HET AMERIKAANSCHE HUIS ItlLlikïijrf AGENDA Lederen, Sport- en Regenkieeding Haarkracht. Het trottoir jubileert HAARLEMSCHE RECHTBANK VIER FIETSEN IN EEN NACHT GESTOLEN. Op 13 Juni had een 45-jarige Haarlemmer in gebroken in een R.-K. school te Halfweg en tiaar eenige textielgoederen ontvreimd. Daarna nam hij nog twee heerenrijwielen mee, die in een poortje bij de school stonden. Eenige weken later zag hij kans in één napht twee heeren- en twee damesrij wielen te ontvreemden. De Officier vond deze fei ten zeer ernstig te meer daar de verdachte reeds meermalen is vei'oordeeld. Hij eischte een gevan genisstraf voor den tijd van 3 jaar. Mr. A. Beets wees er op dat de verdachte na zijn laatste straf geruimen tijd oppassend geleefd had. Door de omstandigheden is hij echter zonder werk geraakt en tot het stelen van fietsen gekomen. Spr. pleitte clementie. Een Haarlemsché rijwielhersteller, die fietsen van den vorigen verdachte had gekocht stond te recht wegens heling. Bovendien had deze verdach te nog een valsche aangifte gedaan daar hij tegen de politie had verteld, dat er bij hem was inge broken. Deze inbraak had echter nooit plaats ge vonden. Tegen dezen verdachte eischte de Officier twee jaar gevangenisstraf. Verdediger Mr. J. H. Ekering pleitte clementie. Uitspraak in deze zaken Donderdag 2 October. INBRAAK IN PAKHUIS. Twee jeugdige Haarlemmers, een houtbewerker en een los werkman, waren in den avond van 26 Maart binnen geklommen in een pakhuis aan de Jan Gijzenvaart, Een van hen was door een zol derraam geklommen en had toen zijn vriend bin nen gelaten. Koffieboonen, thee, boter, chocoladereepen en distributiebonnen vormden de buit. Op de fiets hadden de verdachten deze buit naar huis gebracht. Zij waren gearresteerd toen ze be zig waren in een huis aan de Parklaan in te bre ken. Een hoofdjuffrouw van het kruideniersbe- drijf waar was ingebroken verklaarde, dat alle goederen door elkaar waren gegooid. De Officier eischte tegen beide verdachten 6 maanden gevangenisstraf. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie, SmedeStraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Autoped, De Graaf, Zocherstraat 84; Autoped, Van Weeren, Heerensingel 91; Boek, Bureau van politie, Smedestraat 9; Gewicht, Rooze, v. Keulenstraat 53 Handschoenen, Justitie, Jansstraat 81: Katje, Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 2-4; Katje, de Graaf, Goedzeestraat 9; Kat, Limbach. Kloosterstraat 30 rd.; Kat, v. Galen, Timorstraat 104; Kat, v. Dijk, KI. Hout straat 32 rd.; Ketje,"Blokland, Kijkduinstraat 38: Kat, Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 2-4; Kwast, Leuven, Dorreboomstraat 20; Manteltje, Groen, Schouwtjeslaan 5; Portemonnaie met inhoud, Volbeda. Kremerstraat 41Rozekrans, Van der Velden, Ver- gierdeweg 31; Tang en knijptang, Van Zanten, Tor- beckestraat 21; Vulpotlood, v. d. Molen, Overton- weg 1. LEZING PROF. MERX VOOR DE NEDERLANDSCH- DUITSCHE CULTUURGEMEENSCHAP. Zaterdagavond half acht houdt prof. Hans Merx uit Keulen in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem voor de leden van de Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap een voordracht met als onderwerp „Het Nederlandsche en Duitsche volkslied" met gramofoonplaten). Prof. Hans Merx is in Nederland bekend door zijn voordrachten voor den Nederlandschen Omrqep. Hij gprak bij die gelegenheden over de Nederlandsche componisten van de 15e en 16e eeuw (.o.a Hendrik Isaak, Dufey, Pieter Sweelinck). In zijn voordracht behandelt hij op populaire wijze het volkslied van Walter von der Vogelweide af tot san den tegenwoordigen tijd. in het bijzonder met be trekking tot het Nederlandsche volkslied. HET AMSTERDAMSCHE GEMEENTEWAPEN. Door particuliere maatschappijen en personen wordt vaak gebruik gemaakt van het Amsterdam- tche gemeentewapen in eenigerlei vorm, meestal >m aan te geven, dat een maatschappij of persoon n Amsterdam is gevestigd. Het wapen wordt echter ook wel gebruikt voor reclamedoeleinden. Dit is, blijkens een schrijven van den minister van Justitie van 16 December 1939, niet in overeenstemming met het doel, waar voor aan gemeenten wapens zijn verleend, nl. om te doen blijken, dat iets behoort aan de gemeente of van de gemeente ^is uitgegaan. ERNSTIG ONGEVAL. LEMMER, 18 Septerr/ber. Gisteren werden koeien ingeladen van den havenwal te Lemmer in de daarvoor gereed liggende stoombooten. Deze inlading had veel belangstelling van het >ubliek, dat tot dichtbij de in te iaden dieren stond, oen een der koeien zich losrukte. Het 9-jarig zoon tje van den heer Visser alhier, werd door het dier omver geloopen én zoodanig getrapt, dat hij be wusteloos bleef liggen. Tegen den avond was het bewustzijn nog niet teruggekeerd, zoodat het ergste gevreesd wordt. TENTOONSTELLING „VOEDTNG IN DEZEN TIJD" TE AMSTERDAM. Van 27 September tot en met 5 October zal in het waaggebouw op de Nieuwmarkt te Amsterdam de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" worden gehouden, welke uitgaat van het rijksbureau vgor de voedselvoorziening in oorlogstijd. NIEUWE UITGAVEN. JONGENS- EN MEISJESBOEKEN. „Pasja en het geheim van Belversven" door Henk Helder. Band en illustraties van Marten Toonder. Uitgave Jacob van Campen te Amsterdam. In dit boelc wordt verteld hoe eenige jongelui hun zomervacantie in Brabant, in de omgeving van Oisterwijk, doorbrengen. Aanvankelijk hadden deze jongend een voetbalclub gevormd „De zeven scliop- pers", later herdoopt in „De Schoppenzeven". Vooral hun jaarlijksche kampeertocliten zijn altijd een succes, en één van deze tochten wordt nu in dit boek zeer levendig en boeiend beschreven, zoodat onze jongens het in één adem zullen uitlezen. Ook de komische noot ontbreekt geenszins in dit aardige jongensverhaal. „Jantientje en Ko aan de wal", door C. E. PötharstGimberg. Geïllustreerd door Toon Pluymers. NW. De Arbeiderspers, Amsterdam. Jantientje, een aardig, opgewekt meiske en haar flinke broer Ko, waar wij reeds eerder kennis mee maakten in een vorig'' boek aan boord van de .Christina Elisabeth", gaan in dit boek een tijd aan den wal leven, omdat ze naar school moeten. Ze komen dan bij hun grootmoeder in huis. Hun be levenissen worden heel fijngevoelig door deze knappe schrijfster verteld. Een prettig, frisch verhaal waar van onze jongens en meisjes zullen genieten. De Illustraties zijn'van Toon Pluymers. „Ship Ahoy" door Freddy Stroh. Uitgave Hol- landia Drukkerij N.V. te Baarn. In de bekende Ster-Serie verscheen deze meisjes roman, zonder eenige pretentie, maar luchtig, vlot en geestig geschreven, een boek dat ook ouderen zullen kunnen apprecieeren. Het ls het verhaal van een vroolijke vacantie, door gebracht op de Kager-plassen aan boord van een motorboot, die op een lot uit de loterij werd gewon nen. Ontspanningslectuur van de goede soort voor oudere meisjes. Heden: VRIJDAG 19 SEPTEMBER. Frans Hals Theater: „Verleiding", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Hartstocht", 2, 6 30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Hans Albers als „Sensatie-journa list", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De roman van een mannequin", 8.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. ZATERDAG 20 SEPTEMBER. Gebouw H.J.M.V.: Jan de Hartog over „Holland's Glorie", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend:. Firma C. G. Loomeli'er en Zn.. Barteljorisstxaai 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, TeL 28320. BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. lngez. Med.) (Volgens een onderzoek kan aan een enkel zwart haar een ge wicht hangen van 114 gram, aan geelblond haar nauwelijks 56 gram). Men nam een proef en men bevond. Dat zwart haar sterker is dan blond, 't Is een verschil dat wat beteekent, Men heeft het op eei^haar berekend. Een donker haar verdraagt gewicht Dat eens zoo groot is als een licht Verdragen kan. voor het moet breken, Dat zijn verhoudingen die spreken; En uit dit feit verklaart men dan Hoe 't komt dat de hoogblonde man Meest gauwer kaal wordt dan de zwarte Tot zijn verwondering en smarte. 't Zal goed zijn dat hij hieruit leert, Dat hij zijn kam wat zacht, hanteert, Wordt deze voorzorg niet genomen. Dan dreigt hij er kaal af te komen. Zijn motto zij dus als het waar'. Hecht niet te veel gewicht aan haar Al,s je gewicht hecht aan 't bewaren, Zoo lang als mooglijk, van je haren. Zenuwpijnen "BAKKERTJE. (Adv. Ingez. Med.) JCuast en £ettecen y Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Zestiende Volksconcert. Met het concert van Donderdagavond IS Sept. is de zomerserie der volksconcerten van dit jaar be ëindigd. De zaal was stampvol. Hugo de Groot dirigeerde van dit laatste concert alle werken, behalve de ballade „De Wraak dei- Bloemen" voor alt-solo, vrouwenkoor en orkest van Hans Pfitzner, waarin de zangeres Jo Immink en Haarlem's Vrouwenkoor meewerkten. Dit koor staaf sinds Duvosel's vertrek onder leiding van Karei Mengelberg en deze dirigeerde, dan ook de uitvoe ring der Ballade. Zijn leiding was rustig en be- heerscht, maar kon Pfitzner's werk niet aannemelijk maken. N 11 Er stonden ook betere werken op het programma van dit concert! Vooreerst Schubert's „Unvoilendete", in nagenoeg „vollendote" vertolking, strak van ^em- po, soepel van lijnen. Speciaal het Andante oon moto werd een juweeltje van reproductieve kunst. Het „BacchanaJe" uit Samson en Dalila" van St. Saëns werd met verve gespeeld, maar deze muziek is niet fijn. Welk een enorm verschil met die van Debussy's „Prélude k l'Aprèsmidi d'un 'Faune"! En hoe mooi heeft ons orkest dat stuk gespeeld! In Duparc's „La vague et la cloche" zit die kracht ook, minder abstract, meer reëel dan in Debussy's Prélude, maar weinig minder sterk. En voornaam, vrij van banaliteiten, zooals alles van Duparc. En hierin konden we het talept van de altzangeres Jo Imjnink veel meer waardeeren dan in die Bloemen Ballade, die niet eens de afwisseling tusschen solo en koor plausibel deed schijnen. Jo Immink z^jng Duparc's lied, vooral wat de lage tonen betreft, klankschoon en expressief: het orkest werkte mooi samen, doch overstemde den zang bijwijlen. Met een ouden treffer: Thomas' „Mignon"-Ouver- ture, besloot De Groot. Die deed na Debussy en Du parc wat „gewoontjes" aan, maar de dirigent bracht er zulk een stuwkracht en zulk een afwerking in, dat het publiek opgetogen was en dat bravo-geroep door den langdurigen bijval klonk. Daarmee hebben we voor ditmaal van den dirigent Hugo de Groot afscheid genomen. Maar we hopen hem op een of meer der ledenconcerten weer te zien K. DE JONG. AMBTENAAR VERDUISTERT 3000. De politie te Leiden heeft in verzekerde bewaring gesteld den 30-jarigen H. A. K., ambtenaar bij den •gemeentelijken dienst voor socialé zaken, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een be drag van ongeveer f 3000. K. had deze gelden onder zijn berusting van de Nederlandsche Heidemaatschap pij, welke bestemd waren voor den aankoop van rente zegels, ten behoeve van arbeiders in de-werkverschaf fing. De man heeft zich, toen hij geen uitweg meer zag, vrijwillig bij de politie aangemeld. In 1881 besloot de Haarlemsche gemeenteraad voor het eerst tot den aanleg van trottoirs in ver schillende straten. Dat is dus nu juist zestig jaar geleden. Het trottoir jubileert. Van eenige viering van dit diamanten feest is ons niets ter oore gekomen, zelfs niet in negatie ven zin met de gebruikelijke toelichting „wegens de tijdsomstandigheden". De jubilaresse zou zich overigens niet, door afwezigheid, bescheidenlijk aan huldiging kunnen onttrekken. Maar hef belang van dit jubileum ligt geenszins in viering. Ook niet, zooals bij Andere dergelijke gebeurtenissen, in de lengte van de voltooide ar- beidsperiode, maar juist in het tegendeel. Het is niet al, maar pas zestig jaar geleden dat het verkeer nog zoo weinig te beteekenen had„ dat men het zonder trottoirs kon stellen. De voetganger schreed er zoo veilig in .voort, dat er geen aanleiding be stond om eenig wegfragment aan het rijverkeer "«te onttrekken en voor hem te reserveeren. Welk een aartsvaderlijke toestand, rfoen men nog niet droom de van groote snelheden op den weg, laat staan records, toen men nog geen vermoeden had van verkeersregelingen met velerlei strafbepalingen, voorgeschreven gebaren en roode en groene lich ten hoe kort bestaan die trouwens pas!' toen de fiets pas begon te ontstaan in haar primitieve eerste gedaante en toen zelfs de vluchtheuvel nog in de nevelen der toekomst was gehuld. Zoo kort geleden pas! Natuurlijk hebben de meeste toenmalige Haarlem mers de invoering van het trottoir als een dwaze, overbodige en hinderlijke nieuwigheid beschouwd. Zij moeten even kwaad geweest zijn als hun na zaten, toen die voor het eerst moesten stoppen voor .een rood .verkeerslicht. Zij moeten gezegd hebben dat het een gevaar 'was, omdat je over de trottoir banden kon struikelen, vooral in het donker. En dat de belastingduiten beter gebruikt konden wor den. En dat alleen de steenfabrikanten en de stra tenmakers er voordeel van zouden hebben. Een enkele kwaadaardige zal hebben verondersteld, dat de burgemeester aandeelen in een steenfabriek had. Ook zal men ge begint steeds fcistorischer te denken als ge zoo in het verleden terugduikt het een nadeel hebben gevonden dat men met de rijtuigen niet meer vlak voor huizen en winkels kon stoppen, hetgeen vooral de dames met haar destijds zeer ingewikkelde en kwetsbare toiletten geërgerd zal hebben. Wat moest men dan doen als het regende of sneeuwde? Een parapluie in het rij tuig meenemen, soms? Enfin, het was heelemaal overbodig, niets dan malle naaperij van Parijs en andere zulke geweldige steden van honderdduizen den inwoners. Was Haarlem, met zijn dertigduizend zielen, soms te vergelijken met het wufte, dui- zelingwekkend-drukke Parijs, waar het wemelde van rijtuigen en paarden? De stoepen kwamen toch. Zestig jaar gele den. Er leven nog vele oude Haarlemmers die de stad zonder trottoirs hebben gekend. Maar zij wa ren toen jong en zullen dus wel vóór de invoering geweest zijn. Sommigen hunner klommen op de eerste fietsen, welker levensgevaarlijke verschij ning zeker veel met het schokkende trottoir-be sluit te maken heeft gehad. En zij hupten over de kinderhoofdenbestrating in een vaart van wellicht twaalf kilometers en haalden het rijtuig van den burgemeester in hoe dorsten ze! en vonden het natuurlijk wel mooi dat die voetgangers naar een zijpad verwezen werden. Maar ook in hen kan geen vermoeden geleefd- hebben van de vervaar lijke verkeers-revolutïe, die zich tijdens hun be staan zou gaan voltrekken en waarvan zij op dat oogenblik slechts de eerste symptomen aanschouw den. Als de tijdsomstandigheden anders waren zou het trottoir, dat later nog zooveel beleefd heeft en zelfs als reclamevlak en politiek propagandavlak zou gaan dienen, wellicht toch nog bejubeld worden. Bijvoorbeeld door de vereeniging Veilig Verkeer, mét een bijdrage van den Bond van Steenfabrikan ten. Maar nu kan dat niet. Het blijve bij het stukje in de krant met aan het slot de erkenning, dat het mjllioenen levens van den verkeersdood gered heeft. Welke jubilaris kan het dat nazeggen? VERMISTE KINDEREN TE AMSTERDAM. De commissaris van politie, chef van het bu r^eau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de resp. ouders de opsporing van: 1. Virglnie Lingeman, oud 16 jaar, die sedert 29 Augustus 1.1. wordt vermist. Zij is 1.65 M. lang, heeft een flink postuur, gezonde kleur, donkerblond haar. blauwe oogen, is gekleed in geribde blauw fluweelen regenjas, blauwe gebloemde jurk, beige kousen, zwarte of blauwe pumps en In het bezit van een zwarte damestasch. 2. Jacob Tijssen, oud 17 Jaar, die sedert 10 Sep tember 1.1. wordt vermist. Hij -is 1.S0 M. lang. heeft blond haar. blauwe oogen en schraal postuur; hij draagt een manches ter broek, bruin-grijs sportjasje. hooge zwarte werkschoenen en is blootshoofds. Hij is in het bezit van een heerenrijwiel. TIJDENS DUISTERNIS TE WATER GERAAKT. Uit een sloot nabij den Hoogen JWorschweg te Lei den is hedenmorgen het lijk opgenaaid van den 45- iarigen verver A. H. L„ die vermoedelijk tijdens de duisternis te water is geraakt en verdronken. JAN VAN GILSE ONGESTELD. De heer Jan van Gilse kan tengevolge van onge steldheid het concert van het Concertgebouworkest op a'.s. Zondagavond niet dirigeeren. In zijn plaats zal de heer Jaap Spaanderman, dirigent van de Arnhem- sche Orkestyereeniging de leiding van het concert op zich nemen. mesjes bevorderen een goed humeur, omdat zij beter en sneller scheren! 1 (Adv. IngezMed.) ZONDER GROOTÉRE TOEPASSING VAN MACHINES GEEN PRODUCTIETOENAME 'EN BESTEED DOOS HET OUITSCHE LAND 3 OUW BEDDUF VOO» MACHINÜ t.H *V£»CTtllCEN 19JS/3A 1936/3» 21© MiUIOfti M 303 MIluOtN fl-M. .(Foto Polygoon—v. Büsen), Kommies liet zich omkoopen. Aan smokkelaars inlichtingen verstrekt. GRONINGEN, 18 September. Beschuldigd geld te hebben aangenomen van fietsensrnokkelaars stor.d Donderdag voor de Groninger rechtbank terecht de kommies W. H. uit Boertange. Verdachte zou een bedrag van 10 gulden hebben ontvangen voor elke fiets welke hij over ae grens liet gaan. Hiervan moest hij aan B. B.. F. T. en B. T. Z., allen .wonende te Boertange. verraden wanneer de grens onbewaakt was. De ambtenaar was den eersten keer niet voor omkooping te vinden, maar bij het tweede aanbod was de verleiding te sterk voor hem en leende hij er zich toe den smokkelaars de gewcnschte inlichtingen te verstrekken. Hoewel verd. er aanvankelijk weinig voor voelde om door te gaan met het geven van in formaties, liet hij zich overhalen door zijn vrouw, die beweerde niet te kunnen rondkomen zonder deze „bij verdienste". To) zijn verdediging bracht verd, in het midden, dat hij in de macht der smokkelaars was ge raakt, doordat dezen hem betrapt hadden op het luisteren naar een verboden zender, waarop zij hem voor de keuze stelden of hun inlichtingen te verstrek ken of bij de politie te worden aangebracht. Als getuige werd gehoord de superieur van verd. de heer Sissing, inspecteur der invoerrechten te Winschoten. Deze verklaarde den indruk te hebben dat verdachte's vrouw de aanstichtster van deze zaak is. De smokkelaar B. B. in deze zaak als getuige ge hoord deelde mede, dat de vrouw van den kommies hem was komen -bezoeken, waarbij zij hem gevraagd had of haar man hem tegen belooning behulpzaam mocht zijn bij zijn smokkelpractijken. Ter zitting legde verdachte verklaringen af. welke geheel in tegenstelling waren met vroegere. De pre sident onderwierp hem aan een scherp verhoor en meende te moeten twijfelen aan het verhaal van den verboden zender, ook al door de verklaringen van getuigen, die ontkenden op deze manier chantage te hebben gepleegd. Verd. zelf hield hardnekkig vol, dat hij pas later met deze verboden zender-historie voor den dag was gekomen, aangezien hij het aanvankelijk niet durfde. De officier van justitie eischte tegen den kommies een gevangenisstraf van 6 maanden. Vervolgens hadden zich te verantwoorden wegens omkooping van den ambtenaar W. H. de in vorige zaak als getuigen gehoorde smokkelaars B. B., F. T. en B. T. Z. De officier van justitie vorderde tegen B. B. en B. T.'Z. een straf van 4 en tegen B. T. een straf van 3 maanden. Wat van gort is te maken. 'sGRAVENHAGB 18 September. Het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad schrijft: Nu er geen rijst meer beschikbaar wordt gesteld is deze maand het gortrantsoen vergroot. Gort. de gepelde gerste korrel staat in voedingswaarde boven de rijst. Zij ls rijker aan eiwit, vet, mineralen en vitamine b. Tn sommige stre ken van ons land is gort nog weinig bekend. Ook kennen vélen de gort slechts In den vorm van karnemelksche pap. Dit is weliswaar een smakelijk gevecht, maar behalve deze pap zijn er nog vele andere manleren, waarop men bij de bereiding van gort te werk kan gaan. In-vele recepten waarin rijst verwerkt werd. kan gort of gortmout ook goed dienst doen, zoodat men de rijst niet al te zeer behoeft te missen. Het duurt ongeveer 2% uur, voordat de gort gaar is Wordt gort met water gekookt, dan zal men natuurlijk de hoolkist of kranten gebruiken. Melkgerechten van gort zij-n echter ongeschikt om in de hooikist klaar gemaakt te worden. Dan make men liever gebruik van gortmout en grutten, die in een i', uur gaar zijn. en van gortebloem. Gortmout of gorivlokken zijn de gestoomde en plat ge slagen gerstekorrels, die door deze bewerking veel sneller gaar zijn dan gort. Hoe zullen we het gortrantsoen nu besteden? Per week beschikt men op het oogenblik over gram gort. gortmout. grutten of gorteb'.ocm. Papliefheb bers kunnen hiervan 2 maal per week een stevige pap. zoowel ter aanvulling van den broodmaaltijd als bij het avondmaal als voedzaam nagerecht, gebruiken. Een pap van taptemelk of karnemelk kan afgewisseld worden door gort, die in water of In de wei van hangop gaar gemaakt is en waardoor voor het gebruik kokende taptemelk of tapïemelkpoeder word geroerd. Degenen, die niet op pap gesteld zijn. kunnen de eene week een gortpudding en vruchtengruel als nagerecht nemen en de volgende week. gort met appelmoes en gort- moutkoekjes Voor hen die meer op hartige gerechten gesteld zijr ls een soep dik gebonden met gortmout en een stamppot, waarin ter aanvulling van de aardappelen gortmout ver werkt is, meer geschikt. Ter afwisseling van de soep wordt zoo nu en dan een voorschotel van gort of gortmout tomaat en uien gegeven. De in water gekookte gort kan net als rijst op aard- appellooze dagen dienst doen. wanneer men meer dan een weekrantsoen gort hieraan wil besteden. Zoo vormt een gortrand met garnalen in een peterseliesaus en sla een voedzamen maaltijd, die er aanlokkelijk uit kan zien.' GROENTESOEP MET GORTMOUT. Vrij veel soep groenten. li/-> liter watër, 10 g. boter, fiO g. gortmout, een scheutje aroma (citroensap). De gortmout een kwartier weeken tn l»/z liter water, de ui fruiten met boter, daarna gortmout en zout toevoegen. Alles aan de kook brengen De,gewasschen en gesneden groenten toevoegen en de soep gaar koken. (10—15 min.) eventueel afmaken met een paar g. gort, 3/4 kg. tomaten. 2 uien (wat boter) peper, zout. De gort één nacht in het water weeken en met het water gedurende t/j uur koken De pan snel ln de hooikist over brengen en ér 4 uur ln laten staan. De in stukken gesneden tomaten en fijn gesneden uien in c.a. 15 min. gaar koken (of in wat boter smoren) De uien en tomaten door de gort roeren en wat peper en zout toevoegen. GORTPUDDING. 31/, d.l. water. 75 g. gort. zout. 50 g suiker. De gort één nacht ln het water weeken. Met het weekwater i/* uur koken en gedurende c.a. 4 uur ln de hooikist gaar 'laten worden. De suiker door de gort roeren en de massa overdoen in een met water omgespoclden vorm en stevig aandrukken. De pudding af laten koelen cn op een schotel storten. Een jamsaus erbij geven door 4 eetlepels jam met 2'd.l. ^aler te verdunnen en met wat aardappelmeel te binden. PAP VAN GORTEBLOEM. 1 liter taptemelk, 60 g. gortebloem, zout De gortebloem glad aanmengen met ruim 2'/s d.l. melk. het mengsel verdunnen, hiermede de kokende melk binden en zout toevoegen. De pap nog c.a. 5 min. laten doorkoken. Hier suiker of stroop bij geven.. De export van Java. SJANGHAI, 18 September. De uitvoer van Java is ook gedurende de maand Juli weer teruggeloopen. Deze bedroeg 212 000 ton aan gewicht en een waarde van 28 millioen gulden, hetgeen ongeveer 5_pCt. min der is dan de waarde in de dienovereenkomstige periode in 1940. Gedurende de eerste zeven maanden van 1941 bedroeg de totale uitvoer van Java 1.262.000 ton aan gewicht met een waarde van 168 millioen gulden, hetgeen naar gewicht een vermindering van 8 pCt. en naar waarde een vermindering van 6 pCt. beteekent in verhouding tot de dienovereenkomstige periode van 1940. (Europapress) Jiaci Tlieuuxs Een aantal inwoners van Amersfoort die in de dagen 1020 Mei tijdens do evacuatie gastvrij heid hebben genoten in de gemeente Noord-Schar- woude, zullen als blijk van dankbaarheid deze meente een geschenk aanbieden bestaande uit schilderij van den Amersfoortschen schildeT D. Meester, voorstellende 't Sluisje, een karakteristiek hoekje van oua-Amersfoort. Uit een opslagplaats te Utrecht zijn dezer dagen een groot aantal autobanden gestolen. Bij het uitgebreide onderzoek leidde een spoor naar Soest, waar een partij banden werd aangetroffen en in besiag genomen. Als verdacht van betrokken te zijn bij dezen diefstal zijn aangehouden W. en A. J. M.. beiden uit Soest. De volgende week zal van 2325 September te Salzburg de 400ste sterfdag van Paracelsus (14931541) plechtig worden herdacht. Voor dit doel zabdr. F. W. T. Hunger, directeur van het insti tuut voor geschiedenis der geneeskunde, wiskunde en natuurwetenschappon te Leiden zich daarheen begeven ten einde behalve namens zijn instituut en het gelijknamig genootschap, ook namens het de partement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuur bescherming officieel blijk te geven van de waar deering. welke In Nederland bestaat voor den we- tenschappelijken arbeid van Paracelsus. De politie te Amsterdam heeft een 24-jarigen hulpbesteller van de posterijen aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van on- geveeer f 1500. De man was belast met het overbrengen van kasgelden van de bijkantoren naar het hoofdpost kantoor. Hij had kans gezien, enkele zakjes met geld achter te houden, doch het spreekt vanzelf dat de controle dezen diefstal spoedig aan het licht bracht. Het geld werd vrijwel geheel nog in het bezit van den beambte aangetroffen. Ir. N. H. H. Addens. rijkslandbouwconsulent. zal heden van 21.1521.30 uur over Hilversum I in de reeks productieslag-uitzendingen een lezing houden over roggeteelt. D.DD. it een heldere vloeé- itol. die diep lc de poriën doordringt en de riekie- klemea doodt. F.ccont fl 75 ct.. I. 1.50 en i. 2.50. GeneesmiddeiD. IK B tegen HUIDAANDOENINGEN (Adv. Ingez. Med.) K 2C.2).=VecteCCiu(p INBREKEN. door PETER VAN SANDEVOERDE. DE groeten van mevrouw Balder, mijnheer, en of u zoo vriendelijk zoudt willen zijn, om evea bij haar te komen", zei het meisje. „Nu dadelijk al?" vroeg ik- „Mevrouw doet tenminste erg gehaast", zei zo, dubbelzinnig Dus ging ik mee naar het huis van mevrouw Balder. Zij stond in den tuin op ons te wachten. „O, ik ben zóó blij dat u gekomen bent", riep ze uit- j „Dat-beteekent niets. Wat kan ik voor u doen? ..Tja dat is een ongewoon verzoek. Of nog beter hét is een erg ongewoon verzoek". „Zöo?" moedigde ik haar een weinig aan. „Zoudt u het erg raar vinden als ik u vroeg bij mij in te breken?" „Inbreken....?" Zij knikte. „U kunt door het dakraam naar binnen komen, loopt dan naar beneden en opent de deur voor mij „Ah", zei ik "en begreep de situatie. „Hm. Hoe kom ik bij het dakraam?" „Dat zal ik u laten zien", zei mevrouw Balder. een en al toeschietelijkheid. We liepen naar de achter zijde van het huis. „Kijk, als u nu op den regenton staat, dan komt u vandaar gemakkelijk op het dak van het fictsen- schuurtje". „En dan verder?" „Dat weet ik niet", zei ze, „maar Ik ben er zeker van. dat u het klaar speelt". „O ja? Vooruit dan maar. Hoepla!" Ik zweefde óp den regenton. Een klein kunstje. Van den regenton op het dak van de fietsenbergplaats ging ook vlot. Nu schenen de vogels dit dak boven alle andere daken te verkiezen en de sporen van dit gezellig sa menzijn zaten op mijn kleeren. „Maakt u zich niet smerig", waarschuwde mevrouw Balder toen ze me met mijn kléeren bezig zag. Ik stond op en verkende den gevel eens. Ik had er een voorgevoel van dat het eenvoudigste gedeelte van mijn reis voorbij was. Het dakraam, mijn doel, was evenver als toen ik op den grond stond. „Bent u er zeker van dat alleen het dakraam open is?" riep ik. „Zullen we eerst de beneden-ramen niet probeeren?" „De andere zijn allemaal stevig dicht", legde me vrouw Balder uit. „Kunt u de regenpijp niet gebrui ken? Ik heb vaak gelezen', ging ze voort, .van man nen die langs de regenpijp naar binnen klommen Ik was er al bang voor geweest dat ze aan die reecn- pijp zou denken Tk bukte me ver voorover en gaf een ruk aan de buis Het was nu niet wat men een «tevige buis noemt Ik voor mij heb altijd gedacht dat regen pijpen alleen gemaakt waren om het water van net dak te voeren en niet om mannen naar binnen te laten k'immen. „O. hij is absoluut betrouwbaar", voorkwam me vrouw Balder mijn bezwaren, alsof ze iederen dag langs dat ding naar boven.klom. Ik vertrouwde haar maar en begon de beklimming. De buis wiebelde wat bij mijn eersten aanval. IiC wiebelde dus mee. Ik heb ook wel eens schoonere regenpijpen gezien Al met al was het geen sympa thieke regenpijp. „U bent er bijna", moedigde mevrouw Balder aan. „Ik-wou-dat-ik-er-was", steunde» ik Ik keek naar boven maar er was geen raam te be kennen. „U doel het keurig", krijschte mevrouw Raider. „Pakt u zich nu vast aan den dakgoot en trek u op. Juist zoo een been op den goot. Keurig". Ik zat in den goot. Ik wachtte een oogenblik om wat op adem te komen voor ik door het raam naar be neden zou gaan. Maar het raam gaf niet mee. „Het wil niet open", 'schreeuwde ik, verbijsterd. ..Dat kan ook niet anders", schreeuwde ze terug. „Het is gesloten. U moet de pal oplichten met uw mes". Ik heb geen mes", jammerde ik „Waarom zei u dat niet voor u naar boven klom? Nu moet u er een komen halen". Ik telde tot tien. Toen sprong ik Ik was in mijn afdaling vrij wat sneller. Ik strooide kwistig met sou venirs van mijn terugweg. Hier een knoop, daar een stuk van mijn broek en ook een centimetertje huid. „Hier is een mes", zei mevrouw Balder. „Het zal ru niet zoo moeilijk gaan. u weet den weg nu". Ik kwam weer in den goot te zitten Ik bracht het er niet zonder kleuyscheuren af. maar ik kwam er. Ik zei dat het niet eenvoudig ging en dat kwam omdat ik me verrekend had. Ik moest met mijn twee handen aan den goot hangen, maar had ook een hand noodig om het slot te bewerken. Op dat oogenblik kreeg ik respect voor slinger-apën. Het werk vlotte niet. Ik bonsde en rammelde, stak heftig me» mijn mes in de richting van het slot. maar het raam bleef dicht In detective-boeken gaat het openen van ramen met messen altijd buitengewoon vlot. Zij wijden er een paar regels aan en het slot ls geopend De heeren vin den dat zoo'n eenvoudig karwei, dat het geen verdere beschrijving noodzakelijk maakt Ik zou de detective roman-schrijvers willen aanraden om ook eens via een minder gebruikelijken weg hun huis binnen te gaan. Ik kan tenminste alleen daarover al een standaard werk schrijven. Toen ontdekte ik het zwakke punt. De scharnieren zaten los. „Kunt u naar binnen komen?" schreeuwde mevrouw Balder. Haar stem klonk zoo dichtbij, dat ik eerst dacht dat ze me in de regenpijp gevolgd was. Toen zag ik haar achter een ander dakraam, vlak naast het mijne. „Als je me nou", zei ik. .^ïoe komt u naar binnen? Hebt u den sleutel gevonden?" „Wie heeft gezegd, dat ik den sleutel verloren had?" zei ze, waardig. „Maar waarom moet ik dan naar boven?" „Ik ga volgende week op reis en ik wilde er zeker van zijn dat niemand zou kunnen Inbreken. Ik wist dat alle andere -ramen in orde waren, maar van dit raam was ik niet zeker. Ik dacht dat de scharnieren niet zoo best meer waren". De rest hoorde ik al niet meer. Mijn tweede afdaling was nóg sneller dan de eerste. Kordate redding. Scholier redt jeugdigen drenkeling. Hedenmiddag ongeveer halbeen geraakte op de Leidschevaart te Haarlem, ter hoogte van de Wester - gracht een jongen te water. De walkant is daar vrij hoog en het zag er daarom voor den drenkeling slecht uit. Het gebeurde was inmiddels opgemerkt door een leerling van de R.-K Schoolvereeniging in de CruquUisstraat. juist tegenover de plaats van het ongeval. Hii begaf zich, na zich van schoenen en jas ontdaan te hebben, ijlings te water, zwom de Leidsche vaart over en wist den drenkeling boven water te houden, totdat men met een reddincshaak te hulp kon komen en den jongen die wellicht zijn leven te danken heeft aan de voortvarendheid van gemelden scholier, op den wal kon halen. CARILLONBESPELING TE HAARLEM. Het programma van den heer Jack. Vermaak voor de carillonbespeling te Haarlem voor a.s. Maandag luidt: 1. Het harmonieuse smidje, Handel (1700) a. Heer Danielken b. Heer Halewijn 2. Menuet Handel (1700) a. Ros Beiaard b. Te Kieldrecht 3. Intermezzo Jef van Hoof. ONDERWIJS IN VLAAMSCH AAN VRIJE UNIVERSITEIT TE BRUSSEL. BRUSSEL. 18 September (ANP) In de perscon ferentie is heden bekend gemaakt dat de raad van be stuur van de Vrije Universiteit te Brussel besloten heeft met ingang van het nieuwe studiejaar behalve het Fransch, het Vlaamsch als taal waarin college* gegeven worden te gebruiken.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5