Haarlem s Dagblad De distributie van vaste brandstoffen in den a.s. winter. De groote slag Voor particulieren hoogstens 11 of 12 eenheden voor kachels en 38 voor centrale verwarming ten Oosten van Kiew Groote slag bij Kiew geëindigd 59e JAARGANG No. 17878 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-, en. Feestdagen Directeur; P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel# 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17y2. Groentjes zie rubriek. 'e GRAVENHAGE. 27 September. De secre- aris-generaal van het departement van handel, nïj- erheld en scheepvaart maakt het volgende bekend nzake de distributie -tan vaste brandstoffen. Tengevolge van de zorgelijke kolenpositie ls het loodzakelijk gebleken een bezuiniging in de ont worpen distributieregeling voor vaste brandstoffen tan te brengen. Als gevolg van deze bezuiniging uilen verschillende rantsoenen moeten worden ver- nlnderd en voorgenomen extra-verstrekkingen geen [oorgang kunnen vinden. Teneinde echter te voor- co-men, dat de beoogde rantsoenvermindering op de tene categorie verbruikers zwaarder drukt dan op Ie andere, is thans een nieuwe verdeeling der ver- noedelijk beschikbare hoeveelheden opgesteld, vaar bij getracht is aan alle verbruikers een rant- oen te verstrekken, waarmee aan zekere minimum rerwarmlntgseischen kan worden voldaan. Het oorspronkelijk opgezette plan had tot doel e bereiken dat: verbruikers in de categorie „haar- en en kachels" met 1 t.m. 4 kamers één kamer ge- lurende den winter zouden kunnen verwarmen; ver- irulkers in de categorie'" „haarden en kachels" met neer dan 4 kamers één kamer gedurende den win- er zouden kunnen verwarmen en zoo nu en 'dan in en tweede kamer zouden kunnen stoken; verbrui ds in de categorie ..centrale verwarming" hun •erwarming matig zouden kunnen stoken, ook ln- ien zij een groot huis bewonen. Bovendien zou een oeslag gegeven worden, indien een huis meer dan wee vrijstaande buitenmuren bezat. Thans zal evenwel getracht worden zoodanige antsoenen te verstrekken, dat: 1. Alle verbruikers in de categorie „haarden en lachels" één kamer gedurende den winter zullen cunnen verwarmen, zoodat geen onderscheid tus- chen de verbruikers al naar gelang hun huis 1 t.m. of meer dan vier kamers telt. meer zal worden emaakt. 2. Alle verbruikers in de categorie „centrale ver- rarming" de verwarming met betrachting van de literste zuinigheid zullen kunnen stoken en tijdens en eventueele vorstperiode bevriezing van het bui- ennet kan worden voorkomen. De toeslag voor roote huizen zal daarbij niet worden verstrekt. De toeslag voor de hulzen met meer dan twee vrij- taande buitenmuren Ls zoowel voor de categorie .haarden en kaohels" als vöor de categorie „centrale [erwarming" komen £e vervallen. In verband met hovenstaande dienen verbruikers, lie een kaart J (1 tot en met 4 kamers) of K- (meer la.n 4 kamers) hebben ontvangen, er rekening mede e houden, dat hiervan nog ten hoogste acht bon- len. elk voor één eenheid vaste brandstoffen, zullen rorden aangewezen, zoodat voor het geheele stook- eizoen voor houders van kaarten „J" maximaal elf voor houders van kaarten ,;K" maximaal twaalf enheden vaste brandstoffen zullen beschikbaar yorden gesteld. Voor verbruikers, die een kaart „L" (centrale ver arming) hebben ontvangen, zullen ten hoogste nog 7 bonnen worden geldig verklaard, waardoor een naximum van 38 eenheden bereikt wordt. Daar een vermindering van bovengenoemde rant- oenen niet uitgesloten is. dient de grootste zuinig- ieid te worden betracht. Zooals reeds hierboven is medegedeeld, heeft bij e vaststelling van de rantsoenen de bedoeling voor- ezeten, dat in het algemeen alle verbruikers één amer zullen kunnen verwarmen. Er doen zich ech- eer vele gevallen voor, waarin verwarming van neer dan één kamer noodzakelijk ls. namelijk van lepaalde kamers of ruimten, welke voor bijzondere oelelnden bestemd zijn. Onder deze ruimten voor ijzondere doeleinden worden verstaan: kantoren an huis. winkels, spreek- en behandellngskamers an artsen enz. Voor de huizen, die gestookt worden met haarden n kachels is de regeling voor de verstrekking voor uimten met bijzondere doeleinden reeds bekend. ijl de regeling voor pensionhouders en kamer erhuurders in de categorie „haarden en kachels" enige dagen geleden is gepubliceerd. Tengevolge van de omstandigheid, dat de ver trekking voor ruimten voor bijzondere doeleinden oor verbruikers in de categorie „centrale verwar- nlng" viel onder de regeling inzake den toeslag oor groote "huizen, was het aanvankelijk niet nood- akelijk om voor de verwarming van ruimten voor Ijzondere doeleinden een aanvulling op de bestaan- e distributieregeling te ontwerpen. Nu echter de oeslag voor groote huizen in de categorie „centrale erwarming" niet zal worden gegeven, is voor de xtra verstrekking voor deze ruimten een nieuwe egeling gemaakt, waarin bovendien de toewijzing oor pension en kamerverhuur is opgenomen. Deze egeling is eveneens van toepassing op flats, waarin of minder flat- of etage woningen door middel van én centrale verwarmlngsinstallatie \yorden ver- farm d en waaiw-oor tot nu toe slechts één bonkaart is uitgereikt. Volgens de ontworpen regeling wordt alleen een xtra. rantsoen gegeven voor ruimten met bijzondere oeleinden, waar radiatoren aanwezig zijn, échter lechts voorzoover de inhoud van deze ruimten sa- nen met den inhoud van de overige vertrekken, faar radiatoren zijn, grooter is dan 300 kubieke ïetor. Heeft men dus b.v. een kantoor aan hulj. dat voor en extra verstrekking ln aanmerking komt, maar de inhoud van kantoor en woonvertrekken sa- ïen kleiner dan 300 kubieke meter, dan wordt de toeslag niet gegeven. Is de inhoud van kantoor en roonvertrekken samen b.v. .400 M3.. terwijl de ln- loud van het kantoor 200 M3. bedraagt, dan wordt lechts een toeslag voor het kantoor gegeven op ba- Is van 100 M3., daar de toeslag Immtrs slechts rordt verstrekt voorzoover de Inhoud van de ruimte oor bijzondere doeleinden tezamen met den inhoud an de overige vertrekken, waarin radiatoren aan- Fezig zijn, grooter is dan 300 M3. Verbruikers in de categorie „centrale verwar- ilng" met ruimten voor bijzondere doeleinden Faarin geen radiatoren aanwezig zijn, vallen niet nöer bovenstaande regeling. Voor hen wordt even- el de mogelijkheid geopend om voor de ruimten iet bijzondere doeleinden toch een toeslag te ver- rijgen: zij dienen zich hiertoe vóór 15 October a.s. ot den plaatselijken distributiedienst te wenden. Zij komen evenwel alleen in aanmerking voor een xtra verstrekking, indien de inhoud der woonver- rekken waarin radiatoren aanwezig zijp tezamen net den inhoud der ruimten voor bijzóndere doel- Inden grooter is dan 300 M3. Nieuw aanvraagformulier voor ruimten met bijzondere doeleinden „centrale verwarming". De verbruikers in de groep „centrale verwarming" le volgens de oude rgeellng ln aanmerking kwa len voor een extra toeslag voor buitenmuren of luizen, waarvan de totale kublieke inhoud van de oor een radiator voorziene vertrekken meer be laagt dan 300 M3. hebben in sommige gevallen eeds aanvraagformulier MD 114. waarop de gege- ens, benoodigd voor de berekening van dezen extra oeslag waren vermeld, bij de plaatselijke distri- mtledlensten ingediend. Deze aanvragen zijn thans ongeldig verklaard. In Dat nooit. Wij blijven toch niet passief als onze minder met aardsche goederen bedeelde landgenooten zich in den komenden winter extra beperkin gen zullen moeten opleggen. Welaan dan: tast flink in uw beurs als begin October de lijst voor de eerste Winterhulp collecte wordt aangeboden. verband hiermede dienen de verbruikers in de ca tegorie „centrale verwarming" die op grond van het bovenstaande in aanmerking meenen te komen voor een extra toeslag voor ruimten voor bijzondere doeleinden, een nieuw aanvraagformulier MD 120 op nader door de plaatselijke distributiediensten be kend te maken tijdstippen bij deze diensten af te halen. Het kantoor van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, zal met ingang van 1 October geopend zjjn van des morgens halfnegen tot des namiddags halfzes. Des Zaterdags van halfnegen tot twee uur. Dezelfde tjjden gelden voor ons bijkan toor Soendaplein 37. In verband hiermede kunnen Groentjfes voor plaatsing op dcnzelfden dag (met gewoon voorbehoud van plaatsrnimte) worden opgegeven tot des morgens half- tien, des Zaterdags tot negen uur. Mevrouw Th. Thiel—Wehrbein. t Vrijdag is mevrouw wed. Th. ThielWehrbein op 75-jarigen leeftijd te Haarlem overleden. Zij was in 1866 te Amsterdam geboren. Daar liep zij de Kweek school voor Onderwijzers af en werd onderwijzeres te Haarlem tot 1SS9, toen zij in het huwelijk trad met Mr. J. H. Thiel. later wethouder in deze stad. daarna hoofdinspecteur van het Handelsonderwijs, wiens krachtige en actieve figuur zich zeer. velen zul len herinneren. Hij was een zeer geziene persoon lijkheid in Haarlem en ln den lande. In 1935 'overleed hij. Mevrouw Thiel heeft zich gedurende een groot deel van haar leven zeer voor de openbare zaak ge ïnteresseerd en vooral indertijd een actief aandeel ge nomen in de vrouwenbeweging en de vredesbewe ging. Zij was presidente van de Vrouwenclub van den V. D. Bond. In de jaren 19171919 een der eer ste vrouwelijke gemeenteraadsleden van Amsterdam, later ln Haarlem lid van de Commissie van Toezicht op het M. O. en een der oprichtsters van de afdee- ling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniglng voor Huisvrouwen, die nu juist 25 jaar bestaat. Van 1S961917 woonde zij-te Haarlem, daarna te Amsterdam, van 192019 25 in Den Haag, waar zij na een ernstige, ziekte in 1 923 wegens ge zondheidsredenen haar .functies neerlegde- In 1925 vestigden de heer en mevrouw Thiel zich weer te Haarlem, waar zij verder bleven wonen. De zeer velen die-mevrouw ThielWehrbein gekend hebben zullen met ontroering van haar heengaan hebben kennis genomen. Zij was een zeer begaafde vrouw die ondanks haar zwakke gezondheid in latere le vensjaren over een bijzondere geestkracht bleef be schikken en van wie groote hartelijkheid en belang stelling jegens haar medemenschen uitgingen. Haar persoonlijkheid wekte eerbied en toewijding. Zij ruste in vrede. Literaire Club Haarlem. Het winterprogramma. Het winterprogramma van de Literaire Club Haar lem werd geopend met den succesvollen avond van Jan de Hartog die over zijn boek Hollands Glorie sprak. Op 4 October wordt een herhaling van deze lezing gegeven. Het programma vermeldt verder: 11 October een pianovoordracht van den heer K. de Jong in het gebouw der H.J.V. in de Lange Marga- rethastraat. 23 October een voordracht Van mevrouw Reyne de Vries over een werk van Karei van de Woestijne „De boer die sterft". De bijeenkomst vindt plaats in café Brinkmann. 1 November volgt een balletavond in den Stads schouwburg waaraan het ballet van Tillv Sylon zal medewerken, dat o.a. het humoristische dansspel „De school" zal uitvoeren. Het geheel wordt voorafgegaan door een inleiding over balletkunst door den heer Marinus Adam. 8 November spreekt Prof. dr. N. A. Donkersloot (Anthony Donker) en op 29 November Anne H. Mul der, schrijfster van Zeven eeuwen Nederlandsche levenskunst. „EN NIET OMGEKEERD". 's-GRAVENHAGE, 29 September. Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de radio overEn niet omgekeerd". VERDUISTEREN van 19.24 tot 7.58 Maan 50 Sept. onder 0.57, 29 Sept. op 16.59 Hoe de tegenstand der Sovjets gebroken werd Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. o.a. het volgtende medegedeeld: In den slag voor Gomel, welke op 20 Augustus eindigde, verloor de legergroep van den bolsjewisti- schen maarschalk Timosjenko 84.000 gevangenen. In het verdere verloop sloegen de gevechten qok over op de in het Zuiden aansluitende legergroep van den Sovjet-maarschalk Boedjenny. Van Duitsche zijde waren het legergroepen van generaa'-veldmaarschalk von Rundstedt en van generöal-veldmaarschalk von Bock, die voor den slag in de bocht .van den Dnjepr en de Desna stonden aangetreden. In de laatste tien dagen van Augustus vielen Duitsche strijdkrachten de troepen van Timosjeko aan, welke ondanks aan vankelijk taaien tegenstand naar het Zuiden op Tsjer- nikof. de Desna en de Sejm werden teruggeworpen. De Duitsche troepen veroverdon in een dapperen aan val den overgang over de Desna en vervolgens over de Sejm. Hierdoor werd het door de Sovjets taai ver dedigde Tsjernikof onhoudbaar. Deze plaats werd dan ook op 9 September door de Duitsche formaties ver overd. Het rond 75 kilometer ten Zuidoosten gelegen Nesjin viel kort daarop. De belangrijke spoorlijn met dubbel spoor KiewMoskou was bereikt. De gestadig voortgaande aanval bereikte dezelfde spoorlijn ook verder ten Oosten, ten Zuiden van de Sejm in het gebied van Konotop. Hoewel de weersomstandigheden en de toestand der wegen zeer ongunstig waren konden zij de hier op rukkende aanvalstroepen, welke de Oostelijke flank van de geheele aanvalsgroep vormden, niet verhin deren scherp naar het Zuden op te rukken. Romny en Lochwitza werden bereikt. Hierdoor was van het Noorden uit de mogelijkheid geschapen den Duit- schen aanvalstroepen, welke van het Zuiden kwamen, de hand te reiken. Deze hadden de breede Dnjepr- rivler overschreden over een breed front aan weers zijden van Krementsjoeg en de gevormde brugge- hooföen tegen den harden tegenstand van de Sovjets voortdurend uitgebreid en met elkaar verbonden. Kremenstjoeg was reeds op 9 September genomen. Snelle troepen rukten enkele dagen later van het ge bied rondom en ten Zuidoosten van Krementsjoeg naar het Noorden op. De aanhoudende regen en de weergaloos slechte wegen konden den snellen op- marsch niet tot stand brengen. In het gebied van Lubny. 125 kilometer ten Noorden van Krementsjoeg, werd het eerste contact gelcgt tusschen de Duitsche Noordelijke en Zuidelijke groep die zich vervolgens 25 kilometer verder ten Noorden bij Lochwitza tot een stevigen ijzeren ring aaneensloten welken de Sovjets in het Oosten niet meer konden doorbreken. Vijf bolsjewistische legergroepen waren thans half September ingesloten. Terwijl de Duitsche troepen al strijdende naar het Zuiden en Zuidoosten oprukten, gingen andere strijd krachten tot den aanval over op de verdedigingsinstal laties van Kiew op" den Westelijken oever van den Dnjestr. Zij veroverden de taai verdedigende en op moderne wijze versterkte kazematlinies na een hevig gevecht en heschen de rijksoorlogsvlag op de citadel van Kiew op 19 September. De bolsjewistische leger leiding van de stad onttrok zich aan een gevangen neming door per vliegtuig te vluchten. De Sovjets hadden de stadsbruggen van Kiew over den Dnjepr vernield. Zij konden echter hierdoor niet verhinderen dat de Duitsche troepen de vluchtende bolsjewisten snel achterna gingen en in een klein gebied samen drongen. Deze opeengesloten massa's bolsjewisten, waarin de Duitsche troepen steeds weer nieuwe wig gen dreven .scheidden zich weldra in verschillende omsingelde gebieden. Kort daarop vertoonden zich reeds ontbindingsverschijnselen. Zij leden ontzaglijke verliezen en moesten 665.000 gevangenen en een on overzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal achterlaten. Een van de grootste vernietigingsslagen niet alleen van dezen oorlog, doch van alle tijden werd zoodoen de in de afgeloopen week beëindigd. Vijf Sovjet ar meeën zijn vernietigd. De opperbevelhebber van het vijfde Sovjet-legercorps werd gevangen genomen, de opperbevelhebber van het bolsjewistische Zuidoos telijke front, kolonel-generaal Kirpono, sneuvelde. De reeds gepubliceerde cijfers over het aantal gevangenen en de buit doen evenzeer de grootte van dezen reus- achtigen vernietïgings- en omsingelingsslag uitkomen als de uitgestrektheid van het slagveld met een opper vlakte van 135.000 vierkante kilometer, ongeveer een vierde gedeelte van het Duitsche Rijk. De omsingelingsslag en vernietigingsslag ten Oosten van Kiew vormt een roemrijk blad voor alle formaties, die hieraan hebben deelgenomen Hierbij hebben de troepen van het leger, van de Waffen S.S. en de "Suc cesvolle medewerking van de luchtmacht al hun krach ten gegeven. Deze slag vormt tevens een nieuwen grooten stap op den weg naar de overwinning. De verjaardag van het driemogendhedenverdrag. FührerDuce en prins Konoje wisselen telegrammen. Het D.N.B. meldt: Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het driemogendhedenverdrag zijn tusschen den Führer, den Duce en Prins Konoje, te legrammen gewisseld, waarin uitdrukking is gegeven aan de verbondenheid der in het driemogendheden verdrag vereenigde naties. De Führer zegt in zijn te legram aan den Duce dat het verdrag gebleken is de grondslag te zijn van de toekomstige nieuwe orde, waartoe inmiddels talrijke andere jonge en opbou wende volken zijn toegetreden. Voor de taak die nog voor ons ligt, aldus dit telegram, zal het pact ook verder een belangrijke waarborg van succes zijn. RONDOM LENINGRAD STAAN DE DORPEN IN LICHTE LAAIE. Een kijkje in een door de Duitsche troepen veroverd stadje, dat door de vluchtende Bolsjewisten in brand werd gestoken. (Foto Orbis-Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Vijf Sovjetlegers vernietigd Kruiser der Sovjets in brand geschoten Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: 27 September. „Zooals reeds ln een extra-bericht Is bekend gemaakt ls de groote slag bij Kiew geëindigd. In een omsingeling van twee kanten is het over een geweldige oppervlakte gelukt de verdediging aan den Dnjepr te ontwrichten en vijf Sovjetle gers te vernietigen, zonder dat ook maar zwakke troependeelen zich aan de omsingeling konden onttrekken. Tijdens de operaties, welke ln zeer nauwe sa menwerking van leger en luchtwapen geschied den, werden ln totaal 665.000 gevangenen ge maakt, 886 pantserwagens. 3718 stukken ge schut en ontelbare hoeveelheden ander oorlogs materiaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Hiermede is een overwinning behaald in een veldslag, zooals de geschiedenis tot dusver nog niet gekend heeft. Het uitbuiten van dit succes is thans In vollen gang. Het luchtwapen bombardeerde wapenfabrieken ln het gebied om Tula alsmede militaire inrich tingen te Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht Oostelijk van Huil twee tot een konvooi behoorende vrachtschepen met tezamen 15.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere lucht aanvallen waren gericht op havenwerken aan de Zuid- Oostkust van het Britsche eiland. Zwakke strijdkrachten van het Britsche lucht wapen vlogen in den afgeloopen nacht naar de Duitsche Bocht en naar V.'est-Dultschland. Bom men richtten onaanzienlijke schade aan." 28 September. „Aan het omsingelingsfront voor Leningrad hebben zware batterijen van het leger op 26 September Sovjet-oorlogsschepen in de haven van Kroonstad en ln het kustgebied ten zuiden daarvan doeltreffend onder vuur genomen. Een kruiser werd ln brand geschoten. De luchtmacht bestreed transporten per spoor en spoorwegwerken in hot gebied rondom Charkof en Moskou, alsmede'in het brongebied van de Wolga. Gevechtsvliegtuigen plaatsten voltreffers van zwaar kaliber op een Sovjetslagschip bij Kroonstad. Nachtelijke aan vallen van de luchtmacht waren gericht op mili taire installaties in Moskou. In het zeegebied der Farör-eilanden heeft de luchtmacht overdag twee vrachtschepen van te zamen 3300 ton b.r.t. tot zinken gebracht. Bij pogingen van de Britsche luchtmacht om Zaterdag overdag de Kanaalkust aan te vallen, ver loor de vijand 23 vliegtuigen. Hiervan werden er 17 in luchtgevechten, vier door de luchtdoelartil lerie en twee door eenheden van de marine neer geschoten. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen." (D.N.B.) Mislukte landingspogingen der Sovjets aan het Ladogameer. Sovjets verliezen o.a. twee kanonneerbooten. Het DNB meldt: De Sovjets ondernamen op 25 September aan den Zuidelijken oever van het Ladoga meer een landingspoging om hun ingesloten troepen te ontlasten. Deze poging werd echter bijtijds ontdekt en door de actie van Duitscjie gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers afgeslagen. Hierbij vernietigden de Duitsche bommen een sleepboot en twee vrachtschepen van elk 600 b.r.t. en 15 kleinere vaartuigen, welke volgeladen waren met troepen. Ook op 27 September werden de bolsjewisten bij een hernieuwde poging om zich te nestelen op de oevers van het Ladoga-meer, op het meer teruggedreven. Deelen der Sovjettroepen, welke reeds geland waren, werden op den oever vernietigd. Bij deze gevechten werden ook twee Sovjetkanonneerbooten door troepen van het leger vernietigd. Bij den ingang van de Baai van Riga hebben Zaterdag vier bolsjewistische motortorpedobooten tevregeefs getracht een formatie van de Duitsche marine aan te vallen. De aanval werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Van de aan vallende motortorpedobooten werden er drie ver nietigd. In het zeegebied van Oesel schoten Duitsche vliegtuigen met de boordwapens een motortorpedo boot der Sovjets in brand. Bij een landingspoging der bolsjewisten brachten zij acht volgeladen troe pentransportschepen tot zinken. Het DNB meldt voorts: In het kader der laatste vernietigingsgevechten ten Zuidoosten van Kiev werd in de dichte bos- schen een vrij groote bolsjewistische formatie ver nietigd. Deze formatie bestond alleen uit officieren en commissarissen. Deze trachtte overal met de meest aehterbaksche middelen aan de vernietiging te ontkomen. In andere gebieden werden kleine en zeer kleine groepen verstrooide en verslagen Sov jeteenheden opgejaagd en dikwijls in gevechten van van tegen man vernietigd. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werden de gevechten tegen de bolsjewistische for maties met succes voortgezet. Hierbij maakten twee divisies verscheidene duizenden gevangenen. Tevens werd een aantal pantserwagens en stukken geschut der Sovjets door de Duitsche troepen ver nietigd of buitgemaakt. Naar verder wordt gemeld, hebben aan het Fin- sche front twee divisies op 27 September in een aanval tegen sterken tegenstand der bolsjewistische eenheden, waarbij terreinwinst werd verkregen, goede vorderingen gemaakt. Een divisie heeft hier bij twaalf stukken Sovjet-geschut buitgemaakt. Op een andere plaats werd eveneens terrein gewonnen. Hierbij werden drie Sovjetpaptserwagens vernie tigd. In den loop van 27 September hebben de Fin nen 13 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. De zwaarste artillerie van het Duitsche leger heeft ook op 27 September met succes schepen in de haven van Kroonstad onder vuur genomen. Tege lijkertijd werd een Sovjet-batterij bij Oranienbaum doeltreffend bestookt. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front sloeg een Duitsche divisie op 27 September vrij krachtige aanvallen van de bolsjewisten met succes af. Groote deelen van de aanvallende formaties der Sovjets hadden, voordat zij in den strijd werden geworpen aanzienlijke hoeveelheden alcohol ge kregen, zoodat zij deels in beschonken toestand gin gen vechten. Verder wordt gemeld dat Hongaarsche troepen in de afgeloopen dagen pogingen van de Sovjets om over een rivier te komen, afgeslagen hebben. Deze landingsoperaties, welke door Sovjetartille rievuur werden voorbereid* en gesteund, mislukten alle door de oplettendheid en de sterke afweer kracht der Hongaren. Het schiereiland ten Zuiden van Otsjakof, waarop de bolsjewisten zich trachtten te handhaven, is in gevechten, welke verscheidene dagen duurden, ge zuiverd. Na deels hevige bevechten van man tegen man werden de zuiveringsacties op 27 September beëindigd. ACTIE DER LUCHTMACHT. BERLIJN, 29 September (D.N.B.) Het Duit sche luchtwapen heeft ook op 28 September de ves tingwerken en veldstellingen van de Sovjets in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front weer met krachtige uitwerking aangevallen. De bolsjewieken leden groote, bloedige verliezen. Drie spoortreinen en talrijke automobielen werden vernietigd. Voorts be stookte het Duitsche luchtwapen vliegvelden der Sovjets In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front met bommen van allerlei kaliber, vernielde daarbij zes vliegtuigen op den beganen grond en trof verscheidene hangars en barakken ernstig. Een Duitsche divisie, die meedeed aan den ver nietigenden slag tegen de bolsjewieken ten Oosten an Kiew, heeft op één dag ruim honderd vracht- uto's en talrijke stukken geschut vernietigd. Met gelukte haar binnen 24 uur tljds 20.000 Sovjetsolda- gevangen te nemen. Een andere Duitsche divi sie drong zoo &nel en diep de bolsjewistische forma ties binnen dat zij door den vloed der terugstroo- mende bolsjewisten volkomen omgeven werden. De troepen van deze divisie weerstonden echter niet al leen den aandrang der Sovjets van alle kanten, doch maakten op één dag ruim duizend gevangenen en veroverde tarljk waardevol oorlogsmateriaal. Over de activiteit ln de lucht aan het Finsch© front wordt officieel het volgende medegedeeld; V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Van convooi dertien schepen tot zinken gebracht. Extra bericht van het Duitsche opperbevel HOOFDWARTIER VAN DEN FÜHRER. 28 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „tht een van Gibraltar naar Engeland va rend convooi hebben Duitsche duikbooten in aanvallen, welke verscheidene dagen hebben geduurd, twaalf schepen, ln totaal metende 67.000b.r.t., en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Verder hoeft een Duitsche duikboot in het Zuidelijk deel van den Atlantische» Oceaan eon tankschip van 12.000 ton tot zinken gebracht. De Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft zoodoende ln de afgeloopen dagen opnieuw 79.000 b.r.t. door het optreden van duikbooten verloren." Zaterdag heeft een vijandelijk vliegtuig enkele bommen neergeworpen in de buurt van Kuusanio ln Noord-Finland. zonder dat echter schade ontstond. Boven het dorp Kemljarvi werden eveneens ver scheidene bommen neergeworpen, waarbij de schade beperkt bleef tot een paar gebroken vensterruiten. De eigen luchtstrijdkrachten deden op dcnzelfden dag ongeveer twintig bomaanvallen op de spoorlijn Petroiskol-Karhumaki waarbij stations, rijdende stilstaande transporttreinen, alsmede militair be langrijke punten van de spoorlijn werden getroffen. De totale verliezen van den vijand bedroegen negen vliegtuigen. Een eigen vliegtuig is niet op zijn steun punt teruggekeerd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten hebben naar het D.N.B. verneemt, de bolsjewisten Zaterdag in totaal 128 vliegtuigen verloren. Hiervan werden in luchtgevechten 26 en door de luchtdoelartillerie tien neergeschoten; 92 Sovjetvliegtuigen werden op den grond vernield. Bescherming der Amerikaansche vloot. Rede van Roosevelt. Het D.N.B. verneemt uit New-York: Roosevelt heeft in een rede ter gelegenheid van het van stapel loopen van 14 Amerikaansche vrachtschepen nadrukkelijk het licht laten vallen -ip zijn Voornemen om, naar Asso ciated Press meld!, „de Amerikaansche schepen te beschermen tegen torpedo's, granaten en bommen. Het Amerikaansche volk in zijn geheel", aldus de pre sident, „kan geen gehoor schenken aan de Amerika nen die eischen dat de Ver. Staten de vrijheid ter zee beschermen, maar tegelijkertijd hun schepen in eigen havens houden. De Amerikaansche schepen moeten hun doel nakomen en alle zeeën bevaren." Ravitailleering der Britsche strijdkrachten door de Ver. Staten. Volgens een bericht uit Londen meldt de „Evening Standard" dat de Vereenigde Staten voortaan niet alleen hun eigen strijdkrachten van levensmiddelen en andere voorraden zullen voorzien. Het overnemen van de ravitallleering der Engelsche strijdkrachten op IJsland heeft ten doel de Britsche scheepvaart te ontlasten. De Amerikaansche ravitailleeringsschepen zullen in convooi varen en beschermd worden door Amerikaansche oorlogsschepen. (D.N.B.) P. F. DE HAAK WORDT S0 JAAR. Den 9den October a.s. viert de heer P. F. de Haan, oud leeraar en plaatsvervangend directeur aan de H. B. S. te Haarlem zijn 80cn geboortedag. Het zal den jubilaris, die zich nog steeds ln een goede gezondheid mag verheu gen, bepaald niet aan belangstelling, te zijnen huize Has selaarsplein 34 te Haarlem, ontbreken. De N. S. N. A. P. en de N. S. B. De landelijke leider der N.S.N.A.P. in Nederland Dr. E. H. van Rappard deelt het volgende mede: Naar aanleiding van publicaties van den Leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert in de pers, in hoofdzaak in houdende: 1. dat de N.S.N.A.P. de N.S.B. zou ondermijnen: 2. dat déórdoor de verwijdering-grooter zou worden tusschen het Rijksduitsche volk en het Nationaal- Socialisme eener2ijds en het Nederlandsche volk an derzijds; bepaal ik (^Jle kringleiders en ander hooger kader der N.S.N.A.P. gehoord en met volle instemming van deze kameraden): 1. De N.S.N.A.P. wil het volstrekte tegendeel der bovenomschreven beweringen bewijzen, door de N.S.B. de volle kans te geven, ongehinderd de toenadering en verzoening tot stand te brengen tusschen het Rijks-duitsche en het Nederlandsche volk; 2. De N.S.N.A.P. legt daarom haar werk totaal neer tot nader order. 3. Alle kader en alle leden wordt bevolen, deze be sluiten volledig uit te voeren en zich van iedere actie te onthouden, die daarmede in strijd ia,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1