem was een der eerste gemeenten in ons land. welke een eigen contröle-instituut instelde. In 1911 werd de heer Meijer daar tot chef van dezen dienst be noemd. In 1914 verwisselde hij deze betrekking met die van chef van de afdeeling financiën ter gemeente secretarie te Utrecht. Vervolgens werd hij met in gang van 1 Juli 1917 benoemd tot directeur van het centraal bureau voor verificatie en financieel© ad viezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten. Op 1 October 1936 werd hij als zoodanig gepen sioneerd. Voorts maakte hij deel uit van de examen-com missie, belast met het afnemen van examens ter kYijging van een akte van bekwaamheid in de ad ministratie en controle der gemeente-financlën. Hij was eenige jaren voorzitter van de groep controle-ambtenaren der vereeniging van ambtena der gcm«ente-financiën en medewerker aan "het orgaan dier vereeniging. Na uittreding van de groep uit deze vereeniging werd onder zijn leiding de ereeniging van gemeente-accountants opgericht. De heer Meijer behoort tot de leidende redacteuren van „Financieel overheidsbeheer". Tot het houden van het efficiency-congres ln 1923 heeft de heer Meijer mede het initiatief genomen. Hij was een der oprichters van het Instituut 4oor Efficiency en voorts bestuurslid of commissaris van tal van coöperatieve vereenigingen. Front van nering en ambacht. Het Front van nering.en ambacht hield Woens dagavond in café-restaurant „Het Bolwerk" te Haarlem een vergadering, die gepresideerd werd door den heer P. P. F. -Oor, Jcrïngvertegenwoordi- ger te Haarlem-Noord van bovengenoemd Front. Deze sprak een woord van welkom. De heer G. H. Uylenburg te Haarlem, dis trictsvertegenwoordiger,- hield een rede over het onderwerp: „De opbouw van het Front van ne ring en ambacht en de werkwijze". Het doel van het Front is, zei spreker, mee te werken aan een zoodanige ordening van het bedrijfsleven, dat de neringdoenden en ambachtslieden een juiste plaats krijgen in het economisch leven in de nieuwe maatschappij. Beunhazerij en alles wat er mee samenhangt zullen worden uitgeroeid. Er moet een goed bestaan voor de leden der vakgroepen en gilden worden gewaarborgd: daarvoor is het noodig dat de belanghebbenden zich organiseeren. Spreker zette de werkwijze uiteen van hen, die in de vakgroepen en gildèn de leiding hebben. „Elke confessioneele groepeering zal van het Front van nering en ambacht worden uitgesloten: alleen zij zullen als lid worden toegelaten, die goede vak- menschen en van goeden, wille zijn. Niet alleen zul len hun sociale belangen behartigd worden, maar ook die van den geheelen hafideldrijvenden mid denstand. Het Front wil zich niet bemoeien met de nog bestaande tegenstellingen tusschen werkge vers en werknemers, roa&r wil alleen cn uitsluitend het algemeen belang'dienen. Getracht zal worden voor den zelfstandigen middenstander ingevoerd te krijgen een wettelijk geregelde ziekte-, ouderdoms- en invaliditeitsverzekering en een uitkeering bij de geboorte van een kind. Men zal probeeren het beste tp bereiken, wat te bereiken is. Ieder eer lijke neringdoende en ambachtsman kan lid van het Front worden, als maar-blijkt,-dat zij in een gezonde organisatie thuis hooren: er wordt daar bij geen acht geslagen op- godsdienstige of politieke overtuiging. De leiders der gilden en vak groepen hebben in dezen al veel kunnen bereiken voor de 40.000 leden, die het Front nu al telt. Dit Front brengt het nationaal socialisme in het bedrijfsleven en in de ambachten in practijk. Alles wat zich daartegen verzet, zal omver worden ge worpen, want de welvaart van het Nederlandsche volk gaat boven alles". Spreker critiseerdé tenslotte de werkwijze van de vroeger bestaande vakbonden en -vereenigin gen en protesteerde tegen de verdachtmakingen, welke van die zijde geuit worden tegen de nieuwe richting in het gilde- en vak wezen, die zich nu baan breekt. De rubberproductie in Ned.-Indië. SJANGHAI, 16 Sept. (Europapress). Uit Ned.- Indië zijn nieuwe berichten binnengekomen, waar uit blijkt, dat de rubbercultures de toegestane pro ductiequota in Juli niet bereikt hebben. De produc tie van de Ned.-Indische rubberplantages bedroeg in Juli 23.140 ton, de productie aan bevolkingsrubber 31.140 ton. De voorraad aan plantagerubber wordt voor eind Juli berekend op 31.753 ton. die aan be volkingsrubber op 20.387 ton. In totaal is de Nexi.- Indische rubberproductie in 1941 tot eind van Juli meer dan.30.000 ton bij het quotum ten achter ge bleven. (Eind Juni werd de geaccumuleerde achter stand der productie op 30.000 ton geraamd). Op vallend is, dat de plantages het quotum niet hebben bereikt, terwijl de inheemsche bevolking het quo- tüm reeds bereikt heeft. Over het geheel schijnt de verhoogirig van de rubberquota tot 120 pCt. voor het laatste kwartaal voor Ned.-Indië van geen practische beteekenis te zijn, daar de plantages blijkbaar niet in staat zijn haar productie op te voeren, terwijl de productie aan bevolkingsrubber eveneens haar hoogtepunt be reikt schijnt te hebben. Zelfs het weer in bedrijf ne men van gesloten plantages zal waarschijnlijk niet voldoende zijn om de productiequota te kunnen be reiken. Momenteel ligt ongeveer 8 pCt. van het rub berareaal in Ned.-Indië braak. Door^weer een aan vang te maken met de cultuur zou men de productie in de plantages met ongeveer 7 pCt. kunnen verhoo- gen, doch het Verschil tusschen deze productie en het productiequotum is meer dan tweemaal zoo groot. Britsche luchtaanvallen op Nederland. 's-GRAVENHAGE. 17 September. In den af- geloopen nacht vonden enkele aanvallen van Brit- sche vliegtuigen plaats. Door neergeworpen bom men ontstond vrij groote glasschade aan een kloos terkerk, terwijl ook een sanatorium beschadigd werd. Dooden of gewonden zijn niet te betreuren. DE MIDDENSTANDSCENTRALE. De Middenstandscentrale heeft den Hoofdinspecteur der directe belastingen te Haarlem den heer C. M. Moolcnburgh, bereid gevonden om een uiteenzetting te geven over de aangifte voor de Inkomstenbelasting. Het ligt in het voornemen deze bijeenkomt te hou den in de Muziekzaal van Cafè-Rest. Brinkmann aan de Groote Markt op 1 October a.s. des avonds om half acht. Behalve voor de leden van de aangesloten organi saties zal er ook voor andere belangstellenden gelegen heid gegeven worden tot het bijwonen van deze ver- gadering voorzoover de plaatsruimte zulks toelaat. I Verzoeken om uitgenoodigd te worden kunnen wor- I den gericht aan den secretaris van de Middenstands- centrale. den heer L Lam, ten kantore van de Nacht- I veiligheidsdienst, Wilhelminastraat te Haarlem, teL Tot onze zeer groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon JAN SINT G. SINT M. SINT— PIETERS Tuinlaantje 16 rood. Tijdelijk adres: Kraaminrich ting Zijlw^g 198. De Heer en Mevrouw BRAAKENBURG VAN BACKUM DE MENTHON BAKE geven met groote dankbaarheid en blijdschap kennis van de ge boorte van hun Zoon LAMBERT JOHANNES ASSE Bandoeng (N. O. I.) 29 Aug. 1941 Hierbij geven E. M. L. KESSLER en Mr. J. EVERTS Jr. kennis van hun huwelijk dat vol trokken werd te Velsen op 18 September 1941. Getrouwd: J. GOOSENS en A. C. H. RIS De Heer en mevrouw Goosens- Ris danken, mede namens weder zij dsche familie, voor de vele blij ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Heemstede, 18 Sept. 1941. Getrouwd: Mr. J. G. BETTINK en G. E. VEENHOVEN Heemstede, 18 September 1941. De Heer en Mevrouw Bettink- Veenhoven bedanken mede na mens hun wederzijdsche familie, voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij het verlies van onze geliefde Echt genoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder P. E. WISKER—OOSTROM betuigen wij U, in 't bijzonder de Buren, onzen hartelijken dank. Haarlem, Sept. 1941. Uit aller naam: JAC. J. WISKER. Tj. Wieberdink Chirurg PRAKTIJK HERVAT GEM.CONCERTGEB, ZONDAG 21 SEPT. Aanvang 2 en 7.30 uur: de man van de lach. Revue-Variëté Artisten-Show Onafgebroken lach" salvo's. ■Wereldberoemde Attracties Pr. 's avonds 1.50, 1.25, 1.-, 0,75, 0.50, 's middags 1.-, 0.75 0.50, 0.30. Zie ndvr-.-f van Zaterdag a.s Boschlaan 9 HERVAT VRIJDAG 19 SEPT. DE PRACTIJK. BANKETBAKKERIJ. Net meisje gevraagd voor huish. en winkel, P.G. Brie ven no. 6227 bur. van dit blód. In Bl'daal aan hoofdweg wordt v. 4 wintermaanden gem. BENEDENHUIS te huur agb. Brieven no. 6221 bur. van dit blad. gevr. v. direct te Castricum: k. typen, accuraat rekenen en enigs zins bek. m boekh. en admin. enige jaren kantoorerv. vereist. Br. m. verl. sal. aan MOS, Sta tionsplein 7, Castricum. Particulier biedt wegens omstan digheden te koop aan gelegen te Haarlem-N. Koopsom f 5600 per stuk. Brieven no. 6226 bur. van dit blad. Flinke jongen gevr. v. direct F-mt^s-'c Jean Bertholée. Gr. Houtstraat 128. ADVERTEERT IN DIT BLAD. BEKWAME COSTUUMSTRIJKSTER gevraagd Zich aan te melden: Chemische Wasscherij PEEPERKORN, Bleekersvaartweg 39. Heemsted*. WASSCHERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ PEEPERKORN, VRAAGT NETTE MEISJES, voor alle afdeelingen, met vergoeding van tramgeld. Zich aan te melden: Bleekersvaartweg 39. Heemstede. Jongedame, 30 jaar. zoekt plaatsing als JUFFROUW VAN GEZELSCHAP bij oude dame. extern, genegen lichte huish bezigh. te ver richten. Brieven onder nr. 6224 aan het Bureau van dit Blad. 2e MODISTE-VERKOOPSTER GEVRAAGD, voor TIJDELIJK of VAST. Zaterdagmiddag vrij. Brieven onder nr. 6223 aan het Bureau van dit Blad. VERTEGENWOORDIGER GEVRAAGD. Zij die in Boekhandel werkzaam geweest zijn genieten voorkeur. Salaris en provisie. Aanmelden Boekbedrijf Mercurius, Anslijn- straat 24, Haarlem. bericht aan de leden, dat de Krui denierswinkels GE- OPEND zijn van v.m. 8 uur tot n.m. 6 uur. Zaterdags tot n.m. 7 uur. \flinke's "'"uaat I6 Gen- C jS saMP°° pulnweg tti „9, "ubbe,e,en Van °°sb£eg W, WiM,W"Ce\S. ueeien 1 Ve'9'f' „_at 81, »oOl4- GEROUTINEERDE TYPISTE grondig bek. m. stencilwerk, ty pen v. acten, corr. enz. zoekt betrekking. Bez. dipl. Mulo. typen en steno Ned. 8 j. kantoorrout. Brieven no. 6222 bur. van dit blad. TE HUUR nog enkele midd.st. won. bev. 6 kam., Bruinzeelk. douche cel etc. Huurpr. vanaf f 40 p. m. Inl. „DE GIDS". Lorentzkade 360 tel. 10024. Heer vraagt gemeub. Zit- en Slaapkamer of zit-slaapkamer -met voll. pen sion in Haarlem tegen 1 October Br. aan A. P. Brouwer, Ronde laan 12, Bergen N.-H. Belooning Begin Augustus te Zandvoort of Haarlem verloren: EEN RING met paarl cn acht brillanten. Inlichtingen, die kunnen leiden tot terugbekoming, te verstrekken aan: Fa. SCHRöDER HEINE- KEN, Rokin 69, A'dam. Tel. 46863

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3