Haarlem's Dagblad De nieuwe bonnen Uitvalspogingen der Sovjets ten Oosten van Kiew afgeslagen. B9e JAARGANG No. 17876 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VKIJDÏG 26 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17%. Groentjes zie rubriek. 's-GRAVENHAGE, 26 September. Voor het tijd vak van Zondag 28 September tot en met Zaterdag 4 October zijn als nieuwe bonnen aangewezen: voor brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de nummers 37 en voor aardappelen bon 38 reserve, waarop wederom 3% kg. wordt verstrekt. Na Zaterdag 27 September zijn de bonnen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk genummerd 36 en bon 37 reserve aardappelen niet meer geldig. Afronding verkoopprijzen door kruideniers. 's-GRAVENHAGE, 25 September. Met ingang van 1 Juli 1941 is de omzetbelasting, welke de krui deniers zijn verschuldigd, verlaagd van 2%% tot 2% van den verkoopprijs. Deze verlaging heeft ten gevolge, dat de regeling, die per 1 April 1941 voor de kruideniers is getroffen ter zake van de afron ding der verkooppijzen niet kan worden gehand haafd. Deze regeling toch, die inhoudt dat in af wijking van de geldende voorschriften de kruide niers de noodzakelijke afronding der verkoopprij zen naar boven mogen uitvoeren voor artikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder dan 20 cent, was gebaseerd op het oude heffings percentage van 2%%. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft nu even wel beslist, dat in afwachting van een nieuwe rege ling het den kruideniers is toegestaan tot nadere aankondiging nog de per 1 April 1941 getroffen regeling toe te passen. De eeuwenoude St. Andrieskerk te Amerongen .begint ernstige teekenen van verval te ver- toonen. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van restauratie. (Foto Pax-HollandDe Haan c) Distributie van gesmolten rundvef. Voor houders van vetkaarten. 's-GRAVENHAGE, 25 September. De secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. de consumen ten die in het bezit zijn van een vetkaart op een van de beide bonnen van die kaart, welke voor bedoeld tijdvak geldig zullen worden verklaard, desgewenscht ln plaats van boter gesmolten rundvet zullen kunnen koopen. In verband hiermede is bepaald, dat van Dinsdag 14 October tot en met Zaterdag 1 November a.s. de met 39 genummerde bon van de vetkaart naar keuze recht zal geven op 250 gr. boter of 200 gr. ge smolten rundvet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend gesmolten rundvet, dat verpakt is in bekers of tabletten, waarop de woorden zuiver gesmol ten rundvet zijn aangebracht, op genoemden bon zal mogen worden verkocht. De prijs hiervan is vastge steld op f 1.25 per k.g., d.i. dus f 0.25 per rantsoen van 200 gram. Het aldus in distributie te brengen vet be staat voor 100 pet. uit zuiver gesmolten rundvet van versche en goede kwaliteit. Daarom is dan ook de per bon beschikbare hoeveelheid gesteld op 200 gr. d.i. dus het normale vetrantsoen, gelijkstaande met 250 gram boter. Houders van vetkaarten, die gesmolten rundvet op hun bonnen wenschten te betrekken, dienen de met 39 genummerde bon van de vetkaart zoo spoedig mo gelijk doch in ieder geval vóór Zondag 5 October a.s. bij hun slager in te leveren, waarvoor zij desge wenscht een ontvangstbewijs kunnen verlangen. Na 14 October zal de consument dan de 200 gram vet per bon bij den slager in ontvangst kunnen nemen. Na 4 October a.s. mogen geen vetbonnen meer. bij de sla gers worden ingeleverd. Degenen die op bon 39 van de vetkaart geen gesmol ten rundvet betrekken, kunnen hierop in het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. 250 gr. boter koopen, waarop de nqrmale reductie zal wor den verleend. Met nadruk wordt er op gewezen, dat vóór 1 October a.s. geen boter op bon 39 mag worden afgeleverd. Wellicht ten overvloede wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat de met ,,39" genummerde bon van de vetkaart geen extra bon is, zoodat daarnaast voor het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s nog slechts één bon van de vetkaart zal worden aan gewezen, voor het koopen van 250 gram boter. Voorts zullen voor dat tijdvak twee bonnen van de boter- kaart worden aangewezen, elk recht gevende op 250 gram boter, doch niet op rundvet. Voor de houders van boterkaarten brengt de bovenomschreven rege ling dus geen enkele wijziging in den normalen gang van zaken. In een officieele publicatie zijn enkele nadere bij zonderheden welke voor de detaillisten van belang zijn, vermeld. i VERDUISTEREN van 7.31 tot 7.33 4 Maan 26 Sept onder 26.00,27 Sept. ep 15.01 H. B. S. en Gymnasium te Haarlem. Een normaal aantal nieuwe leerlingen. In September beginnen de nieuwe cursussen op de scholen. Ook op de scholen voor voorbereidend hoo- ger en middelbaar onderwijs. In de eerste dagen van £le maand komen er nog Vel eens enkele wijzigingen in, zoodat pas midden September een juist overzicht te verkrijgen ls. Wij vernemen dat het aantal nieuwe leerlingen dat op de Haarlemsche scholen dit jaar is toegelaten nor maal is. Aan de eene school is het iets onder het ge wone aantal, aan de andere iets er boven. Het aantal klassen is dit jaar ook hetzelfde ge bleven. De wijziging van het Winkel- sluitingsbesluit. 's-GRAVENHAGE, 25 September. Eenigen tijd geleden is in werking getreden het Winkelsluitings- besluit. Bij de uitvoering daarvan zijn enkele moei lijkheden aan den dag getreden en vragen gerezen. Daarom bleek het gewenscht dit besluit en de op grond daarvan uitgevaardigde uitvoeringsbeschikking op enkele plaatsen te wijzigen en aan te vullen. In de eerste plaats kunnen zich gevallen voordoen, waarin de naleving van de verduisteringsvoorschrif ten voor een bepaalden winkel op bijzondere bezwa- stuit. Dit kan het geval zijn bij sommige van die winkels, welke thans verplicht zijn tot 6 uur n.m. open te blijven, b.v. groote kleedingmagazijnen. Om hieraan tegemoet te komen, is aan den burgemeester de be voegdheid gegeven om voor die winkels ontheffing te verleenen van de verplichting tot openstelling voor het tijdvak van half zes tot zes uur n.m. voor de dagen, dat het tijdstip van zonsondergang vóór 6 uur v?lt. Voorts is de mogelijkheid in het leven geroepen winkeliers die op grond van godsdienstige overwegin gen op bepaalde dagen hun winkel plegen te sluiten, van de verplichting tot openstelling van dien winkel voor die dagen, ontheffing te verleenen. De moge lijkheid om gedurende ten hoogste 12 werkdagen in het jaar van de verplichting tot openstelling van win kels vrijstelling te verkrijgen, zal verder slechts gel den, voor zoover de winkelier van deze dagen mede- deeling doet aan den burgemeester van de gemeente, waarin de winkel is gelegen. De uitvoeringsbeschikking van het winkelsluitings- besluit is thans zoodanig gewijzigd, dat de verplich ting tot openstelling in den vervolge niet meer uit sluitend zal gelden voor de z.g. speciaalzaken, doch voor alle zaken waarin de met name vermelde wa ren worden verkocht. Dit beteekent, dat deze ver plichting o.m. ook zal komen te gelden voor de wa renhuizen. Tenslotte is de omschrijving van de kleedingwin- kels gewijzigd waardoor scherper is omlijnd, welke winkels tot deze groep worden geacht te behooren. De beide laatstgenoemde wijzigingen treden eerst met ingang van 6 October a.s. in werking. (A.N.P.) Fietsenkerkhof te Geldermalsen gevonden. Vijf rijwieldieven in arrest gesteld. GELDERMALSEN, 25 September. Den laatsten tijd zijn Geldermalsen en omgeving voortdurend on veilig gemaakt door fietsendieven. De politie heeft thans aan de diefstallen een eind gemaakt doordat zij een spoor te pakken kreeg en een heel complot van eenige 17-jarige jongelui heeft kunnen arresleeren. Bij huiszoeking werd een ge weldige partij rijwielen gevonden, die deels gedemon teerd of vernield waren. Van al deze fietsen waren dq banden verwijderd. Een aantal dezer rijwielen had men onder den grond gestopt. Voor zoover de fietsen nog compleet waren, heeft de politie deze naar het beursgebouw overgebracht waar de respectievelijke eigenaren hun karretje kunnen uitzoeken. Hoe brutaal deze rijwieldieven te werk gingen, moge blijken uit het feit, dat een hunner op een goe den avond in het halfduister een fiets wegnam vlak voor de oogen van den eigenaar. Deze was bij eeij kennis op bezoek, had zijn karretje in het voortuintje voor een raam gestald en zat achter het raam rustig met zijn gastheer te converseeren. De dief kwam doodleuk het erf opstappen en ging er met de fiets vandoor. Een achtervolging bleef zonder resultaat. Het aantal te Geldermalsen gearresteerde rijwiel dieven bedraagt vijf. Het onderzoek wordt evenwel nog voortgezet. (A.N.P.) Centraal Bureau voor Orkestwezen ingesjjeld. 's-GRAVENHAGE, 25 September. De commis saris voor de niet commercieele vereenigingen en stichtingen heeft den heer Eduard Elsenaar, leider van het centraal bureau voor het orkestwezen be noemd tot ziin gemachtigde voor het Residentie orkest en de hiermede verbonden instellingen, zoo als pensioenfonds, Concert Diligentia, Vereeniging van Vrienden van het Residentie-orkest, vereeni ging van leden van het R. O. Ter nadere toelichting wordt het volgende mede gedeeld: Een saneering van het orkestwezen in Neder land is een reeds lang gekoesterde wensch, en de noodzakelijkheid er van is steeds ingezien door hen. die deze materie bestudeerd hebben. Daarom heeft het departement van volksvoorlichting en kunsten het initiatief genomen tot oprichting van een cen traal bureau voor het orkestwezen dat tot doel heeft de economische en sociale belangen van de gesubsidieerde orkesten en de daarbij werkzame kunstenaars te behartigen en te coördineeren, de exploitatie der orkesten in gröoter verband te bren gen en zoo noodig leiding hierbij' te geven. De thans ten opzichte van het Residentie-orkest genomen maatregel moet ook in dat licht worden bezien. (ANP) HOUTDIEFSTALLEN TE NUNSPEET. NUfrSPEET, 25 September. De politie te Nun- speet is een groote houtdiefstal op het spoor geko men, waaraan zich een zevental gezinnen woonach tig op de Zoom, blijkt te hebben schuldig gemaakt. Het betreft hier dennenhout uit de gemeentebosschen en z.g. mijnhout, dat is hout, bestemd voor de steenkolenmijnen, dat toebehoorde aan den heer Eef- ting uit Kampen. Het hout werd aanparticulieren in Nunspeet en omgeving voor flinke prijzen verkocht. In enkele gevallen bedroeg de prijs viermaal den normalen prijs voor hout. De totale waarde van het gestolen hout wordt op f 2000 geschat. (A.N.P.( JONGEN EN MEISJE LEEFDEN VAN DIEFSTALLEN. HENGELO, 25 September. Een ingezetene van Hengelo, die een zomerhuisje in Twekkelo heeft, kwam tot de ontdekking, dat een jongeman uit Hengelo. TV. genaamd, en een meisje uit En schedé A., intrek in het huisje hadden genomen. De politie uit Hengelo ontdekte, doordat TV. een porte- monnale wegwierp toen bij werd^aangehouden, dat het tweetal van diefstal had geleefd. Nadat de eer ste gevallen waren opgehelderd, kwam een heele se rie diefstallen aan het licht. Het bleek, dat TV. en het meisje fietsen hadden gestolen, geld hadden ont vreemd. distributiebescheiden hadden buitgemaakt en ook kleedingstukken hadden weggenomen, zich met den opbrengst daarvan van het noodige te voorzien. ZIJ zijn thans in hechtenis genomen. (A. N. P.) De schoolmelk te Haarlem. Goede hoop dat spoedig weer begonnen kan worden. Ter aanvulling op een mededeeling die wij onlangs gaven over de pogingen die in het werk gesteld wor den om ook te Haarlem weer te kunnen beginnen met de verstrekking van melk op de scholen, vernemen wij dat het wachten nog is op de goedkeuring van den nieuwen financieelen opzet. Daar evenwel de zeker heid bestaat dat Haarlem kan rekenen op de mede werking van Den Haag bestaat er goede hoop dat binnen korten tijd weer met het drinken van de schoolmelk hier ter stede kan worden begonnen Zooals men weet geven de melkbonnen der kin deren recht op 1 3/4 Liter, die dan over twee weken verdeeld worden. Vreemdelingenverkeer te Bloemendaal. Voorbereiding, aanvankelijke werkzaamheid en a.s. definitieve oprichting van een V. V. V. Men schrijft ons: In een op 19 Juli 1940 gehouden bijeenkomst, onder auspiciën der Vereeniging „Bloemendaal's Bloei", werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de mo gelijkheid om een intensiever georganiseerd Vreem delingenverkeer in deze gemeente te' bewerkstelligen. In den schakel van V.V.V.'s. die Zuid-Kennemer- land reeds telde, was Bloemendaal slechts vertegen woordigd door één afgevaardigde, zonder dat eigen lijk de mogelijkheid aanwezig was op doeltreffende wijze de aandacht van vacantiegangers op de vele aantrekkelijkheden van deze gemeente te vestigen. „Bloemendaal's Bloei" nam het initiatief en riep personen uit verschillenden kring, zoowel particulie ren als geïnteresseerden uit het zakenleven bijeen om te kofnen tot de oprichting van een speciale commis sie die de voorbereiding van dit V.V.V.-werk ter hand zou kunnen nemen. •Staande deze vergadering verklaarde zich op uit- noodiging van „Bloemendaal's Bloei" een zevental heeren bereid in deze commissie zitting te nemen. In het najaar werd een bijeenkomst gehouden, waarin beraadslaagd werd over de wijze waarop de Com missie haar voorbereidende taak zou kunnen vervul len; daarbij werden de mogelijkheden van vreemde lingenverkeer in deze gemeente ondèr het oog gezien. Het gemeentebestuur van Bloemendaal, de ver eeniging „Bloemendaal's Bloei", particulieren en in stellingen, zorgen dat de Commissie in staat was den grondslag te leggen voor het V.V.V.-werk. Behalve haar voorbereidende taak. zooals het wek ken van belangstelling onder de burgerij, het zoeken naar een geschikten vereenigingsvorm, de samenstel ling van concept statuten en huishoudelijk reglement, drongen zich reeds spoedig verschillende practische vragen naar voren. Het enkele feit dat Bloemendaal een V.V.V. kende al is het dan slechts in oprich ting was reeds voor velen een aanleiding om zich tot het secretariaat te wenden met allerlei verzoe ken om inlichtingen. De Commissie was derhalve in het afgeloopen sei zoen reeds geroepen voorloopig de taak van een Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer te vervullen* dat dit op allerlei moeilijkheden moest stuiten, lag, gelet op de weinige ervaring omtrent Vreemdelingen verkeer in deze gemeente, eenigszins voor de hand. Niettemin mag teruggezien worden op een seizoen dat als eerste kennismaking reeds diverse nuttige ondervindingen heeft opgeleverd die voor de toe komst ten volle benut kunnen worden. Dat het binnenlandsche vreemdelingenverkeer dit jaar door de internationale omstandigheden wellicht grooter geweest is dan 'voorheen het geval was. zal ook in deze gemeente van invloed geweest zijn. Tal rijke aanvragen om pension uit vele plaatsen van het land, uit Zeeland en Groningen, uit Brabant en Friesland, kwamen bij het secrelariaat binnen: zij werden door toezeding van een hotel- en pension- lijst, of door het geven van speciale inlichtingen be antwoord. Eenige honderdtallen gidsen, die in af wachting van een specialen V.V.V.-gids welwillend beschikbaar gesteld waren door de gezamenlijke Bloe- mendaalsche Middenstandsvereenigingen, verrichtten goede voorlichtende diensten. En er z ij n vreemdelingen in Bloemendaal geko men, misschien ondanks Vreemdelingenverkeer, maar toch ook door de bemiddeling, het werk der Commis sie. Er waren velen die voor korteren of langeren tijd in hotel of pension hier ter plaatse hun vacantie doorbrachten, hun vacantietrips naar deze gemeente of haar omgeving maakten en daar hebben genoten van al het schoons dat Bloemendaal biedt. Dit geeft ons voldoening en voor de toekomst alleszins reden tot optimisme en werkzaamheid. Is er reeds landelijk contact in de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer en bestaat er reeds in den Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland een orgaan voor behartiging van de streekbelangen, ook een plaatselijke V.V.V. heeft zeer zeker voor Bloemendaal haar bestaansrecht en kan, bij een goede organisatie, veel tot het bekend worden van deze mooie gemeente en daarmede tot een hooger welvaartspeil van haar zakenstand mede werken. In deze overtuiging heeft de Commissie haar voor bereidend werk verricht Het resultaat van haar ar beid hoopt zij thans aan te bieden aan een vergade ring van Bloemendaalsche ingezetenen die met het doel eener Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer instemmen, welke bijeenkomst behoudens goed keuring der autoriteiten zal plaats vinden op Vrij dag 3 October a.s. des avonds 8 uur in Café rest. „Rusthoek" te Bloemendaal, waar de definitieve op richting der V.V.V. aan de orde zal komen. Tot deze vergadering zullen uitgenoodigd worden allen die tot dusverre blijk gegeven hebben het belang eener V.V.V.-Bloemendaal in te<zien. terwijl de vergadering voorts toegankelijk is voor allen die met het doel „Vreemdelingenverkeer" sympathiseeren. BEIAARDIER-PROGRAMMA. Het Beiaard-programma van den heer Jack. Ver maak voor Maandag 29 September luidt: 1 Prélude W. de Vries 2 Vertelseltje aan Jef Flor Alpaerts 3 a. De nachtigaal die sang een liet (Nieu Amster- darosch lietboek) 3 b. Jesuken en St. Janneken. a. Rigaudon 4 Petit Suite b. Pavane Geo. Clement c. Menuet Het programma voor 3 October Is: 1 Cecilia (thema met var.) A. Denijn 2 a. Schoon lieveken waar waarde gij? b. Een kalemanden rok (Duinkerke's Volkslied) 3 Gondoliera B. J. Fransen 4 Andante C. F. E. Bach TURKSCHE NEUTRALITEITSVERKLARING VERWACHT. BERLIJN 26 September. De A. N. P. correspondent meldt: In verband met den druk, waaraan Turkije vooral den laatsten tijd is blootgesteld, verluidt dat Ankara een verklaring zal publiceeren volgens welke het vastbesloten ls zijn neutraliteit onder alle omstandigheden te hand haven. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Militaire installaties in Moskou gebombardeerd. Aanvallen op spoorlijnen in Schotland. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 25 Septerqber. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Wanhopige uitvalspogingen van de laatste nog ln het gebied ten Oosten van Kiew ingeslo ten vijandelijke strijdkrachten werden met bloe dige verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij de zuivering van het slagveld werd het lijk van den in den strijd gesneuvelden opperbevelhebber van het Zuidwestelijke front der Sovjets, kolonel-ge neraal Klrponos, gevonden. Zijn staf, alsmede de staven van het vijfde en 21ste Sovjet-legercorps, werden ln de pan gehakt. De luchtmacht bombar deerde in den afgeloopen nacht met goede uit werking militaire installaties in Moskou en be- hebben duikbooten ten Westen van Afrika een naar Engeland, varend convooi van twaalf sche pen aangevallen en het ondanks de krachtige be scherming door torpedojagers vernietigd. Elf schepen met tezamen 78.000 b.r.t. werden tot zinken gebracht. Aan de Schotsche Oostkust plaatste de lucht macht overdag bomtreffers op verschillende spoorlijnen. Gevechtsvliegtuigen vielen in den af geloopen nacht het havengebied van Dover aan. In Noord-Afrika schoten Duitsche Jagers ten Oosten van Solloem zonder eigen verliezen zeven Britsche jachtvliegtuigen en een bommenwerper neer. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche rijksgebied onderno men." Ons brood. Naar aanleiding van de mededeeling, dat het brood eerlang anders van samenstelling zal worden hebben wij geïnformeerd, wanneer dit te Haarlem zal plaats hebben. Ons werd uit bakkerijkringen geantwoord, dat een vast tijdstip hiervoor niet kan worden opgegeven. De verandering zal niet opeens maar langzamerhand geschieden, zoodat de samenstelling zich geleidelijk zal wijzigen. Een en ander gesohiedt op aanwijzing van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wa- geningen. De sportterreinen te Haarlem. Ongeveer 9 H.A. aan sportcomplexen. Begin November zal bij de Buitenrustbrug te Haarlem een groot sportterrein worden geopend. Ook het Oostelijk stadsdeel van Haarlem zal dan dus de beschikking over een eigen sportcomplex hebben. Zooals wij reeds hebben medegedeeld is het 81an voor een groot complex sportterreinen aan den rionweg op financieele moeilijkheden gestuit. Toch bewijst het feit, dat het plan bestaat dat bii de overheid ook de noodzakelijkheid van het stichten van een flink sportterrein met groote tribunes en een sintelbaan wordt ingezien. Haarlem bezit thans 9 H.A. aan sportcomplexen en wel aan de Van Oosten de Bruijnstraat, de Kleverlaan, den Ver- fierdeweg. het Noordersportpark en de terreinen ij de Buitenrustbrug. Bij deze laatste terreinen is ook een kanohaven gemaakt. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren dat vele ver eenigingen over eigen speelterreinen beschikken. In tegenstelling met Den Haag en Amsterdam ziin die terreinen meestal niet het eigendom van de gemeente. WINTERHULP NEDERLAND. Afd. Haarlem. Het eerste offer. De burgemeester van Haarlem de heer S. L. A. Plekker, schrijft Door het Centraal Bureau te 's-Gravenhage is het publiek er reeds van op de hoogte gesteld, dat de volgende week ook in Haarlem de eerste collecte in het seizoen 1941-*42 voor Winterhulp Zal worden gehouden. Dit zal een inzameling zijn met lijsten. Ter onderstreeping van de algemeene aanbeveling, die reeds door de pers is geschied, stel ik er prijs op de Haarlemsche burgerij nog eens door een persoon lijk woord mijnerzijds te doordringen van de ernst van den toestand waarin zoovele stadgenooten ver- keeren. Deze nood te helpen lenigen is de taak van Winterhulp, waaraan zij graag haar volle krachten geeft, maar waartoe zij alleen ln de gelegenheid is als het publiek daarvoor de noodige middelen ver schaft. Ik doe daarom een krachtig beroep op een ieder, die het wel meent met zijn noodlijdende medemen- schen en hoop dat de bijdrage, die de volgende week van u gevraagd en door u gegeven zal worden, kan worden beschouwd als een eerste offer voor het mooie werk van Winterhulp. Zaterdag a.s. opening van het seizoen 19411942 Op Zaterdagmiddag 27 September a.s. te 14.30 uur zal in den Stadsschouwburg alhier een bijeenkom^ plaats hebben ter gelegenheid van de opening van het seizoen 19411942 van Winterhulp Nederland. De Commissaris der Provincie, Mr. A. J. Backer zal een opwekkend woord spreken. Muzikale medewerking wordt verleend door de Haarlemsche Muziekvereeni- ging. Voor belangstellendèn zijn nog eenige plaatsen beschikbaar. Plaatsbespreking ls niet mogelijk De toegang is vrii. DE OVERGANG OVER DE LOWAT. Het Duitsche pantsergeschut wort&>aan land gebracht. (Foto Orbis-Hollantty V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Vernietiging van Sovjetstrijdkrachten .duurt voort Extra bericht van het Duitsche opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 September. (D.N.B.) Het opperbevel \-an de weermacht maakt bekend: „De vernietiging van de ten Oosten van Kiew nog ingesloten resten van den vijand duurt on verbiddelijk voort. Het aantal gevangenen is tot 492.000 gestegen. Dit aantal neemt nog voortdu rend toe". Aan het Oostelijk front. Sovjetdivisies in den Zuidelijken sector verslagen. Het D.N.B. meldt: Bij de gevechten in den Zui delijken sector vanJiet Oostelijk front stieten op 23 September deelen van een Duitsche pantserdi visie op twee bolsjewistische geschutsdivlsk-s. De Duitsche tanks gingen terstond tot den aanval over. De Sovjetdivisies werden in de tot ontwikkoling ko mende gevechten zwaar verslagen en moesten zich onder bloedige verliezen terugtrekken. Do wijken de Sovjetformaties stuwden op btj een rivierover gang. Iiler werden zij opnieuw door de Duitsche tanks tot den strijd gedwongen. Een regen van pro jectielen uit kanonnen en machinegeweren kwam op de bolsjewisten neer. Behalve de zware, bloedige verliezen lieten de Sovjets bij deze gevechten 1700 gevangenen achter. Duitsche Infanteristen, die aan den Oostelijken oever van de Duna stellingen hadden betrokken, hebben, naar het D.N.B. voorts verneemt, In den nacht op 24 September een met groote massa's ult- gevoerden aanval van in aantal verre superieure bolsjewisten afgeslagen. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde dat ster ke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's. ook Donderdag belangrijke militaire doe len aan het Oostelijk front met succes hebben aan gevallen. Op een Sovjetvliegveld werden talrijke vliegtuigen vernield. De operaties van het landleger werden ln den Noordelijken en den Zuidelijken sector gesteund door krachtige aanvallen op artil lerie- en veldstellingen der Sovjets, op colonnes en gepantserde formaties. Spoorlijnen die van groote be- teekenls waren voor het vervoer van troepen en voor raden werden vernield. DE STRIJD TER ZEE. Tijdens een versperringsactie van de Duitsche ma rine tegen .de Sovjet-marine kwam het tot een ge vecht tusschen een Duitsch patrouillevaartuig en twee Sovjetmotortorpedobooten. Het patrouille vaartuig bracht een Sovjet motortorpedoboot door artillerievuur tot zinken. Het werd daarop door een torpedo van de tweede motortorpedoboot zelf ge troffen en zonk. In hetzelfde zeegebied liep een duikboot der Sovjets op een Duitscho mijnversper- ring, waardoor de duikboot ddor een van veraf zicht bare ontploffing uiteen wer<? gereten., Het moderne Doornroosje. Twee jaar geleden in slaap gevallen en nog niet ontwaakt. ALBANY (New-York). 25 September. Het „Doorn roosje" Doreen Shook heeft haar zevenden verjaar dag slapend doorgebracht. Reeds 770 dagen heeft zij thans geslapen. Het meisje viel twee jaar geleden in een durenden slaap, nadat zij tevoren nog heel vroo- lijk met haar vriendinnetjes had gespeeld. De artsen voeden het meisje met vloeibaar voedsel en vitaminen door de neusgaten. Haar lichamelijke toestand is uit stekend. Gedurende de geheele slaapziekte heeft zij haar gewicht van 37 pond behouden. a (United Press). Japanners bezetten een strategisch punt in China. Nieuw bombardement op Tsjoenking. Over de operaties in China meldt Domei dat Donderdag Japansche oorlogsschepen Yingtien on der vuur hebben genomen, terwijl bommenwerpers den weg vrij maakten voor de matrozen, die aan de kust van Yingtien landden. De Japansche matrozen drongen de brandende stad binnen, bezottcn de ge heele binnenstad en joegen een daar Kestatlonnecr- de sterke vijandelijke afdeeling op de vlucht. Intus- schen zijn, naar Domei verder meldt, do Japansche troepen bezig met het oprulmingswerk in hot ge bied ten Oosten van het Toenting-meer. Donder dag veroverden zij Sjangsja, een belangrijk stra tegisch steunpjunt van don vijand op 28 K.M. ten Noorden van Tsjoengsja. De Japansche troepen, die Sjangsja bezetten, zouden terstond weer in Zuide lijke richting zijn opgerukt, waarbij zij de vijande lijke troepen die in de richting van Tsjoengsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, vluchtten zou den hebben achtervolgd. Domei meldt nog dat sterke formaties van het Iuchtwapen der Japansche marine Donderdag eén zwaren aanval hebben gericht op Tsjoengking. Be langrijke militaire doelen werden verwoest. Boven dien hebben andere formaties Japansche vliegtuigen in samenwerking met Japansche troepen in de streek ten Zuiden vah Jotsjau in het Noorden van de provincie Hoenan Chineesche troepen met boordwapens bestookt. Alle Japansche vliegtuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1