JCoct Tlieuws £datste ^Betichten Dertig Sovjet-divisies vernietigd. Bunkerlinie voor Leningrad doorbroken. BERLIJN, 22 September. (D.X.B.) In het om singelde gebied tusschcn den Dnjepr en de Desna zijn, naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt, in de tot dusver geleverde gevechten on geveer dertig Sovjet-divisies vernietigd. Uit welké uiteenfoopende onderdeden de Sovjet-formaties in het omsingelde gebied ten Oosten van Kiew thans reeds bestaan; blijkt uit het feit, dat op een plaats gevangenen zijn gerqruikt, die afkomstig zijn uit 34 .verschillende Sovjet-divisies. In den strijd om de verdedigingswerken van Le ningrad heeft op 21 September, naar het D.N.B. ver neemt, een Duitsche divisie infanterie een doorbraak bewerkstelligd door een door de bolsjewisten taai ver dedigde bunkerlinie. Stormenderhand namen de Duit sche infanteristen een plaatsje en een in de nabij heid gelegen belangrijke hoogte. Bij hun verderen op- marsch overschreden de troepen van deze divisie een rivier en wonnen verder terrein. Bij hun succes-vol len aanval weerde de divisie talrijke zware tegenaan vallen cler bolsjewisten af die gesteund werden door vele buitengewoon zware tanks. De Sovjets leden hierbij zware verliezen. Ook in den naburigen sector drongen de Duitsche troepen met'sjjcces verder door en werden de bolsjewisten teruggeworpen. In den centralen sector van het Oostelijke front hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten op 21 Septem ber met goed resultaat troepen concentraties en sterke colonnes bolsjewisten aangevallen. De Sovjets leden hierbij zware, bloedige verliezen en verloren een groot aantal voertuigen en oorlogsmateriaal- Binnen het bestek van een aanval op voor den oorlog be langrijke doelen in dit gebied is ook een vliegtuig fabriek met talrijke bommen bestookt. Hangars en werkplaatsen werden verscheidene malen getroffen. Bovendien werden vijf op 'den grond staande vlieg tuigen vernield en minstens tien zwaar beschadigd. Andere zeer sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen werden ter ondersteuning van de leger- operaties in den sector om Leningrad in den strijd gebracht. In onafgebroken aanvallen wierpen Duit sche gevechts- en slagvliegers hun bommen op veld- versterkingen, bunkers, voertuigen en troepenconcen traties. Zware aanvallen werden zoowel overdag als in den nacht van 22 September gericht op de vesting Kroonstad. Kleinere formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen ondersteunden do infanterie bij de zuivering van het eiland Oesel. Hierbij werden verscheidene artillerie en luchtafweerbatterijen der bolsjewisten met bomtreffers buiten gevecht gesteld. Ook hebben sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen e-n duikbommenwerpers, slagvliegtuigen en jagers op 21 September in de gevechten van het Duit-' sche leger tegen de ten Oosten van Kiew ingesloten Sovjetstrijdkrachten den bolsjewisten met bommen en boordwapens nieuwe zware verliezen aan men- schen en materiaal toegebracht. Alleen in een ge bied werden ruim 200 .vrachtauto's vernield. 'Verder zijn krachtige aanvallen gericht op de Sovjetverkeers- lijn'en ten Oosten van het door de Duitsche troepen ingesloten gebied bij Kiew. Verscheidene stations werden vernield. De rails werden op vele plaatsen opgebroken en eenige transporttreinen werden'door welgerichte bommen op locomotieven èn rijtuigen vernietigd. Aan het front voor Leningrad hebben op 21 Sep tember een Sovjet-torpedojager en een kruiser van de baai van Kroonstad uit getracht zich te mengen in den strijd te land. De beide Sovjet-oorlogsschepen werden door het goed gerichte vuur der Duitsche ar tillerie gedwongen hun aanvallen te staken en den steven te wenden. HET BOMBARDEMENT OP DE HAVEN VAN KROONSTAD. Het D.N.B. verneemt dat bij den aanval van Duit sche vliegtuigen op Sovjetoorlogsschepen in de haven van Kroonstad het slagschip „October-revolutie" twee treffers midscheeps kreeg. Daarvan scheen een ont ploffing het gevolg te zijn, waardoor het voorschip geheel werd opengereten. Het schip begon van bin nen "uit te branden. Zes bommen vielen in de onmid dellijke nabijheid van het schip. De zware kruiser „Kirof" kreeg twee rechtstreeksche treffers, terwijl een andere zware kruiser, welke naam niet herkend kon worden, door vier bommen werd getroffen. Aan boord van beide schepen ontstond brand. Drie jagers en een mijnkruiser kregen voltreffers en geraakten eveneens in brand. Een kanonneerboot werd na een treffer uiteengereten. Na korten tijd waren de wrak stukken gezonken. Een vrachtschip van ongeveer 2.000 ton werd tot zinken gebracht. Allo voltreffers werden geplaatst met bommen van hetzelfde zware kaliber. Sovjets ontruimen eilanden in het Ladogameer. Het D.N.B. verneemt uit Helsinki: Officieel wordt medegedeeld dat de bolsjewisten, nadat de Finnen den oever van het Ladogameer ge zuiverd hadden, zich ook van de eilanden in het Noor delijke deel van het meer hebben moeten terugtrek ken. Valamo, Ristinsaaret, Mökerikkö, Heinasenmas, Rahmansaari en andere eilanden zijn weer in Finsche handen. CONFERENTIE Or IIET WITTE HUIS OVER DE HULPVERLEENING AAN ENGELAND. NEW-YORK 22 September (DNB) President Roosevelt is in den afgeloopen nacht van Hydepark naar Washington teruggekeerd. Volgens de „New-York Daily News" zal Roose velt onmiddellijk na zijn aankomst in Het Witte Huis een conferentie beleggen over het nieuwe aan gevraagde crediet van zes milliard dollar voor de hulp aan Engeland. O.a. zal hij den vice-president Wallace, den leider van de democratische fracüe van het Huis van Afgevaardigden McCormack en den voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken van den senaat Connally ontvangen. dergelijk geval Is men er zeker van waardeloozen rommel te ontvangen, want behalve de z.g. aanmaakturf, welke „bonvrij" is, ls goede turf slechts tegen inlevering van bonnen te koop. De aanmaakturf. welke als brandstof niet geschikt Is. kan men gemakkelijk van de brandstofturf. onderschei den, doordat zij los is en gemakkelijk met de hand kan worden verbrokkeld. - Nog vestigen wy er de aandacht op. dat niet elke haard of kachel geschikt is met turf gestookt te worden. Ook in dit opzicht kan men zich teleurstellingen besparen door tijdig vakkundig advies in te winnen. Wij kunnen dus niet nadrukkelijk genoeg den raad ge ven: weest- voorzichtig bij het koopen van uw turf en denkt niet slim te zijn dóór turf zonder bon te koopen. Heeft men zijn turf eenmaal in huls, zorg dgn, dat ze droog en luchtig wordt opgestapeld. Luchtig wil hier zeg gen zoodanig, dat de lucht zoovee] mogelijk toegang' tot de afzonderlijke turven heeft, zoodat deze nog zooveel mogelijk drogen. Hoe dikwijls ziet men in dezen tijd de turf niet in tuinen en vochtige schuren direct op den grond dicht opeengestapeld. Men' kan er van verzekerd zijn, dat dergelijke turf, hoe goed ook van kwaliteit, het van den' I winter niet in uw kachel zal doen. Turf moet om-te bran den droog zijn en de op een vochtige plaats bewaarde turf zal tegen het stpokseizoen doornat zijn en maanden r.oodig hebben om te drogen. Stapel ze daaromtin een droge ruimte in dubbele rijen, elke rij op' korten afstand de andere. Dan zult u straks het volle profijt van deze brandstof hebben. Men zij dus voorzichtig bij het koopen en beware de turf op een droge en luchtige plaats. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Een Finsche patrouillé-boot op verkennings tocht over een der meren in Oost-Karelië. (Foto Suomen-Holland) Het Oostfront na den val van Kiew. De Amerikaansche hulp aan Engeland. Toeneming van Duitschen druk op Engeland ver wacht NEW-YORK, 22 September. Naar een spe cial*» correspondent van de New-York. Times uit den specialen trein van Roosevelt meldt, heeft Roosevelt een speciale conferentie met de partijleiders bijeenge roepen., Het doel van deze conferentie is nieuwe be dragen te verkrijgen voor de hulp aan Engeland. Deze elsch van Roosevelt moet vlug Ingewilligd worden. Men verwacht, dat met het oog op de Duit sche successen in de Sovjet-Unie de druk op Enge land zal toenemen. Derhalve is een verhooging en bespoediging van de Amerikaansche bewapenings productie voor Engeland noodig. Ten einde de door Roosevelt geëischte bedragen in het congres te doen aannemen, wil men de andere eischen uistellen. Vooral, zoo verklaart de speciale correspondent, zal Roosevelt op het oogenbllk geen stappen ondernemen om de Amerikaansche neutra- liteitswet te herroepen of te wijzigen. (D.N.B.) Roosevelt confereert met Congresleiders. Steun aan de Sovjet-Unie besproken? Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roose velt. die gisterochtend" uit Hydepark is teruggekeerd, heeft onmiddellijk een bespreking met de Congres leiders gehad over een -spoedige voteering der ge vraagde zes milliard dollar voor de wet tot hulpver leening aan Engeland en over de wet op de prijs controle. Volgens Associated Press deelden de Con gresleiders hem mede dat men de -voteering der zes milliard wel wil bespoedigen, doch dat dit verzoek waarschijnlijk echter het Huis van Afgevaardigden pas over veertien dagen zal bereiken. De leider der democratische fractie McCormack deelde de pers nog mede dat men het er bij het on derhoud over eens was dat de wet op de prijscontrole spoedig moet worden aangenomen. Over wijziging der neutraliteitswet was niet gesproken. Naar United Press meldt namen aan de conferen tie ook deel Harry Hopkins en Vice-president Wal lace. Mogelijk zou Roosevelt ook het vraagstuk van de hulp aan de Sovjet-Unie ter sprake brengen en den deelnemers aan de conferentie mededeelen welke hulpmaatregelen de regeering door bemiddeling van de delegatie-Hamman aan de Sovjets dacht voor te stellen. Huil voorstander van wijziging der neutraliteitswet. WASHINGTON, 22 September. Op zijn persconfe rentie heeft minister Huil verklaard dat hij reeds meermalen heeft laten doorschemeren dat de neutra liteitswet naar zijn meening gewijzigd moet worden. Hij wilde echter niet zeggen of en wanneer de wet herzien of ingetrokken zou worden. De wet tot hulp verleening aan Engeland is hoofdzakelijk op zelfver dediging ingesteld, aldus Huil. (D.N.B.) ENGELAND'S SOLIDARITEIT MET DE SOVJETS. MADRID, 22 September (ANP). Het blad Alcazar heeft zich Zaterdag j.l. tot tolk gemaakt van de openbare meening van Spanje door te schrij ven, dat Engeland reeds voldoende bewijzen voor zijn totale solidariteit met de Sovjets geleverd heeft, doch dat thans de verklaringen van den eer sten Lord-der admiraliteit nog een bewijs leveren, dat aan duidelijkheid niets meer te wenschen over laat. Het blad schrijft verder: „De gevoelens van alle christelijke en beschaafde Europeanen nemen van de verklaringen van Alexander den eersten Lord der Admiraliteit met denzelfden afkeer en afwijzing kennis als van de recente uitlatingen van den ophitsenden aartsbisschop van Canterbury, die het bolsjewisme wel anti-godsdienstig maar toch moreel betrouwbaar noemt, en dat men als een der belangwekkendste vormen in de moderne beschaving' moet beoordeelen. In het eene zoowel als in het andere geval, zoo besluit Alcazar, vormt deze Engelsche houding tegenover de Sovjets wel het toppunt en moet zij de oogen openen aan hen, die nog altijd niet het licht der wettelijkheid door hun gesloten oogen willen laten heendringen. Vijftig doodvonnissen te Agram voltrokken. Veroordeelden schuldig geacht aan dynamietaanslag. AGRAM, 23 Sept. (D.N.B.) Het Kroatische mi nisterie van binnenlandsche zaken deelt mede, dat op 19 September vijftig Joden en communisten stand rechtelijk ter dood zijn veroordeeld en doodgescho ten, daar zij de intellectueel© aanstichters waren van den dynamietaanslag In de telefooncentrale' t< Agram en verantwoordelijk zijn voor communisti sche propaganda. Verder wordt officieel medegedeeld dat te Agram een Mohammedaansche boer en een Kroatlsch meu belmakersgezel. die als .wilde Oestasji's" op eigen houtje Serviërs hebben vermoord en beroofd, standrechtelijk ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis reeds voltrokken. Teheran niet bezet. Naar Reuter- meldt is te Simla een officieel bericht gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de berichten over een bezetting van Teheran door Britsche er Sovjettroepen onjuist zijn. Dit officieele bericht zegt:. „Tengevolge van atmosferische storingen zijn dt verbindingen met Iran en- Irak de laatste dagen ge stoord geweest. Thans wordt geconstateerd dat de 'on langs v.erspreide berichten als' zouden geallieerde troepen Teheran bezet hebben niet in overeenstem ming met de waarheid zijn. De geallieerde strijdkrach ten bevinden zich nog steeds in kampen buiten de stad." De Engelsche Nieuwsdienst meldt dat de onder koning van Britsch-Indië, Lord Linlithgow, tot April 1943 in functie zal blijven. Dit beteekent dus dat hij zeven jaren in plaats van vijf jaren zijn functie zal bekleeden. Naar Reuter uib, Sydney meidt, is Sir Earle Page, de Australische minister van handel, die zich als ver tegenwoordigen der Australische regeering naar Groot-Brittannië begeeft. Maandag naar Londen ver trokken. H(j heeft voor zijn vertrek verklaard dat hij op weg naar Engeland een bezöek aan Washington zal brengen. De 'nieuwe Syrische regeering is samengesteld. Minister-president en minister van financiën is Has san el Hakim, minister van buitenlandsche zaken Faiz el Chury. (D.N.B.) Een D.N.B.-bericht uit Rome meldt dat de spe ciale ambassadeur van Roosevelt bij den H. Stoel, Myron Taylor Maandag per vliegtuig weer uit Rome vertrokken is om via Lissabon naar de Ver. Staten terug te keeren. Een Engelsche landing in West-Europa zou slechts een tweede Duinkerken beteekenen, aldus heeft com mander King-Hall verklaard. Hall trachtte daarmede een antwoord te geven op de thans in Engeland vaak gestelde vraag waarom de Britten niet meer kunnen doen voor de Sovjets. (D.N.B.) Reuter meldt uit Moskou dat de Britsche Amerikaansche gedelegeerden voor de conferentie te Moskou daar zijn aangekomen. Het D.N.B. meldt: De vroegere koning van Grie kenland George, is gisteravond te Londen aangeko men. Hij werd op het station verwelkomd door den koning en de koningin van Engeland, door Churchill. Eden en andere leden der regeering. Naar de „Manchester Guardian" meldt zullen op wensch van het ministerie van munitie binnenkort Hoofdredacteur: R. W. P. Pecreboom, Heemstede, ane ijzeren hekken, poorten en staven In de stad Man- Plaatsvervangcnd hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Chester worden Ingezameld, omdat de Britsche wa- Ueemstcde. penindustrie dit Ijzer dringend noodig heeft. (D.N.B.) De zwarte lijn geeft den stand weer der militaire operaties aan het Oostfront/van de Finsche Golf tot aan de Zwarte Zee. In de Zuidelijke Oekraïne hebben de Duitsche troepen via Nikolajew en Cherson den Dnjepr overschreden en de Zee van Azow bereikt. (In den uitersten hoek rechts onderaan in het kaartje aangegeven). De eilanden Oesel en Moon (Oostzee) zijn in samenwerking door lucht- en zeemacht ge nomen. Dit zijn de twee Zuidelijke eilanden ge legen ten Noorden van Riga; om de twee Noorde lijke eilanden Dagö en Worms wordt gestreden. Oproep voor verpleegsters. 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Eenigen tijd geleden is door de organisatieleiding van de Nederlandsche ambulance Oostfront medegedeeld* dat, in verband met de groote daaraan verbonden risico's geen vrou welijk personeel kon worden ingeschakeld. Ongetwij feld is dit besluit voor tallooze verpleegsters, die zich bij eersten oproep spontaan hadden gemeld een groote teleurstelling geweest. Naar wij vernemen wordt thans de mogelijkheid geschapen, om deze en ook andere verpleegsters deel te laten nemen aan het ambulancewerk achter het front. Het is de bedoeling in de verschillende Roode Kruis ziekenhuizen waar gewonde soldaten zijn on dergebracht een of meer zalen door Nederlandsche. verpleegsters te laten verzorgen. Hier zullen bij voor keur Nederlandsche en Vlaamsche gewonden opgeno men worden. De verpleegsters zullen voor zij hun taak aanvangen in een der „zusterheimen" van het Duitsche Roode Kruis een korte vooropleiding ont vangen waarna zij bij de verschillende ziekenhuizen zullen worden ingedeeld. Er ontplooit zich hier een ar beidsterrein van schier onbeperkten omvang. Hier is plaats en werk voor honderden jonge vrouwen, die ook hun krachten willen geven voor de leniging van het oorlogsleed. De daad is thans aan de Nederland sche vrouwen. Verpleegsters, die zich reeds voor de Nederlandsche ambulance beschikbaar gesteld hadden,,-wordt ver zocht, indien zij aan bovenomschreven taak willen medewerken, dit zoo spoedig mogelijk te berichten. De inschrijving voor nieuwe aanmeldingen is heden opengesteld. Opgaven met uitvoerige inlichtingen, om trent opleiding enz. kunnen gericht worden ahn dë Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. (A.N.P* Turf als brandstof. Het AJT.P. meldt: In deten tijd tracht iedereen zijn brandstoffenvoorqaad zoo goed mogelijk aan te vullen. Velen, die in normale tijden er niet aan zouden denken turf voor huisbrand- doeleinden te koopen, haasten zich nu .zooveel mogelijk van deze brandstof in te slaan. Het bezwaar is echter, dat het voor een leek ten eenen male onmogelijk is de goede van de slechte turf te onderschelden. De goede turf moet hard en vast zijn. Doch ook slechte turf kan hard en vast zijn, terwijl ook de kleur geen uitkomst kan, bieden. Geen wonder, dat veel uiterst inferieure turf het publiek als goede turf wordt aangeboden en gretig wordt gekocht. Wij kunnen den koopers dan ook aanraden* koop uw turf bij een vertrouwd adres en wel bij uw brandstoffen- handelaar, waar u steeds uw brandstoffen heeft gekocht. Zooals y weet, geven de bonnen 05, 06 en 07 van de bon kaart „haarden en kachels" en de bonnen 05 06, 07 en 08 van de bonkaart „haarden en kachels K" tot 31 December recht op het koopen van 195 K.G. persturf (300 stuks), of 200 K.G. baggerturf (450 stuks) of 275 K.G. uit de Peel afkomstige turf of 200 K.G. overige soorten turf. De ge noemde bonnen kunnen later alsnog geldig worden ver klaard voor het koopen van alle soorten vaste brandstof fen. Hoewel dus velen die bonnen nog zullen bewaren, gaan anderen in het idee, wat ik heb dat heb ik, ertoe -over nu met deze bonnen turf te koopen. Zooals gezegd doen deze koopers goed er op te letten bij wi9 zij koopen. Vooral ln het Westen des lands zijn er „leurders", die aan de woningen absoluut waardelooze rommel als „turf" te koop aanbieden. Deze „turf" ls meestal afkomstig van gelegenheidsveenderijen. Uiter aard hebben dergelijke leurders geen vergunning van het rijkskolenbureau om hun handel uit te oefenen en wor den, Indien zij worden gesnapt, ernstig gestraft. Wat natuurlijk het koopen van dergelijke „turf" aan trekkelijk maakt, is dat in vele gevallen de koop zonder Inlevering van bonnen tot stand kan komen. Doch in een Italiaansch weermachtsbericht Vliegtuigbases op Malta gebombardeerd GOUD UIT DE SOVJET UNIE NAAR DE VEREENIGDE STATEN. WASHINGTON. 23 September (D.N.B.) De minister van financiën Morgenthau heeft medegedeeld dat de Sovjet Unie de laatste dagen goud ter waarde van vijf ml!lloen dollar naar de Vereenigde Staten gezonden heeft. Door deze goudzending wordt de helft der lapning ten bedrage van tien milltoen dollar terugbetaald."welke de Amerikaansche regeering een maand geleden aan de Sov jets verleend heeft om de leveringen aan de Sovjet Unie op gang te brengen. 4 FRAXSCH WEST-AFRIKA» VICHY, 22 September (D.N.B.) De gouver neur-generaal van Fransch-West-Afrika, die op he oogenblik voor het voeren van besprekingen in Viehj vertoeft, heeft naar aanleiding van den verjaardag van den Engelsioh-GaulÜstischei) overval op Dalcai de. Fransche en buitenlandsche pers ontvangen Boisson veroordeelde het verraad van de Franschen die in dienst van Engeland staan. Vervolgens legd< de gouverneur-generaal den nadruk er op, Franseh-Afrika thans meer aangesloten dan ooit ach. ter den Maarschalk en de regeering staat. Het is d( regeering gelukt, de materieele en moreele verde'di ging te waarborgen. Zoowel op materieel als op mo reel gebied is de positie van Fransch-Afrika aan zienlijk sterker geworden dan een jaar geléden. D( geheele bevolking van Afrika staat achter maar schalk Pétain en zijn regeering. Fransch-Afriki zich ervan bewust, dat het een hoofdbestanddee ormt van Frankrijk. GROOTE BRAND TE HORST (LIMBURG). HORST, 22 September. Zaterdagmiddag is eei brand ontstaan in het amusementspaleis .van dei Kermisexploitant V., die met een inrichting' van makelijkheld op de kermis te Horst aanwezig was. D inrichting brandde van binnen nagenoeg totaal uit De materieele schade is belangrijk. De eigenaar i tegen'brandschade verzekerd. (A.N.P.) EEN „JEUGDHERBERGOENT". In een dfnderhoud met een verslaggever van he A.N.P. heeft de heer G. v. d. Berg. secretaris van d Nederlandsche Jeugdherbergcetjtr^le. verklaard dat met medewerking van de autoriteiten, eerstdaag de „jeugdherbergcent" op de scholen zal worden in gevoerd. De scholieren betalen maandelijks 1 een en uit de opbrengst van al deze centen kunnen jaar lijks vier jeugdherbergen worden gebouwd. ROME, 23 September (Stefani) In zijn weermachtsbe richt no. 477 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: In den afgeloopen nacht zijn de vliegtuigbases Micabba i Ha'lfar op het eiland Malta opnieuw met succes door _.aze vliegtuigen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen heb ben gevlogen boven de stad Benghazi en het eiland Leros in de Eêeische Zee. Zij lieten op goed geluk eenige bom men vallen. Het luchtdoelgeschut op Leros heeft een twee- motorigen vijandelijken bommenwerper neergehaald. In het Oostelijk bekken'van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen verscheidene aanvallen ondernomen op koopvaardijschepen. Twee kleine vaartuigen werden ern stig beschadigd en moeten als verloren worden be schouwd". Vergeef sche aanval op convooi. BERLIJN, 23 September (DNB) Britsche vliegtuigen probeerden op 21 September een aanval met bommen te ondernemen op een Duitsch convooi in het Kanaal. De begeleidende schepen van de Duitsche marine én koop vaardijschepen legden een dichten, versperringsgordel om het gebied boven het convooi. Dientengevolge gelukte het den Britsehen vliegtuigen niet, door de versperring heen te dringen. Bij de poging om zulks te ondernemen, werden vier Britsche vliegtuigen neergeschoten. Op 22 September schoot artillerie van de Duitsche" marine een boven de Noordzee vliegend Britsch vliegtuig omlaag. De ondergang van het Amerikaansche stoomschip „Pinkstar". NEW-YORK, 23 September. (D.N.B.) De mede- deeling van het departement van Buitenlandsche Za ken, volgens welke het'onder Panameesche vlag va rende vrachtschip „Pinkstar"' (C850 ton) het vroe gere Deensche vrachtschip „Lundby" dat behoort tot de Federal Shipping Board van de Ver. Staten, tot zinken gebracht zou zijn, wordt door de bladen overeenkomstig de oorlogspropaganda van Roosevelt groot opgemaakt hoewel, en daarop wijst de Washiog- tonsche correspondent van de „New-York Times", er tot dusver geen bijzonderheden zijn verstrekt. De Washingtonsche correspondent van de - „New-York Herald Tribune" meldt nog: Het departement van Buitenlandsche Zaken, dat het bericht over de be weerde vernietiging van het departement van Marine ontvangen heeft, weet niet of de „Pinkstar" door een duikboot of door een vliegtuig vernietigd is. De „Pinkstar" had materiaal voor IJsland aan boord, doch had ook Britsche havens moeten aandoen. De correspondent schrijft, dat de plek waar volgens de gegevens van het departement van Marine de „Pink star" tot zinken gebracht is. tot de z.g. verdedigings wateren der Ver. Staten behoort, doch ook binnen de door de Duitschers afgekondigde blokkadezóne ligt. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. GROESBEEK, 23 September. Hedenmorgen om streeks zeven uur werd bij den onbewaakten overweg aan de spoorbaan Groesbeek-Kranenburg de melkrij der W. S. met kar en paard door een trein gegrepen. De melkrijder werd zwaar gewond. Zijn rechterarm werd verbrijzeld, terwijl -hij voorts een been fractuur en ernstige inwendige kneuzingen opliep. Het paard moest worden afgemaakt, de kar met de melkbussen werd volkomen vernield. Nadat dr. Beijnes de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het SL- Canisiuszi^kenhuis te Nijmegen vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. Het treinverkeer ondervond slechts Geinig vertraging. (A.N.P.) OPLICHTER GEARRESTEERD. DELFT, 23 September. Eenige maanden geleden vervoegde zich bij een kamevverhuurster alhier een jongeman om een kamer te huren. Volgens zijh zeg gen zou hij aan de Technische Hoogeschool gaan stu- deeren, doch achteraf bleek, dat hij met duistere be doelingen naar Delft was gekomen, want na een PQOsje op de kamer te hebben gewoond, vertrok hij plotseling zonder betalen en met medeneming van een aantal voorwerpen, welke aan de hospita be hoorden. De politie verspreidde zijn signalement en het re sultaat was, dat de jongeman in Arnhem kon worden aangehouden. Gisteren is hij naar Delft overgebracht en bij zijn verhoor is gebleken, dat de gearresteerde, van C. geheeten en uit Amsterdam afkomstig, zich ook in de hoofdstad aan diefstallen heeft schuldig gemaakt. (A.N.P.) DRIE JAAR TEGEN EEN OPLICHTER GEEISCHT 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Voor den vierden keer had de 33-jarige A.V. zich wegens oplichting te verant woorden. Hij bleek iemand die altijd met mooie praatjes zich tot bepaalde personen wendt, veel praat over zijn „Indische relaties" en dan voor zijn vriendelijke manieren geld weet los te krijgen. Inderdaad wist hij veel namen uit Ned. Indië, maar hij kende daar weinig menschen. De Officier van Justitie noemde dezen verdachte een oplichter „van groot formaat", wiens praktijken nu ein delijk eens uit moeten zijn. Reeds eenige keere'n is hij veroordeeld tot een jaar. maar dit schijnt niet te helpen. Aangezien deze verdachte voor gerulmen tijd onschadelijk dient te worden gemaakt, eischte de officier thans drie jaren gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. BLOEMENDAAL ONVOORZICHTIG. En elfjarig .meisje, afkomstig uit Haarlem, gisteravond reeds een gedeelte van den Koninginne- duinweg met de fiets aan de hand had geloopen, kon tenslotte de verleiding niet weerstaan ook nog ge deeltelijk van de steile helling te profiteeren; stapte op haar rijwiel, doch verloor al spoedig ten gevolge van de snelheid, de macht over haar stuui en viel. Zij liep verschillende verwondingen op. Na dat zij bij een omwonende was binnengebracht, ver leende dr. Immink haar do eerste hulp, het meisji werd later per auto naar haar woning gebracht. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. B. Post en E. Bakker. G. Wen^. ning en C. Krabbendam. Getrouwd: J. Goosens en A. C. H. Ris. J. G. Befcj^ link en G. E. Vecnhoven. dc Geboren: A. H. Verrijzer-Diermanse, z. H. Krul^m derink-Schouwstra, z. P. C. van Noort-den Os, d. Overleden: S. J. Klein wed. Nidschelm, 68 j. 1JMUIDEN P'" Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. Wagner). 12. Toverkunsten 12. Barfabas herstelde zich vlug van z'n verba zing. Hij trok z'n degen om zo spoedig mogelijk korte metten te- maken, toen plotseling een witte damp uit de toverpot omhoog schoot en ineens verander de zijn wapen in een af schuwelijke slang, die zich met een paar vlugge kron kelingen om Barrabas heen wond. 't Is niet onder woor den te brengen, wat Bar rabas op dit ogenblik voel de! Zijn helm gleed half van zijn kop en zijn ogen puilden pijn van in zijn buik kreeg. Barrabas keek hem eerst we- u!t van schrik. Hij probeerde dat lange, dikke, glibberige zenloos aan, maar ineens kwam hij weer tot zichzelf lichaam van zich af te houden, de adem stokte hem ln de en in een vlaag van woéde greep hij zijn lans om de rat keel; hij kreeg het zo benauwd, dat hij hijgde van inspan- te dooden. Maar voor hij nog iets kon doen, schoot weer nlng. Maar de vreselijke slangenkop kwam steeds dlch- een witte wolk uit de ketel omhoog, de tovenaar ver- terbij; de dunne, gespleten tong raakte bijna, zijn gezi-ht dween voor zijn ogen. de lans werd uit zijn hand gerukt en juist toen hij radeloos van angst zijn ogen wilde sl i- en een grote hagedis kroop plotseling over de vloer. De ten, verdween het ondier even plotseling als 't gekom-n lange staart bewoog langzaam op en neer en zijn was. En tot zijn grote verbazing zag hij z'n degen weer glansden moordlustig den armen Barrabas tegen, ln de hand en Bizam stond weer even groot als tevore i dacht, dat hij gek was geworden. ,111 't midden van de kamer en lachte, lachte, tot hij ci Marktprijzen en .besommingen. Tarbot f 7, tong i 4.90—f 3.30 per K.G., kleine schol" le soort f 80—f 76, kleine schol 2e soort f 75f 6( pufschol le soort f 52f 43, pufschol 2e soort f 41—«j,. f 23, kleine roode poon f 76, groote bot f 68f 61,klein(v< bot f 41f. 34, groote schar f 41f 33, kleine schahi f 31—f 18, pufschar f 14—f 8.50, groote makreel f 13Q.P| wijting f 33f 21, alles per 50 K.G. Zalm f 11 per K.G b| Besommingen: Trawlers: IJM 189 Mary, 100 f 1484. IJM 111 Olympit 200 f 4075. IJM 107 Johanna, 200 mf 3941.- IJM 165 Martha 160 mf 3318.- VL 83 Cornalis 150 f 2817.- KW 158 Cornelis IJsbrand Willem. 50 m. f 1058.- Kotters: IJM 223 f 231, IJM 224 f 765, IJM 222 f 3701 k HD 108 f 661. HD 125 f 1094. t Loggers: IJM 283 f 1761, SCH 64 f 1920, SCH 223 f 92S SCH 314 f 1015, SCH 95 f 2877. SCH 324 f 1557. SClfc 201 f 1306. SCH 196 f 1407, SCH 116 f 1128, SCH 3<v.' f 2559. SCH 159 f 1284, SCH 332 f 2768, SCH 243 f 177? SCH 169 f 1642, SCH 245 f 2019, SCH 496 f 1353, SCI 310 f 785. SCH 250 f 1869, KW 20 f 1206, KW 58 f 179S_ KW 22 f 1402, KW 110 f 1310, KW 33 f 1562, KW 9fe< 1 989, KW 173 f 531. KW 2 f 1353. KW 144 f 1685, K^W 38 f 1498, KW*47 f 1637, KW 175 f 1170. Er waren geen kustvisschers aan den afslag. BEVERWIJK SLOOPEN VAN 12 WONINGEN AANBESTEED. Maandag is ten kantore van Openbare Werken aanbesteding gehouden van het sloopen van 12 beiderswoningen in het Pruisdorp. Ingeleverd werde 32 biljetten. Ér werd als volgt ingeschreven: Bouwbedrijf gebr. Schram. Beverwijk, f 3778; H. v Leeuwen, Amsterdam f 3130; H. de Ruiter, Alkmaa f 2912; A. Klompjan, Hulst f 2855: Gebroeders Chi Hoornil, Roozendaal f 2566; S. de Hont, Amsterdar f 2475.75; C. Oudshoorr., IJmuiden f 2258.75; A. dt, Leeuw, Amsterdam f 2135,45; Gebr. Michel, Haarler i, f 2002; J. P. Boots, Velsen f 2000; J. Wterks, Dordrech a f 1880.88; J. Bakkbr. Enschedé f 1815; Fa. J. C. v. cC Brink, Heemstede f 1777; A. D. Enzel, Rosmale f 1750; Fa. G. v. d. Zwan, Vlaardingen f 1569; A. Smin Amsterdam f 1526; Fa. Watérdrinker, Beverwij j f 1505.05; T. Tjalma, Haarlem f 1486,50; J. Westho:|l Meppel f 1410; H. J. Steenkes, Haarlem f 1268: Meyer, Hoofddorp f 1260; Gebr. Koele, Mijdrech f 1200; H. Bosch en Zn., Beverwijk f 1005; J. V Westerman, Haarlem f 925,37; R. C. Veltman, Bever, wijk f 840; Gebr. Postma, Amsterdam f 827; G. P. van Wel en Zn., Diemen f 803; G. Nelissen, Amsterdaifj f 750: H. Strikwerda, s-Gravenhage f 727,27; f Hendriks, Utrecht f 627; J. J. Carpentier, Haarlemmer meer f 555; Gebr. Postma, Amsterdam f 553. De gunning zal nader bekend gemaakt worden. HAARLEM, 23 Sept. Gehuwd: 23 Sept.: F. W. G. Bischot en A. van Aruit Bevallen: 19 Sept.: C. Pel—Bogaart, z. 20 Sept. E. Meulmeester—Stinfrop, d. 21 Sept.: G. den Boer- i Visser, z. 22 Sept.: W. C. Heekvan Hoorn, z., D. TerraMooijekind, d., E. Nïeuwcndijk—Smit, z., C. MathotHoogendijk, d., M. B. BrugmanBaars. W. A. M. van MaanenNieuweboer, z., E. J. Witte man—Lippus, d., J. BeunkBrand, z. Overleden: 20 Sept.: N. SikmanBakker. 67 j.. An thoniestraat. 21 Sept.: C. M. Koel—Plak, 69 j., Zaanen straat. 22 Sept. M. van DijkHorn,*62 j., Anjelier, straat. H. C. Bouwman 74 j., Calkestraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN, Verloofd: P. Westerling en B. IJssennaggei Amsterdam; S. Polack en J. de Leeuw, Amster dam. Ondertrouwd: J. II. Ruskamp en E. Tuinzing, Leeu, warden-Rotterdam; G. J. Floers en H. v. Milaai Hilversum-Arrfsierdam. Getrouwd: J. Vuyk en J. Suyvor, Hilversum. Bevallen: Bljlevekl—v. Mourlk, d., den Haag; I Pesenberend Jr.-Köllermoyer, Amsterdam; BoomsmaSierdsma d„ Sondcl; Roelants-Chabot Epe; H. G. SnetkampScheltema fc,, 's-Herfbgen bosch; G. G. SluyterBeusker z. en d„ Arnhem WentinkPalfenicr z„ Schevenlngen; Hogenbosch- Lïps d., Vught-, H. W. KootLunenburg d., Deven ter: B. J. Koebrugge-v. d. Kamp z., Zutphen. Overleden: A. J. P. Mazure- m., 81 j., Amster dam; C. W. Bottema m„ 50 j., Schagen: A." Plegin m., 85 j., Bussum; J. C. A. Jansen m„ 71 j., Biltho ven: E. D. von Meyenfeldt m., 48 j., Amsterdam Duym, m. 79 j., Gorinchem: G. A. van Tollvan In gen. v. 82 j., Arnhem; G. do HooLutgert v. 70 J Wassenaar; J. L. C. BrantsRam v. Evolèn (Zwits.); F. J. van der Grift, m„ Utrecht: J. M. Visscher v., 7D j„ Arnhem; M. v. AlfenVlaande ren v. 7.6 J.. Kortenhoef; J. II, Lind m„ 24 j.. Alk maar; C. G. van TongerenHovenier v„ 76 j„ Lel den.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2