Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 17873 t Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst'^38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W» PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 23 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1^ per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, loss# nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.1 Groentjes zie rubriek. Uitreiking Aardappelkaarten. Voor Haarlem-Zuid in het Gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Nu het agentschap Zuid van den Distributiedienst sedert korten tijd verhuisd is naar het gebouw Frederikspark S, wordt er speciaal de aandaoht op gevestigd, dat de uitreiking van de aardappel- kaarten niet langer in het kantoor van het agent schap zelf geschiedt, doch ditmaal in het gebouw ran den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliersstraat 85. De Haarlemsche Ziekenhuizen. Hoeveel, patiënten voor gemeenterekening? In de Statistische Gegevens der gemeente worden cijfers opgenomen over het aantal patiënten dat in de Haarlemsche ziekenhuizen wordt opgenomen. Door de meeste ziekenhuizen werd niet alleen het aantal ver- pleegdagen van patiënten die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente verpleegd werden opge- ;even. maar ook het totaal aantal verpleegdagen; al- een de Marïastichting volstond ^net dc eerste opgave. Met ingang van 1940 heeft evenwel ook de Maria- stichting de volledige opgaaf gestuurd. Daardoor is het mogelijk vergelijkingen te makën over de bezet ting der ziekenhuizen. Onder het totaal aantal ver pleegdagen zijn dus niet alleen de patiënten opgeno men die geheel of gedeeltelijk voor rekening der ge meente zijn opgenomen, maar ook de patiënten die uit Haarlem voor eigen rekening werden opgenomen en alle patiënten van buiten de stad. Over 1940 ziet het staatje èr als volgt uit: Totaal Gemeenterekening St. Elisabeth's Gasthuis 74725 52541 Mariastichting 94990 46503 Diaconessenhuis 71449 34757 St.. Johannes de Deo 37587 10101 Jolesziekenhuis 1706 910 In het totaal waren er dus in 1940 in alle Haarlem- iche ziekenhuizen patiënten verpleegd roet 280.457 ver pleegdagen. Daarvan waren er 144 812'geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente Haarlem. Over de eerste 6 maanden v^n 1941 zijn de aan- St. Elisabeth's Gasthifis 43964 32185 Mariastichting 59107 27570 Diaconessenhuis 42164 21089 St. Johannes de Deo 17791 6741 Jolesziekenhuis 480 28 Op een totaal van 163506 verpleegdagen waren er dus 87613 geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeen te Haarlem. Vergeleken bij de andere ziekenhuizen heeft het St. Elisabeths Gasthuis in verhouding meer patiën ten voor gemeente- en minder voor particuliere reke ning. Indertijd is op dit verschijnsel al eens de aan dacht in den Haarlemschen gemeenteraad gevestigd, waarbij dan de opmerking werd gemaakt dat de quaestie van de tarieven van invloed is. De nieuwe Inkomstenbelasting. Afschrijving op woonhuizen. Op een naar aanleiding van het in ons blad op genomen artikel betreffende de nieuwe inkomsten belasting door een onzer lezers gestelde vraag of de afschrijving op.woonhuizen ten bedrage van 10 pCt. van de huuropbrengst niet alleen van toepassing is op huizen in eigen gebruik, maar ook op ver huurde woonhuizen, welke niet tot het bedrijfs- of beroepsvermogen van den belastingplichtige be- hooren, antwoordt de schrijver (de heer B. Sohip- pers) bevestigend. Deze afschrijvingsregeling is neergelegd in artikel 5 van de Eerste Uitvoeringsbeschikking Inkomsten belasting 1941. Openbare pompen. 40 jaar geleden verdween de laatste te Haarlem. Toen er nog geen waterleiding bestond Haarlem verheugt zich al meer dan een halve eeuw in het be zit daarvan! vond men in de meeste huizen pom pen. Maar niet ieder gezin had drinkbater water, om dat op sommige plaatsen der stad de kwaliteit wel te wenschen over liet. Bovendien was het soms nog al kostbaar om pompen te slaan, want op verschillende punten moest men de buizen heel diep in den grond drijven om water te krijgen dat aan de eischen voldeed. Dit was dan ook de oorzaak waarom in vele huurwoningen de eigenaar voor eenige woningen tezamen slechts één pomp liet slaan. Dit was ook aanleiding waarom op de hofjes meestal slechts één pomp gevonden werd. Ter aanvulling van de particuliere pompen had het stadsbestuur op vele plaatsen openbare pompen laten maken. Haarlemmers die de 50 genaderd of al gepas seerd zijn zullen zich die nog wel herinneren. Op de Groote Markt werden er niet minder dan drie ge vonden, waarvan er twee bij de vischmarkt stonden. Van een van deze pompen (die nabij de Jansstraat Stond) werd verteld, dat haar water heilzaam was te gen kinkhoest. Kinderen die aan deze lastige ziekte leden, zouden zoo werd althans beweerd door het drinken van dit water spoediger genezen. Of het water inderdaad succes had, werd door de geneeshee- ren betwijfeld.vMaar dit belette toch niet dat soms menschen uit de omgeving van Alkfhaar naar Haarlem kwamen om water uit die pomp te halen. Ook in de Groote Houtstraat stonden verscheidene Openbare pompen. Evenz.oo in de Anegang, de Koning- Straat, de Botermarkt, de Nieuwe Groenmarkt en Oenige andere voorname straten van de oude binnen- •tad. Na den aanleg van de waterleiding liet het stadsbe stuur geregeld het water van de openbare pompen keuren. »Dit onderzoek viel niet al te best uit, want op steeds meer pompen werd een bordje „ongeschikt drinkwater" gehangen. Ook op de zoogenaamde „hinkhoestpomp". Deze pompen konden dus nog wel gebruikt worden om er water uit te halen voor het •chrobben van straten, het wasschen enzoovoort. Toen Ovenwel bleek dat een deel van het publiek zich aan dé waarschuwingen niet stoorde, werden de pompen feheel afgesloten. Met zware ijzeren kettingen en angsloten werdén de zwengels verzegeld, waardoor «li dus niet meer te gebruiken waren. Het is nu juist 40 jaar geleden dat te Haarlem de laatste openbare pomp werd afgesloten. Dat was de pomp op de Nieuwe Groenmarkt, tegenover het toen malige Postkantoor, thans Distributiekantoor Ook al werden de pompen toen dus niet meer ge bruikt, zij bleven toch nog vele jaren staan. Slechts langzamerhand verdwenen zij uit het stadsbeeld. De zware hardsteenen gevaarten werden op enkele plaat sen vervangen door kleine ijzeren drinkfonteinen. De Heemsteedsclie Dreef. Strenge handhaving *-an het één-richtings- verkeer. Zooals uit het groote aantal borden d|e op de Heem- Steedsche Dreef zijn geplaatst blijkt, wordt het één richtingsverkeer op deze Dreef Streng gehandhaafd. Toch zijn er nog véle weggebruikers, die het te veel moeite vinden een der talrijke doorgangen van 't mid denplantsoen te benutten en kalm in de verkeerde rich ting fietsen. Tegen hen wordt thans streng opgetre den. Velen werden reeds bekeurd en moesten een flinke geldboete betalen. Men houdo zich dus op de ze Dreef aan het éénrichtingsverkeer, dat tenslotte toch juist in het belang Van de weggebruikers is in gesteld. CARILLONBESPELTNG TE HAARLEM. Het programma van den heer Jack. Vermaak vpor de carillonbespeling te Haarlem voor a.s. Vrijdag luidt als volgt: 1. Allegro, Kamiel Lefèvere. 2 a. Klein Moederken, b. Klein Kleuterken, Hullebroek. 8. Menuetto I en II, M. v. d. Cheyn (1750). 4. Rubens marsch en klokkenlied. Peter Benoit. 5. Sonate I, Plevel. De levejide have der'gemeente. Herten vragen aardappelschillen. Nu het schrale getijde irt* het gezicht komt doet de vraag zich voor, hoe het met de voedselvoör- ziening staat van de dieren die aan de gemeente Haarlem toebehooren, de herten, eenden, ganzen, pauwen, zwanen e.d. 'We hebben deze vraag aan den technischen dienst van „Hout en Plantsoenen" voorgelegd. De voede ring zal, zoo deelde men ons mede, natuurlijk dezen winter een probleem vormen. De voedselcommissa- ris wijst een kwantum toe, maar wat er beschikbaar is is weinig. In den zomer kan men dit aanvullen met gras en ander gemakkelijk te verkrijgen voed sel, maar 's winters is men daarvan verstoken en al mag verwacht worden, dat de toewijzing iets meer zal worden dan in den zomer, voldoende zal het vermoedelijk niet zijn. Het valt dan opk te voor zien, dat een deel der verzameling dieren na tuurlijk de exemplaren die in eerste plaats voor opruiming in aanmerking komen moet worden opgeruimd. Het is jammer maar het kan niet an ders. Gebleken is, en het is begrijpelijk, dat het pu bliek minder geeft. Men heeft het brood, dat in nor malen tijd aan herten en vogels gevoederd werd, zelf te zeer noodig en een opwekking aan het publiek om de dieren te gedenken met brood zou dus weinig baten. Maar toch zou men nog wel iets kunnen doen ten behoeve van de herten. Die houden óók van aardappelschillen, die gewoonlijk toch bij het keukenafval terecht komen en nu zou menigeen kunnen bijdragen tot vermindering van den voed- selnood in de Haarlemsche hertenkamp, wanneer eens of een paar maal per week deze aardappel schillen aan de herten gegeven werden, natuurlijk met zorg, dat daartusschen niets verdwaalt, dat minder geschikt is voor de dieren. Want al is een hert niet kieskeurig, een kapot aardappelmesje of iets dergelijks verdraagt zelfs een hertenmaag niet. G. J. VELDHEER, t Op 69-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer G. J. Veldheer, gep. commies le klasse der H.IJ.S.M. De heer Veldheer was destijds le secretaris van de afdeeeling Haarlem der Broederschap van Commiezen in dienst van de H.IJ.S.M. Gedurende den laatsten tijd van zijn dienstvervulling was hij te Utrecht werk zaam. doch vestigde zich. toen hij gepensionneerd was, weder te Haarlem. De teraardebestelling heeft in stilte plaats gehad. EXAMENS APOTHEKERS-ASSISTENT. Geslaagd mej. D. v. d. Plaat, Overveen. UITSLAANDE BRAND IN KERKFABRIEK „HOLLANDIA". Zondagavond is om ongeveer 11 uur bij de kurkfabriek „Hollandla" aan de Brouwerstraat In 's-Gravenhage een brand uitgebroken. Het fabrieks gebouw dat uit vier verdiepingen bestaat, brandde geheel uit. Groote schade werd aan den aanwezigen kurkvoorraad aangebracht.De brandweer was tot. cir ca vier uur met de blussching bezig. (A.N.P.) Zand gekocht inplaats van koffie, Utrechtenaar bij clandestienen handel bedrogen UTRECHT, 22 September, Een Utrechtenaar, die behoefte had aan <An voorraadje koffie, trachtte dit langs clandestienenTweg ln zijn bezit te krijgen. Hij >stak hier en daar zijn voelhorens eens uit en kwam tenslotte in een café hier ter stede met enkele lieden ln connectie, die waarschijnlijk, althans aan hun tongval te hoeren, afkomstig waren uit liet Zui den des lands. Deze mannen vertelden hem, dat het voor hen een koud kunstje was om hem een flinken voorraad koffie te leveren. De prijs hiervan zou f 24 per K.G. bedragen. De Utrechtenaar had hier wel ooren naar, vooral toen men eenige dagen later met een monster van deze koffie aan zijn huis kwam.Deze koffie was werkelijk van voortreffelijke kwaliteit en hij besloot een hoeveelheid van 40 K.G. voor een be drag van f 9G0 te koopen. Het bedrag werd alvast voldaan en enkele dagen later kwam een der mannen opieuw bij den kooper. Thans rfad hij een zware kist bij zich, waarin de koffie was verpakt. De kooper wilde zich echter wel even vergewissen van den in houd, waarop de leverancier van de koffie ant woordde, dat hij dan zijn fiets, welke voor de deur stond, even op slot moest zetten. Inderdaad begaf de man zich ook naar buiten, om echter niet nteer terug te komen. Als een haas was hij verdwenen. Inmid dels had de kooper het kistje met veel moeite open gemaakt. Hij kwam daarbij tot de onaangename ont dekking, dat in alle pakjes koffie zand zat. De ge dupeerde kooper heeft zich thans tot de politie ge wend, die een onderzoek Instelt. (A.N.P.) Welke bonnen zijn thans geldig? an 21 t.m. 27 September: 36- B-rood 36 Brood 36 Vleesoh 36 VI.waren 36 Melk I 37 Reserve 4 rants, i/i raints. V? rants. 1 raints. 1 3/4 L. 3>/z K.G. an Sept. t.m. 4 Oct.: 114 Algemeen 115 116 34-3: 1 K.G. 250 gr. 500 gr. Bloem1/! rants. C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 119 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Kaas 100 gr. ,an 7 Sept. t.m. 24 Sept.: 34-35 36-37 Brood af gebak (Vleesch of vleeschwaren Melk Aardappelen Suiker Koffies<irrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Haverrruout Havermout Gort Verrjvicelli of maizena Boter Boter met reductie De hoofdredacteur van dit blad zal tot Dinsdag September met vacantie afwezig zijn. De plaatsver vangende hoofdredacteur, de heer C. J. van Tilbura aal in dien tijd zijn functie waarnemen. VERDUISTEREN van 19.38 tot 7.28 Maan 23 Sept. onder 20.56, 24 Septl op 11.51 KIEV IS GEVALLEN. Een telegrafisch over gebrachte foto van den intocht der Duitsche troepen in de stad. (Foto OrbLs-Holland) 34-35 Boter 250 34-35 Vet. 250 Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O (2 L.) tot 5 October, Zeep Bon 113 en Bon B Zeep der Zcepkaarten P en Q tot 30 Sept.. Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. Niet meer geldig zij-n de bonnen: 35 Brood, 35 Vleesch en Vleeschwaren, 35 Melk 1 en 36 Reserve (aardappelen). Geen parkeergelden te Zandvoort meer. Heffingsverordening ingetrokken. De secretaris-generaal van het depai^ement, van binpenlandsche zaken heeft bezwaar gemaakt te gen het heffen van rechten voor het parkeeren van auto's op den openbaren weg. Er bestaat alleen geen bezwaar tegen om parkeergelden te heffen voor aputo's die geplaatst zijh op speciaal voor dat doel ingerichte terreinen, In verband hiermede heeft de burgemeester van Zandvoort de heffing van parkeer gelden uit de precarioverordening geschrapt. Drie uren Duitsch in de 7de klas L.O. Voor Fransch en Engelsch goedkeuring van den Secretaris-Generaal noodig. 's-GRAVENHAGE, 22 September. De Neder- landsche staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming, waar bij o.m. wordt bepaald, dat aan het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs, voor wat be treft het zevende leerjaar, het vak Duitsche taal wordt toegevoegd. De vakken Fransche taal en Engelsche taal mogen behoudens goedkeuring door den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, in het in het vorig lid genoemde leerjaar niet aan het leerplan worden toegevoegd. Het leerplan van een school voor gewoon lager onaeywijs wijst aan, dat in het zevende leerjaar drie uren aan Duitsch zullen worden besteed. (ANP) Engelsclie luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 22 September. In het afge- loopen weekeinde kwamen slechts enkele Engelsche vliegtuigen boven ons gebied. Het kleine getal neer geworpen brisant- en brandbommen richtte uitslui tend eenige onbeduidende terreinschade aan. Een koe werd gedood. Geen overschrijving van leerlifigen midden in den cursus. 's-GRAVENHAGE, 22 September. Een in de Ne- derlandsche Staatscourant van heden opgenomen be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, bepaalt, dat ten aanzien van leerlingen, die bij den aanvang van het schooljaar of den schoolcursusu een bepaalde lagere school bezoeken, overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien schoolcursus naar. een andere school, behoudens in geval van verhui zing, alleen is toegelatert met goedkeuring van den inspecteur. Een afwijzende beschikking van den inspecteur Is met redenen omkleed. Van deze beschikking staat binnen veertien dagen, te 'rekenen van ^en datum, waarop zij den belang hebbende is to' inden, beroep open bij den secre- tlris-generaal het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. (A.N.PO FIETSENDIEF IN HET BEEN GESCHOTEN. ZAANDIJK, 22 September. De gemeenteveld wachter van Zaandijk betrapte 's avonds omstreeks negen uur een fietsendief, die er op een ander mans karretje van door was gegaan. De politieman ging er achter aan en trok zijn revolver. Door de duisternis misleid, raakte hij eerstt een burger, die aan de achtervolging deelnam, in het been, waarna hij ook (len dief in het been schoot. Het bleek de Wormerveerder W. J. te zijn. die reeds meerdere rijwielen gestolen bleek te hebben. De burger' en dé dief bleken beiden lichte ver wondingen aan het been te hebben opgeloopen en werden ter plaatse verbonden. De fietsendief is in arrest genomen. Byzantijnsche wijk te Istanboel door brajid geteisterd. Kerkgebouwen door het vuur verwoest. ISTANBOEL. Een geweldige brand heeft "in. de vroege Zondagmorgenuren in de oude Byzantijnsche wijk van Istanboel meer dan honderd van de daar dicht opeen staande houten huizen vernield en een duizendtal menschen dakloos gemaakt. De brand werd veroorzaakt door kortsluiting in het ambtsgebouw van het Grieksch-orthodoxe patriarchaat. Dit gebouw werd eveneens een prooi der vlammen, evenals de synodale kanselarij, het gebouw voor kerkvergaderingen en een blok hulzen, waarin monnikcellen zijn ondergebracht. De archiefruimten, de St. Eustachioskapel en de schat kamer die in de nabijheid liggen, bleven door de vlam men gespaard en kregen slechts eenige waterschade. Daarentegen vielen drie Mohammedaansche moskeeën in dezelfde wijk aan den brand ten offer. Men is er inmiddels in geslaagd het vuur te stuiten. Men schat de totale schade op een millioen Turksche ponden. Daarbij.is geen rekening gehouden met de moeilijk op waarde te schatten kostbare schilderijen en andere kunstwerken in de verwoeste kerkgebouwen. (United Press). EXTRA BERICHT VAN HET ITALIAANSCHE OPPERBEVEL. ItaliaanscKe marine brengt in de haven van Cibraltar 3 schepen tot zinken. ROME, 22 September. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht publiceert het volgende bericht: Snelle vaartuigen van de marine, wellA de reede en de binnenhaven van de vesting Gibraltar waren binnengedrongen, hebben een petroleumtankschip van 10.000 b.r.t., een ander tankschip van 600 b.r.t. een met munitie geladen koopvaardijschip van 6000 b.r.t. tot zinken gebracht en een ander met oorlogsmateriaal geladen koopvaardijschip 12.000 b.r.t. zwaar beschadigd. Het laatstgenoemde schip werd naar dé rotsen gedreven, waar het om hoog liep en daarom als verloren kan worden be schouwd. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht t)e strijd om Ósel bijna voltooid. Successen der Duitsche luchtmacht in de Zwarte Zee en de Finsche Golf. - Dertien schepen uit twee convooien op den Atlantischen Oceaan wegge schoten. - 31 vliegtuigen boven het Kanaal vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Sep tember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied ten Oosten van Kief werd de ver nietiging voortgezet van de vijandelijke strijdkrach ten, welke in verscheidene groepen zijn verstrooid en op een zeer kleine oppervlakte zijn samenge perst. De getallen omtrent krijgsgevangenen en buit, waarvan gisteren in een extra bericht is melding gemaakt, zijn thans weer aanzienlijk gestegen. Bo vendien zijn den vijand bij het verijdelen van zijn wanhopige uitvalspogingen zware, bloedige verlie zen toegebracht. Zooals eveneens in een extra bericht is bekend gemaakt is gisteren Arendsburg, de hoofdstad van het eiland Oesel, tijdens een vastberaden aanval in genomen. De actie om het eiland te zuiveren van de nog aanwezige resten van de vijandelijke be zetting is bijna voltooid. De luchtmacht heeft gisteren overdag bij tal van aanvallen *op bolsjewistische schepen bijzonder groote successen behaald. Zij bracht in de Zwarte Zee een kruiser, twee torpedojagers, en een lucht doelkruiser, alsmede negen koopvaardijschepen, met tezamen ongeveer 25.000 br.t. tot zinken. Op twee andere oorlogsbodems en twee groote koop vaardijschepen ontstond brand door de uitwerking van bommen. In de wateren ten Westen van Kroon stad kregen het slagschip „October-revolutie" en de zware kruiser „Kirow" elk twee voltreffers van bommen, een andere zware kruiser kreeg vier voltreffers. Voorts werden drie torpedojagers, een mïjnveger en een kanonneerboot door voltreffers beschadigd. Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan twee vijandelijke convooien en een alleen vérend koopvaardijschip aangevallen. In harden strijd werden dertien zwaar geladen schepen waaronder vier tankschepen, in totaal metende 82.500 br.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door een treffer van een torpedo beschadigd. De luchtmacht heeft gisteren overdag op 1600 kilometer ten Westen van La Rochelle een tank schip van 6.000 br.t. tot zinken gebracht en heeft in dgn afgeloopen nacht met goede uitwerking be langrijke militaire inrichtingen aan de Engelsche Zuidoostkust aangevallen. In het gebied van het Kanaal hebben Duitsche jagers bij het afweren van vijandelijke aanvalspo- gingen gisteren overdag in hevige luchtgevechten 29 Britsche vliegtuigen omlaag geschoten. Slechts een enkele Duitsche machine ging verloren. Lucht doelartillerie en patrouillevaartuigen haalden elk nog een vijandelijk vliegtuig omlaag. In Noord-Afrika werd het vliegveld Koefra met goede uitwerking gebombardeerd. Noch overdag, noch 's nachts heeft de vijand militaire acties boven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen. De vijandelijke propaganda stelt pogingen in het werk opi de in het weermachtsbericht van 19 September bekend gemaakte cijférs aan dooden, gewonden en vermisten van onze luchtmacht op misleidende wijze met de verliezen aan vliegtuigen in verband te brengen. Hieromtrent valt op te mer ken, dat de Duitsche luchtmacht niet alleen uit vliegerformaties bestaat doch ook de formaties luchtberichtendienst en luchtdoelgeschut omvat. Een deel van laatstgenoemde formaties wordt voortdu rend gebruikt in den strijd te land om vaak dicht achter de voorste linies infanterie bij de afweer van pantserwagens en bij dè bestrijding van kaze matten mede te werken. Hun verliezen zijn vervat in de bekend gemaakte totale cijfers van de lucht macht Open brief aan den Aartsbisschop van Canterbury. Finscli geestelijke over de geloofsvervolging in de Sovjet-Unie HELSINKI, 22 September (ANP) Het blad „Suomen Sosialidemokraatti" het orgaan van de Sociaal-Democratische partij van Finland, heeft een open brief gericht tot den aartsbisschop van Canter bury, welke geschreven is door den aan het FinSfehe Oostelijke front vertoevenden Evangelischen gees telijke A. Rantamaa en welke bij de Finsohe open bare meening sterk de aandacht heeft getrokken. In dezen brief wordt het volgende gezegd: „Met het oog op een door de bolsjewisten ge schonden kerk schrijf ik dezen brief en richt hem juist aan u als hoofd van de Anglicaanscke kerk, omdat u zich in een zaak gemengd hebt, die ook mij als jeugdig Finsch geestelijke diep geschokt heeft. Ik heb een kerk gezien, waarin Christus' kruis was afgerukt. Waarom? Omdat hier twee jaren lang de bolsjewieken geheerscht hebben. Wij Finnen, als naburen, kennen dat. Van de verte zou het er wellicht anders kunnen uitzien. Maar in de twintig jaren, dat de Sovjet Unie bestaat moet de mare van haar houding tegenover de kerk ook elders ter wereld wel bekend geworden zijn". De Finsche geestelijke beschrijft dan het ge schonden Godshuis: „Van het altaar werd een too- neel gemaakt, daarop een piano en roode beschil derde lappeh. Op de plaats van de muurschilderin gen kwamen leuzen van den bond van goddeloozen, waar de banken gestaan'hadden, verrees een dans vloer en aan den zij ként werd een bar ingericht. Voor het orgel werd ruimte gemaakt voor balalaika en harmonica's. De sacristie, waar de geestelijken zooals u, mijnheer de aartsbisschop wel weet, in stilte mediteeren, werd door de Russen als W.C. gebruikt. Ik heb foto's gemaakt opdat ik hei be wijzen kan. Ook de parterre van den klokkentoren diende voor deze doeleinden. Ook dit heb ik gefoto grafeerd, opdat de waarheid niet vergeten wordt. Maar dit is nog niet alles. Op een zijdeur waren afbeeldingen geschilderd, die slechts, afkomstig kunnen zijn uit een bordeel. Daar stond een tekst bij geschreven, die een scherp licht werpt op het beschavingspeil en de denkwijze van het bolsjewis tische leger. Ook daar heb ik foto's van gemaakt. Ik geloof wel niet, dat zn ergens zullen worden ge publiceerd maar met duizenden andere bewijs stukken, die het Finsche leger verzameld heeft, zullen zij een licht werpen op het moreel van het Sovjet leger. Op het kerkhof een beeld van ver woesting en van de ergste grafschending. Maar er was nog iets anders, dat mij nog heviger griefde. Dat is uw oproep, mijnheer de aartsbisschop aan millioenen leden van de Engelsche kerk om in de godshuizen en thuis te bidden voor de over winning en het succes van het „dappere Russische legér". U hebt onwetende menschen verzocht te bidden voor de wapens, die juist onschuldige bur gers in de Baltische landen gedood hebben, welke landen na den eersten wereldoorlog vooral door de Engelsche politiek in het leven geroepen werden Wij. Finnen, kunnen ons niet onderwerpen aan het bolsjewisme, dat het gezinsverband uiteengerukt, de kinderen van hun ouders wegneemt en de vrou wen laat vernederen en schandvlekken, zooals dit in de Sovjet Unie gebruikelijk is, dingen, waarvan de Engelsche diplomaten wel afweten. Ik, als geestelijke, vrees de ontzettende verantwoording, welke u als Protestantsch bisschop op u genomen hebt, toen gij uw verzoek hebt gericht tot milli oenen menschen. die het ware karakter van het bolsjewisme niet kunnen weten. Er bestaat een God en die zal eenmaal van ons allen rekenschap vragen. Dan zullen wij elkaar ontmoeten en zullen wij de duizenden geestelijken en Christenen, lie sinds het jaar 1917 door de bolsjewisten vermoord zijn en wier bloed om wraak roept, ontmoeten. Wij zullen ook de geestelijke ontmoeten, wiens kerk hier geschonden staat en die in dezen .oorlog voor vrijheid en christendom zijn leven heeft gelaten. Ter verantwoording zullen ook die machtige heeren geroepen worden, die duizenden menschen in het ongeluk gestort hebben. Dan zal de vraag beslist wórden of men de zaak van het bolsjewisme in Christus' naam mag zegenen", Amerikaansch vrachtschip tot zinken gebracht. In het oorlogsgebied voor Engeland. WASHINGTON, 23 September (D.N.B.) Het departement van hultenlandsche zaken maakt be kend dat het onder Panameesche vlag en in het oor logsgebied voor Engeland varende Amerikaansche vrachtschip „Pinkstar" tot zinken gebracht ls. Werking van de Smeroe. NEW-YQRK. Het Nederlandsch-Indische persbu reau Aneta meldt een uitbarsting' van de vulkaan Smeroe op Midden-Java. Een aschregen heeft den hemel boven Malang volkomen verduisterd. (United Press). V Victorie Duitschland wnt voor Europa op alle fronten. 0 Ontbindingsverschijnselen bij ingesloten Sovjettroepen Extra bericht van het Duitsche Opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 Sep tember (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Nadat de uitvalspogingen van de bolsjewistische strijdkrachten die in het gebied ten Oosten van Kiew waren Ingesloten zonder succes gebleven waren, hebben zich toenemende verschijnselen van ontbin ding onder de vijandelijke strijdkrachten vertoond.* Op vele plaatsen hebben de officieren en commissa rissen der Sovjets op laffe wijze de vlucht genomen en hun troepen in den steek gelaten, teneinde zich zelf in veiligheid te stellen. Niettemin konden zij hun lot niet ontgaan. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantserwagens en 2100 stukken ge schut werden tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig divisies der Sovjets kunnen als volkomen vernietigd be schouwd worden. Onder de gevangenen bevindt zich de opperbevelhebber van het vijfde Sovjet-leger. Behalve de reeds genoemde legers hebben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van General-oberst Freiherr von Weichs en van den ge neraal der infanterie von Stülpnagel een belangrijk aandeel gehad." Twaalf communisten te Parijs terechtgesteld. Vergeldingsmaatregel wegens moord i op Duitschen soldaat. Waarschuwend woord van maarschalk Pétain. 9 Het D N.B verneemt uit Parijs: DeAnilitaire bevel hebber in Frankrijk heeft via de pers bekend ge maakt dat op 16 September een laffe moord is ge pleegd op een Duitschen soldaat Als vergeldings maatregel zijn twaalf met name genoemde communis ten. die wegens agressieve handelingen jegens Duit sche soldaten, daden van sabotage, verspreiding van communistische pamfletten en het dragen van wape nen gearresteerd waren, doodgeschoten. De militaire bevelhebber kondigt voorts aan dat indien een nieuwe aanslag gepleegd wordt, een aanzienlijk grooter aan tal communisten zal worden doodgeschoten. In scherpe bewoordingen geeselt de „Paris Midi" den aanslag op den Duitschen soldaat en schrijft dat het Fransche volk eenstemmig de bolsjewistische aan slagen veroordeelt die door Engelsche en Moskousche huurlingen in Frankrijk worden aangewakkerd. Het is echter niet voldoende, zoo vervolgt het blad. te veroordeelen en de moordenaars te laten vluchten, neen. het geheele volk moet actief meewerken aan de onderdrukking van deze laffe handelingen. De chef van den staat, maarschalk Pétain, heeft zich door den omroep tot de Franschen van het bezet te gebied gericht om hen er op te wijzen dat aansla gen. op soldaten van het bezettingsleger gepleegd, mis dadig zijn en slechts ongeluk teweeg kunnen brengen. Zij moeten worden toegeschreven aan hultenlandsche agenten, want het is niet in overeenstemming met de Fransche traditie om in de duisternis soldaten te overvallen die gehoorzamen aan het hun gegeven be vel. De regeering keurt de aanslagen ln eiken vorm af en verzoekt de bevolking de opsporingswerkzaam heden zooveel mogelijk te bevorderen. Wanneer deze misdadige handelingen niet onderdrukt zouden wor den, zouden onschuldigen gestraft worden. De moei lijke omstandigheden waarin het land zich bevindt leggen dc bevolking als geheel een bijzonder zware verantwoordelijkheid op. Voornaamste plicht daarbij is in alle omstandigheden de eenheid van Frankrijk te bewaren. Dit elscht in de eerste plaats handhaving van de openbare orde. ZUIVELBE SLUIT 1941. 's-GRAVENHAGE, 22 September. In de staats courant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij. waarin de richtlijnen wor den uitgegeven krachtens welke de centrale bij niet-nakoming van voorschriften de bij het Zuivei- besluit 1941 (kaas) gegeven boeten en andere met name genoemde maatregelen kan toepassen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1