Haarlem's Dagblad De nieuwe bonnen Successen in den strijd om de{verdedigingsinstallaties van Leningrad. De Bonnen Ring om vier Sovjetlegers gesloten 59e JAARGANG No. 17870 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administrate 10724, T4825. Soendapleln 122Ï0. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRTJDÏG 19 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.4Ö Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17V2 Groentjes zie rubriek. De vergoeding van huisraadschade. Over de schade van voor 16 September 1941. Onze Haagsche correspondent schrijft: Be nieuwe regelen voor de vergoeding van huisraad- ichade zeggen, dat zij gelden voor huisraadschade, die ip èn na 16 September 1941 is toegebracht. Allicht al de vraag gesteld worden hoe het dan is met de. chadc, die voor den 16en September 1941 is ontstaan, ;en vraag, die ook voor Haarlem, dat eenige keeren is jebombardeerd, van belang geacht kan worden. Op iet departement is, in antwoord op een desbetreffende •raag. medegedeeld, dat de bedoelde schade (dus die voor 16 September 1941) inderdaad formeel niet >nder de nieuwe 'regeling voor de vergoeding valt; jit wil echter niet zeggen, dat voor deze schade een mdere methode van afwikkeling wordt gevolgd. Ook legenen die voor 16 September schade kregen profi- eeren van de nieuwe ruimere regeling. Aan de desbetreffende instanties zijn instructies ;egeven, overeenkomstig welke het mogelijk is de chade van voor den 16den September 1941 geheel op lenzelfden voet te behandelen als die welke onder de lieuwe regeling-valt. In wezen is dus de heele huisraadschaderegeling lerzien. De leeslust der Haarlemmers. Stads-Bibliolheek leende veel boeken uit. We hebben er reeds eerder de aandacht op gevestigd at de Haarlemmers den laatsten tijd veel boeken uit e Stads-Bibliotheek halen. Deze aangewakkerde lees- ust dateert van den zomer 1940. Ongetwijfeld staat in verband met de verplichte verduistering in iezen oorlogstijd. Veel menschen blijven 's avonds huis en korten zich dan den tijd met lezen. Nu de Statistische Gegevens der gempente Haarlem iver het le en 2e kwartaal van 1941 verschenen zijn, ;unnen wij een vol jaar overzien. Van 1 Juli 1940 ot 30 Juni 1941 werden door de Stads Bibliotheek te [aarlem uitgeleend 163.256 boeken. Daarvan werden >r 41.018 gehaald bij het filiaal in het Huis ter Zaa- en in Haarlem-Noord. In het jaar 1937 werden 118.211 boeken gehaald, .in J38 126.113 en in 1939 126.245. Het aantal is dus het aatste jaar met ongeveer 30 pCt. toegenomen. En er zit nog climax in In het halfjaar 1 Juli-31 )ec. 1940 werden er namelijk 73.315 boeken geleend en n het halfjaar 1 Januari-1 Juli 1941 89.941. Indertijd hebben wij al medegedeeld dat er. bij de ezers.geen bepaalde voorkeur is op te merken. Er pordt zoowel meer ontspannings- als ontwikkeltngs- ectuur gevraagd. Ook bestaat er veel belangstelling oor historische werken. Het bezoek aan de boeken- en courantenleeszaal an de Openbare Leeszaal is vergeleken bij andere aren niet toegenomen. Dit wordt evenwel verklaard lit het feit dat 's avonds als het donker is sommige nenschen bij voorkeur niet \op straat loopen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem brengt on er de aandacht van belanghebbenden, dat zij, die t bezit zijn van alarmpistolen zoover deze niet gedekt zijn door een bijzondere machtiging, waarvan de geldigheidsduur niet verloopen is en lag- of stootwapenen, welke bestemd zijn om op rglistige wijze te worden gebruikt (bijvoorbeeld de- enstokken, ploertendooders en boksbeugels), deze wa- enen vóór 1 October 1941 op werkdagen tusschen •12 uur v.m. en 25 uur n.m. aan het Hoofdbureau _n Politie te Haarlem .afdeeling Bijzondere Wetten, [medestraat no. lib, kunnen inleveren, zonder ver- 'olgd te zullen worden terzake overtreding van het be- laalde in art. 3 (1) en (2), en art. 11 U) en (3) der Wa- en verordening. Tevens moeten wapenverzamelaars vóór 1 October 841 nauwkeurige opgave doen onder vermelding «11 soo^t en aantal van- de vuurwapenen en munitie, welke zich onder diet verzameling bevinden. Nachtwakers stalen zelf. Wanneer 's morgens om 4 uur het straatverkeer peer vrij is, geven politie en recherche hun oogen xtra den kost, wijl op dat uur hier en daar lang- Ingerige lieden te voorschijn plegen te komen, ie hun buit in veiligheid willen brengen. Zoo trok dezer dagen op de Reguliersgracht te msterdam een fietser de aandacht van twee re- hercheurs, wijl hij "een groot pak. achter op zijn ijwiel vervoerde. Hij bleek een hoofdbewaker an een bewakingsmaatschappij te zijn en een rol tof te vervoeren, dien hij in een cape had ge- rikkeld. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat e rol stof afkomstig was van een confectiefabriek an de Prins Hendrikkade te Amsterdam, welker igenaars, met het oog op de vele textieldiefstallen 1 den laatsten tijd, een nachtwaker hadden aan- esteld, die in de fabriek dienst deed. Deze bewa- er had tezamen met den hoofdbewaker die hem otabene moest controleeren, den rol stof, welke en waarde van pl.m. f 450 had, tot goeden buit erklaard. De beide oneerlijke bewakers zijn in arrest ge teld. PRIJSREGELING VOOR MOSSELEN. In verband met de opening van het mosselensei- oen per 15 September jl. is in de Staatscourant an dien datum een prijsregeling voor mosselen ge- ubliceerd. Van belang voor den consument is voorts, dat oor mosselen in azijn, gelei en tomatensaus even- ens een prijs is vastgesteld. Op deze wijze is voor omen, dat de prijs van het onbewerkte product oor latere bewerking onevenredig zal oploopen en koste van den consument. .KIPPENDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT. Ben landbouwer In de gemeente Naardon, die feds tweemaal gedupeerd was door een dief, die zijn Ippen stal, heeft thans den man op heeterdaad eten te betrappen. Eenige dagen geleden kwam de landbouwer tot de mtdekking. dat uit zijn kippenhok 7 hennen waren ntvreemd en twee dagen later was de pluimvee- tapel weer met 4 kippen verminderd. De diefstallen eschiedden steeds op klaarlichten dag en de land- ouwer gaf hierop zijn oogen goed den* kost. Thans is het hem gelukt den dief op heeterdaad betrappen. Hij zag den man in gehurkte houding oor het kippenhok zitten en zonder dat de dief het emerkte waarschuwde hij een in de nabijheid wer- enden arbeider, waarop beiden het land afzetten, p het laatste moment ontdekte de dief het voor em dreigende gevaar en zette het op een loopen. [et eenige groote sprongen wist de landbouwer den tf nog juist te grijpen, waarbij heiden half in een oot geraakten. De man werd door de intusschen ewaarschuwde politie overgenomen en naar het olitiebureau overgebracht. Het bleek een Amster- smmer te zijn. die zich op der) Rijksweg regelmatig ainde voor wielrennen en en passant de kippen egnam en dezo in Amsterdam verkocht MEISJE IN EEN KELDERPUT VERDRONKEN. KERKRADE, 18 September. In Banholt, gemeente eer, is het vierjarig dochtertje van den landhouwers- milie H in een kelderput gevallen, waarin water as geloopen. Na enkele minuten werd het lijkje •gehaald. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Minder brood, meer aardappelen 's-GRAVENHAGE. 19 September. Voor het tijdvak van Zondag 21 tot en met Zaterdag 2 7 Sep tember zijn als nieuwe bonnen aangewezen: voor brood of gebak, vleesch of vieeschwaren en melk de nummers 36 en voor aardappelen bon 37 re serve. De aangekondigde vermindering van het brood rantsoen gaat met deze periode in. Op de bonnen 36-4 brood zullen de gewone 4 rantsoenen verkrijg baar zijn, doch voor de 'overige bonnetjes 36 brood zal in plaats van 1 rantsoen de volgende week y2 rantsoen worden verstrekt. Tengevolge hiervan wordt de wekqlijksche hoe veelheid brood: voor kinderen tot en met 3 jaar 900 gram, voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar 1800 gram, voor kinderen van 14 tot en met 20 jaar, 2000 gram en voor volwassenen 1S00 gram. Daartegenover staat een verhooging van het aardappelenrantsoen met Vz kilo, zoodat op bon 37 reserve 3 y2 kg. aardappelen gekocht zal kunnen worden. MUZIEK IN HET FRANS HALSMUSEUM. be?Pzïïfeanndin!! M SföSE sedood en 40 persoïen gewond. De onbekende ber zullen In het Trens Hals Museum des m.d.dags dadcrs wisl le ontsnappen Te Kant0„ zij„ door ee„ Een oorlogsdrama. Wegens mishandeling met doodelijken afloop IVi jaar geëischt. BREDA. 18 September. Tijdens de oorlogs dagen van 1940, toen een groot aantal inwoners van Breda overhaast de vlucht nam begaven ook twee jongemannen uit Breda zich per auto naar België. In Brussel aangekomen kregen de jongelui twist, omdat een hunner den wensch te kennen gaf in de Belgische hoofdstad te willen blijven, terwijl de ander er op stond verder te rijden. Het kwam ten laatste tot een handgemeen en in een driftbui sloeg een twintigjarige Bredanaar zijn vriend dood. Donderdag had hij zich ter zake van doodslag, subsidiair zware mishandeling met doodelijken af loop te verantwoorden voor de rechtbank te Breda. Na getuigenverhoor eischte de Officier van Justi tie tegen verdachte terzake van zware mishande ling met doodelijken afloop een gevangenisstraf voor den tijd van 2>/2 jaar. Staat van beleg in Kanton. Bomaanslagen te Nanking en Kanton, vuurgevecht te Sjanghai. Uit Sjanghai meldt het D.N.B.: Als gevolg van een bomaanslag zijn te Nanking twee Japanners, vier Chi- muzikale uitvoeringen plaats hebben, waarbij mede werking verleenen de dames Lietje van Vliet, sopraan, Maria de Jong, piano en de heer Henk van Kempen, fluit. Poging tot doodslag op zijn echtgenoote. LUNTEREN, 19 Sept. -Wegens poging tot dood slag op zijn echtgenoote is door de gemeentepolitie te Lunteren gearresteerd zekere G. F. - De man is ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem gesteld. bomaanslag in een bioscoop in de buurt van het hoofd kwartier van de Japansehe marine twintig personen gedood. Door een anderen bomaanslag werd een res taurant en twee auto's waarin Japanners gezeten wa ren vernield. In deze stad is thans de staat van beleg afgekondigd Te Sjanghai is Woensdagmiddag een vuurgevecht geleverd tusschen terroristen en manschappen van de Japansehe marine-landingsbrigade. Drie Japanners werden gewond, een Chinees werd gedood. Een an dere Chinees is door drie terroristen, die wisten te ontkomen, doodgeschoten. Alle bioscopen en vele plaat sen van vermaak zijn gesloten. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Havenwerken in Zuidoost Engeland gebombardeerd. Hoofdkwartier van den FÜhrer, IS September (D.X.B.) Hot opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Oekraïne gaan de aanvalsoperatles ten Oosten van den Dnjepr onweerstaanbaar voort. In den strijd om de verdedigingsinstallaties van Leningrad werden groote successen behaald. On derdeden van een enkele divisie infanterie hebben alleen 119 kazematten bestormd. In het zeegebied vart de Krim. voor het eiland Oesel in het La- dogameer, aan de monding van de Wolchow en in de Witte Zee heeft de luchtmacht drie transport schepen. in totaal -metende 3000 b.r.t. tot zin ken gebracht en 16 andere schepen zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden dat een groot deel van deze scheepsrulmte verloren is gegaan. Bovendien werden een torpedojager, twee duikbooten en vier motortorpedobooten der. Sovjets vernietigd. Motortorpedobooten hebben voor de Engel- sche kust een door torpedojagers en bewakings- vaartulgen krachtig Beschermd Brltsch convooi aangevallen en óndanks de krachtige afweer vier vijandelijke koopvaarders met een totalen in houd van 25000 b.r.t. tot zinken gebracht. Na een succesvol gevecht met de Britsche torpedojagers keerden alle booten onbeschadigd terug. Bij de Farör-eilanden werd een groot koopvaardij schip door vliegtuigen, welke uitgestuurd waren voor gewapende verkenning der zee. in scheer- vlucht zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht havenwerken in Zuid-Oost-Engeland ge bombardeerd. Bij pogingen om gisteren de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen, verloor de Britsche luchtmacht achttien vliegtuigen. Hier van werden 15 in luchtgevechten en drie door (Je luchtdoelartillerle neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Een gering aantal Britsche bommenwerpers heeft In den afgeloopen nacht storingsaanvallen ondernomen op Zuidwest-Duitschland".' Het oud-West-Frïesch costuum luisterde het ringsteken met paard en kar, dat te Hoorn werd gehouden ter gelegenheid van den L. T. M.-dag, op. De heer en mevrouw Houter uit Wognum vormden een interessant paar, niet het minst om de karakteristieke kleederdracht. (Foto Pax-HollandDe Haan c) In den loop der vorige week hebben wij de ver melding der distributiebonnen slechts tweemaal op genomen. Naar aanleiding van verscheidene verzoeken van lezeressen, om dit dagelijks te doen hebben wij, zooals men opgemerkt zal hebben, de dagelijksche publicatie sinds Maandag 1.1. in beknopten vorm her vat. Wij zullen die ook in den vervolge blijven toe passen met speciale uitvoerige lijsten op Vrijdag er Zaterdag, zoodat men in zijn courant voortdurend volkomen op de hoogte wordt gehouden en in geval van twijfel het nummer van denzelfden dag zal kun-* nen raadplegen. WINTERHULP NEDERLAND AM. Haarlem Vrijwillige medewerkers gevraagd voor de eerste collecte. Do eerste geldinzameling? zal plaats hebben gedu- mde de week van 29 September tot 4 October. Deze geschieden door middel van een Iljstencollecte ings de huizen. Een aantal collectanten, wljkhoofden en assisten- >n heeft zich hiervoor reeds opgegeven, maar voor oeclen gang van zaken is hun aantal nog niet oldoende. Daarom doet het plaatselijk Bureau een dringend creep op allen, die het wel met Winterhulp mee-, m zich alsnog zoodra mogelijk op te geven.- ttzij om dienst te doen als wijkhoofd of assistent, in wel als collectant. Aanmeldingen worden gaarne zoodra mogelijk, in- ewaeht aan het kantoor van Winterhulp, Ged. Oude ïracht 47, telefoon 20047. Zware tuchthuisstraffen tegen communisten. s-GRAVENHAGE, 18 September. In het proces tegen communisten uit Amsterdam heeft het Deut sche Obergericht in den Haag Donderdag vonnis geveld. 22 beklaagden werden veroordeeld t<^t tucht huisstraffen tot 12 jaar. Van het uitspreken van nog zwaardere straffen heeft men alleen afgezien, om dat de beklaagden geen leidende functionarissen waren en hun daden gepleegd zijn vóór 22 Juni 1941. den dag waarop de oorlog met de Sovjet-Unie begon. Wie na den 22en Juni 1941 communistische actie voert, heeft, zooals reeds bekend is gemaakt, de doodstraf te wachten. (A.N.P.) Ter dood veroordeeld wegens begunstiging van den vijand. 's-GRAVENHAGE. 19 September. Het Kriegs- gericht heeft vijf Nederlanders, die hulp verleend hadden aan Engelsche vliegers die na een nood landing hadden trachten te ontkomen, wegens be gunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken door middel van den k°Naar aanleiding van het bovenstaande wordt de bevolking er opnieuw op gewezen, dat in derge lijke gevallen ook in de toekomst de hardste straffen zullen worden opgelegd. Waarschuwing. 's-GRAVENHAGE. 19 September. In den nacht van 15 op 16 September is een Nederlapdsch burger, die zonder daartoe de bevoegdheid te hebben een militaire inrich«ng in de omgeving van Amsterdam naderde, door een wachtpost doodgeschoten, aaar hij op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens duidelijk hoe ge vaarlijk het is, wanneer men, zonder daartoe verlof te hebben, militaire, Inrichtingen nadert. I-Iet zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, die meenen op lichtzinnige wijze militaire verbodsbepa lingen te kunnen negeeren. Ook Engelsche troepen Teheran binnengerukt. HELSINKI, 19 September (D-N.B.) De Moskousche nieuwsdienst meldt uit Lcyiden, dat op 18 September I ook Engelsche troepen Teheran, de hoofdstad van Iran, zijn binnengerukt. Generaal Joanitziu gesneuveld. Chef van het Roemeensche hoofdkwartier. BOEKAREST. 19 September. (D.N.B.) De chef van het groote hoofdkwartier van het Roe meensche leger, generaal Joanitziu, is op 17 September op het veld van eer gevallen, zoo meldt het Roemeensche persbureau.-"- Een vliegtuig heeft gisteren zijn stoffelijk overschot naar Boekarest over gebracht, waar het in het gebouw van den generalen staf op de baar is gelegd. De teraardebestelling vindt heden plaats. Amerjkaansche vloot bereid bevel tot schieten uit te voeren. Verklaring van admiraal Greanstad. NEW YORK, 19 September (A.N.P.) Volgens een bericht van United Press uit San Francisco heeft admiraal Greanstad, de chef van het twaalfde Ame- rikaansche marinedistrict, verklaard, dat de Ameri- kaansche vloot thans bereid' Is het bevel tot schieten van president Roosevelt uit te voeren. Admiraal Greanstad meende- verder te moeten waarschuwen voor de mogelijkheid van een aanval der spilmogondheden op de militair zwakkere Zuld- Amerïkaansche landen. V Victorie Duitschland wint ooor Europa op alle fronten EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL HOOFDKWARTIER VAN DEN FllHRER, 19 September (D.N.B} Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: ..De concentrische aanvalsoperaties van de le gergroepen v^n generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt en- van generaal-veldmaarschalk Von Boek hebben thans geleid tot een nieuwen, ge weldigen omsingelingsslag. In aansluiting op den slag bij Gomel waren sterke strijdkrachten opgerukt naar den boven- en benedenloop van den Desna om in hardnek kige gevechten den overgang over de rivier te forceeren. Van hier uit werd de aanval naar het Zuiden voortgezet om een verbinding tot stand te brengen met een groep strijdkrachten, welke den Dnjepr aan weerszijden van Krementsjoeg onder de moeilijkste omstandigheden over een breedte van 120 Kilometer had overwonnen en in den strijd was geworpen voor een aanval naar het Noorden. Sedert 13 September is de vereeni- ging van deze strijdkrachten 200 Kilometer ten Oosten van Kief voltooid. Zoodoende is de ring om vier Sovjet armeeën gesloten. Haar vernieti ging is in vollen gang. Aan het schitterende verloop van deze opera ties hebben de luchtvloten van Generaloberst Löhr en van den Generaal-veldmaarschalk Kesselring een groot aandeel-. Duitsche troepen boeken terreinwinst bij Leningrad. Ook aan het Finsche front vorderingen. De strijd om de versterkingen van Leningrad is den lTen September onder taaien tegenstand van de Sovjets door de Duitsche troepen met succes voort gezet, zoo wordt aan het D.N.B. van militaire zijde medegedeeld. Op verscheidene plaatsen poogden de Sovjets door tegenaanvallen, die door zware pant serwagens werden gesteund, den Duitschen op- marsch te stuiten. Desondanks gelukte het den Duit schen .troepen nieuwe terreinwinst te behalen. In een kranigen opmarsch rolde een Duitsche divisie infanterie een sterk verdedigde stelling der bolsje wisten op en stelde zij talrijke bunkers buiten ge vecht. Na de doorbraak door deze stelling ver overden de troepen dezer divisies een vrij groote plaats en maakten zij een groot aantal gevangenen Tevens werd oorlogsmateriaal buit gemaakt. De Duitsche troepen bij Leningrad hebben, naar een oorlogscorrespondent meldt, een telegram op gevangen, dat uit de ingesloten stad naar Moskou was gezonden en dat den volgenden inhoud hee,ft: „Wij hebben geen brood en geen levensmiddelen meer. Waarvan moéten wij .'even? Het volk kan niet langer hongerlijden, het volk houdt het niet uit". Het antwoord uit Moskou luidde: „Wij zullen zien. dat wij jullie brood en levensmiddelen stu ren". De Duitsche soldaten konden in dit verband alleen maar vaststellen dat er voor Leningrad gëen enkele toevoerweg meer is. Ook aan het Finsche front hebben, naar het D.N.B. verneemt, de verbonden Duitsche en Fin sche troepen nieuwe terreinwinst behaald. Een Sovjetgevechtsgroep werd ingesloten en staat op het punt vernietigd te worden. Tevens werd bij deze gevechten oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. i - ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Naar het D.N.B. verder verneemt hebben de Duitsche luchtmacht en het afweergeschut Woens dag 69 Sovjetvliegtuigen vernield, waarvan 41 bij luchtgevechten, 13 op den grond en 15 door afweer geschut. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. ZWAAR WAS DE STR1J1» OM 1BORG. Van een spoorwegovergang bleef niet veel meer over dan een ruïne van steen en ijzer. (Foto Orbis-Holland) In den nacht van Woensdag op Donderdag heb ben Duitsche vliegtuigen met 'goed gevolg militaire doelen te Moskou en Odessa aangevallen. De aanval op Odessa duurde van het vallen van de duisternis tot de schemering. De havenwerken en militaire doelen in de stad zijn door de Duit sche luchtmacht gebombardeerd. Meer dan hon derdduizend kilogram brisant- en brandbommen werden uitgegooid, met aanzienlijk succes. In de geheele stad werd het ontstaan van branden ge constateerd. In den centralen sector steunde de luchtmacht de operaties van het landleger door het bombardee ren van vijandelijke troepenconcentraties, goederen treinen en belangrijke aajjvoerwegen. De Sovjets leden hier zware verliezen. Duitsche Stuka's brachten gevoelige schade toe aan kazematten en veldstellingen. Voor de kust der Zwarte Zee werden oorlogs- en koopvaardijschepen der Sovjets'door gevechts vliegtuigen en Stuka's aangevallen. Westelijk van de Krim werd een koopvaarder van 5000 ton zoo ernstig beschadigd dat het verloren geacht kan worden. Een schip van 1000 ton werd tot zinken gebracht. Twee koopvaarders van 1000 ton wer den ernstig beschadigd, terwijl ook een torpedo- kruiser der Leningrad-klasse met succes werd ge bombardeerd. Op het Ladogameer werden drie koopvaarders en in een riviermonding eveneens drie schepen zwaar beschadigd. In het Westelijke deel van het Ladoga meer werden vijf Sovjetschepen met goed gevolg bestookt. DE GEVECHTEN IN DE LUCHT. Officieel wordt medegedeeld: ln een luchtge vecht met 14 vijandelijke vliegtuigen boven net Middengedeelte van de Swir werden zeven daar van neergeschoten. Ook boven de Biestarjoki op de Landengte van Karelië werd een Sovjettoestel ten val gebracht. Bovendien hebben Finsche jacht vliegtuigen in verscheidene luchtgevechten tien machines van (jlen tegenstander beschadigd. Door het afweergeschut werd eveneens een vliegtuig omlaag gehaald, zoodat de vijand vandaag in to taal negen vliegtuigen heeft verloren. Van bevoegde zijde Wordt uit Boekarest mede- ;edeeld dat Roemeensche jagers op 14 September j bolsjewistische vliegtuigen hebben neergescho ten. Op 15 September schoten Roemeensche jagers tijdens luchtgevechten boven Odessa tegen nume riek sterkere vijandelijke strijdkrachten eveneens 9 Sovjettoestellen neer. Engelsche berichtgeving over lucht aanvallen op Berlijn. BERLIJN, 19 September. D<j A.NP.-corres- pondent meldt: De hier ontvangen Engelsche dagbladen van de vorige week geven zulk een ronduit belachelijk ver slag van den Engelschen luchtaanval op Berlijn in den nacht van 7 op S September j.l. dat men hier graag die bladen huis aan huis zou willen versprei den ais het beste getuigenis van den leugcnachtigen aard der Engelsche legerberichten en van de Engel sche zwakte.'welke zulke snoeverijen klaarblijkelijk noodig heeft om hot zinkende moreel in eigen land hoog te houden. Zou men deze verslagen moeten gelooven, dan hadden 300 Britsche bommenwerpers van heb grootste en nieuwste type niets anders ge daan dan maar boven het centrum van Borlijn rond vliegen van voor midddernacht tot het ochtendgloren toe, waar zij op hun gemak de meest waardevolle doelen vernielden tot die arme Berlijners sidderend van doodsangst uit hun kelders kwamen gekropen. „Alle Duitsche bommen op Leningrad zullen wij op Berlijn vergelden", heet het ergens in deze Engel sche kranten. Hier echter kan men in feite vaststel len dat deze Engelsche hulp aan de Sovjets van het zelfde gehalte of nog minder Is dan do Engelsche „hulp" aan Nederland in Mei 1940. Dat men van Engelsche zijde na twee jaar oorlog slechts tot zulke zwakke pogingen in staat Is, kan alleen maar duiden op den deplorabeien toestand, waarin Albion zelf is gerartkt. Opstand in Irak. ANKARA, 19 September (A.N.P.) In eon of ficieel communiqué van de regeering van Irak wordt medegedeeeld dat ln het gebied van Duleimanlen een opstand van vrij grooten omvang is uitgebroken. VERDUISTEREN van 19.47 tot 7.22 Maan 20 Sept. ep 6.14,19 Sept. onder 18.S9

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1