SANATOGEN Brandend Maagzuur? AGENDA Variété „Befje regeert' Goochelaarscongres. Eigenaardigheden JCoct Tlieuws HAARLEM'S DAGBLAD, 22 SEPT. 1241. Hel Duitsche en Nederlandsche K Volkslied. Voordracht van Prof. Hans Merx. Prof. Hans Merx uit Keulen hield Zaterdagavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een lezing ovér het Duitsche en het Ne derlandsche volkslied. De voorzitter der afdeeling Haarlem van de Nederlandsch-Duitsche Cultuurge meenschap Mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen sprak een kort welkomstwoord waarin hij zeide, dat prof. Merx twaalf jaar lang werkzaam is geweest bij de radio te New York en ook reeds vaak als gast is opgetreden voor den Hilversumschen zender. Ook thans is hij dit nog. Na deze korte inleiding nam prof. Merx het woord. Nadat hij het volkslied als de spiegel van de volks ziel had gekenschetst, waarin onze voorouders al wat zij hebben gekend aan vreugde en leed, aan strijd en aan idealen, aan liefde en verlangen hebben neerge legd, en hij verschillende dezer liederen had gekarak teriseerd, gaf Wij van, het volkslied de volgende defi nitie: ,,Het volkslied is een in het volk gezongen lied, door inhoud en vorm thuisbehoorend in een zeer wijden kring, door het geheele volk gekend en gezongen, en dit wel door de eeuwen heen, zonder dat het ooit uit sterft." Het volkslied, aldus spreker, kan men onderschei den in kinderliedjes, kerstliederen en nog vele andere liederen, die alle dit gemeen hebben, dat ze door iedereen worden meegezongen ook al heeft men geen zangstem. Het volkslied veroudert niet. Dit in tegen stelling tot den schlager, die na eenige jaren ver ouderd is. Het volkslied is de grootste nationale schat, die een volk bezit. s Dat Duitschland al vroeg als het zanglustigste land ter wereld bekend stond kan men reeds uit Tacitus' „Germania" afleiden. Tegen het einde der 12de eeuw (omstr. 1190) wordt de rij der groote Duitsche minne zangers geopend met den dichter Walter von der Vogelweide, de eerste Duitsche mensch, die „de poor ten van zijn hart" wijd openzette, meer dan ooit iemand voor hem. Van deze „primitieve" Middeleeuwsche muziek gaat een stille en verfijnde „gothische" bekoring uit. Als de kunst der minnezangers of troubadours later in verval geraakt komt hun erfdeel aan de „Meis- tersinger". Later komen dan de dolende studenten, de zgn. „Fahrende Schüler" terwijl voorts het volks lied ook een onderdak vond in het vertrek waar het spinnewiel stond. Het oud-Nederlandsche lied, aldus prof. Merx, is historisch, zoo nauw met het Duitsche verbonden, dat het zich hiervan niet laat scheiden. Er was een leven dig verkeer tusschen de Nederlanden en Duitschland. Het besef van de'waarde van het volkslied is hier al bijzonder laat gekomen: honderd jaar geleden werd Hoffmann von Fallersleben, toen hij te Leiden in een deftig gezelschap het lied van de „Twee Conincs- kinderen" voordroeg, uitgelachen. Hij en latere onder zoekers, als Wolff, Grimm, van Vloten, Franssen, van Duvse en Brouwer hebben ons den schat van Oud- Nedei'landsche volksliederen weer helpen ontdekken. Nadat spreker verschillende Nederlandsche meesters "die ook in het oude Duitschland zeer gezocht waren, had opgenoemd, besloot hij zijn lezing met den wensch uit te spreken, „dat de beoefening van het volkslied moge leiden tot meerdere volkseenheid, en zoo een brug moge slaan tusschen het Nederlandsche en het Duitsche volk." De lezing van prof. Merx werd door talrijke gra- inofoonplaten verduidelijkt. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie Smedestraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Briewerk, Harmsen, Weltevredenstraat 8. Cape, Geldrop, Garenkokerskade 32. Hondje, Kordelaar, Woonschepenhaven, paal 48. Ketting, Roosma, Lorentz- kade 146. Kaart, v. Alphen, Oranjeboomstraat 37. Por- temonnaie met inhoud, v. Garderen, Djambistraat 11. pakje met inhoud. Kroon, Ramplaan 18. Portemon- naie met inhoud. Beers, K. Zijlstraat 10 rood. Para- pluie, Grocfsmuller, Verspronckweg 20. Klompje, Win- nubst, de Ruiterweg 15. Tasch met inhoud, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Tasch met inhoud, v. d. Vosse, Botermarkt 5. Vulpen, Damen, Wilhelminastraat 56. Zak met inhoud, Bureau van Politie, Smedestraat 9. ZAJCBIJB13T./BOND. Op Woensdagavond- 2 4 September zal de afdee ling Haarlem van den Zak-Bijbelbond een vergade ring houden in de consistoriekamer van de Groóte Kerk. Ds. Boeke, voorzitter en Ds. du Fossé, cor respondent, zullen mededeelingen doen. PERSONALIA. De ,heer Th. Swen, te Aerdenhout is benoemd tot hulpprediker bij de Gereformeerde Kerk te Fra- ueker. ALGEMEENE MIDDENSTANDS JONGEREN ORGANISATIE. De Algemeene Middenstands Jongeren Organisatie te Haarlem houdt een ledenvergadering op Woens dag 24 September in het Middenstandshuis. De agenda vermeldt behalve de jaarverslagen ook de verkiezing van een definitief bestuur. Het voor- loopig bestuur stelt zich herkiesbaar. Omi een krachtige propaganda voor uitbreiding van het ^den tal mogelijk te maken stelt het bestuur voor het aantal leden van 5 op 7 te brengen en hiertoe mej. A. C. Hei-es en den heer P. C. Scfioltens te benoe men. Na de pauze zal de heer C&sparls v. d. Laag spre ken over ..De taak van het Dagblad in het alge meen". In lVz minuut bezweert ge met hoogstens 2 Rennies de hevigste aanval - van brandend maagzuur. Heerlijk verzachtend werkt Digestif R-ennie een weldadig middel met geen goud te betalen en toch onder ieders bereik. Zorg er daarom voor, altijd een paar Rennies bij de hand te hebben. Ge kunt ze overal innemen, jóó maar, gewoon latten smelten in den mond, zonder water of wat ook. Voor menschen die nu en dan lijden aan overtollig brandend maagzuur is Rennie gewoon onmisbaar. Rennie stelt U in staat, naar hartelust mee te eten van alles wat de pot schaft, ook van dingen die de tong stree- len, maar die ge'nu niet nemen durft uit angst dat ze U niet goed bekomen zullen. Die ontzeg gingen behooren met Rennie allemaal tot het verleden. Rennie voorkomt zuurbranden, maar bluscht ook dadelijk opkomende of reeds aan wezige branderigheid volkomen! binnen enkele minuten. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie, 1.27 en 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 22 SEPTEMBER. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Demonstratie Jiu Jlt.su. 's avonds. Frans Hals Theater: „Verleiding". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Hartstocht", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Hans Albers als „Sensatie-journa list", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De roman van een mannequin", 8.30. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum' Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling vau 78 uur. Bioscooptheaters: Voo- gen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 12—4 uur. Nachtdienst Apotheken. Do volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zljlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel. )12711. Te Heemstede ls geopend Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 9S, Tel. 18197. Ook UW zenuwen y kunnen geen Sanatogen ontberen :r< ,,Het is een genoegen U te kunnen mededeelen, dat ik binnen zeer korten tijd de voortreffelijke, herstellende eigenschappen van Sanatogen uit eigen ervaring heb leeren kennen", schrijft Dr. P. F. J. A. Julien, te Utrecht. Meer dan 25.000 doktoren schreven ons reeds in warme bewoordingen over Sanatogen. Sanatogen sterkt bloed en zenuwen en is j'uist in deze dagen onmisbaar voor allen, die terneergedrukt en zenuwachtig zijn. Het zenuwsterkende voedsel. (Adv. Ingez. Med.) Nieuw Leven De Geheel Onthouders Vereeniging „Nieuw Leven" die, verduistering en oorlog ten spijt, haar leden aantal zooals de voorzitter, de heer Rohdens, in zijn openingswoord mededeelde dit jaar zag groeien tot meer dan 600, opende gisteren twee uur na Cremer haar seizoen. Zij deed dit niet met too- neel door eigen krachten, maar voor de afwisse ling met een variété-programma. Met artisten van buiten dus. Conferencier, zanger en gangmaker .was voor de zen avond John Kloos, die er alle vrijmoedigheid voor bezit. De heer Kloos had het contact met zijn publiek al heel spoedig te pakken, zoodat de stem ming er direct in zat. Zijn grappigheden over de mobilisatie had ik gaarnegemist de oorlogs dagen die er op volgden waren al te ernstig om daar nog aardigheden op te verkoopen maar zijn liedjes waren dikwijls ad rem en hij kreeg de zaal met zijn refreinen volkomen mee en daar is het op zoo'n avond toch in de eerste plaats om te doen. En verder kregen wij alles wat zoo bij het variété behoort: een paar accordeon-virtuoozen Jack en Conny Wiltars die met entrain hun instrumen ten bespeelden, een balanceernummer, dat was aan gekondigd met den naam „The Cristo" en dat het publiek dankbaar aanvaardde, een veel-eter, Carl Boulanger, een nummer dat ik onmogelijk kon waardeeren en Teun Klomp en zijn makker, de bekende Volendammer zangers, die voor de ras echte Hollandsche liedjes zorgden. Een variété programma is zonder goochelaar niet compleet en na de pauze zagen wij dan ook den heer Crochet optreden als prestidigitateur, een nummer dat oud maar voor velen altijd weer nieuw is, omdat je nooit snapt hoe het gaat. Een programma dus, dat variatie genoeg gaf en ook vlot werd afgewerkt. En nu wachten wij op den eersten speelavond van Nieuw Leven, waarop wij de eigen leden aan het werk zullen zien. Want die opvoeringen stel ik toch boven de avonden wel ke door de artisten van buiten verzorgd worden. J. B. SCHUIL Cremer Na de gebruikelijke bloemenhulde gisterenmiddag aan het slot verlieten alle werkende leden van Cre mer het tooneel om aan Eki Bouwer de eer te laten, die haar zoo volkomen toekwam. En het pu bliek, dat de zaal geheel vulde, begreep deze geste, en juichte mejuffrouw Bouwer enthousiast toe. Want zooals Betje het gezin van dé familie Van Gelder in Bakker's blijspel had geregeerd zoo had Eki Bouwer met haar spel deze voorstelling beheerscht. Eki Bouwer heeft zich in den loop der jaren ontwik keld tot een der beste tooneeldilettanten, die ik in mijn lange loopbaan van recensent heb gekend. Een jonge vrouw, die in staat is een figuur als deze .70- jarige Betje zoo uit te beelden, dat men niet alleen geheel aan haar gelooft, maar die daarmee ook eenige malen werkelijk weet te ontroeren, mogen wij wer kelijk een karakterspeelster noemen. Laten wij niet vergeten, dat deze zelfde actrice een paar jaar geleden ook de jonge mevrouw Westerman voor treffelijk tot leven vermocht te brengen. Ik noem deze twee zoo verschillende rollen om de veelzijdig heid van dit talent duidelijk te doen uitkomen. Eki Bouwer speelde met Betje gisteren haar mooi ste rol. Zij was dit kittige, pientere oude vrouwtje niet alleen volkomen, zelfs zoo, dat zij dank zij ook haar prachtige grime en haar wat gebogen houding geheel als deze «eventigjarige overtuigde, maar zij speelde ook de verschillende nuances van de rol voortreffelijk uit. Ik wil hier slechts twee mo menten noemen en wel het verstarren van haar ge groefde, oude gezichtje, toen zij van Mr. Stanley hoorde, wat de gevolgen zouden zijn voor de familie Van Gelder van het teruggeven harer effecten en liet slot van het tweede bedrijf, toen zij geheel ver slagen met de bontjas in haar handen daar stond na de beleediging haar aangedaan door mevrouw Van Gelder en zij, gebroken, di^ kamer uitslofte. Dit scènetje, was werkelijk ontroerend. Wie zoo iets kan, is niet de eerste de beste. Het was ook aan de anderen te zien, dat op dit stxik voor de openingsvoorstelling van dit jubileumseizoen onder de bekwame leiding van den auteur hard was gewerkt, al kwamen niet alle rollen volkomen tot hun recht. Zoo lag de rol van' Theo van Gelder den heer Boon wiens talent meer naar het komische gaat niet bepaald goed. Hij was wat al te nadruk kelijk het heele stuk door o.a. bij zijn entrees de geknakte man. En hij hield herhaaldelijk het tempo tegen. Daardoor miste bijvoorbeeld de scène tusschen hem en Mr. Stanley", door Wim Nottelman wat te kleurloos gespeeld, de noodige spanning. Anneke de Wilde was een allerliefste aanvallige Elly en Aad Strooman zorgde er gelukkig voor, dat hij Fred een gevaar voor deze rol niet ploertig speelde. Hij gaf hem met natuurlijke allure los en ongedwongen. Mevrouw' Bremer had niet de dank baarste rol en zij deed bovendien nog alles, om ons maar half de overwinning van de familie van Gelder aan het slot, waarvoor Bakker als een tweede Sinter klaas zorgde, te gunnen. Zij wake er ook voor niet te veel met haar armen te slingeren. Dit Tuninga was het best op dreef in het tweede bedrijf, waarin zij mij vooral trof door haar natuurlijke en gracieuse bewegingen. Wim Oostwald gaf relief aan den ploer- tigen huisknecht en Huib* Tuninga voldeed in het episodische, goed gespeelde rolletje van den leveran cier. Het blijspel van Bakker moge wat geforceerd zijn vooral aan het slot, waar hij zijn goede gaven wat al te kwistig rondstrooit het is hem toch maar gelukt met Betje een zeer dankbare speelrol te schep pen. Wat dit waard is, heeft de voorstelling van gis teren, diè een zeer groot succes had, weer overtuigend bewezen. J. B. SCHUIL. ZILVERBONS MET RpOD GEDRUKTE CIJFERS. AMSTERDAM, 20 September. Hier en daar heeft bij het publiek de meening postgevat, dat zil verbons van 1.voor zoover deze een rood ge drukt nummer dragen, niet meer geldig zouden zijn. Er zijn zelfs winkeliers te Amsterdam die ge weigerd hebben dergelijke zilver bons in betaling aan te nemen. Vhn politiewege verzoekt men het A.N.P. er op te wijzen, dat deze opvatting volkomen onjuist is en dat ook de zilverbons met rooden opdruk geldig be taalmiddel zijn. Het misverstand schijnt zijn oorsprong te vinden in een uit de circulatie nemen van bepaalde Reichs- mark-biljetten, welke van roode nummers voorzien zjjn. (A.N.P.) (Te Amsterdam is een congres van goochelaars gehouden) In de hoofdstad, dezer dagen, Was een gooohelaarscongres En u hoeft wel niet te vragen, 't Werd een daverend succes. Onze vingervlugge vrinden Waren er in rijke keur. Zij die er 't bestaan in vinden Naast den goochelamateur. Hoewel 'k eerlijk moet vertellen. Dat ik er niet ben geweest. Meen ik, dat 'k me 't voor kan stellen, Zoo in algemeenen geest. 'k Zie ze knipoogen en gnuiven Vol plezier tegen elkaar, Laat de goochelaars maar schuiven. Wij beduvelen ze maar. In de kunst van onze keuze. Opgebouwd op fantasie Voeren ^ij als hoogste leuze Het mundus vult decipi. Moog' de wereld steeds zoo blijven, Ons tot zegen en tot troost Dan zal onze kunst beklijven, Broeders: hokus pokus proost! Bij congressen, zult u weten. Hoort heel vaak een maaltijd ook, En het vraagstuk van het eten Bracht hen vast niet van de kook. Uit de lucht gegrepen eitjes En konijntjes uit een hoed Pannekoeken ook, in rijtjes, Dat kennen zij allen goed. Tja, ook dat mocht zeker slagen En je denikt intussohen maar: Lang niet gek in deze dagen Is dat vak van goochelaar. P. GASUS. JUBILEUM AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Vandaag herdacht de heer G. Meester, ploegbaas aan de Centrale Werkplaats afd. Kleine Herstellin gen den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst van het bedrijf trad. De jubilaris werd vanmorgen te zijnen huize na mens de directie gecomplimenteerd, waarbij hem de gebruikelijke oorkonde en een geschenk onder cou vert werd overhandigd. Van de zijde der collega's ontving hij een armbandhorloge. De jubilaris had dezen feestdag natuurlijk vrijaf. KORDATE REDDING. Als aanvulling op ons berichtje waarbij we mee deelden dat door een leerling van de R.K. school in de Cruquiusstraat te Haarlem een jongen die in de Leïdschevaart viel-, zwemmend werd gered, vernemen we dat de naam van den kranigen jongen is: Tonnie Kouwenaar, van Heythuïzenweg 9. De redding had plaats te ongeveer half één en om 2 uur zat Tonnie weer in de schoolbank. NEDERL. NATUURHIST. VER. AFD. HAARLEM EN OMSTREKEN. Twee excursies. Zaterdagmiddag waren de leden der Ned. Natuur- hist Ver. afd. Haarlem en Omstreken in de gele genheid een wandeling te maken over het buiten Ipenrode aan den Heerenweg te Heemstede. De wan deling viel bij de talrijke'deelnemers zeer in den smaak en er werden nog pl.m. 40 soorten padde stoelen gevonden. We noemen de nogal zeldzame melkzwam Lactarius Zonarius, de leverzwam (Pholiote erebia) en de Eikhaas (Polyporus frondosus), die als een «£]e kluit onderaan den stam zit. De heer G. L. van Eyndhoven leidde deze excursie. Zondag werd een wandeling gemaakt door de Staatsbosschen tusschen Bergen en Schoorl. De heer G. Gerbranda vertelde een en ander over de bebos- schlng, waarmede een 65 jaar geleden door Staring een begin werd gemaakt. De oogst aan paddestoelen was nu grooter; in totaal werden door den heer G. L v. Eyndhoven pl.m. 80 soorten genoteerd. Vooral de goed eetbare: gele rid- derzwam (Tricholoma eauestre), Catharellen en en kele Boleten. waren zeer welkom. Van de minder al gemeene soorten die werden aangetroffen, noemen we de Slanke Amaniet, den Koningsmantel (Tricholoma rutilans), hertezwam, het vloletklokje (Leptonia euchroa). grijze vochtzwam, Psath>va sarchochephala, de rose spijkerzwam (Gomphidius roseus) tezamen met de Koeienboleet (b. bovinus), in welks nabijheid deze zwam zich meestal bevindt: voorts reuzezwam en het aardige oorlepelzwammetje. JUBILEUM MEJ. A. A. M. VAN DAM. Zondag was het 25 jaar geleden, dat mejuffrouw A. A. M. van Dam, klerke op de afdeeling Vervoers diensten van de N.Z.H.T.M. te Haarlem bij deze maatschappij in dienst trad. Te haren huize werd zij gecomplimenteerd door den heer J. J. Jurissen. onderdirecteur der N.Z.H.T.M. die haar namens de directie een 'enveloppe met in houd aanbood. Namens het Jubileumfohds voerde de heer Strik het woord en overhandigde haar even eens een cadeau. Natuurlijk waren orf dezen heuglijken dag de noo dige bloemen niet vergeten. BLOKKEEREN VAN HET VERMOGEN VAN NAAR NEDERLAND UITGEWEKEN JODEN. 's-GRAVENHAGE, 20 September. In het Za terdag verschenen Verordeningenblad no. 39 wordt bi.i verordening ro. 180/1941 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied de reeds bekendgemaakte verordening van den rijks minister van Economische Zaken omtrent het blok- keeren van het in het Duitsche rijk aanwezige ver- moger van de naar Nederland uitgeweken Joden voor bindend verklaard. Overtredingen worden vol gens de Duitsche wetten inzake de deviezencontröle gestraft. De verordening van den rijksminister van economische zaken luidde als volgt: Op grerd van artikel 60 van de deviezenwet ver order ik met ingang van 1 September 1941 het vol gende: In het bezette Nederlandsche gebied wonende Joden, die uit het gebied van het Duitsche rijk na 3 Augustus 1931 zijn uitgeweken en tot dit tijdstip de Duitsche nationaliteit bezaten, mogen over hun in het gebied van het Duitsche Rijk aanwezige ver mogenswaarden slechts met toestemming van de bevoegde deviezenïnstantie beschikken. De rijwielbandenprijsvraag. Reeds ongeveer duizend inzendingen binnengekomen. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat velen zich in de zen tijd er toe gezet hebben om na den oproep van het Centraal Instituut voor Industrialisatie een oplossing voor het bandenproblecm te vinden. Dat reeds nu echter ongeveer duizend inzendingen zijn binnengekomen, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. De Jury ziet zich dan ook voor een uitermate zware taak gesteld, temeer daar een wer kelijk goede vinding aan zooveele eischen moet vol doen, Rekening moet o.a. worden gehouden met be- noodigde grondstoffen, technische verdiensten en uitvoerbaarheid, aanschaffingsprijs, slijtage, veering, vastheid op den weg, vervuiling, enz. De Inzenders zullen dus eenig geduld moeten uitoefenen, voordat zij den definitieven uitslag van de jury zullen verne men. Wel valt reeds op te merken, dat veel uitvinders eenzelfde gedachte hebben gehad. Men zou de moge lijke systemen naar vijf groepen kunnen classrfi- ceeren: constructies, waarbij het loopylak buigzaam is. veeregde constructies met een weinig of niet buig zaam loopvlak, andere voerende constructies, houten banden zonder voeren en overige constructies. De opmerking dat ook niet gedetailleerd uitge werkte Ideeën welkom zouden zijn. heeft blijkbaar tot eenig misverstand aanleiding gegeven. Met een vage aanduiding als „gebruik spiraalveeren" brengt men de technische oplossing van het probleem na tuurlijk geen stap verder. Wat de verkregen rechten betreft heeft een inzen der reeds octrooien verkregen en of afspraken ge maakt met een bepaald bedrijf, dan zal een -beschik baarstelling aan andere bedrijven achterwege blijven, mits bedoeld bedrijf de surrogaatbanden in behoor lijke hoeveelheden kan vervaardigen. Is cit laatste niet het geval, dan zal het C.I.V.I. 'pogingen ln het werk stellen, ook andere bedrijven de fabricage ter hand te laten nemen. Hierbij wordt dan natuurlijk een vergoeding voor den uitvinder bedongen, welke in overleg met hem wordt bepaald. Het C.I.V.I. zal tevens zijn be middeling verleenen bij het verkrijgen van een toe wijzing voor grondstoffen. Het Centraal Instituut Voor Industrialisatie, waar aan vóór 1 October a.s. alle ontwerpen kunnen worden toegezonden, is gevestigd: Bezuidenhout- scheweg 81, 's-Gravenhage. Huwelijken van Ncderlandsclie vrijwilligers. Een verordening verschenen. Het A.N.P. meldt: Door verordening no. 181-1941 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, verschenen in het Verordeningenblad van Zaterdag, wordt het aangaan van een huwelijk door Nederlan ders, die behooren o,f zullen behooren tot de Duit sche weermacht, de Waffen S. S. of het Nederland sche Vrijwilligerslegioen, aanzienlijk vergemakke lijkt. Tegenover de bepalingen van het Necfbrlandsche Burgerlijk Wetboek gelden voor deze Nederlan ders de volgende bijzondere bepalingen: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor bestuur justitie) kan de vrouw op haar verzoek vrijstelling verleenen van den ln art. 91 B.W. vastgestelden ter mijn van 300 dagen na de ontbinding van het vo rige huwelijk, wanneer zij als weduwe of gescheiden vrouw een nieuw huwelijk wil aangaan, als ze niet zwanger is of als vaststaat, dat het verwekken na de ontbinding van het vorige huwelijk heeft plaat; gehad. Volgens de artikelen 99 tot 104 van het B. W moeten zij, die eer. huwelijk willen aangaan en den dertig jarigen leeftijd nog niet bereikt hebben, hun ouders toestemming vragen om het huwelijk te sluiten. Deze toestemming kan op verzoek ran een man) die buiten het bezette Nederlandsche ^bied dienst doet bij de vorengenoemde formaties, t vangen worden door een vergunning van den Rijks commissaris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Het verzoek ls slecht dan toelaatbaar, wanneer voldoende bewijsstukken omtrent weige ring van toestemming door de ouders worden overge legd. De ln de artikelen 99 tot 104 vastgestelde wacht- perioden tot het sluiten van het huwelijk, kunnen eveneens door den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en Justitie) voor ecu verloofde, op diens verzoek worden geschrapt, resp. verkort. Volgens art. 134 van het Burgerlijk Wetboek lean een huwelijk door een vertegenwoordiger ge sloten worden, die daartoe officieel volmacht heeft gekregen. Het sluiten van een zoodanig huwelijk moet onderworpen worden aan de goedkeuring den secretaris-generaal van het departement van justitie. Volgens de nieuwe Verordening wordt voor de betrokken Nederlanders de goedkeuring van de zen secretaris-generaal niet vereischt, terwijl de of- ficleele stukken, welke voor een door volmacht te sluiten huwelijk noodig zijn, ook door instanties de weermacht (regimentskommandant) verstrekt kunnen worden. Met het oog op de bijzondere omstandigheden bepaalt de nieuwe Verordening, dat deze volmacht uiterlijk zes maanden nadat het officieele stuk hier- omtrent is verstrekt, haar geldigheid verliest, terwijl binnen dezen termijn ook met een Inmiddels gesneu veld lid van de desbetreffende formaties nog een gel dig huwelijk gesloten kan worden. In dit geval geldt het huwelijk als gesloten op het tijdstip, waar op het officieele stuk van volmacht in ontvangst ge nomen is. Volgens Nederlandsch recht geldt nl. een bij volmocht gesloten huwelijk niet als voltrokken, wanneer de verloofde, die via een gevolmachtigde trouwt, op het tijdstip van de huwelijkssluiting reeds overleden is. Deze verordening Is Zaterdag In werking getreden. OOGSTFEEST VAN DE AGRARISCHE JONGEREN TE ROLDE ASSEN, 21 Sept. Wederom waren de leden van de agrarische jongerenbeweging van het N. A. F. in de Boerdennen te Rolde vereenigd. Naar schatting vierden ongeveer 2000 leden gezamenlijk hét oogst feest. De leider van de A. J. B„ de heer L. Weyer uit Meppel, sprak de openingsrede uit. De heer Weyer kon vervolgens den beauftragtte van den Rijkscommissaris in Drente, den heer Thiel welkom heeten. Met veel succes werd daarna een Drentsche boe renbruiloft opgevoerd. De fleurige oude kleeder dracht droeg veel bij tot het welslagen van het ge heel. Ds. W. E. M. Eggink uit Nljega sprak in de mid dagbijeenkomst. Een oogstfeest werd tenslotte op gevoerd door vele leden van de beweging, samenge steld uit gedichten van Martien Beversluis. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlanasche zaken van 19 Sep tember 1941, is C. Slob op zijn verzoek met ingang van 30 September 1941 als burgemeester van de gemeente Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland eer-' vol ontslagen FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. UITGESPROKEN: 18 Sept.: Eelke de Winter, veehouder, Wijchel, R.C. Mr. H. W. A. Schipperijn. Cur Mr W T. van der Ley. te Heerenveen. 18 Sept.: Nalatenschap van Gerardus Wilhelmus Muskens, laatstgewoond hebbende en overleden den 3 Juli 1941, te Venray, Schoolstr. 14. R.C. Mr. J. Tic- lens. Cur. Mr. A. Geurts, Venlo. 18 Sept.: J. A, H. van der Werdt, bakker, Grbesbeek. R.C. Mr. M. R. Rinkel. Cur Mr. P. C. J. Terheggen. Niimegen, Marienburg 60. 18 Sept.: W. Schoep, aannemer. Eerbeek. R.C. Mr. H. L. Wilkens. Cur. Mr. H. L. Sijpkens, Apeldoorn. 18 Sept.: Joannes Darding, timmerman, wonende te Maastricht, Scharnerweg no 107. R.C. Mr. H. Schil lings. Cur. Mr. Ch. Vrijens, advocaat te Maastricht. 19 Sept.: H. Nijboer, turfschipper. Veendam, wal adres Kortenakker 13. R C. Mr. H. W. J. Kloppenborg Cur. Mr. H. F. van der Laan, Veendam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 17 Sept.: J. Molenaar Jzn., te Huizen N.-H. 18 Sept.: J. Zweers, veehouder, Zevenaar, Olie molen C. 41. 18 Sept.: Mej. C. P. KorteboS, Velp gem. Rheden. Beukenweg 16a. GEDEPONEERDE UITDEELTNGSLIJSTEN: 6 Sept.: M. van Berg. Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingsliist. Uitk. 100% pref. (2 conc. cred. f 30.23). 15 Sept.: N.V. v.h. A J. de Cnock, dameshoeden- fabriek, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der 2e en slotuitdeelingslijst. Uitk. 2.14%, in Haarlem en omgeving HET HUIS TER ZAANEN. (Foto De Haas) Het z.g. huis Ter Zaanen is tegenwoordig aan velen, vooral aan hen, die in Haarlem-Noord woner^ welbekend, omdat er een filiaal van de stadsbiblio» theek is gevestigd. Dit fraaie wit bepleisterde land» huis is een overblijfsel van het vroegere kasteel van Zaanen. Zaanen was een heerlijkheid, waarvan al in 1101 gesproken werd. Deze was zeer uitgestrekt en hei oorspronkelijke kasteel erv'an stond bij Zaandpn. Dit werd omstreeks 1300 verwoest, het nieuwe ka/ teel werd gebouwd bij de Delft. Men beweert ook wel, dat een aantal edelen cn der Willem van Zaenen, nadat ze gevlucht ware* omdat 2e den moord op Floris'V gepleegd hadden, terugkeerden en toen deze heerlijkheid gekocht heb ben. Het kasteel is later waarschijnlijk door blik seminslag vernield. Daarna is hpt landhuis hier ge« bouwd. De laatste eigenaar was de heer C. J. A Bredius van Zaanen, die in 1923 een groot deel van het landgoed aan de gemeente verkocht. Het leek er toen op. of het geheele buiten verdwijnen zou. maar gelukkig is nog een deel gespaard gebleven en tot wandelpark bestemd. Eiigelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 20 September. In den afge- loopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Door de neergeVorpen brisant- en brand bommen werden in een plaats in Noord-Holland ze3 woonhuizen en een school beschadigd. De ontstaat branden konden snel geblusctft worden. Een persoff werd zwaar en een licht gewond. GELIJKSTELLING VAN DIPLOMA'S. 's-GRAVENHAGE, 20 September. De secretaris sen-generaal van de departementen van onderwijs, wetenschap encultuurbescherming, van justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw e< visscherij. van waterstaat en sociale zaken, hebbeB een besluit uitgevaardigd, waarmede besluit no. 7# 1941 over het gelijkstellen van diploma's gewijzigd wordt. Dit besluit behelst een. interne juridische wijziging in den tekst van het oude besluit, volgens welke dit van toepassing is niet alleen op burgers van het Duit sche rijk, doch ook op alle Duitsche staatsburgers, die geen Joden zijn of niet als Joden gelden (A.N.P.) VOORDRACHT JAN DE HARTOG. In het gebouw van de Haarlenische Jonge Mannen Vereenlging aan de Lange Margarethastraat te Haar lem heeft de schrijver van „Holland's Glorie". Jan de Hartog. Zaterdagavond een voordracht gehouden voor de „Literaire Club Haarlem". De vele aanwezi gen luisterden met aandacht naar do anecdoten uit den zeemansloopbaan van den auteur, die een gees tig en .levendig verteller is. Ook aan zijn bock wijdde De Hartog de aandacht. Van een vroeger te Haarlem gehouden voordracht gaven wij reeds uitvoering verslag. JUBILEA IN HET ST. ELISABETHSGASTHUIS. Zooals wij reeds gemeld hebben lag het in de bedoe ling, de zilveren jubilea van een drietal verpleegsters, verbonden aan het Groote- of St. Elisabethsgasthuis te Haarlem, gezamenlijk te vieren. Het betrof de vijfen twintigjarige dienstvervulling van Zuster M. Poets, waarnemend hoofdverpleegster en de Zusters A. v. d. Bent en A. Rasmussens. Donderdagmiddag j.l. hebben de drie jubilaressen in het Gasthuis gerecepieerd. waarbij veel bezoek was en veel bloemen werden aangeboden. Op deze meer officieele herdenking volgde Zaterdagavond een feest avond. waaraan vrijwel alle inwonenden deel hebben genomen. In de groote eetzaal verzamelden zich het verplegend personeel, de doktoren, het huishoudelijk personeel en eenige goede bekenden als Dr. L. C. Kersbergen, oud-geneesheer-directeur e.a. Dé rij van sprekers werd geopend door den genees heer-directeur, die 'de jubilaressen namens het col lege van regenten geschenken aanbood, en werd ver volgd met gelukwenschen bij monde van de Direc trice, een der dienstboden, den chef-machinist en, aan het slot, Dr. Kersbergen. Gedurende den verderen avond hadden diverse ver tooningen plaats'en de stemming in dezen uitgebrei- den kring, die veel van een feestvierende fam'lie- kring had. liet niets te wenschen over. Het was voor allen, inzonderheid voor haar, te wier eerc deze avond was georganiseerd een onvergetelijke herdenking. INSLUIPERSWERK. Door middel van een valschen sleutel zijn dieven een woning aan dè Staalstraat te Amster dam binnengedrongen. Een bedras van f300 als mede eenige distributiebescheiden werden ont vreemd. De 56-jarlge schilder D. V.N. is op den Molendijk te Oude Tonge door een vrachtauto aan gereden en zoo ernstig gewond, dat hij aan de ge volgen is overleden. De twaalfjarige wielrijder L. is op de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage door een tramrljtulg van lijn 20 gegrepen. De jongen werd een twintig tal meters meegesleurd en kwam met zijn rijwiel onder den aanhangwagen terecht. Hot slachtoffer was ernstig verminkt. Zondagavond te ongeveer kwart voor 7 is in do Frederik Hendrikstraat bij de Hugo do Grootka de te Amsterdam een 65-jarige voetgangster onder de tram geraakt. Zij liep ernstige verwondingen aan hot hoofd op en werd In zorgwekkenden toestand naar het gasthuis overgebracht. Zondagavond om zeven uur ls het acht-Jarig meisje Vergoossen uit Echt, bij het spelen te wa ter geraakt en verdronken. In het ziekenhuis Zuldwal te 's-Gravenhnge is Zondagmorgen overleden de beleende architect en sierkunstenaar Jan de Quack. Hij werd 5 April 1864 geboren en was onder dr. Cuypers werkzaam bij den bouw van het Rijksmuseum en het Centraal Station te Amsterdam. Vervolgens was hij verbon den aan den Rijksgebouwendienst, eerst als districts bouwkundige voor het Noordelijk district en later als hoofd der afdeeling decoratieve kunst. Op het terrein van een houtschroevenfabriek aan de Cruquiusweg te Amsterdam is men tot de minder aangename ontdekking gekomen, dat niet minder dan 7 5 kisten inhoudende ijzeren schroefbou ten, ter waarde van f 7000 verdwenen waren.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5