U ZIET ER SLECHT UIT TUSSCHEV TWEE VOLKEfJ" Een Hollandsche jongen... £aaiste !BexicfUen Nieuwe Uitgaven Uit dc Omstxeken Aspirin IBucgedifkeStaad Het Duitsche operatieplan in Oost-Europa. Gestelde doelen met be trekkelijk geringe verliezen reeds thans bereikt." Over het Duitsohe operatieplan. dat den grond slag vormt voor den veldtocht in het Oosten ver- neemt het D.N.B. van over het algemeen welinge- lichto kringen dat reeds thans de gestelde doelen met betrekkelijk geringe verlieze zijn bereikt. Het doel var. de Duitsohe leiding bestaat in de militaire vernietiging van den Sovjet-vijand. Voor het berei ken van dit doel moet. naar het D.N.B. uit deze krin- gen verneemt, aan vijf voorwaarden worden voldaan. 1. Do voorraad menschenmateriaal der So'vjct-Unie, die in vroegere oorlogen voor onuitputtelijk werd gehouden, moet tijdens de acties zoolang*aangespro ken worden tot alle opgeleide soldaten in het verloop der gevechtshandelingen gevangen genomen resp. op het slagveld zijn blijven liggen. 2. Het oorlogsmateriaal 'tan den vijand moet in zoo groot mogelijke hoeveelheid buitgemaakt, resp. vernietigd worden. 3. Het economische oorlogspotentieel van den vijand moet op zoo beslissende wijze verzwakt wor den dat de vijand niet meer in staat is tot het uit voeren van doeltreffende groote operaties als gevolg van een gebrek aan voldoende nieuw oorlogsmate riaal. ■1. De verkeerswegen, vooral echter het optreden van de vijandelijke luchtmacht, moeten zoo duur zaam vernield worden dat een geregelde samenwer king in hét bestek der oorlogsindustrie en tu.sschen deze industrie en de ravitallleeringsorganisaties van het Sovjetleger onmogelijk wordt. 5. Door het uitschakelen van belangrijke centra van bestuur, deels door afsnijden, deels door lucht aanvallen, moet het gecentraliseerde systeem der Sovjet-Unie verlamd worden. Naar de opvatting in welingelichte kringen te Berlijn neemt het aantal aanwijzingen toe dat reeds thans de voornaamste onderdeden van dit operatie plan zijn vervuld. Men gelooft derhalve dat aan de verwachtingen van den vijand wat betreft het slech ter worden van de weersomstandigheden of den win ter, de bodem is ingeslagen, omdat thans reeds de bovengenoemde doelstelling is bereikt. In dit ver band hecht men aan de omsingeling van do armeeën van Boedjenny de grootste beteekenis. Naar het D. N. B. in aanvulling hierop nog ver neemt zijn de ten Oosten van Kiew uitgevoerde om singelingsoperaties het resultaat van een zeldzaam koen besluit. Toen het bevel tot den opniarsoh werd gegeven waren de voor deze operaties in den strijd geworpen Duitsohe legeronderdeelen. in het bijzon der de pantserformaties, vier honderd kilometer van elkaar verwijderd, hetgeen overeenkomt met den afstand Berlyn-Dantzig. De beide wiggen bestaande uit pantserwagens na derden elkaar met groote marschsnelheid en traden volgens de regels van de oorlogvoering voor snelle formaties op. Op de bataljons gemotoriseerde infan terie volgden gepantserde verkenningswagens. Hier op volgden de iets langzamer pantserwagen van mid delmatige sterkte. Door de snelheid van den op- marsoh gelukte de verrassing dikwijls zoo schitte rend dat de bruggen in vele gevallen onbeschadigd op de niets vermoedende Sovjets werden veroverd. Uit de rijen van formaties die volgden op de voor hoeden van pantserwagens, sloegen gemotoriseerde troepenonderdeelen naar het Oosten en het Westen ef om aan den eenen kant aanvallen op de flanken door den vijand af te slaan en aan den anderen kant in Westelijke richting in het omsingelingsgebied door te dringen. Naar het D.N.B. tenslotte nog verneemt zijn reeds enkele van deze kleine troepenomsmgelingen geli quideerd. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroorr var lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, he bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Dv lichaam is vergiftigd, u voelt u beroer# en ellendig u ziet alle3 zwart. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmiddelen, moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen oir deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u ee- geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig aacht, onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien Eischt Carter's Lever-Pilletjes bö apothekers en drogisten t 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Vergeefsche uitbraakpogingeu der Sovjets. Ring om den sector Leningrad niet verbroken. Het D.N.B. meldt: Naar van militaire zijde wordt medegedeeld hebben de bolsjewisten Za terdag den gehcelen dag getracht in den sector Leningrad op eenige punten door de ijzeren inslui ting der Duitsche troepen te breken. Deze pogin gen werden verijdeld met zware verliezen voor de Sovjets. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer trachtten.de bolsjewisten een heuvelterrein te heroveren. Deze aanval werd afgeslagen met zware verliezen voor de Sovjets. De Duitsche infanterie ging tot den tegen aanval over» en wierp de Sovjetstrijdkrachten verder terug. Achttien bolsjewistische pantserwagens bleven op het gevechtsterrein staan. De bolsjewisten, die zijn ingesloten tusschen Dnjepr en Desna, deden Zaterdag op verschillende punten heftige pogingen om door de omsingeling te breken. Deze pogingen mislukten. De Duitsche troepen vielen de terugtrekkende marschcolonnes aan en brachten 'den Sovjets zeer zware verliezen toe. De omsinge ling werd voltooid. Gevangenaantal en buit stijgen voortdurend. Een Duïtseh pantserdivisie heeft zeer bijzondere re sultaten behaald bij de aanvallen op de verdedigings linies om Leningrad. Bij het afslaan van Sovjet-tegen aanvallen vernietigde de Duitsche divisie 302 pantser wagens. De bolsjewisten leden bloedige verliezen. In den Zuidelijken sector nam de Duitsche lucht macht ook Zaterdag met sterke afdeelingen deel aan de vernietiging der ingesloten Sovjettroepen. Opeen volgende golven Stuka's vielen ten Oosten van Kiew colonnes voertuigen, troepenconcentraties en gemoto riseerde colonnes aan. Meer dan 900 vijandelijke voer tuigen werden vernield, evenals een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. De bolsjewisten leden zware verliezen. In de Zwarte Zee en aan den mond van den Dnjepr hebben Duitsche vliegtuigen drie Sovjettransportschepen met een gezameniijken Inhoud van ruim 10.000 ton tot zinken gebracht. Ver der werden een patrouillevaartuig en een monitor tot tinken gebracht en een torpedoboot zwaar bescha digd. De Sovjettroepen, die ten Oosten van Kiew inge sloten zijn, hebben ook zeer veel materiaal verloren. Op 18 en 19 September heeft een Duitsche infanterie divisie 19 pantserwagens, 38 stukken geschut en meer dan 500 vrachtauto's vernietigd. Ondanks hun wan hopige pogingen konden de bolsjewisten nergens den ring verbreken. De herhaalde doorbraakpogingen wer den door net moordende vuur der Duitsche infanterie verijdeld. KROONSTAD GEBOMBARDEERD. BERLIJN, 21 September (D.N.B.) Naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Zondag met succes de haven en de vesting Kroonstad aangevallen. Vijandelijke artillerie stellingen werden tot zwijgen gebracht troepencon centraties," vliegtuigen en colonnes verstrooid en ten deele vernietigd. j j Bij den toegang tot de Jagorhtzkibaal, aan den mond van den Dnjepr, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sovjettorpedojager, een klein oorlogsschip en een troepentransportschip van 2.000 ton tot zinken ge bracht. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom. Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Ctocrr HOOlSSPSi. UIT t?£N 0O£12E/VOC?ELO6, NAAfc. HET 80£k: MAWW C7HNÊ VOLK." VAft/ ARNÖU? k.Rl£<S£l2 POOtZ jee Popeite medespelen pe* o a a vol? &OUIV MEESTER. JULES l/ERST(£AeT£, PH LA cHAPEci-e. miew DUYMAER P.TU/IST, JA/V LEMAlRE. JOIce BOSCW è-R. HET MAóIST&ARL UlTGevo6RP£ l£QEEL WORDT INTtfeZÖ/VPÊN NEDERLANDSCHE OP DlNSPAö 25 SEPT 20.00 UUIZ HILVERSUM 1 OMROEP („4du. Ingez. Med.) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Bezetting van Kiew gaf zich over. Eilanden voor de Baai van Riga ingenomen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 0 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Zooals reeds in een extrabericht is bekend gemaakt zyn divisies infanterie van bet Duit sche leger, gesteund door het luchtwapen. na gevechten van verscheidene dagen", door den zwaar versterkten vestinggordel van Kiew aan den westelijken ooever van den Dnjepr heen gebroken. In een dapperen aanval drongen zij gisteren overdag, terwijl de vijand de stad ont vluchtte, Kiew binnen en heschen de rijksoor- logsvlag op de oitadel. Toen de opperleiding van de bolsjewistische troepen gevlucht was, wierp de geheele bezetting de wapens weg en gaf verder verzet op. Zooals eveneens in een extrabericht is be kend gemaakt, is de stad Poltawa, op 120 kilq- nieter ten Zuidwesten van Charkow. op IS September ingenomen. In samenwerking met formaties van de marine en het luchtwapen hebben troepen van het leger half September de, eilanden Worms en Moon voor de Baai van Riga ingenomen. Op eigen initiatief is op 16 September de kapitein Pankow met zijn com pagnie van Moon uit over den door den vijand ten deele reeds verwoesten dam naar het oos- lijke deel van het eiland Oesel doorgedrongen waarmede hij de grondslagen legde voor do aan den gang zijnde succesvolle gevechtshan delingen voor de verovering van het eiland. Het luchtwapen bombardeerde ook in den afgeloopen nacht Odessa en Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart brachten gevochtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 September ten Oos ten van Huil twee koopvaardijschepen, deel uitmakend van een convooï, waaronder een tankboot, tezamen 17.000 b.r.t., tot zinken. Overdag werd voor de Zuidoostkust van En geland een ander vrachtschip door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika vielen Duitsohe gevechts vliegtuigen in den nacht van 18 op 19 Septem ber de petroleum tanks van Suez, alsmede ha venwerken van Port Said en Alexandrië met goede uitwerking aan. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten naar Noord-Duitsch- land gevlogen. Enkele vliegtuigen drongen door tot in de omgeving van Berlijn. Er wer den bommen geworpen op woonwijken in Stet tin. waardoor de burgerbevolking geringe ver liezen leed aan aooden en gewonden. Lucht- doelartillerie schoot twee der Britsche bom menwerpers omlaag." Italiaansche weermachtsberichten Succes der Italiaansche strijd krachten in Oost-Afrika. Stefani meldt: In zijn weermachtbericht no. 473 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: „Noord-Afrika: In den sector van Solloem zijn vijandelijke eenheden, die probeerden met steun van pantserwagens onze stellingen te naderen, afgesla gen. Engelsche vliegtuigen lieten bommen vallen op'Tripolis en vielen Benghazi aan. waarbij eenige Arabische woningen getroffen werden. De afweer op den grond te Benghazi schoot een Britsche ma chine omlaag. Twee van onze motorschepen met troepen, die in een convooï voeren, werden ter hoogte •an Tripolis door iropedo's tot zinken gebracht. Vrijwel 'alle aan bóyd zijnde soldaten' en dc scheepsbemanningen werden door de begeleidende oorlogsbodems en door andere eenheden gered. Oost-Afrika: Koene operaties van onze eenheden. Troepen van de stelling Woltsjeflt hebben met groote strijdlust een vijandelijke stelling aangeval len en veroverd. Na hevig verzet werd de vijand op de vlucht gedreven. Hij leed aanzienlijke verliezen. Wapens, munitie en groote hoeveelheden oorlogsma teriaal werden buitgemaakt. In Celga heeft een uit nationale en koloniale troepen bestaande colonne onder beVel van den luitenant-kolonel Domenico Miranda een schitterenden aanval ondernomen. Het gelukte de colonne een sterke vijandelijke afdeeling tot den strijd uit te dagen, welke zich na een feilen en harden strijd op korten afstand in wanorde terug trok en meer dan driehonderd dooden op het slagvelr achterliet. In het Oostelijke deel van de MiddeHandsohe Zee hebben onze vliegtuigen een klein vijandelijk koop vaardijschip aangevallen en zwaar beschadigd". Weermachtbericht nc. 474 luidt als volgt: „Op Malta heeft in den nacht van 20 September de luchtmacht belangrijke luchtbases gebombar deerd. Aan de fronten te land heerschte in Noord- Afrika bedrijvigheid der artillerie. In de zóne van Bardia heeft het afweergeschut een vijandelijk toe stel brandend neergeschoten. Britsche vrachtauto's zijn doeltreffend door onze toestellen ten Zuid-oos ten van Solloem met machinegeweervuur bestookt. De vijand heeft wederom aanvallen gedaan op de stad Tripolis. In Oost-Afrika bedrijvigheid der vooruitgeschoven elementent Op de MiddellandSChe Zee is een Engelsche bommenwerper neergeschoten door een eenheid der koninklijke marine.". In een ziekenhuis in West-Duitschland, onder den rook van Nederland, ligt een Hollandsche jongen, die tijdens de gevechten aan den Dnjepr, waaraan hij met zijn SS-standaard deelnam, gewond werd. De lange reis, van de vuurlinie naar het Westen, heeft hij ge heel per hospitaalvliegtuig afgelegd. En nu ligt hij ver. van het krijgsrumoer en dicht bij huis: zijn ouders hebben hem al bezocht Zoo wordt er voor de gewonden gezorgd, die vallen in den geweldigen strijd, die in het Oosten gevoerd wordt. De beste verzorging is nog maar net goed ge noeg. Daarom moet ook de NederlaryJsche ambulance Oost front tot in de puntjes verzorgd zijn. Wilt u daaraan meehelpen? Stort dan uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Haarlemsche Politierechter ONEERLIJKE LOOPJONGEN. In plaats van den verdachte indertijd werkzaam als loopjongen bij een Haarlemschen apotheker was diens vader gekomen en nam in het verdachten bankje plaats. Hem werd echter aan het verstand ge bracht, dat hij niet voor zijn zoon kon terechtstaan. Hij kon echter wel tegenwoordig zijn bij de behande ling nu bij verstek van de zaak. Deze loopjongen bleek althans gedurende den tijd van zijn werkzaamheid bij den apotheker het hem geschonken vertrouwen misbruikt te hebben. Hij had opdracht om wanneer hij van een klant een flesch- je terug kreeg, daarvoor 5 of 10 ct. te betalen, naar gelang van de grootte. Later verrekende hij die be dragen weer met zijn patroon. Maar nu begon het de aandacht van den patroon te trekken, dat hij nog al heel wat flesohjes van de klanten scheen terug tc krijgen. Bovendien waren de adressen op de etiquetten met een onbekende hand geschreven en de er op vermelde data klopten niet met de boeken van den apotheker. De zaak werd on derzocht en nu bleek, dat de jongen de fleschjes uit het magazijn van den apotheker wegnam, adressen met gefingeerde data op de etiquetten schreef, de fleschjes daarna aan zijn patroon gaf, als waren zij door klanten teruggegeven en 5 of 10 cent per flesch incasseerde. De apotheker werd als getuige gehoord.Hij vond den jongen in zijn werk niet bijzonder ijvejig. Ver over de 100 fleschjes had de jongen op de bo ven omschreven geratfineerdé wijze „behandeld." De vader verklaarde, dat hij thuis nooit last met den jongen had. Als de jongen niet ijverig was ge- wees, was hij wel eerder ontslagen, meende hij, „want hij zou niemand in zijn dienst willen hebben, die niet ijverig was". Het O.M. was het met deze opvatting niet eens en bracht den vader onder het oog, dat er patroons zijn, die iemand nog een kans willen geven. De eisch luidde f 50 boete of 50 dagen hechtenis. De Politierechter maakte er f 20 of 20 dagen van. WINKELDIEFSTAL. Een chef uitbeen modemagazijnf-hier ter stede werd als getuige gehoord in de zaak van een verdachte, die op 26 Juni van dit jaar zich uit dat magazijn een japon had toegeëigend, zonder betaling. Zij had een japon gepast en gekocht en toen de verkoopster zich een oogenblik verwijderde, had zij van de gelegen heid gebruik, of liever: misbruik, gemaakt, door uit de paskamer, waar nog eenige japonnen aan hangers hingen, er een weg te nemen en snel in haar tasch te stoppen. De verkoopster miste een japon, waarschuwde de chef, die de juffrouw naging en haar juist bij het ver laten van den winkel nog kon achterhalen en haar verzocht, mee te gaan naar het kantoor. Daar werd de tasch van de juffrouw onderzocht en toen verschenen twee japonnen: één die betaald en één die niet be taald was. Verdachte toonde nu veel berouw: „Het zou nooit meer gebeuren", verklaarde zij snikkende. Zij was in overspannen toestand geweest. „Ja", zei de Politierechter, „overspannen: dat wordt u aft u dergelijke verkeerde dingen doet!" Het O.M. vond de zaak ernstig. De eisch luidde: een week gevangenisstraf. De Politierechter kon niet vol doen aan de smeekbede van de juffrouw „de zaak nog ééns door de vingers te zien", 'maar wilde het nog eens zonder gevangenisstraf met verdachte probeeren en veroordeelde haar tot f 25 boete of 25 dagen hech tenis. Sovjets erkennen het verlies van Kiew. BERLIJN, 22 September (D.N.B.) Inzake de mededeeling der Sovjets dat Kiew geëvacueerd is verklaart de Britsche berichtendienst: De toestand der Sovjets is thans veel erger dan veertien dagen geleden". Naar uit Helsinki wordt gemeld heeft de Sovjet Berichtendienst pas thans het verlies van Kiew toe gegeven. t s OPSTAND IN ENGELSCH INTERNÉERINGSKAMP. STOCKHOLM 22 September (D. N. B.) Op het eiland Man. het Britsche interneeringskamp voor politieke ge vangenen. is Zaterdag een opstand onder de politieke arrestanten van Britsche nationaliteit .uitgebroken, waai bij twee kampbewoners gewond werden. Volgens den Engel- schen nieuwsdienst hebben 600 gevangenen hun bewakers met primitieve wapens als. steenen e. d. aangevallen. De onlusten duurden verscheidene uren en alle pogingen om met de rebellen te onderhandelen liepen mis. Door af matting hebben de gevangenen den strijd ten slotte op gegeven Mislukte aanval op Duitsch convooi. BERLIJN 22 September (D. N. B.) Naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, heeft op 20 September een vrij groote formatie Britsche bommenwerpers een Duitsch convooi voor de Nederlandsche kust aangevallen. De' Duit sche marine-artillerie legde een gordijn van vuur rond de schepen en schoot drie Bntsthe bommenwerpers neer. welke door de versperring trachtten heen te vliegen. Italiaansch weermachtsbericht Bommen op doelen bij Tobroek en Dzjaraboeb ROME, 22 September (Stefani). In zijn weer machtbericht no. 475 maakt het Italiaansche opperbe vel het volgende bekend: „Noord-Afrika: van de fronten te land niets bijzon ders te melden. Vliegtuigen van de as bombardeerden belangrijke doelen van de vesting Tobroek en gemoto riseerde strijdmiddelen in de zóne van Dzjaraboeb. Tijdens een nieuwen vijandelijken luchtaanval op Benghazi heeft het Italiaansche luchtdoelgeschut een machine neergehaald. Oost-Afrika: in den sector van Woltsjefit doeltref fende actie van onze artillerie tegen concentraties ge motoriseerde strijdmiddelen". Bommenwerper in Nederlandsch- Indië verongelukt. Vier dooden. NEW-YORK. 22 September. (D.N.B.) Associated Press met uit Batavia dat aldaar gen in Amerika ge bouwde zware bommenwerper is neergestort. Vier leden van de Nederlandsche luchtmacht kwamen hier bij om het leven. SPEELKAARTEN UIT IiET JAAR 1475. INNSBRUCK, 22 September. In het dorp Fliess in het bovendal van de Inn heeft men een beschot verwijderd uit een oud boerenhuis, bestemd voor het museum te Landeck (Tirol-Vorarlfcerg). Bij de af braak bleek dat onder het beschot nog de oude Go- thische lambrizeering behouden gebleven was. Uit een testament kon worden opgemaakt dat deze lambrizee ring dateerde van het jaar 1360. Achter het beschot werden negen speelkaarten gevonden, waarvan acht klaarblijkelijk behoorden tot een spel dat dateert uit het jaar 1475 en dat in UJm gedrukt is. De negende kaart oen harte-aas zou van nog ouderen datum zijn. De kaarten bevestigen dat de Duitsche speel kaarten sinds de vijftiende eeuw practisch onveran derd gebleven zijn. De von^fet zal nog nauwkeuriger onderzocht worden (A-N.P.) Mcj. J. Q. van Rechtercn Altena te Haarlem heeft in dit voorjaar voor de Amsterdamsche Studenten Vereenïgingen een lezing gehouden over den Neder- landsch^n geest in de schilderkunst. Die inleiding heeft gediend als leiddraad voor een boekje dat on der dezen titel thans verschenen is. bij de uitgeverij Ploegsma te Zeist. Een collectie reproducties Van bekende schilderijen lichten het geschrevene toe. Derede die prof, mr. pAul Scholten, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, op 16 Mei 1941 in de aula dier onderwijsinrichting, gehouden heeft over ..Het geloof in het Nederlandsche volksleven" is bij de uitgeverij Ploegsma in di-uk verschenen. Bij L. J. "Veen's Uitgevers Mij. te Amsterdam ver scheen: Hoe moet het Aangiftebiljet A voor de In komstenbelasting 1941 worden ingevuld? Handlei ding voor de practijk bij de invulling door A..L. F. Leverïngton, belastingadviseur. De waarachtige reis van - Marco Polo, naverteld door L. de Wachter. Het reisverhaal van den groo- ten man beleefde een tweeden druk. Uitg. De Sik'kel, Antwerpen-Wereldblbliotheelc N.V. Amster dam. Liederen van Valerius. De liederen uit Valerius' Nederlandtsche Gedenck-CIanek zijn verzorgd en verzameld door Dr. K. Ph. Bernet Kempers met aanteekeningen van dr. C. M. Lelij. verschenen bij W. L. en J. Brusse's Uitgevers Maatschappij te Rot terdam. Een bijzondere aantrekkelijkheid van dit werkje is. dat bij ieder gedicht de melodie is gege ven. En groot aantal noten aan het eihd verduide lijkt den tekst. Verschenen is bij de N.V. Van Loghum Slaterus' Uitgevers Maatschappij te Arnhem het vierde deel van „Het nieuwe. Zoeklicht", Nederlandsche ency clopaedic voor allen. Dit vierde deel, beginnend bij de letter L en eindigend met het artikel Rnamsdonk is, als de drie voorafgaande deelen, weder uitmuntend verzorgd en bevat diverse artikelen, die in dezen tijd de waarde der actualiteit bezitten. De leiding bij de samenstelling berustte hij Dr. T. P. Sevensma. biblio thecaris van de Rijksuniversiteitsbibliotheek te Leiden. Uiterlijk is het fraai verzorgde deel gelijk aan de voorgaande. ZANDVOORT ZANDVOORTMEEUWEN—HELDER (1—2). Op het gemeentelijk sportterrein speelde Zandvoort- meeuwen onder grooie belangstelling haar eersten competitiewedstrijd. Hoewel het Zandvoortmeeuwen- elftal nog enkele zwakke plekken vertoonde, was het spel óver het algemeen niét slecht. Na ongeveer een kwartier gelukte het den rechtsbuiten, Kaul Hendrik- se, Zandvoortmeeuwen de leiding te geven. (10). In deKen stand kwam gedurende de eerste helft geen verandering meer, al ontbrak het niet aan spannende momenten. Helder schoot eenmaal hard tegen de lat en Zandvoortmeeuwen een paar maal juist langs den buitenkant van den paal. Na de rust bestookt Helder op gevaarlijke wijze het doel der thuisclub en na ongeveer een kwartier maakt Frans de Leur, na een mooien voorzet van den zeer snellen rechtsbuiten, den gelijkmaker (11). Wel zet Zandvoortmeeuwen hierna eenige zeer goede aanvallen op, doch door de minder nauwkeurige af werking en door het goede spel van de verdediging gelukte het niet de leiding te heroveren. Vier minuten voor het einde passeert C. Wagenaar op handige wijze de verdediging en met een onhoudbaar schot brengt hij den stand op 12. Wel probeert Zandvoortmeeuwen door alles op alles te zetten den gelijkmaker te for- ceeren, doch dit gelukt niet meer. Bloemendaal 2Zandvoortmeeuwen 2 13 Zandvoortmeeuwen 3Watergraafsmeer 2 71 Belangrijke werkzaamheden van dc manschappen der Waffen S,S. vormen aan het Oostelijk front dc herstellingen der oeververbindingen. Met vereende krachten wordt een hulpbrug gebouwd. (Foto Atlantic-Holland) (Adv. Ingez. Med.) VELSEN BEDRIJFSONGEVAL AAN DE PAPIERFABRIEK. De timmerman W. H. Clazing, in dienst bij d< Papierfabrieken Van Gelder Zonen, had Zaterdai I morgen het ongeluk met de cirkelzaag in aanraking e]< te komen. Hij liep verwondingen op aan vier vin- fers van zijn rechterhand. Nadat dokter R. W, ierstra hem voorloopig had behandeld, bleek, dat de verwondingen nogal meevielen. Echter zal C. die ter verdere behandeling naar het St. Anto- nius Ziekenhuis werd gebracht, wel een vermin, king van den rechter wijsvinger blijven behouden IJMUIDEN MARKTPRIJZEN EN BESOMMINGEN. Tarbot f6,80 per K.G.; Tong f5.10—f3 per K.G.! Ki. schol le s. f89—f87; Ki. schol 2e s. f80—f 60; Zetschol f90; Puf-»„. schol le s. f55—f41; Pufschoi 2e s'. f35—f 18; Groote bola' f64—f 5Q; Kleine bot f32—f30; Groote schar f41—f33; KI q schar f25—f 18; Pufschar f 15—f6; Makreel f125; Wijtinf tr *32—f21, alles per 50 K.G. Bosommingen trawlers: ZK 68, Johannes, 40 mnd. IJM 86, Rijnstroom, 160 mnd. f3219; VL 80, Gezlna, mnd. f4146; SCH 65, Onderneming, 180 mnd. f 3225. Kotters: HD 7 f 1326; HD 18 f 1429; IJM 221 f 3360; IJM a' 223 f424; IJM 203 f857; KW 148 f182. Loggers: IJM'268 f4313; VL 132 f1614; SCH 39 f 2541; SCH 242 f2158". SCH 274 1 2080: SCH 195 f2413; SCH 246 1 f2529; SCH 247 f2913; SCH 443 f 3095; SCH 97 f933' SCH 7] r f 1326; SCH 9 12364; KW 52 f 1274: KW 60 f2331; KW 54 f2137; KW 91 f 1956; KW 107 f2565; KW 108 f 2281; KW 51 f 1671; KW 104 f 2676; KW 26 f2063; KW 8 f 2290; KW 45 f 1957 Er waren 45 kustvaarders met een totale besomming]E van f 9068. HEEMSTEDE 40 JAAR GETROUWD. Donderdag 25 September a.s, hopen de heer en; mevr. H. J. Kockelkoren en C. Kockelkoren-v'. d. Nouwland wonende Bankastraat 57 Heemstede den dag te herdenken waarop zij voor 40 jaar in den echt werden verbonden. O OVERVEEN GEREFORMEERDE KERK. Ter jongste vergadering van de classis Haarle»- derei Geref. kerken heeft ds. J. Krüger van Castricum ge-h rapporteerd over kerkinstitueering te Ovcrveen. Dtf" Classis sprak de wenschelijkheid van deze instituee ring uit en droeg aan de commissie ad hoe op de pr'ac n tische mogelijkheid nader onder oogen te zien. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Waller, Scho< tersingel 135 Haarlem, een jong zwart hondje; Tesse laar, Bloemendaalscheweg 75, een pakje enveloppen met vreemde postzegels; Constantijn Huijgenslaan Heemstede, een bruingrijs hondje; Van Meurs, Verbin dingsweg 29, een damesportefeuille met inhoud; Bee-:e len, N. Tuindorplaan 19 Haarlem, een polshorloge mei* armband; Van Bommel, Dr. Bakkerlaan 88, een gouJc den medaillon met foto's; De Visser, Potgieterweg 1, een paar gymschoenen; Heule, Bloemendaalscheweg 140, een bruine hazewindhond; Meijer, Duinweg 62 Santpoort, een vulpenhouder; Koster, Lorentzkade 42 Haarlem, een portemonnaie wet inhoud; Admiraal, a Zandvoortschelaan 157, Heemslede, een portemonnaie! met inhoud; Lambregt van .JDalelaan 62 Haarlem, eena zilveren oorbel; Ament, Joz. Israëlsweg 10, een hand-*, pomp. Politiebureau Overveen (inlichtingen alleen op* werkdagen van 10—12 u. v.m.) popje, slipover, kerk- boekje, damestaschje met inhoud, sleutels. Post Aer^- denhout: rattenklem. HAARLEM 22 September. Ondertrouwd 22 September: H. J. H. Sanders en A. Duinevfld. H. J. Wijsman en E. A. C. van Koningsbrugge. Bevallen: 18 September: N. Vels-Snoelft, d. H. Kort huis- Brink, z. 19 Sept.: A. J. M. van de Griendt-Quat- trini, z. R. Borst-Blaauwbroek, z. 20 .Sept.: H, G. Keesom-Vink, z. en d. C. Schaap-Bosch, d. W. A. M. Booms-van Lunenburg, z. 21 Sept.: M M. Seggelink-Kiemjet, z. A. Fictoor-Abbink, z. H. W. de Goeij-Speichen, d. Z. Agterhof-Cornelisse, z. 22 Sept J. Wijkhuizen-Spoor, d. Overleden: 19 September: G. van Zalk, 63 j., Nassaulaan. J. E. de Ridder, 46 j.. Oranjekade. G., J. Kleene, 34 j., OudaensL-aat. 20 Sept.: G. Mater, 64 j., Ver-' spronckweg. —21 Sept.: C. J. H. Kaart-Kapteyn, 66 j. Kennemerstraat. S. Zirkzee, 76 j.. Leidscheplein. F. H. van der Miesen, 64 j., Doelstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: C. Slotemaket de Bruine en M. J. Top, Ginnekn-Dongen; L. Moorman en J. Reyenga Am- sterdam; A. v. Houten en J. Dussart, Hilversum- Felgnies (Frankr.); M, Löring en G. v. Osch, Enschedé. Ondertrouwd: M. J- H. C. Sadee en F. W. H. M. Rademaker, Rotterdam: A H Minkema en L Luynen- burg, Delft-Woerden: F. T. Kater en H. Sibbes, Velp (G.)-Rotterdam: G. Janssen en G. Baakman. Ter Aard-' Assen; W. Batelaan en G. J. Vuyk, Bodegraven-Bus- sum; L. Lammers en F. Boerrigter, Losser-Glane. Getrouwd: A. Bruining en T. K. de Haas. Scheve- ningen; R. C. Seyffer en C. P. A. M. Moors, Rotter dam; D. v. d. Sande en H. M. Spoel. Amsterdam; C. Kok en A. J. van Hoytema, Hilversum; A. W. Rosingh en J. E. Tjeenk Willink, Zeist; A. F. E. v. Schendel en J. E. Reesink, Brummen; C. Kok en A. J. v. Hoytema, Hilversum; W. Jannink en A. Seyffardt, Den Haag; D. Th. de Koning en M. C. E. Houwink, Deventer: H. F. Oosterhuis en M. G. Pietersen, Voorburg. Bevallen: H. M. den Ouden-van Dijk, d., Opijnen", M. A. Mooy-Koenderink, z. Voorburg; Fruithof- Matthes, z., Breukelen: de Groot-v. Koolwijk, z.. Soen- gei-Gerong; Haakma Wagenapr-Diddens. d., Utrecht; H-. Bloemendal-Jansingh, d., Groningen; R. Levenbach- Mulder. d. Bandoeng. Overleden: M. W. Thiebout-Greve, v., 70 j., Den Haag; M. Baris-v. d. Griendt. v., 67 j., Barendrecht; P. v. d. Poel-v. d. Ban, v., 42. j., Wageningen; F. Har- tog-Witmond, v., 68 j., Amsterdam; D. A. v. d. Wed den, 74 j., Nijmegen; J. Sibbelee, m., 76 j., Amsterdam, M. Wartena-ten Bosch, v., 65' j., A. v. d. Wind, v., 62 j., Rietveld; G. Flipse-Vonkenberg, v„ Haren (Gr.), K. O. de Vries, m., 55 j., Leiden; A. M. Tjeenk Wil link, v., 81 j., Leiden; E Schütt, m„ 71 j., Den Haag; J. v. Nierop-EygcndaaK Lagunillas, (Venezuela). M. Bergsma, m.. 72 j., Hilversum; P. J. Gevers, m., 62 j., Hilversum; A. S. Steffen. m., 83 j., Arnhem; W G. Tegeler-Pieper. v„ 67 j., Glanerbrug, B. Weersma, m.,j 73 j., Leeuwarden, G. Blaauw, m-, 64 j., Zuidbroek.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2