Haarlem's Dagblad Op bon 120 Zeep Drie Sovjetdivisies ten Noordoosten van Dnjepropetrowsk vernietigd. Drie Engelsche kruisers tot zinken gebracht. 59e JAARGANG No. 17879 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Hoytstraat 93, bijkantoor Soendepleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DÏNSDÏG 30 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1\ per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Gewijzigde rijtijden bij de N.Z.H.T.M. Laatste verbindingen een uur vervroegd. Wat wel te verwachten was is thans bewaarheid: lie N.Z.H.T.M. moet in verband met de verduiste ringsvoorschriften een uur vroeger stoppen. Deze week wordt nog op de gewone tijden gereden. Daar na, dus met ingang van Maandag 6 October gaan de trams een uur eerder dan tot dusver in de remise. In verband hiermede worden de laatste verbin dingen met ingang van 6 October als volgt: ZandvoortAmsterdam: 20.05 HaarlemAmsterdam: 20.25 AmsterdamZandvoort 20.50 AmsterdamHaarlem HaarlemZandvoort: 21.29 ZandvoortHaarlem: 21.35 HaarlemLeiden 20.32 LeidenHaarlem: 20.32 SoendapleinHeemstede 20.58 HeemstedeSoendaplein 21.30 De tijden der autobusdiensten blijven voorloopig ongewijzigd. Ter bevordering van de stroombesparing zal met Ingang van 6 October de dienst Haarlem—Amster dam v.v. een gedeelte van den dag gewijzigd wor- dey'an half elf des morgen tot 4 uur des middags ral op dit traject namelijk niet met een twintig mi nuten- doch met een half uursdienst bereden wor den. De vertrektijden van Haarlem zijn bepaald op vijf minuten voor het halve en het heele uur. De eerste dienst vertrekt dus te 10.25, de volgende te 10.55 en zoo vervolgens. De vertrektijden te Am sterdam zijn bepaald op tien minuten voor het halve en het heele uur. De rijtijden op de spitsuren, waarin het vervoer der forensen plaats heeft blijven ongewijzigd. Een vliegenplaag te Zandvoort. Zé kwamen in drommen. I Onze correspondent te Zandvoort schrijft: De laatste dagen is er een ware vliegenplaag over Zandvoort gekomen. De beestjes komen blijkbaar uit ie duinen, want het eerst hadden de huizen aan-den duinkant er van te lijden. De muren en speciaal de ramen waren Maandagmiddag met een laag vliegen iedekt. Waar een raam of deur open was, drongen zij natuurlijk ook naar binnen. We hebben hier niet te doen met de gewone huis- plieg. t Is een groenachtige soort met Jange, smalle vleugels, die -bijna geluidloos vliegt, steeds in een rechte lijn van rustpunt tot rustpunt. Ze zijn ook veel minder beweeglijk dan de gewone vlieg en heel ge makkelijk met de hand te vangen. Er werd dan ook door velen jacht op de vliegen gemaakt om weer zoo gauw mogelijk van deze plaag bevrijd te worden JUBILEUM J. A. A. O C HTM AN. Naar wij vernemen zal het personeel van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Haarlem Woensdag van half drie tot vier uur gelegenheid hebben, den heer J. A. A. Ochtman, die, zooals men weet dien dag zijn zilveren jubileum viert, geluk te wenschen. Van 4 tot 5 uur is daartoe gelegenheid voor ieder buiten het bedrijf, die den heer Ochtman wenscht ;e complimenteeren. Het kantoor van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, zal met ingang van 1 October geopend zjjn van des morgens halfnegen tot des namiddags halfzes. Des Zaterdags van halfnegen tot twee uur. Dezelfde tijden gelden voor ons bijkan toor Soendaplein 37. In verband hiermede kunnen Groentjes voor plaatsing op denzelfden dag (met gewoon voorbehoud van plaatsruimte) worden opgegeven tot des morgens half- tien, des Zaterdags tot negen uur. 's-GRAVENHAGE, 30 September. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat de onder staande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October a.s. geeft de met „120" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de m^t ,.c zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten p en q. welke res pectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: Hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940): hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941); hetzij 159 gram zachte zeep (samen stelling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte zeeppasta; hetzij 250 gram zeeppoe der; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „C toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toilet zeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen dat wasch poeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch .uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten be hoeve van wasscherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wassche rijen bli,jft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is. dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram wasch- goed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, .hotels, cafés. enz. voorzoover het handdoeken, poets- en stofdoeken servetten, ta fellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. Bonaanwijzing honden- en katten brood. 's-GRAVENHAGE. 29 September. Het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1941 op bon no. 13 van- de voederkaart voor honden wordt verkrijgbaar gesteld voor hon den van: Groep 1 10 K.G. hondenbrcrod: groep 2 10 K.G: groep 3 S K.G.: groep 4 5 K.G.: groep 5 4 K.G. gfoep 6 3 K.G. Op bon no. 13 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 1% K.G. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 October 1941 zijn de bonnen no. 13 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. 37 Brood 4 rants. Brood l/s rants. 37 VlëeSoh Vz rants. 37 Vl.waren 1 rants. 37 Melk I 1 3/4 L. 8 Reserve 3l/i K.G. ■•an 7 Sept. t.m. 4 Oct.: 114 Algemeen 1 K.G. 115 250 gr. 116 500 gr. 34-35 t BloemVï rants. C Rijst 250 gr. C Havermout 117 Algemeen 118 119 Welke bonnen zijn thans geldig? ,-an 2 8 Sept. t.m. 4 October: 34-35 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Kaas 100 gr. (Brood of gebak Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas ■an 2.' Sept. t.m. 13 Oct.: VERDUISTEREN van 19.21 tot 7.39 Maan 50 Sept. onder 2.05, 30 Sept. op 17.16 38-37 Boter 250 g 36-37 Vet 250 g Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O (2 L.) tot 5 Ootober. Zeep Bon 113 en Bon B Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 30 Sept.. Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. Niet meer geldig zijn de bonnen: 36 Brood en gebak, vleesch en vleeschwaren. melk en 37 Reserve Aardappelen. De distributie vkn vaste brandstoffen 's-GRAVENHAGE, 30 September. De Secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Aan de verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al of niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, wer den bonkaarten M en N uitgereikt, waarvan tot dus verre vier, onderscheidenlijk vijf bonnen zijn geldig verklaard, welke ieder recht gaven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Voor den aan staanden winter zullen voor kookdoeleinden van deze kaarten nog drie bonnen worden geldig verklaard, ieder voor een tijdvak van twee maanden. In verband hiermede is thans heP33ld, dat de met „K.F. 06" ge merkte bonnen gedurende het tijdvak van Woensdag 1 October 1941 tot en met Zondag 30 November 1941 recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Zooals reeds een dezer dagen is gepubliceerd, is thans anthraciet niet meer op deze bonnen verkrijg- baar. Tevens wordt bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 1 October 1941 tot en met Vrij dag 31 October 1941 de met de woorden „generator- anthraciet tiende periode" gemerkte bonnen recht ge ven op het koopen van 1 Hectoliter (max 75 K.G.) anthracietnootjes V of 50 K G. turfcokes. De met de woorden „Generatorturf tiende periode" gemerkte bonnen geven gedurende bovenstaande tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Twee Tsjechische generaals ter dood veroordeeld. PRAAG, 30 September. (D.N.B.) De bladen van het protectoraat van Dinsdag melden dat de vroegere legergeneraal Josef Bill en de vroegere di- visiegeneraal Hugo Vojta standrechtelijk ter dood veroordeeld zijn. Beiden behoorden tot de leiders van een Tsjechische groep van verzet die zich ten doel gesteld had het herstel van een zelfstandigen Tsjecho-Slowaaksehen staat door middel van welddadige losscheuring van het protectoraat Bohe- men en Moravië van het Dultsche rijk. Verboden wapenbezit. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Voor het Duitsche Landesgericht heeft zich de 59-jarige arbeider T. uit G. wegens verboden wapenbezit te verantwoorden ge had. De beklaagde had een vuurwapen met eenige patronen uit gierigheid niet ingeleverd. Hij betoogde, dat hij nooit van het wapen gebruik gemaakt zou nebben. De Officier van Justitie wees er in zijn re quisitoir op, dat wie in strijd handelt met het verbod van het wapenbezit ondanks de zeer hooge straffen, de gevolgen moet dragen. Steeds opnieuw is gewezen het verbod inzake het wapenbezit. Wie desondanks welke redenen ook alle waarschuwingen negeert, kan zich over de gevolgen niet beklagen, De officier eischte een tuic'nthuisstraf van twee jaar. Het ge rechtshof veroordeelde den beklaagde conform den tisch van den Officier van Justitie. Omzetbelasting tabaksfabrikaten. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De wnd. secretaris generaal van het département van Financien heeft lepaald dat betaling van door winkeliers in tabaks fabrikaten over het derde kwartaal 1941 verschul digde omzetbelasting achterwege kan blijven Be langhebbenden dienen ermede rekening te holuden, dat van 1 October 1941 af de heffing op de gewone wijze zal geschieden. (A.N.F.) Eischen van vakbekwaamheid voor binnenschippers. 's-GRAVENHAGE, 29 September. In de Neder- landsche Staatscourant van heden is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Waterstaat en van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, betreffende aan schip pers'in de binnenvaart te stellen eischen van vakbe kwaamheid, waarin o.m. wordt bepaald, dat ten aan zien van nader aan te wijzen categorieën van sche pen, uitsluitend in de binnenvaart gebezigd, kan wor den voorgeschreven, dat slechts een gediplomeerde schipper de verantwoordelijke leiding aan boord mag hebben Ingeval buiten noodzaak dit voorschrift niet wordt nagekomen, vinden de artikelen 18 en 19 van de wet op de zeevaartdiploma's 1935 overeenkomstige toe passing. De krachtens dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen Het be sluit treedt heden in werking. WINTERHULP NEDERLAND Afd. Haarlem. Oproep van collectanten en vrijwilligers voor kantoor- en buitenwerk. Het publiek weet dat deze week de eerste lijsten- eollecte wordt gehouden. Hoewel velen zich be schikbaar hebben gesteld als collectant, zijn er nog open plaatsen, die dringend aanvulling behoeven. De plaatselijk-directeur doet daarom nogmaals een dringend, beroep op de Haarlemsche burgerij om toch wel haar medewerking daarbij te willen veriee- nen Iedereen 'zal er wel van overtuigd zijn, dat de nood dezen winter in tal van gezinnen bijzonder groot zal zijn. Deze kan het beste worden gelenigd door flinke uitlceeringen van Winterhulp. Om daar toe te'kunnen overgaan moet eerst het geld wor den ingezameld, waarvoor hierbij dan de noodige medewerking van het publiek nogmaals wordt ver zocht. Verder bestaat nog groote behoefte aan administra tieve personen van allerlei leeftijd op het kantoor. Meerdere jongelieden, die tot dusver daar werkzaam waren, hebben inmiddels een bezoldigde betrekking ge\ onden. nadat zij op Winterhulp de noodige rou tine hadden opgedaan. Tenslotte bestaat nog behoefte aan eenige per zonen. die bereid zijn om buitenwerk te verrichten. Aanmeldingen worden gaarne en met spoed tege moet gezien aan het kantoor Gedempte Oude Gracht 47; telefoon 20047. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Luchtbombardementen in het Donetzbekken en in het gebied om Moskou. HOOFDKWARTIER VAN DEN FilHRER, 29 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ten Noordoosten van Dnjepropetrowsk wer den drie Sovjetdivisies door Duitsche en Ita- liaansche troepen in een omsingelende beweging aangevallen en vernietigd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 13.000 gevange nen gemaakt. 69 stukken geschut en talrijk an der oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De deels in een moerassig gebied gedrongen vijand, leed zware, bloedige verliezen. Sterke formaties van de luchtmacht bestreden met goede uitwerking spoorweginstallaties in het Donetzbekken, als mede in het gebied rondom Moskou. In het zee gebied rondom Kroonstad kreeg een Sovjet-krui ser een bomvoltreffer. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in den afgeloopen nacht voor den oor log belangrijke installaties in Leningrad en Moskou. Duikbooten hebben, zooals reeds In een extra- bericht is medegedeeld, uit een van Gibraltar naar Engeland varend convooi in aanvallen, wel ke verscheidene dagen duurden, 12 vijandeJJJke koopvaarders met tezamen 67.000 b.r.t. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In het zuidelijke deel van ten Atlantischen Oceaan heeft een duikboot een tankschip van 12.000 b-r.t. tot zinken gebracht. In den strijd tegen Groot-Brlttannlë bombar deerde de luchtmacht In den afgeloopen nacht mi litaire installaties aan het St.-Georgekanaal en aan de Zuidkust van het eiland. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechts vliegtuigen bomvoltreffers op Brltsche tenten kampen en opslagplaatsen van materiaal bij Tobroek. Bij deze aanvallen verloor de vijand ln luchtgevechten vijf en door luchtdoelartlllerle twee vliegtuigen. Vrij zwakke strijdkrachten van de Brltsche luchtmacht vlogen ln den afgeloopen nacht naar Noordwest- en Zuidwest-Duitsch- land. Door neergeworpen bommen ontstond on aanzienlijke schade. De luchtdoelartillerie schoot een. Britschen bommenwerper neer." Aanval van Italiaansche torpedovliegtuigen. Extra bericht van het Italiaansche hoofdkwartier. ROME, 29 September. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert het volgende extra bericht: De in het weermachtbericht van Zondag gemelde vijandelijke vlootformatie die uit Gibraltar was uit- geloopen bestond uit een convooi dat vergezeld was van een vliegtuigmoederschip, een slagschip, een niet nauwkeurig vastgesteld aantal kruisers en ongeveer 10 torpedobootjagers. Onmiddellijk nadat de forma tie door onze verkenningsvliegtuigen ontdekt was, startten Italiaansche torpedovliegtuigen van hun steunpunten op Sardinië. Een door twee torpedo's getroffen lichte kruiser ging onmiddeUijk onder. De succesvolle Italiaansche vliegtuigen stonden onder bevel van kapitein Mellej en eerste luitenant Setti. Een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De be manning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Giacopinelli. Een groote eenheid kreeg een torpedotreffer. De beman ning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Venturmi. Een lichte krui ser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het Aan het Oostelijk front. Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart inspecteert in gezelschap van Oberdienst- leiter Schmidt de Hitlerjeugd te Den Haag tijdens de groote bijeenkomst ter gelegenheid van de opneming der 18-jarige jongens en meisjes in de N.SJD.A.P. (Foto Stapf—Mol) IN Ai-,,. v gebleven bolsjewisten werd een radicale opruiming gehouden. Een straat der veroverde stad wordt door de - Duitsche troepen onder vuur genomen. (Foto Orbis-Holland), In den Noordelijken sector 41 kazematten vernietigd. Het D.N.B. meldt: Met steun van formaties van het Duitsche lucht- wapen hebben op 28 September de troepen eener Duitsche divisie Infanterie ln den Noordelijken sec tor van het Oostelijk front bolsjewistische stellingen met succes aangevallen. Op denzelfden dag bra ken de Duitsche troepen door verscheidene bolsje wistische veldstellingen en stelden 41 'Sovjet-kaze matten bulten gevecht. Om dèn Duitschen aanval af te weren, hadden de bolsjewisten het terrein met mijnen bezaaid. Duitsche pioniers ruimden de mij nen zeer snel op en maakten deze onschadelijk. De pioniers ruimden ln 8 uur tijds 2050 mijnen op. Zware Duitsche artillerie beschoot op 28 Septem ber weer met zeer goede uitwe/king de havens van Oranienbaum en Kroonstad. Een in het Noorden van het Oostelijk front opgestelde Duitsche divisie infanterie bracht den bolsjewisten zeer zware ver liezen toe. Alleen ln dep sector van deze eene divi sie verloren de Sovjets ln den tijd van 25 tot 27 Sep tember 41 pantserwagens. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben op 28 September de troepen van een Duit sche divisie de aanvallende Sovjets, die numeriek veel sterker waren, na hevige gevechten teruggewor pen. Een Duitsch bataljon Infanterie dat bij de af weer van den Sovjetaanval zelf tot den aanval over ging, veroverde ln het verloop van deze gevechten een vurende Sovjet-batterij. De batterij werd stormenderhand veroverd en de Sovjetkanonniers werden in een kort gevecht van man tegen man overweldigd. De Duitsche soldaten draaiden d- Sovjetkanonnen om en vuurden hiermede nog lan gen tijd op de terugetrekkende bolsjewisten. In den Zuidelijken sector kwam de Duitsche lucht macht, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt gemeld, den 28stcn September met zeer sterke strijdkrachten tusschenbeide in de door het Duitsche leger gevoerde gevechten. Versterkingen, stellingen in het veld troepenconcentraties, spoor wegen in het gebied waar de Sovjettroepen opruk ten waren blootgesteld aan de uitwerking van Duit sche bommen. Een groot aantal voertuigen, stukken geschut en pantserwagens der bolsjewisten werd vernietigd. Alleen in den Zuidelijken sector van het front schoten Duitsche jagers In den loop van den Zondag ln hevige luchtgevechten 23 Sovjetvllegtuigen neer. Bij aanvallen op Sovjetvllegvelden werden nog zes toestellen op den grond vernield. In den centralen sector van het Oostelijk front wierpen Duitsche gevechtsvliegtuigen den 28sten Septem ber een groot aantal bommen van elk kaliber op spoorwegtrajecten en ravitailleerlngsk4mpen dei- bolsjewisten. Evenals ln den Zuidelijken sector ge lukte het ook hier verscheidene transporttreinen en ravltallleeringstreinen door voltreffers te vernieti gen en verschillende spoorlijnen op talrijke plaatsen te onderbreken. Over de actie ln de lucht wordt officieel uit Hel sinki medegedeeld: Zondag den 2Ssten September hebben de Finsche luchtstrijdkrachten in sterken getale het bombardement op het traject Petroskol- Karhum&ki voortgezet en voltreffers geplaatst op transportlijnen en spoorwegemplacementen. Een vijandelijke Jager werd neergeschoten, een andere moest een noodlanding maken op Flnsch gebied. In Oost-Karelië werden door het luchtafweergeschut drie Sovjet-bommenwerpers, alsmede drie jacht vliegtuigen ten val gebraoht. HONGAREN BOEKEN TERREINWINST. BOEDAPEST, 29 September. (D.N.B.) Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt van het Oos telijke front: In de Oekraïne zetten de verbonden troepen hun opmarsch voort. Zij hebben niéuwe gebieden bezet en nieuwe Sovjeteenheden afgesneden van hun achterwaartsche verbindingen. In den sector der Hongaarsche troepen heeft de vijand eenige actie ondernomen. De bolsjewisten werden overal terug geslagen. Er werdep eenige gevangenen binnenge bracht. Overigens was er van weerszijde slechts ge ringe activiteit der artillerie. succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eer sten luitenant Bucerri. Een kruiser van ongeveer 10.000 ton kreeg een torpedotreffer en voer met slag zij uit de formatie weg. De bemanning van het suc cesvolle vliegtuig stond onder bevel van den kapi tein Marini. Kort daarop plaatste een ander lta- liaansch vliegtuig onder bevel van den eersten lui tenant Christiani een treffer op denzelfden kruiser die onderging. De vliegtuigcommandanten der be geleidende jachtvliegtuigen zagen dat reddingbooten te water werden gelaten. Een tweede golf van twee groepen, die onder bevel stonden van kolonel Seidl en major Buri, zette den aanval voort met het volgende resultaat. Een slag schip kreeg een torpedotreffer aan de boegzijde, een kruiser kreeg een torpedotreffer midscheeps, een tweede kruiser kreeg een treffer. Een derde golf be haalde het volgende resultaat: een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eer sten luitenant Barioglio en Cipriani. Tegen den avond deed een volgende formatie die van Sicilië was opgestegen een aanval op de resteerende een heden en plaatste met zekerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een op een torpedojager. De bemanningen der succesvolle vliegtuigen stonden onder bevel van den kapitein Magagnoli en den eer sten luitenant Silva. Samenvattend wordt geconstateerd dat twee zware kruisers en een lichte kruiser met stelligheid zijn ondergegaan en dat een slagschip, een ander niet nauwkeurig waargenomen eenheid. 6 eenheden van minder groote tonnage en een torpedojager min of meer zware torpedotreffers hebben gekregen. Tij dens den strijd werden felle gevechten geleverd tus schen Italiaansche vijandelijke vliegtuigen. 6 Engel sche vliegtuigen werden brandend neergeschoten. 8 van onze eigen toestellen zijn niet op hun steun punten teruggekeerd Als aan het hoofd van hun formaties gesneuveld moeten beschouwd worden de kolonel die bevel voerde over den aanval en drie cscadercommandanten. Tijdens dezen grooten slag, die op 27 September geduurd heeft van 13 tot 22 uur, hebben de ftahaansche vliegers op schitterende wijze in stoutmoedigheid wedijverend en een trot- sche verachting voor het gevaar toonende, zich ge stort op een zeer machtige Engelsche vloot, niet al leen met de kracht van hun bommen, maar ook met hun moed en hun onstuitbare* vastberadenheid om den tegenstander te treffen. Van de koopvaarders die in het convooi voeren is er een getorpedeerd door lichte eenheden der Ita liaansche marine in de Straat van Sicilië. Een twee de schip werd voor de Algerijnsche kust door een heden van de Italiaansche marine getroffen en tot zinken gebracht. Twee andere schepen van tezamen 23.000 ton werden tusschen Sardinië en Tunis door torpedoviiegtuigen in den grond geboord. Deze vlieg tuigen stonden onder bevel van de luitenants Fo- cacci Belloni en Di Bella. (Stefani) Huil voor wijziging der neutraliteitswet. WASHINGTON, 30 September. (D.N.B.) De mi nister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil heeft zich gisteren in de persconferentie ten gunste eener wijziging van de neutraliteitswet in plaats van een opheffing uitgesproken. De aangelegenheid moet ech ter nog met de senatoren en afgevaardigden behan1- deld worden, zoo zeide Huil. Op een desbetreffende .vraag antwoordde hij dat de Amerikaansche ambassa deur te Rome Phillips met verlof gaat. Dit verlof zal hij doorbrengen in de Ver. Staten. Bij deze gelegen heid zal hij inlichtingen krijgen over de jongste ont wikkeling in de Ver. Staten. CONFERENTIE TUSSCHEN ROOSEVELT EN HULL. NEW-YORK. 30 September (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft den minister van buitenland sche zaken Cordell Huil uitgenoodigd voor een Dins dag te houden conferentie in het Witte Huls.zoo meldt United Press van het landgeed van den pre sident te Hydepark. BIJ deze gelegenheid zou defi nitief beslist worden of Roosevelt de volledige op heffing van de neutraliteitswet of slechts een wijzi ging zal verlangen. De conferentie van Dinsdag is een voorlooper van de besprekingen met de partijleiders van het Congres. Deze besprekingen zullen Woens dag gehouden worden en dezelfde kwestie betref fen. Driemogendhedenconferentie in Moskou geopend. De driemogendhedenconferentie i6, naar Reuter meldt, Maandag in Moskou geopend. De conferentie heeft zes commissies gevormd, nl. voor leger, marine, luchtmacht, transporten, grond stoffen en leveringen. Deze commissies zijn onver wijld met haar taak begonnen en zullen Vrijdag a.s. rapport uitbrengen. ONDERHOUD VAN STALIN MET LORD BEAVERBROOK EN HARKIMAN. STOCKHOLM, 30 September. (D.N.B.) Stalin heeft een tweede onderhoud gehad met Lord Beaver- brook en Harriman, zoo meldt Reuter. Ook bij dit onderhoud waren de commissaris van Buitenlandsche Zaken. Molotof en Litwinof tegenwoordig. Naar de Londensche Nieuwsdienst meldt, heeft de leider van de Amerikaansche delegatie. Harriman, gisteren in de bijeenkomst der Moskousche confe rentie o.a. verklaard dat de onder zijn leiding «taan de missie door den president van de Ver. Staten ls gestuurd en dat dit eenfrhlstorlsch geval is, daar da Ver. Staten nlet-oorlogvoerend zijn. Harriman zei- de de opdracht gekregen te hebben de Sovjets' te verzekeren van de zoo uitgebreid mogelijke hulpvor- leening der Ver. Staten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1