iepenhout iiC van Siims GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN c? TELEF I387Ó C2L.) HAARLEM JE BANKZAKEN coupons KORT NIEUWS Aanvallen der Duitsclie luchtmacht. De resultaten der laatste dagen. Het D.N.B. meldt d.d. 18 September: Het Duitsche luehtwapen heeft Groot-Brit;annië ook de laatste dagen met succes aangevallen. Terwijl de verkenning bóven ree rondom Engeland overdag en het leggen vna mijnen voor Engelsche havens bij nacht voortdu rend werd voortgezet, hebben bommenwerpers ten Westen van de Hebridcn een tankboot van 7300 b.r.t. en aan de Oostkust uit een convooi een transportschip* van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Voorts brachten zij vijf koopvaarders, gedeeltelijk in scheervluchten, en een torpedojager zware beschadiging toe. Behalve de vliegvelden waren de haveninstallaties van het eiland aan de Oost- en Zuidoostkust bij dag en bij nacht het doel van de Duitsche bomaanvallen. Even actief waren de Duitsche gevechtsvliegtuigen op de Middellandsche Zee. Tobrock en Mersa Ma- troeh werden verscheidene malen gebombardeerd. Het vliegveld van Kaïro werd zwaar getroffen, troepen concentraties en colonnes vrachtauto's bij Bir Habata werden uiteengedreven en de reede van Suez en de haven van Alexandrië, benevens Port Taufio werden aangevallen. De Britsche vliegers vertoonden zich, naar fcan het D.N.B. gemeid wordt, slechts in geringe mate boven het Kanaal en het bezette gebied. Zij hebben het niet gewaagd hun mislukte non-sfopoiiensief ook maar te trachten te hervatten. Zij beperkten zich in het duister van den nacht tot aanvallen op Noord-, West- en Zuidwest Duitschland. Daarbij leden zij door nachtjagers en afweergeschut echter weer zware verliezen, n.l. 14 bommenwerpers in twee nachten. De verliezen van de Britten stegen in het Westen, boven Duitschland en de Middellandsche Zee tot de opmerkelijke hoogte van 21 bommenwerpers in vier dagen, terwijl het Duitsche luehtwapen in hetzelfde gebied en denzelfden tijd slechts 5 toestellen bedroe gen. Een Sovjet-snelboot, welke in de Oostzee werd buitgemaakt, werd door de Duitsche krijgs- marine naar een van haar bases overgebracht. (Foto Orbis-Holland) „Marathonloop niet den oorlog." Dr. Goebbels over de politiek van Roosevelt. Het D.N.B. deelt mede: In „Das Reich" wijdt ar. Goebbels een. artikel aan de laatste maatregelen van Roosevelt. Aan de hand van de feiten wijst hij op de steeds duidelijker wordende, openlijke provocatieve bedoelingen van Roosevelt tegenover Duitschland. Roosevelt is de man, aldus dr. Goebbels. die den oor log welken hij beloofde te zullen voorkomen in een Marathonloop achterna jaagt1 om hem tenslotte mis schien toch nog in te halen. Sedert zijn herkiezing als president heeft hij geen ander streven meer getoond dan de heiligste verzekeringen dat hij de V. S in geen geval in oorlog zou brengen te negeeren Dr. Goebbels herinnert aan de vele verklaringen van Roosevelt, te beginnen met de pathetische belofte aan de moeders dat hij het leven harer zoons zou ontzien, tot aan het bevel aan de Amerikaansche vloot tot het beschieten van Duitsche oorlogsschepen. Hierin ziet dr. Goebbels een „corpus delicti" der oneerlijkheid van Roosevelt. De groote meerderheid van he't Amerikaansche volk, aldus minister Goebbels, wijst een oorlog af Het mag meer anglophiel zijn. het mag de Engelschen mate rieel steunen, over één ding zijn alle Amerikanen het eens: geen actieve deelneming aan den oorlog. Alle door de Joden en andere' oorlogsdrijvers ontketende lasterpropaganda heeft de Amerikanen niet van dat standpunt af kunnen brengen. Dat weet Roosevelt na tuurlijk ook, maar nu hij weer vast in het zadel zit. zoekt hij incidenten waar hij ze maar kan vinden. Men begijpt hoe verlicht hij zich voelde toen hij in het voorval met de Greer eindelijk een mogelijkheid zag om er op los te trekken, De voorstelling, die hij van het „mysterieuze" incident liet verspreiden, is even belachelijk als ongeloofwaardig. Men zou den Duitschen duikbootkapitein nog moeten zoeken, die onder deze omstandigheden Roosevelt het genoegen zou doen het eerste schot te lossen. Aan de Kanaalkust 18 Engelsche vliegtuigen neergehaald. BERLIJN, 18 September (A.N.P.) Het aantal -Britsche vliegtuigen, dat gistermiddag aan de kust van het Kanaal is neergeschoten, is tot 18 gestegen. Op een Fransch stadje hebben de Engelschen brisantbommen laten vallen, waardoor tien woonhuizen verwoest wer den. Vijf burgers werden gedood en negen gewond. BRüNN, 18 Septanber (D.N.B.) Op het station in een voorstadje van Brünn is hedenochtend vroeg een ernstig ongeluk gebeurd. Op het slation stond een groote menigte te wachten op een trein In het half duister was de menigte op een vrij spoor gaan staan. Plotseling naderde op dit spoor een sneltrein, welke met onverminderde snelheid reed. Achttien personen werden op slag gedood. Enkele personen werden zwaar en verscheidene licht gewond. TER DOOD GEBRACHT. VICHY, 18 September. Naar uit Algiers gemeld wordt, zijn daar Donderdagochtend twee Franschen, die wegens hoogverraad ter dood waren veroordeeld, doodgeschoten. (D.N.B Jiacktkeiichten- BARNEVELD. Plulmveemarkt. Oude kippen f 2,25— f2.55. Oude kippen per K.G. f 0,90. Oude hanen f 1,25— f2,50. Jonge hanen f 0,75—f 1,50. N.B. Blauwen per K.G. f2.25f 3.25. Jonge hennen f 2—f 3,20, Du'ven, per paar f5 f 9. Tamme eenden f 0.75—f 1. Ganzen f 8f 15. Tamme konijnen f4f7,50. Wilde konijnen f 1.10 Jonge patrijzen f 1. Piepkuikens f 0.25—f 0,35. Aanvoer 8500. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren f 1,05 per K.G. Eendeneieren f 7. Aanvoer 40.000. Handel vlug. Veemarkt Zeugen f 120—f 200. Biggen f 14f 21. Nuchtere kalveren f 10—f 22. Aanvoer 86. Handel Iets minder vlug. Hoofdredacteur: R. W. I'. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C'. J. van Tilburg, Heemstede, LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN GIERSTRAAT 27, TELEF. 16764 (Adv. lngez. Med.) CURSUSSEN IN HUISELIJKE ZIEKEN VERZORGING De .afdeeling Haarlem van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is voornemens we derom cursussen te organiseeren in huiselijke zieken verzorging. Deze cursussen, die zich in onze Provincie in een groote belangstelling mochten verheugen, (reeds 170 cursussen werden vanwege „Het Witte Kruis" geor ganiseerd) beoogen door eenvoudig en voor ieder be vattelijk onderricht aan vrouwen en meisjes eenvou dige voorlichting te geven op het gebied der zieken verzorging. De cursussen worden uitsluitend gegeven door in actieven dienst zijnde Wijkverpleegsters, de eenige daartoe door de autoriteiten bevoegd en geschikt ge oordeelde krachten. Deze weten uit ervaring in den dagehjksche omgang met de thuis verpleegde zieken en hun huisgenooten het best wat aan de verzorging ontbredkt en wat zij aan deze laatsten moeten bij brengen om dit onderricht te dóen beantwoorden aan zijn bedoeling: De verzorging van de zieken thuis zoo goed mogelijk te maken. Wil de Wijkverpleging, die ten doel heeft de ver pleging der zieken door de deskundige Wijkverpleeg sters te behartigen, tot haar recht komen, dan zullen de huisgenooten, die na het bezoek van de zuster met de zieke achterblijven, fn staat moeten zijn deze be- hoorlijk te verzorgen, de aanwijzingen van de Wijk zuster te verstaan en in practijk te brengen. Dit begrip nu aan aan de ondeskundige huisge nooten bij te brengen wordt met het geven der cur sussen in huiselijke ziekenverzorging beoogd. Hoewel er op dit oogenblik nog geen aanleiding is tot ongerustheid dienen wij ons bij voortduring reken schap te geven van de consequenties, die een onver hoopte toeneming van patiënten zou meebrengeri, en is het juist in dezen tijd voor elke huisvrouw, voor elk meisje van het grootste belang dezen cursus te volgen, opdat in tijd van nood hare handen bij de verzorging van zieken in het gezin niet verkeerd staan. Is het dragen van een padvindersmes strafbaar? Een Utrechtsche jongeman was door den Kanton rechter vrijgesproken van het feit waarvoor hij terecht moest staan namelijk het dragen van een z.g.n. pad vindersmes. De ambtenaar van het O.M. was van meening dat een dergelijk mes wel onder de politie verordening viel. In appèl bij de Haarlemsche Recht bank vorderde de Officier f 3 boete met inbeslag neming van het mes. De Rechtbank zal 2 October in deze zaak vonnis wijzen. Gerechten ter vervanging van vleesch. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijftEen belangrijk onderdeel van het menu, dat tevens nog al wat hoofdbrekens kost, is het vleesch. Vleesch bestaat voor 15 tot 20% uit eiwit, een belangrijke bouwstof voor de lichaamscellen. Als vervanging komen in aanmerking die voe dingsmiddelen, die een flinke hoeveelheid eiwit bevatten. Dit zijn o.a. visch, garnalen, mosselen, peulvruchten, havermout, melk, taptemelk, karnemelk, kwark, diverse melkpoeders, kaas en eieren Men zoekt echter.niet alleen naar gerechten, die gelijke voedingswaarde hebben maar die ook zoo pittig zijn en die in uiterlijk èn vorm op vleesch gelijken. Visch, garnalen, mosselen, peulvruchten en havermout leenen zich daar- goed voor. Gehakt, lapjes of coteletjes kan men er van vormer.. Men: maakt ook wel aardappel- en rijst koekjes, die het vleesch in uiterlijk en na toe voeging van ingrediënten als ui, tomaat, yeter- selie, aroma, ook in smaak benaderen. Daar het hoofdbestanddeel van rijst en aard appelen geen eiwit, maar zetmeel is, kan men gerechten hiervan als koekjes, croquetten e.d. niet in voedingswaarde met vleesch gelijk stellen. Men moet er dan voor zorgen, dat een eiwit rijk product in den maaltijd voorkomt, door b.v. een nagerecht te geven, waarin taptemelk, karnemelk of de poeders*daarvan, verwerkt zijn. In havermoutlapjes en peulvruchtengehakt kan men niet zooveel ingrediënten verwevken, dat men een gerecht krijgt, dat voldoende het vleesch vervangt. Ook hier is aanvulling van andere eiwitrijke voedingsmiddelen noodig. HAVERMOUTLAPJES (4 personen). 125 gr. havermout, 1% dl. water of melk, 60 gr. bloein, boter, fijngehakte ui en peterselie, zout, peper en noot. De havermout pl.m. 1 uur in het water of de melk weeken, met bloem, fijngehakte peter selie en ui vermengen en op smaak afmaken met noot, peper, zout en desgewenscht wat aroma. In de koekepan de boter verwarmen. Van het deeg lapjes vormen en deze aan beide zijden niet te vlug bruin bakken. Van de over gebleven boter een bruine saus maken, waarin men de lapjes even kan opwarmen. PEULVRUCHTENGEHAKT, -KOEKJES, -CO- TELETTEN. 300 gr: linzen,erwten, boonen of capucijners, 1 uitje, peterselie, aroma, paneer meel, bloem, boter. De peulvruchten een nacht weeken en met het weekwater gaar koken, des gewenscht in da hooikist. Daarna op een zeef goed uit laten lekken. De peulvruchten met een vork fijn maken, geraspte ui, peterselie en aroma toevoegen en van het mengsel ballen, voekjes of coteletjes vormeVi. Een papje maken van bloem en water, hierdoor de ballen wen telen en deze daarna door paneermeel wentelen. Het gehakt bruin braden en zoo lang door warmen zonder deksel op de pan, tot de ballen ook van binnen goed warm zijn. Een tomaten saus, waarin het peulvruchtenvocht verwerkt is, bij het gehakt geveiy. GARNALENGEHAKT. 300 gr. garnalen, 75 gr. oud brood of paneermeel of 100 gr. aardappelen, wat water. zout. peper, nootmuskaat, fijngehakte peterselie en wat boter. Het brood weeken in het water en evenals de aardappelen fijn maken. De garnalen fijn snijden en vermengen met het brood of de aardappelen en de kruiden. Van het mengsel een groote bal of kleine balletjes vormen en deze als gehakt braden. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V.. Amsterdam.) Surseance van betaling: Namens de Naamlooze Vennootschap Onderlinge Onroerende Goederen Exploitatie Maatschappij, ge vestigd en kantoorhoudende te Amsterdam, is door den procureur mr. M. M. G. Th. de Kort bij de Arron- dissements-Rechtbank te Amsterdam ingediend een verzoekschrift om surséance van betaling. De recht bank, Eerste Kamer, heeft bij hare beschikking d.d. 17 September 1941 de surséance voorloopig verleend. Bewindvoerder mr. A. C. van Zeggelen, te Amsterdam. Keizersgracht 392. Verhoor: Maandag, 6 October 1941, des voormiddags te 11 uur in haar Raadkamer in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. Uitgesproken: 17 Sept. Casper Höweler. wonende te Huizen N.H., Atelierweg 12. R.C. mr. G. A. Schreuder. Cur. mr. F. J. J. Strater, Spul 7, Amsterdam. 17 Sept. De Naamlooze Vennnootschap Bouw-Handel en Exploitatie Maatschappij „Bintang", statutair ge vestigd te Utrecht, kantoor houdende te Bilthoven, gemeente de Bilt, R.C. mr. A. D. van Regteren Altena, Cur. mr. W. J. C. Vermeulen te Utrecht. 17 Sept. Hendrik Balt Dzn.. schilder, te Deventer, Diepenveenscheweg no. 221. R.C. mr. J. Milders. Cur. mr. G. J. van Frankenhuyzen, te Deventer, Keizer straat 18. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 15 Sept. Ph. F. Peereboom, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 15 Sept. W. J. A. Koenen, lederwerker, destijds te Zaandam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Ultk. nihil aan conc. cred. £aatste t"Belichten Italiaansch weermachtsbericht Engelsche aanvalspogingen in Oost-Afrika verijdeld ROME. 19 September. (Stelani.) In zijn wecr- machtbencht no. 472 maakt het Italiaansche op perbevel het volgende bekend: „Noord-Afrika: omtrent den strijd te land niets nieuws te vermelden. De Engelschen ondernamen nieuwe luchtaanvallen op Benghasi en Tripolis, Buiten de vliegtuigen welke gisteren reeds als neergehaald in het weërmachtbevicht vei'meld wer den, zijn nog twee Engelsche machines omlaag ge schoten door onze koopvaardijschepen. Oost-Airika: onder begunstiging van een dichte mist heeft de vijand geprobeerd aanvallen te on dernemen op vooruitgeschoven stellingen in den sector Woltsjefit. Dank zij de snelle reactie van onze troepen en de doeltrefler.de actie van onze artillerie werd de vijand op de vlucht gedreven met achterlating van talrijke dooden". Schuilkelders met slaap- gelegenheid te Londen. - STOCKHOLM 19 September (A. N. P.). De Engelsche commissaris voor dc schuilkelders ln Londen, Charles Kay, heelt bekend gemaakt, dat in de hoofdstad in de schuil kelders slaapgelegenheid voor 4 millioen zevenhonderd vijftig duizend mênschen in orde gemaakt moet worden. Deze veiligheidsmaatregel wordt genomen, omdat men in Engelsche kringen vreest, dat de Duitschers dit jaar nog heviger luchtaanvallen op Londen zullen ondernemen dan het vorige jaar. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN GIBRALTAR. TANGER 19 September (D. N. B.). In de tunnel te genover den noordelijken ingang van het arsenaal te 'Gi braltar heeft,zich een hevige ontploffing voorgedaan. Verscheidene artsen en ziekenauto's hebben zich naar de plek van de ramp begeven. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, doch naar gemeld wordt heeft men verscheidene dooden en vele gewonden na de ontploffing in de tunnel gevonden. Kinderenterug uit de Oostpiark. Donderdagmiddag zijn in verschillende plaatsen van hel land%e stadskinderen, die op uitnoodiging van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart zes weken vacantie in de Oostmark hebben doorge bracht, thuisgekomen. Woensdagmorgen waren ze vertrokken onder leiding van een dertigtal leiders en leidsters, de reis had geen moeilijkheden opgeleverd en frisch en monter werd de plaats van bestemming be reikt. Daar wachtten aan de stations natuurlijk ouders en verwanten, die konden constateeren, dat de kinde ren kerngezond terugkwamen. De uitzending was ge regeld- door den Ned. Volksdienst. Te Haarlem leverde de aankomst der kleinen op het station natuurlijk evenals elders het tooneel van een blij weerzien op. Hartelijk werden de kleinen be groet door vader en moeder, broertjes en zusjes en er was maar één kleine meid, die ongetwijfeld tengevolge van een misverstand, vergeefs naar moeder uitkeek en dus aan de hand van een der geleiders het perron afwandelde. Maar dat zal ook wel terecht zijn ge komen. Prijsopdrijving bij den handel in boenwas. Een zeven maal te hooge prijs berekend. 's-GRAVENHAGE, 19 September. Het A.N.P. meldt: Tot welke waarlijk fantastische prijzen de handel kan komen, illustreert het volgende voor beeld: De was-fabrikant A. J. v. d. B. te Utrecht had in* Februari j.I. een kleine partij van 10 blikken boen was. met ieder een inhoud van ongeveer een half kg. verkocht aan den reiziger Y. D. V. eveneens te Utrecht, voor een prijs die minstens driemaal den prijs was welke in normale tijden door een fabrikant werd berekend. V. zag hierin echter, geen enkel bezwaar, want hij. wist wel een kooper: een groote firma in huishoude lijke artikelen te Amsterdam, die voor een hoogen prijs wilde koopen. V. verhoogde den prijs nog eens met de helft en toen de boenwas tenslotte ln den win kel stond geëtaleerd, moest het publiek voor een blik een prijs betalen, welke liefst zeven maal den volgens deskundigen toelaatbaren winkelprijs be droeg. Het. betrof hier slechts een kleine partij, zoodat de winsten die deze handelaren hadden willen ma ken. in geld uitgedrukt, nog betrekkelijk laag wa ren, doch dergelijke prijsopdrijvingen doen zich ook in het groot voor en er blijken nog steeds huisvrou wen te zijn, die bereid zijn door het betalen van dergelijke abnormaal hooge prijzen, een dergelijke prijsopdrijving te steunen. De inspecteur voor prijsbeheersching te Amster dam heeft, dén omvang van dezen handel in aan merking genomen, zeer strenge straffen opgelegd en de drie betrokkenen veroordeeld tot boeten van f 500 en 'minder. De boenwas werd vefbeurd verklaard- Bonaanwijzing voor brood, boter en aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 19 September, De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt met hetrekking tot de distributie van brood, aardappelen en boter het volgende bekend: In de week van 21 tot en met 27 September a.s. geven de met ..364 rantsoenen" gemerkte bonnen van de broodkaart elk recht op het koopen van 400 gram brood of vier rantsoenen gebak en de met „36 brood" gemerkte bonnen elk op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Bij de uitreiking der aardappelkaarten in de komen de weken zullen aan personen van 14 tot en met 20 jaar bonnen, 'recht gevende op 28 rantsoenen brood, worden verstrekt, welke- hoeveelheid dient als extra- rantso,en voor het tijdvak van 21 September tot en met 27 December a.s. In de week van 21 t.m. 27 September a.s. geven de met „37 reserve" gemerkte bonnen van de bonkaart diversen recht op het koopen van 314 kilogram aard appelen. Na afloop van den geldigheidsduur van de thans geldige bonnen van de boter- en vetkaarten zullen twee bonnen van deze kaarten worden aangewezen, op elk waarvan gedurende een tijkvak van 19 dagen 250 gram boter kan worden verkregen. Bovendien zal binnenkort een bon worden uitge reikt. waarop personen van 14 tot en met 20 jaar een half rantsoen boter of vet kunneft verkrijgen, welke hoeveelheid dient als extrsf-rantsoen voor het tijd vak van 24 September tot en met 28 December a.s. Het liet zich al eenigen tijd aanzien, dat het brood rantsoen niet op dezelfde hoogte als tot nu toe kon worden gehandhaafd, daar de grondstoffen ervoor niet in voldoende mate aanwezig waren en goede vervan gingsmiddelen niet zijn gevonden. Men heeft zich dus gedwongen gezien, dit rantsoen te verlagen en wel van 2000 gram per week per persoon op 1800 gram. Dit heeft men bereikt door op de vier enkelvoudige brood bonnen (die tot heden recht gaven op één rantsoen brood van honderd gram) slechts een half rantsoen te verstrekken. Men kan dus viermaal 400 gram en vier maal 50 gram per week verkrijgen, dat is in totaal 1800 gram. Daar tengevolge van deze halveering van de waar de van de enkeïvoudjge bonnen de huidige E-ltaar- ten voor personen van 14 tot en met. 20 jaar slechts recht zullen geven op 200 gram per week en het in de bedoeling ligt den ouden toeslag van 40Q gram per week voor deze groep te handhaven, zullen per week twee rantsoenen extra worden verstrekt. Ge durende veertien weken zijn dit, 28 rantsoenen, waarvoor de bonnen, gelijlt boven is medegedeeld, bij de uitreiking der aardappelkaarten zullen- worden verstrekt. Tegenover de verlaging van het broodrantsoen staat een verhooging van het aardappelenrantsoen, en wel van 3 kilogram tot 3Y2 kilogram per week. De vooruitzichten ten aanzien van de veevoeder positie maken een voorzichtige hanteèring van de vettoewljzingen gewenscht. Men heeft zich daarom gedwongen gezien, het vetrantsoen te verlagen en wel door de perioden, waarin de aangewezen bonnen geldig zijn, te verlengen. Werden voorheen twee bonnen in 17 dagen of 18 dagen aangewezen, de re geling is thans zoo. dat alle 10 dagen twee bonnen worden aangewezen, op elk waarvan men 250 gram boter kan verkrijgen. Om echter de daling van de beschikbare hoeveel heid in het bijzonder voor jpugdige personen zoo gering mogelijk te maken, heeft men besloten in de periode van 24 September tot en met 28 December a.s. een half rantsoen vet extra toe te wijzen aan personen van 14 tot en met 20 jaar. IN DE WEEK VAN 14 SEPT. T.M. 20 SEPT. Elk der volgende bonnen 14 SEPT. T/M 20 SEPT. 1941 55-4 BROOD 35 BROOD 35 VLEESCH 35 VL.WAREN.. 35 MELK I 36 RESERVE 4 Rants 1 Rantsoen \'2 Rantsoen 1 Rantsoen •54 Liter 3 KG i Brood of gebak Vleesch of vl waren Melk Aardappelen 7 SEPT. t/M 4 OCT. 1941 114 ALGEMEEN. 115 ALGEMEEN 116 ALGEMEEN 36-37 BLOEM C RIJST C HAVERM. 117 ALGEMEEN. 118 ALGEMEEN. 119 ALGEMEEN 34-35 36-37 KAAS 1 K.G 250 Grarp 500 Gram Rantsoen '250 Gram 250 Gram 250 Grarg 250 Gram 100 Gram 100 Gram 7 SEPT. T/M 24 SEPT. 1941 34-35 BOTER 34-35 VET I 250 Gram I 250 Gram Suiker Koffie-surrogaat Jam Bioem. brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maizena Kaas I Boter I Boter met reductie Beschikbaar per persoon: m O e I 8 2, 8 S i g c c 5. u In liiriva k v# n weck 10 20 24 20 Rants I 3 3 3 Rants 7 3% - LKer 3 3 3 3 K G In tfjdvak van vier weken 1 1 1 1 K.G 250 250 250 250 Gram 'nn 500 500 500 Gram 4 4 4 4 Rants 250 Gram 250 Gram 250 250 250 250 Gram 250 250 250 250 Gram 100 100 100 100 Gram 400 400 40Ó 400 Gram In tijdvak van 18 dagen 250 500 500 500 Gram 250 500 500 500 Gram Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd EEN RANTSOEN IS BROOD 100 er§ji brood BLOEM 70 gram tar webloem. -meel, rog gebloem -meel zelfrij, zend bakmeel HAVERMOUT 250 gt havermout, -vlokket -bloem aardappelvlok ken GORT 250 gram gor eortemeel. grutten. VERMICELLI- 100 gi vermicelli, macaron spaghetti. MATZ^NA mo P.ran maizena. saeo. aard anne'meel. óf 100 zetmeel, verwerkt niiddi of oud dinesausDoeder VLEESCH 100 grai vleesch. gewicht heen Inbegrepen VLEESCHWAREN <?ram gerookt of ge kookt vleesch. óf gram gerookte worsl soorten, óf 100 grar gekookte worstsoortet óf 125 gram leverarti kelen tongewors nierbrond óf 150 bloedworst, zure zuil Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 13 (Bonkaart M en O) tm 5 October: 2 L SCHEERZEEP ENZ. BON J (Textielkaart) T.m 31 Dec.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 113 en BON „B Zeep" der Zeepkaarten P en Q T.m 30 Sept.: 150 gr toiletzeep, 90 gr huishoudzeep. 200 gr z. zeep (oude samenstel ling). 100 gr z. zeep (nieuwe samenstelling), 300 gr z. zeeppasta, 250 gr zeeppoeder. 450 gr waschpoeder. HONDENBROOD. BONDIG. T.m 30 Sept. Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr 3: 8 Kg; Gr 4* 5 Kg, Gr 5: 4 Kp: Gr 6' 3 Kg KATTENBROOD. BON 16. T.m. 30 Sept.: 1 Vg kg BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t m 31 Dec.: Bonnen 01. 02. 03 per bon I eenheid óaste brand stof Bonnen 05. 06. 07- 1 eenheid turf Bonkaart Haarden en Kachels K t.m 31 Dec Bonnen 01. 02. 03. 04 per bon l eenheid vaste brandstof Bonnen 05, 06 07. 08- I eenheid turf Bonkaart Centrale Ver warming L t.m 31 Dec Bonnen 01 11 per bon 1 eenheid vaste brand stof Bonkaart .Brandstoffc één eenheid" tot 1 M< 1942' 1 eenheid vastt brandstof Bon 05 KF van de kaar ten M,en N Geldig t.n 30 Sept.: 1 eenheid vast brandstoffen Bon Generator-anthra ciet 9de periode 1 H anthracietnootjes of kg turfcokes Geldig t n 30 Sept. Bon Generatorturf periode: 50 stuks bag gfrturf. Geldig t.m Sept. Safe-■inrichting ("Adv. lngez. Med.) Door Engelsche vliegtuigen beschoten. PARIJS, 19 September (D.N.B.) Een Engelsch vliegtuig heeft weer eens een Franschen vischkotter onder vuur genomen. Dit geschiedde crp acht mijl van dc kusc niet machinegeweren; de stuurman werd doodelijk gewond, zoo melden de Parijsche bladen uit Fécamp (dep. Seine Inférieure). Uit Kopenhagen verneemt het D.N.B. dat de Deen- sche kotter „Stjernen" uit Esbjerg door verschei dene Engelsche vliegtuigen aangevallen is. Hei scheepje werd door een bom zoo zwaar getroffen dat het na enkele oogenblikken zonk. De kapitein van het scheepje kwam om het leven. Een lid der bemanning werd zwaar gewond. Roosevelt vraagt zes milliard dollar. Voor tenuitvoerlegging van de leen- en pachtwet. WASHINGTON, 18 September. ln een bood schap, die den vorm heelt van een schrijven aan den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, heeft president Roosevelt het Congres verzocht een nieuw be'drag van 5.985.000.000 dollar toe te staan voor de tenuitvoerleggmg van de leen- en pacht wet. (D.N.B.) Hedenmorgen is in Spanbroek het negenjarig meisje T. de Rood bij het spelen onder een zwaai- beladen wagen terecht gekomen, met het gevolg, dat een der wielen het kind over het hoofd ging. Het meisje overleed eenige oogenblikken later. Donderdagmiddag is de landbouwer D. Broer te Andijk met zijn hand in oen dorschmnchine te recht gekomen, waardoor deze werd verbrijzeld. De man werd naar het ziekenhuis te Enkhuizen over gebracht; bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. ZANDVOORT JUBILEUM BIJ DE POLITIE. De heer J. Jissink agent van politie, herdacht Don derdag den dag, waarop hij 20 jaar geleden in dienst trad van de gemeen,te Zandvoort Hoewel het de wénsch van den jubilaris was deze gebeurtenis ge heel onopgemerkt voorbij te laten gaan, hebben zijn collega's en vrienden dezen dag door de vele hartelijke bewijzen van belangstelling tot 'n feestdag gemaakt, die den jubilaris en zijn gezin nog zeer lang zal heugen. Ook zijn superieuren gaven van hun belangstelling blijk en, spraken hun waardeering uit over het werk van den heer Jissink in de afgeloopen twintig jaren. BURGERLIJKE STAND. _GEBOREN:- Martlnc, dochter van C. Faber en van Besse. Zandvoortschelaan 21; Henriëtte Maartje dochter van A. Keur en van J. A. Koppel- man, van Ostadestraat 20; Petronella Elisabeth Maria, dochter van C. J. Twisk en van E. M. van Deursen, Kennemerweg 77. GEHUWD: Jan van der Molen en E. Koper, Jan Steenstraat 9 a. OVERLEDEN: Adriana Paap, echtgenoote van Jb. Kemp, oud 65 jaar, Jan Snijerpl. 7. AdJia HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 14 September 1941. zoon van Jacob Snij der en van Gerritje van der Putte. GEHUWD: Petrus Johannes Buijs, 24 Jaar en Gerarda Johanna Kassing, oud 22 jaar, 17 September 1941. BLOEMENDAAL WIE ZAG DEZE AANRIJDING? Op het rijwielpad van de Julianalaan. nabij Stoop's Bad te Overveen. reed Donderdag een dame, die werd ingehaald door een wielrijder met een koffer op zijn bagagedrager. SKI het passeeren raakte de koffer een boom; de wielrijder begon te slingeren en greep de dame aan den schouder, met het gevol® dat deze laat ste viel en behalve verschillende ontvelingen, ook een ernstige hoofdwonde opliep, die In het ziekenhuis St Joannes de Deo werd verbonden. De Commissaris van Politie te Bloemendaal verzoekt den wielrijder en aan hen, die deze aanrijding gezien hebben, zich voor het geven van inlichtingen te mel den aan het bureau van politie te Overveen BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd; J. C. Mertens en F. E. Drooglever, C. P C. Fabius en M. A. van der Mersch, W Swarts en D. Stouten. Getrouwd: P. A. M. Hoogeveen en G. D. M. Nelis- sen. Bevallen- B J. LoosHoving z„ A H. J M Göbel Hoefsloot z. Overleden: D. A. W. Koch, oud 71 j., overleden te Haarlem. 1JMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f7,56—f6,80 per K.G.; Tong f 5.30—f 3,20 per K.G. Kleine schol le s f90—f84; Kleine schol 2e s. f74—f Zetschol f90; Pufschol le s. f56— fPufschol 2e f35—f 18; Groote bot f84—f71; Kleine hot f45—f37; Groot schar f41—f37; Kleine schar f33—f2.-50: Pufschar fl.50; Makreel f146; Wijting f37—f28.50. alles per 50 Besommingen trawler: IJM 107. Johanna, 70 mnd. f 227 Kotters: HD 7 f1414; HD 18 f 2642; KW 148 f456; IJM 2! f 3000; IJM 223 f34.9; IJM 224 f 383. Loggers: VL 132 f 2795;' IJM 282 f1919; SCH 189 f 38B( SCH 496 f 1945; SCH 332 f2692; SCH 243 f 2952; SCH 3 f 4221; SCH 73 f 3098; SCH 159 f2135; SCH 97 f 3280; SCH 2' f 4299; SCH 250 f 1633; SCH 324 f2823: KW 45 f 3051; KW 1 f 2470; KW 59 f 1448: KW 60 f 908; KW 20 f 1958; KV/ f2017; KW 33 f 1365; KW 173 f1321; KW 38 f2998; KW f 3965; KW 52 f 1339. SCHEVENINGEN 18 September 194: Noteering schokkervischGriet f 2.80—f 3.30; Kleine ta: bot f3.10—f3,60; Slips f2—f2,80, alles per K.G. Middeischt f72,40—f 110; Kleinschol f 48.90—f67; Pufschol f 23—f 26.4i Bot f 41,40—f 65; Poon f 56; Schar f 14,30—I 25. alles per kit van 40 K G. Aangevoerd van elders. Kleinschol fl,60; Middeischt f2,10; Kleine slips f2; Groote slips £2,60; Wijting f21,56 f25, per 25 K.G. EEN MOOIE BESOMMING. De trawler Johanna IJM 1/17 keerde terug me een lekken ketel. Het schip, dat Maandag jl. nas zee was vertrokken, had een vangst van 100 man den en besomde na twee dagen visschen het mooi bedrag van f 2275 Ds. Zwiep blijft in IJmuiden. Wij vernemen dat ds. A. Zwiep, predikant bij d Chr Ger. Kerk die een beroep naar Zwaagwesteind had ontvangen, voor dit beroep bedankt heeft. FIJNHOUTHANDEL 3. VAN ROODE ZONEN, ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55—57, Tel. 15667, HAARLED (Adv. lngez. Med.) HAARLEM, 19i Sept. Bevallen: 16 Sept.: C. C. D. KuljperPotharst. 17 Sept.: J. ten Katenv. d. Brink, d. IS Sept.: A. SpanjaartNooij, d„ H. v. BaekelSchoon. W. v. d. ReepEsveldt, d.. M. Lagerweijv. d. Stel z„ G. M. VlaarkampSchagen, z. 19 Sept.: J. Kul blngaObbink. z„ P. C. v. SteijnRusman, d. Overleden: 18 Sept.: J. RekelhofHogervorst, 5 j„ Kamperlaan. H. JuttenBakker, 56 j-, Cecilia steeg. J. H. H. Harten. 49 j„ Orionweg. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN Verloofd: J. Koopman en S. de Vries, Am,ster dam; A. W. Boerenbrink en J. Griekspoor, Rot terdam, T. Lulofs en K. J. v. d. Kamp, Utrecht. Ondertrouwd: N. Vis en J. Degenaar. Alkmat. E. J. Huizinga err G. Vonk, Groningen; J. H. Drei en H. F. Wiegman, Nieuwe Pekela-Óude Pekela. Getrouwd: J. Kuijl'f en F. M. W. Tunteler, Ai_, sterdam; E. de Graaf en E. C. W. Weller, Ami sterdam; J. Couwenhoven en H. Schoemakei Utrecht: J. Th Landweer en A. H. Kets, Veenen daal; M, J. C. Blok en H. C. E. Henkemans, Rot; terdam; P. v. d. Schaaf en M. v. Berge, Olde) markt; C. J. Blad en G. v. Steenhoven, Amster) dam; W. J. Spoormaker en J. Klaassen, Rotter dam; T. K. de Haas en A. Bruining, Oegstgeest E. Jonkhout en C. Bos, Zwolle; H. Teunissen en J Braamkolk. Deventer. Bevallen: Van Roon-Gaïllard, d„ Kali Dj at (N.O.I.); J. Strijk-v. Buuren, d„ Bedum: A. Bos- Koning, z„ Baarn: Fock-Windig, d., Voorburg; E J. B. Ailebes-Gijp, d.. Riwwijk; W. v. d. Weyden Beusker, z„ Arnhem; W. Thieme-Daniëls, z. Ede. Overleden: L. Hilman, m., 70 j., Amsterdam; E L. v. d. Vijgh, m. 16 j., Hilversum; B. Bakker-Dijkstra, v., 68 j.Soest dijk; J. Otten-Nierstrasz, v„ 77 i„ Bussum: M. di Metz, m„ 69 j„ Amsterdam: R. Loopstra-Kalt. v 72 j., Arnhem: A. J. C. Vahrmeyer-den Boer. v 71 j., Amsterdam; Th A. A. Kreyhs, m„ 70 i.. Rot terdam; L. K. Straub. m.. 51 j„ Kloetinge; W. M H. A. v. Rossum du Chattel. m„ Voorburg; E Harnisch-Sijlaar, v„ 75 j„ Overschie; F. v. Zwaai m„ 46 j„ Zeist; H. C. G. Harmsen, m„ 61 j„ De! Haag; H. B. Heertjes, m„ 62 j., Amsterdam; I Nobel-v. Ouwerkerk, v., 54 j., Arnhem,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2